Dukův člověk jako lídr SPD v Praze? Teprve začátek!

Josef Nerušil, radní Českého rozhlasu a správce Facebooku pražského arcibiskupa Duky, bude lídrem kandidátky SPD v nadcházejících sněmovních volbách v Praze. Redakci Tisíckráte se podařilo zjistit, že se jedná o mnohem hlubší spolupráci mezi Dominikem Dukou a stranou Tomia Okamury.

„Začalo to tím, že jsme si z otce kardinála dělali legraci, že SPD znamená Strana Pátera Duky. Přišlo nám to vtipné, ale bral to vážně a začal se o politický subjekt zajímat,“ popisuje pomocný pražský biskup Malý, jak před lety začal vznikat vztah mezi Okamurou a českým primasem. 

Duka postupně zjistil, že jsou mu názory SPD čím dál tím bližší. „Je to poslední strana, která brání křesťanské hodnoty, jako je strach z cizinců, právo na držení střelných zbraní a úcta k světským autoritám,“ vysvětluje Duka. 

„O tom, že pražský arcibiskup je voličem SPD, se v katolických kruzích ví už dávno. V posledních dnech se ale stupňují přípravy na mnohem užší spolupráci,“ řekl redakci Tisíckráte politolog Marián Sekerák z Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku. Duka poslal před časem rezignační dopis do Vatikánu, protože  překročil 75 let. Zdroj blízký papeži Františkovi nám ale sdělil, že z úřadu odejde až zhruba za rok a tři čtvrtě a do důchodu se podle všeho nechystá. V té době totiž končí mandát prezidenta Miloše Zemana. Spekuluje se o tom, že Duka by jej chtěl nahradit. A podporu by mu mělo zajistit právě hnutí SPD.
„Pod arcibiskupovým vedením se katolická církev stala konečně křesťanskou. Myslím, že by bylo škoda, kdyby skončil někde na zastrčené faře či v klášteře. Národ jej potřebuje a my jsme připraveni jej podpořit,“ nepřímo potvrdil plán sám Tomio Okamura.

Informaci o možné kandidatuře Dominika Duky na prezidenta pražské arcibiskupství nepopřelo. „Miloš Zeman je vlastenec a ochránce naší kultury. Určitě by bylo na co navazovat jak v politickém stylu, tak v programových prioritách,“ uvedl na přímý dotaz Dukův mediální poradce Romuald Rob.

Ten se podle všeho připravuje na roli tiskového mluvčího. Redakce Tisíckráte zjistila, že Rob je jedním z účastníků prestižní večerní školy politické komunikace, kterou vede Zemanův ředitel komunikace Jiří Ovčáček. „Otec Romuald se školy pravidelně účastní a patří mezi mé nejlepší žáky. Myslím, že je to na jeho vyjádřeních z poslední doby vidět,“ chválí Romualda Roba Ovčáček.

6 komentářů: „Dukův člověk jako lídr SPD v Praze? Teprve začátek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.