PublicistikaZpravodajství

Lex Babiš zakazuje mediální podnikání i kněžím

Součástí zpřísněného zákona o střetu zájmů, který schválila Poslanecká sněmovna, je i ustanovení, které zakazuje provozovat  rozhlasové a televizní vysílání a periodický tisk katolickým kněžím. „Pokud jsme chtěli dosáhnout politické shody a zároveň vyvrátit podezření, že předloha míří proti ministru financí Andreji Babišovi, museli jsme připojit nějakou další skupinu. Zdálo se nám, že i kněží, kteří mají k dispozici kazatelny, se určitým způsobem dostávají do střetu zájmu, když vlastní média,“ vysvětlil serveru Tisíckráte.cz jeden z poslanců v kuloárech sněmovny. Dodal, že podnikání mimo média zákon kněžím nezakazuje, stejně jako v případě členů vlády nebudou mít jejich společnosti přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Zákon se dotkne také Katolického týdeníku, časopisu Milujte se!, ale také Radia Proglas či TV Noe.

„Kněží mohou svá média předat spolupracovníkům,“ sdělil poslanec Petr Kudela (KDU-ČSL), který je blízkým spolupracovníkem ředitele TV Noe P. Leoše Ryšky. „Na děti či manželky kněží média převést nemohou, neumožní jim to kanonické právo. V tomto směru je opatření vůči kléru ještě přísnější,“ dodává Kudela. „Pokud by Leoš skončil v televizi, měli bychom trochu problém, protože systemizovaná místa v našich komunitách jsou zaplněna, stejně jako na naší misii v Bulharsku. Museli bychom oslovit další provincie a hledat pro něj místo v Asii nebo Africe,“ prohlásil provinciál salesiánů P. Petr Vaculík. V případě ředitele Radia Proglas by brněnské biskupství podle mluvčí Martiny Jandlové zřejmě obsadilo dlouhodobě uprázdněnou farnost, jako příklad zmínila Kravsko a Plenkovice u poutního místa Hluboké Mašůvky na Znojemsku.

Oba zmínění kněží se pro Tisickráte.cz odmítli vyjádřit ke svému dalšímu postupu s tím, že počkají na výsledek projednávání předlohy v Senátu. Informace, že údajně své kroky konzultují s Babišem, podle nich není pravdivá a výskyt vozidla P. Holíka v blízkosti Čapího hnízda prý zavinila chybná navigace.

2 komentáře: „Lex Babiš zakazuje mediální podnikání i kněžím

  • Domnívám se, že redakce Tisickrate… své čtenáře úmyslně uvádí v omyl. TV NOE je již dááááávno najetkem zapsaného spolku. Jen doufám, že se teď nevyskytne nějaký filuta, který bude tvrdit: „A vidíte ! Ten kněz Ryška vidí do budoucnosti, proto už to dávno nechal přepsat na ten spolek, který založil jen a jen kvůli Lex Babiš! „

    Reagovat
  • Jestli by nebylo strategické (kdoví, jestli se něco nezvrtne) rovnou jmenovaná média znárodnit či kolektivizovat.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *