Zatímco mezi lékařskou veřejností vyvolalo prohlášení prezidenta Zemana o tom, že se zbavil onemocnění cukrovkou pochyby, církevní představitelé nám potvrdili, že zdaleka nejde o první vyléčení diabetu.

„Podobné případy jsou však v katolické literatuře velmi dobře popsány již od 17. století, ale kvůli proticírkevní propagandě v době osvícenství, Masarykovu antiklerikalismu, komunistické ideologii či současnému eurohomosexualismu se o těchto případech nesmí mluvit,“ uvedl například katolický intelektuál Michal Semín.
První novodobé vědecké objevy popisující diabetes jsou datovány do roku 1674, když si Angličan T. Wills povšiml sladké moči u nemocných cukrovkou. „Není náhodou, že právě z té doby pochází Michnova píseň Všichni boží vyvolení, kterou známe ze Šteyerovy kancionálové úpravy z roku 1683. Zpěv této písně prokazatelně vyléčil již stovky nemocných na našem území,“ potvrzuje Semínova slova předseda komise pro nauku víry při ČBK biskup Hučko.

Takto se podle zdrojů blízkých Hradu vyléčil i prezident Zeman. Poté, co začal zdravotní stav Miloše Zemana vážně narušovat jeho šance na znovuzvolení, navrhl využití této prastaré a úspěšné metody prezidentovi přímo Dominik Duka. Prezident proto koncem roku 2016 rozpustil lékařské konzilium a každý den se věnoval zpěvu písně 840.
„S panem prezidentem jsem píseň zpíval každý den před spaním a také ráno. No a v noci ze Svátku všech svatých na Dušičky se to stalo! Když jsme zapívali – milému Ježíši, / dobrému Ježíši, / sladkému Ježíši – ucítil jsem, že se v Milošovi něco pohnulo a ráno se probudil zcela zdráv. Plakal jsem štěstím,“ uvedl obrýlený státní úředník, který si nepřál být jmenován.

Ústy Petra Hájka s k Zemanovu uzdravení vyjádřil i Institut Václava Klause. „Jsem přesvědčen, že k prezidentovu uzdravení jednoznačně přispěla moje každodenní modlitba k sv. Ambrožovi, patronu cukrářů. Toto zázračné uzdravení tak můžeme označit jako další vítězství Institutu Václava Klause.“

„Víra zpívajícího  musí být opravdu ryzí, člověk musí být v milosti posvěcující a k tomu patří i život v řádně uzavřeném manželství, jinak píseň nebude fungovat. Pro ostatní diabetiky je proto lepší, aby neopouštěli konvenční léčbu, “ doporučuje přední lékařský etik, katolický kněz a milovník hygieny Marek Vácha.