Titulní stranaZpravodajství

Biskup Pavel Konzbul představil své heslo a erb

Brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle na dnešním setkání se zástupci médií představil svého pomocného biskupa Pavla Konzbula. Ten potom v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně prezentoval biskupský znak a heslo, které bude provázet jeho pastýřskou službu.

Na otázku, jak své biskupské heslo „IGNEM VENI MITTERE“ vybíral, Pavel Konzbul říká:

„Již během první probdělé noci, poté, co jsem vyslovil souhlas se jmenováním pomocným biskupem, mi bylo jasné, že heslo bude z evangelia svatého Lukáše, patrona řezníků, který je zároveň i ochránce před neštěstím a ochránce dobytka před morem. Mne v tomto evangeliu nejvíce  inspirovala Ježíšova věta „Přišel jsem vrhnout na zem oheň. (Lk 12,49)“. Právě podobnému ohni, symbolu očištění a úklidu, nikdy neuniklo různé haraburdí a nepotřebné věci na farách a místech, na kterých jsem dosud působil. Rozdmýchávání tohoto očistného ohně vnímám jako program své osobní služby v církvi.“


Popis biskupského znaku

Štít je rozdělený na tři pole. V šedém poli vlevo nahoře je obraz rakve, v zeleném poli vpravo nahoře je zlatá Davidova hvězda. Ve spodním červeném poli je umístěn uzel přátelství. Za štítem latinský kříž. Deviza: IGNEM VENI MITTERE. Vše převýšeno biskupským kloboukem.

Symbolika znaku:

Erbovní figury ve znaku biskupa Pavla vycházejí z charakteristiky jeho osobnosti a zálib. Obraz rakve je symbolem eschatologie, posledních věcí člověka – teologického odvětví, kterému se biskup Pavel dlouhodobě a s velkým zaujetím věnuje. Davidova hvězda je symbolem židovských anekdot, které se jako literární topos objevují ve většině jeho homilií a konečně uzel přátelství je emblémem jeho lásky ke skautingu, o které vás náš portál již dříve informoval zde.

8 komentářů: „Biskup Pavel Konzbul představil své heslo a erb

 • Prosím, tak přesně takto NEMÁ vypadat znak! Neexistuje nic jako „V šedém poli vlevo nahoře je obraz rakve“ – to prostě heraldicky NELZE! Žádná ŠEDÁ barva v heraldice neexistuje, není ŽÁDNÉ „vlevo nahoře“ (to je „první pole“) a „obraz rakve“ je zcela nesmyslný popis – „obraz“… v erbu je vždy „obraz“ NĚČEHO (ale to je „figura“!), ale i tak je to nesmysl proti heraldickým pravidlům. Černá rakev na šedém poli je přímo proti smyslu heraldiky. Jak to bude v černobílé?! „Černá na černé“?! Ne, přátelé, TAKTO NE!

  Reagovat
  • „Tradice není recyklace hotových řešení.“
   „Vrať se do hrobu!“

   Reagovat
 • Ten blason je dost mizerný! Raději se podívejte po nějakém pořádném…

  Reagovat
 • Za prvé takto Biskupský znak otce biskupa Pavla Konzbula vypadá nádherně!!

  Reagovat
 • Nejsem „heraldička“, takže biskiupský znak se mi líbí, protože je to něco nového.

  Reagovat
 • Napadá mě, jestli by nebylo od věci přidat ke znaku ještě jedno heslo. Nejsem si sice jist, jestli může mít jeden biskup hesla dvě, ale to druhé by mu mohlo účinně pomáhat v přípravě homilií.

  To druhé by mohlo být:

  NESESMOLÍŠ!

  PS
  najde se nějaký zdatný latiník s překladem?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *