PublicistikaZpravodajství

Církev se s prezidentem dohodla na řešení vládní krize. Premiérem bude Duka.

Řešení vládní krize, která v posledních týdnech hýbe Českou republikou, se rozhodli vzít do svých rukou čeští a moravští biskupové. Po nedělní schůzce zástupců České biskupské konference s Milošem Zemanem oznámil generální sekretář ČBK Přibyl, že pokud vláda padne, církev je připravena do tří dnů postavit novou.

Dominik Duka redakci Tisíckráte potvrdil, že s prezidentskou nabídkou na místo premiéra předběžně souhlasil. „Jako biskupové máme všichni dlouholeté zkušenosti s ministrováním a před odpovědností neutíkáme. Je to výzva jako každá jiná.“

První církevní vláda v dějinách České republiky by mohla být ustanovena již koncem měsíce května. S předáním moci pražskému primasovi totiž souhlasil i Bohuslav Sobotka.
„Stávající předseda vlády si kladl jedinou podmínku a tou je, aby na ministerstvu financí nebyl člověk spojovaný s Agrofertem. Místopředsedou vlády a ministrem financí by se měl stát arcibiskup Graubner, který nemá vztah ani s Andrejem Babišem ani s jinými lidmi,“ ozřejmil důvody souhlasu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Hlavním cílem nové vlády bude především uklidnění situace a zaručení nezávislosti médií. „Spory na politickém kolbišti chceme řešit hlavně modlitbou. Již nyní jsme pozvali šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla i pana Nachtigala na pouť médií na Svatý Hostýn a oba s tím souhlasili. Tím považujeme tuto věc za vyřízenou,“ ukazuje schopnost rychle jednat brněnský biskup a budoucí ministr spravedlnosti Vojtěch Cikrle.

„Chceme také vyzvat k pokání všechny ústavní činitele a kvůli tomu předložíme návrh, aby se do řádných voleb poslancům a senátorům nevyplácely náhrady,“ řekl v rozhovoru pro Tisíckráte nastupující vicepremiér Graubner .„Počítáme také s tím, že se Strakova akademie zapojí do letošní noci kostelů,“ dodává olomoucký arcibiskup.

Podle informací redakce Tisíckráte jsou známy i další jména nových ministrů. Křeslo ministra obrany obsadí Tomáš Holub a rezort dopravy Posád, pro kterého bude prioritou oprava silnic druhé a třetí třídy. „Při cestách za kněžími v zapadlých farnostech jsem si odrovnal již několik tlumičů,“ naznačil své plány českobudějovický světící biskup. Největší tlačenice je zatím na místo ministra bez portfeje, na které má zálusk hned několik církevních hodnostářů. Křeslo ministra práce a sociálních věcí nabídl Duka Tomáši Halíkovi, který jej ale odmítl s tím, že pro takový rezort nemá kompetence. Jediným ministrem, který zůstane na svém postu, je Daniel Herman, který se kvůli tomu vrátí do kněžské služby.

Podporu budoucí vládě již nyní deklarují lidovci a někteří další poslanci napříč politickým spektrem. „Je to nejlepší řešení. Česká republika potřebuje vizi, která přesahuje jedno volební období,“ potvrzuje například poslanec Marek Benda z ODS. Nejistý je postup ČSSD, která si není jistá záměrem vyhlásit Hospodinovo milostivé léto, díky kterému by sice došlo k propuštění zaměstnanců pracovních agentur, ale také k návratu majetku Andreje Babiše ze svěřeneckého fondu a odpuštění korunových dluhopisů.

211 komentářů: „Církev se s prezidentem dohodla na řešení vládní krize. Premiérem bude Duka.

 • Zajímavé řešení ?. Jen je třeba se nějak nenápadně vypořádat s Kodexem kanonického práva, protože duchovenstvo by nemělo jaksi přijímat vládní ani parlamentní funkce. Ale toho bych se nebál, neboť když se chce, všechno jde?. Myslím, že Francesco Buonasera to „skousne“ – ten již skousnul spoustu jiných věcí, o nichž jsem si naivně myslel, že skousnouti nelze?.

  Takže to by bylo v pohodě. I to, že Daniel bude nadále ministrem kultury, byl bral. Stejně je pořád „náš“, neboť svátost kněžství je nesmazatelná. No a ministrem vnitra by mohl býti také kněz, který už to dělal – Franta Bublanů od nás z Třebíče.

  Jen ten Halík mi tam nesedí, toho byl raději do vlády nebral. Důvody snad rozepisovat nemusím?. Ministrem práce a sociálních věcí by mohl býti náš pan biskup Vlastimil – když byl ještě ve Veselí n/Lužnicí, tak mu tam místní Charita jen kvetla, a taky tam vybudoval Dům pro seniory sv. Františka. Tož jako – kdo jiný??

  A Bohuš Sobotka by mohl být vysvěcen v rychlém sledu na jáhna, kněze a biskupa (opět pro papeže žádný problém včetně dispensu od celibátu) – a nového pražského arcibiskupa máme jak housku na krámě. A na té jeho lysině mu bude krásně sedět solideo. A navíc bude zachována dosavadní zvyklost, že pražský arcibiskup a hradní pán se dvakrát moc „nemusí“???

  Reagovat
  • ???
   No však Halík sám naznal, že ho čeští a moravští pracující nejsou hodni, proto ani nabídku nepřijal (již podruhé). Skromný to muž. U pana biskupa Posáda, tam to bude ministr na pravém místě – dobře víme, že dostat se odkudkoli do své rodné vísky po našich silnicích musí být pro něj pravé utrpení….

   Reagovat
    • Běžte si dát studenou sprchu. Pokud to nepomůže, tak si i nadále omévéte :“sorry jako – to co se neukakzuje “ vlažnó vodó. …. Ale je fakt, že pro taková individua jako vy by byl Halík ideálním prezidentem.

     Reagovat
     • Nebuďte vulgární, Magdo. Pakliže máte pocit, že Vám něco chybí (případně něco přebývá) – reklamujte to u Pána Boha a ne u mne. Děkuji.

      Reagovat
      • Jsem netušila, co lze z mého příspěvku vyčíst…… Citovala jsem pouze klasika. Mně díky Bohu ani nic nechybí, ani nic nepřebývá. ???

       Reagovat
      • Vulgární není Magda, ale jakýsi Bohumil Hrabal v „Postřižinách“:
       „Švagrová, on je náš Martin chabrus na nervy, nervóza. Podle spisků páně Batisty by si měl vomejvat přirození vlažnó vodó, nebo se chodit procházet na čerstvé vzduch …“
       Tolik k problému klasik …. 🙂

       Reagovat
       • „Po klacku sahá ten, komu dojdou ideje“ – čtěte klasika (!).

        A nechte toho „klasiku“. …
        ________

        Na rozdíl od slečny Magdy si alespoň mám co omývat 🙂
        Cha, cha, cha …

        Reagovat
  • Tak nevím….narážky na papeže Františka mi přijdou spíš v zemanovském duchu, než v duchu tisíckráte. Chtěl bych věřit, že to tak není. Přiznávám, že jsem na to dost háklivej, jelikož Františkem Duch svatý splnil můj dávný sen – dožít se papeže z Latinské Ameriky.

   Reagovat
   • Tak tady každý sepíšeme seznam všeho, na co je kdo háklivej, a tisíckráte to může zabalit…… 🙁

    Reagovat
    • Ale prdlajs, Magdo, takhle Felix nepíše. Takže samozřejmě to nebylo adresované jemu 🙂

     Reagovat
      • No výborně. Otče Jane, já bych chtěla říct, že jsem háklivá na acylpyrin – nevadí Vám to? 🙂 🙂

       Reagovat
       • Dobře žes na to upozornila Lído. Zajisté si nyní dá všech nás pět pohromadě bacha, abychom neurazili tvůj jemnocit ohledně acylpyrinu. 🙂

        Reagovat
        • Magdo – dík za ohleduplnost. 🙂 I když – virtuální acylpyirn jsem ještě nezkoušela – třeba by to prošlo a neumřela bych. Záleží, v jaké by to bylo kombinaci, protože tady jsem pořád ohrožená smrtí různě interzivními výbuchy (smíchu). No – v nejhorším sem manžel vyvěsí parte. 🙂

         Reagovat
     • ….tak pardon – můžeme zabalit diskuze na tisíckráte…..

      Reagovat
      • Nevim, proc by nekdo nemohl napsat, ze je na neco haklivej. To je prece normalni a dalsi diskusi to nebrani. Taky jsem hakliva na navazeni se do papeze Frantiska a vubec na xenofobii vseho druhu. A marna slava, vsichni jsme asi haklivi na svou osobu…

       Reagovat
       • Ani papež není neomylný, proč bychom se tedy, na ironickém webu, nemohli vtipně zmínit???

        Reagovat
        • Vtipně – proč ne? Nakonec jsou vtipné knížky „Bratr František“, které se mi moooc líbí 🙂 Ale o webu si nemyslím, že je ironický….

         Reagovat
         • Je spíše satyrický ne? 🙂 hlavně ať není satanistický.

          Reagovat
          • Přesně tak si to myslím taky 🙂

          • Nicméně nezapomínejte, že i ďábel je Bohem stvořený tvor, tj. když pomine cenzura, nakonec i tak (ve smyslu s každým a se vším, co Bůh stvořil) svět konverguje k PRAVDĚ. …
           __________

           V tomto smyslu žádnou společnost (ani tu naši v roce 1968) nestabilizují „tanky“, ale Pravda, potažmo lidské SVĚDOMÍ …
           ( hajny.blog.respekt.cz/svedomi-pribeh-primo-revolucni/ )

          • Nemyslím, že je teologický správné tvrdit, že ďábel je Bohem stvořený. Jak víme, původně to byl anděl, ze kterého se stal ďábel. Anděla Bůh stvořil – ale ze své vůle se stal ďáblem. To je PRAVDA.

          • Teologicky to asi správné není. Ale nahlížíš-li na příspěvek jako na VTIP od Hajného, pak to není tak důležité, stejně jako ty jeho smyšlenky o Kelnarovi.
           Důležité je zasmát se u toho. Opakuj si cha, cha, che, che, chi chi ….
           ___________
           Protože když pomine cenzura, nakonec i tak (ve smyslu s každým a se vším, co Bůh stvořil) svět konverguje k PRAVDĚ. …

          • Proč ta agresivita??
           _____________________________________________________________________________________

           NA příspěvky pana Hajného ( většinou ) nejde pohlížet jako na VTIP. Musíme na ně pohlížet očima PRAVDY, ve smyslu prostého nazírání jsoucna, či entity zvané Bůh.
           Nelze než jít dál a být PRAVDIVÝ.

          • Krátké nohy má lež. S PRAVDOU lze VŽDY jít dál. …
           __________

           Zacyklil jste se (definice „kruhem“).
           Kdo jiný než Bůh „ďábla“ stvořil – „on“ sám sebe ???

          • Bůh stvořil anděla! Tudíž je nesprávné říct, že stvořil ďábla. Anděl se dobrovolně stal ďáblem. Jakožto bytost byl Bohem stvořen, ale co se z něho stalo pak, není dílem Božím.

          • Stal se. No ale až poté, co ho Bůh stvořil. 🙂

          • Šak to taky celou dobu říkám 🙂

          • Bytost stvořená Bohem. …
           🙂

          • Ano, ale ne jako ďábel. Nýbrž jako anděl. Prostě uznejte, že Vaše tvrzení není teologicky správné a je po problému 🙂

          • Nemám co uznávat. nevidím nic nepravdivého na tvrzení že dotyčný je „Bohem stvořená bytost“. Vy jste také dítětem svých rodičů a co ze sebe uděláte je závislé i na vás. Svádět vše na svůj původ (dělnický, rolnický či jiný) nefunguje. To je svým způsobem alibismus. … Bůh nebyl jen „kdysi“. Je i dnes a bude i po naší smrti v Nebi. (Byť tomu poslednímu můžeme zatím pouze věřit, teprve až „jednou“ uzříme tváří v tvář.)

          • Vy ste nepsal, že je Bohem stvořená bytost. Napsal ste doslova: „Bůh „ďábla“ stvořil“. Neřeším co se z někoho stane…neodvádějte pozornost jinam. Jednoduše ste to neřekl přesně. Vím, že je to slovíčkaření, ale i tak. Můžete přiznat, že to prostě není uplně správné tvrdit. Může to znít, jakoby Bůh zamýšlel stvořit ďábla pro lidi, co jsou nehodní….

          • Sorry. Nějak si nerozumíme, resp. rozumně mi nechcete. Ďábel se nestal takovým, jakým je PROTO, že ho stvořil Bůh, ale spíše naopak: tomu navzdory.

           Nic nelogického v tom nebylo a není. Bohem stvořenou bytostí je ďábel PROTO, že ho Bůh stvořil…
           __________________

           JK říká: „Nazval jsem vás přáteli“. … Pointou není, kdo je koho služebníkem… To je „nesvobodný“ a „nedospělý“ přístup. Přátelé dělají, co dělají, rádi a proto, že to tak dělat chtějí.

           JK vykupoval svět. … Ale PROTO tak učinil, že to tak udělat CHTĚL.

          • Vy nechcete rozumět mně. Tvrdit, že ďábla stvořil Bůh není prostě uplně správné tvrzení.

          • Kdo jiný než Bůh „ďábla“ stvořil – „on“ sám sebe ???

           .

 • Akorát by se mělo něco udělat s tím posledním písmenem v kardinálově příjmení! Co to je „Duka“? Správně by mělo být „Duke“! Přeci je Duke of York, Duke Ellington a další „Dukové“ 🙂 !!

  Reagovat
  • Nebuďte hnidopich. To jste už zapomněl na to koňské spřežení při inauguraci?

   Reagovat
 • Jo, do tří dnů postaví novou. To známe, to už se říkalo o tom zbořeném chrámu, a nestojí dodnes. Ale možná že „tato vláda není z tohoto světa“.

  „Arcibiskup Graubner, který nemá vztah ani s Andrejem Babišem ani s jinými lidmi“ – to je docela ošklivá narážka – opravdu má Graubner až takovou pověst kůlu v plotě? Nebo je to nějaký vtip na druhou, který jsem nepochopila?

  Reagovat
  • Ne, tato vláda fakt není z tohoto světa! Anebo – asi je. Ale pokud ano, tak je to strašný průšvih…

   Reagovat
    • Možná letí, možná ne. Ale podle vás Duka lže. Takže je zbytečné se ptát.

     Reagovat
 • To si z národa opět někdo dělá legraci…???? To NEMŮŽE být pravda…!!!

  Reagovat
    • Paní Řezníčková, mně to celé také připadá jako nějaká blbost!
     Vždyť kde je nějaká genderová vyváženost této vlády? Copak by tohle feministky připustily? Ještě by to naše republika mohla odskákat zpětným vracením eurodotací!
     Ledaže by církev operativně začala světit biskupky. Protože jinak by se asi musela obrátit o pomoc k jiným konfesím, které už dnes biskupky mají.
     A nejde jen o vyváženost vlády v zastoupení mužů a žen, ale o vůbec všechna pohlaví!
     A to tady ani nepřipomínám inkluzivní přístup k vládnutí (stejně jako ve školství) zdravotně postižených, nebo sociálně znevýhodněných. 🙂

     Reagovat
  • Ano, máte pravdu. Ne vše, co je možné (tj. ne každá „legrace“) je správné a moudré. …

   Reagovat
   • Ne každý komentář je správný a moudrý.

    Reagovat
    • Správně! Jediná moudrá reakce je s tou podmnožinou (ve smyslu nadmnožiny) 🙂

     Reagovat
       • Třeba tak, že Zeman darem v Číně dostane repliku české prezidentské standarty z pravého čínského hedvábí s nápisem Pravda vítězí v čínštině a s dvojocasou pandou. 🙂

        Reagovat
        • Omlouvám se. „Pravda vítězí“ na prezidentské trenkově hedvábné standatě ruším a nahrazuji Zemanovsko-Babišovským „Prachy vítězí“. 🙁 🙁 ;-(

         Reagovat
         • Nejlepší by bylo, kdyby zde byla monarchie…nebo diktatura Zemana.

          Reagovat
       • Např. tím, že necháte čínského i ruského prezidenta čekat. Tím sice „dokáže“ nejdůležitost České republiky, otázkou ale je, co z toho republika bude mít a zda to nebude mít NEGATIVNÍ dopad na česko-čínsko-ruský obchod. …

        (tj. zcela OPAČNÝ efekt, než jaký ta cesta měla mít).

        Reagovat
        • Ovšem že to bude mít NEGATIVNÍ EFEKT. Co jiného…

         Reagovat
 • To je výborný počin!

  Myslím si, že by i všichni ministři v Dukové vládě měli být biskupové. Jen tak se nebude opakovat nejednota, které vedla k vládnímu rozkolu.

  Po nastoupení biskupů do funkcí ministrů a ministerského předsedy bude dobré, aby biskupové rezignovali na své dosavadní funkce (biskupování).

  Na jejich uvolněná místa mohou okamžitě nastoupit noví.
  Vždyť odborníků, kteří na biskupy vystudovali, jsou již tisíce a tisíce – absolventi biskupských gymnázií.

  Reagovat
  • Mistře Hilarie, pozor!! Na jednom biskupském, ba arcibiskupském gymnáziu studoval taky pan Mluvčáček – a to tedy PánBůh s náma a zlej pryč 🙂

   Reagovat
   • To fakt jo? Jsem si naivně myslel, že pan ovčí Mluvčáček jestiť absolventem SOSBU (=Střední odborné salašnicko-bačovské učiliště) s maturitou! Ajajaj… Andrej s námi a zlý pryč.?

    Reagovat
    • Nechejte „politiku“ na politiky. Jsou za to placení a je na nich, aby navrhli řešení a svoji PRÁCI zvládli. …Nebo snad i Vás platí („bokem“) pan Babiš?
     ______________
     Vy jste kněz. … V tomto smyslu slova je otázkou, PROČ se VY navážíte do svého vlastního papeže? (Viz vaše jízlivé poznámky a komentáře směrem k papeži Františkovi.) Nejste spokojený se svým „žoldem“? Chcete povýšit? … Nerozumím tomu.

     Reagovat
     • „Nechejte „politiku“ na politiky. Jsou za to placení ….“
      Tak to jsem slyšel řadu let od komančů, protože nepotřebovali názory těch, jejichž jménem vládli.
      A je to tu zase. Aspoň víme odkud vítr fouká, že?

      Reagovat
      • S jedním malým rozdílem:
       Tehdy nebylo až tak běžné, že každý dělal poctivě „svoji práci“. …
       ________________

       (Asi jste „mladší“ a už tu dobu „komunismu“ nepamatujete…)

       Reagovat
         • Jaký to má souvis? Jsou to lži, je to kampaň, a já to odmítám.

          Reagovat
        • To nesouhlasím. Přikázání od Boha (Desatero) říká NEPOKRADEŠ. Ne, že krást nelze. (To možné samozřejmě je.) ALE ten, kdo krade, PŘEDEVŠÍM okrádá SÁM SEBE.

         Reagovat
    • No s tím se to moc nevylepší: „Sorry jako sudruzi, ja mam VUML a proto viem, že všeci kradnú! A to, čo bolo napísané, to som teda neviděl, ale viem, že je to lež!!!“ 🙁

     Reagovat
      • Ano, i Jiří Ovčáček. …
       ______________
       Nicméně úplně bych to nezlehčoval. Vzdělání nutně špatně není.
       První československý prezident (T.G.Masaryk) byl dokonce Profesorem. A i sám pan prezident Klaus to vnímal pozitivně a snažil se vzdělání získat (ať už učil, či ne).

       Reagovat
       • Určité vzdělání je třeba. To vysoké ovšem je někdy na škodu. Protože tam leze každé tela. Tím vysoké školy degradují. A pak se můžeme divit, že inženýr neumí vyměnit žárovku…není to škoda? 🙂 Když už tam někdo jde, má vědět proč, a má se snažit být v tom dobrý.

        Reagovat
        • Když neumí vyměnit žárovku, ale je dobrý ve svém oboru, pak to není až taková tragédie. když ovšem napíše. objednávám objed, či abyjsme, a podobné vychytávky, ještě pod to to ing. napíše, pak si opravdu myslím své……

         Reagovat
         • Ano, použil sem možná nepřiměřený příměr.

          Reagovat
          • Vzdělání nutně špatně není. A člověk ani nemusí být bezpodmínečně blb, aby mohl pracovat jako hradní mluvčí. Nicméně velmi to ulehčuje situaci.

       • A čtvrtým prezidentem ČR bude taky profesor, dokonce bývalý předseda Akademie věd ČR (a též kolega-chemik)! ✌✌✌?

        Reagovat
   • Inocente, Ovčáčka nebrat.
    Díky za upozornění.
    Bude to chtít udělat výběrové řízení na biskupy.

    Reagovat
  • No jistěže musí rezignovat! Jinak by došlo ke střetu zájmů. Jenže jak znám biskupy, budou si dál držet své podniky – tedy biskupství . Maximálne jě převedou nějakým svým svěřencům.

   Reagovat
   • Sorry jako, ale nevím, co tím chceš naznačit. Bureš to přepsal na ženu a děcka.

    Reagovat
    • Aprile, tak to jsem nevěděla, že svěřenecké fondy jsou manželky a děti. Ale i v tomto případě – nějaká dobrá duše se určitě najde.

     Reagovat
     • Jo? Víte jak by to vypadalo, kdyby pan Hajný byl ten svěřenec? Tak se dívejte:
      Redaktor: Pane Hajný, máte svěřen Agrofert?
      M.Hajný: Nevím, ale vím, že jste v Boží ruce.
      Redaktor: Zeptám se ještě jednou, máte svěřený Agrofert od A.Babiše?
      M.Hajný: Je to kampaň čtenářů tísíckráte proti mně, a já to odmítám.
      Redaktor: Kolik Vám A.B. slíbil, když to po něm veznete?
      M.Hajný: Co je Vám do toho? Vy sdělujete svoje příjmy? Sorry jako…
      Redaktor: Můžete aspoň ukázat nějaké doklady o převzetí?
      M.Hajný: Je to dílo zkorumpované žumpy z tisíckráte.
      Redaktor: Tady ta nahrávka ale svědčí o tom, že Vám A.B. nabídl 3 miliony.
      M.Hajný: J.Reinsberg říkával, že nikdy nepřijme jakýkoliv dar – byl spokojen se svým žoldem.
      Redaktor: Poslechněme si nahrávky…..pane Hajný, je zcela zřejmé že jste to vy a pan Babiš.
      M.Hajný: I vy jste podmnožinou Boha.
      Redaktor: Jste na té nahrávce vy nebo ne?
      M.Hajný: Zeptejte se Kelnara, on nedosloužil mši svatou.
      Redaktor: Ptám se vás, jestli jste to vy.
      M.Hajný: Hřích lze přemoci láskou.
      Redaktor: Děkujeme za Váš čas.
      M.Hajný: Je to kampaň a já to odmítám.

      Reagovat
      • Nelze opomenout, že pan Hajný je v určitých chvílích podoben A. Babiši. Ale to není SMYSLEM. SMYSLEM JE PRAVDA. Pane Hajný, líbí se Vám můj výtvor? ( ikdyž není pravdivý? ) 🙂

       Reagovat
       • Souhlasím 🙂 A jelikož tady nejde o státní zájem, volím ignoraci. Absolutní.

        Reagovat
        • To by mne zajímalo, co to ten „státní“ zájem je…
         http://hajny.blog.respekt.cz/piskani-versus-klid/ ???
         ____________________
         21.srpna 2013 (45.výročí „osvobození“ Československa) byly použity chemické zbraně na civilisty v Sýrii… To datum byla „náhoda“? Nebo to mělo něco sdělit ?

         Reagovat
       • Kdybych já byla pan Hajný, tak bych řekl:
        „Omlouvám se, že jsem tak dlouho nereagoval – oněmněl jsem úžasem.
        Jako bych se slyšel. 🙂
        BLBOST!
        PRAVDA je mnohem jistější a UŽITEČNĚJŠÍ cesta.“

        Reagovat
        • Užitečná pravda je PROTO, že předejdete „momentu překvapení“. …
         http://hajny.blog.respekt.cz/uzitecna-vec/
         _______________
         Nejhezčí na tom je, že VŠICHNI k pravdě směřujeme a je POUZE otázkou času, kdy se s PRAVDOU „tváří v tvář“ setkáme (viz citace sv.Pavla).

         Reagovat
       • …určitě by pan Hajný v textu zmínil i nějaký odkaz… to je takové malé poznávací znamení brouků pytlíků…všechno vědí, všechno znaji, všude byli….

        Reagovat
        • V textu asi ano, ale při rozhovoru by odkaz nezmiňoval, možná.

         Reagovat
          • Není zač 🙂 ovšem spletl jste si jméno. Ovčáček totiž říká lži, narozdíl ode mne 🙂

          • On je za to placený. …
           Vy to však píšete „sám od sebe“ (a zcela „grátis“).

       • Biere, no to je pecka. 🙂 🙂 🙂
        Ale počkej, až se podmnožina probere ze mdlob, tak každý dobrý skutek po zásluze potrestá.

        Reagovat
      • Karlevonbíre, vy nám jdete po panu Hajném. A to ne!!! My jej tady chceme. Proč by nemohl psát to, co píše. Vždyť​ vy nám šikanujete. Berte jej s humorem, pište s humorem.

       Reagovat
       • Já jej tady taky chci. Nikde sem nepsal, že nemůže psát to co píše. Beru jej s humorem, píšu s humorem. Ještě něco?…. 🙂

        Reagovat
  • To by nebylo moudré… Dodnes mám v paměti slova otce Konzbula, který kdysi pronesl: „Blahoslavení chudí v duchu, neboť jejich je Biskupské gymnázium.“

   Reagovat
   • Asi bychom se měli nějak odlišit. Já jsem psal pod svým jménem komentáře dříve.

    Reagovat
    • Je to jako s Lídama. Ty jsi Vojta, a ti další musí být očíslovaní jako králové. Snad jim ti dojde.

     Reagovat
 • Únia mužov - Hnutie evolučných rodín

  Veľmi dobrý nápad. Je ale potřebné vyloučit z prozatimní církevní vlády ty, kteří v církvy pracují jako agenti feministického fašizmu obou pohlaví a jeho SS jednotky LGBTI. Upozorňujeme ale, že církve jsou podstatně méně infiltrované agenty – degeneranty, než-li politické strany a média, ve kterých se duševně, morálně a sexuálně zdraví lidé ovládaní z New Yorku prakticky vubec nenacházejí.

  Ps: Dúfam, že alespoň moje českoslovenčina vás pobaví v době degenerace a genocídy řízené z New Yorku.

  Reagovat
 • Akorát chudák pan prezident. Musí se teď naučit nové ceremonie. Už tak mu dělá problém hradní etiketa.

  A přece jen, církev si na správnost obřadů potrpí. Tak aby hrad zase nevyměnil ceremoniál jmenování vlády za státní pohřeb.

  A to jmenování by mělo být v katedrále, prezident by si měl sednout na připravené místo, ne na arcibiskupskou katedru. To by bylo další fau pax a pánům biskupům by se to jistě nelíbilo, prostě další světová ostuda.

  Reagovat
  • V tom množství světových ostud o jednu víc nebo míň, kdo by to počítal…..

   Reagovat
   • K politice obecně se už odmítám vyjadřovat a postupně nabývám přesvědčení, že snad by bylo dobré se za politiky občas i pomodlit, i když si myslíme, že si to nezaslouží. Jak řekl jistý již zesnulý kněz o jednom podvodníkovi, kterému v jisté obchodní záležitosti naletěl: „Do Vánoc se za něj budu modlit, ale pak ho zažaluji“… V diskusi pod minulým článkem Hilarius kritizoval naši mládež. Nyní si postavme do této souvislosti příklady – třeba ze strany politiků – jaké naši mládež formují. Tady už nepomůže ani bití rákoskou a jiné drastické metody autoritářských rodičů. Mladí jsou vystaveni doslova šíleným příkladům z bezprostředního okolí, takže tady, jak už jsem tam napsal, musíme vsadit na modlitbu a metody odlišné, protože jinak bychom z persekutivního a direktivního přístupu sami zešíleli. Vím, o čem mluvím – učím už 37 let (když započítám i elévská léta na tehdejší LŠU) a dosud jsem se nezbláznil. Jedno ale vím jistě – na Hrad nevkročím, dokud nepozbudou v platnosti ona nesmyslná bezpečnostní opatření. A tento „socialistický“ závazek splním – výjimkou může být jen osobní pozvání významné osobnosti, která mi zaručí, že cestou nebudu nucen absolvovat ponižující šacovací špalír!

    Reagovat
    • No, já se modlím za politiky denně už léta. Ale začínám dospívat k názoru, jestli náš Nebeský Otec nemíní něco nechat také na nás. Aspoň to, na co máme síly.

     Reagovat
     • Radku Rejšku a A.P.Rile, já se taky modlím za politiky už léta … a myslíte si, že se jim něco zlýho stalo? Nestalo!

      Reagovat
    • Ano, modlitbu zajistí nově ustavená vláda. Učiní ji prvním zákonem nové ústavy a s premiérem Dukou budeme nejkřesťanštější a nejkatoličtější národ na světě. Ještě by to chtělo do vlády někoho z židovské obce a muslimského bratrstva, aby to nebyla jednobarevná koalice. Do opozice by mohli jít agnostici a jehovisti a měli bychom nejvíce náboženský parlament na světě. Místo politických stran by byly strany náboženské a místo náboženství politika.

     Reagovat
     • Nic proti, ale nevím jestli by to nebylo ještě mnohem horší než teď…. 😀

      Reagovat
        • Karle, nedělej, že nevíš, cos tím myslel. Ale nemusíš to říkat nahlas. Tady se říká satira a ne pravda. 🙂

         Reagovat
         • No, napadá mně jenom že sem uhodil hřebíček na hlavičku. 🙂

          Reagovat
  • Já bych chudáka pana prezidenta už nové ceremonie neučil.
   Halíka na Hrad!

   Reagovat
 • Já rozhodnutí pana kardinála-premiéra vítám. Nová vláda předělá státní chlívek na státní ovčín, a bude jen jeden pastýř… 😉 všech katolíků sen, ne?
  (PS: Duka ani Zeman tím pastýřem snad nebudou)

  Reagovat
 • Není to nějaký omyl ? Proč církev ? Nemáme vlastní politiky ? Církev do vlády nepatří .

  Reagovat
 • Bratři a sestry!

  Nastala hodina zlomu!
  S vládou vedenou arcibiskupem, složenou z biskupů – ministrů, budeme moci restituovat veškerý majetek. Vrátit jej tak do lůna naší církve, kam po zásluze patří!
  Nastane tak konec tunelování a veškerý majetek bude spravedlivě spravován, dělen, a investován!

  Vzývejme proto blahoslavenou S. M. Marii Restitutu KAFKOVOU a svatou Restitututu z Ischie, aby se tento strategický tah podařil.

  Reagovat
  • Heleďte, nevím, zda není už těch „legrácek“ dost. Spíše bychom se měli začít MODLIT, aby se napětí ve světě i u nás doma v ČR začalo mírnit a snižovat.

   Pán Bůh má lidi rád.
   ______________

   A co my?

   Reagovat
   • Jakých legrácek?!
    Tady se píše vážně!
    A modlí taky vážně!
    A že má Pán Bůh lidi rád, to je jasné.
    A že my taky, to čiší z každého příspěvku! Tedy až na jednu výjimku, ale tou není ani tak neláska, jako spíš blbost.

    Reagovat
    • Aha. Tak jsem pochopil, že na tyto stránky odkazuje na FB i mluvčí Pražského hradu pan Ovčáček. Nemusíte tolik „šplhat“.

     Šťastný návrat …
     ____________
     (Za současné situace asi lépe, aby se vrátili, než aby se nevrátili.)

     Reagovat
   • Máš-li už těch „legrácek“ dost, nemusíš na tyto stránky chodit. Nikdo tě přece nenutí.
    A nevnucuj nám ostatním čeho máme mít dost, nebo co tu můžem psát. Kdo tě ustanovil nad nás?

    Reagovat
    • Sorry jako… Proč ta agresivita?

     Aneb:
     „Budeme si všichni tykat, protože Ty vole, se říká lépe než Vy vole.“

     (???)

     Reagovat
   • Legrácek není nikdy dost. Spíše bychom měli právě humorem čistit tady to chmurné a negativní prostředí ( myslím v ČR ). A modlit se určitě také.

    Reagovat
    • Humor a legrácky do církve neodmyslitelně patří?. Navíc je humor vynikajícím prostředkem proti „blbé náladě“, která se v poslední době v naší společnosti šíří měrou nebývalou. Doba „zapšklé“ a přespříliš vážné církve, ohánějící se imrvére věčným zatracením, je snad už za námi.

     Takže humor v církvi povolen, na Tisíckráte přímo žádán! Nu a komu se to nelíbí, ať si sedací sval políbí.???

     Reagovat
        • To by se právě při přijímání „na ruku“ nestalo.

         Reagovat
          • Nikoliv. Ve smyslu toho, co píše níže pan Rejšek, jsem pouze proti nadřazování „formy“ OBSAHU. … (Při podávání sv.přijímání „na ruku“ těžko „upadne“ sv. Hostie do výstřihu.) Podstatou je PLNĚNÍ přání Krista: „Vezměte a jezte z toho všichni“ + „to čiňte na moji památku“. Forma je „podmnožinou“ obsahu.

        • Tuhle situaci jsem konzultoval hned s několika kněžími. Když má člověk čas přemýšlet, tak je řešení celkem jednoduché. Jenže dotyčný „agent“ byl zřejmě pod tlakem času a nechtěl zdržovat obřad ani špalír stojící frontu na svátost, tak reagoval trochu zkratovitě – všichni jsme lidé. No, v dané situaci bych zrudl také, přestože nejsem kněz a nežiji v celibátu…

         Reagovat
         • Forma sama o sobě není problém. Velmi nedávno jsem přijímal v kleče „na ruku“. Nepozastavil jsem se nad tím ani já, ani pan farář. Úplně v POHODĚ.

          S tou „žvýkačkou“ to bude jiná. V podstatě se to netýká ani tak tzv. eucharistického postu (1 hodinu před přijímáním) – což samo o sobě by byla také pouze „forma“, ale spíše toho, že když chcete JK přijmout, je logické, myslet na JK více, než na „žvýkačku“. … Jeden známý kněz kdysi také vyprávěl, že šel kdosi k přijímání a vyndal si žvýkačku. A to jsem také pochopil, že „padla kosa na kámen.“ …
          ________

          Myslím si, že ani celibát v tom nehraje roli a v podstatě ani kněžské svěcení ne. Jde o osobní vztah k přijímanému Kristu. …

          Reagovat
        • Jo, pardon – myslíme nyní každý něco jiného, já navazuji na tu ukázku z „Ty Trubko“ (YouTube), Vy se tady ptáte na situaci, kterou jste zažil v Týnském chrámu – nezareagoval jsem na odkaz. K vlastnímu vyjádření se necítím být kompetentní, protože si myslím, že v této situaci moc záleží na celé řadě detailů. Ale nejspíš bych celou věc rozhodně nevyhrotil tak, aby došlo k tomu, k čemu došlo. Pokud bych v tom viděl nějaký problém, tak bych mezi čtyřma očima ministrantovi vysvětlil, že takhle se to nedělá a s Vámi bych to řešil osobním pohovorem někde v klidu, rozhodně ne v presbytáři před svatostánkem. Tady ale skutečně nejde o humor… Pojďme se raději vrátit k humoru, to je lepší.

         Reagovat
         • Dobrý den, zda jsem „vyhrotil“ situaci já nebo Duch Svatý nechávám i já na Boha. (Z mé strany potřeba „hrotit“ nebyla. Před svatostánkem je jistě větší intenzita „pole“ Boží milosti, ale v pohodě. Pravdivým se člověk může snažit být KDEKOLIV. Netvrdím, že kostel má být „václavák“ (to právě proto, abychom si přítomnost Boží UVĚDOMOVALI a ne (z důvodu mnoha jiných vjemů) neuvědomovali), ale na druhou stranu NENÍ správné dělat z kaplí, kostelů a chrámů „mauzolea“ a Boží „HROB“.

          Na to moc pěkně kázal o.Jiří Reinsberg o chrámové hudbě: „To máte jako s BUCHTOU. Ten „CUKR“ je výborný, ale když se chcete najíst, musíte se zakousnout do celé buchty, ne pouze lízat cukr na povrchu“. …

          Reagovat
        • DÍKY. Ještě že ste ten odkaz tady dal, už bych málem zapomněl co se tehdá stalo 🙂

         Reagovat
         • Jóó´, jóó, to bylo tenkrát, když kočička s pejskem ještě spolu hospodařili ? (to ne já, to J. Čapek. Tak mi ten příměr zrovna vytanul na mysli – četla jsem neteřince pohádky – aby v tom zas někdo nehledal kdovíco). A stejně tak jako je klasikou Povídání o pejskovi a kočičce, stane se zde „klasikou“ i tento odkaz. ???

          Reagovat
          • A bude se ten odkaz opakovat tak dlouho, holomci, dokud vám jeho vtipnost nedocvakne !!!
           ______________
           Pán Bůh má lidi rád.

          • Nevím, zda se stane klasikou. 🙂 Byly doby, kdy „zběsile“ byl odstraňován a „ignorován“, stejně tak jako napadán a vysmíván.

           Je na místě říci, že „vtip“ a „legrace z kněze“ (tím méně ne z JK či dokonce z Pána Boha) motivací NEBYLA. Jediným důvodem proč došlo k tomu, čemu došlo, bylo, že jsem se zcela spontánně zastal JK. Prostě jsem „suše“ konstatoval, že JK není služebníkem kněze, ale kněz je služebníkem JK.

           A podle všeho tomu tak skutečně JE. …

     • No, to by bylo na dlouhé povídání. Já na humor a legrácky nedám dopustit, ale mám kolem sebe dost lidí, kteří pro to moc pochopení nemají. Mnohdy argumentují, že o věcech posvátných by se nemělo žertovat vůbec. Dobrá, všechno by mělo mít jisté hranice, které by se neměly překračovat. Ale absolutní absenci humoru si nedokážu představit. Někdy se dostaví sám o sobě neplánovaně jako „kouzlo nechtěného“ v podobě přeřeknutí, nějakého faux pas mimo režii a tak dále. Když už nic jiného, tak bych to bral jako zkoušku pokory ve smyslu, že nikdo není neomylný „mistr světa“.

      Reagovat
      • Fyziologické projevy „duše“ – ne vždy lze zcela „ovládat“ a regulovat. …

       Reagovat
       • Pane Hajný, taky bych to rudnutí nepřeceňovala. Někdo (např. jeden můj kolega) rudne kdykoli ho něco vyvede z míry, překvapí a neví honem, jak má reagovat. Nemá cenu z toho vyvozovat něco dalšího. Co se stalo, už pusťte z hlavy, už jste se s tím natrápil dost.

        Reagovat
        • Ano Stanislavo…hezky řečené! Už to pusťte z hlavy pane Hajný! Jste otrokem svých článků.

         Reagovat
        • Za zrudnutí, jsem se na pana faráře Kelnara nikdy nezlobil. Naopak. Z logiky věci jsem právě tímto jeho zrudnutím dokazoval, že je (či alespoň tehdy byl) člověkem v Boha i v JK VĚŘÍCÍM a ne nevěřícím. …

         Reagovat
        • Nevím… Tak jsem o tom přemýšlel, jak bych se zachoval já na místě p. Hajného. Především bych vycházel z toho, že přijímám Tělo Páně, což je podstatou celé věci a způsob přijímání beru jako víceméně technickou záležitost. Pokud by mi kněz dal najevo, že mi na ruku prostě a jednoduše nepodá (udávat důvod snad opravdu není jeho povinností), tak bych přijal do úst a vůbec nic bych neřešil a už vůbec bych se nezdržoval psaním dopisů kardinálovi – stejně bych nic nevyřešil a jen bych se utvrzoval ve „své“ pravdě, která samozřejmě nemusí (a ani nemůže) být absolutní. I když z pohnutek p. Hajného leccos chápu, není to pro mě tak podstatné jako fakt, že přijímám Tělo Páně.

         Reagovat
          • Vnímáme stejnou realitu. Náš postoj k ní se však liší (resp. se lišit může). Stejně je tomu i s Bohem. Existuje jen JEDEN stejný Bůh pro všechny lidi. Naše pochopení JEHO se však odlišuje. …

         • Předmětem dopisu panu kardinálu (Vlkovi) nebyla „forma přijímání“. Ale, že jsem se zastal ministranta slovy: „Hřích lze přemoci jedině láskou, ne strachem“, po nichž se kněz Budský stal „nepříčetným“ resp. se začal „ukájet“ lámáním mého prstu přes jeho kolečkový růženec a zlomil mi prst. V podtextu dopisu bylo i „nejpromyšlenější násilí“, které následovalo a z logiky věci i LHANÍ kardinálu Vlkovi (ze strany „církve“). …
          ___________
          Nevím, zda můj dopis něco vyřešil. … A možné je samozřejmě i to, že až ve svých 75 letech věku podá abdikaci na „post“ arcibiskupa pan kardinál Duka, bude se i on zlobit na mne a komunikovat to tak, že se nejedná o abdikaci z důvodu jeho věku, ale z důvodu mně „zlámaného malíčku“. …

          Reagovat
          • Děláte si srandu?

          • Nikoliv. Máte tam i zprávu, když kliknete na obrázek:
           http://hajny.webpark.cz/vlk.html
           ______________

           Biskup Duka VŠE četl a věděl a znal dříve, než „zkušenosti a znalosti“ onoho „nejpromyšlenějšího násilí“ OSOBNĚ odměnil.

          • Nebavím se o Vašem zlámaném malíčku, spíš mně zarazilo, že si myslíte, že bude abdikovat kvůli Vaší zprávě a prstu, jesi sem to pochopil z vašich slov správně.

          • Nepochopil jste to správně. Nemyslím si, že pan biskup Vlk abdikoval z důvodu „zlámaného malíčku“, ale že to bylo z důvodu jeho věku. Stejně tak se domnívám to bude i v případě pana biskupa Duky. … (Ač jste odpovědi P.Mgr.Tomáše Rouleho mohl samozřejmě i Vy rozumět jinak.)

          • Cituji: „A možné je samozřejmě i to, že až ve svých 75 letech věku podá abdikaci na „post“ arcibiskupa pan kardinál Duka, bude se i on zlobit na mne a komunikovat to tak, že se nejedná o abdikaci z důvodu jeho věku, ale z důvodu mně „zlámaného malíčku“.
           Píšete přesný opak….

          • Tímto je to tedy osvětleno, a jenom suše konstatuji, že je to zase mimo…

          • To poznáme až v Nebi. Do té doby (jak napsal už sv.Pavel): je naše poznání omezené a jenom částečné. Teprve až v Nebi uzříme plně a dokonale, tak, jako Bůh zná mne. …

          • Od té doby, co jste se, p. Hajný, objevil na těchto stránkách, tak pořád mluvíte o zlámaném malíčku. Už je to 10 let – a Vás to pořád ještě bolí, nebo proč o tom pořád mluvíte?
           Moje dcera měla taky zlámaný malíček (na noze), protože kopla bráchu do holeně. Už je to 20 let a minimálně 19 let – od chvíle kdy inkasovala od pojišťovny 400kč- nemáme potřebu o tom mluvit (dnes jsem udělala vyjímku pro pobavení čtenářů 🙂 )

          • Vaší dceři to přeji (těch 400 Kč). Mě nedali ani haléř a to mám i výpisy z VZP, že to skutečně rentgenováno a ošetřováno bylo. … Že by nahradili zničené digitálky na to jsou faráři příliš velcí „chudáci“. … Stále mluvíte o humoru. Mne to náhodou přišlo docela humorný a VTIPNÝ, když o měsíc a den starší kaplan si vynucuje důstojnost a respekt tím, že vám láme prst. No a když to „křupne“ si uleví slovy: „V této farnosti si neumí vážit kněze.“… 🙂 🙂 🙂 http://urad.ricany.cz/farnost/p-mgr-pavel-budsky/

           Láska přeci, ta musí bejt !!! A co nejde silou, jde větší silou.
           🙂 🙂 🙂
           ___________
           Lído, humor léčí. Zasmějte se to spolu s námi. …

          • Takže nám to pořád připomínáte abychom se pobavili jo?

          • No tak škoda, že to víme až teď. Já si celou dobu myslel, že to nemáte vyřešíno.

 • A teď, zcela výjimečně, vážení a milí přátelé, bratři a sestry, napíšu něco bez legrácek:

  Zítra – 11. května L.P. 2017 – slavím své 15. výročí kněžského svěcení. Budu děkovat Pánu Bohu a blahoslavené Marii vždy Panně za nezasloužený dar svátostného kněžství při mši svaté v 17 hodin ve farním kostele sv. Markéty v Horní Plané.

  Moc vás prosím, vzpomeňte si na mne v modlitbě. Přítomné kněze a jáhny zde na Tisíckráte si dovoluji poprosit o požehnání.

  Můžete si přečíst oznámení o mém kněžském jubileu ZDE:
  http://www.farnosti-na-lipne.cz/clanky/aktuality/te-deum—–dekovna-mse-svata-u-prilezitosti-15.-vyroci-meho-knezskeho-sveceni.html

  A mou promluvu, kterou zítra při děkovné mši svaté budu mít, si můžete přečíst ZDE:
  http://www.farnosti-na-lipne.cz/clanky/duchovni-slovo/promluvy-na-nedele–slavnosti-a-vyznamnejsi-svatky/te-deum—–dekovna-mse-svata-u-prilezitosti-15.-vyroci-meho-knezskeho-sveceni.html

  I já vás všechny uzavírám do svých modliteb a ze srdce vám + žehnám!

  Váš

  P. Jan

  Reagovat
  • Bratře Jene, věřím, že promluva byla krásná, ale asi bych nebyl schopen ji celou naživo vydržet. A přiznám se, že sem nebyl schopen ji ani dočíst….ale je to tím, že je po obědě, a mně se zavírají oči. 🙂

   Reagovat
 • Při čtení tisíckráte se královsky bavím. Při čtení tohoto článku jsem dostal (možná) dobrý nápad: Duka for president – co vy na to?

  Reagovat
  • Hloupost. Jeníku, nevím kolik je Ti let, ale když se pozorně zadíváš na Duku a Zemana, tak pochopíš, že je to skoro jeden a ten samý člověk. Takže tímto krokem bychom si moc nepomohli 🙂

   Reagovat
 • K mému (možná) dobrému nápadu dodávám: Věřím, že by Francesco Buongiorno udělil dispens a P. Jan Špaček by potom neměl problém. Že bude mít (možná) problém M Hajný je mi fuk.

  Reagovat
  • Pan Hajný nemá nikdy problém. Důležité je být pravdivý.

   Reagovat
  • Nejsem šéfem Jana Špačka. Můj „dispens“ (ani požehnání) NEPOTŘEBUJE. …
   ______________
   V demokracii rozhodují voliči.

   Reagovat
 • Já mám s ministrováním taky zkušenosti a to jsem pouhý laik. Takže jestli Duka zařídí nějaký to ministerstvo navíc tak bych to bral.

  Reagovat
 • Lído, přemýšlel jsem o tom, co jste psala…
  Stačilo by jediné slovo: PROMIŇ.

  Reagovat
  • Jestli to pomůže – tak můžu dotyčného suplovat: PROMIŇ. 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *