PublicistikaZpravodajství

Učitelé na církevních školách namísto zvýšení platu získají plnomocné odpustky.

Učitelé najdou na výplatních páskách již za pár týdnů o 8 % vyšší částku. Ti z církevních škol však nikoli.
Zástupci České biskupské konference se totiž na jednání s ministryní školství Valachovou dohodli, že po vládě nebudou požadovat finance na zvýšení platů učitelům na církevních školách.  „Řídíme se slovy evangelia: Nehromaďte si bohatství zde na zemi, kde může zrezivět, padnout napospas molům nebo zlodějům. Ukládejte si poklady v nebi,“ uvedl český primas Dominik Duka v dopise ředitelům církevních škol, ve kterém vysvětluje, proč místo finančního přilepšení  získají zbožní učitelé plnomocné odpustky.

Dominik Bouma, učitel na Biskupském Gymnáziu Bohuslava Balbína v Hradci Králové, si opatření pochvaluje: „ Často hřeším, myšlením, slovy i skutky, takže mi to hodně pomůže.“ Podobný ohlas má očekávaná duchovní podpora u většiny věřících pedagogů. Najdou se ale výjimky: „Já chodím každý první pátek v měsíci do kostela. U zpovědi jsem pravidelně a k přijímání chodím denně. K čemu mi to bude?“ rozčiluje se Ondřej Trepeš z Arcibiskupského gymnázia v Praze. „Pravděpodobně to budu muset využít pro duše v očistci,“ dodává zklamaně. Na zvýšení platu se totiž těšil.

Plnomocné odpustky však dostanou pouze praktikující katolíci  zaměstnaní v církevních školách na plný úvazek. Vojtěch Loub, spirituál Katolického gymnázia Třebíč to považuje za diskriminační: „Na škole není tolik hodin náboženství a o plnomocné odpustky tak bohužel přijdu. Jedinou možností by bylo vzít si i hodiny matematiky. Budu muset vykonat pouť k bráně Božího milosrdenství a času moc nezbývá,“ upozorňuje.

Ti učitelé, kteří podmínky nesplňují, dostanou přidáno stejně, jako učitelé na sekulárních školách. Finance najde církev ve svých zdrojích. „Předpokládáme, že to bude rozpočtově neutrální. Nevěřící a učitelé s nižšími úvazky si totiž budou muset odpustky koupit,“ uzavírá debatu otec Kafka, almužník brněnské diecéze.

16 komentářů: „Učitelé na církevních školách namísto zvýšení platu získají plnomocné odpustky.

 • „Budu muset vykonat pouť k bráně božího milosrdenství a času moc nezbývá“ mylsím, že „Božího“ je velké B 🙂

  Reagovat
 • V nadpisu „na místo“ – zde má být správně“ namísto“
  Díky 🙂

  Reagovat
 • To jako dostanou odpustky pro celou dobu pracovního úvazku tak, že při každé zpovědi okamžité inkasování plnomocných odpustků? Nebo to budou mít každý měsíc s výplatou?
  Myslím, že je to důležité vědět kvůli případné větší pozornosti např. na přechodech či při mytí oken v desátém patře v posledních dnech před další dávkou odpustků.

  Reagovat
  • Plnomocné odpustky obdrží vždy zároveň se mzdou, jinak by toto naturální navýšení mzdy nemělo logiku.

   Reagovat
   • Ale pouze za obvyklých podmínek, tzn. výplatě musí předcházet svátost smíření, účast na mši sv. se sv. přijímáním a modlitba na úmysl Sv. otce.

    Reagovat
   • Já už tady ničemu nerozumím. Naturální? Nechtěl jste napsat supernaturální?

    Reagovat
 • Tak pozor, dle §4a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů se nejedná o osvobozený příjem. To znamená zdanit dle zákona (viz Mk 16-17, Lk 24-25, Mt 20-21).

  Reagovat
  • Máte pravdu. Nejprve však bude nutné zadat znalecký posudek, který ocení hodnotu plnomocných odpustků. Což nebude vzhledem k podmínkám úplně jednoduché, protože člověk vlastně ani stoprocentně neví, jestli je získal.

   Reagovat
 • To ten Bouma neví, že na odpuštění hříchů odpustky nezabírají ? Ať jde ke zpovědi !

  Reagovat
  • Jednoduchá pomoc – nejdřív ke zpovědi, potom pro výplatu.
   Jiný problém nastane, pokud se ukáže, že pravidelné přijímání opdustků je záležitost návyková. Tuto skutečnost by ale mohla využít Lidová strana v předvolební kampani. Takoví učitelé totiž při dosažení důchodového věku budou chtít umřít okamžitě, a ne až po mnoha letech v důchodě bez odpustků (nebo jen s odpustky namáhavě a nepravidelně získávánými). Lidovci by si mohli jako předvolební trhák stanovit rozšíření odpustků k výplatám i u jiných profesí a s tím spojenou úžasnou úsporu pro důchodový systém.

   Reagovat
    • Předpokládám, že ve vládě jsou jediní, kdo by mohl tušit,co jsou to odpustky. A vzhledem k tomu, že jsem předevčírem zahlídla první předvolební billboard…jenže něco tak geniálního (využití odpustků pro úsporu výplaty důchodů) může napadnout jenom mně 🙂 Takže – zase asi nic.

     Reagovat
   • To je ovšem naprosto skvělé ! Pokud budou učitelé chodit každý měsíc ke zpovědi, snadno dosáhnou svatosti a jistě se dostanou do nebe. Je smutné, že dlohodobá snaha kněží, katechetů, exercitátorů etc. etc. , kteří ustavičně nabádají své ovečky, aby pravidelně slavily svátost smíření, se míjí účinkem, zatímco takovéto jednoduché opatření slaví úspěch !

    Reagovat
 • Jak se budou tyto benefity danit?

  Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, § 3, odstavec 2: Příjmem ve smyslu odstavce 1 se rozumí příjem peněžní i nepeněžní dosažený i směnou.

  Sice by se to dalo považovat za příspěvek na penzijní nebo důchodové pojištění, který je od daně osvobozen podle § 6, odst. 9, písmeno p) zákona. Ovšem tam je limit 30000 Kč ročně. Myslím, že plnomocné odpustky mají vyšší cenu.

  Reagovat
 • Pokud článek není fabulací, Viklef s Lutherem se obracejí v hrobech, ještě že Mistr Jan žádný nemá, musel by se v něm otáčet jako kuře na grilu. Zvlášť informace, že nevěřící si budou muset odpustky koupit, zavání lakomstvím. Nabízí se vysvětlení – kardinál Duka (kardinál přece nemůže spáchat kardinální hřích!) se snaží sehnat prostředky na desátou křížovou výpravu proti muslimům stejným, staletími ověřeným způsobem, jakým to ve středověku činili jeho předchůdci.
  Doufejme, že zmiňovaný článek neunikl pozornosti zpravodajských služeb.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *