PublicistikaZpravodajství

„Tam bude pláč a skřípění zubů.“ Papež představil heslo Roku spravedlnosti.

Během slavnostní mše svaté dvacátého listopadu papež zabouchl bránu milosrdenství a vyhlásil Rok spravedlnosti.

„Boží milosrdenství trvá navěky,“ řekl sice papež František při homilii ke slavnosti Krista Krále a vyzval věřící k přijetí Ježíše jako osobního krále, který vítězí láskou, ale poté svatou bránu zamknul a liturgie probíhala v přísném duchu. „Byl to pro mě šok,“ uvedla novinářka Silvie Lauder z Respektu. „Čekala jsem, že papež po mediálně úspěšném roce milosrdenství zruší celibát, umožní sňatky homosexuálů nebo vysvětí ženy na kněze. Rigidní obřadní postupy a vyhlášení roku spravedlnosti je zklamáním.“
Rok spravedlnosti je podle papežových slov logickým pokračováním předchozího roku milosrdenství. „Jedno není možné bez druhého,“ uvedl v neděli papež. Františkův krok kvituje i konzervativní část katolického světa.
„Jsou věřící, kteří se účastní tradičních bohoslužeb, modlí se denně růženec a celkově se řídí všemi příkazy a zákazy. Loni to vypadalo, že stačí proskočit kdejakým vchodem do kostela a všechno je v pohodě. Jsem rád, že to skončilo,“ libuje si autor inspirativního internetového časopisu Duše a hvězdy Ignác Pospíšil a dodává, že si není úplně jistý, že milosrdenství trvá na věky. Konzervativci ale většinově chválí nové heslo – Tam bude pláč a skřípění zubů. „Je to skvěle vybrané, zkrátka kdo to nestihl v roce milosrdenství, tak má smůlu. Bůh není žádný autobusák, aby čekal na dobíhající cestující,“ uvádí spokojený kardinál Burke.
Na nový rok spravedlnosti se chystají především církevní soudy, které by měly všechny případy dokončit právě během následujícího roku. „Předpokládám, že budeme mít mnohem více práce,“ odhaduje Ignác Hrdina, předseda Metropolitního církevního soudu v Praze. „Pojedeme přesně podle litery církevního práva, takže bychom to měli zvládnout,“ uklidňuje Hrdina budoucí exmanžele.
Čeští a Moravští biskupové zatím žádné aktivity k nově vyhlášenému roku nechystají. „Nejprve musíme zjistit, jestli se rok spravedlnosti bude týkat i nás a zda to bude povinné. Například Slováci už včera deklarovali, že se k roku spravedlnosti nepřipojí,“ uzavírá litoměřický biskup Baxant.

 

17 komentářů: „„Tam bude pláč a skřípění zubů.“ Papež představil heslo Roku spravedlnosti.

 • Geniální! Zejména narážka na vlečkovou princeznu Burkovou 🙂

  Reagovat
 • Myslel jsem že tisickrate.cz je jediný katolický satirický web a hle, „Duše a hvězdy“ je taky dobrý, i když slabší.

  Reagovat
  • …duše a hvězdy je najlepší , len pod múdrym vedením neodolateľného šéfa Ignáca P. Asi mu našeptáva jeho starostlivá pani manželka…..

   Reagovat
  • …duše a hvězdy že je slabší ? …je světový…..

   Reagovat
 • Po tento nový církevně tématický rok „spravedlnosti“ doufám, že budu ušetřen jakékoliv kritiky. Už tak si myslím, že mé jméno a i já sám bych už více neunesl. Jsem tímto náhlým obratem římského biskupa velice zklamán. Ještě štěstí, že tady v Čechách máme každý svého.

  Reagovat
 • Tak to celkem sedi. Kdyz se podivam, co se deje ve svete. Ano, bude plac a skripeni zubu, az nam zacnou kamenovat zeny a rezat hlavy, znasilnovat zeny i divky bez rozdilu. A pry – cekala jsem, ze zrusi celibat, nebo povoli snatky homosexualu, ci snad ze se budou zeny svetit na kneze. No tak to driv svet asi zanikne, nez se tohle stane. ?

  Reagovat
  • A budou je nejdriv kamenovat a pak znasilnovat, nebo obracene?

   Reagovat
 • Bez veškeré satiry – myslím, že by byla v církvi obrovská radost, kdyby byl vyhlášen Rok ničeho. Protože v posledních desetiletích bylo nějak „přerokováno“ – rok víry, rok kněží, rok sv. Prokopa, rok sv. Pavla…. a víry je čím dál míň.

  Reagovat
 • Skvělé, jako obvykle. Díky za zmínění webu „Duše a hvězdy“. Dávám do záložek – vypadá velmi slibně.

  Reagovat
  • …a nezabudni polichotiť šéfovi , on to má rád….

   Reagovat
 • UUUPE SUPER ČLÁNKY!!! Díky! Vykouzlíte mi dycinky úsměv na tváři:-) Takovejhle humor tu v ČR TOTÁLNĚ CHYBÍ!!! Díky tisíckráte!!! Máří

  Reagovat
 • Sím, co přesně znamená vaše heslo: Se non è vero, è ben trovato ??? Po taliansku nepanemaju a překladače dávají krapet podivný výsledky;-) jako: Pokud to není pravda, je zabezpečený NEBO Pokud tomu tak není pravda, že je dobře nalezen. Děkuji za odpověď.

  Reagovat
  • Hledal jsem „trovato“ … „výmysly“ je odpovídající české slovo. Bylo tam to upozornění vždycky? Každopádně se, jak známo, stalo, že ne každý si upozornění, že to není pravda, ale výmysly, všiml a pochopil.

   Reagovat
 • Proslýchá se, že rok spravedlnosti bude jen přípravou na plánované pětiletky.

  Ta první má již stanovené heslo: Oko za oko, zub za zub.
  Toto heslo zvítězilo o jeden hlas před heslem: Meč je naostřen, připraven k zabíjení, které se však neztratí a bude heslem následující pětiletky. Prostě pěkně popořadě.

  Dosud však není vymodlen název první pětiletky, váhá se mezi: Hněv Hospodinův a Bázeň před Hospodinem.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *