PublicistikaZpravodajství

Kněží nutí věřícím za pokání své knihy, ze zpovědi se stává byznys.

V českých zpovědnicích se začaly objevovat známky nekalého byznysu. Kněží ukládají věřícím za pokání, aby si přečetli jejich vlastní knihy. Spolupracují s nakladatelstvími, navzájem si zvyšují tržbu a dělí se o marži.
„Objevil se nám tady takový malý nešvar,“ informoval redakci při neformálním rozhovoru předseda České biskupské konference Dominik Duka. „Máme reálné podezření, že kněží, kteří se snaží zvýšit výnos z prodeje svých knih a zadávají tak jejich četbu za pokání ve zpovědnici, se dělí s nakladatelstvími až půl na půl. Věřící si tak nedobrovolně musejí kupovat výtisky, které by se mnohdy ani neprodaly,“ sděluje své obavy Duka.
Pastorální teologové ovšem s takovým postupem zásadně nesouhlasí. „Je nemyslitelné, aby tam, kde normálně stačí dva otčenáše, byli věřící nuceni číst třistastránkové knihy, často nevalné kvality,“ vyjádřil se k problému teolog Aleš Opatrný. Své o tom ví i pan Bohuslav Kropáč z Žarošic. „Bylo mi hned podezřelé, když mi pan farář ve zpovědnici řekl, že si mám přečíst Bibli. Ta kniha je neuvěřitelně obsáhlá a zase tolik jsem toho neudělal,“ stěžuje si. „Vyřešil jsem to ale po svém. Půjčil jsem si od vnuka dětskou bibli, a tak mi četba zabrala pouze jeden večer při sledování fotbalu. Svou příští návštěvu zpovědnice si ale pečlivě rozmyslím,“ uzavírá.
Také šedesátiletá Marie Slavíčková, prodavačka v Karmelitánském nakladatelství, si již všimla změny v prodeji některých knih. „Najednou šly na odbyt tituly, o které nikdy nebyl zájem. Když jsem se ptala kupujících, proč si knihy kupují, říkali mi, že jim to uložil kněz ve zpovědnici jako pokání. Sama jsem teď ve velké nejistotě, protože já si už roky půjčuji knihy v knihovně a tak nyní nevím, jestli vůbec bylo mé pokání platné.“
K případu se již vyjádřil i místopředseda úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brohm. „Jedná se o nekalé obchodní praktiky a klamání spotřebitele, které jsou nezákonné. Již jsme informovali Českou obchodní inspekci, a pokud se situace nezlepší, budeme muset zasáhnout. Ani Bůh to nezastaví.“ Úřad by tak mohl začít udělovat vysoké pokuty či dokonce zakázat činnost.
Redakci Tisíckráte se ještě nepodařilo vypátrat, o které kněze konkrétně se jedná, a proto prosí čtenáře o spolupráci, aby se nastalá situace vyřešila co nejdříve. Za všechna udání upřímné pánbůhzaplať!


3 komentáře: „Kněží nutí věřícím za pokání své knihy, ze zpovědi se stává byznys.

 • Milá redakce, tímto problémem se netrapte – to vyhnije samo. Zkuste se na to podívat z té pozitivní stránky: Většina lidí brzy zjistí, kdo nepublikuje nic, ti chytřejší ví, kdo publikuje kvalitní knihy. No, vezměte si, že bych třeba šla ke zpovědi např k Orkovi (jenže tam bude nával!!)- to bych pak mohla místo uklízení v klidu ležet na koberci celé odpoledne s knížkou – takže pokání za odměnu a úklid spadne na někoho jiného, protože já teď musím dělat pokání…

  Reagovat
 • Milá redakce, můžete mi poradit, jak mám ze svého mizerného kněžského platu vyžít? Když jdu k doktorovi, předepíše mi prášky, z nichž má provizi. Tak mu pak na oplátku předepíšu knížku, ze které mám provizi já.

  Reagovat
 • Teď už je mi jasné, co jsem v posledních měsících viděl u Salvátora tak často a proč se to stalo.

  Těsně před začátkem zpovídání, vyšel p. Halík krokem rozvážného muže ze sakristie směrem ke zpovědnici. Najednou se vyřítil p. Vácha, v běhu shazoval sako, kravatu … nasadil štolu, těsně před zpovědnicí p. Halíka předběhnul a zpovědnici zasedl.
  Chudák Halík, vědom si toho, že je slabší než jeho vysportovaný a Antarktidou zocelený kaplan a ze zpovědnice jej prostě nevypáčí, zasmušile odešel.

  Rychlý dotaz nakladatelství Cesta mi potvrdil, že souboj Vácha – Halík v prodejnosti, se od listopadu loňského roku začíná klonit na stranu Váchy.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *