TémaTitulní strana

ŠOK: Knihy Marka Orka Váchy Váchy ve skutečnosti napsal Tomáš Halík

Panama leaks zasáhla i katolické intelektuály. Podle britského Guardianu se mezi uniklými materiály z daňového ráje skrývá i profesor Halík, který má na účtech ohromující částky, které mnohonásobně převyšují částku, kterou získal za Templetonovu cenu v loňském roce. Podle zdrojů blízkých akademické farnosti u Salvátora tam Halík ukryl miliony pocházející za díla, o kterých se věřilo, že je napsal populární Lechovický farář Marek Vácha.
O tom, že Tančící skály nebo Šestou cestu nenapsal ve skutečnosti kněz Vácha, se spekulovalo již delší dobu. Stopa z Panamy však podezření potvrdila. Redakce tisíckráte.cz má k dispozici také originál rukopisů údajných Váchových děl, které jsou podepsány právě držitelem Templetonovy ceny.
Někteří z bývalých fanoušků populárního kněze si již teď chtějí přepsat dedikace v knihách podepsaných páterem Váchou. „Jsem z toho zklamaný. Měl jsem tam napsáno: S láskou Josefovi. Jak ale mám teď věřit, že to skutečně s láskou bylo?“
Zaskočena je i paní Pospíšilová z nakladatelství Cesta. „Netušila jsem, že by nás tak dlouho mohl vodit za nos. Mrzí mě to. Jsou to všechno kvalitní knihy, ale budeme je muset zřejmě prodávat se slevou.“ Spekulanti už ale tuší, že knihy Tomáše Halíka, který je na rozdíl od Marka Váchy skutečným milovníkem trempinku a přírody, budou cennější v současné podobě. „Je to něco jako relikvie. Je to jako mít v rukou Cyranovy dopisy. Myslím, že lidé teď vezmou knihkupectví útokem, “ tvrdí ekonom Svoboda. Marek Vácha se k celé věci odmítl vyjádřit. „Co jsem napsal, napsal jsem,“ poslal pouze v sms profesor Halík.
O motivacích obou autorů se dosud pouze spekuluje.

28 komentářů: „ŠOK: Knihy Marka Orka Váchy Váchy ve skutečnosti napsal Tomáš Halík

 • Nic nového pod Sluncem. Jak je to dlouho, co Papežská biblická komise potvrzovala Mojžíšovo autorství takřečených Mojžíšových knih? Mnohé takzvané pavlovské listy na tom nejsou o mnoho lépe. Pánové Halík a Vácha pouze pokračují v této neblahé praxi.

  Reagovat
 • Ne všechna díla se autorovi povedou.
  Spisovatel formátu Halíka má lety vypěstovanou závislost na psaní. Pokud jeho mozek nedostane svoji denní dávku vytvořeného textu, spustí abstinenční syndrom. V Halíkově případě jde o spasmické křeče, mimovolní okusování tužek a nehtů …
  Aby se takto stižený závislý do absťáku nedostal, musí preventivně psát i když ho nic kloudného nenapadne.

  A najednou tu máme stoh braku.
  Ale zase, vyhodit to? Škoda úsilí.
  Vydat? Degradace statutu kvalitního spisovatele.

  A tak přišel nápad – mám tu přece kaplana, takový moula je to sice …

  Reagovat
 • Pro úplnost ještě doplňuji svůj předchozí komentář:

  Asi týden poté, co se p. Halík rozhodl řešit svoje absťáky psaním (na radu prim. MUDr.Karla Nešpora), se zákonitě na jeho stole objevila první kupka popsaných papírů. Bylo toho objemově na knížku a tak podle svého zvyku, dal nesourodým, mechanicky a bezmyšlenkovitě psaným stránkám název: Tančící skály.

  Taková blbost, skály přece netančí.

  Pak jej napadl již zmíněný kaplan, kluk prostinký, moravák …

  Reagovat
 • Nevím co na to po tolika letech říct. Je otázkou, jestli je tomu ještě skutečně tak, nebo Orko je už natolik „odborný“ že dokáže knihu napsat sám….

  Reagovat
  • No – u jedné knihy bych si troufla 100% tvrdit, že ji M. Vácha napsal sám. A to Probouzení. Ta znalost moravské mentality je tam odžitá, to prostě žádný „závislák“ nenapíše. 🙂

   Reagovat
   • U mě vítězí knížka o Antarktidě s fotkama tuleñů a tučñáků. To taky asi nenapsal nikdo jiný.

    Reagovat
    • Stanislavo, – a uměla by sis představit Halíka na Antarktidě? 🙂 🙂 🙂 – to by bylo něco jako ten prastarý vtip: „Potkali se dva poslanci v tramvaji….“

     Reagovat
     • No právě, pána sice osobně neznám, ale neumím si to moc představit. Třeba, že každý den snídá „sopku“ a vůbec se nemyje.
      A co ten vtip o poslancích? V tramvaji byli asi omylem, ne?

      Reagovat
      • No, v tom je ten vtip – jakože poslanci a v tramvaji…prostě nesmysl. Stejně tak Halík na Antarktidě – ne? Ha-ha! 🙂

       Reagovat
       • Byl jsem kdysi na večerní v neděli u Salvátora, když se celý kostel modlil v přímluvách za pátera Halíka, aby se vrátil z výletu do Antarktidy. A pak 14 dní poté, při stejné večerní T.Halík líčil, jak foukl vítr a uplavala jim „Matylda“. Když ji s polárníkem Pavlíčkem dohnali podíval se na hodinky a zjistil, že to byla zrovna chvíle, kdy se v Praze za něho studenti v kostele modlili…

        Tehdy to Tomáš Halík komentoval slovy: „No, to jen, abyste věděli, že to (ta modlitba) funguje.“
        _____________

        Nevím jak Marek Vácha, ale T.Halík v Antarktidě byl:
        http://www.cestomila.cz/clanek/341-rozhovor-s-polarnikem-jaroslavem-pavlickem-v-antarktide-se-zvirata-neboji-lidi

        Reagovat
         • Stanislavo – nevěš hlavu: když dva dělají totéž, není to totéž. 😉

          Reagovat
          • To je pravda. P. Halík sice v Antarktidě byl, ale tu knížku určitě nenapsal. To focení a zabývání se zvířaty k němu nesedí. To je dílo přírodovědce.

   • Tak to si jako moravák musím přečíst…. 🙂

    Reagovat
     • Už sem Vás chtěl hubovat za to proč mi tykáte a co to má znamenat. Ale naštěstí sem si přečetl ten rozhovor. Takže v POHO.

      Reagovat
      • Obdiv, Karle 🙂 Já bych teda hajného odkaz nerozklikl. To tady mi stačí 🙂

       Reagovat
       • 😀 já sem včera pročítal hodně článků z jeho blogu…

        Reagovat
        • Jen počkejte, pacholci, až se sem dostane pravý Hajný. Ten vám dá jeho jménem tady psát komentáře, nebo dokonce v nich tykat !!! ? ?

         Reagovat
         • Citoval jsem dobrodruha Pavlíčka, což (k jeho cti) pochopil i Karel.

          Reagovat
   • Já to M. Váchovo autorství Probouzení naopak potvrdit nemůžu, protože jsem s Orkem byl na mnoha náročných akcích, končících nad ránem. A to jsi jej Magdo měla vidět, jak ráno vyspával až do oběda. Nedal se probudit ani ešusem ledové vody.
    Ten o probouzení, které funguje, neví zhola nic!

    Reagovat
    • No pro objektivitu bys měl, Hilarie, absolvovat nějakou náročnou akci s Halíkem, jak se on bude probouzet 🙂 Abychom pak nezjistili, že ty knížky nakonec nepsal ani jeden, ale třeba sám Felix 🙂

     Reagovat
 • Já mám taky jeden nepřímý důkaz, že Halík na Antarktidě byl.

  Můj otec četl jednu jeho knížku, kterou napsal vlovi a poznamenal: Ten Halík je fakt namrzlej.
  No a vemte si, jaká byla vloni tady zima, žádná.
  Takže namrznou mohl jenom na Antarktidě.

  Reagovat
  • To zní dost průkazně…..jen přemýšlím, která knížka ho vedla k onomu závěru 🙂 I když, to je asi jedno 🙂

   Reagovat
 • Mám pocit, že zpětně se dá o autorství knih jen spekulovat. Chtělo by to opačný postup. Tak např. pražáci budou sledovat Halíka moraváci Orka. Pak v nějakém časovém odstupu jistě vyjde další knížka, a tehdy nastane ta pravá chvíle k odhalení pravdy.Například:
  Mohu dosvědčit, že Orko na letošním táboře běhal jako zběsilý s foťákem jako dělo po zřícenině hradu, fotil táborníky a při tom se tvářil, že je svůj dvojník, tedy jako že to není on. V případě, že brzy vyjde jeho kniha s názvem: Příběhy z věže, hladomorny a kaple, vězte, že to není Halíkův padělek, ale Orkův originál.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *