PublicistikaZpravodajství

Betlémské světlo dorazilo do České republiky. Letos zhaslo jen dvakrát.

Již po třicáté vlakem z Vídně za doprovodu skautů přijelo světlo z Betléma do Brna, odkud poputuje po celé republice. Stejně jako v posledních letech jej převzali na rakouském hlavním nádraží bratři Svítkovi. „Letos to bylo docela fajn. Plamen nám zhasl jen v Břeclavi a pak v Modřicích,“ usmívá se mladší z bratrů Filip. Podle Šárky Vaňkové (jméno jsme předtím uvedli chybně – redakce) ze skautského střediska Řehoře Mendela v Brně se to stává běžně: „Skauti jsou na to připraveni. Když oheň zhasne, rozdělají ho třením dřev, které pochází z míst, kde se narodil Spasitel. “ upřesňuje zkušená skautka.

Světlo převzal při nedělní bohoslužbě brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Během kázání skautům několikrát poděkoval za jejich obětavou službu a vyzval věřící, aby si oheň odnesli domů. „Dnes to mají skauti složitější. My jsme mohli převážet otevřený oheň v kuřáckých vagónech, zatímco ti dnešní se musí s lucerničkou schovávat na záchodech, protože samozřejmě porušují přepravní podmínky,“ vzpomínal na začátky adventní tradice biskup Vojtěch.
Betlémské světlo si mohou zájemci odnést z kostelů, skautských kluboven či radnic až do Štědrého dne. Martina Jandlová, mluvčí brněnského biskupství, ale upozorňuje zájemce, aby si světlo brali jen od certifikovaných osob. „V minulých letech se v jedné farnosti u Hodonína rozdávalo světlo, které z Betléma nebylo. Když jsme pátrali po jeho původu, dostali jsme se do restaurace v rumunském Temešváru,“ vysvětluje Jandlová.
Betlémské světlo smí rozdávat skauti v uniformě, kteří mají dokončenou alespoň vlčecí stezku a složený slib vlčat. „Protože se v minulosti v ulicích pohybovali i skauti falešní, doporučujeme zájemcům o plamínek, aby si slib nechali raději předříkat,“ dodává mluvčí brněnského biskupství.

Snímek Štěpán Langášek / Člověk a víra

10 komentářů: „Betlémské světlo dorazilo do České republiky. Letos zhaslo jen dvakrát.

 • Uniforma, vlčecí stezka a to, že světlo zhaslo jenom dvakrát mě fakt dostalo. =)
  Jako vedoucí Světlušek dobře vím, jaká nelehká služba je uchovat plamínek Betlémského světla až do předání v kostele nebo na náměstí u vánočního stromu, na radnici apod. O tření dřev v případě zhasnutí slyším prvně, ale na jedné skautské akci někdo zmiňoval betlémské zápalky, tak nevím!
  Brněnským skautům patří velké poděkování za jejich službu pro nás všechny a to bez jakékoliv nadsázky, sarkasmu či dvojsmyslu a za každoroční dovoz Betlémského světla i touto cestou všem děkuji.

  Reagovat
 • Je to celé nesmysl. Do Vídně žádný vlak nejezdí, nejbližší zastávka jsou Martinice u Velkého Meziříčí.

  Reagovat
  • :DDDD ano, jako všechny šlánky na tisíckráte :DDDD jde přece o nadsázku a katolický humor :DDD

   Reagovat
   • Neustále mně fascinuje, jak někteří tvrdí že jde o humor. Přitom je zcela zřejmé, že to jsou docela závažné věci. Myslím, že humor je vedlejší produkt toho, co to má vyvolat…:/ redakce by měla změnit způsob psaní.

    Reagovat
  • Však také vlakem betlémské světlo nevezli do Vídně, ale z Vídně.

   Reagovat
 • pecka:-) když jsem pochopila, že jde o humor, tak se při každém článku opravdu skvěle bavím….a nejlepší je, že i v té srandě lze nalézt kus velké pravdy:-) Díky! Jana

  Reagovat
 • V tesku jsou k dostání Betlémské zápalky za 14 Kč. Na čelní straně THREE KINGS na zadní tHE RODES. Zatím maji.

  Reagovat
 • Betlémské světlo si přináším každý rok z kostela a uchovávám po celý rok v karmě značky MORA P 370 (to je důležité, protože novější již nemají „věčný plamínek“). Každoročně ho upgraduji, tak doufám, že alespoň jedno opravdu doputovalo až z Betléma (pět let mi již karma nezhasla).

  Ps . vzkaz skautům – když vám zhasne přijeďte do Čelákovic . Já vám připálím.

  Reagovat
 • Ing. Jiří Kratochvíl (ředitel spalovny odpadů Brno) mi osobně potvrdil, že od 24. prosince 2015, kdy poprvé nechal podpálit odpad v topeništi spalovny právě Betlémským světlem, kleslo množství škodlivin ve spalinách na neměřitelné hodnoty.
  Nic na tom nemění ani to, když pálí ve velkém PET lahve, gumáky, galoše a DDT.

  Tento jev, který on sám zve zázrakem, jej přivedl k přípravě na křest.

  Reagovat
 • A ted vazne – Jednou jsme taky vezli Betlemske svetlo, z Brna do Olomouce. Zhaslo nam to „jenom“ jednou. Nastesti nekdo z nas mel sirky. Jinak cela akce byla super, po ceste nas na ruznych zastavkach cekali skauti a bylo to hrozne pratelske a vrele… 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *