PublicistikaZpravodajství

Tajemné roráty. Všichni o nich slyšeli, ale nikdo na nich nebyl.

V posledních dnech se z rorátů stala módní záležitost. Ačkoli je o nich hodně slyšet, je jen málo věřících, kteří roráty skutečně zažili na vlastní kůži. Co jsou ty tajemné ranní rituály, které v posledních týdnech plní ohlášky snad ve všech farnostech v Česku?

„Je to mariánská mše svatá, která se slouží velmi brzy ráno, aby na ni měli kněží klid,“ vysvětluje základní princip rorátů liturgik Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci Pavel Kopeček. „Je v tom velká symbolika. V adventu očekáváme příchod Spasitele a kněží při rorátech čekají, jestli letos někdo dorazí,“ doplňuje nadšeně Kopeček. Většina farností začíná tyto bohoslužby kolem šesté hodiny, na Moravě klidně o hodinu dříve.

Mnoho lidí si dává každý rok neúspěšně předsevzetí, že se rorátů v adventní době zúčastní. Redakci Tisíckráte.cz se podařilo po usilovném pátrání nalézt muže a ženu, kterým se to letos povedlo. Čtyřiadvacetiletou Marii z Brna přitahoval zvláštní ranní klid města, které jinak navzdory adventnímu ztišení burácí svými trhy. „Modlila jsem se, aby to konečně vyšlo. V pondělí jsem zaspala a přišla jsem až po proměňování. Ve středu jsem pak sice přišla včas, ale po přinášení darů jsem usnula. Probudil mě až pan farář, který mě uklidnil, že to dohromady dá celou mši a mám tím pádem letos splněno,“ raduje se mladá žena.

Pan Petr z Olomouce se naopak na roráty dostal spíše náhodou. „Vracel jsem se z restauračního zařízení a byla mi zima. Otevřené dveře kostela sv. Mořice před šestou ráno mě trochu překvapily, ale protože jsem tu v mládí ministroval, chtěl jsem si jít odskočit do sakristie. Nakonec jsem dostal svíčku a začalo se zpívat. Bylo to pěkné,“ vysvětluje.

Za obrovským počtem farností, ve kterých se roráty konají, jsou v některých diecézích noví biskupové. „Slyšel jsem, že se chtějí uvést v dobrém světle a proto vymýšlí kdejakou aktivitu, se kterou by se do pastorační uzávěrky na konci roku mohli pochlubit,“ uvádí jeden z nových biskupů Tomáš Holub. Tlak na výkon však vede i k podvodům. V jednom krajském městě se ve farnosti pravidelně informuje v ohláškách o rorátech, které se mají konat v 5.30, ale ve skutečnosti žádné nejsou. „Přišel za mnou jeden farník, že by bylo skvělé, kdybychom také měli roráty, že bude velký zájem. Tak jsem na to kývnul. Nikdo ale nikdy nepřišel, tak jsem si nastavil v kostele automatické rozsvěcování a můžu spát až do šesti. Farníci jsou spokojení, stejně jako biskup, že tu máme činnost. Funguje to už pět let,“ vysvětluje pod podmínkou anonymity samotný kněz.

 

8 komentářů: „Tajemné roráty. Všichni o nich slyšeli, ale nikdo na nich nebyl.

 • Ano, když informuji o akcích v ohláškách občas to tak dopadne, že nikdo nepřijde. Pokud se to týká brigády na faře, není to moc výhodné, protože musím všechno udělat sám. Ale když jde o pouť nebi výlet, mám nakonec volný den 😀

  Reagovat
 • No, tak třeba dnes v Partutovicích jsem přišel do školy a škola byla prázdná. Děti si popletly školu s kostelem a přišly místo do školy na roráty a dokonce i paní ředitelka, protože to kostela to má blíž. Bylo to moc pěkné.

  Reagovat
 • Píšete to moc hezky, ale nesprávně. Roráty jsou ve skutečnosti akce Rotary klubů.

  Reagovat
 • Vy jste snad byli u nás v neděli na mši!! – Jáhen v promluvě pro děti mluvil o Josefově snu, pak se ptal dětí, jestli taky mají sny. A pak, že sám měl taky sen – zdálo prý se mu o plném kostele při ranních rorátech…no a v pondělí čtu tento článek! To teda sedlo! 🙂 To si opravdu může nechat jenom zdát!

  Reagovat
  • Tohle heslo vyhlásil náš farář mezi mládeží a má na rorátech narváno 🙂

   Reagovat
 • Na roráty chodím asi 5 roky a jsou velmi krásné, dokonce přijde i mladý varhaník, který náš zpěv pozvedne. U nás jsou vždy v sobotu od 6.30. Ráda je poslouchám na youtube. Škoda, že vedoucí různých sborů rádi zpívají koledy, ale neučí se roráty.

  Reagovat
 • Všechno je to v motivaci. Co nabídnout, aby lidi přišli.

  Vzhledem k brzkému ránu – kafe
  Vzhledem k ročnímu období – rum

  Kafe s rumem.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *