Titulní strana

Farnostem přinesou chybějící peníze celebrity

Získat peníze na chod farnosti v době, kdy lidé do kostela nechodí, je pro některé faráře oříšek. Naplnit prázdnou kasičku jim pomohou známé osobnosti.

Praha, Brno – Vyslat ministranta s košíkem je známý a osvědčený způsob, jak zajistit prostředky na chod farnosti, který se často opakuje, nejen na nedělních bohoslužbách. V době, kdy farníci mše sledují pouze z obrazovek, se ale často pocit sounáležitosti s farností ztrácí.

„Mockrát díky pavlovským hrkačům za dnešní dar patnácti set korun. Je to první příjem farnosti za poslední měsíc. Hurá,“ snažil se 12. dubna vybídnout k dalším příspěvkům svoje přátele na facebooku farář z Bohdalic Jan Hanák, jehož mše s kamerou upřenou do stropu nezaujaly platící publikum.

Není ale vůbec sám. Podobných případů jsou spousty. „Ti kněží, kteří nezískali dostatek oveček přispívajících pravidelnou platbou do fondu PULS, budou mít podle letošních prognóz značné problémy. Kdo nemá, tomu bude vzato i to, co má,“ potvrzuje situaci správce fondu PULS (fond na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze – pozn. autora) Pavel Kafka.

Naštěstí ale faráři hledají nové cesty jak kostelní pokladny naplnit. „Pochopil jsem, že mše musím zatraktivnit. Rozhodl jsem se proto využít známostí z televize. Známé osobnosti budou mít prostor místo kázání,“ láká na zvláštní kolo AZ kvízu pod vedením Aleše Zbořila o nadcházející neděli Hanák.

Není přitom rozhodně první, kdo podobnou strategii použil. “Inspiroval jsem se v Praze. Pan kardinál vsadil pro změnu na svoje známosti z Hradu a podle informací, které mám, se mu to vyplatilo,“ vysvětluje Hanák.

To potvrzuje i mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. „Do finanční tísně jsme se dostali těsně před Velikonocemi. Pro pana kardinála jsme chtěli pořídit důstojnou zelenočtvrteční večeři. Obligátně dle biblického, beránek ať je bezvadný, stáří jednoho roku. Jediný dostupný bezvadný beránek byl v Senegalu z plemene Ladoum. Jeho bezvadnosti bohužel odpovídala i cena. Museli jsme jej koupit na dluh,“ vysvětluje mluvčí. (Beran plemene Ladoum může vyjít až na 1,5 mil. korun. Zdroj: https://www.lidovky.cz/…/manie-kolem-luxusnich-ovci-plemene…)

Peněz se nakonec podařilo vybrat mnohonásobně více. “Tím, že jsme získali hradního mluvčího Ovčáčka, jsme úvěr splatili dříve, než stihl pán Ježíš vstát z mrtvých. Navíc primas v církvi má podobné místo jako prezident v rámci státu, takže angažmá prezidentského mluvčího o Velkém pátku bylo adekvátní i z hlediska důstojnosti úřadu,“ pochvaluje si Zeman.

Kardinálova večeře ale kapsy katolíků nevyprázdnila. „Když jsme sledovali, jaké množství peněz a povzbudivých vzkazů chodí z regionů, kde máme dle sčítání nejméně věřících, bylo to jako pozorovat topící se Egypťany, jejich vozy a jezdce 😊,“ odpověděl na přímou otázku formou SMS samotný český primas Dominik Duka.

Například farnost u Nejsvětějšího Salvátora, se ale rozhodla využít známé osobnosti z vlastních řad. “Rozjíždíme službu Dámepána. Připravili jsme pro ni internetovou stránku. Lidé si tak budou moci objednat dovoz Pána Ježíše až domů. Posvěcená hostie bude samozřejmě zdarma, zpoplatněná bude pouze doprava. Aby se služba dobře rozjela, budou jako kurýři zpočátku působit Tomáš Halík a Marek Orko Vácha. Pokud člověk zadá jako slevový kód číslo písně z kancionálu, která se zpívala na mši v daný den, bude mít na dopravu 20% slevu. Garantujeme také to, že před každým podáním hostie si náš kurýr vydesinfikuje ruce ve svěcené vodě. Platit se bude na dobírku. Služba je primárně určena pro starší lidi, kteří to s online platbami ještě příliš neumí,” popsal nový projekt kurátor výtvarných intervencí akademické farnosti Norbert Schmidt, který bude v projektu plnit roli dispečera.

Jako prémiovou službu si potom bude možné objednat 10 min autorského čtení. “Kupující se pouze musí smířit s tím, že autor bude mít respirátor, plastový štít a ochranný overal. Nemáme za ně náhradu, takže opatrnost je na místě,” upřesňuje Schmidt.

2 341 komentářů: „Farnostem přinesou chybějící peníze celebrity

 • Konečně: kázání on-line si vyslouží donate v moderní době 🙂 a místo Cesty21 bude fungovat Patreon…

  Reagovat
 • Tady jen doplním informace.
  Díky spolupráci s ČT (Petr Dvořák, ředitel, v této chvíli dojednává poslední detaily smlouvy s ČBK) bude umožněno farnostem vytvořit a odvysílat jakékoliv množství zajímavých pořadů ze života církve. Podle sledovanosti půjde za každého diváka, který pořad shlédne, jedna Koruna česká na farní účet. To bude oboustranně výhodné. Česká televize se dlouhodobě potýká s tím, že na pořady uváděné na ČT 2 se nikdo nedívá. Pokud si nové pořady diváka získají, vydělají na tom obě strany.
  Zatím je v návrhu již několik pořadů:
  Kdo je lepší Dominikáni nebo Františkáni? (připravuje farnost Panny Marie sněžné Praha)
  Uzdravování v přímém přenosu (farnost Nusle ve spolupráci s Jedličkovým ústavem)
  Vymítání s dekretem či bez dekretu (soutěžní pořad mezi pověřenými a nepověřenými exorcisty)

  Reagovat
  • Však už se taky vyskytl problém – do užších kruhů mediálních pracovníků pronikla informace o tom, že tvůrčí skupina „Hosana“ (Holman + Sadílek + Navrátil) předložila k posouzení námět pořadu pro nemocné s názvem „Pomazání nemocných“. Jenže to vyřizovali telefonicky a redakční sekretářka místo „Pomazání nemocných“ rozuměla „Namazaní nemocní“ a tak to také napsala do úředního protokolu. No, bylo to dost nepříjemné, vedoucí redaktor to vzal napřed jako provokaci a prohlásil to za nehoráznost, jaká se v době koronavirové epidemie nehodí. Ale snad se to už vysvětlilo. Nemám však informace o tom, zda tento pořad bude realizován či nikoliv…

   Reagovat
   • V rozhovoru, na ketrý v diskusi níže odkazujete, slíbil J.Strach, že až arcibiskup Duka skončí ve funkci arcibiskupa, bude mu pravidelně nosit lahvinky „dobrého vína“.
    ________________________________
    Kdysi jsem měl pocit, že bych také chtěl páteru Jiřímu Reinsbergovi „něco dát“. Aby to bylo stylové, koupil jsem půl litr „Myslivce“.

    Nakonec si ho vzal. Bylo to ale se slovy: „Kazíš faráře“.

    Reagovat
 • Jen jestli pana mluvčáčka Ovčáçka pozvali k jídlu, když byl beránek na stole? 😉

  Reagovat
 • Tady píšou, že před každým podáním hostie si kurýr vydesinfikuje ruce ve svěcené vodě. No jo, je ale dostatek svěcené vody? Jeden kněz mi říkal, že mu svěcená voda už došla a tu z velikonoční vigilie, která se nekonala, nemá. Jiný kněz má sice loňskou svěcenou vodu, ale ta může být pro desinfekci rukou už prošlá. 😀
  Aby nakonec nemuseli používat dezinfekční přípravek Anti-COVID, který vyrábí Babišova firma Preol. To by někteří nemuseli rozdejchat! 😀

  Reagovat
  • Myslím, že si žádný kurýr nějakým Babišovým dezinfekčním prostředkem se NIKDY, NIKDY, NIKDY nemůže dezinfikovat ruce místo svěcené vody. Dosáhl by totiž naprosto opačného účinku.
   Svěcenou vodu Tříkrálovou mohu nabídnout – mám v lednici tři deci.

   Reagovat
   • Ptám se, nešlo by zbytek svěcené vody dolít nesvěcenou vodou (méně než polovinu), chvilku počkat za stálého míchání až se molekuly dolité vody prosvětí a pak zase dolít (méně než polovinu současného objemu … a takto pokračovat, až bude svěcené vody dostatek?

    Reagovat
    • Že by i do věcí duchovních pronikla homeopatie? 😀 😀 😀

     Reagovat
     • Hurá – tak v tom případě z mých nabízených třech deci může být celý hektolitr. 🙂

      Reagovat
   • S kamarádem architektem jsme tuhle meditovali nad stavbou památníku na Vítkově. Shodli jsme se jednoznačně na tom, že je to regulérní stavba bazilikálního typu – v podstatě do puntíku okopírovaný modernistický „kostel“ se vším všudy (snad akorát že nemá věž). Takže – jen odtud vynést Klementa, řádně jej pochovat a mohl by to být další pražský kostel. Jenže ihned jsme tuto myšlenku zavrhli s tím, že patrně ani vlna tsunami svěcené vody by z toho kostel neudělala – už z toho důvodu, že by nejspíš zalila centrum Prahy, ale k památníku by se nedostala (je příliš vysoko na kopci)…

    Reagovat
  • Fakt?? Tak to si snad radši budu ruce omývat technickým lihem, který ještě pořád mám v několika devítilitrových butylách k ředění lignofixu proti červotoči…

   Reagovat
   • No, Radku, aby nakonec i ten technický líh nebyl z některého z podniků Agrofertu! 😀 Jinak na ten Anti-covid narazíš na mnohých místech, kromě firmy Preol ho vyrábí Ethanol Energy, Deza z Valašského Meziříčí a přerovská Precheza. A i ty patří do holdingu! 😀 😀
    Ale má to i své pozitivum, vyrábí se to i z řepky, takže je to ekologické a Greta musí mít radost! 😀 😀 😀

    Reagovat
    • Tak jsem dnes tak trochu brousil kolem Nymburka a Jičína. Už ta žlutá nabírá grády! 😀
     Ale hele, Bille, což takhle pálenka z řepky? Myslíš, že by to šlo? To bych pak tu žlutou kytičku možná vzal trochu na milost… 😀

     Reagovat
     • NO řepka se během růstu 7 x stříká chemií, na závěr prý Roundoupem, aby zaschla a byla stejnoměrně dozrálá. Mohlo by se stát, že by v mači bylo víc Babišovy chemie než Babišovy řepky. AŤ by to bylo pitné opakovaně či pouze jedenkrát, pořád by to byla pálenka Babišova. Musím říct, že už jsem preventivně otrávená z toho jména, a ani si nemusím líznout.

      Reagovat
      • Hmmm. To je fakt. Kamarád myslivec (skutečný myslivec!!) mi tuhle vyprávěl, jaké děsné věci to žluté svinstvo dělá se zvěří. Když se toho nažere srna, čeká ji moc ošklivá trýznivá smrt. Problém je, že tam, kde jsou „velké širé žluté lány“, zvěř moc velký výběr stravy nemá. Instinktivně to prostě spase, protože je to na ráně a netuší, že je to chemicky ošetřené. Samotná řepka (pokud by byla čistá), není pro srny nic moc, ale neublíží. Svinstvo je ta chemie. A Jičínsko a Nymbursko zase žloutne ve velkém. Přitom se tu pěstovala cukrovka, brambory… Hlavně, že to musíme dovážet z horoucích pr….. , silnice a ovzduší nám devastují pendlující kamióny, které se stěhují z dálnic na vedlejší komunikace, aby se obešlo mýtné… Když jsem za mlada jezdil na kole svoji pravidelnou dávku přes Lázně Bělohrad do Nové Paky (kopec „Babák“ byl prověrkou, jak jsem na tom s kondicí), potkal jsem za celou jízdu tak sedm osobáků, jeden – dva traktory a z náklaďáků maximálně „vejtřasku“ nějakého místňáka. Dnes se tam nedá kvůli kamiónům skoro ani jít pěšky…
       I to je důvod, proč na to nadávám! Potravinová soběstačnost je zároveň ekologická (ať si Greta žvatlá, co chce)…

       Reagovat
       • Radku, s tou řepkou je to složité. Její nadměrná výroba v ČR je zapříčiněna dvěma aspekty. Ten první bylo, že čeští zemědělci po přístupu ČR k asociačním dohodám s EU, byli nuceni opustit mnoho výrob, které se staly prodělkové. A to nikoliv z důvodu, že by je nedokázali levně vyrobit, ale z důvodu, že dotační možnosti starých států EU a Česka byly diametrálně odlišné. A jak je známo, nelze dlouhodobě konkurovat podnákladovým cenám z dovozu. Ani po vstupu do EU si čeští zemědělci nepomohli, dodnes platí, že některé státy jsou si rovny a některé jsou si rovnější. Rčení, že v EU existuje společná jednotná politika, je jen propagandistické klišé. Druhým aspektem bylo, že eurobolševici začali propagovat využití biomasy bez toho, aby udělali nějaké odborné studie. Paradoxem je, že biopaliva, která měla životní prostředí chránit, jim de facto ubližují. https://cs.wikipedia.org/wiki/Biopalivo 🙁
        I když Babiše nemusím, lze konstatovat, že Babiš si tohle nevymyslel, on na tomto fantasmagorickém plánu eurohujerů postavil část svého podnikání. Kdyby to nedělal on, budou to dělat jiní. Pokud se lidé zlobí na pole plné řepky, pak by se měli zlobit na soudruhy z EU, kteří dodnes velebí pěstování (nejen) řepky na biopaliva. 🙁

        Reagovat
        • Ano, je vidět, že v tom je obrovský kšeft. Všichni vědí, že biopaliva nejen že ničí motory aut, ale i životní prostředí. A stejně se od toho neustoupí! Mám vlastní zkušenost, když jsem tuhle natankoval u těch zelených Maďarů (MOL) a po několika kilometrech vysadilo turbo, auto začalo kašlat a byl jsem rád, že jsem doskákal domů! Ještě, že mám soukromého servisáka, který to dokázal zprovoznit i bez výměny vstřiků… Takže u téhle značky už nikdy!! Jenže jsem byl poučen, že je to stejně z jedné nádrže a jednoho kohoutu a pokud je v něčem malý rozdíl, tak to jsou snad jen ta aditiva. Takže tankovat jen u frekventovaných pump, kde to dlouho nestojí v nádržích…

         Ano, některé státy si jsou rovnější.
         Já jsem stejně strašně zvědav, jak dopadne Řecko versus Turecko. O tom to totiž všechno nyní je a zřejmě bude i do budoucnosti…

         Reagovat
         • No dějou se nám to tam věci. O minulém víkendu došlo na moři u ostrova Lesbos k dramatickému střetu řecké pobřežní stráže s plavidly tureckých ozbrojených sil. Protože lze očekávat, že naše hlavní media přejdou tento incident mlčením, aby jim zbylo více času a místa na podrobné zpravodajství o nekvalitě roušek v domově pro seniory Horní Dolní, je potřeba si najít záběry z této minibitvy na internetu. Zkrátka kolem Turecka se mlčí, což je v souladu se zbabělým postojem EU. Našel jsem na toto téma jeden krásný vtip na stránce https://www.okoun.cz/boards/nekorektni_nebo_zakazane_vtipy%2C_inlinerovi_se_libi_ 😀
          Turecké orgány, které si odvezly migranty z pevninské části, je minulý týden navezly ke svým ostrovním hranicím, dodaly jim čluny a začaly je pobízet k plavbě. Řecká pobřežní stráž však takový vývoj očekávala a během minulého týdne odrazila několik migrantských pokusů o vylodění na řeckém území. V praxi to probíhalo tak, že člun turecké pobřežní stráže dotáhl vojenský „gumák” s migranty k námořní hranici. Tam tito mladí zdraví muži nastartovali přívěsný motor a vyrazili. Ale Řekové byli připraveni a jejich lodě jim aktivně bránily vplout. Člun s migranty kličkoval, uhýbal, vracel se a znovu najížděl…. Až mu došel benzín a Turci ho museli „zachránit”. O víkendu přešli Turci k pokusům o masový výsadek. Naštěstí i v tomto případě se Řekové ubránili. Videí z těchto útoků na Řecko po internetu koluje hafo. Tento měsíc Turecko rozhodlo o prodloužení vojenské služby 53 tisíc vojáků v základní službě. Co to tedy znamená? Pokud prodlužujete vojákům základní vojenské služby jejich vojenskou povinnost, tak k tomu budete mít pouze jeden důvod. Víte, že ty chlapy budete bezprostředně potřebovat. Samozřejmě mainstream v čele s ČT o této podstatné zprávě zarytě mlčí. 🙁
          Vedení EU, které je i nadále zatížené eurosocialistickými myšlenkami Zeleného plánu či ustanovením Evropského dne optimismu, který by měl připadnout na 27. květen, se k Turecku staví stejně, jako Anglie a Francie k Hitlerovi v roce 1938.

          Reagovat
          • Putin s Turkem Erdoganem otevíral mešitu v Moskvě, ve své době největší v Evropě. Ta už je zase překonaná a to opět v Rusku…

          • No vidíte. Už i tam ty „své“ respektují.

           Svět se mění. Pomalu, ale mění.
           _________________________
           Buďme optimisté.

       • Chudák Greta, tak ona už může i za řepku, nebo jak to mám chápat? A co konkrétního že žvatlá k soběstačnosti? Už dlouho mám pocit, že kdo chce Gretu bít, hůl si vždycky najde.

        Reagovat
   • Hlavně ho nepít! Ty následky … nechci ani domyslet 😀

    Reagovat
    • Co nepít? Tu dezinfekci nebo pálenku z řepky? 😀

     Reagovat
     • Raději ani jedno. Jedině snad tu ředěnou dezinfekci ze svěcené vody! 🙂

      Reagovat
      • Tak předně, pálenka z řepky je nesmysl. Zatímco palivo z řepky, která je olejninou, se získává chemickou reakcí, která se nazývá transesterifikace a probíhá za katalýzy, pálenky vznikají kvašením prvotních surovin a následnému zpracování na alkohol. Nejsem chemik-odborník, ale obecnou představu o výrobě alkoholu mám. Co zkvasí to jde vypálit. I když některé chutě mohou být příšerné! 😀

       Reagovat
       • No právě – o to jde! Celý tento web je o všelijakých nesmyslech, tak nám, Bille nekaž radost. 🙂
        Vážných a rozumných věcí máme pořád plnou hlavu (jako třeba: – kdy už konečně chytím toho krtka? – zase jsem manželovi zapomněla koupit pivo. – Proč ten soused pořád dělá melu s tou cirkulárkou? – Ten Babiš je teda fakt padlý na hlavu….venku máme být po deseti – kde vezmu dalších devět lidí, až půjdu zítra pro chleba a to pivo? )

        Reagovat
        • Hmm, taky máš na zahrádce krtka? No já si koupil karbidové vápno, že ho budu vyčuzovat, ale on ten hajzlík jako by to čul a na zahrádce přestal rýt! 😀
         Se sousedem s cirkulárkou nic nenaděláš, pokud ti nedělá rambajz v noci od 22.00 do 6.00 hodin, pak je to ještě dobrý! 😀
         Jediný, co teď nechápu, je počet osob lidí v kostele, stanovený na 15. V supermarketech je těch lidí daleko víc a nikomu to nevadí. 😀

         Reagovat
  • Ve svěcené vodě vydensifikovat nepomůže , tam voda muí být svěcená dvakrát, proto to musí být slivovice a nejlépe je tělo vydensifikovat pořádně i zevnitř

   Reagovat
 • Zrovna čtu na Novinkách: …nejvíc lidí se může shromáždit ve svatostánku – 15… To jsem zvědavá, jak bychom se tam namačkali. A pak je otázka, jestli se Ježíš ve svatostánku počítá za jednoho nebo ta tři. Pak je otázka, když ve svatostánku může být patnáct, tak kolik k tomu v lodi kostela, kolik na kůru, a v zákristii. 😇🙏🙃

  Reagovat
  • Asi nějaký moc velký svatostánek. 😀 Nebo nějaké moc malé osoby! 😀 😀

   Reagovat
   • Ano, to je tak, když novináři nerozumí terminologii…
    Tuhle se mnou dělal rozhovor jistý redaktor jistého pedagogického časopisu a pořád nějak nechápal, co jsou „hudebně teoretické předměty“, které vyučuji. Za poměrně krátkou dobu jsem pochopil, že mu to vysvětlit prostě nelze. A když se mě zeptal, o čem vlastně pojednává předmět „harmonie“ (což je nauka o akordech, jejich harmonickém napětí, jejich tonálně – funkčních vztazích a jejich spojování v rámci korektního vedení hlasů), bylo mi jasné, že sdělit mu to, co jsem napsal zde do závorky, by znamenalo nejspíš vznik pozoruhodného guláše nesmyslných dedukcí, tak jsem lehce zažertoval a řekl, že harmonie je „nauka o souznění duší zamilovaných hudebníků“, což on sloučil do pozoruhodného a i pro mě nepochopitelného výrazu „nauka o hudebním partnerství“…
    Ten rozhovor naštěstí tiskem nevyšel… 🙂

    Reagovat
   • Mimochodem, Bille a Lído, vždyť „svatostánky“ máte rozseté na každé pouti po celých areálech – tuhle svíčky, tuhle růžence, tuhle oplatky… 😀

    Reagovat
 • Radku, takhle dnes koukám na Události v regionech, najednou uslyším Loreta a nová melodie, tak jsem zbystřil. Jo, byl jsi tam ty! Snad to byla zase jednou nějaká pravdivá zpráva, kterou uvedla ČT 😉

  Reagovat
  • Myslím, že s tímto ještě bude legrace!! 😀
   Vůbec nejde o „bourání“ nějaké tradice, jak jsem už z více stran slyšel, ale naopak – o navázání na tradici. Celý hrací aparát je konstruován právě tak, aby umožňoval co největší variabilitu. Máme svědectví v pramenech, že melodie se ještě v 18. století měnily každé dva týdny a osobně jsem viděl písemnou stížnost jednoho z představených kapucínů na varhaníka, který byl líný a nechal jednu melodii hrát celý měsíc, což byl skandál! Zjistili jsme tedy, že to měl v popisu práce především varhaník. Není to ale tak jednoduché, jak se zdá a dovedu pochopit, že člověk, který znal pouze noty a klávesy, mohl mít problémy, když měl vzít do ruky šroubováky nebo manipulovat s docela těžkými tónovými lištami (sekcemi).
   Máme k dispozici plné dvě sady tónových lišt o 64 kusech, což odpovídá 64 taktovacích dobám, tedy dvěma symetrickým periodám o 16 čtyřdobých taktech. Do toho se musí všechno vejít. Nic delšího tam naprogramovat nelze. Momentálně se hrabu ve zpěvnících a vyhledávám mezi kancionálovkami a v Mešních zpěvech melodie, které půjdou realizovat.
   No ale – už jsem zaznamenal ohlasy, jako že se za každou cenu chceme zviditelnit – a dokonce jsem byl přirovnán ke kardinálu Vlkovi, který se „na věky zviditelnil“ tím, že po ještě více staletích přesvětil svatovítskou katedrálu na sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Jenže tady je malý rozdíl – původní (či spíše původně-nepůvodní) píseň „Tisíckráte pozdravujem tebe“ nebyla zlikvidována, ale je v plném znění zachována na válci, který je momentálně sundán. Není problém ji tam kdykoliv dát zpět. Dokonce nyní uvažujeme o zadání výroby dalších tónových lišt, abychom měli současně „uskladněných“ melodií více – nikoliv pouze dvě. No a kdybychom zůstali odkázáni jen na dvě stávající sady, pak by se před každým přeprogramováním musela každá píseň (pokud by se osvědčila) zapsat do not tak, jak byla a to ještě doplnit schématem kolíkování. Docela makačka, ale příjemná a pěkná – pro již brzy důchodce Rejška přímo ideální!! 😀 😀 😀

   Reagovat
  • Jen ať jde!! Beztoho v Církvi zůstává ještě příliš mnoho antikristů na to, aby významně škodili!

   Reagovat
  • … aneb – Bůh má všechny rád! I své „antikristy“. A tím se významně od nich liší – antikristi Boha rádi nemají, ale Bůh je má rád…

   Mně ten Kalouskův křik připadá jako hysterický vztek dítěte ze třetí třídy, které chce rodiče „potrestat“ za pětku z počtů tím, že jako přestane chodit do školy nebo do družiny! 😀
   Mimochodem – kolik že politických stran už ten politický matador a turista vystřídal?? No, a Němcová vypadala skoro, že se každým okamžikem rozbrečí.

   Vzhledem k tomu, že zákulisí medií podobných ČT trochu znám (vždyť jsem v rozhlase pracoval 21 let na plný úvazek a stále tam straším externě, protože ve zvonovém projektu Vltavy po mém odchodu už nikdo další pokračovat nebude, jelikož to znamená především jej DOTOVAT časem a prací za odměnu, která dnes reprezentuje přilepšení k večeři), tak mlhavě tuším, co nyní v kuloárech probíhá, ale upřímně se opět BAVÍM!! 😀

   Nezbývá mi, než popřát novým členům Rady pevné nervy a hodně úspěchů… 🙂

   Reagovat
   • Hezky to napsal v diskuzi k článku jeden z přispěvatelů:
    „Sorry Kalousku, církev není levicová partaj, kde každý musí mít ten správný názor. Já jsem za postoje našeho pana kardinála neskutečně vděčný. Ale to nemění nic na tom, že bych chtěl vystupovat z církve, protože je v ní třeba takovej Halík. Prostě ať má každý svůj názor. Tak to má přece být.“ 😉

    Reagovat
    • Přesně tak. Bůh nemůže za to, že lidi mají různé názory…

     Reagovat
     • … a Kalousek nakonec může vykonat protestní pouť do Mekky 😀 😀

      Reagovat
     • Já bych to trošičku opravila:
      Bůh přece může za to, že lidi mají různé názory, protože je k tomu vybavil.
      A dál nevím :
      buď 1. Bůh má lidi rád, a tak jim dal možnost mít různé názory.
      anebo – 2. Lidi mají různé názory, a přesto je má Bůh rád.
      anebo – 3. Platí obojí
      🙂 🙂

      Reagovat
      • Domnívám se, že platí všechny tři body. Důsledky bodu 1 bych pak chápal jako projevy svobodné vůle.

       Co trochu nechápu, je ta hysterie, která se kolem těch tří nových radních vzedmula – jako by to znamenalo konec světa. Možná to někomu zkomplikuje realizaci úmyslů (vesměs sobeckých) a někdo to pocítí jako útok na prebendy, které schovával za pojem „demokracie“. Pokud je toto pravdou, pak si mohu v duchu zazpívat Bachovo zpracování chorálu „Was Gott tut das ist wohlgetan“ (Co Bůh činí, dobré jest)…
       Ale z vlastních zkušeností vím, že „nepohodlní“ jedinci to mají ve strukturách médií proklatě těžké. Dohnat „nepohodlného“ jedince k rozhodnutí rozvázat pracovní poměr a odejít (zvláště z exponovaného a viditelného postu) není příliš složité. Takže novým členům Rady přeji především nadhled, rozvahu, pevné nervy, vůli vytrvat a odolnost vůči nátlakům a zastrašování…

       Reagovat
       • Radku, myslím že tu hysterii, která se kolem těch tří nových radních vzedmula – jako by to znamenalo konec světa, lze pochopit zcela jednoduše. Za prvé je tu obava, že by ČT opustila svůj neomarxisticky-liberální postoj a začala vysílat i jiné události, než ty „jediné správné“. Vezmi si např., kolik jsi toho v poslední době slyšel na téma tureckých provokací vůči Řecku, násilnému pronikání imigrantů na řecké území. To byl jen sám koronavirus a v ČT se „řešily“ naprosto imaginární věci, jako např. kvalita roušek v domově důchodců v Horní Dolní. 🙂 Za druhé je tam obava, že se jim někdo začne rýpat v těch začerněných smlouvách a vytáhne věci, za které se chodí sedět za katr. A třetí je tu snaha nepouštěl na obrazovky lidi s odlišnými názory, což k demokracii rozhodně nepatří.
        Kalousek a páter Halík kvičí jako staří bolševici, kterým se řeklo něco, co není v souladu s jejich ideologií. Přitom ti nově zvolení radní jsou tam tři z patnácti, ten zbytek jsou pouze lidé, kteří si tam de facto chodí pokecat s generálním ředitelem ČT a prakticky nic neřeší. Možná, že tito tři nově příchozí radní budou oněmi štikami v rybníku, které rozproudí stojaté vody molochu ČT, kterému de facto šéfují kamarádíčci, kteří posílají „zakázky“ jiným kamarádíčkům a pro něž jakákoliv změna znamená zásah do jejich brebend.
        Já říkám jednu věc. Kdyby se např. ing. Lipovské podařilo prosadit, že odpůrci manželství homosexuálů, adopce dětí homosexuály či zabíjení nenarozených dětí budou mít na obrazovce ČT stejný časový prostor, jako jejich neomarxističtí zastánci, tak už je to určitý posun. Kdyby se podařilo prosadit, že Pochod rodin bude mít stejnou publicitu, jako Prague Pride, tak už je to určitý posun. Kdyby se podařilo např. prosadit, aby ČT odvysílala dokumenty o svědectví dětí, které vyrůstaly v homosexuálních „rodinách“, tak už je to určitý posun.
        A ještě jeden odkaz na zajímavý článek : 😀 🙂
        https://echo24.cz/a/SnsaH/kdo-se-boji-virginie-lipovske?fbclid=IwAR2GdDsNq57ZNTAJz8Oq_SXY9DgWlUTzmzNsfquPOPsy3A4wpFXoqB_rtMA

        Reagovat
        • Ten článek je dobrý! K zamyšlení i k pobavení (jistě víš, jak to myslím).
         V rozhlase jsme před nedlouhým časem měli taky takovou podobnou „lasičku“. Vypadalo to dost nadějně, ale ona to totálně zvorala tím, že se na jedné zahraniční služební cestě osudově zamilovala do jistého vysoce postaveného Švýcara, čímž všechno skončilo (jen občas svým někdejším příznivcům pošle pozdravný mail s obrázky stále se rozrůstající rodiny – „je plodná jak réva“ 😀 )…
         To je asi jediný moment, z něhož bych měl v případě slečny Lipovské trochu obavy, aniž bych jí chtěl upírat lidské a logické právo na rodinné štěstí…
         Takže jen zopakuji – přeji celé „nepohodlné“ trojici nových radních především pevné nervy, dostatek potřebné asertivity, odolnost vůči výhrůžkám, nátlakům a vydírání a aby jejich působení bylo pozitivním přínosem pro všechny.

         Reagovat
         • S těmi výhrůžkami, nátlaky a vydíráním ze strany liberálních demokratů musejí tito tři noví radní ČT počítat. Liberální demokrati totiž nejsou vůbec liberální, a už vůbec ne demokratičtí. Oni se chovají jako staří kovaní bolševici, kteří si musí prosadit svou. Pro ně je demokracie, když vyhraje či postoupí jejich kandidát. Inu jak říkám, kovaní bolševici, kteří si snaží prosadit svou za každou cenu. Dokonce to došlo tak daleko, že soudruh pirát Kolaja, t. č. zeleno-černo-duhovo-růžovo-rudý europoslanec, žaloval na centrálním mozku EU, že volbou tří nových členů do Rady ČT byla ohrožena svoboda a demokracie !!!!!! 😀 😀 😀
          Hezky k tomu napsal blog Petr Štěpánek 😉
          https://pravyprostor.cz/dozvuky-volby-do-rady-ct/

          Reagovat
          • Jo, taky jsem to zaznamenal. Že jsou Piráti bezskrupulózní sebranka, mi bylo jasné od samého počátku. Ale že to jsou křiváci takového megaformátu, to překonalo má veškerá očekávání.

          • Já to všechno sleduji… A je mi zle a smutno zároveň.
           K řeckým ostrovům se nyní přidala i Amerika…
           No, jestli to Trump neustojí, tak… 🙁 Že se podaří rozpoutat „oranžovou revoluci“ i v Americe, to by mě tedy ještě před krátkým časem nenapadlo.

           Vytýkací dopis si eurosoudruzi mohou strčit za klobouk. V kontextu výše uvedeného to moc neznamená (zatím). Stěžejní jsou pro nás nyní dva „body“ – Řecko a USA. Tam se bojuje i za nás…
           Synové se mi vrátili z misí (oba v pořádku, chvála Bohu)… Nikdo mi nemusí nic bulíkovat…

          • Když se u nás hroutil komunismus, jeden člověk, taková ta „stará struktura“, mi říkal: „Vstanou noví bojovníci!“ 🙁
           Že to k nám budou tlačit ze Západu a že to bude i v USA, to mě ani ve snu nenapadlo. Že Demokratická strana v USA bude dnes levicově radikálnější, než Komunistická strana USA v 70. letech minulého století, to jsem si nepředstavoval ani v nejdivočejších snech. 🙁
           Překvapuje mě, že bojovníci proti rasismu v USA dnes protestují hlavně v obchodech s elektronikou. Nevěděl jsem, že se rasisté a xenofobové skrývají právě tam! 😀 😉

          • V roce 1990 jsem hovořil s jednou bábinkou, která léta hospodařila Páterovi X v městečku Y (promiň, ale nebudu jmenovat, aby se toho náhodnou někdo nechytil). Všichni tehdy byli plní euforie z uvolnění poměrů, u stolu jsme halasně leccos glosovali, jen ona bábinka mlčela. Když jsme se jí zeptali, co ona na to, odpověděla: „Neradujte se! Ta hlavní revoluce přijde mnohem později. Bude to muset být revoluce Ducha a to nebude nic lehkého!“ Zdá se, že měla pravdu.

           A když už jsme u těch bolševiků – když exprimátor Prahy Štěpán šel tehdy jako jediný odsouzený do fešáckého kriminálu, údajně měl prohlásit: „První kolo jsme projeli. Ale to druhé bude naše a bude tvrdé!“ Zdá se, že i on měl pravdu…

          • Taky považuji za průšvih, že mnoho lidí nerozlišuje a slepě paušalizuje. „Všechno, co jde z Ruska nebo východu, je komunistické a špatné“ (přitom současné Rusko nemá s již před takřka třiceti lety demontovaným SSSR už vůbec nic společného). „Všechno, co jde z Ameriky nebo Bruselu, je to jedině správné“ (bez komentáře). Přitom pamětníci si kladou stále více zásadní otázku – kde a v čem je rozdíl mezi totalitami? Trump jim do jejich „geniálního“ zednářského projektu (pracovně jej nazývejme NWO) hodil vidle a zdá se, že oni se nezastaví skutečně před ničím – ani před rozpoutáním občanské války (která samozřejmě v tomto kontextu může přerůst do nekontrolovatelného globálního maléru). Já se jen divím, že Trump ještě neskončil jako Kennedy. Může to znamenat (a to mě naplňuje nadějí), že za ním stojí také někdo podobně mocný, jako jsou ti Rockefellerové se Sorosem. Čili – vypadá to tak, že mezi sebou nyní bojují nejméně dvě (a možná ještě více) zájmové skupiny těch, kteří si myslí, že jsou předurčeni ke světovládě, přičemž ostatní lidstvo je v podstatě bezmocný rukojmí tohoto boje. Takže – spolehněme na Boha a na skutečnost, že ještě žádný „samozvaný sebevyvolený“ Boha zatím v dohledatelné historii nepřelstil a neporazil. Já jsem (na rozdíl od jiných) přesvědčen, že ona „moc“ takzvaných „mocných“ nepramení z Boží vůle, ale je Božím dopuštěním ve smyslu jejich zneužití svobodné vůle (těch „mocných“ jedinců – to zdůrazňuji, aby to zas kdosi demagogicky nepřekroutil), která přerostla do nekontrolovatelné a nezvladatelné PÝCHY.

          • Radku, ale soudruh Štěpán se mýlil. To druhé kolo nebude jejich, to druhé kolo bude jiných soudruhů, tentokráte v černých, zelených a duhových barvách. Komunistická strana a její metody, to vše skončilo. Zelení se u nás moc neprosadili, tak se ten eurobolševismus u nás tlačí přes Piráty. K tomu jim vydatně hýkají další strany, které se vydávají za liberální, ale ve skutečnosti s liberalismem (tedy se svobodou) nemají nic společného.

  • Správně, můžeš se přidat! 😀 Nevíš, kdy a kde zase bude nějaký „tábor lidu“ pod vedením Mikyho?

   Reagovat
    • Tam ne, to je přeci proruský server a tam se člověk pravdu nedoví! 🙁
     Teď je docela zajímavé, na kolik let odsoudili v Litoměřicích toho černošského chudáčka, co nezvládl svoji schizofrenii a sexuální nadrženost a znásilnil to šestnáctileté děvčátko, protože se mu připletlo do cesty a síla jeho hormonů a penisu jej nejspíš přemohla…
     Správně!
     Holka jej neměla provokovat a když už musela ven, tak si měla vzít burku! Dobře jí tak!!
     Dva roky odnětí svobody je strašná pálka! My, co jsme za bolševika byli na dva roky na vojně (což bylo v podstatě rovněž odnětí svobody), si to ještě pamatujeme! Ufff!
     Chudák malý, jen aby mu v tom kriminálu neublížili! „Prasečkáři“ to tam prý nemají lehké!

     Ne, opravdu nemám slov! Být to moje dcera, tak fakt nevím, co bych udělal!
     Ať tady někdo kecá o milosrdenství!
     Karle, myslím, že na Pravém prostoru se o tom litoměřickém případu dovíš víc…
     I když – jistě to je jen štvavá propaganda, je to také přeci jen proruský server…

     Reagovat
     • Radku, hezky to napsal v článku „Čarodějnice Lipovská už letí na Kavky aneb Progresivistická inkvizice se tolik snažila, aby ji upálili“ ekonom Pikora: „Všichni ti, kteří opovrhují Parlamentními listy a veřejně prohlašují, jak je nečtou, přesně vědí, kdo v nich co řekl, a přisuzují tomu velkou váhu. Z Parlamentních listů se pomalu stal Hlas Ameriky, který také všichni poslouchali, ale nikdo se k tomu neznal.“ 😀 😀
      S tou holkou, co ji v Litoměřicích znásilnil černoch, se ukazuje, že česká justice bude kráčet ve stopách justice evropské, která dělá z hrůzných kriminálních činů lidí jiných kultur prakticky bezvýznamné věci, o kterých by měla média nejraději pomlčet. Takže si pamatuj, když v době nouzového stavu ukradneš v obchodě zboží za tisícovku, napaří ti natvrdo 26 měsíců. Když budeš doma pěstovat dvacet rostlin konopí, dostaneš 6 let natvrdo! Když však černoch či muslim znásilní 16-letou dívku a udělá jí trauma na celý život, dostane 24 měsíců. Pro jistotu z něj udělají postiženého, který vlastně ani nevěděl, co dělá. Asi měl nějakého dobrého advokáta z nějaké politické neziskovky, kam ze svých daní přispíváš i Ty. Výše trestu je kromě výsměchu té dívce také pozvánkou pro ostatní Afričany a muslimy do přívětivého Česka. 🙁

      Reagovat
      • Jo, to je asi tak, jako když se řekne „Zeman“ nebo „Babiš“, tak se všichni jako otřesou odporem (aby se neřeklo) a přitom je nesporné, že mnoho jejich názorů ve veřejnosti rezonuje.

       A stále vzpomínám na to, jak, když jsem byl na vojně, politruka mohl trefit šlak, když zjistil, že jeden spoluvoják má na tranzistoráku naladěnou Moskvu (bylo to v době, když Gorbačov začal s „perestrojkou“)…

       Reagovat
       • ANo, ale už dnes i V.Klaus mladší (když vrací pero) ví, že „krást se nemá“.

        Reagovat
        • Odvádíte pozornost… Znásilňovat se může? Který „nadrženec“ či sexuální štvanec by nepodlehl pokušení s vědomím, že mu za to v Česku hrozí pouhé dva roky…

         Reagovat
         • Ani podle Desatera, ani podle státních zákonů ne.
          JK takové věci také NEČINIL.

          Reagovat
          • JK ne, ale „schizofrenik“ z Afghánistánu, či odkud že vlastně přičadil…

          • Tím spíše bylo špatně Ježíše Krista ukřižovat.

          • Aby nás nevykoupil?

          • … aby se nesplnilo, co bylo psáno?
           a tak dále…

           HERETIKU!!

          • Z pohledu čistě lidského jistě. Jenže JK nebyl obyčejným „člověkem“…

          • Vy ho nepovažujete za Boha?

          • Naopak. Otázka ZCELA zásadní.
           Celou dobu zde tvrdíte, že bylo SPRÁVNÉ „ukřižovat Boha“.
           ____________________________
           Já si to nemyslím. …

          • Jasně…
           Sklapněte už, jste ….. píp….

          • Tož nešiřte BLUDY.
           🙂 🙂 🙂
           _______________________________
           NEBYLO správné JK ukřižovat.

          • Stejně tak PODLE VÁS nebylo správným způsobem završeno Vykoupení….

          • To si to VELICE špatně vykládáte !!!

           Nikoliv pouze „podle mne“, ale třeba také podle Prof.Václava Wolfa (někdejšího dogmatika) teprve až NAKONEC v Nebi může platit, že množina Bohem zavržených bytostí bude PRÁZDNÁ.
           __________________
           Tento stav a tato REALITA (a to nejen pro RR) dosud nenastal.

  • A to není jen tento případ…
   Z mnoha českých cukrovarů funguje už prakticky jen cukrovar v Dobrovici, Solo Sušice to už taky zabalilo, kam se poděly české textilky, co takhle Technolen v Lomnici nad Popelkou, Plastimat Liberec, Škodovka v Plzni také jen vzkvétá, kam se poděl tradiční český porcelán a sklo… ani ty pivovary už nejsou naše…
   Za všechno toto může kardinál Duka a Lipovská!
   😀 😀 😀 😀 😀
   (a tady se řeší jeden jakýsi hotýlek…) 😀

   Reagovat
   • Radku, když někdo napíše takový článek, který je spíše okrajovou záležitostí, tak na počátku bývá snaha někoho očernit. V tomto případě je to zřejmé. A tak Seznam.cz, který je pupeční spojen s ČT, napíše bezvýznamný článeček, který pak v levicově-neoliberálním Christnetu „rozvine“ jakýsi dramaturg náboženské tvorby České televize. 😀 😀
    Víš, ty píšeš, co všechno již nefunguje, ale to jsou firmy, které na rozdíl od Chateau Clara Futura neskončily z důvodu špatného podnikatelského projektu, kůrovcové kalamity či koronavirové krize, ale z důvodu, že je někdo vytuneloval, byly někomu pod cenou prodány a následně z konkurenčních důvodů zlikvidovány, nebo jiným kriminálním způsobem zrušeny. 🙁
    Ber to tak, že si Kája potřeboval jenom kopnout do Lipovské! 😀 😀

    Reagovat
    • Pominu obvyklé nálepkování a útoky na každého, kdo nezpívá dle Vašich not.
     Myslím, že moje otázka je naprosto legitimní.
     Proč paní ekonomku, kterou kardinál Duka považuje za odborně skvělou, neangažoval
     v církvi, ale poslal ji do televize? Je mu stav financí ČT bližší než stav financí v jím spravované
     diecézi? Za kůrovce samozřejmně nemůže ani Lipovská, ani Duka nebo místní farníci (ti to jen nakonec zaplatí). Snažit se eliminovat ztráty je povinností dobrého správce, tudíž i kardinála Duky. Ale vybral si někoho jiného. A Lipovskou vybrali do ČT především představitelé a sympatizanti ANO a ČSSD.
     Nechtěl se jí nakonec kardinál Duka spíš zbavit 😉 ?

     Reagovat
     • Něco jiného je pojmenování něčeho, co dokážu odargumentovat, něco jiného jsou nálepky bez nějaké argumentace. 😀
      Kdo není hloupý a dokáže si věci ověřit, ten se z veřejných zdrojů dozví, že zámek Břežany byl rekonstruován od roku 2016, tudíž o podnikatelském záměru muselo být logicky rozhodnuto daleko dříve. V té době teprve ing. Lipovská ukončila studium VŠ. 😀 😀
      Kdo není hloupý, ten také ví, že v roce 2015 se situace jevila jinak, ani ten nejchytřejší ekonom a analytik nemohl počítat s něčím takovým, jako je obrovská kůrovcová kalamita s fatálními dopady, ani koronavirová krize. 😀 😀
      Pražské arcibiskupství zajisté ví, jak se věci ekonomicky mají, určitě má i jiné dobré ekonomy, teď se jedná spíše o rozhodnutí manažerů. Buď se jim podaří po odeznění krize naplnit původní podnikatelský záměr a nalákat zde vědeckou klientelu, nebo se prostory budou pronajímat či užívat k jinému účelu, nebo se zámek prodá.

      Reagovat
      • Sám jste si ODPOVĚDĚL. …

       JK se v příběhu vyprávěném v Bibli nezlobil, že existují „SPRÁVCI“ (vinice).
       Jádrem sporu bylo, že pro SEBE chtěli „KŠEFT“ a odmítli (dokonce zabili) syna MAJITELE.

       Reagovat
          • Kecáte a nevíte o čem… Papouškujete (viz o něco výše)…

          • Pokud správně počítám, paní Haně je v současné době teprve 29 let. Tj. pokud by měla 20-ti letou praxi, musela by začít „odborně“ působit už ve svých 9 letech: https://www.muni.cz/lide/370545-hana-lipovska/zivotopis

           Má to i jiný „aspekt“. Lidé mezi 20 a 30 lety věku často mění žebříček svých životních hodnot. (Někdy se tak stane dokonce i v pozdějším věku. Příkladem byl např. pan kardinál Tomášek. Komunisté si ho vybrali proto, že byl údajně „nevýrazným knězem“. Nakonec se však i on změnil a v roce 1989 pronesl: „V tomto důležitém okamžiku našich národních dějin, stojím já i katolická církev na straně národa.“)
           ____________________________________
           I já dříve už vyjádřil názor, že byla (ona) druhým „předhozena“.

          • No vidíte to… Life is life… 😀 😀 😀
           Občas se stane, že desetiletý Bohem nadaný houslista hraje jako Oistrach (nebo i lépe)…
           Kde jsou hranice lidských možností…
           (Tedy Vaší argumentaci fakt „obdivuji“ – Svěrák by vás měl přizvat do Cimrmanova týmu)…

          • Občas se stane, že „desetiletý“ (LIDEM) i pěkně „naletí“.

           Boha, ani pana Svěráka bych si do úst zde nebral.
           __________________________________________
           Když za PODPORY „církevního školství“ pošle dítě rodiče k SOUDU za to, že po něm rodič chtěl, aby si vzalo bačkůrky, tak takové školy (i jeho „kádrovou politiku“) ať si SOUDRUH „DOMINIK“ DUKA strčí za „KLOBOUK“. …

  • Ještě, že se D.Duky nedožil P.Jiří Reinsberg…

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Reinsberg

   „… tajně oddával komunistické funkcionáře, například kulturního tajemníka OV KSČ v Praze 1, nebo komunistického ideologa a šachového velmistra Luďka Pachmana. Naproti tomu 21. srpna 1969 poskytoval v kostele azyl demonstrantům, proti nimž policie na Staroměstském náměstí zaútočila vodními děly. Jako ho nepostihlo vězení, ač s touto možností vždy musel počítat, vyhnuly se mu v životě i vědecké a biskupské hodnosti, ač k nim měl blízko. V roce 1991 byl jmenován papežským prelátem. “
   ________________________________________

   Kouzlo nechtěného:

   „21. ledna 2001 byl jednou z 27 osobností, které vyzvaly vedení České televize v čele s Janou Bobošíkovou k odstoupení.“

   Reagovat
    • Správně. Proto se tehdy ozval (a televizní pracovníky podpořil) nejen pan Prof.Halík, ale i páter Jiří Reinsberg.

     Reagovat
     • No a?? Já jsem je tehdy taky podpořil! (Dnes bych si za to však nafackoval)…

      Reagovat
   • Komunistického ideologa Luďka Pachmana neoddával, oddával již katolíka Luďka Pachmana. A není to nic v rozporu s D. Dukou, kterého se dožil a s kterým si byli i v rámci Starého Města velmi blízcí, značnou dobu i u dominikánů sloužil (po mši sv. 7:30 u sv. Havla, 8:30 a 10:30 u sv. Jiljí a 11:30 v Týnském chrámě míval tenkrát skutečně dost).

    Reagovat
    • V kostele sv. Jiljí (dominikáni) jsem P. Reinsberga nikdy nezažil.
     Nicméně míval (u Týna) ještě poslední mši v Praze ve 21:00, na kterou jste zapomněl.
     _____________________________________
     Poznal jsem i jiné komunisty, kteří do kostela chodili. …
     (Také prezident Husák byl katolíkem.)

     Reagovat
     • Taky mi jeden takový říkal, že se ho soudruzi ptali, jestli se vyrovnal s náboženskou otázkou, a spokojili se s tím, že vyrovnal, a už je nezajímalo, jak, a ze strany Církve se jeho obojakost také nějak neřešila … ale Pachman byl, byť jako dítě pokřtěný, naprosto přesvědčeným komunistou, který po své konversi od komunistické ideologie směrem k víře za asistence P. Reinsberga dával do pořádku i své manželství předtím uzavřené kdysi jen na úřadě, a tudíž neplatně. Kolovávala o tom kdysi publikace z nakladatelství Samizdat.

      Reagovat
      • Hlavně se mi nelíbí, že nevnímáte člověka „cele“. Pan Pachman byl stále ten samý člověk. Jakkoliv se jeho zkušenost či poznání změnilo, doplnilo, ROZŠÍŘILO.

       Tělo, duše a duch. Ne pouze „nositel ideologie“ ve smyslu „duch“.
       _______________________________________
       Co se komunistů týče, jeden pán, který byl ve straně a zároveň katolíkem mi kdysi řekl, že to svému nadřízenému komunistovi (který prý byl zase vyznáním žid) vysvětlil úctou ke předkům. Ti byli katolíci, proto i on. Vedoucí komunista mu na to prý řekl, že úctu k rodičům respektují a proto že ko kostela chodit smí.

       Je to o lidech.

       Reagovat
       • Nevím, zda úcta k rodičům (nebo tradice, místní společenská konvence a podobně) je tím pravým důvodem k „chození do kostela“…
        Ale budiž, je to o lidech…

        Reagovat
        • Je to sice až 4., ale přesto BOŽÍ PŘIKÁZÁNÍ.
         ______________________________
         ANO, je důvodem. (Bůh není „rodič“?)

         Reagovat
         • Přeci jen bych si dovolil mírně rozlišovat Boha „rodiče“ a rodiče biologického…
          Je známo mnoho případů, kdy děti „chodili“ do kostela z donucení rodičů biologických, kterým se tak podařilo dětem víru a vztah k Bohu dokonale zošklivit, takže pak musely jít vlastní jinou cestou…
          I dnes znám jednu takovou rodinu, kde především matka je dokonalý bigotní „magor“. A na vlastní oči jsem viděl až hysterickou emotivní scénu, kdy její asi sedmiletý synek plakal, že je mu strašně špatně, chce se mu zvracet, ale že má v sobě Ježíška. Matka na něj křičela, že v žádném případě zvracet nesmí a ještě ho „seřvala“ za to, že když věděl, že je mu špatně, tak neměl chodit k přijímání (sedmileté dítě).
          O nějaký čas později jsme z okna sakristie, kde jsme se zdrželi, viděli k jejich domu dojíždět sanitku… Co se dělo dále, nevím…

          Reagovat
          • Pravopysná chiba – samozřejmě má být „děli chodily“…

           No, blíská se na lepší časi f tom, že naši genijální zjednodušovatelé češtiny nejen zruší shodu podmětu s přísutkem, ale i interpunkcy a jiné přežitě nesmisli…

         • Držet se postoje rodičů bez ohledu na správnost je velmi svérázným výkladem 4. přikázání.

          Reagovat
          • Tomu nerozumím. Vy jste „katolický“ kněz a tvrdíte, že není strávné „chodit do kostela“ ?????????????????
           __________________________________
           Ve vší úctě byste to i tomu pánovi dopřát.
           (Lékař také léčí každého – měl by – ne jenom svoje „straníky“.)

          • Emoce?? 😀

           A znovu poukazuji na fakt, že se tady oháníte „vší“ úctou (máte VŠI?)…
           Jazykově správnější by bylo „při veškeré úctě“.

           Kdybyste všechno dělal „vší“ silou, tak toho moc nedokážete…

          • Martine, já tvrdím, že 4. přikázání nezavazuje být katolíkem, muslimem, nebo komunistou, protože rodiče byli katolíky, muslimy, nebo komunisty, že rozlišovat, co je správné, a rozhodnout se musí každý sám.

          • Aha, v tom případě jste nepochopil základní pointu RESPEKTU, o které jsem zde výše hovořil a psal já. …

           Konkrétně: Na jednom „církevním“ zájezdu, kterého jsem se zúčastnil ještě v době, kdy jsem žil v Praze, byl s námi v autobuse i bývalý konzul (tj. velvyslanec či něco v tom smyslu) Československa ve Vietnamu. Byli to s paní velice příjemní lidé i se s nimi dalo o mnoha věcech a poměrně hodně otevřeně hovořit. On mi vyprávěl, že byl členem komunistické strany, ale že ho soudruzi i přesto nechali „chodit do kostela“. Jeho „dozorový orgán“ (tj. jemu nadřízený soudruh) byl prý žid. Pochopil jsem, že když otázku náboženství probírali, vysvětlit to pan velvyslanec tím, že pochází „z věřící rodiny“, a že do kostela chodí právě z důvodu úcty k rodičům. A teď ona pointa: Nadřízený komunista mu na to prý řekl, že ONI úctu k rodičům ctí (respektují), a proto, že smí do kostela chodit.
           ___________________________
           Nebylo a není smyslem řešit PROČ se lidé modlí a proč chodí do kostela. To je jejich OSOBNÍ věc. Pointou byl pouze onen RESPEKT.

 • Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že na pražském Staroměstském náměstí znovuvztyčený Mariánský sloup již nebude mít žádný hlubší ideologický ani historický význam. „Na Mariánský sloup se už dnes naštěstí můžeme dívat jen jako na umělecké dílo, protože před Švédy nás místo Panny Marie spolehlivě ochránila moje vláda tím, že jsme jim kvůli koronaviru zakázali vstup do země.“

  Reagovat
  • Dnes jsem se díval na téměř úplně stejný Mariánský Sloup na Velkém náměstí v Hradci Králové. Dokonce ten v Hradci má ještě více soch, než ten v Praze.
   _____________________________
   Proč je ten pražský takové „politikum“ když to samé jinde nikomu nevadí … ???

   Reagovat
   • No PROČ asi…
    (Odpovězte si sám, víte všechno lépe než ostatní)…

    Reagovat
    • RR nemá ODPOVĚĎ NA KAŽDOU OTÁZKU? 😉

     O tempora, o mores!

     Reagovat
     • … skupina mladých pražských aktivistů svrhla na Žofíně sochu Boženy Němcové, protože se jim nelíbilo, jak neobjektivně se spisovatelka ve své knize Babička vyjádřila o černém myslivci. 🙃

      Reagovat
      • To je právě ona „KATOLICKÁ“ (Dukova?) výchova… Když dítě „zlobí“, tak ho povýšíme a uděláme z něho kanovníka. 🙂 🙂 🙂

       Dokonce jsem se setkal už i s učením „církevního psychologa“ vysvětlované tak, že dítě nemá poslouchat rodiče, protože RODIČ „nemá právo“ dítě trestat. …
       _______________________________
       UŽ aby si toho SOUDRUHA Duku OPRAVDU vzali do NEBE !!!

       Reagovat
       • To mi trochu připomíná hlášku, kterou jsem onehdy zaslechl: „Jestli ho Bůh má radši než já, tak ať si ho vezme“…
        Dalo by se to také vysvětlit tak, že ten, kdo to pronesl, přeje dotyčnému smrt?
        Přejete kardinálovi smrt?

        Reagovat
        • … a zase narážka na „jistého“ kanovníka…
         Vás to bude pronásledovat do „nejdelší“ pozemské smrti??
         Druhým radíte, aby odpustili, sám toho nejste schopen (kdybyste toho byl schopen, tak to pořád nerozmazáváte)…

         Reagovat
         • a) Co se smrti týče: „přej a bude Ti přáno“. Aneb: „jakou měrou měříte, takovou Vám naměří Bůh“. …

          b) Bodejť by si nebyl „jistý“, když pan kardinál „má za to“…

          c) Není snad „všechno v pořádku“ ???

          Reagovat
  • Nicméně je paradoxem, že onen „fór“ o konci epdemie až po obnovení Mariánského sloupu v Praze na Staromestském náměstí se DE FACTO stal realitou.

   V podstatě (ať chceme či ne) pan premiér k ukončení epidemie SKUTEČNĚ přispěl.
   Právě tím, že za jeho vlády (po tolika letech) byl sloup obnoven. …
   ______________________________
   Co Bůh činí, dobře činí.

   Reagovat
   • Ano, co Bůh činí, dobře činí… Jen někteří lidé si to vykládají „různě“…

    Reagovat
    • Chcete tím říct, že Ježíše Krista neukřižovali lidé, ale Bůh ???
     ____________________________
     Že Vás pusa nebolí.

     Reagovat
     • Nikoliv. Tím chci jen říci, že opět blbě kecáte (jako vždy)…

      Reagovat
  • Zdá se, že se konečně v zahraničí začíná ujímat český vzor likvidovat nevhodné sochy 😉.
   Např. americká města narychlo odstraňují sochy Kryštofa Kolumba, kterého podle nových pokynů není přípustné uznávat jako velkého objevitele, protože byl především odporným kolonizátorem. Ohrožen je pochopitelně i název prestižní Columbia University v New Yorku, o jehož dalším osudu se bude teprve rozhodovat, jakož i existence všech již zbudovaných hřbitovních kolumbárií.

   Reagovat
   • Když bourali sochy a jiné památky mudžahedíni v Afghánistánu, podivil jsem se, ale pak jsem si uvědomil, že vlastně od té primitivní, fanatické a agresivní muslimské sběře ani nic jiného očekávat nejde a divit jsem se přestal. Teď bourají sochy černoši a ultralevicové smažky v USA …, a ani zde není údiv namístě.
    Postupem dojde na všechny historické postavy. George Washington byl také tabákový plantážník se stovkami otroků hádejte jaké barvy pleti a nebo Abraham Lincoln to se zrušením otroctví a hlavně zrovnoprávněním černochů také nemyslel tak romanticky, jak si to mnozí představují. Takže mají v plánu američtí ultralevičáci vymazat z amerických dějin i tyto osoby a podrýt tak samotné základy Spojených států amerických.
    Chování amerických Demokratů, kteří toto vše rozdmýchávají, jen potvrzuje, že Demokratická strana a Komunistická strana USA už se konečně sloučily! 😀

    Reagovat
    • Američtí levicoví aktivisté se již oficiálně vyjádřili, že nemají žádné námitky proti českému názvu amerického brouka „mandelinky bramborové“, protože jeho souvislost s oblíbeným Nelsonem Mandelou je zřejmá.😉

     Reagovat
     • Ti levicoví poblouzněnci už neví, co roupama dělat, a tak vymýšlí kapitální békoviny. Např. mezi urážlivé filmy zařadili po Jihu proti severu např. West Side Story, Forest Gump, Indian Jones, Tenkrát v Holywoodu, Pravdivé lži či Mlčení jehňátek. (blijící smajlík)
      To je jen výsledek levicového vymývání mozků za mnoho desítek let. Je to výsledek strategie neomarxistů, kteří třídní boj vyměnili za boj za práva menšin, lhostejno jakých, hlavně když to povede ke zničení té zlé západní kapitalistické společnosti. K tomu úspěšná strategie Dlouhého pochodu institucemi a tady je výsledek. 🙁

      Reagovat
      • O to LAHODNĚJI zní pasáž z proroka Izaiáše:

       „I překují své meče na radlice, svá kopí na vinařské nože. Pronárod nepozdvihne meč proti pronárodu, nebudou se již cvičit v boji. Nuže, dome Jákobův, choďme v Hospodinově světle!“

       (Iz 2, 4-5)

       Reagovat
   • Já myslím, že je to teprve začátek. Počítal bych, že brzy bude na řadě Karel Hynek Mácha na Petříně za to, že napsal rasisticky laděné „Cikány“, v Polsku to určitě odnese Sobieski (za to, že nenechal Turky svobodně kolonizovat Evropu), Karel IV. má taky máslo na hlavě, Nevím, jak to dopadne či nedopadne se Žižkou na Vítkově (údajně to má být největší jezdecká socha na světě – ještě větší než „Miednyj vsadnik“ v Petrohradě), svatý Václav možná bude nějaký čas ušetřen díky tomu,že jej pan Černý v Lucerně posadil na chcíplého koně (údajně to má symbolizovat dočasnost koně a nadčasovost Václava – no, můžeme tomu věřit, ale nemusíme). Nakonec si říkám, že před lety měli na Letné nechat toho Majkla Džeksona místo toho praštěného metronomu, který měl v tom roce 1989 snad cosi symbolizovat, ale teď už je pro srandu králíkům asi
    jako pěticípé hvězdy kdysi na komínech…
    A Bedřich Smetana tu Vltavu taky napsal blbě!! Podle hydrologických pouček je hlavním tokem na soutoku ten, který má větší průtok! U Mělníka je to jednoznačně Vltava, Labe má průtok menší. Takže Bedřich měl tu apoteózu na českou řeku dopsat až do Hamburku (jsem zvědav, jak by zhudebnil ty doky a ten bordel kolem)…
    A nebo – když chtěl opěvovat ryze českou řeku, která pramení a končí v Čechách, tak měl napsat právě to Labe! Úvodní pramínky bych mu tam nechal (stejně v těch flétnách posluchač nerozliší, jestli je to ten či onen tok), i to „Kočka leze dírou“, ale místo Vyšehradu by musela přijít Kunětická hora (asi na variaci nápěvu „Okolo Hradce“) a celé by to končilo polkou „Já mám svou panenku v Roudnici“, což by bylo typicky smetanovské – Smetana polku miloval a každému svému děvčeti jednu věnoval… A Mělníkem by Labe logicky končilo, dál je to podle hydrologů Vltava… Jo – ale celé by to muselo začínat trubkou (Labe vytéká z trubky)…
    Já jim dám – pomníky!!! 😀 😀 😀

    Reagovat
    • U nás jsou (zatím) tyto „pokrokové“ věci zatím v pořádku. A to i přesto, že se některé politické strany za podpory politických (ne)ziskovek velmi snaží. V Polsku to zase berou od podlahy. V souvislosti s podpisem Charty rodiny na ochranu manželství a rodiny polský prezident Adrzej Duda prohlásil, že „dnes budujeme skutečnou svobodu, nedovolíme svést naše děti na špatnou cestu a že LGBT je ideologií, takovým neobolševizmem. Generace našich rodičů nebojovala za vyvržení komunistické ideologie ze škol, aby se tam dostala jiná, ještě horší! “ A eurobolševici hýkají a hýkají. 😀 😀
     Jiné je to v Londýně, který má muslimského starosty Sadiqa Khana, který navazuje na tradici Kulturní revoluce v maoistické Číně. Ten oznámil, že zreviduje všechny dominanty v britské metropoli, aby určil, zda jsou v souladu s hodnotami ‚diverzity‘ tohoto města, kdy naznačuje, že ty údajně rasistické monumenty nahradí pomníky LGBTQ a osobností z rasových menšin.
     Po rozbití sochy Edwarda Colstona v Bristolu přirovnal vůdce Strany Brexitu Nigel Farage levicovou agendu hnutí – Na černých životech záleží – v Británii k Talibanu v Afghánistánu. Po převzetí Afghánistánu v roce 1996 uvalil Taliban na veškerou kulturu v zemi přísné islámské předpisy, takže ničil památky na před-islámskou minulost této země. „Dnes se v Británii zrodila nová forma Talibanu. Pokud rychle nezískáme morální vedení, tak se naše města rychle změní, takže už v nich nebude hezké žít,“ řekl Farage.
     Tož tak!

     Reagovat
     • Je to strašné…
      Dostal jsem mail od carillonistky Chantal Begeot z Dijonu. Ještě před deseti lety jsem chodil dijonskými ulicemi, popíjel víno a měl čtyři úspěšné koncerty na zvonohru zdejší katedrály. Bejvávalo…!
      Vzpomínám na nádherné chvíle v nedalekém městečku Selongey, kdy jsme po koncertě na zvonohru donesli stolky a židličky do nedaleké vinice a vychutnávali nádherné a neopakovatelné. Je to oblast vína, kde snad ani nic jiného neroste a růžové víno se dává jako limonáda i malým dětem. Podobné to bylo v rovněž nedalekém Seurre, kde je zvonohra umístěna v kupoli místního chrámu sv. Martina s nádhernými varhanami – také pro mě „nesmrtelný“ zážitek…
      A tak si jen říkám,co z toho všeho jen bude? Selongey i Seurre jsou od Dijonu kousíček a zmíněná etnika, která nyní dělají BORDEL v Dijonu, jsem tam také zaznamenal (bohužel)…
      To, co mi Chantal napsala, je nepublikovatelné. Jediné, na co myslím, je, aby časem něco podobného nebylo i u nás. Takže jsem jednoznačně rozhodnutý volit KOHOKOLIV, kdo bude transparentně proti imigraci…

      Reagovat
      • Svět není už, jaký byl dřív. Bohužel většina věcí spěje k tomu horšímu. Bourání soch je součástí strategie, v níž mají být lidé připraveni o svoji historii, o svoji minulost. Tu si pak budou muset zopakovat znovu. Bohužel mnohá levicová uskupení v Česku i v Evropě jsou mnohem radikálnější než KSČM. A ty se snaží společnost směrovat tam, kde už jednou byla.
       Teď je na internetu hezký rozhovor Jiřího Stracha s kardinálem Dukou. 😉
       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Srovnavat-Milion-chvilek-s-listopadem-1989-Kardinal-Duka-promluvil-627665

       Reagovat
       • „Svatá pravda“,i Nohavica o tom zpívá: „za komunistů líp bylo, v létě slunce hřálo, v zimě sněžilo“
        a Cicero si už kdysi povzdechl “ o tempora o mores“ ( řečnické zvolání vyjadřující rozhořčení nad zvráceností doby).
        Jste ta poslední generace, která ví, jak je co správně. A po vás, už jen potopa, černo a nic.
        Ale pokud zavolíte SPD, Trikoloru nebo někoho podobného, snad se to ještě o pár chvil oddálí! Ó velké díky vám!

        Reagovat
        • Jaký svět si mladí udělají, takový jej budou mít. My jsme také měli spoustu ideálů, o které jsme postupně přicházeli. A naprosto naplno, bez přikrášlování a s čistým svědomím prohlásím, že pro mě osobně znamenala největší rozčarování léta v rozmezí cca 2002 – 2010, kdy jsem ještě na plný úvazek pracoval v rozhlase a nakonec jsem rozvázal pracovní poměr, abych byl vůbec schopen to přežít při psychickém zdraví. Denně jsem mnohokrát opakoval větu „Tak za tohle jsem fakt klíči nezvonil!“ a nebo „Tak za tohle jsem rozvážel studentům letáky? Že jsem se na to nevy….!“
         A dnes ve školství – pouze učím a na ostatní kašlu. A jsem asi jediný pedagog možná v celém kraji, který totálně ignoruje jakýkoliv úřad (třídní knihy, výkazy a podobně). Prostě na to kašlu a když mě vyhodí, mně osobně se nic nestane, mám rozdělanou spoustu dalších věcí. Občas jen tak hodím „sondu“ mezi studenty, jak by přijali můj vyhazov či odchod. Jejich reakce jsou pro mě výmluvné a povzbudivé 🙂 . Navíc mě utvrzují v přesvědčení, že činím správně…
         A když se se studenty bavím o politice, tak bych s ukvapenými soudy ve smyslu „jednoznačné správnosti sluníčkářských ideálů“ poněkud přibrzdil. Téměř 60% našich studentů totiž pochází z venkova a převážně „drsného“ Pošumaví… Nejsou blbí a zmanipulovaní (zatím), alespoň nadpoloviční většina z nich.
         Škoda, že sem nemohu dát ten mail od dijonské carillonistky! To fakt nejde a já se divím, že vůbec našla odvahu něco takového napsat. Ale podle obrázků, které jsou i na dalších webových stránkách, to tam podle všeho bude dost zajímavé… Mimochodem – na stránkách ji snadno najdete podle vyhledávače – je to ženská „ranařka“, která několikametrákovým zvonům dokáže dát pořádně „zahulit“. Pěstí bych od ní dostat nechtěl. A jak vidno, tak „ranařkou“ je i ve vyjadřování…
         Když se podíváte na autentické obrázky ze současného Dijonu (též na webu), tak mě napadá jediná otázka:
         Tohle tady chcete, „mládeži“? No, třeba se vám toto přání splní. Já jen doufám, že u toho už nebudu…

         Reagovat
        • No tak to jsi to, Karle, pochopil podle svého. Rozhodně jsem dobu komunismu neměl na mysli, na mysli jsem měl dobu svobody od roku 1990 zhruba do prvních let milénia. Pak se to začalo lámat. Nejprve noví bolševici přišli s genderismem, potom s korektností, následoval multikulturismus a dnes to pokračuje dalšími krajně-levicovými zrůdnostmi včetně cenzury. Google dnes v době likvidace historických soch dokonce cenzuruje historické fotografie W. Churchilla. ČSSD se ze strany, která hájí zájmy pracujících, změnila v neomarxistickou stranu, u níž je bílý pracující heterosexuál-muž s úplnou rodinou až na posledním místě. Zelení to zkoušeli se zeleným neomarxismem, ale neuspěli. Tak byli nahrazeni Piráty, kteří se zatím úspěšně snaží přesvědčit (zejména mladé), že oni nejsou ultra-levičáci, ale stranou pro všechny. Všechny tyto poblouzněnce zastřešují politické (ne)ziskovky, které mají jednu společnou nádstavbu – Open Society Foundations George Sorose.
         Kdo chce kam, pomožme mu tam! Když chce mládež směrovat do komunismu, který se nepodařil ani soudruhům se srpem a kladivem, tak se tam holt dostane přes oranžové, zelené a černé eurobolševiky! Třeba se jí ale rozsvítí, až i zde nás začnou multikulturně obohacovat! 🙂

         Reagovat
         • Zuzana Růžičková, Wendy Holden : Sto zázraků

          Bach také ve své hudbě vyjadřuje vzdor, např. v Matoušových pašijích, což je duchovní oratorium. Tuto jeho hudbu vnímám jako vzdor člověka, který zmůže jen málo nebo vůbec nic proti zásahům osudu. Bach nám říká, že je něco nad námi nebo někde v naší blízkosti, co dává smysl. Svět má smysl. To jen my to ne vždy dokážeme hned pochopit.

          Proto je mně bližší Marek Vácha a Tomáš Halík s jejich hledáním smyslu než kazatel zmaru Petr Piťha a Dominik Duka, snažící se „zabetonovat to“, co dříve či později skončí nebo je už dokonce mrtvé.
          Na které straně se lépe cítíte vy (oba)?
          🙂

          Reagovat
          • To je zase otázka položená způsobem „buď a nebo“…

           Pro mě je to neustálé balancování na hraně mezi vzdorem a pokorou. Pokud je vám Bachova hudba blízká, tak tam máte názorný příklad třeba v kolosálním díle Preludium a Fuga Es dur BWV 552. Celá tato skladba je jedním až neuvěřitelně důsledně propojeným symbolem Nejsvětější Trojice – Tři témata, terciová příbuznost vedlejších tónin, hodnoty tří jednotek v rytmických vztazích, je evidentní tématická symbolika Boha Otce, Syna, i Ducha Svatého. Volba tóniny Es dur jasná – tři půltóny nad „alfou“ hudební abecedy… Konstrukce, jaká nemá v evropské hudbě ekvivalent, přitom však úžasná, poslouchatelná a povznášející hudba. Na jedné straně neskutečná POKORA vůči materiálu (tónovému, intervalovému, rytmickému, alegorickému). Na straně druhé výboje ve vedení hlasů daleko za přijatelnost tehdejších ustálených konvencí…

           Proč bych se měl cítil „lépe“ na jedné či druhé straně? To je úplně stupidní otázka!
           Mně akorát vadí BLBOST vydávaná za humanitární pseudoideály! A jestliže někdo nechce vidět, k čemu multikulturní „experimenty“ ve světě reálně vedou a jaký mají dopad, budiž… UŽIJTE SI TO… (Jak říkám – mně už to může být jedno, jen doufám, že mé děti a vnoučata to nějak přežijí…).
           Jsem zásadně PRO pomoc potřebným, ale smysl této pomoci NEVIDÍM v migraci (notabene řízené a organizované těmi, kteří na tom chtějí ještě více zbohatnout či dokonce si podmanit celou planetu)…

           Taky nevím, PROČ bych měl volit mezi Halíkem a Dukou… Oba pánové mě dost nezajímají. Duchovní slovo, povzbuzení, zpověď, rozhřešení atd., jsem se už dávno naučil hledat jinde – a jsou to „obyčejní“ venkovští kněží, žádné mediální hvězdy. Pro mě jsou zajímaví tím, že z nich vyzařuje LIDSKOST a LÁSKA, což je to, co u kněží hledám především. Jak někdo se mnou mluví se zdviženým čelem a dává mi najevo, jak jsem „nevzdělaný“ na to, abych pochopil „jeho“ slova, tak už tam více nemám touhu ani potřebu chodit…
           Tož tak.

          • Radku, odpověděl jsi i za mě, taky to tak cítím. 🙂

      • Však na to Ďábel spoléhá, že mu množství lidí spadne do chřtánu, jen když bude transparentně proti imigraci. I tím, že jsou takoví, kteří se spolčí i s ním, když bude proti imigraci, i tím, že ten absolutně protiimigrační postoj je absolutně nekřesťanský, i kdyby se člověk jako s Ďáblem nespolčoval.
       Čímž nepopírám oprávněnost a potřebu náležité obezřetnosti vůči cizím, (ale i vlastním,) ale je zcela fatální chybou nechat se při tom svést „pro jistotu“ k nekřesťanskému postoji.

       Reagovat
       • To je pravda. Ukazuje se však, že právě kýmsi organizovaná a řízená migrace je nyní velmi vážnou hrozbou. Situace uvnitř NATO (Řecko versus Turecko) nyní stojí za pozornost a jednoznačně z toho vyplývá, že „přesun“ obyvatelstva a potažmo etnik je jakýmsi cílem. A svědectví ze zemí, kde imigraci nechali volný průběh, jsou také výmluvná.

        Reagovat
        • Duch SVATÝ ??????????????????????
         _______________________________
         Jakkoli se neustále odvoláváte na „Boží TROJICI“, zde existenci 3. božské osoby EVIDENTNĚ ignorujete a popíráte…

         Reagovat
          • Přesně tak. 🙂
           _________________________
           „Modli se a pracuj!“ … znovu jsme u té reality.

          • Jenže každý si to PŘEDSTAVUJE jinak – včetně VÁS.

          • To je o tom, zda připouštíte, že „mimo“ Vás, může existovat „Duch svatý“. Matematicky řečeno, zda je váš „systém“ OTEVŘENÝ nebo „uzavřený“.

          • Jo – něco jako „bílá“ a dvanáctipůltónová diatonika (což někteří, i jinak dobří hudebníci nemohou pochopit podobně jako někdo nechápe Boží trojjedinost)…

          • Tu samozřejmě VY chápete. Zde je to však o něčem JINÉM. …

           Zde je to o tom, zda „trojedinost“ (Boží) skutečně CHÁPETE (A tudíž i připouštíte, že „mimo Vás“ může existovat „něco“ co nejste VY a co vás může PŘEKVAPIT a mít i „jiný názor“ (tj. právě onen DUCH SVATÝ),

           NEBO

           zda „Boží trojjedinost“ zneužíváte a o ni „tlacháte“.

       • Pane Jůzo, jako duchovní byste NEMĚL (!) podporovat „spoluobčany“, aby ve všem a v každém viděli „ďábla“. Čistě technicky proto, že „labilnější“ jedinci (viz např. pan Rejšek v minulé otázce) přestávají MYSLET a stávají se sobě i druhým NEBEZPEČNÍ. …

        _________________________________________________
        Ježíš Kristus naopak v takovém případě vybízel své učedníky k MODLITBĚ a k POSTU.

        Jste i vy jeho učedníkem?

        Reagovat
         • Evidentně NENÍ, případně z „duchovna“ mnoho „nepobral“…
          🙁

          Reagovat
        • Fakt je, – pro nás, „labilnější“ (jak píšete), že může být lepší v některých jedincích (nikoliv ve všech, to se mýlíte) místo „ďábla“ vidět DEBILA…
         Upřímně se o to pokusím…

         Reagovat
          • … a to i za cenu zlomeného malíčku… 🙂

          • To se dozvíme až v Nebi. …
           VŠE napomáhá k DOBRÉMU těm, kdo MILUJÍ Boha.
           __________________________________________
           Nebýt „incidentu“ s malíčkem, třeba by se pan kardinál Vlk nezastal svého slovenského kolegy (biskupa Bezáka). Kdo ví.

        • Jinak – na rozdíl od vás – plně chápu, co MNĚ (nikoliv vám) chtěl P. Jůza říci. Takže to nechte mezi námi.

         Reagovat
        • Posláním duchovních není jen mazat lidem med kolem úst, ale i varovat před tím, který může tělo i duši uvrhnout do pekla.

         Reagovat
         • Přesně tak. Já jsem Vás pochopil.
          Vývoj ve světě mě však nenechává chladným a konkrétní zkušenosti nejen moje, ale především mých zahraničních známých a kolegů z oboru mě vedou možná až k přílišnému radikalismu. Prostě a jednoduše – nechci, aby se u nás dělo to, co se nyní děje ve Stuttgartu, Barceloně, Dijonu, Birminghamu…!
          A právě proto, že jsem ta místa poznal osobně a právě proto, že jsem tam poznal SKVĚLÉ lidi, kterým právě to, co jsou nyní nuceni prožívat, vůbec nezávidím! A nepřeji si, aby to musely v krátké době prožívat u nás – v této zemi – další generace.

          Jinak i já plně uznávám – „Přijď mezi nás, kdo v DOBRÉM přicházíš“!

          Reagovat
          • Jen buďte radikálnější … radikalismus znamená držet se kořenů, toho základního, křesťanský radikalismus je držet se toho základního křesťanského, nikoli nechávat se svést těmi či oněmi ujíždějícími extrémisty, nebo těmi či oněmi zapálenými a přesvědčenými (někdy až fanatickými) bojovníky za podružnosti, často cedícími komáry (v tomto případě opravdu nemyslím komunisty) a polykajícími velbloudy. I když je přirozené v těch podružnostech něco třeba považovat za lepší nebo tomu dávat přednost.

          • Lk 12, 47-48 … trochu přísné, ale pointa je o tom, že zneužívat teologii fér není.

           Už páter Reinsberg kázal, že aby se zlo POPÁSLO, musí být vždy „někdo“, kdo to „vymyslí“…
           _________________________________
           Vaše „popichování“ a „vyzývání“ a následná VULGARITA varhaníka Rejška je více než zjevná.

         • Mazat „med kolem úst“ to vás jako „legálně“ v „semináři“ UČILI ???

          Kdysi jsem se ptal po osudu toho „dopisu biskupům“, co jsem sepsal v souvislosti s tím „malíčkem“. Od sekretáře pana biskupa Malého jsem tehdy pochopil, že to pan biskup označil za „pozůstatek komunismu“ (nějak v tom smyslu). Pravděpodobně to sedí i tady… I když nelze vyloučit, že BLBOST lidská zde byla už i před komunisty…
          🙂 🙂 🙂

          Reagovat
          • Křup – křup…
           Zase tu máme ten prstový „folklór“… 😀

           Správně! BLBOST je věčná 😀 …

          • Blbost kněze Mgr. PAVLA Budského ???
           ________________________________
           Potažno kardinála Vlka a kardinála Dominika Duky ????????????

          • Každý z nás je obdařen jistým dílem BLBOSTI, a to včetně VÁS…

          • Albert Einstein utekl před fašisty do USA, kde ve 30. tých letech minulého století napsal úvahu, proč si myslí, že kapitalistický systém (v USA) je života schopnější, než systém „sovětů“ v Rusku. Podstatou úvahy bylo, že jakkoliv je kapitalistický systém „tvrdý“, domnívá se, že je života schopnější PROTO, že má „opravující se“ SCHOPNOST.
           __________________________________
           Analogicky čtu nyní knížku: “ Sedm principů spokojeného manželství“ od John M.Gottmana. I tam mne hned v úvodu zaujalo, že páry, které fungují, implementují tzv. metodu „pokusů o nápravu“.

          • Jak to souvisí s „blbostí“ kněze Budského a potažmo kardinála Vlka a kardinála Duky (jak jste napsal VY)?

          • Ani jeden z nich se za zlomený prst neomluvil. Pan kardinál Duka sice kdysi odepsal, že na „ohrazení se“ jsem měl právo, jen co se však dostal na post arcibiskupa, první co bylo (v únoru 2012) povýšil pana kanovníka, na kterého se P.Budský odvolával, když mne napadl a prst mi tehdy zlomil.

           A Ještě se tomu všichni „TLEMILI“. …

 • Radku, to je ten problém. To totiž nebyl dotaz na buď a nebo, ale na to, zda je Vám bližší hledání anebo hotové názory.
  Vy i KB to většinou hrotíte do nálepek, odsuzování věcí an blok, jednostranných pohledů …
  A moc se s váma diskutovat nedá. Občas vám oběma ale musím dát najevo, že váš pohled není ten jediný správný. Mlčet znamená souhlasit a to jsme tu už měli.

  Reagovat
  • Hledání má smysl tam, kde cosi (cokoliv) dosud nebylo nalezeno. Naopak – tam, kde už nalezeno bylo – tedy PRAVDA, kterou je Ježíš Kristus, což ostatně nepopírá ani M. H. – je další hledání nesmyslem a plýtváním energií.
   Hledat (vymýšlet) „novou“ teologii a „nové“ souvislosti v rámci zjeveného bych si dovolil považovat za projev pýchy a rouhání.
   Z toho ostatně vycházejí i mé „politické“ názory – od Sámovy říše NIC NOVÉHO, stále všechno dokola, akorát se to jinak nazývá. Nevím, zda „troufalost“ označovat věci pravými jmény je rovno „nálepkování“. Pokud to někdo tak cítí, já to niterně považuji za jeho problém a nehodlám to řešit…

   Naopak mě velmi baví „hledání“ v kompozičních technikách a estetice obecně. Ale i tady platí řada principů, které si v ničem nezadají s teologií, např. trojjedinost konsonantního akordu, terciové příbuznosti tzv. mediant s hlavními funkcemi, symbol Kříže v reperkusi v rámci fugového provedení atd… A je tady i „satanský“ symbol – vzdálenost šesti půltónů, což vytváří interval zvětšené kvarty (zmenšené kvinty), s nímž se vůbec nikdy a nikde nesetkáme v rámci renesanční vokální polyfonie. I to je důvod, proč je vokální polyfonie výsostně konsonantní a povznášející a byla do chrámů připuštěna jako plnohodnotný duchovní zpěv. Šest půltónů (šestka!) je totiž nejdisonantnějším intervalem v rámci diatoniky a je to dokazatelné i matematicky – dosadíme-li do čitatele kmitočet vyššího tónu (rychlejší) a do jmenovatele kmitočet hlubšího tónu (pomalejší), dostaneme zlomek, který při přirozeném ladění nelze krátit (ostatní s výjimkou velkých septim a malých nón do jisté míry krátit lze).
   Takže tady mě baví HLEDAT – a to hledat především NOVÉ souvislosti v rámci daného a pokusit se dosáhnout dokonalé SVOBODY v rámci PŘÍSNÉHO ŘÁDU u hudebních struktur (což však NENÍ ANARCHIE), od čehož odvozuji i své životní postoje.
   Asi jsem zatím „nedospěl“ do mentální úrovně „elit“, ale v „hledání“ staronových cest v rámci teologie a potažmo v lidském bytí (včetně obecné politiky) nevidím štěstí a ani hlubší smysl. Takže Prof. Halíkovi bych možná nestál ani za odpověď na pozdrav, protože v jeho očích budu nejspíš „poněkud jednoduchý“ (řečeno eufemisticky). Pokud odhaduji správně, tak mi to příliš nevadí…

   Reagovat
   • Ještě k té první větě – vůbec si o sobě nemyslím, že bych nalezl PRAVDU. K PRAVDĚ jistě vede mnoho cest. Měl jsem však na mysli „hledání nového“ ve smyslu REVIZE zjevených pravd, upravování a opravování Evangelií, pochybné výklady Písma a podobně… Nakonec by se mohlo stát, že by se našel „revolucionář“, který by se pokusil o revizi zákonů přírodních (naštěstí je zjevné, že by to neměl jednoduché)… Kromě zákonů přírodních však existují i jisté zákony společenské (alespoň si to stále myslím)…

    Reagovat
   • Radku, opět jsi to vystihnul zcela přesně. Já říkám, že vždy je třeba se nad určitými věcmi zamyslet. Např. když někdo někoho, kdo má strach z neznámého, označí jako xenofoba, je to popis faktu. Když však někdo někoho, kdo má strach z velmi dobře známých a popsaných věcí, je to nálepka.
    Já teď sleduji, co vyvolalo zabití černošského kriminálníka policistou v USA. Začalo tam řádění, vypalování, rabování, začal tam hrozný chaos, který svým způsobem podporuje levicová demokratická strana i levicová média, jako je např. CNN. Začaly se tam strhávat sochy, které předtím strhávali nacisti či komunisti. Ještě nedávno jsme s hrůzou a odporem sledovali záběry, jak muslimové v Sýrii likvidují sochy. A hle, už to máme za rohem. A ještě je tento vandalismus v maistreamových médiích označován za boj proti rasismu a brutalitě. Brutalitou proti brutalitě aneb jsme jako oni, a ještě horší. Zdá se mi. Jde o pokrokářskou snahu o přepisování historie a její nový výklad. Třídní boj byl nahrazen bojem menšin proti většině s tím, že podporu establishmentu, mainstreamových médií, nadnárodních podniků a většiny samozvaných elit všech oborů mají právě menšiny. Ať už jde o menšiny náboženské, sexuální, etnické. Současná situace děsivě připomíná Kulturní revoluci v Číně. 🙁
    Situace došla tak daleko, že jsou v USA na indexu některé filmy, dá se říct filmová klasika. Jih proti severu, West Side Story, Forest Gump, Indian Jones, Tenkrát v Holywoodu, Pravdivé lži, Mlčení jehňátek… Levicové pokrokářské weby jejich seznam stále rozšiřují. Jiří Strach se sebekál a připomenul, že kupříkladu ve vánoční pohádce Anděl Páně je Bůh zobrazen jako běloch. „To je ohavné, jak jsem jen mohl?!“ zpytoval svědomí a dodal „V Americe budou před některými filmy nastavovat zrcadla. Já přijdu, až nastavěj zrcadla.“ 😀 😀
    Také americké firmy hledají způsob, jak se zbavit všech možných rasistických konotací. Například rýžová značka Uncle Ben‘s, známá i z českých obchodů, teď kvůli tomu bude měnit své logo a nejspíš i jméno. Černošský farmář se totiž podle ní do dnešní doby nehodí. Firma přitom není jediná, která k podobnému kroku přistoupila. To nevymyslíš. Když je černoch otrok, je problém, když je černoch majitel farmy a zobrazen na obalu, je to taky problém ;-D 😀

    Reagovat
    • Můžou West Side Story zakázat, ale Bernsteinovu hudbu neumlčí!
     Takže – až se ten zákaz oficiálně rozšíří a my o něm oficiálně budeme vědět, tak já si vypracuji carillonové úpravy melodií z tohoto muzikálu a budu je velmi významně tlačit do programů adventních a vánočních koncertů s Manouškovou zvonohrou! Koukám, že bych měl na to vletět, advent je za rohem a ten zákaz nejspíš taky! 😀 😀 😀 Tyhle koncerty mají tu výhodu, že se na ně nepíšou a netisknou oficiální programy a já v sestavuji program na místě podle složení a reakcí lidí. Takže to prostě začnu hrát a basta fidli.
     Asi jako jsem jednou do živého vysílání o slavnosti Seslání Ducha Svatého řekl, že sebevyvolení elitářští zbohatlíci si svými penězi Ducha Svatého nepodplatí a že nejspíš mají smůlu, protože ani inteligenci v lékárně za peníze nepořídí (viz současná hymna Evropské Unie, potažmo Beethovenova Óda na radost – „Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí…“). Moderátorka popelavěla a hrála všemi barvami. Sice se jakoby nic nestalo, ale od té doby jsem na „živáči“ nebyl (a asi hned tak nebudu)… 😀 :_D 😀 No a?
     Takže se hned o víkendu dám do toho Bernsteina!
     Jo, a ještě pak taky Gershwinovu Ukolébavku z opery Porgy a Bess, kterou postavím do přímého kontextu s ukolébavkou „Letěla bělounká holubička“ od B. Smetany!! 😀 :_D
     Sranda muší bejt! 😀

     Reagovat
     • Od neobolševiků nevíš, čeho se dočkáš. Odpůrcům rasismu vadí britská medaile s archandělem Michaelem. Připomíná prý smrt Floyda. Tento slavný obraz namaloval umělec Guido Reni v r.1635 a najednou, protože si to usmyslí několik neomarxistických aktivistů, je ten obraz rasistický?! Proč nejdou rovnou zničit Michelangelovho Davida? Vždyť použil primitívní prak k zabití Goliáše a takové primitívní zbraně se dnes používají v afrických primitívních kmenech. Je to tedy taky rasistické dílo!!! 😀 😀
      Taky Leonardova Mona Lisa je až příliš bílá. Další rasismus. Okamžitě spálit!!! Zakázat by se měli i Čtyři mušketýři. Boť jsou všichní bílí. No a vlastnit knížku Chaloupka strýčka Toma by už mělo být trestné. Snad jen Angelika je trošku sporná, protože Joffrey sice měl otroky,ale samotná sněhobílá Angelika se jednou taky dostala do otroctví. 😀 😀
      Myslím,že je na čase zakázat a zavírat hlavně všechny ti antirasistické fanatiky a hlavně ti kteří je platí a píšou jim scénáře. Čeho se ještě dočkáme v tomto chorém světě? Pokaždé když si myslím,že už byla dosažena maximální hranice debility, přijde někdo, kdo tu laťku posune ještě výš. 🙁

      Reagovat
      • Ale ano… Jen ať se všechno přebarví načerno…

       A zakázal bych i šachy! Jsou taky rasistické! Leda že by se všechny figury přebarvily načerno jako komplet a jen se na hlavičky označily písmeny „A“ a „B“…

       Reagovat
       • Rovněž zobrazování stereotypů spojovaných s latinskoamerickými a hispánskými etniky vyvolává v USA stále silnější odpor. Nejde přitom o nijak novou věc: například koncem 60. let minulého století představil výrobce barbecue Frito-Lay nového maskota označovaného jako „bandita Frito“, jenž představoval zažitou karikaturu mexických banditů, jak je známe třeba i z české westernové parodie Limonádový Joe – chlapík v sombreru, jehož úsměv se blýskal zlatým zubem a při řeči přehnaně napodobal mexický přízvuk. Pod palbou jsou i známé banány Chiquita, běžně nabízené také na českém trhu. Jejich maskot, tanečnice Chiquita, vznikl v roce 1944, autorem byl karikaturista a kreslíř komiksů Dik Brown. Firma poté začala najímat herečky, modelky a osobnosti, jež by tuto „první dámu ovoce“ oživily a představovaly v reklamních spotech. Nejslavnější „slečnou Chiquitou“ se stala latinoameričanka Elsa Miranda, která ji ztvárnila v roce 1944. Tlak na změnu sílí také v případě stereotypního zobrazování původních obyvatel severoamerického kontinentu, které si v Česku spojujeme nejčastěji s romány Karla Maye – tedy příslušníků různých indiánských kmenů. To představuje skutečný problém, protože jejich kultura v zažité stereotypizované podobě z druhé poloviny 19. století (tedy z doby „divokého Západu“) se silně otiskla nejen do westernového žánru, ale také do jmen, log a maskotů mnoha školních sportovních týmů napříč celou Amerikou. Např. baseballový tým Cleveland Indians odstranil ze svých dresů logo s karikaturou šklebícího se Indiána („náčelníka Wahoo“) už loni a je prý odhodlán i k dalším změnám.
        Portrét indiánské ženy zmizel také z obalů značky másla Land O’Lakes, jež zdobil od roku 1928. Nově jej nahradí jen zobrazení země a jezer, promítajících se i do názvu značky. Firma tuto změnu zdůvodnila tím, že ji vlastní farmářská družstva a že chce lépe propojit muže a ženy pěstující potraviny s těmi, kdo je konzumují.
        To nevymyslíš!

        Reagovat
    • Mimochodem ale – nyní vážně: Nemáš pocit, že se tak nějak příliš mnoho lidí zbláznilo najednou?
     No, když už jsme u toho Jiřího Stracha a jeho sypání popela na hlavu, že Boha zobrazil jako bělocha (Jiří Strach učí v Písku na té samé škole jako já) – už asi tuším, proč je křesťanství obecně v takové neoblibě. Těžko totiž tvrdit, že Ježíš Kristus byl černý… Nebo snad existují černí Židé? Slyšel jsem totiž, že to není záležitost rasy v pravém slova smyslu, ale záležitost vyznání. Takže – když mohou být černí kardinálové…

     Reagovat
     • Radku, ten pocit můžu mít, ale uvažuji realisticky. Když vezmeš všechny revoluce, které znáš z historie, vždycky byly něčím podchyceny. Tato nová „revoluce“ je podchycena vymýváním mozků, při kterém mnoho lidí vidí nějakou údajnou nespokojenost, nespravedlivost či systém. V USA mají něco podobného, jako u nás. Žije tam mnoho černochů, kteří spíše spoléhají na systém sociálních dávek, žije tam však také spousta Asiatů, kteří se v drtivé většině starají sami o sebe a patří k těm úspěšnějším občanům USA . Asi víš, o čem (kom) je v případě ČR řeč. Jak u nás, tak u nich, to není o rasismu a barvě pleti, ale řekněme o stylu života. Nespokojenost černochů využívají či spíše zneužívají levicoví Demokraté, kteří za spolupráce s Antifou a dalšími krajně levicovými uskupeními podpichují nepokoje a rabování. Oni mají za sebou Soroše, politické (ne)ziskovky,sdělovací prostředky, které vytvářejí virtuální realitu a pouštějí zkreslené zprávy do světa.
      Jsem rád, že Jiří Strach je člověk se zdravým rozumem, který se dokáže nad tyto zprávy vtipně povznést. On musí ale hrozně štvát neomarxisty z řad katolíků, kteří by nejraději z křesťanství udělali nějakou novodobou formu komunismu s prvky ekologie a dalších světských záležitostí, a kteří zapomínají, že církev se má starat o spásu duší, ale ne o pozemská témata.

      Reagovat
      • Přesně tak! Vždyť to všechno běží podle osvědčené metody „rozděl a panuj“ (černí proti bílým, mladí proti starým, ženy proti mužům, homosexuálové proti heterosexuálům…).
       Co se týče Jiřího Stracha – napřed mi připadal jako dost nestravitelný „exot“. Ale čím dál více jej začínám chápat a začíná mi být velmi sympatický. Mimochodem – velmi významně se podílel (i finančně) na obnově zvonů pro kostel v Přepychách u Opočna…

       Všiml jsem si jedné zajímavé věci:
       Ještě tak před sedmi – deseti lety platilo, že když se o někom řeklo, že je „levičák“ (názorově orientovaný doleva), všichni kolem se otřásli odporem a dotyčného odepsali. Dnes se už o „levičáctví“ hovoří a píše zcela otevřeně – a to v souvislostech paradoxně takřka OPAČNÝCH – a tyto názory rezonují převážně v mladé generaci, která ten neomarxismus doslova hltá, aniž by si jakkoliv připouštěla, že jde o neomarxismus (či spíše ještě o neotrockismus!) non plus ultra!
       Pro mě je to velmi zajímavé a současně však znepokojivé… Naštěstí znám dost ještě soudných jedinců mezi mládeží.

       Ano, Církev (i církev) se má starat o spásu duší. Proto by mě zajímalo, co KarelK myslel tím, že se „kazatel zmaru Petr Piťha a Dominik Duka snaží zabetonovat to, co dříve nebo později skončí nebo je už dokonce mrtvé“. Ať přemýšlím jakkoliv, racionální odpověď sám pro sebe zde nenacházím s výjimkou faktu, že dříve nebo později skončí pozemský život každého z nás (ale zatím se za mrtvého ještě nepovažuji).
       Nebo tím myslel právě Církev v její současné podobě? Nebo tím myslel církev v jejím současném uspořádání co do hierarchie? Nebo tím myslel „zahnívající kapitalismus“ (což se říkalo už v době mého mládí)? Nebo tím myslel na totální demografickou přeměnu obyvatel Evropy a potažmo celé planety?
       Nebo je skutečným „prorokem“ a zná přesně okamžik Druhého příchodu…?
       Pod svoji otázku jsem níže napsal „Prosím konkrétně“… Takže to KONKRÉTNO mě zajímá především…

       Reagovat
       • Ty si myslíš, že se dočkáš konkrétní odpovědi? 😀 😀 😀

        Reagovat
        • Tuším, že se jí nedočkám.
         A právě proto tu samou otázku pokládám znovu. Jediné, jak lze tohle zahrát do „outu“, je přehrát to na náš pozemský život, což pak ale bude mimo původní souvislost.
         Pak by se dalo spekulovat v kategorii politických zřízení – no jo, ale jakých (konkrétně)?
         Pokud tím bylo myšleno hierarchické uspořádání církve, dalo by se to snad trochu pochopit, ale je to mírně „o ústa“ v tom smyslu, že kritik tohoto stavu nepředkládá jiné konstruktivní řešení, takže není tímto úplně jasné, do kterých řad vlastně střílí (pouze z narážky o „kazateli zmaru“ to můžeme lehce tušit). Problém je, že ani on, ale ani ku příkladu já nemáme jakoukoliv moc ze své laické pozice tento stav ovlivnit, takže se jen můžeme modlit za „rychlé“ řešení… 😀 Ovšem nevím, zda s odchodem „kazatelů zmaru“ – i dalších (konzervativců) se něco šmahem změní…
         Jen doufám, že autor těchto myšlenek nemyslel Církev jako takovou… Pokud ANO, měl mlčet. Pokud NE, měl by vysvětlit, jak to myslel…

         Reagovat
         • P.S.: … a nebo měl na mysli LITURGII a její formu? „Malý“zádrhel je akorát v tom, že liturgie není lidským výmyslem…

          Reagovat
          • Myslíš, že se od Karla dočkáš KONKRÉTNÍ odpovědi? 😀 😀
           Já tvrdím, že ne!

          • Trochu jsem tuhle slyšel o jakémsi „čekání na Godota“… 🙂

          • TO SNAD UŽ SKUTEČNĚ NENÍ PRAVDA!! – A NENÍ TO KEC:
           Tak už se vážně uvažuje o přejmenování zmrzliny „Eskymo“, že prý tento název uráží Inuity, jelikož jde údajně o hanlivý název, asi jako u nás „cikáni“.
           A koncern Nestlé se nechal slyšet, že na české tradiční čokoládě „Kofila“ vyvolává velmi kontroverzní dojem postavička mouřenína v turbanu popíjejícího kávu!! A prý požadují změnu obalu, který je tradiční už od roku 1962!!
           Hele, Kamenáči – nechci být sprostý, ale už asi opravdu budu (asi jako jsem se už neudržel v případě M. H.)…
           A propos: Které že to (pseudo)náboženství zakazuje zobrazovat osoby??
           Takže je to jednoduché – přestože mám cukrovku, tak koupím jedno velkoobchodní balení Kofily, rozdám to dětem, ale budu požadovat důsledné navrácení obalů, které budu na různých místech archivovat (což už ostatně dost dlouho činím i u celé řady jiných věcí a artefaktů)…

          • Nepochybuji o tom, že všichni eskymáci i inuité jsou kvůli názvu zmrzliny na antidepresivech a změnou názvu jim začne nový, mnohem lepší život. 😀
           Kdysi se mi líbil seriál Southpark. Tvůrci vždycky zveličili nějakou absurditu až to působilo směšně. Jenže…realita ty dřívější absurdity už začíná překonávat, takže Southpark už je vlastně nuda. 😀
           Říkám si, že tohle všechno přeci není normální, to musí celý řídit nějaký recesista. Já podezřívám Čtvrtníčka. 😀 😀

          • Ošklivá mračna se začínají stahovat nad Středomořím (viz článek Ivana Davida na Protiproudu či Pravém prostoru). Německo „samozřejmě“ stojí na straně Turků, ale Macron začíná nějak podivně lavírovat. Že by už měl dost nerovnoprávného spojenectví s Lady von Merkel? A co na to všechno nejvyšší šéf NATO náš český generál Pavel? Neměl by radši jít od válu, když vidí, jak se mu mančaft začíná štěpit a obě nepřátelské frakce pod „jedním velením“ na sebe cení zuby? Ono se o tom vůbec nepíše, ale podle mého názoru je to pro budoucnost (naši) stejně klíčové, jako výsledek prezidentských voleb v USA. Trochu mi v tomto kontextu nyní uniká smysl aktuálního Trumpova postoje ke Středomoří a já jen doufám, že má své kroky promyšlené. Ale roztržení dosud „nerozborného“ partnerství Francie a Německa… Na jedné straně docela vítané, na straně druhé z toho může být pěkný průšvih… Myslím, že podzim bude skutečně horký. Do toho ještě předpokládaná druhá vlna koronaviru…
           Německo a Turecko – nadčasový fenomén veškerých průšvihů v evropské historii…

          • Radku, dnes vyšel na serveru iDnes článek s názvem „Vznikají seznamy lidí k likvidaci, tvrdí rozvědka. Německá levice se radikalizuje“
           Levicoví radikálové v Německu se podle civilní kontrarozvědky stále silněji radikalizují. Tajné služby ve své nové zprávě zmiňují i předpoklad, že existují dokonce jmenné seznamy osob určených „k likvidaci“. Zároveň rozvědka upozorňuje na snahy krajní levice propojit se s iniciativami na ochranu klimatu a jejich prostřednictvím tak získat společenskou legitimitu. V Německu probíhají podobné společenské děje jako při nástupu nacistů k moci a dnešní nacisté v hávech antinacistů a bojovníků za klima se budou snažit prosadit svoji vůli nejen v Německu, ale i v celé Evropě. Každý soudný člověk vidí, že nebezpečí z krajní levice je asi 100x větší než nebezpečí z krajní pravice, která hybernuje už jen ve vlhkých snech levicových a bulvárních novinářů. Policie a média už 30 let hledají českou krajně pravicovou scénu a vždy najdou jen ožralého 18 letého kluka s IQ 73, který po zábavě na kraji lesa 2x zahajloval. Letí tam vrtulníky, zasahuje URNA…. Zajímavé je jedno, tahle nová „pokroková“ levice u nás nenávidí samotného ďábla soudruhy z KSČM. Jak říká dcerka Saša bývalé ombudsmanky Šabatové, měli by soudruzi z KSČM shořet v pekle, protože jim to kazí, jsou prý nacionální (nejásají nad Bruselem), xenofobní (nevítají ilegály), zpátečničtí (neprosazují moderní bolševické agendy homo, gendero…….) a konzervativní a tohle dnešní „pokroková“ bolševická západní levice nerada. Ale hlavně že u nás budou dokola strašit bu,bu, bu KSČM, když dneska je u nás daleko horší bolševická hrozba a to jsou naši neobolševičtí udavači od Pirátů, s kterými by klidně „pravicový“ „premiér“ Fiala šel do koalice.

          • Jak jsem už jednou napsal:
           Německo a Turecko – nadčasový fenomén veškerých průšvihů v evropské historii (už od středověku)…
           Na tom trvám.

          • Obdivujete nacisty?

          • Vaše slovo budiž: ANO-ANO, NE-NE.
           ________________________
           Jednalo se o otázku.

          • Pod stupidním nátlakem mám právo neodpovídat. Moje odpověď v tomto případě budiž H…..O…

          • Jakkoli i „nacisté“ byli lidé, Vás „utlačuje“ SVĚDOMÍ ?
           ????????????

           Bojovat s Bohem SMYSL nemá.
           ________________________
           (Užitečnější je se s Bohem i s lidmi SMÍŘIT.)

          • Mně neutlačuje svědomí, protože jsem v době nacistů ještě nežil – jak prosté…
           S Bohem se nehádám, s blbci ano (a rád)…

          • Mě neutlačuje (chtěl jsem původně odpověď formulovat jinak, chybné zájmeno mi tam zůstalo)…

          • Mimochodem – VY jste Bůh??

     • Narazil jsem na rozhovor, kde se v této věci Jiří Strach přiznal k jemné ironii.

      Reagovat
      • Není vůbec potřeba zesměšňovat:

       a) sami Židé jsou geneticky více „do hněda“ než Norové či „albíni“.
       b) Každý si „přibarvuje“ a „překládá“ Krista do svého VLASTNÍHO „jazyka“.

       Čistě technicky:

       České „BÍLÉ“ Vánoce jsou také „nesmysl“, protože v Izraeli není „zasněžené“ klima jako u nás. Stejně tak, v AFRICE se zase není problém setkat s ČERNOU Pannou Marii. …

       Viz třeba fotografie z Rovníkové Guinee: https://hajny.blog.respekt.cz/nad-mraky/

       Reagovat
       • Ano, četl jsem.
        Já si zatím nemyslím, že by se svět jako celek zbláznil. Ale podle mého názoru stále více „vyvolených sebepředurčených“ propadá hysterii nad tím, že některé věci možná probíhají trochu jinak, než si představovali a než by si přáli.
        Inu, jak známo – žádný plán nevyjde na 100%. A ještě nikdy žádný „samozvaný sebevyvolený a předurčený k světovládě“ Boha nepřelstil a nepokořil. Můžeme se utěšovat tím, že ani současná situace nemůže dopadnout jinak.

        Reagovat
        • Zákonodárci amerického státu Mississippi se už v hlasování vyslovili pro odstranění znaku Konfederace ze státní vlajky. Teď ještě zbývá změnit hymnu USA, přesně tak, jak to považují američtí neomarxisté. 😀 😀

         Reagovat
         • Vzpomínáš na píseň Hany Hegerové „Sedím po černým mostem a pláču do řeky…“? A bez okolků se přiznám, že mě ta píseň i dnes poměrně hodně dojímá…
          Ve škole jsme se povinně učili báseň Langstona Hughese „Také mnou žije Amerika“ a v angličtině od téhož „Park Bench“…
          Ne, nejsem rasista.
          Ale to, že nejsem rasista, neznamená, že se stanu „pozitivním“ rasistou (něco jako „pozitivní“ diskriminace)…
          My jsme si „účinnost“ a smysluplnost podobných ideologických hovadin (dnes se tomu říká „korektnost“) vyzkoušeli za komunistů. Oni komunisty nezažili, tak si to holt musejí vyzkoušet sami nyní. Není nad vlastní zkušenost.
          Ale já jim na to – když na to přijde – z výšky kašlu… Víš, co mi můžou…

          Reagovat
          • Já mám pro jistotu na autě černé pneumatiky! 😀
           Jen nevím, co s šachy, neměly by se zrušit bílé figurky? 😀

          • Už jsem o tom psal! Všechny figurky načernit a označit písmeny A a B, nebo číslicemi…
           Mimochodem – už jsem zachytil naprosto VÁŽNĚ, že i šachy jsou už považovány za „rasistické“ a že bude minimálně nutno přehodnotit pravidla v tom smyslu, že první táhne černý!!

 • Ještě ke KarloviK.
  Výše jste napsal (18.6. ve 12.08):
  „Proto je mně bližší Marek Vácha a Tomáš Halík s jejich hledáním smyslu než kazatel zmaru Petr Piťha a Dominik Duka, snažící se “zabetonovat to”, co dříve či později skončí nebo je už dokonce mrtvé.“

  Nechápu… Co dříve nebo později skončí nebo je už dokonce mrtvé?? Prosím konkrétně…

  Reagovat
  • Radku, čekám, kdy se konečně dočkáš odpovědi 😀 😀 😀

   Reagovat
 • Byl jsem na horách v SK a bylo to krásné! Našli jsme 15 druhů orchidejí a další vzácné kytičky.

  Naši biskupové prý pro roce 89 řešili, jakým způsobem bude dál fungovat církev. Rozhodli se prý navázat na prvorepublikový model. Proto nebyl realizován např. i jeden z bodů petice Augustina Navrátila: „osvobození kněží od ekonomiky“ a kněží jsou dnes často víc účetní, stavaři … než poslové evangelia. Na druhé straně „kněží mezi lidmi“, tak jak se to snažila realizovat tajná církev, dnes skoro neexistují – takovým jsou třeba Marek Vácha, L. Heryán, … Papež František sice mluví „o vyjítí pastýřů ze salaší mezi ovce“, ale naši kněží spíš sedí na farách a čekají, kdo za nimi přijde. A biskupové …
  Tenhle model se D. Duka a další snaží udržet. Ale perspektivu to nemá.
  Celé by to bylo na dlouhý esej a já jsem přece jen ajťák auťák 😉

  Reagovat
  • Kupodivu tentokrát s vámi naprosto souhlasím! Jenže „NĚKDO“ se o ty kostely, fary a ZRESTITUOVANÝ majetek starat musí. Problém je v tom, že církevní struktury „technicko-ekonomického typu“ (či jak je nazvat), jinak technicko-správní zaměstnanci byli jako celek za komunistů totálně rozprášeni a co nezvládl kněz sám, do toho velmi uboze fušovali památkáři a nejrůznější další ouřadové, kteří sice nerozeznali míchačku na beton od ždímačky na prádlo, ale do všeho kecali. A tak jsme měli kněze-zedníky, kněze-pokrývače, kněze-instalatéry, kněze-varhanáře (třeba P. Bříza, blahé paměti nebo P. Mička či P. Boudal), kněze-topenáře, kněze-sklenáře, atd… Skoro to někdy vypadalo, že pastorace je spíš „přidruženou výrobou“…
   Napravit škody napáchané za 40 nebo i více let však trvá zhruba trojnásobek času – to je zkušenostmi ověřené. Nelze tedy čekat zázraky. Já díky tomu, že pracuji na biskupství, tak do lecčehos vidím a občas to není nic veselého. Také si uvědomte, že mnohý z těch kněží, kteří dnes „čekají na farách, kdo za nimi přijde“, už mají třeba přes osmdesát let věku a už prostě a jednoduše fyzicky nemohou – a přitom za mnohými z nich je třeba tucet kostelů, které díky jejich péči kdysi nespadly…
   Problém je také v tom,že jejich „štafetu“ přebírá stále méně mladých a pro mnohé z nich je šokem, když po slavné primici rozbalí kufry a bedny v polorozpadlé farní budově, která je takřka neobyvatelná. K tomu vyfasuje kostely, jejichž počet možná převyšuje počet reálných farníků. Tohle musí být šílené!
   Tuhle jsem zaslechl rozhovor nejmenovaného staršího kněze s generálním vikářem. Kněz mu povídal:
   „Prosím tě, neblázni! Ty tam chceš dát tohoto kluka? Jestli to uděláš a biskup ti to požehná, tak ti garantuji, že ten se tam do tří let buď zblázní nebo ožení!“
   Není to jen problém biskupů. Nezval bych to DĚDICTVÍM časů minulých.
   Ano, bylo by to na předlouhý esej. Naprosto však s vámi souhlasím v tom, že tento současný stav je dlouhodobě NEUDRŽITELNÝ. Asi by se mělo začít u priorit, a to nejspíše z hlediska „pastoračně-lidského“.

   Reagovat
   • Radku, i když na Moravě, zejména té jižní a střední je to o trochu lepší, tak jsi skutečně trefil hřebíček na hlavičku. Kněz se opravdu mnohdy stává vším možným, ale vždy je to o lidech z farnosti, o jejich (ne)ochotě se účastnit života farnosti, služeb pro kostel, účastích na brigádách, shánění projektů či dotací pro kostel atd. atd. Zvlášť těžké je to tam, kde působí starý kněz, na kterého se mnozí dívají mezi prsty a neberou jeho dřívější zásluhy. Taky vidím problém v tom, když se kněz ani tak nezabývá pastorací a péčí o duše, ale politickou činností, různými neolevicovými aktivitami, při nichž např. káže nesmysly o údajné mírumilovnosti islámu či o tom, jestli se pejsek či kočička dostanou do nebe. Pokud je kněz na prvním místě ekologický aktivista a až na straně druhé hlasatel evangelia, také to není to pravé ořechové.
    Je zřejmé, že kněz by měl být zejména hlasatel Božího slova, a že všechny ty hospodářské věci by si měla řídit nějaká farní rada. To je optimální stav, a zde chápu, že např. v severních Čechách, kde je víc kostelů než farníků, je to neuskutečnitelné. Vše záleží na lidech 🙂

    Reagovat
    • Od těch hmotných věcí byli a zase budou jáhnové. Poradní orgány ekonomické i pastorační těžko mohou být více než poradními orgány … ano, i to je důležité.

     Reagovat
     • Chemicky se i ve vašem mozku jistě uvolňují látky navozující „slastné pocity“ při představě dělání „šéfa“, nicméně ani zde bych nezapomínal na ona má slova, že i „VY jste SLUŽEBNÍKEM Ježíše Krista, ne Ježíš Kristus služebníkem vaším“. …
      ____________________________

      Už jsem psal, že postoj SLUŽBY byl i postojem Matky Terezy (a asi i papeže Karla Wojtyly), a že Matku Terezu považují dnes za (svého) „Boha“ v Indii už i nekřesťané (hinduisté).

      https://hajny.blog.respekt.cz/zeme-nadeje/

      Reagovat
      • Tak nevím, zda pocit „šéfování“ může dnes být opravdu „slastný“. Já znám naopak hodně „šéfů“, kteří by to rádi složili, ale z různých důvodů nemohou.

       Kdybyste neustále neformuloval své příspěvky tak okázale pohrdavě vůči druhým (už jen začátek „Chemicky se i ve vašem mozku…atd“ – je urážející a dehonestující a každého normálního urazí nebo naštve), jednali by i druzí s vámi slušně. Když se chováte jak křupan, nemůžete se divit, že s vámi i druzí mají tendenci jednat jako s křupanem.
       Zkuste se zamyslet nad tím, zda by ono dehonestující „Chemicky i ve vašem mozku…atd“ nešlo nahradit něčím společensky únosným a laskavějším. Prostě jste možná chytrý, ale po společenské stránce jste NEVYCVÁLANÉ HOVADO – to je celý VÁŠ problém…

       A zase odkaz na jen VÁŠ blog. Trpíte NARCISMEM?

       Reagovat
       • Nejde o to, že je to odkaz „na můj blog“, ale o to, že jde odkaz na Matku Terezu. (Vy jste na ni neodkazoval a nikde o ní nepsal.) Věda je dávat věci do souvislostí.

        Ať slouží!
        ____________________________
        Znát chemii je také užitečné a není v tom nic hanlivého. (Uznávám, že nutně není třeba být předpojatý, ale zase je dobré si být vědom toho, co na člověka působí.)

        Reagovat
        • Jde o způsob jednání s druhými – o nic víc. Na hrubý pytel hrubá záplata. Souvislosti zjevně odmítáte chápat vy…

         Reagovat
         • JK hovořil o „úzké cestě“ ne o „dálnici“. …
          _______________________________________
          To samozřejmě platí i při jednání s lidmi.
          Ne vždy to nejrychlejší a „nejjednodušší“ řešení je to správné.

          Reagovat
          • Ve vašem případě je každé řešení špatné (bohužel)…

          • Tak to dělejte jako Bůh.
           ON mne má rád a je to DOBRÉ řešení.

           Ať slouží…

          • To víte, léta nám NESTOJÍ… 🙂 🙂 🙂
           ________________________________
           Ale díky Bohu. Zatím stále (zdraví) slouží…

     • Řekněme si, že církevní struktury byly u nás za komunistů v podstatě zdecimovány. Ono to ale de facto začalo už rušením klášterů za Josefa II a to, že velké kláštery (Zlatá Koruna, Vyšší Brod, Osek, Nová Říše, Teplá atd) byly samostatnými, soběstačnými a nezávislými ekonomickými strukturami, patří nenávratné minulosti právě od jejich zrušení Josefem II. I větší a významnější farnosti byly do jisté míry autonomní.
      Volat po těchto „starých dobrých“ časech je dnes jistě zcestné a mimo realitu, ale máme tu nyní opačný extrém – příliš mnoho majetku a příliš málo lidí.
      Zjevně tedy bude nutno vydat se po trochu jiné cestě, ale na rozdíl od všech těch, kdo po listopadu 1989 čekali neuskutečnitelné „zázraky“, to vnímám jako VELMI dlouhodobý proces, při němž zcela bezpochyby dojde k řadě omylů, špatných rozhodnutí a iracionalit. Navíc zatím asi málokdo tuší, jak konkrétně by ta cesta měla vypadat.
      Vidím to na svém vlastním příkladu:
      Biskupstvím mi byl pro potřeby depozitáře svěřen nevyužívaný a prakticky „vybydlený“ kostel na odlehlém místě, kde kromě chalupářů přes rok prakticky nikdo není. Typické Sudety, až neskutečný klid, že tam na člověka občas padne i tíseň (zvláště v zimě, když už je tma). Kostel je ale zabezpečen (jinak by mi ho pro deponování nesvěřili). Svážím tam kusy varhan a zvonových příslušenství z kostelů, které jsou už podle všeho „odepsané“. Skladuji to a ošetřuji s tím, že prakticky všechno se ještě dá použít a může se to hodit. Trávím zde hodně času hlavně petrifikací proti houbám a červotoči a z toho, co jsem za tu dobu svezl a zde uskladnil, by se daly postavit už několikeré varhany. Jedny už takto vznikly – v Otvicích u Jirkova. Ale ve většině případů si říkám, že vlastně nyní asi ani není proč. Kam s tím a pro koho?? Já mám před sebou (když budu optimistou) tak možná 20 let aktivního života a co pak s tím kdo udělá?
      Všechno sice pečlivě dokumentuji a eviduji, ale bude to JEDNOU mít pro NĚKOHO cenu?
      Přesto však jsem přesvědčen, že to jistý SMYSL má. Třeba jej zatím příliš sám nevidím, ale bytostně cítím, že je správné, že to dělám a žádoucí, abych to dělal… A tak to dělám…

      Reagovat
      • Myslím, že je dobré, když na biskupstvích slouží odborníci, kteří jednotlivým farářům pomáhají v záležitostech, které by oni sami nezvládli. Co se týče těch menších akcí, tam to bývá na farní radě a panu faráři. A vždy je důležitá osobní angažovanost věřících té či oné farnosti. Bohužel se stále setkávám s neochotou lidí se jakkoliv angažovat. Oni jdou v neděli do kostela, tam se pomodlí a zpátky domů se zavřít do svého krunýře. Přijít na brigádu či na nějakou farní společenskou akci, to pro ně není. A paradoxně právě tito lidé velmi často volají po „starých dobrých časech.“ Ale pro kostel a farní společenství neudělají ani tolik, co by se za nehet vlezlo.
       Lidé, kteří se jakkoliv pro farnost a církev angažují, jsou vždy přínosem! Tož tak! 🙂

       Reagovat
       • Tuhle jsem jednou kutil ve „svém“ kostelním depozitáři. Pozdní podzim, dny každý o poznání kratší, lezavo, na co člověk sáhl, bylo orosené. Obec vylidněná, chalupáři většinou zůstali doma. Potřeboval jsem se nadýchat čerstvého vzduchu, lignofix mi lezl už i ušima. Sedl jsem si na bývalou lavičku před kostelem a pokoušel se relaxovat. Najednou se jedna chalupa rozsvítila a po chvíli přišel chalupář, jehož jsem zatím ještě neznal, s dotazem, kdy se v kostele bude „něco dít“. Odpověděl jsem, že skutečně nevím a vysvětlil mu, že kostel je už dlouho nefunkční a že momentálně slouží „jiným“ účelům. Zapovídali jsme se a já jej nakonec pozval dál. Nadšeně poslouchal, když jsem mu říkal, jak varhany fungují, obdivoval svezené měchy, píšťaly a hrací stoly s klaviaturami. Stejně tak obdivoval srdce zvonů, závěsy zvonů a všechno ostatní. Loučili jsme se za úplné tmy a já mu půjčil CD varhanní hudby, které jsem měl zrovna docela náhodou u sebe. Při dalším setkání mi jej vracel s nadšením a se sdělením, že konečně objevil „krásnou“ hudbu. A od té doby mu dost pravidelně půjčuji CD s varhanní hudbou a on se svěřil, že v Liberci (odkud pochází) začal chodit do kostela. Pro mě potěšující…

        Reagovat
         • A jsme u toho – pro muslimy je nežádoucí jakákoliv hudba jako taková. Stejně tak sochy!
          Tak které sochy u nás půjdou dále?
          Když jsem si onehdy dělal legraci v tom smyslu, že bych oblékl andělíčky na varhanách do burek, vyvolal jsem nevoli M. H.
          Nakonec si myslím, že to asi bude způsob, jak se uchránit před zničením… 😀 😀 😀

          Reagovat
          • „jak JE uchránit“… (překlep)…
           Takže vize, co se týče preference a „privilegování“ kultur v rámci „multikulti“ je celkem jasná a průhledná.
           Problém je ale taky v tom, že i černošští skladatelé psali „klasiku“ (Duke Ellington, Mustapha Teddy, Ray Charles – ten mimochodem získal jako klavírista prestižní ocenění v mezinárodní soutěži F. Chopina, bohužel si nyní nevzpomenu na rok)…
           Já ale věřím tomu, že každá akce vyvolá reakci a že ta reakce se dostaví – a bude TVRDÁ!

          • Muslimové obrazy ani sochy nezpodobují. (Např. v modlitební místnosti na letišti v Dubaji měli pouze koberec.) … Žádné andělíčky.
           _________________________________
           Boha máme stejného, jen mu každý JINAK rozumíme.

          • Muslimové obrazy ani sochy nezpodobují. (Např. v modlitební místnosti na letišti v Dubaji měli pouze koberec.) … Žádné andělíčky.
           ______________________________
           Boha máme stejného, jen mu každý JINAK rozumíme.

          • Létající koberec? A je tento zaznamenatelný radarem?

          • Existují samozřejmě radary určené i ke sledování osob (např. přes zeď), ale tyto nemyslíte. Koberec v Dubaji v modtitebně byl klasický koberec Vy jste nikdy nebyl v modlitebně nebo v mešitě? I některé křesťanské kostely mají na podlaze koberec.

         • Létající koberec jsem viděl jen jednou – když ho sousedce sfoukl vítr ze sušáku na balkóně.
          Do mešity nemám potřebu chodit.

          Reagovat
          • Na Střední Východ a ani do „proslavené“ mešity v Brně zatím nemám důvod putovat.
           Co bych jako měl v mešitě pohledávat? Ježíše Krista??

          • Opravdu nikdy jste v žádné mešitě nebyl?
           _________________________
           Pokud ne, nevynášejte odsudky.

          • Až bude v mešitě reálné setkání s Ježíšem Kristem, tak tam rád půjdu…

          • Upřímně vzato, setkání se s Ježíšem Kristem je možné kdekoliv.
           ___________________________
           (Jakoli jistého máte na světě pouze to, že jednou zemřete. Vše ostatní v životě je MOŽNOST.)

      • Aha, pokud si Bůh přál, aby lidé žili v RÁJI a v HARMONII, vy (coby HUDEBNÍK) HARMONII (a řád) vnínáte takto. …

       Reagovat
        • Samozřejmě i v radiotechnice existují harmonické kmitočty. Je to stejná teorie, co akustické vlny v hudbě. HARMONIE v ráji je o spokojenosti. Jde o trochu jiný význam toho slova, ale v podstatě i tam je to o tom, že vše do sebe (jak má) ZAPADÁ.

         Reagovat
         • Nikoliv. Na rozdíl od exaktní fyziky se v hudební harmonii uplatňuje i složka estetická, která se neobejde bez citu a intuice. V tom spočívá její NADSTAVBA…

          Reagovat
          • Nicméně pozor na to, ať ze sebe neděláte „nadčlověka“ a nežije v ILUZI, že jste něco „více“, než druzí lidé. Bůh miluje VŠECHNY lidi.

   • V podstatě souhlasím, ale popisujete jen jednu stranu věci.
    Na druhé stojí např. otázky : v kolika farnostech skutečně fungují pastorační a ekonomické rady,
    v kolika o ně farář vůbec stojí a je ochoten si nechat poradit, v kolika se věřící dozví čísla o hospodaření (nákladech, výdajích …), v jaké míře mohou věřící ovlivňovat a podílet se na chodu …
    Jednou jsem si povídal s biskupským ekonomem a ten se mé ( spíš z nouze) pronesené poznámce, že je to těžké, protože kněží je málo, zasmál a řekl : „kněží je dost, ale těch, kteří to chtějí opravdu dělat, je málo“. Dodnes nevím, co s tím.
    A jsou to nejednou mladší kněží, kteří berou farníky jen jako konzumenty svátostí a plátce příspěvků( jak asi probíhá formace v seminářích?).
    U těch starých se samozřejmně divit nelze, ale i tam je spousta „mladých duchem“.
    A skoro 80-ti letý arcibiskup spravující majetek celé diecéze už je mimo komentář.

    Reagovat
    • Vidět biskupa jako osobu spravující majetek celé diecéze je na komentář. Pražský arcibiskup nespravuje ani náhodou vše sám, takovou tendenci by možná mohli mít někteří mladší biskupové … .

     Reagovat
     • Tak tak.
      Kéž by se místo brojení proti Prof. Petráčkovi raději věnoval „SVOJÍ“ práci.

      ____________________________________________________
      S okamžitou platností (prý) propustil církevního ekonoma poté co zjistil, že kůrovec a koronavir nevynáší tak, jak byl ujišťován. …

      Reagovat
      • Starost o podřízené určitě jeho prací je … jiná otázka je, nakolik tuto starost uplatňuje správně a vhodně.

       Reagovat
       • No právě. Když dlouhodobě preferujete „stb-áky“, budete dělat „stb-áckou“ politiku. Když budete podporovat umělce, politiku „uměleckou“, a když vědce politiku „vědecku“.
        ______________________________________
        Zřejmě už POUZE spor generační. Prof.Petráček je také profesor. A na rozdíl od P.Piťhy ještě v „činné službě“. …

        Reagovat
        • Asi většina biskupů nechce být biskupy stranícími těm nebo těm, neřku-li až sektářskými, heretickými, ale chtějí být svědomitými katolickými biskupy pro všechny. Ale člověk (i biskup ale nejen biskup) zároveň přirozeně více či méně tak či onak k nějaké stranickosti chtě nechtě sklouzává.

         Reagovat
         • Pěkně mluvil dnes resp. už včera na Velegradě pan biskup Graubner. Nějak ve smyslu, že všichni jednou umřeme.

          Reagovat
          • Čímž VY vysvětlujete vše výše diskutované… 😀 😀 😀

          • Mně to přišlo od něho takové LIDSKÉ a hlavně si na nic nehrál a nikoho (až tolik) nepoučoval. Mluvila z něho jeho vlastní zkušenost a bylo to k věci. …

          • Jistě, ale je to mimo původní téma…

   • Bohužel to však vypadá tak, že pan biskup Duka myslí spíše na PENÍZE. Údajně (psalo se na internetu) propustil církevního ekonoma poté, co zjistil, že výnosy nejsou tak VYSOKÉ, jak byl ujišťován…

    V tomto díky Bohu (!) za koronavir. (Dozvěděli jsme se věci, které by na světlo Boží jinak nevyšly.)
    _______________________________________________________________
    Je to logické. A stojí za tím samozřejmě i „personální politika“. …

    Reagovat
  • … když trochu navážu:
   Asi nebudu jediný, kdo zastává názor, že pro udržení chodu církve (Církve) musí významně posílit úloha laiků, kteří musí převzít značný díl aktivit na sebe. A nemyslím tím „jen“ péči o to hmotné – ačkoliv hmotné „kulturní dědictví otců“ považuji za úžasné bohatství a nedílnou součást naší kulturně duchovní identity (křesťanské – katolické), vnímám zcela jasně (ač nerad!), že toto vše se posouvá až do druhého plánu, pokud ta pravá podstata duchovního potenciálu společenství (i jednotlivce) zůstane nadále ve stavu letargického umrtvení. Kněží je objektivně málo a v dohledné době nelze čekat výrazné zlepšení, takže by bylo asi žádoucí probudit v představitelích církevní hierarchie alespoň trochu „pudu sebezáchovy“.
   Chápu vás a z tohoto úhlu pohledu vám dávám plně zapravdu! Zároveň by ale asi nebylo žádoucí rezignovat na to „tradiční“, co se ukázalo být dobrým a osvědčeným, ve větší míře, než by bylo zatím nutno a zdrávo. Čili – bude asi třeba jít cestou kompromisu a ten kompromis budou muset udělat obě strany – jak „tradicionalisté“, tak „liberálové“. Kdosi však už dávno výše napsal, že kompromisy jsou cestou do pekel – no, jak se to vezme. Je to jako v mezilidských vztazích – v jistých situacích a souvislostech to bez nich úplně nejde. Na obou stranách bude třeba zdravého rozumu a především pak tolerance.
   Jsem si vědom toho, že v jistých ohledech vystupuji netolerantně a militantně. Vede mě k tomu především NESOUHLAS s přílišnou benevolencí a otevřeností vůči tomu, co nás, jakožto křesťany může reálně ohrozit. To nebezpečí vidím právě v neomarxistickém výkladu demokracie, nesprávném pojetí multikulturalismu (v zásadě proti němu nejsem, ale to, co se za multikulturalismus nyní vydává, nejsem ochoten a ani schopen akceptovat), genderismu a pronikání evidentních teologických nesmyslů a bludů do věrouky, výkladů Písma atd…
   Takže asi tak…

   Reagovat
   • To je právě ten „feudalismus“. …

    Na jednu stranu brojí proti migrantům a naváží se do Prof. Petráčka a na druhé „brečí“ že mu návštěvníci nechtějí jezdit do „jeho“ penzionů.

    🙁 🙁 🙁

    Reagovat
     • Myslíte Prof. Piťhu ???
      ___________________________________________
      Není to tak dávno co biskup Duka hrozil soudem církevnímu právníkovi, který se postavil na stranu obětí CÍRKEVNÍHO zneužívání. …

      Reagovat
      • To je o žebříčku HODNOT, jak je má v SOBĚ každý konkrétní člověk nastavené.
       ____________________________________________
       Buď se člověk rozhodne sloužit PRAVDĚ, nebo bojuje (pan biskup Duka?) za „image“.

       Reagovat
       • Za jistých okolností i „image“ může sloužit PRAVDĚ…

        Reagovat
        • Nicméně, aby dával k soudu právníka, který se zastal obětí sexuálního zneužívání – tam než služebníkem PRAVDY byl bojovníkem za „image“.

         Paradoxně se stáhl (doufám) až poté, co zjistil, že s PRAVDOU se bojuje těžko, a že tím (bojem za „image“) té „image“ ještě uškodí…

         Reagovat
         • Dávat k soudu protivníka, který veřejně osočuje a dává k soudu, tak úplně od věci není. Ani biskup není povinen jen si trpělivě nechat dělat na hlavu, ba, vzhledem k jeho postavení by to bylo špatně, pastýř má být pohotový k obraně své i stáda.

          Reagovat
          • Hlavně by neměl (ani pan biskup Duka, ani nikdo jiný z církevních „hodnostářů“) měřit dvojím metrem. Pakliže byl někdo zneužit – ať už děti, nebo ženy – viz případ vašeho „kámoše“ kněze Vendelína, který se tady řešil před půl rokem (kněz odvolaný za zneužívání) měl by si udělat nejprve pořádek doma (ve svém „chlívě“).

           Právník kritizovaný biskupen Dukou se POUZE zastal obětí. Neosočoval (primárně) církev (jako takovou). Ježíš Kristus také nikoho nezneužíval. Tak to nemají dělat ani „jeho“ kněží…

          • Skoro mám chuť napsat, že Církev jako taková neexistuje, ale přesné by to nebylo, samozřejmě věřím „i jedinou, svatou, katolickou a apoštolskou Církev“, ale Církev sestává ze svých údů, nebo tedy právnicky vzato z množství fysických i menšího množství právnických osob, a ještě je v tom velké tajemství. A i svatému Petrovi nebyla svěřena „Církev jako taková“, ale aby pásl – staral se – o Kristovy ovce a beránky a ovce. A s tím konkrétním Vámi uvedeným případem, podle mě dostupných informací se obávám, že máte pravdu větší než jste doufal, že kněz Vendelín Zboroň byl skutečně zneužit, aby se někteří jako ti správní bojovníci proti zneužívání, žel více rozhodní než moudří a spravedliví …. ruku do ohně bych za něj nedal, nejsem schopný nijak svědčit ani pro jeho vinu ani pro jeho nevinu, ale – s trochou humoru řečeno – aspoň to mohli zaonačit, aby to aspoň vypadalo jako řádný, pečlivý a spravedlivý proces. I když takhle se snad jednou snadněji domůže práva. Vendelína Zboroně má samozřejmě na svědomí jiný biskup, ale co se týká pana arcibiskupa Duky, jednak tomu nebylo tak, že by se ten právník jen zastával oběti, aniž by kohokoli osočoval, jednak ani není možné zastávat se někoho proti někomu, aniž by při tom člověk přímo či nepřímo někoho osočoval. Měřit dvojím metrem je zcela podle evangelia, ale zjevně v jiném směru, než to myslíte Vy. Jinak ale samozřejmě v řešení různých problémů až po zločiny mají církevní představení rezervy … ani v socialistickém semináři a theologické fakultě ani v tajném dominikánském studiu zřejmě nebyla věnována dostatečná pozornost tématu řízení diecéze včetně řešení takovýchto problémů, jistě by ale měli být církevní představení až včetně po papeže schopní opřít se o řádný, pečlivý, spravedlivý proces, a přiměřeně obezřetně jednat i v případech, které si lajsnou řešit sami administrativní cestou. Jistě, pak nebudou těmi, co „si dokáží udělat pořádek ve svém chlívě“, nevytrhají už teď všechen plevel z Božího pole, ale také nebudou těmi, kteří odsuzují nevinné a s plevelem vytrhávají i dobrou pšenici.

          • Autorita biskupského úřadu (potažmo autorita církve) vychází z autority Ježíše Krista. Obhajovat úřad nebo samotnou církev PROTI (v rozporu) s přáním Boha, je nejen kontraproduktivní, ale i ZVRHLÉ. JK citově, ani jinak lidi nezneužíval a neříkal, že věci důležité, důležitými nejsou.
           ___________________________________________________
           Ve zmiňovaném případě jediným, kdo se k „horkému bramboru“ postavil čelem byl plzeňský biskup Tomáš Holub. (Přijal účast v televizní debatě věnované zneužívání vámi citovaným knězem.

           Nedělejte z viníků (viníka) oběť.

  • Já jsem to těsně „po revoluci“ slyšel vysvětlovat ještě trochu jinak: Údajně se obrátili čeští biskupové na AMERIKU (USA) se žádostí finanční POMOC. Tam se jim však prý dostalo této odpovědi:

   „Nedáme vám ani DOLAR na obnovu FEUDÁLNÍHO (!) uspořádání.“
   __________________________________________

   Pak už v tom byla dílem „zhrzená milenka“ (viz „feudální KOČÁR“ pana biskupa Duky) a ODPOR a zášť k „západu“ a Americe zvlášť. … A trochu asi i potřeba vymezení se vůči „zlému“ světu a přesvědčování sebe samých o své „nadřazenosti“ a „vyjímečnosti“ (viz ODPOR vůči migrantům DODNES).

   Reagovat
   • A zase o voze a o koze… 😀

    Když se budou MIGRANTI chovat slušně, nikdo proti nim nebude nic mít. Zatím to v Birminghamu, Paříži, Dijonu, Loughborough, Drážďanech, Stuttgartu, Nijkerkerweenu, Utrechtu, ba i jinde, zdaleka nevypadá. Zatím to v těchto místech vypadá, že naopak „barevní“ migranti se cítí být „nadřazení“ nad bílými…

    A co takhle na řeckých ostrovech?
    VY SOUHLASÍTE S NIČENÍM KŘESŤANSKÝCH KOSTELŮ??

    Reagovat
    • A proč bych to dělal?
     ____________________
     Bůh MÁ lidi rád.

     Reagovat
     • Já mám taky lidi rád… Mám čerstvé zprávy z Birminghamu, co se týče „požadavků“ imigrantů vůči starousedlíkům – velmi zajímavé a výmluvné! 🙁

      Reagovat
      • Vy máte rád imigranty… Jako VTIP dobrý.

       _________________________
       Na paprice ?

       Reagovat
        • Vy jste starší, tj, já „voleček“ a vy vůl ????????

         ????????????????????????????????
         ________________________

         Čím to ???

         Reagovat
         • Vykládejte si to, jak chcete. Vaše dedukce jsou vaším problémem, nikoliv mým.
          Jako s tou paprikou. Když něco od paprik, tak jalapeňos nebo chilli, jinak u nás běžné kyselé „beraní rohy“ nic moc…

          Reagovat
          • Ze svého problému (vaší VULGARITY) a vašich nezvládaných emocí děláte problém druhých.
           __________________________
           Já vulgarity vůči Vám neužívám.

          • Užíváte něco horšího – DEMAGOGII…

          • Aha, takže když druhý vysloví názor, se kterým nesouhlasíte (nebo jen nevíte, co v dané chvíli odpovědět) PROTO ho musíte „mlátit“ ???
           __________________________
           Neurážejte a nedělejte ze svého problému…

           Sorry, kdo z nás 2 je větší „demagog“ ???

          • Jestli chcete, můžete si hodit mincí – panna nebo orel…

         • Mimochodem – v městečku Nijkerkerween, kde žije přední holandský carillonér Boudewijn Zwart, došlo ke rvačce mezi žáky zdejší školy, kterou navštěvují příslušníci nejen domácích etnik. Dcera jednoho z místních stálých (bílých) učitelů je na jednotce intenzivní péče a dosud se neprobrala z bezvědomí…

          Za pozornost stojí i případ otčíma, který bestiálně utýral dvouletého nevlastního synka. Soud mu vyměřil 22 let, první týden ve valdické věznici nepřežil. Vzhledem k tomu, že se v médiích už rozneslo, že bude mít kolosální RÓMSKÝ pohřeb, neututlal jeho etnickou příslušnost ani mainstream. Já jsem nyní docela zvědavý, jak se k tomu postaví vězeňský páter sídlící v Železnici, protože rodina požaduje monumentální pohřeb V BÍLÉ rakvi s knězem. Docela Páterovi Kordíkovi (pokud to na něj padne) tento „úkol“ vůbec nezávidím.

          A jakpak asi „pohřbili“ toho maličkého??!!??!!??!!

          Ne, nejsem rasista, LIDI mám rád (nikoliv však BESTIE A ZRŮDY, ať je jejich etnická příslušnost jakákoliv).

          Reagovat
          • Romové mají úctu k zemřelým. Dokonce jak radil jeden starší kněz knězi mladšímu: „Pokud si budou na Tebe Romové dovolovat, tak jim řekni, že nebudeš pohřbívat jejich zemřelé.“ … A prý to fungovalo.
           _____________________________________

           Ke zklidnění EMOCÍ doporučuji meditovat, že nejen Romové, ale třeba i děti při potratech jsou lidé…

          • Samozřejmě, nic nového pod sluncem.
           A opět jste „šikovně“ utekl od tématu. K té holandské zmlácené holčičce v kómatu nebude nic?

           Rómové mají sice úctu k zemřelým, ale jsou i tací, co nemají úctu ani k živým. Je zajímavé, že informace o pohřbu ZRŮDY jsou dostupné, ale nikde se nelze dopídit, zdali vůbec a jak pohřbili toho maličkého MUČEDNÍKA…

          • To je ta, co ji rodiče poslali „mezi uprchlíky“ ???
           ____________________________________
           Buď se ji to líbí (prý i takové „uchylky“ existují), nebo holt ještě nedospěla.

          • Tím, že chtěla POMÁHAT, tak byla podle vás nedospělá?

           No – dostala takovou lekci, že s tou POMOCÍ „potřebným“ si to příště moc rozmyslí. Možná i to se jí jednou bude hodit…

          • Tím, že chtěla pomáhat ne. Spíše jak se říká to bylo o přísloví: „Bez peněz, do hospody nelez.“ Je dobré tušit, do čeho jdu a proč.

           Předejde se tím nedorozuměním…

  • Myslím, že současná ekonomka pražského arcibiskupství ví stejně, jako ing. Lipovská, že vyplácet roční odměny, když nejsou splněna vlastní kritéria, je nesmysl. Stejně současná ekonomka pražského arcibiskupství dobře ví, že nelze kamuflovat ztráty a dělat z toho účetní „vyrovnané hospodaření“, jak to dělá ČT. 😀 😀
   Holt Duka bude muset zavést stejný fond pro pastoraci kněží, jaký má třeba brněnská diecéze. Ono nakonec funkční farnosti by si měly svého kněze zaplatit samy z příspěvků věřících. 🙂

   Reagovat
   • A Vy víte, jak ten fond funguje?
    Známo je (alespoň mně) jen to, že každý farář odvádí 380Kč ročně za farníka, pokud jmenovitě přispějete/přispíváte do fondu, poníží mu biskupství odvody. Co se dějě s penězi dál … ?
    I když farnost něco kriticky potřebuje a nemá, nedostane z biskupství nic. Když si to zaplatí, musí to být shora schválené. Úspěšní kněží – „budovatelé“ jsou po zásluze přesunuti jinam, kde mohou začít odznovu. V jakém stavu jsou mnohdy fary z hlediska bydlení, zas něco známo je, jaké jsou náklady
    na jejich provoz zase ne. Ale budou docela vysoké (dřevěná rozeschlá okna, nezateplené fasády, … ) a dá se odhadnout, že jejich provoz kněz nemůže z mizerného platu zaplatit. Pro aktivity farnosti tam navíc mnohdy bývá jen minimální prostor.
    (Nejen) paní Lipovská by si na analýze hospodaření zgustla 🙂

    Reagovat
    • Já zhruba vím, jak ten fond funguje. Ty peníze, co odvádí farnost za farníka většinou ani nepokryjí náklady na mzdu kněze. To snad jen ve velkých farnostech. Ale i v malých životaschopných farnostech se najde (zatím) dostatek lidí, kteří chodí na brigády a dávají dost peněz na to, aby mohla farnost fungovat, aby se opravil kostel, fara, aby bylo na energie, aby se mohly uskutečnit různé aktivity. 🙂
     Tam, kde lidi jenom nadávají na poměry a nikdo nepřiloží ruku k dílu, ani biskupství nerado sype. Je to jak s tím otcem, co měl dva syny – jednoho pracovitého a podnikavého, který se vypracoval ještě víc, druhého líného a neschopného, který žil v bídě. Když otec umíral, odkázal vše tomu pracovitému, protože ten líný by svou zahálkou všechno dědictví promrhal. 🙂

     Reagovat
     • Zase pohled jen z jedné strany.
      Kdysi jsme otloukli a nahodili jako farníci celý kostel, udělali novou fasádu na faře,
      pomáhali zvednout faru o patro, … – jak píšete.
      Dnes nový a mladší farář řekne, že je pro něj snažší najmout firmu.

      Reagovat
      • Neznám konkrétní stav, jaký je u vás. Pokud ale vím, ta situace je složitější. Pokud např. farář provádí opravu, na kterou čerpá dotace EU, musí to dělat odborná firma, která provede vyúčtování dle schváleného projektu a dle výběrového řízení. V tomto případě je brigádnická pomoc „nežádoucí“. Ale třeba ho může vést k tomu to, že se sice najde pár dobrodinců, kteří na tu brigádu přijdou, ale většina ostatních je buď přestárlá, nebo na to kašle. Než by pak riskoval fiasko akce, tak raději najme firmu.

       Reagovat
       • A pomalu se dostáváme k PODSTATĚ…
        _______________________
        Nakonec to vždy bude o tom KOMU (a proč) člověk VĚŘÍ.

        Reagovat
   • Z jedné strany by hospodaření farností mohlo více vycházet prostě z toho, na co farnost má – včetně zajištění duchovního, z druhé strany biskupství schramstla finanční složku restitucí i za farnosti, vybírají při různých příležitostech různým způsobem různé částky od farností, jejich aparát se zdá leckdy přebujelý a neefektivní, hlídají a omezují farnosti v jejich hospodaření, někdy jakoby ani ne proto, aby se něco lehkomyslně neprošustrovalo, ale spíš aby dostaly za svůj souhlas náležité výpalné, o zlacení klik na biskupství nemluvě … samozřejmě není vhodné, aby to na biskupství vypadalo jako u mě, a biskupský úřad by měl být na lepší úrovni než farní, přece však se mi srovnání zdá do očí bijící.

    Reagovat
    • Všechno je to o lidech. Když jsem před lety nastoupil jako kampanolog, později i jako organolog, byla mi nabídnuta kancelář. Říkal jsem si – paráda! Jenže tato práce, pokud se má dělat smysluplně a pořádně, znamená především jezdit po „terénu“ a kancelář se tak postupně stává pouhým skladištěm šanonů a místem pro stůl s počítačem. Když došlo před časem k „velkému třesku“ (radikálním personálním změnám), najednou bylo tak nějak „málo místa“ a mně bylo jasné, že bude poukázáno i na využití mých prostor. Řekl jsem si, že novému generálnímu vikáři ušetřím „nepříjemný“ rozhovor a kancelář jsem nabídl k dispozici sám. Věci jsem si odstěhoval do depozitních prostor, které mi pro moji „kancelářštinu“ bohatě postačují a je vyřízeno. Nemám s tím problém, praxe v rozhlase mě v těchto věcech dokonale vyučila. Když jsem nastoupil, byli jsme v redakční místnosti dva. Pak nás bylo nakonec pět (dodnes nechápu, jak je to „čistě technicky“ možné, když se současně permanentně redukovaly stavy a propouštělo se) a když jsem dával výpověď, měl k nám přibýt další. Fakt je, že v rozhlasové budově potkávám stále více „záhadných“ jedinců ve značkových oblecích s kravatami se sponkami, kteří se tváří, jakoby jim patřil nejen rozhlas, ale celá Evropa, neodpoví na pozdrav a redaktorský či technický „plebs“ okázale přehlížejí. No, jestli každý z nich „musí“ mít vlastní separovanou kancelář, pak je to jasné.
     Ale právě proto, že jezdím po „terénu“, tak shledávám i propastné rozdíly v samotných podmínkách, v nichž kněží na farách přebývají. Nevím, jak je to možné a čím to je, ale viděl jsem kněze obývat téměř ruiny na hranici obyvatelnosti na straně jedné, ale znám i několik téměř luxusních „zámků“ na straně druhé (především v raději nejmenovaných velkých městech)…
     Nehodlám to komentovat či hodnotit, jen to konstatuji.

     Reagovat
     • Radku, odpověď na tvoji otázku je vcelku jednoduchá. Ono je to o lidech a v lidech. Pokud ve městech chodí do kostela řádově stovky lidí, kteří se tam angažují, je tam spousty dobře situovaných lidí a podnikatelů, kteří dávají v neděli do kasičky řádově stokoruny, při sbírce i tisícikoruny a farníci si dokážou ten svůj kostel a tu svoji faru po všech stránkách podpořit, pak dokážou vybudovat zázemí, o kterém se venkovanům může jen zdát. Pak taková fara může být opravdu honosná či moderní a slouží nejen samotnému knězi, ale zejména jako místo střetávání farníků, mládeže, pro různé kulturní a společenské akce, přednášky, letní tábory dětí a spoustu dalších aktivit.
      Pak je takový ten venkovský střed, kdy do kostela chodí spíše jen desítky lidí, kteří jsou však stále aktivní, a dokážou si ten svůj kostel a tu svoji faru udržet aspoň k tomu, aby jim to nepadalo na hlavu a aby se v tom dalo bydlet. Není to sice žádný luxus, ale i zde se stále dá říct, že je to funkční. Tito farníci sice nemají takové velké příjmy a nevybere se ani vzhledem k jejich počtu tolik darů, ale ono to nějak jde.
      No a pak jsou ty farnosti, kde do kostela chodí doslova 5 babiček, které vzhledem ke svému věku a svým příjmům dokážou zastat práci kostelníka a ministrantů, které kostel uklidí, vyperou šatstvo, koupí ze svého nějakou květinovou výzdobu, ale na víc nemají. Pak se nedivme, v jakém stavu je kostel a fara. 🙁

      Reagovat
      • U nás v práci říkají: „voják se stará, voják má…“

       Reagovat
       • Málokterý voják je po osmdesátce ještě v činné službě. U kněží je to však dost běžné. Je celkem logické, že po osmdesátce už některé věci nejdou tak hladce…

        Reagovat
        • Čemuž lze však rozumět i tak, že dnešní kněží potřebují MNOHEM delší čas, aby se „vypovídali“. … Ježíš Kristus sdělil vše podstatné za POUHÉ 3 roky. Kněžím dnes na to nestačí třeba ani 50 let.

         Reagovat
          • Přesně tak. Učitelé prý učí, dokud udrží „křídu a moč“. Věkový průměr, kněží je zřejmě ještě o něco horší, než u učitelů…

          • Pokud jde o práci, do té se nikdo příliš nehrne.
           Dnes každý přesně ví, co mají dělat „ti druzí“.

         • Vy byste kněžím přál pouhé 3 roky života? 😀

          Reagovat
          • Hlavně bych jim přál, aby měli Kristova DUCHA.

          • Tak pražská theologická fakulta nabízí celoživotní vzdělávání pro kněze … nejdelší je, tuším, tříleté.

          • Spíše napište, o to dalo Vám, ať se ti další mohou inspirovat…

          • Já doufám, že nepřihlášen na tříleté celoživotní vzdělávání mohu, dá-li Pán Bůh, vydržet i déle …

          • Což ovšem NENÍ (pro to „vzdělávání“) dobrá vizitka. …

         • Jsou tací, kteří těch 50 let především slouží Bohu a to „povídání“ bývá spíš vedlejším produktem. Nevím, jak kde, ale znám kněze, jejichž homilie netrvá déle než 5 minut a přitom řeknou vše podstatné. Tím nechci narážet na „učenecké“ homilie v některých nejmenovaných (převážně pražských) kostelích…V době koronaviru se to jimi (zvláště jedním z nich) na sociálních sítích, ale i v médiích, jen hemžilo…

          Reagovat
          • Kardinál Duka se včera na Velehradě také „rozohnil“. … A to jsem jen proběhl, kolem televize.

          • A zlomil někomu malíček?

    • Zřejmě je to o tom, že s tím v té Americe měli zkušenost a věděli (za ta staletí), že „FEUDALISMUS“ opravdu NEFUNGUJE. …

     Reagovat
     • Jistě…
      A nyní si zkoušejí, jak bude fungovat „komunismus“ (u nich se tomu však říká „New World Order“), k němuž se pokoušejí propracovat přes rasisticko-ekologický fašismus…
      Mocnou inspirací jsou pak myšlenky jistého Kalergiho…

      Reagovat
      • … aneb – když to nevyšlo s Marxem, Leninem a Trockým, tak se to nyní zkusí s Kalergim, genderismem a dalšími populistickými ideově pseudofilosofickými paskvily…

       Reagovat
      • Vaší inspirací ?

       ????????????????????
       __________________________
       Obraťte se k Ježíši Kristu a nebudete sebe ani druhé TRÁPIT.

       Reagovat
       • Nikoliv, já o světovládu neusiluji… (Tolik peněz nemám a ani mít nechci – peníze nejsou mým „Bohem“) .

        Reagovat
         • Pokud nechají oni spát mě, moje děti a má vnoučata (jakož i ostatní), tak s tím nemám problém.

          Reagovat
          • Kdysi jsem toho prostředního viděl a „uzdravil“ mne až sv. Jan Bosco. V Bazilice v Turíně je jeho tělo za sklem více než 120 let a nekazí se tak, co zakladatel Sovětského svazu.
           ______________________
           Mladí dnes už ani nevědí, kdo to Lenin byl.

          • Že neví, kdo to byl Lenin, (ale třeba též Stalin, Hitler, Napoleon, Mao Tse-Tung a mnoho dalších) je na jednu stranu docela škoda – sám jste tuhle napsal, že není nad ZKUŠENOST… Nesporným faktem je, že ten, kdo nezná historii, ten má více sklonů opakovat staré a ty samé chyby.
           A sám jste tuhle napsal, že revoluce požírá vlastní děti. A nikdo mi nevymluví pocit, že hned několik reálných ohnisek dalších „revolucí“ na světě už nejen doutná, ale začíná žhnout…
           Budoucím generacím bych přál, aby pokud možno na vlastní kůži nepoznaly někoho ještě mnohem HORŠÍHO, než byli výše jmenovaní.
           Myslím, že několik žhavých „kandidátů“ na tento neradostný post už na této planetě žije… Nejhorší je, že příliš mnoho lidí jim DŮVĚŘUJE, a to více než Bohu…

          • …a zase všechno obracíte a stavíte do JINÝCH souvislostí! Vy nejspíš vůbec netušíte, JAKÉ pány jsem já myslel, když jsem napsal, aby mě, moje děli a vnoučata nechali spát!
           Takže – ani Lenin, ani Marx, ani Trockij.
           Možná ani Putin a ani Trump…
           Ti totiž současnému světu NEVLÁDNOU a jsou pouhými LOUTKAMI.
           Doslova perverzní a zrůdné jsou myšlenky pana Kalergiho, v nichž se zhlédlo několik multimilardářů, kteří se cynicky nazývají „FILANTROPOVÉ“ a jsou odhodláni svého stratosférického „bohatství“ (pouze finančního, nikoliv duchovního – po duchovní stránce to jsou nemorální zrůdy a mrzáci) použít k nastolení JEJICH „pořádků“, zcela bez ohledu na Boží zákony a plány. Ti jsou HORŠÍ než všichni Hitlerové a Stalinové dohromady!!
           JENŽE – ONI BOHA NEPŘEMOHOU!
           Způsobí utrpení a neštěstí mnoha lidem na celé planetě, ale BOHA NEPŘEMOHOU a jejich SOBECKÉ plány ZKRACHUJÍ!! O tom jsem přesvědčen na sto procent!
           A víte, co by to znamenalo, kdybych takto o tomto přesvědčen nebyl?? Právě to by znamenalo, že o BOHU pochybuji a že MU (V NĚHO) nevěřím…

          • … nebo snad věříte tomu, že Kalergimu, v jehož „odkazu“ vidí „FILANTROPOVÉ“ východisko, vnukl jeho úchylné myšlenky Bůh nebo nějaký „Boží posel?“
           Nebo nevěříte v ĎÁBLA?

          • Pěkný den,

           Desatero říká: „V jednoho Boha věřiti budeš“ a to také číním. Také dábel je jen BOHEM stvořený TVOR.
           Není moci než od Boha – říká Bible.

           Vámi citovaného pána neznám, ani jsem od něho nic nečetl a nestudoval. OBECNĚ se mi osvědčilo řídit se svým SVĚDOMÍM a o věcech PŘEMÝŠLET. (A třeba se i poučit, když doporučení a rady druhých jsou moudré a užitečné.)

           Opakovat chyby (své i druhých) moudré NENÍ. Není třeba znovu dělat věci ŠPATNÉ abychom si ověřili, že jsou špatné.

           Užitečné je dělat věci DOBRÉ a tyto podporovat a rozvíjet.

          • Samozřejmě. Ale i ve VĚDĚ platí, že je dobré znát podstatu omylů a chyb, abychom jich vyvarovali…

          • … abychom se jich vyvarovali.

          • Ze samotného poznání ještě neplyne, že se těch chyb vyvarovat chcete.

          • To je jiná věc…

          • Naopak. 🙂 … Jde o „úhelný kámen“ každé (včetně té vaší) bytosti.
           _______________________________________________
           Jde o důvod, PROČ „problémisté“ problémy zkoumají.

 • NO pánové – jste úžasní!!!
  Nějakou dobu jsem tu nebyla, a dnes koukám- prošvihla jsem asi sto příspěvků. Tak si čtu posledních pár – a oči mi lezou z důlků! Pořád se skvěle držíte tématu článku, a řešíte peníze a peníze. To já se přízemně držím sušení sena, sběru jahod a záchrany polomrtvého drozdíka (včera jsme ho vrátili do lesa 🙂 )
  Myslím, že tentokrát z vás má Felix radost! 🙂

  Reagovat
  • Jó, zvířátka. Tuhle mě zavolal jeden varhaník, že mu ze „záhadných důvodů“ přestal hrát jeden tón v pedálu – bylo to v otevřeném subbasu, jehož největší píšťala je asi osmimetrový komín, do něhož by klidně mohl vlézt mimino. Otevřel jsem výplň skříně a pohlédl na labium píšťaly – hned bylo všechno jasné! Z labiálního výřezu trčelo kus křídla holuba, který tam zapadl, čímž se dostal do smrtící pasti – svislým komínem žádný pták nevyletí. Holub byl zjevně ještě živý. Tak jsme postupně vyndali několik menších píšťal, abychom tu velkou mohli dostat ven a pak ji naklopili přes zábradlí kůru do kostela. Holub vypadl ven jak brambora – byl už hodně vysílený. Opatrně jsme ho vynesli před kostel a donesli mu misku s vodou. Pak jsme se vrátili usadit zpět vytažené píšťaly. Když jsme přišli znovu před kostel, už tam nebyl… Tak jen doufám, že se snad zmátořil a odletěl a že ho snad nesežrala nějaká kočka nebo něco podobného…

   Reagovat
  • Drozdíka moje babička sice nezachraňovala, ale jinak se o svoji zahrádku (dokud mohla) také VZORNĚ starala.
   ________________________________
   Důchodcům ZDAR!

   Reagovat
  • Aby to teda nebylo jenom o penězích, Lído, ale spíš něco aktuálního … 🙂 :
   Podle některých historiků bude zapotřebí kriticky přehodnotit přesné datum příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, protože je možné, že po přechodu hranic na cestě ze Soluně museli oba na 14 dní do karantény.

   Reagovat
   • Koronavir je POŽEHNÁNÍM.
    (Např. v Praze postavili Mariánský sloup v době, kdy „stěžovatelé“ byli v karanténě.)
    __________________________________
    Stejně tak se Ježíš Kristus dostal do Egypta (čekalo se na mudrce) a třeba i podobně přišli kdysi C+M na Velkou Moravu. Bůh má mnoho možností jak si „prosadit svou“. …

    Pravda vítězí. (Ať my lidé chceme nebo tomu bráníme.)

    Reagovat
   • Dobrý! 🙂
    a:
    Milé děti, první dochovaná zmínka o krádeži bicyklu …konkrétně zní: „Cyril a Metoděj přišli o kolo roku 863…“

    Reagovat
    • O to víc mne zaujalo, že přesně 1100 let po jejich příchodu na Velkou Moravu, začal roku 1963 2.vat. koncil.
     _______________________
     Znamení doby: Papež co chodí pěšky a jezdí „na kole“.

     Reagovat
     • … až bude jezdit na koloběžce (a nemusí být ani elektrická), tak to bude teprve „ZNAMENÍ DOBY“…
      (nicméně věřím, že je toho schopen – fakt je, že je to“lidštější“ než „barokní“ kočáry)…

      Jeden zaměstnanec litoměřického biskupství má jakýsi rytířský titul (nevím přesně, jak se to jmenuje, on se tím sám nechlubí, ale všeobecně je to o něm známo), který jej mimo celou řadu jiných privilegií opravňuje zajíždět do vatikánské svatopetrské baziliky na koni… Pokud vím, tak toho dosud nevyužil a nejspíš toho ani využít nehodlá (možná ani v životě na koni neseděl, to skutečně nevím). Jednak je přirozeně skromný a jednak i on chápe, že se to k „dnešní“ době moc nehodí.

      I já si o kardinálské „kočárové“ jízdě myslím své…
      Ale mohu se pochlubit, že jsem o svatbě svého kamaráda jako svědek seděl v bryčce tažené koňmi, jelikož rodiče nevěsty jsou farmáři a koně chovají. Hezký zážitek!! Nic „feudálního“ jsem na tom neshledal…

      Reagovat
      • Koloběžka je výrazem RADOSTI. … Papež procházející opuštěnýmí ulicemi Říma „jako za války“, to moc radostné nebylo.

       Reagovat
       • Radostné ne, ale POUČNÉ…
        …(možná i pro samotného papeže…).

        Reagovat
        • Vyprávěl Jiří Reinsberg, jak za války, kdy všichni opouštěli Řím, protože nálety spojenců, došlo k zázračnému uzdravení dívky (!), která byla v šoku z hrůzy, kterou tam zažila. Pointou bylo, že potkala na ulici PAPEŽE, který se do města Říma naopak VRACEL(!), aby město od bombardování uchránil. …

         Jiří Reinsberg to vysvětloval tím, že ona dívka dostala „protišok“ (potkala samotného papeže), díky němuž byla UZDRAVENA.

         Reagovat
         • Takže vás ze šoku z Lenina uzdravil Don Bosco… No, proč ne…

          Reagovat
          • Nenazýval bych to šokem. … Spíše jen setkáním se s tím, že i takoví lidé jako Lenin byli LIDMI. A pak jakýsi „údiv“ nad tím, že ti svatí se tolik nekazí. …

          • Tak to je trefa do černého! 🙂

          • Možná. Osobně však POZNÁNÍ, že v každém z lidí je správné vnímat ČLOVĚKA pokládám za důležítější, než jak dlouho a v jakém stavu přežijí naše „ostatky“.


           (Respekt coby cesta k Pravdě.)

          • Tak to teda prrr… !
           Už žádná rasistická „trefa do černého“. Vezměte si příklad zde:
           „Vědci z nejmenované americké univerzity vyvinuli postup, kterým vzniká speciální bílé uhlí. Podle šéfa výzkumného týmu bílé uhlí nebude mít sice kvůli finančně i časově neobyčejně náročné syntéze velké praktické využití v průmyslu ani energetice, ale jeho význam je především v tom, že se proti němu dá za současné zjitřené situace v USA velmi dobře demonstrovat.“
           😉

          • Tak to je trefa do bílého!! 😀

          • V tomhle souhlasím. Navíc (pravděpoobně z důvodu preferencí) dnes šokoval svět prezident USA, který poprvé od vypuknutí krize s Covid přišel v černé roušce. …

          • Tedy souhlasím, že už žádné „trefy“ …

          • Žádné trefy? A co takhle do duhového? 😀

          • To je pravda. Ale tím hůře, že byla ZNEUŽITA jako symbol LGBT.
           Nebo snad s LGBT sympatizujete?

           Už jsem zde víckrát napsal, že proti POSTIŽENÝM opačnou orientací nic nemám, mají to někdy skutečně těžké, ale zásadně mi vadí,když se Z NENORMÁLNOSTI DĚLÁ NORMÁLNOST NEBO DOKONCE PŘEDNOST!

           Stejně tak dobře vím, že většina skutečně solidních a slušných homosexuálů, kteří to mají v hlavě v pořádku, akce LGBT odsuzuje, protože jsou i z jejich hlediska a vůči nim KONTRAPRODUKTIVNÍ!

          • Pokud jsem to správně pochopil, tak da duha je znamení od Hospodina v tom smyslu, že už NIKDY nezahubí Zemi potopou.

           Je to ze Starého Zákona a ten příslib dostal NOE.

          • Ta duha je znamení od Hospodina.

          • Nečetl jsem vaše komentáře, evidentně jsem ale o mnoho nepřišel.
           Webmastrem nejsem. …
           _________________________
           Dnes se používají „klapky“ bílé, proto označení, jaké je.

 • Dvě barvy trochu jinak:
  Představme si základní diatonickou škálu – durovou stupnici C-D-E-F-G-A-H-C. Od prvopočátku mých studií ji naši pedagogové nazývali BÍLOU diatonikou (podle barvy diatonických kláves na klavíru). A tady máme první ZÁDRHEL! Proč BÍLOU? Barokní cembala a varhany měly klávesy v barvách opačných!
  No nevadí – tento zádrhel odstraníme tím, že přestaneme používat termín BÍLÁ a nahradíme jej termínem OTEVŘENÁ (též neuzavřená).
  Hned je zde další problém – interval F-H (či H-F), neboli vzdálenost ŠESTI půltónů. Tento interval byl nazván „diabolus in musica“ a v chorální melodii a potažmo pak v předivu lineárního kontrapunktu se NESMĚL vůbec objevit – méně známou skutečností je, že se o něm jednalo i na Kostnickém koncilu, kde byl odsouzen Jan Hus. Jenže pravidla lineárního kontrapunktu jsou neúprosná a logika vedení hlasů v rámci vícehlasu prostě k tomuto intervalu občas směřovala tak, že to „nešlo“ obejít. Chytří tvůrci si pomohli tím, že vybočili mimo systém BÍLÉ diatoniky a „ďábla“ odstranili tzv. „vynucenými“ posuvkami – F zvýšili na Fis nebo H snížili na B. A tím dostáváme historicky první a nejstarší posuvky (křížky a béčka). Pak jim došlo, že vlastně všechny intervaly velké sekundy lze takto rozdělit na polovinu a dostáváme se k UZAVŘENÉ diatonice – systému, kdy máme k dispozici již všech 12 půltónů v oktávě, ale z nich pracujeme pouze se sedmi základními (jiných sedm tónů máme pro G dur, jiných pro Fis dur, jiných sedm pro h moll a tak dále).
  Pane Hajný, pozor!! To je vymoženost BAROKNÍ estetiky, kterou používáme DODNES a která nebyla dosud překonána a zavržena! (Ach, to „prokleté“ baroko)… Proč? Protože poskytuje prakticky NEOMEZENÉ MOŽNOSTI práce s terciovými (tercie = tři) vztahy v akordech, tóninách atd. Všechny snahy o zbourání tohoto „systému trojjedinosti“ se ukázaly být slepými uličkami, byť třeba zajímavými (dodekafonismus, seriální a modulové kompoziční techniky, mikrointervalová hudba…). Dur-mollový systém uzavřené diatoniky zatím ovládá evropskou (a potažmo světovou) hudbu stále naplno, ať chceme nebo nechceme.

  Jenže – jak toto uspořádat na klávesovém nástroji?
  Druhotně dosazené klávesy „alterovaných“ tónů musí být kvůli orientaci odlišné. Vžilo se řešení, že jsou kratší a vyvýšené.

  A nyní POZOR!! Už jsem zachytil reference, že v Americe někteří praštění hudebníci začínají poukazovat na to, že není správné, aby druhotně dosazené klávesy byly ČERNÉ!!
  Takže barvy kláves obrátíme tak, jak to bylo běžné v BAROKU, a to, čemu se za dob mých studií říkalo „BÍLÁ“ diatonika, začneme říkat „ČERNÁ“ diatonika…

  Ráno jsem si zde z toho udělal legraci – nejspíš příliš ironickou a drsnou, takže to bylo smazáno (a pak že webmaster nesleduje, co tu píšeme).

  ALE, VÁŽENÍ – TO FAKT UŽ NEVYMYSLÍTE, POKUD NEMÁTE CHORÝ MOZEK!!

  Reagovat
  • Nečetl jsem vaše komentáře, evidentně jsem ale o mnoho nepřišel.
   Webmastrem nejsem. …
   _________________________
   Dnes se používají “klapky” bílé, proto označení, jaké je.

   Reagovat
   • „Klapky“mají flétny, saxofony, klarinety… Ani ty trubky a horny je nemají… (Ty mají ventily).
    Klávesové nástroje mají odjakživa „klávesy“.
    Vážený pane, z mé hlavy to není! To „jen“ černí „hudebníci“ reptají, že je chybou, že černých kláves je v klaviaturách nástrojů méně…
    Mně osobně je fuk, jestli hrají na bíločernou (tedy „současnou) klaviaturu nebo na černobílou (barokní).
    Ale černí „hudebníci“ v tom z pro normálního člověka nepochopitelných důvodů vidí problém! 🙂

    Reagovat
    • Co se problémů týče, zastupujete oba HUDEBNÍ tábory mírou vrchovatou.
     ____________________________________________________
     🙂 🙂 🙂

     Reagovat
       • Jistě že ne… V Klementinu tuhle přímo pod okny dr.Halíka hráli „techno“. Jistě si přišel na své…

        Reagovat
        • Kdysi jsem tam byl na půlnoční ze Silvestra na Nový rok. Kostel se uzavíral v 23:55 a vlastní mše svatá byla slavena v zákristii. V Klidu a v tichu. … Úžasné.

         Reagovat
         • Ano. Pokud se někde zrovna nekoná technopárty, tak je úžasné ticho i na více místech.
          Mimochodem – odvolali ředitele knihovny. Jako důvod není uvedena zrovna tato techhnopárty, oficiální důvody jsou jiné. Ale možná to k tomu přispělo. Co jsem tak slyšel o poměrech v této instituci, tak se moc nedivím…

          Reagovat
          • Škoda, že nakonec nerealizovali ten Kaplického projekt. Mohl být KLID a párty na Letné by nikoho nerušila. …

   • Nepochopil jste vznik evropského tonálního systému durových a mollových tónin přerodem z „církevních“ modů? To nevadí, my také občas nechápeme vaše učenecké výklady o letectví a radarech…
    —-
    A to ještě by se dalo široce hovořit o tom, jak byly další posuvky do „otevřené“ diatoniky doplněny – zvýšení tónu F na Fis a snížení tónu H na B totiž mnoho nevyřešilo – jen posunulo problém jinam („diabolus in musica“ vystrčil své rohy jinde – mezi „novým“ tónem Fis a původním C)… Takže se pak zvýšilo C na Cis, pak G na Gis, a tak dále… Stejně pak opačným směrem s „béčky“ v kvartovém kruhu.

    Ano, pro černé „hudebníky“, je problém, že černých kláves je v oktávě pouze pět, zatímco bílých sedm!! Jaká to nespravedlnost!! 😀 😀 😀

    Reagovat
    • Užitečnost duchovního života já osobně vnímám v pomoci rozlišit věci podstatné od věcí podstatných méně, než v navozování PŘÍJEMNÝCH stavů ILUZE. …

     Vázat EVROPU na „totální systém církevních módů“ je OMEZENÝ pohled. Někdo pro navozování stavu vědomí používá hudbu (šum), jiný jinou chemii (např. nikotin či cofein) atd. Přes všechno to, co náš život může MODEROVAT, je důležité rozlišit co je REALITA (podstata) a co přání, ILUZE.
     ___________________________________________________________
     Mile mne překvapila poznámka/odpověď kolegy na projektové poradě. Ptal jsem se, co můžeme čekat v rámci realizace našich zahraničních projektů. A odpověď zněla: „Ty chodíš do kostela.“

     Reagovat
     • Chápete prd, tak mlčte…
      Jsou mody a mody… (Hudební, církevní a jiné). Když nevíte, o čem je řeč, tak se nevyjadřujte, neboť svými plky usvědčujete sám sebe z totální neznalosti nejen hudby, ale nejspíš i teologie…

      Reagovat
      • Hm, zde se znovu dostáváte k otázce pojetí nekonečna. Tj. zda je pouze „potenciální“ (něco jako teologické definice) nebo AKTUÁLNÍ (vztahující se k našemu životu).

       ___________________________________
       Teologem ve smyslu znalosti „definic“ opravdu nejsem.
       (A ani si nemyslím, že to pro REÁLNÝ a praktický život potřebuji.)

       Reagovat
        • NIKDY jsem nebyl apoštolem „potenciálního nekonečna“.
         __________________________________________
         K mému VELKÉMU překvapení ani Prof. Wolf ne.

         Reagovat