Zpravodajství

Zasedání ČBK podpoří regionální turistiku mimo sezónu.

Na Erlebachově boudě v Krkonoších včera skončilo 109. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK). Jedním z jeho hlavních výstupů je spolupráce s Regionální komorou cestovního ruchu Krkonoše (RKCRKRK). „Původně jsme se chtěli věnovat propagaci církevní a klášterní turistiky, arcibiskup Duka si však k narozeninám přál spíše spolupráci se státním sektorem,“ uvedl pro redakci Tisíckráte královehradecký biskup Jan Vokál. Nově podepsané memorandum s RKCRKRK obsahuje mimo jiné závazek, že povelikonoční jednání ČBK se vždy uskuteční v našich nejvyšších horách, aby přispělo k propagaci regionu v době mimo hlavní sezónu.
„V zásadě jsme jen dali na papír to, co už fakticky probíhá,“ uvedl ředitel komory Daniel Nový s tím, že zasedání biskupů do Krkonoš láká návštěvníky a pomáhá zaplnit hotely a penziony i v době mezi lyžařskou a letní sezonou. „Touto dobou tu bývá mrtvo a jsme proto rádi, že jsme sehnali nějaké celebrity, které sem lidi nalákají. Navíc je to jiná skupina lidí, než přijíždí v zimě,“ vysvětluje Nový, podle kterého si komora dlouho lámala hlavu, jak do míst přilákat lidi, kteří nevyhledávají zimní ani letní rekreaci. Podpis memoranda dal podle něj krkonošským podnikatelům jistotu, že s přítomností biskupů mohou počítat a lépe tak plánovat své marketingové strategie. „Dovedu si představit třeba stánky s náboženskými předměty a cílený gastronomický program zdejších restaurací včetně bezmasých pátků. Možná v horách zřídíme i nějaké nové poutní místo,“ uvažuje ředitel komory.
Informaci o zvýšeném počtu návštěvníků Krkonoš potvrdili redakci Tisíckráte i někteří provozovatelé ubytování ve Špindlerově Mlýně. „Ubytoval se u nás zájezd z Valašska. Je s nimi i kněz, dali jsme jim pro bohoslužby k dispozici naše kongresové centrum,“ uvedla recepční hotelu Sněžka Naděžda Strouhalová. Závod o zamluvení pobytu přímo v Erlebachově boudě, kde biskupové jednají, letos vyhrálo společenství seniorů a matek z Kroměříže. „Otec arcibiskup Graubner si už byl při snídani u našeho stolu vypůjčit solničku. Napadlo mě, že bych ho požádala o společné selfie, ale neměl jsem na to tehdy dost odvahy. Doufám, že to ještě stihnu do konce pobytu,“ líčí zážitek z dovolené nadšená Julie Procházková, které podle jejích slov za takových okolností nevadí ani nepříznivé počasí. Její nadšení sdílí i další členka společenství paní Zdislava Ritterová. „Chtěla bych požádat o podpis do mé cestovní Bible kardinála Dominika Duku. Všichni noví biskupové už se mi do ní podepsali, jen Jeho Eminence mi pořád uniká.“ „Matně si vybavuji, že jsem rozdal několik autogramů, ale při plném soustředění na program jednání si ani příliš nevšimnete, kdo další na místě je,“ uvedl českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Doplnil, že ČBK uvažuje o vstupu i do dalších turistických oblastí. „V mé diecézi je několik příhodných objektů v okolí Lipna,“ popisuje s tím, že zde by mohla ČBK jednat například v letních měsících, kdy už si mohou lidé zaplavat. Uvedl také, že se hovoří i o výměnných pobytech se slovenskými biskupy, kteří jezdí řadu let do Donoval v Nízkých Tatrách. Ekonomický úsek ČBK zkoumá možnost podpory těchto aktivit z evropských fondů určených na rozvoj cestovního ruchu.

53 komentářů: „Zasedání ČBK podpoří regionální turistiku mimo sezónu.

 • Koukám, že si s tím nikdo neví rady 🙂 Žádní sběrači autogramů. Možná by to mohla být inspirace pro Ivana Mládka na další sloku zkratek. RCKRKRK je fascinující 🙂

  Reagovat
  • ANO. Zatím nikdo nepostřehl, že se jedná o cestu kolem PRAMENŮ Labe. … Tak třeba nakonec přeci jen dojde k návratu ke KOŘENŮM a k samé PODSTATĚ.

   Reagovat
 • No já teda nevím, jestli v tom nemá zase drápky ten Holub. Naši otcové se jistě ještě nestačili zregenerovat po biskupském duchovním cvičení v Hejnicích, a teď toto.
  Doufám, že někoho nenapadne uspořádat příští zasedání ČBK v Afganistánu. 🙁

  Reagovat
 • Ty zkratky milý Giovani, to není špatnej nápad:

  Z ČBK do TaNaPu
  vyjedu si než skapu
  Náklaďákem značky ZIL
  bych náklady omezil

  I když je ZIL po TK
  do kabiny zatéká
  fest
  Obnovím si křest

  Nezůstane na mě suchá ani nit
  a ti hoši z ČBK
  radost budou ze mě mít

  Reagovat
  • Tys úplný básník, Hilarie! I René Vulkán by koukal 🙂

   Reagovat
   • René Vulkán? Ta bude asi pseudonim nebo fejk. To je ten, jak jsem si někde opsal tu básničku, kterou jsem sem dal? Farář Špaček to někde našel. Vygooglím si ho.

    Reagovat
 • Bude na faře v Horní Plané zřízen hotel? Pokud vím, tak je nahoře spousta postelí, soukromí ale asi moc ne…

  Reagovat
  • Máte pravdu, nějaký postele nahoře jsou, ale hotel tu budovat nebudeme?. V Horní Plané a vůbec kolem Lipenské přehrady je spousta hotelů, hotýlků, penzionů, wellness center, restaurací, hospod, hospůdek a jiných osvěžoven???. No a také nočních klubů, heren a jiných bordelů… Sodoma Gomora velebnosti!???. Fara zůstane podobných zhůvěřilostí uchráněna!?

   Reagovat
   • No právě – počestní poutníci by rádi složili hlavu v nějakém klidném zbožném místě.

    Reagovat
   • Myslíte, že zůstane uchráněna? Spíš bych řekla, že hrozí speciální maxivizitace. Už těď by měly ženský začít píct buchty. 🙂

    Reagovat
  • Já bych se přimlouval hlavně za vylepšení fary ve Sv. Máří – před pár lety jsme tam byli jako cyklopoutníci, a ty matrace byly echt prožrané 🙂

   Reagovat
 • Prosím opravu věty, kdy Julie P říká : neměl jsem na to tehdy …

  Skvělé čtení, jen prosím víc pozornosti k češtině, občas něco uniká … 😉

  Reagovat
  • Nesmíte tu genderovou identitu vidět tak černobíle.

   Reagovat
 • Ó, Julie, jak já Tě závidím. V takové blízkosti!
  A jak to dopadlo, prosím Tě? Máš? Hořím zvědavostí, moc Ti to přeji.

  Reagovat
 • Tak mě kdysi unikl Jan XXIII. Ale vynahradil jsem si to Janem Pavlem II., i když jenom zezadu. Naštěstí kamarád ho měl zepředu, tak jsem si od něj půjčil hlavu a toho svého ve Photoshopu trochu upravil. Při modlitbě k němu tak nyní prožívám opravdové a hluboké štěstí.

  Reagovat
 • „Ekonomický úsek ČBK zkoumá možnost podpory těchto aktivit z evropských fondů určených na rozvoj cestovního ruchu.“ – obávám se, že ČBK u evropských fondů neuspěje protože náš „milostpán není pro EU ta správná osoba“ – tím mám na mysli našeho pana kardinála. Leda že by ČBK vybrala nějakou osobu, jejíž aktivity jsou v souladu s dnešními evropskými hodnotami…..ale to je putna…..

  Reagovat
  • Magdo, ekonomický úsek ČBK by mohl k podpoře vyuřít Norské fondy.
   Jim by jistě stačil příslib, že kdykoliv by se v našich diecézích četl úryvek evangelia o tom, jak Ježíš proměnil pět chlebů a dvě ryby, pak by kněz četl – pět chlebů a dvě tresky z norských fjordů. No a v kázání by podnítil věřící k návštěvě Norska, připomenul by zaručenou kvalitu norských výrobků …

   Reagovat
   • Pokud by ovšem Norci nežádali zpětně o kompenzaci dětmi.
    Jejich sociální služba Barnevernet by jistě nějaké výchovné pochybení rodičů v Česku našla.

    Reagovat
    • Ta organizace Barnevernet je dost schopná a akční. Nedávno u nich byly na školení sociální pracovnice z MmP a říkali, že je velmi oslovila metodika práce s dětmi, která má kořeny až Herodesovi.

     Reagovat
   • Evidentně jsi dnes byl na mši 🙂 Doufám, že jsi nad norskými treskami přemýšlel až poté 🙂 Jen nevím, jestli si to ale Babiš nerozmyslí s tím fotbalem. Ještě že ježíš nesytil zástupy kuřaty, to by bylo neřešitelné =D

    Reagovat
   • … a o pašijích by Pán Ježíš nejel na Oslu, ale rovnou do Osla 🙂

    Reagovat
 • Přesně tak, Nory nebrat! Jejich juvenilní justice a ta slavná organizace Barnevernet na rozbíjení rodin jsou horší než fašisti! Jako kněz jsem strážce tradiční rodiny a ty genderové zrůdnosti by bylo to poslední, čeho bych se chtěl dožít…

  Norské tresky mám rád… však taky ty ryby za to nemůžou…

  Reagovat
  • „Norské tresky mám rád… “ Toto znáte?
   Říká bába dědovi: „Když máme dnes to kulaté výročí svatby, zabila bych slepici a udělala k obědu.“
   A děda: „A proč, copak ona za to může?“

   Reagovat
   • Hezkééé… neznal jsem to, ale oceňuji tu moudrou myšlénku, že při čtení příspěvků na Tisíckráte není radno cokoliv jíst ani pít.???????

    Reagovat
    • Mohu než VŘELE doporučit.
     _____________
     Účinně to funguje dokonce i na místní CENZURU.

     🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

     Reagovat
   • No samozřejmě že slepice za to nemůže. Ale copak může babka zabít a uvařit si k obědu toho dědka (který za ti evidentně může) ???

    Reagovat
 • Příští plenární zasedání ČBK proběhne začátkem července 2017 na Velehradě.
  Kdyby biskupové měli víru jako hořčičné zrnko, a řekli téhe moruši – teda Velehradu:“ Přesaď se odtud do Krkonoš, tak by Velehrad poslechl…“ a biskupové by mohli mít i letní plenární zasedání ČBK na horách.
  A měli by tam i to kýžené poutní místo.

  Reagovat
  • To bych radši řekl těm horám, aby se přesunuly pod Velehrad 🙂 Jdem do toho? 🙂

   Reagovat
   • Džovany, dohodněte se s Lídou na kompromisu: Hory na půl cesty k Velehradu, Velehrad na půl cesty k horám.

    A hlavně to bude chtít synchronizovat v čase a místě.

    Představte si vaše původní varianty:
    Jedni prosí za přesídlení Velehradu. Bůh je vyslyší a bác, Velehrad je v Peci pod Sněžkou.
    Druzí prosí za přemístění Krkonoš … a bác, Krkonoše se tyčí kol Starého Města a hrad Buchlov se tyčí nad krajem ve výšce 1602 m.

    A teď co!

    Reagovat
    • Jsem pro variantu „na půl cesty“?. Co je tak asi na půl cesty mezi Krkonošemi a Velehradem? Moje rodiště Třebíč!?

     Kromě toho by se ani nemusela stěhovat velehradská bazilika, neboť třebíčská bazilika Panny Marie a sv. Prokopa je dostatečn€ monumentální – navíc patří do světového dědictví UNESCO.

     A nějakých 1602 m nad krajem by nám taky nevadilo – na Vysočině jsme na nějaký ty „kopečky“ zvyklí!???

     A teď co? – A teď TO!?

     Reagovat
     • Problém je v tom, že se víra špatně měří, aby byla akorát jako hořčičné zrnko. Možná je to naše štěstí. Jestli se tedy oba objekty nepřesunou, znamená to, že máme víru moc velikou ( 🙂 ) a biskupové pravděpodobně ještě větší.
      Umíte si představit ten zmatek? Pražáci by jeli do Krkonoš ….a dojeli by na Moravu.

      Reagovat
      • Toš, dyby v tech moravskéch Krkonošách pár sklépků uděuaui, ešče rádi by ostáui!

       Reagovat
       • Báť, báť. Ti Prážaci by poznaui také krásy téj našéj Moravěnky, o kterých sa im v tem Cajzlu ani nepozdává. Okoštovaui by dobrého moravského vínka a ani by ze sklépka nevyuézui… Tož totok máme oskúšané?

        Reagovat
        • Ze sklepa by nevylezli – na Sněžku už vůbec ne! 🙂

         Reagovat
        • Kdyby to přesunutí bylo do Třebíče – což vítám jako moc dobrý nápad, pak bychom od nás mohli dodávat i pravdou moravskou slivovičku ?.

         Reagovat
         • Tož totok sú, milá Magdo, velice šumné myšuénky?. Dobréj moravskej suiovíčky néni nigdá dosť. Všetci sa opijú ako suívky?

          Reagovat
          • A teď kápnite božskó – mluvíte o pražákách nebo o biskupech?

          • Lído, ta NAŠA když se ochutná, tak pak už se nerozlišuje kdo je kdo. Všichni se ztřískají na jednu hromadu. No a ti temperamentnější se pak ještě ztřískají…….“však co by to byla za hospoda, keby sa v něj chlapi nepobili“.

    • Mně by se ta druhá varianta celkem líbila 🙂 Ale….abychom nedopadli jak Mohamed s tou horou 🙂

     Reagovat
     • 🙂 No, když to tak vidím, tak některým Pražákům občas stačí ten Petřín. Jen lehce podotýkám, že sám jsem Pražák. Jenže hospoda na Nebozízku je luxusním podnikem pro „lepší“ zahraniční klientelu (tam bych si za tu cenu nedal ani kafe) a z petřínského kostela sv. Vavřince nám udělali starokatolickou katedrálu. Ale ještě výše je Bílá hora – to je údajně vůbec nejvyšší bod Prahy. Takže bychom se mohli zeptat tam? 🙂

      Reagovat
 • S temi Nizkymi Tatrami by to meli jeste prehodnotit. Lepsi by byla Teryho chata, jsou tam sluzby jednoznacne na vyssi urovni.

  Reagovat
  • Mimochodem – stojí ještě Obří bouda v Krkonoších, nebo už ji srovnali buldozerem se zemí? Nevím, v Krkonoších jsem byl naposled někdy před patnácti lety a když jsem viděl, co se tam děje, tak jsem si řekl, že to není nic pro mě. A přitom to jsou hory mého dětství a mládí – táta byl tělocvikář a mimo jiné lyžařský instruktor. Lyžuji pořád, akorát si lehce připlatím a jezdím do Alp, mám tam taky už svá místa a cenově to vyjde jen o maličko dráž, nebo téměř nastejno. Mimochodem mám dotaz na P. Špačka – jak to vypadá s lyžovačkou na Lipně, není to samý Holanďan (bludný?)? Kdyby stála Obří bouda v Krkonoších, tak by ji ČBK mohla koupit a renovovat, akorát nevím, zda by tam KRNAP povolil stavbu dálnice pro prominenty…

   Reagovat
   • S lyžovačkou na Lipně to vypadá dobře – je tu velký skiareál na Kramolíně u obce Lipno nad Vltavou. Ale máte pravdu – v okolí Lipna n/Vlt. je to samý „De Vliegende Hollander“???

    Reagovat
 • Jen počkejte, pacholci, až si vás ve smyslu zjeveného podá podmnožina. 🙂

  P.S. Sám budu napětím očekávat, kdo koho přemodlí.

  Reagovat
   • Jen jestli ČBK není ve smyslu zjeveného NADMNOŽINA. 🙂

    Reagovat
    • Když jsem nastoupil na funkci diecézního kampanologa a organologa, tak jsem netušil, že většinové procento mé práce budou obnášet diplomatická jednání s kněžími, vikariátními techniky, památkáři, atd… Snad nejnáročnější to je s farními radami, z těch fakt někdy šílím. Na druhou stranu jsem měl tu čest utkat se s kněžími majícími pověst „nekomunikativních introvertních bručounů, se kterými se nedá vyjít“, leč po čase jsem zjistil, že to jsou báječní lidé, k nimž je třeba najít cestu. Myslím si, že u ČBK, stejně jako u všelijakých úředníků a činovníků, je to velmi podobné. Právě v konfliktních situacích zjišťuji, že toto je nejlepší škola a způsob, jak se naučit lidi mít rád (omlouvám se za jistý patos, ale takto to cítím).

     Reagovat
     • No já bych se zastala těch farních rad. Na rovinu – bez lidí tohoto ražení – hanlivě tzv. nedělních – by naše kostely jaksi zely prázdnotou, že ano……

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *