Publicistika

Praha – Policie řeší v pražském semináři případ rychlostudentů. Pomohl je odhalit tajemný whistleblower.

Šest let studia a k tomu rok jáhenské praxe čeká na všechny, kteří se letos přihlásili do olomouckého semináře. Ti, kteří se hlásili do Prahy, ale ještě při podání přihlášky mohli doufat, že kvadrátek nasadí už po čtyřech, nebo dokonce třech letech studia. S podobnou praxí je ale podle všeho konec. Akreditační komise totiž před nedávnem obdržela na tzv. rychlostudenty stížnost. „Opravdu jsme obdrželi upozornění, že někteří studenti teologické fakulty v Praze, konkrétně někteří bohoslovci, vystudovali v rekordně krátkém čase. Oznamovatelem byl zaměstnanec fakulty. Jeho jméno ale do konce vyšetřování nebudeme zveřejňovat. Dopis jsme předali policii,“ uvedla předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková.

„K tomu, zda je aféra založena na pravdě, se zatím nebudeme vyjadřovat, čekáme na výsledky vyšetřování. Pozitivní zprávou pro věřící ale je, že platnost kněžského svěcení by u případných rychlostudentů tímto ohrožena nebyla,“ komentoval událost proděkan pro studium Katolické teologické fakulty Jaroslav Brož.

Otázkou také zůstává, co mohlo být motivací případných nepoctivých studentů. „Osobně se domnívám, že na počátku nemusel stát nutně záměr studentů ulehčit si studium. Mohlo jít o iniciativu ze strany školy, která tak chtěla reagovat na nedostatek kněží v některých regionech. Nelze ale také vyloučit domněnku, že nedávné jmenování dvou mladých biskupů probudilo u některých bohoslovců touhu po kariéře, kteří tak chtěli získat náskok,“ konstatoval teolog a znalec církevních poměrů Ivan Odilo Štampach.

Bez úspěchu zatím zůstalo pátrání po whistleblowerovi, který stížnost na akreditační komisi zaslal. „Žádnou ověřenou informaci nemám. Za pozornost ale podle mě stojí náhlá výměna spirituála, ke kterému letos na škole došlo. Já osobně bych se při pátrání vydal tímto směrem. Otec Kabrda byl svými konzervativními názory proslulý a pojetí studia nebylo výjimkou. Odhaduji, že dopis mohl poslat právě on,“ konstatoval na základě příslibu anonymity jeden z bratří salesiánů, mezi které bývalý pražský spirituál patří.

Pátrání po podezřelých nebude snadné. „Někteří podezřelí sebrali svůj dekret o svěcení i s diplomem, a nyní se skrývají. Chtěli bychom proto požádat všechny věřící o spolupráci. Pokud u nich ve farnosti v poslední době přibyl podezřele mladý kaplan, měli by to oznámit na policii. Někteří kněží totiž s podezřelými sympatizují a mohli by je tak vydávat za nové kaplany, kteří byli k nim do farnosti přiděleni. Ti by za ně na oplátku převzali část jejich pracovních povinností,“ upozornil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

 

Jeden myslel na “Praha – Policie řeší v pražském semináři případ rychlostudentů. Pomohl je odhalit tajemný whistleblower.

  • Motivace nepoctivých studentů je mi jasná.

    Čím kratší studium, tím kratší pobyt v deformační galeji, pardon, překlep, chtěl jsem napsat – formační koleji – semináři

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *