PublicistikaZpravodajství

Církev začne vybírat zálohy za udělení svátostí. První vlna se spustí v červnu.

Katolická církev od června spustí experiment, který by měl zabránit stále častějším odchodům věřících z církve. Od 1.6. bude muset každý, kdo chce udělit svátost, zaplatit zálohu, která se mu vrátí až po splnění předepsaných podmínek.
„V první vlně se opatření bude týkat pouze svátosti manželství a křtu dětí. Na podzim se přidá svátost kněžství a teprve za rok, pokud se systém osvědčí, se budou zálohy platit i za biřmování a pomazání nemocných,“ vyjmenovává oblasti křesťanského života, na které nový systém dopadne, generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.
Systém navrhla Rada ČBK pro rodinu pod vedením biskupa Vojtěcha Cikrleho. „Letos na jaře jsme začali podrobně zkoumat všechna rozloučená manželství. Bylo pro nás velkým překvapením, když jsme zjistili, že některé anulace jsou ryze účelové a ve skutečnosti jde o obyčejný rozvod. Chtěli jsme motivovat manžele k tomu, aby to spolu zkusili vydržet. Nic jiného než zálohy nás nenapadlo,“ vysvětluje brněnský biskup.
Snoubenci tak od června zaplatí zálohu ve výši jedné třetiny výdajů na svatební hostinu. Částku dostanou zpátky poté, co společně čtyřicetkrát na svátek Svaté rodiny obnoví manželské sliby.
U křtu dětí biskupové také vycházeli z reality pastorace. „Často se stává, že rodiče přivedou dítě ke křtu kvůli nátlaku tchyně. Mladého křesťánka však už v kostele vidíme naposledy. Rozlišovat, zda rodiče skutečně mají zájem dítě vést ve víře, je velmi náročné a kněží to zatěžuje. Rodiče proto zaplatí zálohu, kterou dostanou zpátky až po biřmování,“ popisuje nový systém druhý z brněnských biskupů Konzbul.
Peníze od věřících, jejichž manželství se rozpadnou a nebo jejich děti od víry odpadnou, si církev nenechá, ale rozdělí je mezi ty, kteří budou lepšími křesťany. Peníze rozvedených tak například dostanou rodiče, jejichž děti vyslyší povolání k zasvěcenému životu nebo kněžství.
ČBK schválila nová pravidla jednomyslně, ale o detailech se vedly bouřlivé spory. „Nebylo snadné se domluvit, jak naložit s laicizovanými kněžími, kteří se chtějí oženit. Nakonec jsme se dohodli, že zálohu dostanou zpět pouze ve chvíli, kdy jejich děti vstoupí do semináře. Kus za kus,“ naznačuje další podrobnosti generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

182 komentářů: „Církev začne vybírat zálohy za udělení svátostí. První vlna se spustí v červnu.

 • Pořád dumám nad tím, kdy bude vratná záloha za svátostné pomazání…

  Reagovat
   • Magdo! Čistě technicky: Rozlišoval bych LEGITIMNÍ peníze na provoz církve/církvi a peníze za „prodávání Boží přízně“. To druhé je nepravdivé a hloupé v tom, že majitelem Boha potažmo jeho přízně není nikdo z nás lidí – ani sám svatý otec ne.

    Reagovat
  • Marku,
   u pomazání nemocných (tedy jestli myslíš právě to) se bude vycházet z původního názvu této svátosti – poslední pomazání.
   Takže záloha se bude vracet, pokud pomazaný do půl roku neumře.

   Reagovat
 • „Peníze neberu, takový prasárny nedělám.“
  … Přesně tohle mi řekl P.Jiří Reinsberg, když jsem ho přišel poprosit o intenci „na mši svatou“.

  Reagovat
   • Nikoliv. Mše sv. byla. Pouze mi řekl, pokud chci dát nějaké peníze, ať je dám v neděli do kostelní sbírky. To je celé. Nejen že nebral peníze „za mše“, nebylo lehké mu něco dát i jinak. Velkou radost mi udělalo, že si vzal alespoň ovoce, když jsem se pak stavoval ke zpovědi u něho doma.

    Reagovat
    • Na mešním stipendiu nevidím nic zlého. Rád dám, rád svého duchovního správce podpořím. Vždyť to dělám pro své farní společenství. Nechápu, jak někdo může mluvit o prasárně, takovému bych se obloukem vyhnul.

     Reagovat
     • Že to tam nevidíte Vy, neznamená, že to tam není resp. být nemůže. Svého „duchovního správce“ můžete samozřejmě podpořit mnoha způsoby. Osobně s tím problém také nemám, a když je „zvykem“, dát do kostelní kasičky 100 Kč, dám klidně i dvě stě. Nicméně rozumím slovům P. J.Reinsberga v tom smyslu, že primárně NEJDE o OBCHOD ve smyslu „zaplatíš“ – „dostaneš“. V tomto smyslu slova si ani Boha a jeho požehnání nelze koupit.

      Reagovat
  • M.Hajný!
   Ano, je to pravda. Mně řekl v roce 2002 u Týna to samé.

   Poté odmítnu plat i důchod a žil pouze z naturálních darů a hostií. No a protože pražáci nemají moc kde a co pěstovat … někdy na začátku 2004 (jestli mě paměť neklame) zemřel na podvýživu.

   Reagovat
   • Dobrý večer,
    v 85 letech těch políček člověk už mnoho neokope. Nicméně tomu bylo pouze tak, že dle instrukcí JK byl „spokojen se svým žoldem“ – tj. nebral od lidí žádné peníze navíc. Biblická rada, nic více…

    Reagovat
    • Tak on je rozdíl, jestli to má kněz v Praze z fary do svého jediného kostela pár desítek metrů, anebo jestli venkovský farář s x farnostmi musí „živit“ auto.

     Reagovat
     • Pokud umíte číst, Psal jsem výše o „legitimních penězích na provoz“. Modely financování církve mohou být různé. V ČR prozatím kněží dostávali řádný plat, aktivity farností se financovaly z kostelních sbírek a na opravy budov a památek přispíval také stát případně obce.
      _______________
      Nicméně jsem reagoval na „vtip“ že J.Reinsberg zemřel na „podvýživu“. To je ZLÁ „legrace“ a vtipné to není, jak „Hilarius“ zamýšlel. NAOPAK. Pakliže jsem to pochopil správně, J.Reinsberg dokonce věnoval vilu (po svých předcích), v níž na Praze 4 bydlel jedné rodině s více dětmi.

      (Navíc ani on to neměl „do práce“ pár desítek metrů. Pěšky musel denně na metro Pražské Povstání do kopce z Podolí cca kilometr. Samozřejmě, že ani on nejezdil v tramvaji, metru či autobuse „načerno“. … A měl jsem rád i jeho kázání ze života, kde „nás mladší“ nabádal, abychom byli slušní a nechávali starší lidi si sednout – např. v přeplněné tramvaji, či metru.)

      Reagovat
 • To je teda ale kravina! – Dělat experimenty na věřících! Aktivisté se bouří proti medicínským experimentům na zvířatech, a církev svatá začne s experimenty na nevinných ovečkách.

  Reagovat
  • Já bych to zas tak černě neviděla. A už vůbec bych to neviděla jako experiment na věřících, nýbrž jako dobrej nápad na vyčůránky, kteří chtějí: svatbu v kostele, pak pokřtít dítě, následně poté, co je nikdo za celý čas neviděl v kostele sv. přijímání, atd atd…. ovšem s tou příšernou církví nechtějí mít nic, ale fakt vůbec nic společného……

   Reagovat
   • Přesně tak. Mnozí to berou jako kšeft: já klidně zaplatím, ale MUSÍŠ mi pokřtít…. Prostě jako když si jdou koupit jakoukoliv službu. Máš to na skladě, tak davaj. Tady by ta záloha měla být tak mega, to by je možná probralo 🙂

    Reagovat
   • Já nejsem proti, aby vyčůránci platili. 🙂 Ale nelíbí se mi, že se experiment týká i ubohých oveček. 🙂

    Představte si např., že kněz si vezme za intenci na mši svatou bez mrknutí oka pětikilo od babky, která mu v kostele leta-letoucí dělala každou sobotu kytky. Kolik si pak od ní asi vezme na zálohu za pomazání nemocných? A zřídí se nějaká EET? Nebo si to kněží budou nechávat? A v případě svatby – za 40 let – kdo vrátí zálohu, když kněz třeba už bude fungovat (v lepším případě) na nebesích?

    Reagovat
    • To poslední asi problém nebude: kněz je povinen intence zapisovat a nesmí je vzít na více než rok dopředu právě z tohoto důvodu.

     Reagovat
     • ANO ?!?! Od 1.3.2018 budou povinni spolu s lékaři evidovat tyto příjmy přes EET i kněží.
      Cílem zavedení EET je podle Ministerstva financí zamezit daňovým únikům. Údaje o každé přijaté platbě se v reálném čase odešlou do centrálního úložiště Finanční správy. Během několika vteřin přijde potvrzení, spolu s unikátním kódem. Kód bude vytištěný na účtence, kterou obdrží žadatel o intenci.

      Reagovat
      • Kohn přijde k Roubíčkovi do krámu, nakoupí, a Roubíček mu vnucuje účtenku.
       „Nechaj to, Roubíček, já jim přece věřím“
       „Ale to je účtenka EET, tu si musej vzít, Kohn, je na to teďka novej zákon!“
       „A copak se zbláznili, Roubíček, co máme společnýho my Židi s Novým zákonem…?“

       Reagovat
  • Lído, experimenty na věřících se dělají neustále, věřící je zvyklý.
   Co třeba takové experimenty:
   co to udělá, když se bude sloužit v rodném jazyce …
   co to udělá, když se bude sloužit čelem k lidu … když se to pak vrátí (obrátí) zády k lidu …
   když nebudeme podávat Krev Páně …
   když zavedeme povinný celibát …
   když sebereme církvi majetky … když se to pak vrátí

   Přijde mi škoda, že si této odolnosti věřících nevšimly farmaceutické firmy. Odpadlo by přetěžké hledání dobrovolníků na testy nových preparátů, právě dnes, když na zvířatech se testovat nesmí.

   Reagovat
   • JO – řekla bych, že naše vrchnost fakt zkouší, co všechno vydržíme. nyní vím o – pro mne zbrusu novém EXPERIMENTU. když přišla dcera s nastávajícím zeťákem s tím, že potvrzení o křtu musí být ne starší 3 měsíce, tak jsem jim odvětila, že coby VŠ vzdělaní jedinci by si mohli alespoň zapamatovat, co jim kněz řekl, a nevykládat takové kraviny. Načež oni trvali na tom, že jim to tak skutečně řekl. já jsem argumentovala tím, že to nemá žádnou logiku, protože křest je svátost nevratná, trvalá, takže potvrzení, které obdrží pokřtěný vzápětí po křtu, platí na celý život (stejně jako např. rodný list). Takto mi to bylo i řečeno knězem, který mi potvrzení o křtu pro moje děti předával. A EJHLE – omyl. Nařízení našeho biskupství skutečně zní – ne starší tři měsíce. Známým se vdávala dcera, ženich si šel pro potvrzení o křtu včas, ovšem bylo shledáno, že v den svatby už bude starší 3 měsíců, takže musel měsíc před svatbou mazat pro nové. Jestli tohle přijde někomu normální, tak mně teda NE. Možná se dočkáme i toho, že budeme muset ke každé zpovědi nosit na víc jak měsíc staré potvrzení o přijetí svátosti manželství, jako důkaz toho, že nežijeme v hříšném svazku.

    Reagovat
    • Zrovna tohle svou logiku má…. Do křestní matriky se zaznamenává i biřmování, svěcení či církevní sňatek. „Čerstvé“ potvrzení o křtu je vlastně důkazem toho, že dotyční nesou vázáni svátostným manželstvím. Asi se to nestává často, že by se někdo pokusil uzavřít podruhé manželství v kostele, ale…. 🙂 Samozřejmě že bazírovat na nějakém týdnu +- je pakárna 🙂

     Reagovat
     • To jako že manželstvím zaniká účinek křtu? 🙂

      Reagovat
     • Tak jaksi teď nevím….z potvrzení o křtu lze vyčíst, zda dotyčný uzavřel či neuzavřel svátostné manželství? Chápala bych tedy, že za účelem jistoty zda dotyčný uzavřel či neuzavřel svátostné manželství již dříve s někým jiným je potřeba výpis z křestní matriky, kde by toto bylo uvedeno. Ještě se zeptám – dle vašeho příspěvku – rozumím tomu správně, že když je někdo coby nemluvně pokřtěn v nějaké farnosti, následné svátosti jsou mu ale udělovány v jiných farnostech, tak vše musí být hlášeno do té, ve které byl křtěn, a tam zaznamenáno?

      Reagovat
      • Přesně tak 🙂 V místě křtu je v křestní matrice všechno důležité. Tedy především záznam o svatbě, nebo o svěcení či řeholních slibech.. Aby se třeba nechtěl v kostele oženit kněz nebo řeholnice …..

       Reagovat
       • OK, ale pak se má požadovat výpis z matriky ohledně těchto okolností, nikoli křestní list. I když na druhou stranu „znám své pappenheimské“ takže požadavek na výpis z matriky klidně mohli překroutit na potvrzení o křtu…..uvidím, až se zeptám našeho pana faráře, jaké potvrzení je SKUTEČNĚ potřeba.

        Reagovat
        • Magdo, je to tak. Když vystavuji někomu „Potvrzení o sv. křtu“, je na to předepsaný formulář. A jako poslední „chlíveček“ jsou „Poznámky“, kde se musí z křestní matriky opsat údaje o církevním sňatku, první sv. přijímání, biřmování, kněžské svěcení event. věčné řeholní sliby. Čili jednoduše řečeno – potvrzení o sv. křtu je současně i výpisem z křestní matriky. Takhle to funguje.

         Reagovat
         • Rozumím. Pak by možná bylo lepší to rovnou nazývat tím Výpisem z matriky, aby nedocházelo k matení pojmů, protože normální smrtelník neví, že pod pojmem Potvrzení o křtu se skrývá ten výpis, který je právě potřeba.

          Reagovat
      • Magdo, hned ty Džovanyho teze vyvrátím!

       Jsem dost na ženský a pokaždé do toho jdu naplno, to znamená svatba v kostele, to je jasný!

       Poprvé jsem uzavřel svátost manželství v Holyvoodu, pěkný kostelík, farář měl kolárek, štolu … vše v richtiku před Pánembohem.
       Podruhé v Las Vegas, to samé.
       Potřetí v nejkrásnějším kostele, to jsi měla vidět – Salt Lake City, a ty varhany, a to čtení z knihy Mormon…
       No a postupně jsem se rozvedl, dost mě otravovaly, můry jedny. Dvěma stačilo domluvit a předat rozlukový lístek, třetí jsem musel kopnout do …

       No a po čtvrté jsem uzavřel tuhle jedinečnou svátost tady v ČR.
       Tady poprvé po mně (byrokrati) chtěli to potvrzení o křtu. No a vůbec nic jsem tam neměl o předchozích svátostech manželství. V matrice pusto, prázdno, svobodno!

       Takže nenech si od Džovanyho věšet bulíky na nos, kdo ví kde to vzal.

       Reagovat
       • Tak teď tě, milý Hilarie, čeká už jen těch 72 panen, mohamedáni, předpokládám, potvrzení nevyžadují. Dobře ti tak! 🙂

        Reagovat
        • 72 panen? To by bylo nadělení!
         Ale Bůh přece netrestá!

         Reagovat
       • Magdo,
        ještě doplněk.
        Givaniho znám osobně. Je jen jednou ženatý (na rozdíl ode mne, zkušeného ženáče) takže to ani nemůže vědět.

        Reagovat
         • A dobře děláš Magdo, že mně věříš! Já nelžu NIKDY.
          A to ti klidně křivě odpřísáhnu!

          Reagovat
         • Stáňo, pro mě je to taky nepochopitelný, že se zrovna on oženil.
          Ale to víš, najdou se ženský úplně slepý, naivní … 🙂

          Reagovat
          • TAKHLE jsem to nemyslela! 🙁 😀

    • Nevím, jestli v tom tentokrát vrchnost není nevinně. Ten, kdo zkouší, co vydržíme, je FELIX!!
     🙂 🙂

     Reagovat
     • To o čem píše Hilarius a já nezkouší FELIX, nýbrž vrchnost.

      Reagovat
 • Třaskavé téma – prachy 🙂 To bude výživná diskuze! Ale zajímalo by mě, co na to účetní Zelenka?? Určitě z toho bude chtít „desátek“, tedy zhruba polovinu 🙁

  Reagovat
 • Záloha by se měla u dětí laicizovaných kněží vracet, až bude nějaký jejich syn vysvěcen alespoň na jáhna. Vstoupit do semináře je v pohodě, stejně jako z něj odejít, tak by se ověřilo, že to dotyčný myslí vážně.

  Reagovat
 • Nemohu uvěřit, pořád mi to připadá jako aprílový žert. Stejně jako kázání v kostele na téma: Jak se oblékat do kostela… Nikdo tam nechodí otrhaný, špinavý ale to už nestačí.. A tohle? Připomíná mi to parlament.. Už chybí jen inkvizice..

  Reagovat
  • Ale na tomto webu jsou jenom aprílové žerty ….!!!

   Reagovat
  • Míno,
   žádný žert! Čistá pravda!
   A kázání na téma jak se oblékat do kostela není nikdy dost.
   Jo a ta inkvizice mi chybí taky.

   Reagovat
   • Mně taky. Dávno jsem mohla být upálená coby čarodějnice a tetelit se u Boha Otce Všemohoucího. Namísto toho se tady plahočím tímto slzavým údolím s Lkajicí, Plačicí a Šrotovnicí. Chlap mě doma mlátí a těší se na to, až přijdou muslimáci a bude to moci dělat oficiálně, nikoli potajnu jako doteď.
    A co se týče toho oblékání do kostela – svatá pravda!!! Dřív nosili chlapi do kostela celý život svatební oblek, naposled ho pak měli na sobě v rakvi. To ,co nosí chlapi dneska – děs-běs. Ty hnusné rifle ála poslední vietnamská liga, kde jim sed visí až ke kolenům a vzadu nahoře leze rýha – to věřím, že na to se Nejvyšší fakt nemůže dívat. Ještěže máme pár mladých farnic, které to vylepší minisukénkou a dekoltovaným přiléhavým tričkem…..

    Reagovat
 • Jůůů, to zas bude řev, jak ta „ošklivá a nenažraná“ církev nejen, že přičiněním Mirka z Bechyně (Kalouska) dostala nezasloužené „obrovské“ peníze v „podvodné“ restituci, ale ještě bude vybírat od babiček! To bude pecka pro média, která s oblibou nenechají na církvi a kněžích nitku suchou! Přitom ale vůbec nikdo nechápe a nechce chápat, že církev u nás se tak dostává do nelehké situace, která vybublá v poměrně krátké době. Kdo nezná souvislosti a fakta, jak to s těmi „miliardami v restitucích“ skutečně je, tak samozřejmě celkem pochopitelně řve. Ale kdo je zná, ten má lehké mrazení v zádech. No tak na tuhle diskusi jsem fakt zvědav!

  Reagovat
 • Ovšem doufám, že je nějak lépe formulována ta část o obnovování slibů – takový chytrý manželský pár to stihne 40 krát klidně za jeden den… Ta formulace jako by k tomu přímo vybízela.

  Reagovat
  • No jenomže ne každý den má svátek Svatá Rodina….

   Reagovat
   • Tak do prvního svátku Svaté Rodiny to zvládnou vydržet, už jen pro ty peníze…

    Reagovat
 • Záloha ve výši jedné třetiny za svatební hostinu…to je na nic. Někdo do toho dá 100 000,-kč, a někdo to má třeba za 30 000,-kč. Tych 10 000,-kč při porušení není taková hrůza. Myslím, že tímto krokem se razantně sníží počet svateb. A více lidí pujde do semináře či svátostného stavu. O TO JIM PŘECE JDE!

  Reagovat
  • Už vidím ty české vyčuránky … vezmeme se se dvěma svědky … hostina = 5 x menýčko.
   To máme 5 x 79 Kč.

   Reagovat
   • Netroufl sem si napsat takovýto extrém. Ale asi to bude pravda. Asi to v ČBK nedomysleli. Nebo mají nějaký iluminátský záměr.

    Reagovat
    • Iluminátský záměr, ten je v tom zajisté. Jen rozpoznat jaký, jsou děsně chytří a úskoční.

     Reagovat
     • Hilarie, pokud dáme hlavy dohromady, tak máme šanci na to přijít. Jenom nevím, který doktor tento úkon provádí. Dám ti svůj mozek k dispozici. K záchraně lidstva je to malá oběť.

      Reagovat
      • Prohodíme si jen jednu hemisféru.
       PS
       Tohle píšu potichu, protože mám tuchu, že ilumináti prosákli i sem.
       Takže si dej bacha a čti to maximálně šeptem.

       Reagovat
       • Četl jsem to tak šeptem, že sem se skoro neslyšel. A máš pravdu. Ilumináti jsou už i zde. Musíme být ostražití. Jinak moje levá hemisféra bude připravena tak za týden.

        Reagovat
        • Karle, pozor – jestli jsi pravák, tak nedávej svoji dominantní levou hemisféru,mohl by ses změnit na leváka a ještě k tomu koktat. Záleží na tom, jestli je Hilarius taky pravák nebo je levák, a jak moc mná dominantní svoje hemisféry oproti těm Tvým. A kdybys pak koktal i v psaní, mohlo by se stát, že by nám mnohonásobně narostl objem komentářů, takže by nás to stálo mnohjm víc času, než bychom to přelouskali, a mohlo by to některé nesmělé přispěvovatele odradit.

         Reagovat
         • A ještě dodatek:
          Představa, že bys šeptal a k tomu i koktal je docela vražedná.

          Reagovat
         • Lído, sem si vědom důležitosti hemisfér. Ale jelikož sem levák, tak používám více asi pravou, takže vyjmutí levé mi neublíží…ale to poznáme až potom.

          Reagovat
         • Jsem obojetník, maminka říkala že levej na obě ruce, takže mi je to jedno, kterou hemisféru dám.

          Reagovat
 • Tož jako já mám tuto otázku dlouhodobě vyřešenou. Veškeré „poplatky“ za církevní úkony (intence mše sv., křty, svatby, pohřby) jsou naprosto dobrovolné. Ale protože se lidé často ptali „co budu dlužen za…“, napsal jsem na své www stránky (do sekce „Užitečné informace“) orientační částky – s výslovným zdůrazněním, že příspěvek je dobrovolný a nemá žádný vliv na provedení církevního úkonu.

  V praxi se setkávám s tím, že někteří lidé nedají vůbec nic – a na druhé straně jsou lidé, kteří by nepochopili, proč si farář od nich nechce nic vzít. Považovali by to za jakési nepřátelství až odpor z mé strany vůči nim. Prostě příslušný úkon považují za provázaný s finančním příspěvkem.

  Jelikož své ovečky znám, tak citlivě rozlišuju: od chudé babičky vezmu jen malou částku (tyto zbožné duše opravdu nedají jinak a tu padesátikorunu za intenci mi doslova vnutí), zatímco od bohatých podnikatelů přijmu i vysokou částku (jenže právě ti nejbohatší dávají většinou málo nebo vůbec nic)?.

  Tož taková je praxe u nás. Do vlastní kapsy si stejně z toho nedám ani korunu – všechny dary přidám buď do sbírky anebo v případě vyšších částek sepíšeme darovací smlouvu. Já mám svůj plat z biskupství, tak klidně všechny dary dávám na potřeby svých farností?.

  Reagovat
  • Setkala jsem se s několika kněžími, kteří to dělali podobně. Říkali – já žádné peníze nechci, ale pokud chcete, tak můžete dle svého uvážení věnovat „na kostel“. Bohužel, najdou se i takové ovečky, které mají IQ v minusu – a jeden tatínek vyřvával po vsi, že „zaplatil falářovi za křtiny 500“. No ale co naděláme, přísloví, že nejhorší srážka je srážka s blbcem je víc než pravdivé….

   Reagovat
   • Na takové blbce je dobrá lešeňová trubka. Ale musíte praštit s láskou.

    Reagovat
    • ???
     Což o to, to já bych je praštila s láskou, ale když oni jsou straěně odolní…. 🙁

     Reagovat
     • Magdo, proti lešeňové trubce není odolný nikdo 🙂

      Reagovat
      • Jo já vím, farnost si oddychne, a já půjdu bručet. A ani ty buchty by mi pak nikdo nedonesl.
       🙁

       Reagovat
       • Praštit s láskou není hřích. 🙂
        Je to podobné, jak říkají vinaři u nás na Moravě: „Kdo pije s chutí, nenadýchá.“

        Reagovat
       • Jen mi pak dej vědět, kam se s nimi mám stavit.

        Reagovat
       • To si musíte najít správného advokáta. Dobrý obhájce hravě přesvědčí soud, že jste zcela mírumilovně postávala s trubkou ve zdvižené ruce (posilovat se musí duch i tělo), ale ten zlořád, který má tu drzost nazývat se „poškozeným“, vás natolik rozrušil, že jste v šoku trubku upustila… přímo na jeho hlavu… celkem desetkrát.
        Než se nadějete, budete volná a za katr půjde zlořád za ublížení na zdraví kvůli tomu šoku, co vám způsobil.

        Reagovat
        • Zajisté by uspěla výpověď: Zkoušela jsem lešenovou trubkou vodivost farářovy svatozáře, když tu náhle farář prudce vyskočil …

         Reagovat
 • Tak jsem si vzpomněl na jednu pěknou lidovou píseň z Chodska (ze sbírky Jindřicha Jindřicha):
  „Velebný pane, husu vám nesu! já bych se vdávala, já bych se vdávala, celá se třesu! Velebný pane, já chci mít muže! Já vám dám návdavkem, já vám dám návdavkem kachnu a kuře“… 🙂 A tak mě napadá – což takhle platby v naturáliích? Ona občas nějaká ta drobnost jako dárek potěší víc než peníze, navíc to má i takový „lidštější“ rozměr.

  Reagovat
  • U nás kdysi bývalo pořekadlo: „je mu to protivný jak velebnýmu zabijačka“. 🙂 Ale dneska už to určitě neplatí. Dneska jsme všichni za kousek toho čehokoliv pravého domácího rádi. Můj tatínek chová pro zábavu v důchodu pašíka, babička kačenky – no a to se všichni vždycky těšíme, jak to bude mňam mňam. 🙂

   Reagovat
 • „Bude muset každý, kdo chce udělit svátost, zaplatit zálohu“ – no tak to se chudáci kněží asi nedoplatí. A jiní lidé těch svátostí zas až tolik neudělují.

  Reagovat
 • „Rozlišovat, zda rodiče skutečně mají zájem dítě vést ve víře, je velmi náročné a kněží to zatěžuje. Rodiče proto zaplatí zálohu, kterou dostanou zpátky až po biřmování.“ – to je nějaké nelogické (a ti i když opomenu, že se autor učil slovo „kněz“ skloňovat nejspíš od redaktorů iDnesu či Blesku).

  Z toho, že se dítě ve své dospělosti rozhodne, že nechce být biřmováno či popřípadě nechce mít nic společného s nějakou církví, nějak vyplývá, že rodiče nesplnili nějaké podmínky nebo nevedli dítě ve víře?

  Ale když už by tedy měla být nějak testována věrnost ve víře, tak prosím objektivně. Kupříkladu že konzument svátosti před biskupskou komisí bude muset říct moruši: „Vyrvi se i s kořeny a přesaď se do moře!“, a pokud se moruše nepřesadí, tak všechny zálohy propadají. Ale mám pocit, že církev mívala i efektivnější metody, jak z lidí tahat peníze.

  Reagovat
 • Po svatbě v kostele se ptal ženich pana faráře co že je dlužen.
  Pan farář mu řekl: „Povinnost to není, ale záleží na vás, jak si své novomanželky ceníte.“
  Ženich tedy vytáhl peněženku a podával mu 20 Kč.
  Pan farář se podíval na tu jeho … a 10 Kč mu vrátil.

  Reagovat
 • Ted jsem se v Respektu (na posledni strane v rubrice „minuly tyden“) docetla zpravu:
  „Prazske arcibiskupstvi zacalo v Dolnich Brezanech stavet budovu pro sidlo japonske technologicke firmy Rigaku.“
  Co to znamena?
  Respekt se inspiroval od Tisickrate?

  Reagovat
  • Tak to není, Rigaku je investor, který dává peníze do toho projektu, mají tam stavět nějakou administrativní budovu. Toť vše 🙂

   Reagovat
     • Neni pro humor.
      Je to asi pravda, pisou to na webu Dolnich Brezan, ze byl pozehnan zakladni kamen, barak postavi arcibiskupstvi a budou ho firme pronajimat. Asi investice do budoucna.
      Jen mi to nejdriv pripadalo dost divny.

      Reagovat
 • Pročítal sem si příspěvky pana Hajného, dával tam jednou video s kardinálem Dukou. Nevím proč ( ač to sem nepatří ) ale mně až moc nápadně připomíná ZEMANA. Není to třeba jeho bratr???

  Reagovat
  • Zeman objímá stromy, Hajný chodí do lesa, Zeman pije becherovku (horské byliny), Hajní pijí kde co vyluhované ve slivovici … nějak moc náhod najednou

   Reagovat
   • No to je jasné. Jsou to ilumináti. Ale myslel sem kardinála Duku a Zemana.

    Reagovat
    • Špatně jsem to přečet, ale díky té chybě jsem došel nato, že to jsou zcela jistě tři bratři!

     Reagovat
     • Bingo! To to trvalo …

      Ano, máme spolu SPOLEČNÉHO Pána Boha.
      (A abych předešel spekulacím, s panem Babišem TAKY.)

      Reagovat
      • Čistě technicky – společně jste jedině ilumináti.

       Reagovat
       • Termín kterým se „zaklínáte“ má pro mne nulovou vypovídací hodnotu.
        Zkuste příště třeba „špagetové monstrum“.
        ____________

        Nesmysl jako nesmysl.

        Reagovat
        • Až budete stát u svaté brány…tak uvidíte, že tento termín ( ilumináti ) vám jistojistě poznamená cestu do nebe. Nyní má nulovou hodnotu, ale to je TEĎ. Čas ukáže, kdo doopravdy jste.

         Reagovat
          • Pokud je termín „pravdivý“, znamená pravdu.

          • Termín, je pouze termín. Záleží na Vás, jak ho svým živote naplníte.

  • No, vyjdeme-li z teorie podmnožin (p. Hajný s těmi podmnožinami sám začal), jsme všichni bratři, ne? Že by nás tím chtěl navádět k tomu, k čemu máme jakoby dojít? Tož, museli bychom sehnat nějaký vajgl oslintaný Zemanem. Po Dukovi možná purifikatorium… a pak už to nechat vědě a technice, co? Akorát nevím jestli ministranti a kostelník, jistě prověření BIS kvůli vstupu do areálu na kopečku, čtou Tisíckráte… ale pokud zde nějaký takový je, mohl by nám pomoct..

   Reagovat
   • ..ovšem, právě s ohledem na Zemana, že by mohl být něčí (pokud zvolím dostatečně velkou podmnožinu i můj!!!) bratr, tak se mi to moc nezdá. No, příbuzný si člověk nevybere…

    Reagovat
     • Teda, nějakej prevít si půjčil mé jméno! To je teda mládež…
      Jasně že jsu to já, mrtvej nejsu, respektive mrtvej jsu jen trochu – šichta už padla a taky obsah vína v lahvi se zmenšuje.. Ale ráno počítám že budu živej zase na 100% 😉

      Reagovat
      • Kdo si „začal“??? Jste se zamotal a sám se do toho chytil. A) ano, začal si Pán Bůh tím, že má nás lidi rád. B) Stran podmnožin – si také vymýšlíte. Mně provázely už od 1. třídy základní školy. A knížky pana Prof. Vopěnky o nich pěkně hovořily taky. Mohu vám je vřele doporučit. Zapere to čas, ale dá vám to více, než pošťuchování a diskuse zde.

       Reagovat
   • To nebude takový problém. Jen mám strach z toho, až to uslyší tolik věřících lidí. Já bych to nedokázal skousnout že Duka je Zemanovec.

    Reagovat
    • Duka není zemanovec. Duka je Duka!!!! Probůh lidi, mějte rozum. Náš karidinál si opravdu nějaké nálepkování nezaslouží. Nechme mu prostor pro vlastní názor.

     Reagovat
      • Mně se strašně nelíbí slovo ILUMINÁT. Připomíná mi to laminát, a vždycky se mi vybaví světlezelený umakrat a písnička I. Mládka:“… tedy šetřím na novou, na iluminátovou…“

       Reagovat
       • Duka bude světle- nebo tmavě-zelený zase až v mezidobí.. 😉 (jako všichni panáčci)

        Reagovat
        • Až si to tady přečte? Nevím. Když mu nevadilo přetržení a odhození (na zem) sv. hostie, nedosloužení mše svaté ani zlámání „cizího malíčku“ – má pro strach uděláno.

         Pan biskup Duka jen tak zelený nebude…
         To ve vší úctě.

         Reagovat
         • Proč zase vzpomínáte Kelnara? Asi Vám neustále leží v žaludku a máte s ním pořád problém. Měl byste si ho vyřešit.

          Reagovat
          • To jste nepochopil. Reakce výše pouze (a to kladně) kvitovala, že pan biskup Duka má „pro strach uděláno“. O nikom jiném to nebylo. …

           Nechme toho.

  • Jediný odkaz, který jsem sem dával byl na let pana biskupa Duky v L29 -Delfín na Ciaf v HK. A to nebylo nic hanlivého, naopak. Spíše obdiv k tomu, do jakých „husarských kousků“ se ještě před několika lety pouštěl. ( http://www.youtube.com/watch?v=gCEaT4vEA4o )
   _____________
   V reakci na zprávy, že na tom samém stroji (OK-ATS) byla následně upálena 30-ti letá žena a v podstatě i v návaznosti na „podobnou“ zkušenost z loňska ( hajny.blog.respekt.cz/uzitecna-vec/ ) jsem názoru, že ani STRANICKÁ KNÍŽKA ani „příbuzenský vztah“ vám NIC nezaručí. … Každé letadlo je třeba řídit a u věcí, které v životě děláme je nutné přemýšlet. … Já osobně bych už „akrobacii“ s člověkem ve věku pana kardinála Duky či pana prezidenta Zemana nepodnikl.

   Reagovat
   • Zřejmě ste nepochopil o co šlo. Dával sem do souvislosti podobu Duky a Zemana Ovara. A ještě jejich možné napojení na ilumináty. Toť vše.

    Reagovat
    • „To naopak bylo pochopeno velice dobře“ … Až poletíte 4G, tak to i váš obličej poněkud zdeformuje a výraz vaší tváře „zblbne“. (Tak jste to přece myslel… – jiný odkaz, co si pamatuji, zde nebyl.)
     _____________
     Možné – nemožné: Možné je vše, co je možné. Když se stane to, co jsme si mysleli, že to není možné, tak to pouze znamená, že to bylo možné.

     Jsme „v ruce“ Boha. Více bych to neřešil.

     Reagovat
     • No já bych to řešil. Jak sem si myslel, nepochopil ste co sem myslel. Nešlo o deformaci obličeje, ani o žádný let. Pouze a jedině sem poukazoval na to! že Duka je jaksi trochu podobný Zemanovi. Nikoliv za letu a přetížení, ale v normálním běžném životě. Děkuji Vám za vyjasnění a přeji pěkný den.

      Reagovat
      • Tvrzení proti tvrzení.
       Každý člověk je ORIGINÁL.
       ______
       I kdyby v něčem snad – z podobnosti neplyne shoda.

       Reagovat
       • Nemluvil sem o shodě! ale o podobnosti tváře. To je rozdíl 🙂

        Reagovat
        • Tvrzené proti tvrzení. Lásku Boha k Miloši Zemanovi ani lásku Boha k Dominiku Dukovi to NEVYLUČUJE. …

         Reagovat
         • Žádné tvrzení proti tvrzení, když se bavíte o něčem uplně jiném – možná schválně odvádíte pozornost jako Babiš.
          Nevylučuju lásku Boha ke svým milovaným. Vylučuju jiné věci.

          Reagovat
          • „Co dává život, je Duch, tělo samo nic neznamená.“ (J 6,63)
           _______________
           a) nepřímo jste odkazoval na genetickou shodu (či alespoň podobnost). I kdyby byli (geneticky) bratři, neplyne z toho nic.

           b) Milovanými Bohem jsou VŠICHNI. (Ať už „jeho“ nebo „nejeho“ – to alespoň z pohledu milovaných. Z pohledu Boha existují pouze „jeho“. … )

          • A) Přímo sem na ni odkazoval, plyne z toho hodně.
           B) Pravda

          • „Správně žít, je žít s přiměřeným množstvím informace.“
           _______

           Sv. Pavel byl „geneticky“ stejný před tím, než poznal JK i po tom.
           Je ale evidentní, že hlas Ježíše Krista ho změnil. …

           Logicky z toho tedy plyne, že PRAVDA (Duch) je tím, kdo „oživuje“.

 • SHRNUTO A PODTRŽENO:

  ————————-

  I Duka, Zeman a M.Hajný jsou PODMNOŽINOU.

  ————————–

  I oni jsou V BOŽÍ RUCE.

  Reagovat
  • 🙂 🙂 Líp bych to nenapsala! 🙂 🙂
   Zapomněl jste na nás všech pět pohormadě. 🙂

   Reagovat
 • Jane Špačku, neodvádějte prosím (po „babišovsku“) pozornost.
  Boží přízeň si nikdo nezajistí, ani když za ni bude PLATIT.

  Reagovat
  • To je vaše marketa, odvádět pozornost jinam. Prozradil jste se, když jste napsal po „babišovsku. Teď je jasné, že jste iluminát. Hilarie, prozradil se sám.

   Reagovat
   • Karle SORRY. Když píšu po babišovsku, myslím po babišovsku, ne po „babičkovsku“. (Jste se samozřejmě prozradil i Vy.)

    Jinak čistě technicky:
    O „sponzorování“ A.Babišem jsem zde první rozhodně nepsal já. Nemusíte PJŠ „bránit“. Je dospělý, ať mluví a jedná sám a nevymlouvá se stylem „oni mi to nechtějí dovolit“.

    Reagovat
    • Nevím o čem mluvíte. Když píšu po babišovsku, myslím po babišovsku, ne po babiškovsku…to znamená – nic sem neprozradil.
     Čistě logicky – já nikoho nebráním.
     I Vy jste hračkou v rukou iluminátů.

     Reagovat
     • To alespoň správně opište…
      🙁
      ___________
      Vy nic. Jasně, za všechno mohou „ti druzí“. …

      (A nesmí se o tom mluvit.
      To je „vina“ největší, ta to vše způsobila.)

      Reagovat
      • Spíše hledejte chyby u sebe, a potom napomínejte druhé.

       Reagovat
       • Nápodobně.
        _______________

        Je tam rozdíl. Stát je množina lidí, kteří ho tvoří. Řídit stát je o hledání toho, co je pro jeho členy (občany) prospěšné. Proto zákony mají být užitečné a výhodné „pro lidi“. Firmu řídí její ředitel za účelem její prosperity a jejího fungování. Zákony fungování firmy zpravidla neurčují její zaměstnanci. …

        Reagovat
         • Nic proti ničemu.
          ______
          „Nejprve hledejte Boží království a vše ostatní vám bude přidáno.“ Mt 6,33

          Reagovat
          • Ale se zbytkem už ne!

          • Není smyslem chyb „napomínat druhé“.
           Smyslem je PRAVDA.

 • Už delší dobu tu nekomentuje HOLBACH,
  HOLBACHU jsi tu?
  Chybí mi (nám) tvé postřehy.

  Reagovat
  • Si ho schovejte. 🙁
   Mně ten váš stejně nezajímá.

   (Nejsem na chlapečky)

   Reagovat
   • Děkujeme za vaši genderovou otevřenost 🙂

    Reagovat
    • Vy „Karel“ děkujete. … Není zač.
     Vyřiďte prosím panu JŠ ať se každý stará o svého vlastního „šéfa“.

     (Pozn.: tím myslím pouze „toho“, koho myslel on.)
     V úctě. MH.

     Reagovat
     • Děkuji za všechny kteří děkují. Vyřiďte mu to sám…ste přece dospělý.

      Reagovat
      • On si to také přečte (je gramotný). Vám jsem to psal proto, že jste ho (de facto) obhajoval.
       I on je však dospělý a svědomí má i on SVÉ. …
       ______________
       Jak se ukazuje a jak už dříve kdosi řekl:
       „Svět nepotřebuje kazatele, ale SVĚDKY.“ …

       http://radiovaticana.cz/clanek.php4?id=25662

       Reagovat
         • V tom je právě ten vtip. 🙂
          Koukám ale, že i když to nechápete, stejně Vás to nezastaví.

          Reagovat
        • „Svět dnes nepotřebuje kazatele, ale svědky“. Citoval jsem papeže Jana Pavla II. (Pokud si to správně pamatuji, pronesl tato slova na setkání mládeže v Polsku v roce 1991).

         Na tuto myšlenku navíc odkazuje např. i současný papež František. (Google to našel např. zde: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18305 )
         _____________

         Odkaz na zkušenost z Taize jsem uvedl proto, že jde o potřebu svědectví víry.

         Reagovat
       • Něprečítam si to, lebo něni som gramotný. A vůbec – čo také rozumietě pod slovom gramotný? Nie je to dajaká ošklivá němoc? Sorry jako.

        Reagovat
        • Gramotný? To musí být od slova gramofon. 🙂 Babička, když špatně chodila, měla u postele křeslo, kterému tak říkali. To proto, aby v noci se nemusela belhat na záchod.
         _________________
         Zkuste zpověď u Prof.T.Halíka. Jedna z jeho knih se jmenuje „Noc zpovědníka“. Tak snad naleznete i Vy pochopení. Věřím tomu. Já u něho u zpovědi byl a v POHODĚ. (Termín si třeba domluvíte i po internetu. Zkuste to.)

         PS.: Doba je „divoká“ – nicméně, když jsem byl u něho u zpovědi kdysi já, hříchy si nenahrával a nebyl „stroj“. …

         Reagovat
          • Za mne ne. …
           … Ale i kdyby, ani by mi to nevadilo. Jak už bylo řečeno, podstatou zpovědí není „evidence hříchů“, ale SMÍŘENÍ se s Bohem. A k tomu došlo.

           Za mne DOBRÝ.

          • Myslím, že nahrávání hříchů je těžce hříšné. I kdyby byl úmysl jakýkoliv.
           Evidence hříchů je druhým smyslem zpovědi. První smysl je ponížení před knězem a jeho následné souzení nás samých.

          • Naštěstí mám jinou zkušenost, kdy pointou nejsou hříchy, ale návrat k Bohu – tj. RADOST z milosrdenství Boha. (A radost z toho můžete mít jak Vy tak i kněz.)
           ______________
           (Viz také i pan Rejšek u jiné otázky. … Kněz je člověk jako vy.)

          • Kněz není člověk jako já. Je to uplně něco jiného. Proč má být tedy vysvěcen? To znamená, že je mnohem víc. Vždy tomu tak bylo.

          • Vždy tomu bylo pouze tak, že vysvěcením se z člověka „nekněze“ stal člověk „kněz“. I kněz je ČLOVĚK.

          • JE TO NADČLOVĚK

          • Když po slovech „Vy jste služebníkem Krista, ne Kristus služebníkem Vaším“ tento váš „nadčlověk“ ZRUDL – rozumím tomu tak, že NENÍ „nadčlověk“. …

           Je i on člověk. Asi tak jako Vy, nebo já. …
           _______

           Z logiky věci můžete rozporovat „jeho“ kněžství, já ho však nerozporuji. Tvrdím, že i kněz je člověk. (Stejně tak i papež či „jen“ biskupové.)

          • Nemyslel sem Kelnara. Nemyslím si, že kněz, biskup, či papež je pouze člověk. Jsou to NADČLOVĚCI.

          • Tvrzení proti tvrzení. Já si zase myslím, že jsou pouze lidmi. Čistě technicky, proto, že Pána Boha nestvořili „nadlidé“, ale Pán Bůh stvořil lidi. …

          • Tvrzení proti tvrzení. Já si zase myslím, že Bůh JE, potom stvořil anděly. Poté stvořil kněze, biskupy a papeže, a nakonec sedmého dne nás LIDI. Proto je čistě logicky jasné, že se nemůžeme rovnat kněžím, biskupům a papežům. Moje tvrzení je zcela správné, a je HEREZÍ se domnívat, že tomu tak není. Nechcete-li být upálen jako kacíř HUS.

          • Biologicky jsou všichni lidé „jen“ lidé. Papežem, biskupem i knězem se člověk nerodí, ale stává.

          • Já vím. Dělal sem si srandu 🙂

 • Chtěli byste být členem skvělé rodiny iluminati, pro
  Poprvé nabízíme lidem možnost se připojit online a získat
  Do této skvělé rodiny, všimněte si, že pokud jste byli kontaktováni
  Před tím, než někdo tvrdí, že je členem, nebo jste mohli spadnout
  Obětí podvodných lidí je nám velmi líto, protože nejsou
  Členům této skvělé rodiny, jsme tuto příležitost vytvořili, abychom mohli
  Vymýtit všechny ty, kteří používají naše jména pro špatné účely, tolik lidí
  Říkají, že Illuminati neexistují, protože byli podvodní
  A nemají o nás žádné znalosti, nová světová éra se chystá začít
  Dobře využijte této šance, protože člen vám dává příležitost
  Mít bohatství, slávu, ochranu a mnoho dalších věcí, které si přejete
  Protože, chcete si zaplatit $ 5,000,000.00 týdně, můžete získat všechny
  Pokud jste členem této skvělé rodiny, protože svět je
  Ovládané členy této velké rodiny, váš úspěch je ve vašich rukou
  Teď a jednou vynecháte tuto příležitost, nemůžete ji dostat zpátky, takže to uděláte
  Rozvíjejte svou mysl a změňte svůj život kolem, pokud nejste vážně v bytí
  Člen této skvělé rodiny, prosím tuto nabídku zanedbávejte, ale vráťte se zpět
  Pro nás teď, pokud máte zájem.

  Email …. lordlugard246@gmail.com

  Čekáme na Vaši odpověď

  Reagovat
 • To je vtip, ne?????? Jsem verici, jsem krtena i biřmovaná..ale z tohodle se me dela totalne blbe. To jsou takove hovada…pardon za to slovo. Jako platit za pokrteni ditete? Co je to za kravinu? Tohle uz s virou nema nic spolecneho..banda vydriduchu. A cirkevni rozvod ani nekomentuju…uz dva roky cekame na rozhodnuti. Prvni bylo priteli odpovezeno, ze nevera neni duvod k rozvodu (zrejme nejak zapomneli na jedno z desatera), no a kdyz sme do OL k soudu ted po dvou letech psali, jak je proces daleko, tak bylo odpovezeno, ze oni nejsou soud, ale cirkev a ze oni na to maji sve postupy a svuj cas. No a timhle se me to totalne zprotivilo. No hnus.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *