Titulní strana

Dukův člověk jako lídr SPD v Praze? Teprve začátek!

Josef Nerušil, radní Českého rozhlasu a správce Facebooku pražského arcibiskupa Duky, bude lídrem kandidátky SPD v nadcházejících sněmovních volbách v Praze. Redakci Tisíckráte se podařilo zjistit, že se jedná o mnohem hlubší spolupráci mezi Dominikem Dukou a stranou Tomia Okamury.

„Začalo to tím, že jsme si z otce kardinála dělali legraci, že SPD znamená Strana Pátera Duky. Přišlo nám to vtipné, ale bral to vážně a začal se o politický subjekt zajímat,“ popisuje pomocný pražský biskup Malý, jak před lety začal vznikat vztah mezi Okamurou a českým primasem. 

Duka postupně zjistil, že jsou mu názory SPD čím dál tím bližší. „Je to poslední strana, která brání křesťanské hodnoty, jako je strach z cizinců, právo na držení střelných zbraní a úcta k světským autoritám,“ vysvětluje Duka. 

„O tom, že pražský arcibiskup je voličem SPD, se v katolických kruzích ví už dávno. V posledních dnech se ale stupňují přípravy na mnohem užší spolupráci,“ řekl redakci Tisíckráte politolog Marián Sekerák z Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku. Duka poslal před časem rezignační dopis do Vatikánu, protože  překročil 75 let. Zdroj blízký papeži Františkovi nám ale sdělil, že z úřadu odejde až zhruba za rok a tři čtvrtě a do důchodu se podle všeho nechystá. V té době totiž končí mandát prezidenta Miloše Zemana. Spekuluje se o tom, že Duka by jej chtěl nahradit. A podporu by mu mělo zajistit právě hnutí SPD.
„Pod arcibiskupovým vedením se katolická církev stala konečně křesťanskou. Myslím, že by bylo škoda, kdyby skončil někde na zastrčené faře či v klášteře. Národ jej potřebuje a my jsme připraveni jej podpořit,“ nepřímo potvrdil plán sám Tomio Okamura.

Informaci o možné kandidatuře Dominika Duky na prezidenta pražské arcibiskupství nepopřelo. „Miloš Zeman je vlastenec a ochránce naší kultury. Určitě by bylo na co navazovat jak v politickém stylu, tak v programových prioritách,“ uvedl na přímý dotaz Dukův mediální poradce Romuald Rob.

Ten se podle všeho připravuje na roli tiskového mluvčího. Redakce Tisíckráte zjistila, že Rob je jedním z účastníků prestižní večerní školy politické komunikace, kterou vede Zemanův ředitel komunikace Jiří Ovčáček. „Otec Romuald se školy pravidelně účastní a patří mezi mé nejlepší žáky. Myslím, že je to na jeho vyjádřeních z poslední doby vidět,“ chválí Romualda Roba Ovčáček.

9 komentářů: „Dukův člověk jako lídr SPD v Praze? Teprve začátek!

 • Předpokládám, že i v případě pana kardinála D. jsou jeho důvody podpory SPD zcela osobní…
  https://hajny.blog.respekt.cz/osobni/
  ___________________
  (Také Adolfa Hitlera si musel svého času „někdo“ přát a ho „vymyslet“.)

  Reagovat
 • Prožíváme „čas změny“. https://hajny.blog.respekt.cz/cas-zmeny-2/ Od 8.1.2023 mají být v Číně zrušeny karantény, my volíme nového prezidenta a změněn (vyměněn) byl už i pražský arcibiskup. Řekli bychom, že nakonec to přeci jen je o naslouchání a o DIALOGU.

  A měl bych i příklad ze života: 24.12. (nebyl tam nikdo jiný) jsem po několika letech dělal službu akolyty, tj. rozdával sv. přijímání: „To jsou jednoročáci, pokud by sis nebyl jistý, tak jim přijímání dej.“ řekl mi pan farář. A asi věděl proč. Přišel pak pán a já se ho ptám: „Jdete ke přijímání?“ „Jo. Ne!“ Tak jdete? „Ne.“ „Jo.“. Dal jsem mu Hostii až teprve potom, co přesvědčivě řekl, že ANO. Na Nový rok v katedrále rozdával sv. přijímání pan biskup. Zvednu hlavu v lavici a vidím, jak pan biskup běží za posledním pánem, který odchází a svírá Hostii v dlani a spolu se dohadují. Pan biskup mu bere Hostii z dlaně. O hlavu vyšší starý pán si bere Hostii zpět a pak mu ji zase bere pan biskup. Pak ji chvíli drželi oba až nakonec (po chvíli dohadování) starý pán Hostii vkládá do úst a přijímá ji. … Trochu mi to přišlo až PŘÍZNAČNÉ. Když lidé spolu hovoří, DOMLUVÍ se a pochopí se předem, předejde se tím mnoha ZBYTEČNÝM nedorozuměním a nepříjemnostem. … Vše je o dialogu.

  Věřme (a přejme si to), že jednostranné „monology“ (a nenaslouchání si) se již stanou minulostí.

  Reagovat
 • Jako s odchodem prezidenta Zemana a příchodem prezidenta Pavla odchází duch VULGARITY a AROGANCE z Pražského hradu, mělo by ke stejné změně dojít s nástupem pana Arcibiskupa Graubnera i v naší ŘK církvi. KÉŽ BY (!) … https://hajny.blog.respekt.cz/vola-do-nebe/

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *