PublicistikaZpravodajství

Miloš Zeman udělil vyznamenání Ježíši Kristu. Převzal jej za něj Dominik Duka.

Udělování státních vyznamenání letos doprovázela řada kontroverzí, kvůli kterým zapadla skutečnost, že prezident republiky propůjčil Řád Bílého lva Ježíši Kristu, známému také jako Mesiáš. Nápad ocenit historickou úlohu Syna Božího v dějinách naší země vznikl v hlavách nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana. „Může za tím být snaha jít cestou svatosti nebo touha po významném diplomatickém postu, například ve Vatikánu,“ naznačuje církevní historik Jaroslav Šebek. Hrad však takové snahy kategoricky odmítá.

Dominik Duka, který za Mariina syna vyznamenání přebíral, neskrýval své dojetí: „Je to veliká událost pro křesťanství v Česku, které po desítkách let komunistického pronásledování konečně dosáhlo uznání.“ Ačkoli mezi křesťany panuje shoda, že si Ježíš vyznamenání zaslouží (na rozdíl od Federace židovských obcí, která se na protest slavnosti nezúčastnila), objevila se i kritika.

„Není mi jasné, proč za Pána vyznamenání převzal zrovna kardinál Duka. Ježíš přeci nepatří jen katolíkům,“ upozorňuje předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr. „Myslím, že by bylo vhodnější, kdyby za Krista vyznamenání převzal někdo, kdo má s přebíráním cen zkušenosti, není tak spjat s hierarchií a současně je uznáván i v zahraničí,“ uvedl v pátek Tomáš Halík. Hrad se podobným výtkám brání: „Nechtěli jsme nikoho urazit, to není náš styl,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Podle zdrojů blízkých Hradu se původně spekulovalo o možnosti udělit Ježíši vyznamenání in memoriam. Teologové však kancelář prezidenta přesvědčili, že Ježíš stále žije, a proto se hledala možnost, jak Pána a Spasitele na oslavu 28. října pozvat. Zaměstnanci Hradu se pokoušeli Ježíše kontaktovat během modliteb nad Písmem, ale bohužel neodpovídal. „Zkoušeli jsme pak oslovovat trpící nebo malé děti na ulici, ale většinou utekli,“ dodává pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců.

„Hradní kancléř Mynář přišel s nápadem, že bychom mohli medaili připnout na Nejsvětější svátost oltářní, ale to nám připadalo poněkud nevkusné,“ popisuje zákulisí ředitel hradního protokolu Forejt. „Alternativou bylo pozvat dva nebo tři v Jeho jménu,“ odhaluje další postup Forejt. „V sále jsme ale neměli dostatek židlí pro vyznamenané. Už tak jsme museli některé ze seznamu vyškrtnout, aby se nám všichni vešli,“ dodává smutně šéf protokolu.

Nakonec se proto Hrad dohodl, že vyznamenání převezme Dominik Duka, který působí také jako služebník Páně. „Navíc je to jediný duchovní, kterého Miloš Zeman zná,“ upřesňuje Jiří Ovčáček.

39 komentářů: „Miloš Zeman udělil vyznamenání Ježíši Kristu. Převzal jej za něj Dominik Duka.

 • Teda lidi, kam na to chodíte?!!!! Já jsem z toho úplně mrtvá smíchy. Já teda vím, že jde o vážnou věc :-), ale nemůžu si pomoct.

  Reagovat
  • Chodí na to do Vladislavského sálu. Tento prostor, zvláštní věc, se od prezidentování páně Klausova a Zemanova stává rok co rok nesmírně inspirujícím a obohacujícím po všech možných i nemožných stránkách. A konce toho nevidět.

   Reagovat
  • To je vtip? Každopádně sláva jedinému Bohu, který byl a jest a bude, Bohu Otci, Synu a Duchu svatému. Sláva Ježíši Kristu!

   Reagovat
   • Sice nemotorně, ale aspoň nějak uznává Zeman Ježíše!!! Kdyby neuznával, že EXISTUJE, nemohl by mu dávat ocenění, že?

    Reagovat
 • Svatý, Svatý, Svatý je Bůh. Ne každý, kdo mi říká ‚Pane, Pane‘, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích. Kdo mě však před lidmi zapře, bude zapřen před Božími anděly.

  Pane presidente děkujeme za udělení vyznamenání.

  Reagovat
 • Kachny, kachny a zase kachny, kam na to chodíte???
  A jestli je to pravda tak není Zeman viník, ale jeho poradci jsou dementi a paka.

  Reagovat
 • hlavne že brigáda na zaplnení vladislavského sálu byla za 100kc na hodinu 😀 😀
  prej nebylo dost židlí, tak meli ubrat tech brigádníku 😀

  Reagovat
 • Srandičky, srandičky, na to si vás užije, ale až se toho na Hradě chytnou, to bude teprve polízanice!

  Reagovat
 • Chichi. Jejku. Chvilku jsem tomu věřila a nemohla jsem uvěřit svým očím. Ale kdyby pan Zeman činil pokání a uznal Ježíše jako svého Pána, to by bylo překvápko a bylo by to dobře. No ne?

  Reagovat
 • Tak tohle je opravdu „boží “ doufám , ze se toho Jirka chytne a bude sranda ještě větší

  Reagovat
 • Felixi, gratuluji ke svátku!

  A dokázal bys taky napsat článek, ve kterém si uděláš srandu sám ze sebe?

  Jinak fakt dobrý!

  Reagovat
 • Teď je ovšem otázka, zda to vyznamenání Mons. Dominik kardinál Duka Ježíši Kristu opravdu předá. Možná tak prostřednictvím náměstka.

  Reagovat
 • Nerozumím, čemu se na tomto trapném článku mám smát? Že by tomu, kdo to napsal? Asi je to lepší, než nad ním plakat…

  Reagovat
  • Ad: Nerozumím, čemu..
   Nic si z toho není potřeba dělat, ani Sókratés mnoho , ba takříkajíc nic nevěděl, pouze to, že právěže nic neví. A jak byl úspěšným filosofem, dodneška si připomínáme jeho teze!
   Ad: na tomto trapném…
   od jisté doby razím heslo: raděj trapná nežli k druhým lidem nevlídná a špatná.

   Kéž jsme stále laskaví,
   kéž nás sranda pobaví.
   (Majestátu dbejme,
   nic se mu nesmějme.)

   Reagovat
 • Jeho Eminenci samozřejmě znám, ale kdo je ten Ježíš Kristus?

  Reagovat
  • To je právě to. Kdyby mu pan Forejt zavolal a pak to vyznamenání zrušili, znala by ho za dva dny celá republika. Bohužel mu ho dali, takže lidi znají jenom pana Bradyho.

   Reagovat
   • Máte snad potvrzeno, že s ním pan Forejt skutečně nekomunikoval a že mu pan Duka vyznamenání skutečně předal? Novinářský čich by vám mohl napovědět, že se tu může objevit nečekaně jako zloděj a že se z toho pak ještě může vyklubat docela hezký skandál.

    Reagovat
  • To si snadno odvodíte. Úplně prvním držitelem Řádu bílého lva byl nějaký Benito Mussolini, autor vědecké práce o Janu Husovi.

   Reagovat
 • Jako šílenec, jenž rozsévá smrt
  zápalnými šípy, které vypouští,
  takový je, kdo svému bližnímu lže
  a potom říká: „Vždyť to byl žert!“
  Přísloví 26,18-19

  Reagovat
 • Tak tohle bylo vtipny ? Pan prezident ma velky smysl pro humor. A pry udelit to in memoriam. ?? A zkouseli Jezise kontaktovat, ale neodpovidal. Bud se dobre bavil, nebo na podobne hovadiny nema cas. A vyhledavat trpici deti na ulici, no, tak jim treba pomozte, zejo. A Duka to prebiral proto, ze jineho duchovniho Zeman nezna. ? Kardinal byl dojaty. Shrnme to – katolicka cirkev se OPET ukazala v pravem svetle. Jezis je NAS a nikdo jiny na nej nema narok. Zeman si z nich pekne udelal dobry den a oni to zblajzli i s navijakem. ?

  Reagovat
  • Mám pocit, že s navijákem jste to zblajz(la) vy. 😀

   Reagovat
  • Vypadá to, že těch, kteří to zblajzli i s navijákem, je víc

   Reagovat
 • V celém tom případu je mi líto chudáka pana Forejta. Ten jeho vyhazov kvůli šňupání nějaké drogy.
  Nikdo nepochopil, že se takto obětoval právě proto, aby se s Ježíšem osobně spojil!
  Nic jiného v tom nebylo a jeho údajná drogová závislost je špinavou konstrukcí a spiknutím proti tomuto vzácnému člověku.

  Reagovat
  • Ano, je to jako případ P.Toufara – myslím vykonstruovaností, ničím jiným.

   Reagovat
  • Jo a ještě doplňuji, ty jeho nahé fotky při tom šňupání … vysvlékl se proto, aby do něj Duch mohl vstoupit a nemusel překonávat bariéru oděvu!

   Reagovat
 • Skrývané zklamání pana Halíka chápu, je mi líto, že to nemohl převzít po boku Duky i on 🙁
  I tak je to pro nás katolíky historická událost.

  Reagovat
 • Myslím si, že pan Zeman je na dobré cestě. A proč p.Duka? On zná cestu k Ježíši nejlépe, nezabloudí. A taky si s Ním bude moci déle popovídat.

  Reagovat
  • Číňané s povděkem kvitovali, že pan prezident přivezl do Číny svého syna. … To nás překvapilo s tím, že kolega tvrdil, že pan prezident má pouze DCERU. Nakonec jsem mrkl na Wiki a zjistil jsem, že Číňané mají pravdu. Syna má pan prezident z prvního manželství.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *