PublicistikaZpravodajství

28. říjen Dnem restitucí? Letos ještě ne

Podle zjištění Tisíckráte.cz se ani letos nepodaří naplnit dohodu mezi státem a církvemi uzavřenou v rámci procesu majetkového vypořádání, že státní svátek 28. října (Den vzniku samostatného československého státu) bude zároveň Dnem církevních restitucí.

„Nestihli jsme všechno potřebné připravit, protože v létě byl náš odbor zaneprázdněn jinou agendou, která neočekávaně přišla,“ uvedl P. Milan Badal, ředitel odboru vnějších vztahů pražského arcibiskupství, který byl pověřen implementací dohody. „Lze tedy říci, že za to zdržení mohou migranti,“ doplnil Badal se zjevnou nadsázkou.

Situaci komplikuje i skutečnost, že si nikdo nepamatuje, jak se dodatek k uzavřeným smlouvám v restituční debatě objevil. „Pokud vím, považovali jsme ho za recesi, která měla přispět k uvolnění napětí,“ popsal plzeňský biskup Tomáš Holub. K závazku se nehlásí ani protestantské církve, které poukazují na problematické načasování několik dní před Dnem reformace, ani ministerstvo pro místní rozvoj, které je podle dohody touto záležitostí pověřeno. Bez odezvy zůstal i návrh předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, jenž prosazuje název „Den znárodnění a majetkového vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi“. „Nejlépe odráží dynamiku společenských procesů v posledních desetiletích,“ vysvětluje Filip a na doplňující dotaz Tisíckráte.cz ujišťuje, že si nedělá legraci.

Jedinou oporou pro pokračující snahy tak zůstává studie Katolické teologické fakulty UK s názvem „Kognitivní disproporce religiózně orientované populace v temporálně-sanktorálním kontextu civilních festivalií“. Kolektiv vědeckých pracovníků v ní mimo jiné uvádí průzkum mezi pravidelnými účastníky katolických bohoslužeb, podle něhož více než polovina respondentů dokáže správně určit církevní svátky připomínané 5. července a 28. září, 28 procent prokázalo povědomí o mariánském svátku na Nový rok, každý desátý si vybavil svatého Josefa Dělníka v souvislosti s Prvním májem, ale pouze dva z 1046 oslovených byli schopni jmenovat, koho církevní kalendář připomíná 28. října. „To je podle pana kardinála Duky nedůstojné jak apoštolů Šimona a Judy, tak celého státního svátku, při kterém někteří z nás přebírají státní vyznamenání,“ řekl Milan Badal. Naznačil, že celý proces bude pokračovat tak, aby nejpozději za dva roky k přejmenování došlo. „Bude to pak hezký dárek církví ke stému výročí vzniku už neexistujícího Československa,“ prohlásil Badal.

 

3 komentáře: „28. říjen Dnem restitucí? Letos ještě ne

 • Název studie z KTF mi nápadně připomíná definici liturgie z úst Františka Kunetky: Celebrativní anamnéza paschálního mystéria v eklziální koinonii.

  Reagovat
  • Přesně tak, také jsem studoval na CMTF UP v Olomouci, a na tuhle obskurní definici liturgie z úst arciheretika Kunetky si moc dobře pamatuji. ???

   Reagovat
 • Svátek s názvem „Den restitucí“ mi přijde konfliktní. Vždyť kolik občanů ČR je je naštváno díky závisti právě restitucemi. Toto je jen přiléváním oleje do ohně.

  Osobně bych navrhoval název ve smyslu – Den, kdy se Dominik Duka zasloužil o to, aby církvím byla vrácena pouhá čtvrtina z toho, co jim mělo být vráceno.

  Navíc by takto formulovaný název svátku udělal radost i samotnému kardinálovi, kterému vlna kritiky zakalila oslavy z přijetí řádu, který po zásluze od prezidenta dostal.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *