Čapí hnízdo: Zeman nesměl klokany biřmovat. Na Ducha svatého budou možná čekat až 7 let.

Praha, Čapí hnízdo – Nečekanou náboženskou slavností se stala návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana na Čapím hnízdě, kde pokřtil místní klokany. Zatímco jejich žádost o křest, byla naplněna beze zbytku, na biřmování čekali marně. „Očekávali jsme, že všichni dospělí jedinci, získají najednou všechny svátosti, jako je obvyklé. Křest, první svaté přijímání i biřmování. Nechápeme v čem je problém,“ vysvětlil nejstarší z klokanů, který ovšem svoje nové jméno nedokáže zatím vyslovit.
Všechny dostupné informace naznačují, že problém mohl být právě v biřmování. „Za jistých okolností, může křtít každý. Není sice jasné, jestli jsou klokani na Babišově farmě v ohrožení života, vzhledem k jejich častému hospodářskému využití, ale nelze vyloučit, že by křest od Zemana mohl platit. Naopak svátost biřmování by byla zcela jistě neplatná. Zeman totiž podle všeho kněžským svěcením neprošel, dokonce se ani nikdy nepřihlásil do semináře,“ vysvětlil odborník na církevní právo Ignác Antonín Hrdina. Podle něj teď bude rozhodující, jestli dokáže Miloš Zeman dohledat svůj křestní list.
S otázkou proč se prezidentská kancelář neobrátila na některého z kněží, jsme proto oslovili mluvčího hradní kanceláře Jiřího Ovčáčka. „Patriarcha Kirill byl zrovna zaneprázdněn nějakou důležitější prací. Žádný jiný vhodný kandidát, se v blízkosti Čapího hnízda podle majitele farmy nenachází. Vzhledem k jeho znalostem místního prostředí, jsme tyto informace dále neověřovali,“ vysvětlil mluvčí, proč klokani na biřmování čekali marně.
To následně potvrdil i sám prezident. „V některých zemích mají velmi dobrou zkušenost s tím, když církevní úkony nejdříve schválí státní orgány. Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš nesouhlasil s tím, aby klokany zpovídal někdo z dostupných kněží, jsme proto další svátosti nechali na později,“ objasnil Zeman.
Podle informací, které poskytl majitel farmy Andrej Babiš, si ale klokani na biřmování i první svaté přijímání ještě nějakou dobu počkají. A to může být problém. Před prvním svatým přijímáním by klokani museli jít ke zpovědi a k tomu nejsou na Čapím hnízdě vhodné podmínky:
„Zpovědi zde neschvaluji ze dvou důvodů. Prvním je fakt, že klokani mají velmi dobrý sluch a proto často slyší i to co se děje za zdmi okolních budov. Ve výběhu, ale zatím není instalována speciální odhlučněná zpovědnice, která by spolehlivě zajistila dostatečné soukromí. Chtěl jsem proto zabránit ,aby klokani slyšeli, pokud by někdo během zpovědi upozornil i na prohřešky druhých,“ obhajuje svoje rozhodnutí s tím, že dobrá atmosféra ve stádu je prioritou.
Druhým důvodem je potom obava z případného porušení zpovědního tajemství. „Klokani si zaslouží toho nejlepšího zpovědníka. Chtěl bych si být jist, že se jejich hříchy nebudou propírat na veřejnosti. Chci proto vsadit jedině na člověka, u kterého vím, že je na něj spoleh,“ doplnil vicepremiér.
Zpovídat klokany by tak do budoucna mohl současný hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten už stihl během včerejšího dne podat přihlášku na kněžský seminář v Praze. „Nemůžu zveřejňovat soukromé informace. Je ale pravdou, že přihlášku od jednoho prezidentského mluvčího jsme obdrželi,“ potvrdil děkan Katolické teologické fakulty v Praze Prokop Brož.
Klokani se tak podle všeho dočkají biřmování nejdříve v roce 2023. Ovčáčka totiž nyní čeká 6 let studia a rok povinné jáhenské služby. I tak je ale nejisté, jestli je nečeká další zklamání. „Úspěšné zakončení studia kněžským svěcením předpokládá, že i sám seminarista přijme svátost smíření. Pokud bude Jiří Ovčáček při výběru zpovědníka stejně důkladný jako Andrej Babiš, nevím, jestli nebude muset studium prodloužit,“ dodal Prokop.

One thought on “Čapí hnízdo: Zeman nesměl klokany biřmovat. Na Ducha svatého budou možná čekat až 7 let.

  • 25.2.2017 (0:36)
    Trvalý odkaz

    Praktické by bylo, aby vzhledem k tomu, že jsou uvedeni na jídelním lístku místní restaurace, klokanům bylo co nejdříve uděleno poslední pomazání.

    Záměrně neuvádím správný název této svátosti – tedy pomazání nemocných, neboť to by mohlo přilákat veterinární kontrolu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *