PublicistikaZpravodajství

Předsedou ateistické komise ČBK pro církevní investice bude Karel Srp

ČBK spolu s výsledkem lednové Tříkrálové sbírky oznámí zřízení nové Komise pro církevní investice. Tento poradní orgán by měl v budoucnu podávat závazná doporučení, které projekty by měla církev financovat a na jaké investice by se měla primárně zaměřit. Do komise budou jmenovaní pouze ateisté. Zdá se to překvapivé, ale má to svou logiku. „V médiích a i při různých osobních setkáních se často setkáváme s radami ateistů, jak bychom měli církev řídit, na co bychom měli použít církevní finance, co by měla církev podporovat a s čím vším by měla souhlasit. Rádců je sice hodně, avšak tyto rady nejsou většinou detailněji zpracovány a to ani vhodnou formou, se kterou by pak bylo možné dále pracovat.“ Přibližuje myšlenku, která stála u zrodu nové komise generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. „Věřící by upřednostňovali, aby šly finance například do církevních škol, oprav far nebo rozvoje hospicového hnutí. Ateisté nás ale mohou upozornit na projekty, o kterých nevíme, a které by podle nich zasloužili podpořit. Už by se tedy nemělo stávat, že budou financovány jen za nekřesťanské peníze.“

Předseda ČBK kardinál Dominik Duka už koncem října loňského roku vypsal výběrové řízení na pozice do nové sedmičlenné komise. „O ateistech panuje rozšířený předsudek, že nám na bližních zase tolik nezáleží, ale to není pravda. Každý se počítá a já chci, aby o naše voliče ve jihočeském kraji bylo dobře postaráno“ okomentoval Jiří Zimola krátce osobní setkání, při kterém předal své curriculum vitae a motivační dopis do rukou kardinála Duky. Redakci Tisíckráte se podařilo získat i některá další jména zájemců, kteří se již zúčastnili osobního pohovoru. Jedná se o spisovatelku Lenku Procházkovou, režiséra Václava Dvořáka, spisovatele Milana Kohouta či poslance Pavla Kováčika.

Redakce dotyčné kontaktovala s dotazem, jakou vizi mohou církvi nabídnout. Většina se vyjádřila v tom smyslu, že se před ukončením výběrového řízení k této otázce nebudou vyjadřovat. Sdílnější byl pouze Pavel Kováčik, pro kterého bude priorita financování nemocnic a rozšíření služeb vězeňských zařízení, což na upřesňující dotaz redakce okomentoval lakonickým vysvětlením, že se to brzy bude zase hodit. Naopak by zrušil financování církevních hospiců, protože nenaplňují očekávání klientů, kteří jsou podle jeho informací většinou nespokojeni, a proto se do nich málokdy vracejí. Do komise se přihlásil pod falešným jménem i poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola. Před samotným pohovorem si sice v rámci utajení vzal brýle a nalepil knír, ale kardinál Duka ho poznal již při příchodu na pohovor, neboť použil pozdrav „Chvála Kristu“.

O tom, kdo bude předsedou komise, je už pravděpodobně rozhodnuto. Premiér Bohuslav Sobotka přišel s návrhem, že by za jím mohl být Karel Srp. „Prezident sice panu Srpovi slíbil místo v etické komisi pro ocenění účastníků protikomunistického odboje, ale to jsem ani já podepsat nemohl, protože nesplňuje zákonné předpoklady, aby se členem etické komise stal. Hledal jsem tedy nějakou důstojnou náhradu a shodli jsme se, že komise pro církevní investice je ta pravá. V ateistické komisi nebude případná spolupráce s StB nikomu vadit.“

 

13 komentářů: „Předsedou ateistické komise ČBK pro církevní investice bude Karel Srp

 • Malinká chybička v titulku, ne? Nebo je to felix culpa – restituce/investice?

  Reagovat
  • Já tam žádnou chybu nevidím, jestliže se jedná o to, kam bude církev investovat svoje prostředky, pak se jedná o investice.

   Reagovat
 • Není to tak trochu diskriminace zařadit do komise jen ateisty? Protestanty samozřejmě nepřidávat, ti mají příliš vlastních starostí na to, aby kritizovali, jenže co třeba židé nebo muslimové? Pak tu máme ještě východní náboženství, agnostiky, deisty… I oni mohou jistě upozornit na problémy, o kterých zatím ČBK neměla zdání

  Reagovat
  • Promiňte, ale proč protestanty ne? Co jsme Vám udělali? Já jsem ze třetiny katolík, ze dvou třetin českobratrský evangelík. A je smutné slyšet zde, že byste sem radši chtěli muslima, budhistu. Já vás uznávám jako své bratry a sestry, proč vy nám nemůžete projevit trochu vstřícnosti? Přece nad námi je jen jeden Bůh, jeden Spasitel Kristus a jedno nebe, jak pro protestanty, pravoslavné a kdo ví pro koho dalšího. Je jen jedna církev, ta Kristova, v jejímž čele stojí jen on a je jedno jakým způsobem Boha chválíme 🙂

   „Unus est enim magister vester, omnes autem vos fratres estis.“ Mat 23,8

   Reagovat
 • Mám jenom jednu obavu – aby se nikdo v ateistické komisi neobrátil.

  Takovýto obrácený ateista by mohl v skrytu napáchat dosti škod. Znám spoustu případů, kdy se obrátil zarytý a rozumný ateista a najednou jako by mu ruplo v hlavě. Původní žebříček hodnot, priority života, morálka … vzaly úplně za své. A ještě navíc kolikrát nakazil své blízké, kamarády, spolupracovníky a jim se pak stalo to samé!

  Bylo by taktické, povinně protáhnout kandidáty kurzem Alfa, dvěma, třemi setkáními s Jamesem Manjackalem a týdenním pobytem v Dolanech.
  Jestliže by kandidát po takové kůře vytrval v ateistickém přesvědčení, bylo by téměř jisté, že jde o vhodného člověka pro práci ve zmíněné komisi.

  Reagovat
 • Ad: „Ateisté nás ale mohou upozornit na projekty, o kterých nevíme, a které by podle nich zasloužili podpořit.“

  1/ Shoda podmětu s přísudkem „zasloužily“.

  2/ Zásadní je provést diverzifikaci investic.
  V dlouhodobém horizontu je možná inspirace popy v Řecku. Podle smlouvy cara a sultána se v bojích musí šetřit majetek náboženských spolků. Praktickým výsledkem bylo, že všichni Řekové v četných povstáních proti Turkům odkázali majetek pravoslavné církvi. Když bylo povstání poraženo, přešel jejich majetek na církev. Ta je dodnes v Řecku největším vlastníkem nemovitostí.

  Ve střednědobém horizontu je vhodnými akvizicemi užitečné vytvořit církevní Agrofert, mohl by se jmenovat Agrosankt. Nestačí jen při zdi šudlit hořčici v Nových dvorech či vařit pivo na Strahově a Břevnově, nechť se směle rozmáchnou a jdou do kořalky.
  Až zbohatnou, mají velkou šanci ve zbrojařském průmyslu. Církev může vyrábět zbraně a posílat je jako humanitární pomoc do 3. světa. Vždyť církev má copyright na účinné zbraně zvané Arma Christi.

  V krátkodobém horizontu se vždy vyplatí drogy a prostituce. Nejpůvabnější je, že morální odsouzení těchto aktivit padne na ateisty.

  Reagovat
 • Karel Srp – víte kdo měl ve znaku srp? Je uplně jasné, že je to tajný podvod na naší církvi, jedná se o infiltraci nebezpečného subjektu.

  Reagovat
  • Srp má ve znaku např. obec Prosíčka, viz: http://m.heraldika.webnode.cz/news/clanek-v-havlickobrodskem-deniku-cervenec-2015/

   Alarmující je ovšem jméno Karel, které nosil Moše Mordechai Levy, když se přejmenoval na Marxe. Tím se vracíme oklikou zpět k Vámi zmíněnému srpu, který spolu se jménem Karel Marx je již hrozivou konotací.

   Nedosti na tom! Rudá barva marxismu tu není od počátku, ještě v 19. století pod vlivem Bakunina to byla černá barva. Tím byla katolíkům věrolomně ukradena základní barva kněžské sutany ve prospěch bezbožného učení odsouzeného Piem IX. v encyklice Divini Redemptoris.

   Reagovat
 • Tak tahle věta nemá chybu: „Už by se tedy nemělo stávat, že budou financovány jen za nekřesťanské peníze.“ To fakt sedí :-)))))

  Co se týče těch jmenovaných potencionálních ateistů, ti by naši církev rozmetali dočista – dočista, takže by pak opravdu nikdo žádné starosti s církevních investicemi neměl.

  Reagovat
 • A co náš pan president, až nám dopresidentuje? Funkcička v komisičce by nebyla?

  Reagovat
 • Mínění soudruha (nebo už snad i bratra?) Kováčika jsou zarmucující: „Naopak by zrušil financování církevních hospiců, protože nenaplňují očekávání klientů, kteří jsou podle jeho informací většinou nespokojeni, a proto se do nich málokdy vracejí.“
  To už je na žalobu dochovatelky – dochtorky Svatošové…

  Reagovat
  • Marii vynechte. … Fotografie Dominika Duky s prezidentem Havlem (těsně před smrtí) na internetu též „kolovaly“. (Pokud se nepletu – šířil je kdosi z Karlových Varů) …

   Reagovat
 • Ve vší úctě: „V katedrále sv. Víta budou uvedeni noví kanovníci“. Nic proti. Jen to teď připomíná scénu z pohádky AP 1 (a AP není zkratka pro Arcibiskupství pražské), kdy „Petronel“ přichází k oltáři se slovy: „Svůj úkol jsem splnil, tak Pane Bože, honem honem, ať už jsem v Nebi“. …

  Může-li církevní peníze spravovat (řídit) „gestapo“ – viz citace výše, proč by církevní hudbě nemohl „dirigovat“ Jazzman ???

  Klucííí, to Psina. …

  (Ještě že k tomu na zdejším serveru tak pěkně hrají.)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *