Zpravodajství

Poutnímu místu v Žarošicích vypršela licence.

Každoroční udělování poutních licencí na jižní Moravě doprovází nebývalý skandál. Oblíbené poutě ke Staré Matce Boží jsou nyní v ohrožení. Na vině je podle tamního faráře Josefa Pohanky administrativní pochybení: „Každý rok v červenci probíhá řízení o obnově poutní licence. Posílali jsme všechny dostupné dokumenty, které po nás Vatikán požaduje. Přiložili jsme počty veřejných záchodků pro poutníky, fotky soch Panny Marie i plánek parkoviště. Je možné, že jsme opomněli nějaké razítko, ale to snad vyřešíme v rámci odvolání.“
Podobnou jistotou neoplývá páter Lízna, který loňské Žarošické pouti neudělil ve svém pořadu „Ano, Otče!“ poutnickou hvězdu. „Chybělo mi větší poutnické nadšení. Většina poutníků dorazila auty nebo autobusy. Pěšky šlo k Panně Marii minimum lidí. Již tehdy jsem přemýšlel, zda by takové místo mělo mít licenci,“ připomíná svou kritiku otec Lízna.

Podezření, že nejde o chybějící razítko, ale o vážnější problém, nahrává i vyjádření odborníka na vatikánskou politiku Jaroslava Šebka: „Kvůli razítkům poutní místa o licenci nepřicházejí. Zvlášť tehdy, když předtím na tomto místě prohlásil jednu z bran papež branou milosrdenství. Důvody odebrání licence jsou ale bohužel většinou tajné.“

Spekuluje se, že velkou úlohu sehrála nízká kvalita cukrové vaty. „Podobný problém jsme měli v minulých letech i na Velehradě. Poučili jsme se a zajistili jsme více certifikovaných prodejců, abychom předešli případným problémům. Zajistili jsme i pirátskou loď a další kvalitní atrakce. Licenci jsme pak dostali bez problémů,“ uvádí velehradský farář Petr Přádka.

Pokud Žarošice skutečně o licenci přijdou, budou poutě k tomuto místu neplatné. „Je to stejné, jako byste šli na hříbky. Žádný duchovní efekt to mít nebude,“ upozorňuje zmiňovaný otec Lízna.

Historik a vášnivý poutník Jiří Mihola by vyškrtnutí Žarošic ze seznamu poutních míst viděl jako tragédii: „Mám to tam moc rád. Nedovedu si září bez Zlaté soboty představit.“ Řešením by mohl být odkup licence od nějakého méně významného poutního místa. „V minulosti licenci nabízelo za 20 milionů opatství na Starém Brně, kam stejně nikdo nechodil,“ upozorňuje ekonom Brněnského biskupství Zelenka. Takovou částku si však Žarošice nemohou dovolit. „Pomoci by měl stát podobně, jako pomohl zachránit Velkou cenu v Brně. Věřím v úspěch,“ dodává místopředseda lidovců Mihola.

Pomoci by mohl také kraj. Mluvčí hejtmana Haška e-mailem potvrdila, že Jihomoravský kraj je připraven poskytnout až 15 milionů. „Jižní Morava je kolébkou křesťanství, peníze najdeme. Navíc tak ušetříme veřejné finance, protože bychom na oplátku získali PR článek na první straně zářijového Katolického týdeníku,“ uvádí v oficiálním vyjádření všechny Haškovy mluvčí.

Záchrana zářijového termínu pomocí odkupu licence však může vyvolat zmatky v řadách věřících. Licence se totiž vztahuje i na ochrannou známku, která je vždy vázána k názvu konkrétního místa. Po případném odkupu licence od opatství na Starém Brně by se musel změnit název dosavadního žarošického poutního místa. „Nové označení Poutní místo Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně®u Staré Matky Boží v Žarošicích bude možná ze začátku trochu matoucí, ale poutníci si jistě rychle zvyknou,“ uzavírá žarošický vikář Josef Večeřa.

20 komentářů: „Poutnímu místu v Žarošicích vypršela licence.

  • Chození a následné pojídání hříbků má velice duhovní defekt….to já znám.

    Reagovat
  • Ještě teď se chechtám a za břicho popadám.
    Aspoň že ta perníková srdce vyhověla.

    Reagovat
  • „…uvádí v oficiálním vyjádření všechny Haškovy mluvčí.“
    – no, to se vám opravdu povedlo!! Schválně – kdo ví, kolik jich opravdu je?? To by mohla být hra na schovávanou pro dospělé. Pokud se schovávají i v Žarošicích, v Brně se jich nikdo nedopočítá. (Natož, aby jim přišel na jméno.)

    Reagovat
  • Myslím, že by též pomohlo umístění atrakce Skákací katedrála.

    Reagovat
    • Nešlo by turecký med napříště prodávat pod názvem „Křesťanský med?“

      Reagovat
  • Co by si asi počalo opatství na Starém Brně s 20ti miliony?

    Reagovat
  • 20 milionů čeho? Lidí? Šak tolik jich nemá ani celá česká republika…

    Reagovat
    • Otazníčku, jsi lepší – někomu jde o lidi, jnému o prachy…každopádně líp si umím představit na Sataráku 20 milionů lidí než 20 mil. kč.

      Reagovat
    • Než napíšeš takové blábol tak zapni mozek…a přečti si článek….

      Reagovat
  • To prece nejde, takhle utajovat duvody rozhodnuti! At se odvolaji k arbitraznimu mezinarodnimu duchovnimu soudu. Tam se prece musi ukazat, ze ty podminky jsou diskriminacni.

    Reagovat
    • Zatím není, ale určitě s ní dojedou – až tam příjde tech 20milionů lidí …

      Reagovat
        • Zřejmě Panna Maria Starobrněnská má u církecních úřadů větší protekci než Panna Maria Žarošická.

          Reagovat
  • Vážení spolupoutníci, „katolický“ med a cukrová vata, na to nás užije! Je tedy fakt, že Jan Křtitel také pojídal med a zajídal jej hmyzem, inu proti gustu žádný dišputát. Ba, něco na těch sladkostech bude přeci pozitivního,vždyť v Izaiášově proroctví čteme, s trochou nadsázky, že se máme, pokud možno sytit medem a smetanou, abychom dokázali zavrhnout zlé a volit dobré. Nu, je možné dosti, že cukrovka nás na těch našich poutních dálničkách nemine. Nežli se člověk trochu polepí cukrovou vatou, už je tu (řečeno slovy sv.Františka) sestra smrt těla, aby nám spočítala, co jsme komu dlužni, kde který med, a kolik sušených excelentních kobylek.. Inu, co jsme si nasušili, to si taky sníme. Tedy upřímně doufám, že budu oněch dobrot přeci jen záhadně ušetřena. Vy také doufáte ve škrty ve Vašich kobylkových šicích?

    Reagovat
  • Prý nešlo jen o zmíněnou kvalitu cukrové vaty. Ale …

    V každé diecézi je biskupem ustanovena zvláštní certifikační komise, která v pravidelných intervalech provádí tajná místní šetření v poutních místech.

    No a v Žarošicích se její vedoucí pozvracel na kolotoči. Jaké mohou být pak závěry, že?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *