TémaTitulní strana

Palmový tuk v křižmu? Poprvé a naposledy!

Za ztuhlé křižmo může palmový tuk. Církev jej nakoupila ve zpackaném výběrovém řízení. Příští rok, jej proto bude nakupovat přes internet.

Olomouc, Brno – Nepříjemné překvapení čekalo letos na biskupy na Zelený čtvrtek. Když totiž došlo na svěcení křižma a biskupové se chystali fouknout nad olej, zjistili, že se v nádobě místo čiré vonné tekutiny nachází neprůhledná tuková hmota. „Byl jsem poněkud zaskočen, při svých zkušenostech jsem ale dokázal svoje překvapení dobře zamaskovat“, konstatoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Na veřejnost proto pronikla informace o změně konzistence křižma až na Bílou Sobotu, když s ním byli pomazáni první katechumeni. „Někteří z věřících ztuhnutí křižma považovali za zázrak. Naopak nově pokřtění pochybovali o platnosti přijaté svátosti,“ vysvětlil Graubner. Biskupství se proto obrátilo na trapisty z Nových dvorů, kteří na české katolické scéně patří v oboru chemie ke špičce. „Naše laboratoř, kde vyrábíme svíce z včelího vosku, zjistila, že se jedná z 98% o palmový olej. Zbývající část tvoří olivový olej a balzám“, uvedl převor otec Augustin.

Jak se palmový tuk do křižma dostal, potom popsal ekonom Petr Zelenka z brněnské diecéze, která zajišťovala dodavatele oleje pro všechna biskupství. „Vypsali jsme výběrové řízení na dodavatele křižma. Rozhodující byla nejnižší cena. Když k nám křižmo dorazilo, nebylo už dost času na to, abychom stihli do Velikonoc sehnat další,“ vysvětlil Zelenka. Podle něj tak dodavatel zneužil nový Řád svěcení olejů z roku 1970, který umožňuje do křižma přidat kromě Olivového oleje a balzámu fakultativně i jiné vonné příměsi. „Nečekali jsme, že jich bude tak vysoký podíl,“ připouští ekonom.

Podle dodavatele zakázky ale k žádnému pokřivení pravidel nedošlo. „Z pohledu výrobce produkt kvalitu křižma splňuje. V případě palmové složky se navíc jednalo o Fair Trade produkt z Malajsie. Místní farmáři mohli díky této zakázce postavit malou mešitu ve vesnici Kuala Kapuas,“ hají nové křižmo majitel CK Křížek Petr Křížek. Právě on totiž díky kontaktům z cest zprostředkoval izraelského dodavatele Negev Kibbutz Yahel, který výslednou směs připravil. Domněnku, že se ze strany Židů mohlo jednat o kanadský žertík, rázně odmítá. „Jsou to mimořádně milí a pohostinní lidé. Kdo tomu nevěří, může se do Izraele jet přesvědčit osobně,“ ujišťuje Křížek.

Pro příští rok, už má ale církev připravenou strategii, jak se podobné situaci vyhnout. „Dohodli jsme se s majitelem portálu Kolonial.cz, že do příštího roku rozšíří nabídku právě o křižmo. Každá diecéze si tak bude moci pomocí jednoduchého filtru vybrat, jestli chce křižmo s palmovým olejem nebo bez,“ uzavírá Zelenka.

2 komentáře: „Palmový tuk v křižmu? Poprvé a naposledy!

  • Ze zdrojů blízkých ekonomovi brněnské diecéze pronikla zpráva, že žhavým kandidátem na monopolního dodavatele křižma pro české a moravské diecéze je americká firma „Napthetic Petrol Acid Palmitate“ (dále jen NAPALM), která je schopna za cenu 5 centů za galon dodávat ze skladových zásob ušetřených ve Vietnamu, jakékoliv množství křižma po dobu 2 000 let.

    Firma NAPALM zaručuje, že její olej – C15H31COOH v kombinaci s rozžhavenou kadidelnicí, způsobí efekt, který věřícím názorně přiblíží autentické seslání Ducha svatého o Letnicích.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *