Zpravodajství

Česká katolická církev koupí mešitu a možná i diecézi v Polsku

Církev se v příštím roce bude soustředit na akvizice. Nakupovat bude v zahraničí.

Praha, Katovice – Zástupci ČBK ve středu oznámili, že církev loni investovala 1,2 miliardy korun s cílem budoucího výnosu. Tato investice směřovala především do zemědělství, lesnictví a nemovitostí. Pro příští rok ale církev hodlá změnit strategii. „Chtěli bychom se nyní soustředit na akvizice. Trhy rostou a spolu s ním i výnosy nejrůznějších náboženských společností, protože i jejich věřící jsou štědřejší. Myslíme proto, že je na nákup vhodná doba,“ konstatoval Karel Štícha. Církev tak podle něj hodlá nakoupit různorodý mix společností, který by do budoucna měl zajistit dostatečný přísun financí.
Investice budou rozdělené do tří skupin, podle doby návratnosti. „Nejvíce nyní spěchají právě ty s krátkodobou návratností. V současnosti jednáme o koupi Wilmersdorfské mešity v Berlíně, včetně muslimské obce. Počet jejích členů teď razantně roste a spolu s nimi i celková výše příspěvků. Pro začátek by obec odváděla klasicky desátky z výtěžku,“ plánuje Štícha. Dlouhodobější přísun financí by potom měl církvi zajistit především dostatek vlastních věřících. „V současnosti jednáme s polskou církví o odkupu katovické arcidiecéze. Je to dohromady 318 farností s více než milionem a půl katolíků, takže počet přispěvatelů se tím výrazně zvedne. Navíc je diecéze vhodně geograficky položena,“ vysvětluje František Lobkowicz, který vede tým vyjednavačů ČBK. Podle odborníků chce církev využít toho, že vzhledem k nízké porodnosti v Polsku bude cena výhodná. „Většina výhledů zatím hovoří o tom, že počet věřících bude klesat. Vzhledem k aktuální polské vládní politice je tu ale slušná šance, že trend nakonec nabere správný směr,“ popisuje biskup.
Jestli se investice podaří, ale zatím není zcela jisté, protože o diecézi projevila zájem také anglikánská církev, která se potýká s razantním úbytkem členů. „Rozhodne nejvyšší nabídka. Aktuálně jednáme s oběma zájemci,“ popsal současný stav pomocný katovický biskup Józef Kupny, který se tak dost možná brzy stane členem ČBK.

2 komentáře: „Česká katolická církev koupí mešitu a možná i diecézi v Polsku

  • Česká katolická církev by při volbě investiční strategie měla především dát na osobu z nejpovolanějších: veleváženého Massima Ziskoniho z investičního oddělení Istituto per le Opere di Religione (Vatikánské banky). Ten vysvětluje, co je etické investování v katolickém pojetí lapitárně: „žádný zbraně, porno a gambling“. Zajímavé je to v případě alkoholu, protože tam jasné doporučení pro katolíky chybí, stejně jako tápe většina křesťnaských církví: baptisté zakazují jakýkoliv alkohol, luteráni ale mají zakázaný jen tvrdý alkohol a luteránské fondy tak mohou mít v portfoliu i akcie pivovarů.

    Reagovat
  • Výnosnější by bylo vrátit se k prodeji odpustků a zavést mýtné do svatých bran.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *