Publicistika

Praha: Staré kadidelnice budou kvůli emisím zralé do šrotu… Nesplní totiž emisní normy

V souladu se zpřísňováním emisních norem a plánovaným zavedením protikuřáckého zákona si stát „došlápne“ i na kadidelnice. „Jako křesťan a lékař mohu s omezením škodlivého dýmu v kostele jedině souhlasit. Je nutné si uvědomit, že v některých menších kostelích mohou být děti vystaveny stejnému množství zplodin jako ve středně zakouřené vesnické hospodě, a to je nepřípustné,“ komentuje situaci exministr zdravotnictví Leoš Heger. „Přestože někteří konzervativci se změnou nesouhlasí, je potřeba držet krok s dobou. My jsme taktéž například v Praze před rokem změnili automobil za novější (ekologičtější) model především z toho důvodu, že chceme ukázat církev otevřenou ekologickému myšlení. I Kristus vjel do Jeruzaléma na oslátku, nikoliv na koni, jehož spotřeba je nesrovnatelně větší,“ uvedl v krátkém telefonickém rozhovoru generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Zavedení vykuřování chrámů na emisní známky plánuje ČBK ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví na srpen 2016. Do té doby musí být v kooperaci s ministerstvem dopravy, které má v této oblasti největší zkušenosti, vytvořen systém vydávání známek. Má být podobný jako u automobilů, žádná známka pro nejméně ekologické kadidelnice, červená pro ty, které jsou vybaveny přídavnými katalyzátory, pak žlutá a pro nejekologičtější kadidelnice s filtrem pevných částic a selektivní katalytickou redukcí známka zelená. V první fázi mají být kadidelnice pouze označeny, přičemž později mají vzniknout takzvané nízkoemisní bohoslužby, kde bude garantováno nižší množství škodlivých látek v ovzduší. Ve fázi druhé potom dojde k postupnému omezování nejméně ekologických kadidelnic ve městech a na dětských bohoslužbách. Kněží zároveň budou muset se svými kadidelnicemi každé dva roky procházet emisní kontrolou, zřízenou při STK. Je totiž možné, že si někteří nepoctivci nechají filtr pevných částic po vypršení jeho životnosti odstranit, než aby investovali do nového.  Redakce Tisíckráte získala exkluzivní informaci, že ve Vatikánu rovněž probíhá intenzívní vývoj elektronické kadidelnice, která bude fungovat na podobném principu jako elektronická cigareta a bude méně škodlivá; cílem výzkumu je takzvaná nulová kadidelnice neškodná lidem i přírodě.

17 komentářů: „Praha: Staré kadidelnice budou kvůli emisím zralé do šrotu… Nesplní totiž emisní normy

 • Dle zákulisních informací tímto emisní tažení v chrámech nekončí. Další na řadě budou voskové svíce, které mají být do dvou let vyměněny za olejové, které méně čadí a v následujících letech se uvažuje o přechodu na svíce elektrické. V některých zemích však místní církve předběhly vyhlášku a elektrické svíce nasazují do svých svatostánků dobrovolně.
  http://goo.gl/CtbFDQ

  Reagovat
 • Dle zákulisních informací tímto emisní tažení v chrámech nekončí. Další na řadě budou voskové svíce, které mají být do dvou let vyměněny za olejové, které méně čadí a v následujících letech se uvažuje o přechodu na svíce elektrické. V některých zemích však místní církve předběhly vyhlášku a elektrické svíce nasazují do svých svatostánků již teď.
  http://goo.gl/CtbFDQ

  Reagovat
  • Tato informace je neúplná, od roku 2018 budou povoleny pouze elektrické svíce s LED diodou.
   Svíce na vaší fotografii je tzv. topící svíce, která zůstane povolena pouze v nevytápěných kostelech a jejím hlavním úkolem je vytápění kostela, nikoli svícení.

   Reagovat
  • Dostalo mě, že polská firma vyrábí a nabízí petrolejový paškál. 🙁 Pilná včela v exultet zapláče spolu s jáhnem…

   Reagovat
 • V naší farnosti už byla nulová kadidelnice vynalezena. Provozujeme ji od doby, kdy nám došlo kadidlo a nové už nikdo nekoupil.

  Reagovat
 • Dobre zakoureny kostel kadidlem je znamka toho, ze ministranti umí udelat kadilo- je to jejich vyzitka.
  Cely článek je zajímavý. Doufam , ze k tomu nedojde. Jestliže někomu vadí kadidlo ma na výběr několik možnosti.
  -nedavat ho tam tolik
  -méně roztopeny kotlík
  -omezit používání kadidla

  Asi většina zapomněla k čemu je kadidlo určené a co znázorňuje. Není přece jen škoda to menit? To pak mění význam, tradici a hlavně podstatu kadidla.

  Reagovat
 • V pozadí navrhovaného opatření se skrývá ještě jeden, nepříliš zdůrazňovaný problém, který však, jak je v dobře informovaných kruzích všeobecně známo, byl hlavním důvodem prosazení tohoto primárně protidrogového, a až v druhé řadě ekologického opatření.
  Nejnovější výzkumy totiž ukázaly, že KADIDLO (získávané z pryskyřice stromu kadidelníku – Boswellia sacra) je PSYCHOAKTIVNÍ, a to úplně stejně jako konopí.
  Takže celé desítky generací křesťanů se při mších vlastně soustavně a uvědoměle zhulovaly, přičemž výsledky hromadné intoxikace prohlašovaly za zjevné a prokazatelné působení Ducha Svatého.

  Raphael Mechoulam, jeden z autorů studie (objevitel THC a cannabinoidových receptorů) poukazuje na překvapivou skutečnost, totiž že i přes celou řadu varovných informací, obsažených ve starověkých textech, se nikdy řádně nezkoumalo, zda a případně jak jsou látky obsažené v kadidle psychoaktivní. Jeho tým objevil, že tak tomu opravdu je, a že aktivní látky v kadidelníkové pryskyřici při testováních (na laboratorních myších, samozřejmě) snižují úzkost, navozují povznesený (high) pocit, výrazně prohlubují vnímání hudby, a celkově působí antidepresivně. Lze přitom předpokládat i synergický účinek jiných, dosud hlouběji nezkoumaných složek standardních vykuřovacích směsí.

  “Je zřejmé, že většina dnešních věřících se domnívá, že pálení kadidla má pouze symbolický význam,” říká R. Mechoulam. „Ale zjevnou pravdou je zde pravý opak,“ dodává Q. Fox, „na základě svých dlouhodobých komparativních testů exogenních ligandů CB1 a CB2 receptorů rostlinného původu nemohu jinak, než konstatovat, že subjektivně vnímané psychické účinky zde jedno jsou“.

  Informace o výzkumu Hebrejské university v Jeruzalému, na němž se podílí i profesor Lumír Hanuš, objevitel anandamidu, ekvivalentu THC vyráběného lidským organismem, mluví řečí jasnou a nekompromisní:
  http://www.fasebj.org/Press_Room/07_101865_Press_Release.shtml
  Což tedy takhle křesťanům rovnou ty jejich feťácké obřady jednou provždy zakázat, abychom my, občané, mohli být tak dokonale čistí, jak to všichni skuteční bojovníci proti drogám a za právo a pořádek žádají?

  Reagovat
  • Dík Foxovi za odhelení pravdy! Teď už je mi jasné, proč náš jáhen zavedl pravidelné čtvrteční adorace, doprovázené nepostradatelným kadidlem. Jen to prosím neříkejte jeho nadřízenému.

   Reagovat
  • Foxy, informaci, že se dá z kadidla zhulit je třeba masově šířit mezi mladými. Přitáhne je to do kostela.

   Reagovat
 • Nevím, co je potřeba na elektronické kadidelnici vyvíjet, protože může fungovat na stejném (nikoli podobném) principu jako elektronická cigareta – žhavící spirála odpaří glycerol s vůní kadidla ze savého materiálu (knot, vata…) a je to. Pouze je potřeba umístit spínač do madla a jeho vedení do těla kadidelnice. K napájení budou bohatě stačit 2 sériově zapojené baterie 18650 s vybíjecím proudem okolo 20 A. Jen bude třeba pohlídat, aby do toho vtipálci nelili různě aromatizované liquidy určené pro elektronické cigarety, např. s vůní mentolu, kapučína či piňakolády. To by se při mši neslušelo.

  Reagovat
  • Domnívám se, že se šeredně mýlíte. Baterie 18650 má kapacitu pouhé 3Ah, což znamená vybíjecí proud směšmých 300mA. Tím nic většího dlouhodobě neohřejete ! Navíc 3Ah znamenají při Vašem návrhu ( dvě v sérii, tedy 7.4V ) pouhých 79kJ energie , to opravdu moc není.

   Reagovat
 • To je všechno hezký.ale kadidlo má kouřit,takže neexistuje nic co dýmý bezdýmně hahaha,kadidlo má počátek tisíce let zpět.Jeho hlavním učelem bylo a je čistit prostor od negativní energie.Proto plně chápu,že ho chtějí zakázat,prostě to vadí svinstvu energetickému,který se chce za každou cenu množit………………..proto odstranme kadidla a nechme negaci entity a ruzné egregory necht si vládnou lidem bez možností lidí se učině bránit…………………..svět jde fakt doprde……………e………………..

  Reagovat
 • Dle informací z odborné komise, připravující metodiku měření kadidelnic na STK, narazila komise na problém v souvislosti s požadavkem norem na měření exhalací při otáčkách 3000ot/min.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *