Titulní strana

Víme, kdo se dostane o Velikonocích do kostela! Církev vybrala prioritní skupiny.

Ministr Blatný sice udělil kvůli slavení Velikonoc věřícím výjimku ze zákazu vycházení na celé triduum, kapacita bohoslužeb je však stále omezená. Do kostela se tak zdaleka všichni nedostanou.
Pár dní před začátkem tridua církev definovala prioritní skupiny, které budou mít v účasti přednost. “Rozhodli jsme se řídit slovy Písma. Pán nepřišel povolat spravedlivé, ale hříšníky. V prioritní skupině I.A. jsou proto zastoupení tzv. chronici, kteří u svátosti smíření neustále opakují tutéž kombinaci hříchů. Pokud splňují podmínky, vyžádají si od svého zpovědníka speciální kód, který zadají při registraci na konkrétní bohoslužbu,“ vysvětluje generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.
Chroničtí hříšníci musí mít opakovaně problém minimálně s třemi přikázáními. Postačí také dva pravidelné lehké a jeden další těžký hřích. V opačném případě nemají na přednost nárok. Ve farnostech, kde stihli tento systém ohlásit už na Květnou neděli, sledují první dopady. „Někdo vypáčil charitní pokladničku a také zmizelo podstatně více výtisků Katolického týdeníku, než kolik se vybralo peněz“, vypočítává otec Josef Prokeš z Vodňan.

Své o tom ví i kostelnice z nejmenované vesnice na královéhradecku. „Mám výhodu, že v kostele bývám občas sama. Člověku se přeci jen příjemněji hřeší, když ho u toho nikdo nesleduje. Krást mi bylo hloupé. Rozpíchala jsem proto špendlíkem oči všem postavám na fotkách na farní nástěnce a v misále jsem vyčernila lihovou fixou ty části textů o kterých vím, že je náš duchovní neumí zpaměti,“ vypočítává šťastná žena, která již svůj kód získala.

Jestliže chronici všechna místa neobsadí, registrovat se budou moci osoby ze skupiny I.B., kterou tvoří nevěstky a celníci. Ti se musí prokázat buď čestným prohlášením, nebo pracovní smlouvu u celní správy či finančního úřadu. 

Ostatní věřící se budou řadit podle Ježíšova výroku: „Mnozí první budou posledními a poslední budou prvními.“ Přednost tak budou mít ti, kteří chodí do kostela na poslední chvíli a často až po začátku bohoslužby: „Farář takové osoby dobře zná, takže pro něj nebude problém je oslovit napřímo. Většinou jde o rodiny s malými dětmi nebo farníky, kteří bydlí nejblíže kostela,“ upřesňuje princip Přibyl a dodává, že do kostela budou mít samozřejmě přístup členové kritické infrastruktury, zejména infulář, baculifer a na Bílou sobotu asperferář.

Církev všem, kteří se do kostela nedostanou, doporučuje účastnit se obřadů online. V rámci postního sebezáporu je povinností věřících pustit si na Velký pátek kázání příslušného biskupa. „Nesplnění povinného sledování biskupova kázání je sice závažný prohřešek, ale zpovědníci ho už nestihnou zanést do systému. Nelze tedy spekulovat s tím, že se touto cestou dostanu na vigilii jako těžký hříšník,“ zdůraznil jeden z biskupů, který si nepřál být jmenován, ale redakce ho moc dobře zná.

4 komentáře: „Víme, kdo se dostane o Velikonocích do kostela! Církev vybrala prioritní skupiny.

 • Já bohudík patřím mezi tu extraprivilegovanou část věřících, kde farář nebazíruje na tom, jestli bude v kostele o několik lidí více, než mu nařizuje strana a vláda, nebo jestli se tam k varhanám a zpěvákům nepřidají zpěvem i lidi v lavicích. Tudíž se u nás nemusí dělat ani pořadníky, ani seznamy, ani speciální kódy. 😉

  Reagovat
  • To u nás se pravděpodobně začalo s kódy kšeftovat. 😉
   Farníci (farnice), kteří (které) zjevně téměř nehřeší jsou k vidění na bohoslužbách furt. Kódy asi získávají od chronických hříšníků nějakými „šmejdovskými“ praktikami. 🙁
   Pro příště bych doporučoval zabezpečit tyto speciální kódy proti zneužití třeba navázáním na rodné číslo, nebo na zdravotní pojištění … 😀

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *