Titulní strana

Mše bez dětí a ministrantů se osvědčily, říkají biskupové.


V karanténě, v níž skončil kardinál Dominik Duka se svými spolupracovníky, už vzniká směrnice pro návrat církevního života do normálního stavu po překonání epidemie. „Tak, jak jsme byli schopni pružně reagovat na zavedení mimořádného stavu zrušením bohoslužeb, musíme být připraveni i na to, že se jednou náboženská shromáždění znovu povolí,“ uvedl generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Zjistili jsme, že návrh počítá se zachováním některých prvků, které se osvědčily.

„Máme pozitivní ohlasy rodin s malými dětmi,“ dává příklad biskup Zdenek Wasserbauer: „Odpadá zlobení s oblékáním, stres z pozdního příchodu do kostela, konflikty s věřícími, jimiž křičící dítě při bohoslužbě vadí,“ vysvětluje, že nedělní bohoslužby zůstanou bez účasti rodičů s předškoláky; mši budou nadále sledovat přes internet, přijímat eucharistii budou moci při bohoslužbě pro děti během týdne.

Někteří kněží by nezůstali jen u toho. „Každý si mohl všimnout, jak se teď zlepšila úroveň bohoslužeb. Nikdo nevyrušuje, odpadl ten zlozvyk sdělovat si zážitky z víkendu i během proměňování,“ říká duchovní správce jedné větší brněnské farnosti, který nechtěl být jmenován. Překvapilo ho, jak snadno si zvykl na chybějící asistenci u oltáře. „Ministranti stejně většinu věcí dělají špatně a jen se tam motají. Nejlepší je si všechno zařídit sám,“ dodal duchovní s tím, že s dalšími kněžími z děkanátu podal návrh, aby byly platné i bohoslužby ze záznamu. „Neděli bych natočil v týdnu a víkend měl volný jako normální lidi,“ popsal tuto vizi brněnský kněz a svěřil se, že už to i vyzkoušel.

„Natočil jsem si mši svatou a ze záznamu se pustila v neděli sama. Já jsem si při tom pěkně užil výlet. Pak mi jen chodily děkovné esemesky od věřících a nikdo nic nepoznal,“ uvedl své zkušenosti kněz Jan Fiala.

Připravovaná směrnice biskupů varuje před náporem věřících na kostely, jakmile skončí zákaz veřejných akcí. „Duchovní správci zajistí, aby lidé v chrámu Páně zachovali vhodné rozestupy. Doporučujeme tento úkol svěřit osvědčeným ženám s dlouhodobou praxí dohledu nad prázdnou lavicí z jejího kraje,“ uvádí směrnice a v poznámkovém aparátu upřesňuje slovy „bába špuntovka.“ „Máme příslib, že od supermarketů dostaneme cedule vyznačující odstup, které v prodejnách už nebudou třeba,“ dodává Stanislav Přibyl s tím, že jejich použití nebude povinné. „Předpokládám, že ve svých farnostech se budu moci spolehnout na zdravý rozum lidí,“ poznamenal o svých severočeských chrámech.


Poslední novinkou budou takzvané karanténní hodiny farního úřadu. Kněží v tu dobu mohou odmítat jakékoli návštěvy. „Máme prozatím hustou síť farností a vše bude koordinované, aby neměl karanténu celý vikariát,“ ujišťuje Stanislav Přibyl, že případná duchovní pomoc v nouzi zůstane dostupná. „Ostatně je to zatím pracovní materiál, který budeme upřesňovat. Na karanténní praxi máme z terénu mnoho pozitivních ohlasů, teď ji vyzkoušíme s panem kardinálem,“ říká biskup Wasserbauer.

84 komentářů: „Mše bez dětí a ministrantů se osvědčily, říkají biskupové.

  • Ano, konecne vynalez: porad se snazime prilakat lidi do kostelu a ony jsou poloprazde… tak to otocime a rekneme, ze jsme to tak chteli! A podarilo se, aby tam nikdo nechodil 🙁

    Reagovat
    • Přesně tak, celé to nápadně připomíná hru: „nakaž si svého biskupa“.

      Reagovat
      • … a povedlo se! 😀

        (Kdo by to do vás řekl? Co …., to si dosaďte sám – aprílově či neaprílově, vaše věc)… 😀

        Reagovat
        • Je pravda, že naše překladatelka skončila v prosinci na kapačkách v Urgujsku v nemocnici, a že už tehdy mi přišlo, že mají ze slova „vir“ v Číně obavy. Dali jí tam i koženou roušku a několik dní ji potom i poctivě nosila. Je jistě možné, že jsem si „vira“ už prodělal a jsem vůči němu imunní a se mnou i všichni, s nimiž jsem se setkal. …

          Vaše „teorie“ má pouze jedinou vadu na kráse a tou je skutečnost, že s žádným ze zmiňovaných biskupů jsem se nesetkal. … A tudíž jsem je ani já nemohl „nakazit“.
          __________________________
          Musíte hledat jinde.

          Reagovat
          • Zase nechápete metaforu… To je pak těžké…
            —–
            Proč bych hledal jinde? Já nyní biskupy vůbec neřeším. Spíš nyní přemýšlím, jak ulehčit situaci seniorům, kterým roznáším jídlo, a den ze dne vidím, co ten uzavřený režim dělá s jejich psychikou… Jistě mi poradíte modlitbu… Jo, ale jak zjišťuji, tak ne úplně všichni jsou přesvědčeni o její účinnosti, což je problém. Víte, ono nestačí jen vydupat schody k jejich bytu, u dveří praštit s jejich jídlem a zase klusat dál. Oni potřebují takzvaný sociální kontakt, a to bez ohledu na možnost nákazy. Roušky jsem už vyměnil za respirátory a před každou další návštěvou dezinfikuji rukavice, které střídám (na každou novou domácnost jedny). I já mám STRACH – nikoliv o sebe, ale PŘEDEVŠÍM O NĚ – „co kdyby přeci jen náhodou“… Proto se taky důsledně vyhýbám MHD a raději chodím pěšky a nosím to „jak soumar“ nebo na delší štace přeci jen vezmu auto, když nám vláda – přes odpor cynického a sobeckého pirátského zeleného primátora – milostivě prosadila dočasné zrušení parkovacích zón. A pak taky ještě – mojí mámě je devadesát…
            Takže si z biskupů můžete klidně dělat srandu („nakaž si svého biskupa“), ale já tento typ „humoru“ nyní moc nebaštím…

            Reagovat
            • Nechápu váš smysl „humoru“.

              Zesměšňujete druhého, a když ten se ohradí, tvrdíte, že šlo o metaforu. Navíc, pokud by šlo o „srandu“ tak ne z biskupů, ale z toho, kdo je nakazil. Úpně stejně, jako zdejší server tvrdí, že „biskupové tvrdí“…

              Samozřejmě kdo si povídá „sám pro sebe“ a druhé nepustí ke slovu, žije si ve svém vlastním světě. (Něco jako když pan kardinál blokuje diskuse pod svým blogem a na „svém“ FB.)

              Reagovat
              • Skvělé! Udeřil jste hříbečka do kloboučku! Máte pro svoji samomluvu zelenou! Čiňte se!
                😀 😀
                Neuvažujete o sepsání a vydání románu „Vrtule, radar a zlomený malíček“?

                Reagovat
                • Neuvažuji. Ty první dvě „věci“ mi nepatří, s tím třetím je zbytečné ztrácet čas. Jak řekl dnes už zemřelý M.Vlk: „to by se muselo dokazovat“. … To samo o sobě není problém, kdo to však NECHCE slyšet, bude hledat důvody, i kdyby „mrtví vstávali z mrtvých“.

                  Proč bych to dělal ? Budský ani Kelnar si to do Nebe nevezmou, resp. i oni jednou přijdou do Nebe. Bůh ví jak to bylo. Na mém „dokazování“ to nestojí.

                  Navíc: První na to zareagoval litoměřický b. Koukl. Svůj postoj vysvětlil latinsky. Jeho slova mi do češtiny přeložila kamarádka, která vystudovala latinu na filosofické fakultě UK: „druhou stranu slyš“. Teprve až po b. Kouklovi přišel email od D.Duky: „máte právo se ohradit“.

                  Navíc v situaci, kdy pan kardinál slyší pouze to SÁM CHCE SLYŠET (co se mu do „kšeftu“ nehodí, to slyšet nechce a CENZORUJE) je jakékoliv „dokazování“ zbytečné. … Přesně tak „dopředu“ znali „pravdu“ i komunisté a je vidět, že „převýchova“ (ve vězení) i na pana biskupa Jaroslava Duku zanechala vliv.

                  To se raději připojím (on-line) k modlitbě bratrů z Taize. https://www.taize.fr/cs_article27561.html
                  _______________________________________________________
                  „Kde jsou dva nebo tři v mém jménu, tam jsem já uprostřed nich.“ JK

                  Reagovat
                    • Já nejraději poslouchám „Slyšte, slyšte, pastuškové…“

                    • Já se raději modlím k BOHU.

              • Máte zvláštní informace. Řekové, pokud vím, ČELÍ otevřené INVAZI. Skuteční uprchlíci nemají potřebu devastovat mimo jiné i kostely… Mimochodem – ani tohle nehodlám číst, tuto POLITICKOU neziskovku neberu vážně, podobně jako celý štáb jistého pana Rozumka.
                Pokud vás bude bavit další měsíc mávat z okna, můžete tak činit, CYNIKU, nic vám nebrání!

                Reagovat
                  • Neznáte 5. pád?
                    Tak si zopakujte českou mluvnici a pochopíte, na koho to bylo směrováno.

                    Reagovat
                    • … i když chápu… primitivní jazyky jako angličtina 5. pád skutečně neznají.
                      To vaši omezenost omlouvá…

                    • … nehledě na to, že – jak známo – karanténa biskupů již brzy pomine. Volný pohyb nás ostatních se odkládá po 30. dubnu (zatím). Tak jestli to do toho 30. dubna hodláte vydržet (viz 5. pád)…

                    • Nechápu, co Vás trápí. Obcházíte důchodce po Praze. Tak nevím, na co si stěžujete. O tom, že mu nic neschází, že má své vlastní schodiště, a že si na sebe mohou s biskupy mávat z okna říkl v televizi pan kardinál Duka.

                      Říkal, že se těší dobrému zdraví, tak nevím, v čem by měl být problém.

                    • Vy to nechápete, já to chápu. Tak nechápejte…

                    • Co zrovna Vám vadí na zdraví pana kardinála ???

                    • Nic… A to kupodivu ani na vašem (duševním)…

                    • Správně. Sám vidíte, že je věcí Pána Boha, kolik času každému z nás dá, kdy koho „povolá“.

  • Ukazují se další klady:
    Naše církev svatá, česko – moravsko – slezská se konečně zbaví hanby, že není schopná naverbovat dost bohoslovců, tedy mít dostatek kněží k obsazení všech farností. Pár kněží přes internet obsadí klidně celé diecéze.
    Biskupům se zvýší kredit tím, že budou moci přestat škemrat v Polsku své kolegy, aby nám někoho přihráli.
    Formátoři bohoslovců nebudou moci na svých osvědčených metodách a přístupech ke svým svěřencům nic měnit. Co na tom, když dokončí jeden či dva.

    Reagovat
    • No jo, pěkný. Ale co když bude třeba někoho odvolat a ejhle, nebude koho?

      Reagovat
      • Karle, odvolání by se dalo udělat odnětím WiFi.
        Přeložení – k přenosu jím sloužené mše by se mohli dostat pouze farníci z objektivně mrtvých farností. jistě by to biskupský ajťák zvládl nějak udělat.

        Reagovat
        • Já myslím, že by se ty přenosy mohly vést přes nějakou cache biskupství, věřícím by se pouštěly se zpožděním a byla by tím pádem i možnost případně odfiltrovat nějaká nežádoucí vyjádření. Kněží by se rozdělili na cenzory a ty, kteří by sloužili mše. Po měsíci by se to třeba vyměnilo. Takhle by vlastně mohla probíhat vnitřní diskuse, co je pro církev dobré. Kdyby se něco nehodilo, tak by se to prostě vystřihlo a nebo by se doplnil vhodný komentář, například „on si vyložil staré zadání po svém…“

          Reagovat
        • Dobrý nápad, v moderních technologiích jste prostě lepší!

          Reagovat
    • Na druhé straně nastane veliký problém na biskupství – a to s placením povinných odvodů farnosti pro biskupství: výše desátku pro biskupství se počítá podle lidí v kostele. A – nebudou mše – nebudou lidi v kostele – nebudou desátky. Na druhé straně je ale nutno podotknout – nebudou kněží – nebudou tedy ani jejich platy, takže biskupství ušetří. – Tak teď sama nevím, jestli je to klad nebo zápor. 🙂

      Reagovat
      • Lído,
        problém s desátkem se dá vyřešit zpoplatněním internetového sledování.
        Jsou tu i další plusy. Jak spočítal ekonom Biskupství brněnského Ing.Zelenka, neúčastí lidí na mších se výrazně ušetří. V zimě za topení, po celý rok ze osvětlení, vodné – stočné, klekátka se neoklekají, zvonky nevytlučou. Ušetří se i za vazelínu k mazání pantů vrat, za úklid, čistící prostředky a varhaníka.
        Nakonec, jak už jsi odhalila ty, i za ty kněze. A jáhny, protože přečíst evangelium si může kněz sám a závěrem říct: „Jděte ve jménu Páně“, stejně není komu.
        I hloupého napadne, natož ČBK, ponechat tento model i po odeznění epidemie.

        Reagovat
        • Myslím, že ve věci schválení těchto zcela logických nápadů se čeká už jen na vyjádření Vatikánu. Nedivil bych se, kdyby se stalo realitou… 🙂

          Reagovat
          • Mimochodem – je veřejným tajemstvím, že v Loretě existuje ještě jeden programovatelný válec pro zvonohru. Snažil jsem se identifikovat, co na něm je a zjistil jsem, že je to jeden velký zmatek, protože kolíčky z něho předešlé generace používaly jako zdroj náhradních za ošoupané z písně Tisíckráte. A tak jsme se se správou Lorety rozhodli k radikálnímu kroku – využili jsme koronavirové mlčení k Záměně tónových válců a já tam naprogramoval „Blíž k tobě Bože můj“. Tato píseň se rozezní hned, jak se Loreta otevře pro veřejnost a bude znít mimo jiné i do oken Ministerstva zahraničí! Přijďte si poslechnout! Zvu vás (než mě zavřou)…! 😀 😀 😀
            Válce samozřejmě není problém prohodit – je to práce na cca 2 hodiny (včetně seřízení), takže tradiční mariánská píseň zůstane zachována a po vlně reakcí přijde zpět… 😀

            Reagovat
            • Proč by Tě za to měli zavřít? Je to krásná píseň, a snad nic proti ničemu.

              Reagovat
              • No, víte, jak to bylo za komunistů – za vším hledali dvojsmysly. Třeba si v tom megaúřadě naproti Loretě někdo vzpomene na Titanic a začne dohledávat „skryté významy a úmysly“… Takže je to taková zkouška, jak na tom jsme.
                A pak máme v záloze ještě jednu píseň – Maria, Maria… Ta totiž prokazatelně z loretánské věže zněla ještě na přelomu 19. a 20. století, jenže v jiné rytmizaci (barokní z 18. století). Já tuto verzi mám podchycenou a hodlám ji také nakolíkovat na válec, pakliže zrušíme „Titanic“. Úmyslem je pak písně „Tisíckrát…“ a „Maria, Maria“ v určitých časových intervalech střídat – tím mezním datem, kdy by k výměně válce došlo, by byl vždy nějaký významný mariánský svátek. Výměna válce je práce tak na 2 hodiny – neznamená to celý válec sejmout z hřídele, ale postupně vyměnit všech 64 tónových latí s již předem umístěnými kolíky (přímo na válci ve stroji to jde strašně špatně). A největší „pakárna“ je to kolíkování – stačí se přepočítat v otvorech a kakofonie je zaručená… Navíc jsou některé kontramatky pěkně „zarostlé“ tím, jak s tím léta nikdo nehýbal, takže povolit jednu matku mi občas trvalo dlouhé minuty, nehledě na zhuntované ruce… A pak ještě – obruče válce jsou šišaté, takže v místech dále od středu (osy válce) to hraje o dost jinak než v místech blíže k ose – projeví se to na síle úderů i rychlosti otáčení (tempu hry), což je děs! Znamená to podle „šišatosti“ volit přiměřenou délku kolíků (pořád jsem spekuloval, proč mají kolíky různou délku – zde je vysvětlení)… Takže asi tak…
                Bude legrace! 😀

                Reagovat
                • Legrace byla na Titaniku také.
                  Minimálně do té doby, než narazil a střetl se s REALITOU.
                  _____________________________________________________
                  Mariánský sloup chcete také jen proto, aby „byla legrace“?

                  Reagovat
                • Radku, všichni jsme pochopili, jak jsi to s tou legrací myslel. Tedy až na jednoho ….. 😀 😀 😀

                  Reagovat
                  • On totiž už vůbec nechápe, že tak minimálně tři články zpět si z něho dělám totální práskačku, takže v pohodě… 🙂

                    Reagovat
                    • Nicméně změna melodie BUDE (na rozdíl od „Titaniku“ to není mnou vypuštěná „fake“). Bude se, jak bylo již uvedeno, střídat „Maria, Maria“ a „Tisíckráte“…

                    • Co bude, ví jen Pán (Bůh).

                • A na Titaniku někomu ta píseň vadila, nebo na ní viděl nějaké nevhodné dvojsmysly?

                  Reagovat
                  • To se už nedozvíme. Předpokládám, že v dané situaci nikomu nevadila.

                    Reagovat
                    • Když si vezmete tři vítězné písně z festivalu Bratislavská lyra 1968 (Píseň o mé zemi, Hej páni konšelé a Mosazný džbán) a plně je separujete od politického kontextu tehdejšího dění, musíte nutně dojít ke zjištění, že jde o velmi HODNOTNÉ, ba povznášející písně (zvláště „Mosazný džbán“ – nádherně tehdy zpívala Naďa Urbánková, u této písně shledávám až téměř duchovní podtext). A přesto je tehdy komunisté šmahem zakázali. Oni se totiž těch písní báli. A já očekávám časy, že se leckteří „chytří“ lidé opět začnou některých písní bát…
                      Píseň „Blíž k tobě Bože můj“ není ryze smuteční písní, ale už jen první verš by mohl začít opět vadit těm, kteří k Bohu blíž (ať už jakkoliv) nechtějí…
                      A tak dále.
                      A pozor – ta doba se blíží a je za dveřmi!! A přijde to z jiné strany, než mnozí lidé očekávají (začíná to šmírováním pomocí „chytré karantény“)…

                    • Karantény se nemusíte bát. Každá technika je vždy pouze taková, jací jsou lidé, kteří techniku vymýšlejí, vyrábějí a užívají. Nejde o to, zda se s Bohech setkat chcete, či nechcete, protože jde o jedinou JISTOTU, kterou na světě máme. Dříve či později zemře každý z nás a s Bohem se setká.
                      ________________________________________
                      Pravda vždy bude iritovat ty, kdo žijí v ILUZI. …

                    • zda se s Bohem setkat chcete.

            • Rozdíl mezi vaším válcem a Titanikem vidím v tom, že na Titaniku VĚDĚLI, proč tuto píseň hrají. …
              __________________________
              Nešlo ani o provokaci, ani o „rouhání“.

              Reagovat
                  • „Ušetří se za vazelínu k mazání pantů vrat, za úklid, čistící prostředky a varhaníka.“

                    🙂 🙂 🙂

                    Reagovat
                    • Já si „varhanické volno“ úžasně užívám… K nástroji mám kdykoliv přístup, nemusím brát ohledy na průvodce a turistické výpravy… Paráda!
                      Už dokončuji za to koronavirové období čtvrtou skladatelskou zakázku… Takovou tvůrčí konjunkturu jsem neměl ani zamlada 😀
                      Pokud chcete být škodolibý a nějakým způsobem zdůraznit moji „nadbytečnost“, tak tudy cesta skutečně nevede… 😀

                    • Takou potřebu nemám. Vy jste na příspěvek od Hilaria reagoval. Ne já.

                    • Ale máte… Jen si ji veřejně nepřipouštíte… A dobře vám tak! 😀

                    • A to je právě ten důvod, PROČ jsem i v Číně chtěl se v neděli dostat na mši svatou do kostela. Právě PROTO, že „dvojího života“ jsme si za „komunismu“ užili dost a NEMÁ smysl něco zakrývat a dělat „potajmu“ (nedělat to veřejně). https://hajny.blog.respekt.cz/advent-v-cine/

                      NAOPAK. Je to úžasný „barometr“. Za co se stydím (či jednou se stydět budu) je otázkou, zda vůbec je správné a má smysl to dělat.

                • O LEGRACI – Z VÁS! 😀
                  Zbaštil jste to i s navijákem (viz konstatování Billa)… 😀
                  (Kdybych místo o Titaniku psal stejnou „fake“ o Internacionále, možná byste to už prokoukl, což by byla škoda…) 😀
                  Vracím se pomalu a jistě to „Se non e vero…“ 😀

                  Reagovat
                  • V tom je právě rozdíl, mezi slovy vašimi a mezi slovy Ježíše Krista.
                    Slova Radka Rejška platí 1den, 13 hodin a 15 minut, slova Ježíše Krista už 2000 let. Nešlo o mne. Reagoval jste na komentář od Hilaria.

                    Reagovat
                    • Jo, nemáte argumenty, tak to přehrajete jinam 😀 .

                    • Až po Vás. … Napsal jste, že jste přeprogramoval zvonkohru. Den a půl na to jste to dementoval. Buď jste jen „kecal“ za účelem být zajímavým (?), nebo jste pouze zkoušel, jaký by to (případně) mělo ohlas.

                      Četba Bible dá více. (Její obsah se nemění.)

                    • Zase to otáčíte! Vy jste naletěl a já se ohromně bavím. Žerete „fejky“ podobně jako poctiví čtenáři bakalomédií… 😀
                      Mimochodem – hlupáci skutečně často nerozliší „kachnu“ od pravdy. Problém pak nastává ve chvíli, kdy nepochopí ani situaci, kdy si z nich druzí dělají práskačku!
                      Takže bezva a díky!!
                      😀 😀 😀 😀 😀

                    • Mimochodem – taky nerozlišujete mezi zásadně velmi rozdílnými pojmy – „zvonohra“ a „zvonkohra“…
                      Poučte se. A jestli to na wiki nenajdete, rád vás poučím já… 😀

                    • Jasně všichni naletěli (včetně pátera Jůzy). Vy jediný jste svatý, pán bůh zástupů…
                      ______________________________
                      Mně je zcela šumák, co klinká na Loretě. Snad jedině, když si děláte „srandu“ z panenky Marie, Mariánského sloupu či touhy po Bohu, nemůžete se divit, že při setkání s REALITOU narazíte. (Jako „váš“ Titanik).

                    • Stejně tak mi je úplně u zadele, jestli vaše vrtule stojí, nebo se točí doleva či doprava. Já si nedělám legraci ani z Panny Marie, ani z Mariánského sloupu a ani z touhy po Bohu. Já si dělám legraci především z Vás, protože vy nejste personifikací ani jednoho jmenovaného! 😀

                    • Až Loretu zase otevřou, přijďte si poslechnout! 😀 😀 😀
                      Vercajk mám v pohotovosti! 😀 😀 😀

                    • Všeho dočasu, Pán Bůh navěky.

  • S tím bych si ovšem dovolil z vlastní zkušeností nesouhlasit, neboť úroveň bohoslužeb se stala menším počtem ministrantů, věřících a zpěváků podstatně skrovnější.

    Reagovat
    • Musíte souhlasit, nebo vám tady jistý M. H. začne vysvětlovat, že jste úplně mimo mísu… 😀

      Reagovat
            • Ne, zopakujte si literaturu a na wiki se když tak podívejte, kdo ji napsal (chytrému napověz).

              Reagovat
              • Když na někoho reagujete (Vojta) snažte se nejprve pochopit, jak to dotyčný myslel. V opačném případě (když to neděláte) presentujete pouze svoje představy. V minulosti to zde už bylo: Kadit je lépe chodit do záchoda, než na web tisickrate.

                Reagovat
                • Jan Neruda nenapsal „Dědův gramofon“, ale „Dědovu mísu“! To jste nevěděl?
                  Já dobře vím, jak to Vojta myslel a bylo mi úplně jasné, jak VY asi můžete zareagovat. Tak jsem si řekl, že než bych vám dopřál tu RADOST udělat BLBCE z dalšího diskutujícího a vás sama sebe nechat opět povýšit na korunovaného génia, který všechno ví, tak tu nevděčnou roli „poučovaného“ radši vezmu na sebe. Protože když ze mě děláte blbce vy, tak já si to v těchto chvílích už naopak považuji za čest… Tak se jen čiňte, zatím je to slabé… 😀

                  Reagovat
                  • Aha. … Pak kdo tady „zneužil“ dalšího diskutujícího.
                    🙁

                    Reagovat
                    • Nebuďte vztahovačný. Sám sebe stahujete do hlubin nesmyslů… 😀

                    • To jsem už dříve směrem k vám psal také… Nepomohlo to… 😀

  • Ještě ke koronaviru a hlášce jistého diskutujícího, že „to připomíná hru „nakaž si svého biskupa““…
    Znáte někdo aktuální stav biskupa Herbsta? …… 🙁
    Aha….

    Reagovat
      • Ano…

        Kdybyste biskupy stále jen nekritizoval a staral se také o lidské rozměry jejich bytí, tak byste to věděl.
        Jenže, jak vidno, vy vidíte jen ty „zlaté kočáry“…

        Zajímejte se také, budete vědět. Možná se pak také začnete modlit (upřímně)…

        Reagovat
          • Konkrétní věci si LASKAVĚ můžete zjistit sám. Nejsem kompetentní k poskytování informací o zdravotním stavu kohokoliv (máme tu GDPR a další nesmysly). Vím to, co vím a nemám důvod to šířit.
            Jen tím chci decentně naznačit, že vaše někdejší kecy o zlatých kočárech jsou v tomto kontextu buď vrcholem cynismu, ignorance nebo neznalosti…

            Reagovat
            • Pokud vím, v kočáře jezdil pan kardinál Duka a tomu se daří dobře. O panu biskupu Herbstovi byla zpráva v TV, že byl přeložen do vojenské nemocnice, a že jeho stav byl stabilizovaný. … Je v dobrých rukou.

              Reagovat
              • Tak vidíte, že si to umíte zjistit…
                S biskupem Herbstem jsem se před několika lety setkal, když se inkognito v trampském oblečení projížděl jindřichohradeckou úzkokolejkou…
                A že jezdil kardinál Duka v kočáře – no a?? Papežové také mají speciální „papamobil“. Hodláte jim to vytýkat?? A víte, v čem jezdí Rockefellerové? NO A??

                Reagovat
                • Nic jsem zjišťovat nemusel. Stejně, jako Vy. …
                  ____________________________
                  Z touhy papežem. 🙂

                  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *