PublicistikaZpravodajství

Vyzpovídaní ruští atleti soutěží v Riu pod vlajkou Vatikánu.

Sedmdesátitříčlenou olympijskou výpravu Vatikánu tvoří ruští sportovci, kterým byla kvůli dopnigovému skandálu odepřena možnost účastnit se Olympiády. Olympijský výbor totiž zakázal účast stojedenácti ruským sportovcům, a to z důvodu užívání zakázaných látek na londýnské Olympiádě v roce 2012.

„Všech stojedenáct sportovců si na hromadné last-minut dovolené ve Vatikánu na poslední chvíli osobně podalo žádost o vatikánská občanství. Po individuálním posouzení jejich přístupu k dopingu jsme se rozhodli sedmdesátitřem vatikánské občanství udělit,“ osvětlil nám mechanismus udělování občanství ruským sportovcům vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin. Podle jednoho z technických pracovníků Vatikánu předcházela udělení občanství svátost smíření. Pracovník uvádí, že vzhledem ke sluchové vadě zpovědníka bylo možné zaslechnout, jakými principy se udělování občanství řídilo. „Každého se při zpovědi zeptali, jestli bude na Olympijských hrách v Riu dopovat. Vatikánským občanem se tak stal jen ten, kdo slíbil, že dopovat nebude,“ osvětlil mechanismus muž, který si nepřeje být jmenován. Na letošních hrách tak budou podle tohoto zdroje chybět např. vzpěračky Tatiana Kashirina a Anastasia Romanova nebo trojnásobný vítěz světového šampionátu v pentathlonu Ilia Frolov. „Sedím u zpovědnic každý den a vždy se dívám, kdo a jak často chodí a jestli vykonají pokání hned v kostele. Tatianu, Anastasii ani Iliu jsem tady neviděla,“ uvádí farnice kostela, kde ke zpovědím docházelo.

Přestože se vatikánští sportovci neúčastnili oficiálního zahájení olympijských her, budou se účastnit všech disciplín, do kterých byli nominovaní. Těšit se tak tento týden můžeme například na dvojnásobného mistra světa ve wrestlingu Viktora Lebedeva nebo obhájce bronzové medaile v závodu na 1000 metrů z Olympijských her v Londýně kanoistu na Alexandera Dyachenka a kanoistu Andreye Kraitora vítěze v závodě 4×200 m na světovém šampionátu v Moskvě v roce 2014. Po skončení letošních Olympijských her proběhne 24. srpna při soukromé audienci setkání Svatého otce s celým olympijským týmem. Papež František pak s prezidentem vatikánské banky Ernstem von Freybergem vybere jednoho z medailistů, který bude jako reprezentant prvního vatikánského olympijského týmu zvěčněn na speciální limitované edici vatikánských jednoeurových mincí.

 

3 komentáře: „Vyzpovídaní ruští atleti soutěží v Riu pod vlajkou Vatikánu.

 • Je po olympiádě, a Vatikánský tým nic nevyhrál….

  Reagovat
  • No jo, když přestali dopovat, tak se měli víc modlit.

   Reagovat
  • To, že žádnou medajli Vatikán nezískal, je jasným důkazem, že atleti slib dodrželi a opravdu nedopovali.
   V dnešní době nedopující atlet nemá šanci umístit se v konkurenci s dopujícími atlety do třicátého místa.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *