Zpravodajství

Od příštího roku budou moci studenti církevních škol maturovat z Glosolálie.

Odcházející ministryně školství Valachová symbolicky v den Letnic podepsala vyhlášku, která umožňuje na církevních školách maturovat z glosolálie. „Vnímáme to jako velký krok vpřed. Naši studenti se již řadu let účastní charismatických konferencí po celém světě, určitě to pomůže,“ raduje se ředitel Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži Jan Košárek.

Dar jazyků, který je v křesťanské populaci běžně rozšířen, bude od příštího školního roku součástí písemné i ústní formy maturitního přezkoušení. Podle ředitelů církevních škol bude o nový maturitní předmět velký zájem. „Už teď se přihlásila více než polovina příštího maturitního ročníku. Spoléhají na to, že se nebudou muset připravovat, protože Duch svatý je to naučí až v té hodině, co mají říci. Předpokládám, že větší problém bude s písemným testem,“ vysvětluje Karel Mikula, ředitel Biskupského gymnázia v Brně.

Někteří odborníci však proti písemnému způsobu testování protestují. „Celé je to hloupost, o konferencích jsem sice slyšel, ale nikde jsem neviděl, že by se naši studenti umístili na stupních vítězů. Nevím ani, jak chce ministerstvo nacpat Dárce života do řádků a čtverečků,“ upozorňuje na nesmyslnost písemné maturity odborník na školství Václav Klaus mladší.

Podle ředitele Cermatu Jiřího Zíky jsou však tyto námitky naprosto liché. „Původně jsme chtěli testy překládat, ale lidé s darem rozumět glosolálii nám říkali, že bychom se mohli také dozvědět nepěkné věci o tvůrcích testu, protože ti lidé často neví, co se modlí. Rozhodli jsme se proto, že každý student napíše v jazycích slohovou práci, jak je zvyklý v Češtině. Počítač pak bude vyhodnocovat, zda šlo skutečně o neznámý jazyk a nebo se v něm objevovují slova existujících jazyků.“

Větší důraz na výuku glosolálie přivítali i čeští biskupové, kteří si dlouhodobě stěžují na nedostatek systematicky připravených lidí, kteří jsou schopni pod vlivem Ducha svatého mluvit. „Potřebujeme mnohem více kněží a biskupů, kteří jsou schopni v jazycích mluvit. Jenže Duch si vane, kam chce a sehnat člověka, který by to uměl a chtěl se stát knězem, není lehké, zvlášť když se dozví o platových podmínkách v oboru,“ stěžuje si Vojtěch Cikrle, který zaštiťuje již léta Charismatickou konferenci v Brně.

Mnozí církevní intelektuálové si uvědomují, že glosolálie je pro církev velmi důležitá. „Včera jsem byl na slavnost Seslání Ducha svatého a během kázání otec Alvaro Grammatika začal mluvit v jazycích. Nikdo z věřících mu sice nerozuměl, ale i tak si to pochvalovali jako jednu z nejlepších homilií, kterou od něj slyšeli,“ potvrzuje svou zkušenost církevní historik Jaroslav Šebek.

63 komentářů: „Od příštího roku budou moci studenti církevních škol maturovat z Glosolálie.

 • Výborný nápad, ale chtělo by to trochu korekturu, než to vydáte online.

  Reagovat
 • Zdá se, že glosolálie se projevila už v tomto článku. Tak se mi zdá, že je tu 2x po po sobě?. Nebo že by to bylo tím, že jsem si po večeři dal pivo a vidím dvojmo???

  Já furt říkal, že ta baba neměla podávat demisi. Je jí věčná škoda. Stejně to udělala hlavně krs toho zmetka Babišovýho! Valaška byla dobrá ministrantka školství. Jsem jí ještě před demisí napsal tweet, aby tu demisi nepodávala. Škoda, že Káťa na mou dobře míněnou radu nedala…?

  Je to zajímavý nápad zařadit glosolálie jakožto maturitní předmět. Jenom se malinko obávám, že v podání dnešních teenagerů z toho budou spíš GLOSOBLÁBOLIE.???

  Reagovat
 • Jinak zcela vážně: rozhodně nepatřím mezi „charouše“. Tudíž na glosoblábolie ani v nejmenším nevěřím. Tzv. mluva v jazycích je podle mne spíše výplod chorého mozku a tedy případ pro doc. Chocholouška.?

  _____________________
  Pozn. pod čarou: P. Vojtěch Kodet a jemu podobní mne asi ukamenujííí…?

  Reagovat
  • Neukamenují, spíš politují….. Dělat si pr*el ze sv. Pavla, potažmo z Božího slova…….resp. se jako kněz veřejně přiznat k nevíře, to je za hranicemi satiry 🙁

   Reagovat
   • No počkej, Špačku, vykrákám tě za peří a dokud nepřijmeš křest v Duchu svatém, nedostaneš žížalu!

    Reagovat
  • To je silné tvrzení…výplod chorého mozku. V tom případě byli i apoštolové na den Letnic asi nejspíš „choří“. Chtělo by to Seminář v Duchu a hlavně otevřené srdce, a věřím tomu, že byste mluvil jinak 🙂

   Reagovat
   • Omyl, je zde jeden zcela podstatný rozdíl: zatímco o Letnicích každý z těch Médů, Elamitů atd. svatým apoštolům ROZUMĚL, tak to, čemu se říká dnes „glosolálie“, nikdo NEROZUMÍ… To, co charismatici prezentují jako „mluvu v jazycích“, jsou nesrozumitelné glosoblábolie. A o to mi jde.

    Reagovat
    • Ty, kdo uvěří, budou provázet tato znamení: Ve jménu mém budou vyhánět démony a mluvit novými jazyky.(Mk 16,17)
     To říkal Ježíš….. Ale je čas, kněží budou muset být věřící až od roku 2021 🙂

     Reagovat
    • To je ovšem taky omyl 🙂 taky je dar vykládání jazyků, právě na to, aby se tomu rozumělo… a to byste se potom divil, co taková glosoblábolie znamená 🙂 Existuje taky věděcká studie, kdy byly určitým lidem připojeny elektrody…zkoumali signály z mozku, které vychází při modlitbě v jazycích…rozdíl byl v tom, že při normální řeči se používá jiné mozkové centrum, než právě při modlitbě v jazycích, to už celkem značí, že to nemusí vždy být výplod chorého mozku. Samozřejmě na tom naše víra nestaví a není to ke spáse nutné. Taky sem byl stejného názoru jako Vy, ale poznal sem, že sem se mýlil. Na druhou stranu je pravda, že dar jazyků je mnohdy moc vyzdvihován a přitom jsou mnohem více důležitější dary a charismata. 🙂

     Reagovat
     • Každopádně je to projev specifického stavu mozku. Jestli nějaký stav těla (a duše jako projevu těla, ne-li naopak) nazveme či nenazveme chorobným, to už je čistě kulturní a účelová záležitost.

      Reagovat
      • Já bych spíš řekl, že to je projev Ducha svatého. Tedy nic chorobného. Chorobné mi naopak přijde popírání něčeho, co je v církvi 2000 let více nebo méně běžné….

       Reagovat
    • Naštěstí existuje i Dar výkladu, takže i ty glosoblábolie jdou přeložit. Byl jsem u toho, kdy ony věty glosoblábolií dva i více „přeložili“ stejně, nebo měli stejný obraz. Dokonce jsem byl párkrát jedním z těch „vykladačů“.
     Takže ani to nesrozumitelné bych nepodceňoval!

     Reagovat
  • Pokud dobře čtu, tak hříchy proti Duchu svatému se neodpouštějí. Asi si to padre Špaček sám sobě humorný a sám sobě soudný taky sám sobě přebere a vysvětli.

   Reagovat
   • Hm… a pokud někdo svoje ujeté názory nebo nestandardní chování prohlašuje za projev Ducha svatého, tak to je taky hřích proti Duchu svatému? Řekla bych, že být ve střehu proti zneužívání jmen Božích hříchem proti Duchu svatému být nemusí…

    Reagovat
 • Myslím, že mluvit v glosolálii by měl kardinál Duka poradit i některým svým politickým přátelům.

  Reagovat
  • 🙂 🙂 Opět se mi vybavil ten náš plukovník „Bím, že nic nebím“ z vojenské katedry a jeho nesmrtelný výrok: „Soudruzi, já tady nejsem od toho, aby moje myšlenky přiváděly vaše myšlenky na myšlenky veselých myšlenek!“

   Reagovat
  • Máte tam 3 piva jako vysvětlení, proč vidíte dvojmo? To já bych po třech pivech měla asi mnohem nečekanější zážitky. 🙂 (zatím ale nevím jaké, ke třem pivům jsem se zatím nepropracovala 🙂 )

   Reagovat
 • Prosím vás, to je vtip, nebo vážně? Dar jazyků taky mám, ale nevím, z čeho by mě zkoušeli… navíc ten dar jako i jíné nemusejí dostat všichni…

  Reagovat
  • Tak to já mám dar češtiny a pak jsem ještě od komunistického školství dostala dar ruštiny a později ještě trochu darů němčiny, angličtiny a pár dalších jazyků… Nějaké neurotické tiky řečových center v mozku nemají s jazyky moc společného. Ale je fakt, že i nemoci jsou darem z nebes.

   Reagovat
   • No dobrá, tak mi vysvětli jestli ti, co mají dar překládat ( a nejsou to žádné neurotické tiky ale slova! ) si ty věci vymýšlí v hlavě….buď jsou nemocní a vymýšlí si, nebo působí Duch svatý. Považoval bych za velkou drzost, kdyby někdo takto „přečůrával“ Ducha Svatého, nehledě na to, že pravda by vyšla najevo. A potom taky nechápu, proč je to několikrát zmíněno v písmu? Jenom tak? Já pochybuju…

    Reagovat
 • zrovna v Brně by s tím problém být něměl… stačilo by posunout termín katolické charismatické konference o měsíc až dva dřív… a hned by bylo dost odborníků nejen pro církevní školy… třeba by se maturita z Jazyků mohla rozšířit i na vybrané necírkevní vzdělávací instituce 🙂

  Reagovat
 • „Dar jazyků, který je v křesťanské populaci běžně rozšířen…“ – no, konečně jsem pochopila, proč se pořád nemůžu domluvit s naším jáhnem. A já zatím myslela, že je to nějaká alergie, a ono zatím je to tím, že on má dar a já ne.. 🙂 🙂

  Reagovat
   • Určitě on – je to pokorný člověk (teda zejména k církeví hierarchii), zatímco já hubatá ženská. 🙂 😉
    Budeme ho muset při kázání napojit na EEG (elektro-encefalo-graf) – jak výše píše Karel, a prozkoumat, jaké cetnrum v mozku se mu při promluvě aktivuje. Pak buď stanovíme diagnózu nebo zajásáme z jeho daru.
    Zatím jsem ale tento dar jazyků slyšela pouze při modlitbě. Tak nevím, jestli se dar řeči v jazycích může projevovat i při domlouvání praktických věcí – například sklizeň farních jablek.

    Reagovat
    • 😀 😀 😀 co zatím vím, tak k běžné domluvě asi neslouží. Leda když třeba někdo poví: Bůh je milosrdný! a ty si to přebereš jako daj mně žebř, jidu trhat jabka.

     Reagovat
     • No ono i když někdo řekne „zétra bodeme vebérat jablóška“, tak u nás v Práglu bysme na to skoro potřebovali někoho s darem vykládat jazyky 🙂

      Reagovat
      • Milý Inocenci,
       ne, že byste SKORO potřebovali někoho s darem… ! Vy ho opravdu potřebujete! – A ten člověk s darem jazyků by vám dokoce i řekl, že jablóška a jablka nechutnají stejně. 🙂 Ale možná by na to stačil i obyčejný Moravák bez daru. 🙂 Na druhé straně, tady se klidně můžou míchat brambory a jablkama, a v zásadě to vůbec nevadí. 🙂

       Reagovat
      • Inovente!

       Jablóška só – brambory, erteple, herteple, zemáky, krumple … nikoliv jablka

       a te se vebérajó tedy tak, že se vevořó nebo vekopó a ničky se dajó vebérat.

       Reagovat
    • Můj manžel – farní radní – je naopak k církevní hierarchii velmi nepokorný. Takže já – „hubatá ženská“, se ho snažím uklidňovat, což se nesetkává z jeho strany s kladnou odezvou…. no – upřímně řečeno – většinou se mu ani nedivím…..

     Reagovat
 • Felixi, přiznej barvu, bylo to tam 2x. Padre je rychlý čtenář. Dvojí vidění u mne nehrozí.

  Reagovat
 • Ono to není nic tak mimořádného, ani odpudivého. V typografii známe lorem ipsum, hudba zná třeba vokalízu, podobně je tomu v poezii i literatuře. Instrumentální hudba je jiná strana téhož.
  Kolik lidí poslouchá písničku, aniž by rozumělo o čem je. A kolik přestane, když textu porozumí.
  Myslím že řeč bez nesené informace, má také svůj význam. Prostě projev, který má potlačenou složku informační a posílenou složku emotivní.
  Pokud v tom někdo hledá mystický význam, je to jeho věc. Ostatně v čem někdo mystický význam nehledá?

  Reagovat
  • Zajímavé!
   Možná je to tím, že modlitba nepotřebuje mít informační charakter, protože Bůh všechny informace zná, ale co Ho zajímá, jsou naše emoce a city k Němu a k tomu dává tento jazyk…

   Reagovat
  • Takže nemáte na mysli řeč bez nesené informace, ale neverbální řeč, ve které je informace nesena intonací a podobnými prostředky? Z čeho máte dojem, že neverbální exprese je méně informační a více emotivní než verbální exprese?

   Reagovat
   • To je podobné, jako kdybyste chtěla chytit vítr.
    Nebo jako kdybyste se vyjadřovala k chuti jídla, které jste nikdy nejedla.

    Reagovat
    • Znaková řeč hluchoněmých je taky „chytání větru“? Docela mě ale překvapila informace, že hluchoněmí prý mají problémy i se složitějším psaným textem, protože jejich myšlení a komunikace jsou prostě úplně jinak strukturovány. Z teoretického hlediska bych předpokládala, že „řeč Ducha svatého“ se musí lišit ještě mnohem víc.

     Reagovat
     • Ne, o řeči hluchoněmých zde nebyla řeč.
      Proč bychom se měli snažit připodobnit projevy Ducha svatého k lidské řeči? To je právě to chytání větru. Do lidských škatulek Ho nelze vpravit.

      Reagovat
 • Znala jsem jedno batole, které v raném věku dokázalo dokonale napodobovat kadenci a intonaci plynulé řeči, a zvukově ji to dost připomínalo, akorát v tom projevu nebyla téměř žádná slova. protože chlapec si ještě nezačal tvořit slovní zásobu. Asi taky ta glosolálie.

  Reagovat
  • Ne, asi tam taky informace byla nesena intonací 🙂

   Reagovat
 • To já jsem párkrát onen „dar“ dostal taky a musím říct že mě pak dost bolela hlava a bylo celkově nevolno. Asi „non sum dignus“…

  Reagovat
  • 😀 😀 ZEDE…kdoví z čeho to bylo. Asi si byl přitom na slunci…

   Reagovat
   • Nebo ve sklípku. Tam má člověk taky mnohdy pocit, že je obdařen darem mluvit různými jazyky…. Zvláště pak, když jsou přítomni dva známi Němci – Muller a Thurgau. A i ti, kdo německy neumějí ani béknout, obdařeni v tu chvíli darem jazyků, si s nimi velmi dobře rozumějí… ?

    Reagovat
    • No na slunci s dvěma(i) němci je možná asi nejvíc vražedná kombinace….

     Reagovat
     • Beere, nejvražednější kombinace, jak říkají němci, je Bier nach Wein …

      Reagovat
      • Pro němce možná, ale pro nás, co sme na tom vyrůstali to není tak vražedné…pokud nejsi na slunci… ne? 🙂

       Reagovat
      • Myslím, že se říká: „Bier nach Wein, das ist Schwein, Wein nach Bier, das ist fein“… ale nejsu su jistej, jestli jsem to nějak nepopletl.????

       Reagovat
      • Asi tam patří „das macht Schwein“?, ale smysl je jasný.

       To je jako s tou blondýnkou, která přijela do Rakouska. V obchodě říká prodavačce:
       – Chtěla bych dvě tužkové baterie!
       – Wie, bitte?
       – Samozřejmě že NABITÉ, ty krááávo!
       ???

       Reagovat
 • „Počítač pak bude vyhodnocovat, zda šlo skutečně o neznámý jazyk a nebo se v něm objevovují slova existujících jazyků.“

  Pan ředitel Zíka možná má dobré výsledky ve zjišťování výsledků vzdělávání všeho ostatního, ale glosolálii podle mně vůbec nerozumí.(na rozdíl ode mne 🙂 🙂 ) !!
  Každý přece ví, že v každém jazyce existuje různé množství převzatých slov, která zdomácněla. Z výše uvedené citace vyplývá, že v Cermatu bude vytvořen počítačový program, pro jehož vytvoření se předpokládá, že :
  a) Duch Svatý při modlitbě v jazycích nemůže použít již známé slovo, tedy musí všechna slova být úplně nová, nepřevzatá – což pro Ducha Svatého není sice žádný problém, jenže Duch vane jak chce.
  b) žádné z již existujících slov na světě nemohlo vzniknout dřívějším působením Ducha svatého, což je také velmi nepravděpodobné.
  Situaci by mohlo vyřešit to, kdyby měl Duch Svatý zaregistrovaná autorská práva k seznamu všech svých slov, která kdy lidem vnuknul. Zda takový seznam je k dispozici by mohli vědět v Olomouci na Katedře aplikované lingvistiky, nejlépe PhDr. Oldřich Břenek, Ph.D. Ředitel CJV.

  Reagovat
  • Bod b) nechápu, jde to napsat srozumitelněji? 🙂

   Reagovat
   • Moc mě potěšilo, že taky něco nechápš, protože mě to potkává docela často. Vždycky přemýšlím, jestli je to rozdílností školní výuky nebo demencí. 🙂

    Když se v dané práci budou vyskytovat slova existujících jazyků, tak to počítač vyhodnotí, že se nejedná o zápis řeči v cizích jazycích z vnuknutí Ducha Svatého.
    Lidé se liší od zvířat mimo jiné řečí. To znamená, že všechny jazyky kdysi musely vzniknout z daru moudrosti, tedy daru Ducha Svatého, tedy působením Ducha Svatého. Takže počítač by určitě vyřadil každého maturanta, protože dar jazyků přece neznamená, že dotyčný mluví úplně novým jazykem, ale spíš cizím jazykem.
    Spíš by bylo pro vyhodnocení nutné, aby dotyčný maturant předem udělal zápis o tom že se nikdy nesetkal například s Médy, Elamity, obyvateli Mezopotámie… a že zkrátka nezná jejich jazyky.

    Reagovat
    • Já četla, že počítač by vyřadil každého mutanta. Toho možná taky.

     Reagovat
     • Karle Beere, nic si z toho nedělej, že nechápeš bod b). Já teda nechápu ani bod a).
      Dar mluvit cizími jazyky v češtině nemá už jen Hajný.
      Já jen doufám, že třeba jednou obdržím dar Ducha Svatého češtinu i chápat. 🙂

      Reagovat
      • Dar chápání je taky velmi užitečný, protože dojdeš k PRAVDĚ, ve smyslu stran podmnožin. 🙂
       Pokud stále nechápeš, tak si vzpomeň, že důležitá není forma ale obsah. 🙂

       Reagovat
       • „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělským, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon.“ (1.Kor, 13,1)

        Poznání JE cestou k PRAVDĚ. Pointou však není (alespoň ve vašem případě) poznání, nýbrž LÁSKA. (I ďábel poznání Boha má. CHYBÍ mu však LÁSKA.)

        🙂

        Reagovat
      • Věda je „dávat věci do souvislostí“. To říkal už Prof. Jurák.

       Reagovat
  • V podstatě jste napsala, že nevěříte v Ducha Svatého. Víra je „dar“. Až se s Bohem setkáte „tváří v tvář“ nebude to již (pro vás) víra, ale skutečnost. …

   Reagovat
 • Poslušně hlásím, že glosolálií byl obdarovaný i Švejk. Stačilo pár piv a už uměl i maďarsky.

  Reagovat
  • „Myslel si, že uměl“, neznamená, že „uměl“.

   Reagovat
 • Pingback: Šňůry perliček z celého internetu — Sęlâ Diet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *