PublicistikaZpravodajství

Řím: Na dovolenou pro bezdomovce od papeže se dostali i čeští kněží

Mezi bezdomovci, kteří získali od papeže zdarma dovolenou, byli čeští kněží. Považují se za bezdomovce. Podle všeho oprávněně.

Praha, Řím – Již několik dní míří pravidleně několik římských bezdomovců na jednodenní výlet na pláži, který pro ně organizuje Vatikán. Jak se ale ukázalo nejedná se o bezdomovce v pravém slova smyslu. „Byl jsem poněkud překvapen, když jsem mezi rozesmátými opálenými tvářemi zaslechl češtinu,“ svěřil se našemu listu papež František, který se česky naučil pár slov, před letošním setkáním v Krakowě.
Překvapení bylo o to větší, že se nejednalo o české bezdomovce, kteří vyrazili na léto do Itálie, ale o české kněze. „Po Itálii se mi hrozně stýskalo. Pořádnou dovolenou u moře si ale nemůžu dovolit. Rozhodl jsem se proto, využít papežovy nabídky,“ vysvětluje Miroslav Herold, který byl jedním z přistižených. Podle něj stačilo postávat na hlavním vlakovém nádraží Termini v Římě. „Pátý den si mě všimli i papežští skauti, kteří každý den vybírali šťastlivce na další den. Naštěstí, jsem se za studií naučil obstojně italsky, takže mě neodhalili,“ vysvětlil Miroslav Herold.
Navzdory negativním reakcím veřejnosti se ale o podvod podle všeho nejednalo. „Bezdomovcem je podle evropské definice ETHOS i člověk s nejistým bydlením, nebo člověk který bydlí v podmínkách, které neodpovídají standartům bydlení v daném kulturním a sociálním prostředí,“ uvedl ředitel sociálních služeb Armády spásy (pozn. autora: Po České katolické církvi 2. nejvýznamnější církev, v oblasti práce s bezdomovci v ČR) Jan František Krupa.
Podobnými argumenty se hájí další Čech, který se na výlet vypravil a který si nepřál uvést svoje jméno. Redakce ale jeho jméno zná. „Každý rok už od března zažívám nepředstavitelný stres. Zatímco bezdomovec si může vybrat svůj kostel a u něj po mši žebrat, ja takové štěstí nemám. Biskup mě může poslat kamkoli. Zbývá pak už jen se modlit, abych dostal přidělení na dobré místo, kde vystřídám takzvaného kněze-stavitele, který dal faru alespoň trochu do pořádku,“ vysvětluje kněz, který se za 10 let ve službě stěhoval už pětkrát.

 

5 komentářů: „Řím: Na dovolenou pro bezdomovce od papeže se dostali i čeští kněží

 • Čemu s papež diví? Každý pořádný Čech je přece tam, kde je nějaká sleva nebo něco zadarmo! A jestliže farář poctivě žije společenství se svými farníky, tak podle známého přísloví – strom neroste daleko od jablka – musí využít příležitost jako první. Spíš se divím, že jsou tam jen dva.

  Reagovat
  • Dovolte Lído, abych Vás poopravil. Váš známý patrně upad, protože to přísloví říká: Strom neroste daleko od jablka, jen tak mezi námi děvčaty. A taky se divým, že tam jsou jen dva…možná aby to nebylo tak nápadité….

   Reagovat
 • Jestlipak papežští skauti vybírají i mezi bezdomovkyněmi? Jestliže ano, sbalím bágl – teda igelitku a frčím posílit české kněze na římské Termini. (Nenabízíte někdo spolujízdu?) Vždyť z pozice věčnosti jsme tu všichni na zemi bezdomovci. Ale obávám se že – jako obvykle – jsou žemy v církvi diskriminovány. O bezdomovkyních se v článku nenajde ani zmínka. Smutné. Ještěže byl dnes hezký den…nasypu si sůl a písek do vany…

  Reagovat
 • ono, možná je nějaký čecháček už i mezi těma skauta-mi…. to by dávalo zmysel.
  Začnu sledovat inzeráty…. možná že narazím na levní zájezd na Italskou pláž se začátkem nádraží Termini v Římě

  Reagovat
 • Mezi těmi, kdo se takto do Itálie dostal, byl i nejmenovaný farář od sv. Tomáše v Brně. Jeho jméno diskrétně neuvedu.
  Odhodlal se k tomuto podvůdku proto, že touha vrátit se na místa dlouholetého působení (čti dovolené), byla silnější než jeho svědomí.
  Byl však v Římě odhalen podle způsobu, kterým si kape olivový olej na cokoliv, co jí a také tak, že si nevědomky utřel mastná ústa štolou schovanou pod tričkem.
  S brekem a ostudou se musel vrátit domů.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *