TémaZpravodajství

Společenství čistých srdcí chybí dorost

Katolické Společenství čistých srdcí, které si klade za cíl předmanželskou čistotu, se potýká se závažnými problémy v řadách svých členů. Lidé komunitu zpravidla neopouštějí, ale nových členů se jí nedostává. Jejich průměrný věk tak za posledních deset let vzrostl ze šestnácti let na třicet dva. Objevily se spekulace, že příčina by mohla ležet právě v samotné filozofii tohoto společenství, kterou také rozsáhle hlásá časopis polského původu s názvem Milujte se!

Marek Dunda, šéfredaktor tohoto periodika, s tímto tvrzením však zásadně nesouhlasí: „Vzhledem k tomu, že v posledních pěti letech čtenost časopisu rapidně klesla, velice pochybuji o tom, že by někoho mohl ovlivnit. Nicméně bychom rádi vyšli vstříc stávajícím členům společenství, a proto chceme přizpůsobit obsah časopisu jejich aktuálním potřebám. Zredukujeme články o Ježíši Kristu, svátostném manželství a světcích, protože to už stejně všichni znají nazpaměť, a přidáme články o ekonomii, burze a finančnictví.“

Celou situaci ovšem provází mnohem závažnější problém. Podle statistik stále přibývá bezdětných katolických párů. Jáhen a kadeřník Jan Špilar z Brna z toho viní právě časopis Milujte se! a jeho nabádání mladých katolíků k čistotě. „Páry již nemají problém s předmanželskou čistotou, ale spíše s manželskou, abych tak řekl, nečistotou. Dvojice se tak moc snaží spolu před svatbou nic nemít, až mají problém spolu po svatbě něco mít.“

Páter Marek Dunda se ale brání: „Biblická Sára také počala ve vysokém věku, takže bych v tom neviděl problém. Čistoty není nikdy dost.“

Snad jediným přínosem tak zůstává fakt, že společenství nemusí hradit výrobu tolika stříbrných prstýnků, které jejich členové na znamení čistoty a příslušnosti k této komunitě nosí. „Prsteny z pravého stříbra jsme pro členy prodávali pod cenou, a to bylo poněkud finančně neúnosné,“ dodává Dunda.

Nedostatek nových členů zvažuje vyřešit připojením k některému jinému společenství. „Přemýšleli jsme například o spojení s komunitou Sestry a dcery Marie Magdalské starající se o bývalé prostitutky. Mysleli jsme, že by si obě společenství mohla vyměňovat své poznatky a zkušenosti. Představitelky této komunity nás ale odmítly s tím, že se obávají, že mnoho zkušeností nemáme a poznatků koneckonců také ne,“ konstatuje Marek Dunda a uzavírá: „Samozřejmě můžeme naše stavy doplnit z řad vdov a vdovců, ale ani ti tady nebudou věčně.“ Osud celého společenství tak zůstává poněkud nejistý.

10 komentářů: „Společenství čistých srdcí chybí dorost

 • Ačkoliv se nad článkami zde většinou velmi bavím, tak s tímto mám problém. Myslím si, že dělat si legraci z neplodných párů je trochu přes čáru. Znám jich ve svém okolí dost a myslím, že neplodnost je hodně bolestivé téma pro každý takový pár.

  Reagovat
  • Náhodou!!! Po 29 letech v manželské nečistotě jen podepisuju… 🙂

   Reagovat
 • „Nedostatek nových členů zvažuje vyřešit připojením k některému jinému společenství“ – Zjistila jsem, že v Plzni funguje SPOLEČNOST ČISTÁ PLZEŃ. Možná by nebylo od věci zvážit spolupráci právě s touto společností, a také případné rozšíření i do dalších měst. Propojení aktivit by znamenalo čistotu vnitřního i vnějšího, což by vedlo v vyvážení a harmonii v prožívání čistoty. Tato společnost má totiž na starost komunální odpad.

  Reagovat
 • K „Čisté Plzni“ navrhuji připojit i „Čisté Šlapanice“.

  Reagovat
 • Čistota půl zdraví, a jak že dál se to praví? Žloutenka jistě mine člověka počestného, po všech stranách čisstotného. Doporučuji vést dorost k čistotě a hygienickým návykům od nejútlejšího dětství a společenství by mohlo výhledově vzkvétat! K tomu je rozhodně Čistá Plzeň jen jen předstupněm; tedy vzhůru, s čistým a upřímným srdcem!

  Reagovat
 • Nemohu souhlasit:
  U nás ve farnosti letos vstoupilo 10 mladých skoro všichni okolo 15 let.
  Myslím si, že SČS vybízí k radostné čistotě podle Boží vůle a učí, že intimní vyjádření lásky (sex) patří mezi muže a ženu do manželství, že je to Boží dar, se kterým je potřeba se naučit zacházet. Neříká, že se máme bát dotknout, ale mít úctu k druhému a před manželstvím se blíže poznávat v dalších oblastech, než v sexu. A sex ponechat až dospějí k odevzdání se na celý život a vzájemně si to slíbí, a že je to součástí manželského povolání. Pokud pak mají páry potíž spolu intimně po svatbě žít, bude problém jinde, než ve filozofii společenství.

  Reagovat
 • Vymyslete si příště plz něco lepšího.
  Tohle je až moc okatě vymyšlené :)))
  Díky, skvěle se bavím :*

  Reagovat
 • Problém vidím v návaznostech.

  Jestliže někdo vstoupí do Společnosti čistých srdcí a tím se stane vyčištěným, co pak?

  Protože platí – „čistému vše čisté“, co má pak v dnešní znečištěné společnosti, době, přírodě, potravinách … dělat?

  Reagovat
 • Nedostatek dorostu v hnutí čistých srdcí způsobil i fakt, že se v něm prý prosazuje radikální křídlo pod heslem „kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Členové si tento pohled později odnáší i do případného manželského života. Jak poznamenává P. Valentýn Množil, zodpovědný za sexuální výchovu při ČBK, když se pak i po létech manželství nic neděje, musí prý někteří faráři v takových případech penitentům intimní život naordinovat za pokání.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *