Farnostem přinesou chybějící peníze celebrity

Získat peníze na chod farnosti v době, kdy lidé do kostela nechodí, je pro některé faráře oříšek. Naplnit prázdnou kasičku jim pomohou známé osobnosti.

Praha, Brno – Vyslat ministranta s košíkem je známý a osvědčený způsob, jak zajistit prostředky na chod farnosti, který se často opakuje, nejen na nedělních bohoslužbách. V době, kdy farníci mše sledují pouze z obrazovek, se ale často pocit sounáležitosti s farností ztrácí.

„Mockrát díky pavlovským hrkačům za dnešní dar patnácti set korun. Je to první příjem farnosti za poslední měsíc. Hurá,“ snažil se 12. dubna vybídnout k dalším příspěvkům svoje přátele na facebooku farář z Bohdalic Jan Hanák, jehož mše s kamerou upřenou do stropu nezaujaly platící publikum.

Není ale vůbec sám. Podobných případů jsou spousty. „Ti kněží, kteří nezískali dostatek oveček přispívajících pravidelnou platbou do fondu PULS, budou mít podle letošních prognóz značné problémy. Kdo nemá, tomu bude vzato i to, co má,“ potvrzuje situaci správce fondu PULS (fond na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze – pozn. autora) Pavel Kafka.

Naštěstí ale faráři hledají nové cesty jak kostelní pokladny naplnit. „Pochopil jsem, že mše musím zatraktivnit. Rozhodl jsem se proto využít známostí z televize. Známé osobnosti budou mít prostor místo kázání,“ láká na zvláštní kolo AZ kvízu pod vedením Aleše Zbořila o nadcházející neděli Hanák.

Není přitom rozhodně první, kdo podobnou strategii použil. “Inspiroval jsem se v Praze. Pan kardinál vsadil pro změnu na svoje známosti z Hradu a podle informací, které mám, se mu to vyplatilo,“ vysvětluje Hanák.

To potvrzuje i mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. „Do finanční tísně jsme se dostali těsně před Velikonocemi. Pro pana kardinála jsme chtěli pořídit důstojnou zelenočtvrteční večeři. Obligátně dle biblického, beránek ať je bezvadný, stáří jednoho roku. Jediný dostupný bezvadný beránek byl v Senegalu z plemene Ladoum. Jeho bezvadnosti bohužel odpovídala i cena. Museli jsme jej koupit na dluh,“ vysvětluje mluvčí. (Beran plemene Ladoum může vyjít až na 1,5 mil. korun. Zdroj: https://www.lidovky.cz/…/manie-kolem-luxusnich-ovci-plemene…)

Peněz se nakonec podařilo vybrat mnohonásobně více. “Tím, že jsme získali hradního mluvčího Ovčáčka, jsme úvěr splatili dříve, než stihl pán Ježíš vstát z mrtvých. Navíc primas v církvi má podobné místo jako prezident v rámci státu, takže angažmá prezidentského mluvčího o Velkém pátku bylo adekvátní i z hlediska důstojnosti úřadu,“ pochvaluje si Zeman.

Kardinálova večeře ale kapsy katolíků nevyprázdnila. „Když jsme sledovali, jaké množství peněz a povzbudivých vzkazů chodí z regionů, kde máme dle sčítání nejméně věřících, bylo to jako pozorovat topící se Egypťany, jejich vozy a jezdce 😊,“ odpověděl na přímou otázku formou SMS samotný český primas Dominik Duka.

Například farnost u Nejsvětějšího Salvátora, se ale rozhodla využít známé osobnosti z vlastních řad. “Rozjíždíme službu Dámepána. Připravili jsme pro ni internetovou stránku. Lidé si tak budou moci objednat dovoz Pána Ježíše až domů. Posvěcená hostie bude samozřejmě zdarma, zpoplatněná bude pouze doprava. Aby se služba dobře rozjela, budou jako kurýři zpočátku působit Tomáš Halík a Marek Orko Vácha. Pokud člověk zadá jako slevový kód číslo písně z kancionálu, která se zpívala na mši v daný den, bude mít na dopravu 20% slevu. Garantujeme také to, že před každým podáním hostie si náš kurýr vydesinfikuje ruce ve svěcené vodě. Platit se bude na dobírku. Služba je primárně určena pro starší lidi, kteří to s online platbami ještě příliš neumí,” popsal nový projekt kurátor výtvarných intervencí akademické farnosti Norbert Schmidt, který bude v projektu plnit roli dispečera.

Jako prémiovou službu si potom bude možné objednat 10 min autorského čtení. “Kupující se pouze musí smířit s tím, že autor bude mít respirátor, plastový štít a ochranný overal. Nemáme za ně náhradu, takže opatrnost je na místě,” upřesňuje Schmidt.

2 341 komentářů: „Farnostem přinesou chybějící peníze celebrity

 • 19.4.2020 (16:24)
  Trvalý odkaz

  Konečně: kázání on-line si vyslouží donate v moderní době 🙂 a místo Cesty21 bude fungovat Patreon…

  Reagovat
 • 19.4.2020 (18:38)
  Trvalý odkaz

  Tady jen doplním informace.
  Díky spolupráci s ČT (Petr Dvořák, ředitel, v této chvíli dojednává poslední detaily smlouvy s ČBK) bude umožněno farnostem vytvořit a odvysílat jakékoliv množství zajímavých pořadů ze života církve. Podle sledovanosti půjde za každého diváka, který pořad shlédne, jedna Koruna česká na farní účet. To bude oboustranně výhodné. Česká televize se dlouhodobě potýká s tím, že na pořady uváděné na ČT 2 se nikdo nedívá. Pokud si nové pořady diváka získají, vydělají na tom obě strany.
  Zatím je v návrhu již několik pořadů:
  Kdo je lepší Dominikáni nebo Františkáni? (připravuje farnost Panny Marie sněžné Praha)
  Uzdravování v přímém přenosu (farnost Nusle ve spolupráci s Jedličkovým ústavem)
  Vymítání s dekretem či bez dekretu (soutěžní pořad mezi pověřenými a nepověřenými exorcisty)

  Reagovat
  • 20.4.2020 (20:18)
   Trvalý odkaz

   Však už se taky vyskytl problém – do užších kruhů mediálních pracovníků pronikla informace o tom, že tvůrčí skupina „Hosana“ (Holman + Sadílek + Navrátil) předložila k posouzení námět pořadu pro nemocné s názvem „Pomazání nemocných“. Jenže to vyřizovali telefonicky a redakční sekretářka místo „Pomazání nemocných“ rozuměla „Namazaní nemocní“ a tak to také napsala do úředního protokolu. No, bylo to dost nepříjemné, vedoucí redaktor to vzal napřed jako provokaci a prohlásil to za nehoráznost, jaká se v době koronavirové epidemie nehodí. Ale snad se to už vysvětlilo. Nemám však informace o tom, zda tento pořad bude realizován či nikoliv…

   Reagovat
   • 11.9.2020 (15:40)
    Trvalý odkaz

    V rozhovoru, na ketrý v diskusi níže odkazujete, slíbil J.Strach, že až arcibiskup Duka skončí ve funkci arcibiskupa, bude mu pravidelně nosit lahvinky „dobrého vína“.
    ________________________________
    Kdysi jsem měl pocit, že bych také chtěl páteru Jiřímu Reinsbergovi „něco dát“. Aby to bylo stylové, koupil jsem půl litr „Myslivce“.

    Nakonec si ho vzal. Bylo to ale se slovy: „Kazíš faráře“.

    Reagovat
 • 20.4.2020 (6:27)
  Trvalý odkaz

  Jen jestli pana mluvčáčka Ovčáçka pozvali k jídlu, když byl beránek na stole? 😉

  Reagovat
 • 21.4.2020 (11:16)
  Trvalý odkaz

  Tady píšou, že před každým podáním hostie si kurýr vydesinfikuje ruce ve svěcené vodě. No jo, je ale dostatek svěcené vody? Jeden kněz mi říkal, že mu svěcená voda už došla a tu z velikonoční vigilie, která se nekonala, nemá. Jiný kněz má sice loňskou svěcenou vodu, ale ta může být pro desinfekci rukou už prošlá. 😀
  Aby nakonec nemuseli používat dezinfekční přípravek Anti-COVID, který vyrábí Babišova firma Preol. To by někteří nemuseli rozdejchat! 😀

  Reagovat
  • 21.4.2020 (21:20)
   Trvalý odkaz

   Myslím, že si žádný kurýr nějakým Babišovým dezinfekčním prostředkem se NIKDY, NIKDY, NIKDY nemůže dezinfikovat ruce místo svěcené vody. Dosáhl by totiž naprosto opačného účinku.
   Svěcenou vodu Tříkrálovou mohu nabídnout – mám v lednici tři deci.

   Reagovat
   • 22.4.2020 (1:49)
    Trvalý odkaz

    Ptám se, nešlo by zbytek svěcené vody dolít nesvěcenou vodou (méně než polovinu), chvilku počkat za stálého míchání až se molekuly dolité vody prosvětí a pak zase dolít (méně než polovinu současného objemu … a takto pokračovat, až bude svěcené vody dostatek?

    Reagovat
    • 22.4.2020 (6:29)
     Trvalý odkaz

     Že by i do věcí duchovních pronikla homeopatie? 😀 😀 😀

     Reagovat
     • 22.4.2020 (20:32)
      Trvalý odkaz

      Hurá – tak v tom případě z mých nabízených třech deci může být celý hektolitr. 🙂

      Reagovat
   • 22.4.2020 (5:47)
    Trvalý odkaz

    S kamarádem architektem jsme tuhle meditovali nad stavbou památníku na Vítkově. Shodli jsme se jednoznačně na tom, že je to regulérní stavba bazilikálního typu – v podstatě do puntíku okopírovaný modernistický „kostel“ se vším všudy (snad akorát že nemá věž). Takže – jen odtud vynést Klementa, řádně jej pochovat a mohl by to být další pražský kostel. Jenže ihned jsme tuto myšlenku zavrhli s tím, že patrně ani vlna tsunami svěcené vody by z toho kostel neudělala – už z toho důvodu, že by nejspíš zalila centrum Prahy, ale k památníku by se nedostala (je příliš vysoko na kopci)…

    Reagovat
  • 22.4.2020 (5:49)
   Trvalý odkaz

   Fakt?? Tak to si snad radši budu ruce omývat technickým lihem, který ještě pořád mám v několika devítilitrových butylách k ředění lignofixu proti červotoči…

   Reagovat
   • 22.4.2020 (6:37)
    Trvalý odkaz

    No, Radku, aby nakonec i ten technický líh nebyl z některého z podniků Agrofertu! 😀 Jinak na ten Anti-covid narazíš na mnohých místech, kromě firmy Preol ho vyrábí Ethanol Energy, Deza z Valašského Meziříčí a přerovská Precheza. A i ty patří do holdingu! 😀 😀
    Ale má to i své pozitivum, vyrábí se to i z řepky, takže je to ekologické a Greta musí mít radost! 😀 😀 😀

    Reagovat
    • 22.4.2020 (15:56)
     Trvalý odkaz

     Tak jsem dnes tak trochu brousil kolem Nymburka a Jičína. Už ta žlutá nabírá grády! 😀
     Ale hele, Bille, což takhle pálenka z řepky? Myslíš, že by to šlo? To bych pak tu žlutou kytičku možná vzal trochu na milost… 😀

     Reagovat
     • 22.4.2020 (20:39)
      Trvalý odkaz

      NO řepka se během růstu 7 x stříká chemií, na závěr prý Roundoupem, aby zaschla a byla stejnoměrně dozrálá. Mohlo by se stát, že by v mači bylo víc Babišovy chemie než Babišovy řepky. AŤ by to bylo pitné opakovaně či pouze jedenkrát, pořád by to byla pálenka Babišova. Musím říct, že už jsem preventivně otrávená z toho jména, a ani si nemusím líznout.

      Reagovat
      • 23.4.2020 (5:05)
       Trvalý odkaz

       Hmmm. To je fakt. Kamarád myslivec (skutečný myslivec!!) mi tuhle vyprávěl, jaké děsné věci to žluté svinstvo dělá se zvěří. Když se toho nažere srna, čeká ji moc ošklivá trýznivá smrt. Problém je, že tam, kde jsou „velké širé žluté lány“, zvěř moc velký výběr stravy nemá. Instinktivně to prostě spase, protože je to na ráně a netuší, že je to chemicky ošetřené. Samotná řepka (pokud by byla čistá), není pro srny nic moc, ale neublíží. Svinstvo je ta chemie. A Jičínsko a Nymbursko zase žloutne ve velkém. Přitom se tu pěstovala cukrovka, brambory… Hlavně, že to musíme dovážet z horoucích pr….. , silnice a ovzduší nám devastují pendlující kamióny, které se stěhují z dálnic na vedlejší komunikace, aby se obešlo mýtné… Když jsem za mlada jezdil na kole svoji pravidelnou dávku přes Lázně Bělohrad do Nové Paky (kopec „Babák“ byl prověrkou, jak jsem na tom s kondicí), potkal jsem za celou jízdu tak sedm osobáků, jeden – dva traktory a z náklaďáků maximálně „vejtřasku“ nějakého místňáka. Dnes se tam nedá kvůli kamiónům skoro ani jít pěšky…
       I to je důvod, proč na to nadávám! Potravinová soběstačnost je zároveň ekologická (ať si Greta žvatlá, co chce)…

       Reagovat
       • 23.4.2020 (8:15)
        Trvalý odkaz

        Radku, s tou řepkou je to složité. Její nadměrná výroba v ČR je zapříčiněna dvěma aspekty. Ten první bylo, že čeští zemědělci po přístupu ČR k asociačním dohodám s EU, byli nuceni opustit mnoho výrob, které se staly prodělkové. A to nikoliv z důvodu, že by je nedokázali levně vyrobit, ale z důvodu, že dotační možnosti starých států EU a Česka byly diametrálně odlišné. A jak je známo, nelze dlouhodobě konkurovat podnákladovým cenám z dovozu. Ani po vstupu do EU si čeští zemědělci nepomohli, dodnes platí, že některé státy jsou si rovny a některé jsou si rovnější. Rčení, že v EU existuje společná jednotná politika, je jen propagandistické klišé. Druhým aspektem bylo, že eurobolševici začali propagovat využití biomasy bez toho, aby udělali nějaké odborné studie. Paradoxem je, že biopaliva, která měla životní prostředí chránit, jim de facto ubližují. https://cs.wikipedia.org/wiki/Biopalivo 🙁
        I když Babiše nemusím, lze konstatovat, že Babiš si tohle nevymyslel, on na tomto fantasmagorickém plánu eurohujerů postavil část svého podnikání. Kdyby to nedělal on, budou to dělat jiní. Pokud se lidé zlobí na pole plné řepky, pak by se měli zlobit na soudruhy z EU, kteří dodnes velebí pěstování (nejen) řepky na biopaliva. 🙁

        Reagovat
        • 23.4.2020 (10:39)
         Trvalý odkaz

         Ano, je vidět, že v tom je obrovský kšeft. Všichni vědí, že biopaliva nejen že ničí motory aut, ale i životní prostředí. A stejně se od toho neustoupí! Mám vlastní zkušenost, když jsem tuhle natankoval u těch zelených Maďarů (MOL) a po několika kilometrech vysadilo turbo, auto začalo kašlat a byl jsem rád, že jsem doskákal domů! Ještě, že mám soukromého servisáka, který to dokázal zprovoznit i bez výměny vstřiků… Takže u téhle značky už nikdy!! Jenže jsem byl poučen, že je to stejně z jedné nádrže a jednoho kohoutu a pokud je v něčem malý rozdíl, tak to jsou snad jen ta aditiva. Takže tankovat jen u frekventovaných pump, kde to dlouho nestojí v nádržích…

         Ano, některé státy si jsou rovnější.
         Já jsem stejně strašně zvědav, jak dopadne Řecko versus Turecko. O tom to totiž všechno nyní je a zřejmě bude i do budoucnosti…

         Reagovat
         • 23.4.2020 (11:12)
          Trvalý odkaz

          No dějou se nám to tam věci. O minulém víkendu došlo na moři u ostrova Lesbos k dramatickému střetu řecké pobřežní stráže s plavidly tureckých ozbrojených sil. Protože lze očekávat, že naše hlavní media přejdou tento incident mlčením, aby jim zbylo více času a místa na podrobné zpravodajství o nekvalitě roušek v domově pro seniory Horní Dolní, je potřeba si najít záběry z této minibitvy na internetu. Zkrátka kolem Turecka se mlčí, což je v souladu se zbabělým postojem EU. Našel jsem na toto téma jeden krásný vtip na stránce https://www.okoun.cz/boards/nekorektni_nebo_zakazane_vtipy%2C_inlinerovi_se_libi_ 😀
          Turecké orgány, které si odvezly migranty z pevninské části, je minulý týden navezly ke svým ostrovním hranicím, dodaly jim čluny a začaly je pobízet k plavbě. Řecká pobřežní stráž však takový vývoj očekávala a během minulého týdne odrazila několik migrantských pokusů o vylodění na řeckém území. V praxi to probíhalo tak, že člun turecké pobřežní stráže dotáhl vojenský „gumák” s migranty k námořní hranici. Tam tito mladí zdraví muži nastartovali přívěsný motor a vyrazili. Ale Řekové byli připraveni a jejich lodě jim aktivně bránily vplout. Člun s migranty kličkoval, uhýbal, vracel se a znovu najížděl…. Až mu došel benzín a Turci ho museli „zachránit”. O víkendu přešli Turci k pokusům o masový výsadek. Naštěstí i v tomto případě se Řekové ubránili. Videí z těchto útoků na Řecko po internetu koluje hafo. Tento měsíc Turecko rozhodlo o prodloužení vojenské služby 53 tisíc vojáků v základní službě. Co to tedy znamená? Pokud prodlužujete vojákům základní vojenské služby jejich vojenskou povinnost, tak k tomu budete mít pouze jeden důvod. Víte, že ty chlapy budete bezprostředně potřebovat. Samozřejmě mainstream v čele s ČT o této podstatné zprávě zarytě mlčí. 🙁
          Vedení EU, které je i nadále zatížené eurosocialistickými myšlenkami Zeleného plánu či ustanovením Evropského dne optimismu, který by měl připadnout na 27. květen, se k Turecku staví stejně, jako Anglie a Francie k Hitlerovi v roce 1938.

          Reagovat
          • 1.9.2020 (6:50)
           Trvalý odkaz

           Putin s Turkem Erdoganem otevíral mešitu v Moskvě, ve své době největší v Evropě. Ta už je zase překonaná a to opět v Rusku…

          • 6.9.2020 (8:54)
           Trvalý odkaz

           No vidíte. Už i tam ty „své“ respektují.

           Svět se mění. Pomalu, ale mění.
           _________________________
           Buďme optimisté.

       • 10.8.2020 (13:34)
        Trvalý odkaz

        Chudák Greta, tak ona už může i za řepku, nebo jak to mám chápat? A co konkrétního že žvatlá k soběstačnosti? Už dlouho mám pocit, že kdo chce Gretu bít, hůl si vždycky najde.

        Reagovat
   • 23.4.2020 (5:57)
    Trvalý odkaz

    Hlavně ho nepít! Ty následky … nechci ani domyslet 😀

    Reagovat
    • 23.4.2020 (7:58)
     Trvalý odkaz

     Co nepít? Tu dezinfekci nebo pálenku z řepky? 😀

     Reagovat
     • 23.4.2020 (11:23)
      Trvalý odkaz

      Raději ani jedno. Jedině snad tu ředěnou dezinfekci ze svěcené vody! 🙂

      Reagovat
      • 23.4.2020 (12:07)
       Trvalý odkaz

       Tak předně, pálenka z řepky je nesmysl. Zatímco palivo z řepky, která je olejninou, se získává chemickou reakcí, která se nazývá transesterifikace a probíhá za katalýzy, pálenky vznikají kvašením prvotních surovin a následnému zpracování na alkohol. Nejsem chemik-odborník, ale obecnou představu o výrobě alkoholu mám. Co zkvasí to jde vypálit. I když některé chutě mohou být příšerné! 😀

       Reagovat
       • 23.4.2020 (21:52)
        Trvalý odkaz

        No právě – o to jde! Celý tento web je o všelijakých nesmyslech, tak nám, Bille nekaž radost. 🙂
        Vážných a rozumných věcí máme pořád plnou hlavu (jako třeba: – kdy už konečně chytím toho krtka? – zase jsem manželovi zapomněla koupit pivo. – Proč ten soused pořád dělá melu s tou cirkulárkou? – Ten Babiš je teda fakt padlý na hlavu….venku máme být po deseti – kde vezmu dalších devět lidí, až půjdu zítra pro chleba a to pivo? )

        Reagovat
        • 24.4.2020 (8:13)
         Trvalý odkaz

         Hmm, taky máš na zahrádce krtka? No já si koupil karbidové vápno, že ho budu vyčuzovat, ale on ten hajzlík jako by to čul a na zahrádce přestal rýt! 😀
         Se sousedem s cirkulárkou nic nenaděláš, pokud ti nedělá rambajz v noci od 22.00 do 6.00 hodin, pak je to ještě dobrý! 😀
         Jediný, co teď nechápu, je počet osob lidí v kostele, stanovený na 15. V supermarketech je těch lidí daleko víc a nikomu to nevadí. 😀

         Reagovat
  • 22.4.2020 (14:52)
   Trvalý odkaz

   Ve svěcené vodě vydensifikovat nepomůže , tam voda muí být svěcená dvakrát, proto to musí být slivovice a nejlépe je tělo vydensifikovat pořádně i zevnitř

   Reagovat
 • 24.4.2020 (11:16)
  Trvalý odkaz

  Zrovna čtu na Novinkách: …nejvíc lidí se může shromáždit ve svatostánku – 15… To jsem zvědavá, jak bychom se tam namačkali. A pak je otázka, jestli se Ježíš ve svatostánku počítá za jednoho nebo ta tři. Pak je otázka, když ve svatostánku může být patnáct, tak kolik k tomu v lodi kostela, kolik na kůru, a v zákristii. 😇🙏🙃

  Reagovat
  • 24.4.2020 (12:12)
   Trvalý odkaz

   Asi nějaký moc velký svatostánek. 😀 Nebo nějaké moc malé osoby! 😀 😀

   Reagovat
   • 28.4.2020 (21:14)
    Trvalý odkaz

    Ano, to je tak, když novináři nerozumí terminologii…
    Tuhle se mnou dělal rozhovor jistý redaktor jistého pedagogického časopisu a pořád nějak nechápal, co jsou „hudebně teoretické předměty“, které vyučuji. Za poměrně krátkou dobu jsem pochopil, že mu to vysvětlit prostě nelze. A když se mě zeptal, o čem vlastně pojednává předmět „harmonie“ (což je nauka o akordech, jejich harmonickém napětí, jejich tonálně – funkčních vztazích a jejich spojování v rámci korektního vedení hlasů), bylo mi jasné, že sdělit mu to, co jsem napsal zde do závorky, by znamenalo nejspíš vznik pozoruhodného guláše nesmyslných dedukcí, tak jsem lehce zažertoval a řekl, že harmonie je „nauka o souznění duší zamilovaných hudebníků“, což on sloučil do pozoruhodného a i pro mě nepochopitelného výrazu „nauka o hudebním partnerství“…
    Ten rozhovor naštěstí tiskem nevyšel… 🙂

    Reagovat
   • 29.4.2020 (5:53)
    Trvalý odkaz

    Mimochodem, Bille a Lído, vždyť „svatostánky“ máte rozseté na každé pouti po celých areálech – tuhle svíčky, tuhle růžence, tuhle oplatky… 😀

    Reagovat
 • 20.5.2020 (17:25)
  Trvalý odkaz

  Radku, takhle dnes koukám na Události v regionech, najednou uslyším Loreta a nová melodie, tak jsem zbystřil. Jo, byl jsi tam ty! Snad to byla zase jednou nějaká pravdivá zpráva, kterou uvedla ČT 😉

  Reagovat
  • 20.5.2020 (21:45)
   Trvalý odkaz

   Myslím, že s tímto ještě bude legrace!! 😀
   Vůbec nejde o „bourání“ nějaké tradice, jak jsem už z více stran slyšel, ale naopak – o navázání na tradici. Celý hrací aparát je konstruován právě tak, aby umožňoval co největší variabilitu. Máme svědectví v pramenech, že melodie se ještě v 18. století měnily každé dva týdny a osobně jsem viděl písemnou stížnost jednoho z představených kapucínů na varhaníka, který byl líný a nechal jednu melodii hrát celý měsíc, což byl skandál! Zjistili jsme tedy, že to měl v popisu práce především varhaník. Není to ale tak jednoduché, jak se zdá a dovedu pochopit, že člověk, který znal pouze noty a klávesy, mohl mít problémy, když měl vzít do ruky šroubováky nebo manipulovat s docela těžkými tónovými lištami (sekcemi).
   Máme k dispozici plné dvě sady tónových lišt o 64 kusech, což odpovídá 64 taktovacích dobám, tedy dvěma symetrickým periodám o 16 čtyřdobých taktech. Do toho se musí všechno vejít. Nic delšího tam naprogramovat nelze. Momentálně se hrabu ve zpěvnících a vyhledávám mezi kancionálovkami a v Mešních zpěvech melodie, které půjdou realizovat.
   No ale – už jsem zaznamenal ohlasy, jako že se za každou cenu chceme zviditelnit – a dokonce jsem byl přirovnán ke kardinálu Vlkovi, který se „na věky zviditelnil“ tím, že po ještě více staletích přesvětil svatovítskou katedrálu na sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Jenže tady je malý rozdíl – původní (či spíše původně-nepůvodní) píseň „Tisíckráte pozdravujem tebe“ nebyla zlikvidována, ale je v plném znění zachována na válci, který je momentálně sundán. Není problém ji tam kdykoliv dát zpět. Dokonce nyní uvažujeme o zadání výroby dalších tónových lišt, abychom měli současně „uskladněných“ melodií více – nikoliv pouze dvě. No a kdybychom zůstali odkázáni jen na dvě stávající sady, pak by se před každým přeprogramováním musela každá píseň (pokud by se osvědčila) zapsat do not tak, jak byla a to ještě doplnit schématem kolíkování. Docela makačka, ale příjemná a pěkná – pro již brzy důchodce Rejška přímo ideální!! 😀 😀 😀

   Reagovat
  • 29.5.2020 (5:38)
   Trvalý odkaz

   Jen ať jde!! Beztoho v Církvi zůstává ještě příliš mnoho antikristů na to, aby významně škodili!

   Reagovat
  • 29.5.2020 (5:53)
   Trvalý odkaz

   … aneb – Bůh má všechny rád! I své „antikristy“. A tím se významně od nich liší – antikristi Boha rádi nemají, ale Bůh je má rád…

   Mně ten Kalouskův křik připadá jako hysterický vztek dítěte ze třetí třídy, které chce rodiče „potrestat“ za pětku z počtů tím, že jako přestane chodit do školy nebo do družiny! 😀
   Mimochodem – kolik že politických stran už ten politický matador a turista vystřídal?? No, a Němcová vypadala skoro, že se každým okamžikem rozbrečí.

   Vzhledem k tomu, že zákulisí medií podobných ČT trochu znám (vždyť jsem v rozhlase pracoval 21 let na plný úvazek a stále tam straším externě, protože ve zvonovém projektu Vltavy po mém odchodu už nikdo další pokračovat nebude, jelikož to znamená především jej DOTOVAT časem a prací za odměnu, která dnes reprezentuje přilepšení k večeři), tak mlhavě tuším, co nyní v kuloárech probíhá, ale upřímně se opět BAVÍM!! 😀

   Nezbývá mi, než popřát novým členům Rady pevné nervy a hodně úspěchů… 🙂

   Reagovat
   • 29.5.2020 (6:15)
    Trvalý odkaz

    Hezky to napsal v diskuzi k článku jeden z přispěvatelů:
    „Sorry Kalousku, církev není levicová partaj, kde každý musí mít ten správný názor. Já jsem za postoje našeho pana kardinála neskutečně vděčný. Ale to nemění nic na tom, že bych chtěl vystupovat z církve, protože je v ní třeba takovej Halík. Prostě ať má každý svůj názor. Tak to má přece být.“ 😉

    Reagovat
    • 29.5.2020 (6:43)
     Trvalý odkaz

     Přesně tak. Bůh nemůže za to, že lidi mají různé názory…

     Reagovat
     • 29.5.2020 (14:00)
      Trvalý odkaz

      … a Kalousek nakonec může vykonat protestní pouť do Mekky 😀 😀

      Reagovat
     • 29.5.2020 (21:10)
      Trvalý odkaz

      Já bych to trošičku opravila:
      Bůh přece může za to, že lidi mají různé názory, protože je k tomu vybavil.
      A dál nevím :
      buď 1. Bůh má lidi rád, a tak jim dal možnost mít různé názory.
      anebo – 2. Lidi mají různé názory, a přesto je má Bůh rád.
      anebo – 3. Platí obojí
      🙂 🙂

      Reagovat
      • 29.5.2020 (21:38)
       Trvalý odkaz

       Domnívám se, že platí všechny tři body. Důsledky bodu 1 bych pak chápal jako projevy svobodné vůle.

       Co trochu nechápu, je ta hysterie, která se kolem těch tří nových radních vzedmula – jako by to znamenalo konec světa. Možná to někomu zkomplikuje realizaci úmyslů (vesměs sobeckých) a někdo to pocítí jako útok na prebendy, které schovával za pojem „demokracie“. Pokud je toto pravdou, pak si mohu v duchu zazpívat Bachovo zpracování chorálu „Was Gott tut das ist wohlgetan“ (Co Bůh činí, dobré jest)…
       Ale z vlastních zkušeností vím, že „nepohodlní“ jedinci to mají ve strukturách médií proklatě těžké. Dohnat „nepohodlného“ jedince k rozhodnutí rozvázat pracovní poměr a odejít (zvláště z exponovaného a viditelného postu) není příliš složité. Takže novým členům Rady přeji především nadhled, rozvahu, pevné nervy, vůli vytrvat a odolnost vůči nátlakům a zastrašování…

       Reagovat
       • 30.5.2020 (7:45)
        Trvalý odkaz

        Radku, myslím že tu hysterii, která se kolem těch tří nových radních vzedmula – jako by to znamenalo konec světa, lze pochopit zcela jednoduše. Za prvé je tu obava, že by ČT opustila svůj neomarxisticky-liberální postoj a začala vysílat i jiné události, než ty „jediné správné“. Vezmi si např., kolik jsi toho v poslední době slyšel na téma tureckých provokací vůči Řecku, násilnému pronikání imigrantů na řecké území. To byl jen sám koronavirus a v ČT se „řešily“ naprosto imaginární věci, jako např. kvalita roušek v domově důchodců v Horní Dolní. 🙂 Za druhé je tam obava, že se jim někdo začne rýpat v těch začerněných smlouvách a vytáhne věci, za které se chodí sedět za katr. A třetí je tu snaha nepouštěl na obrazovky lidi s odlišnými názory, což k demokracii rozhodně nepatří.
        Kalousek a páter Halík kvičí jako staří bolševici, kterým se řeklo něco, co není v souladu s jejich ideologií. Přitom ti nově zvolení radní jsou tam tři z patnácti, ten zbytek jsou pouze lidé, kteří si tam de facto chodí pokecat s generálním ředitelem ČT a prakticky nic neřeší. Možná, že tito tři nově příchozí radní budou oněmi štikami v rybníku, které rozproudí stojaté vody molochu ČT, kterému de facto šéfují kamarádíčci, kteří posílají „zakázky“ jiným kamarádíčkům a pro něž jakákoliv změna znamená zásah do jejich brebend.
        Já říkám jednu věc. Kdyby se např. ing. Lipovské podařilo prosadit, že odpůrci manželství homosexuálů, adopce dětí homosexuály či zabíjení nenarozených dětí budou mít na obrazovce ČT stejný časový prostor, jako jejich neomarxističtí zastánci, tak už je to určitý posun. Kdyby se podařilo prosadit, že Pochod rodin bude mít stejnou publicitu, jako Prague Pride, tak už je to určitý posun. Kdyby se podařilo např. prosadit, aby ČT odvysílala dokumenty o svědectví dětí, které vyrůstaly v homosexuálních „rodinách“, tak už je to určitý posun.
        A ještě jeden odkaz na zajímavý článek : 😀 🙂
        https://echo24.cz/a/SnsaH/kdo-se-boji-virginie-lipovske?fbclid=IwAR2GdDsNq57ZNTAJz8Oq_SXY9DgWlUTzmzNsfquPOPsy3A4wpFXoqB_rtMA

        Reagovat
        • 30.5.2020 (21:58)
         Trvalý odkaz

         Ten článek je dobrý! K zamyšlení i k pobavení (jistě víš, jak to myslím).
         V rozhlase jsme před nedlouhým časem měli taky takovou podobnou „lasičku“. Vypadalo to dost nadějně, ale ona to totálně zvorala tím, že se na jedné zahraniční služební cestě osudově zamilovala do jistého vysoce postaveného Švýcara, čímž všechno skončilo (jen občas svým někdejším příznivcům pošle pozdravný mail s obrázky stále se rozrůstající rodiny – „je plodná jak réva“ 😀 )…
         To je asi jediný moment, z něhož bych měl v případě slečny Lipovské trochu obavy, aniž bych jí chtěl upírat lidské a logické právo na rodinné štěstí…
         Takže jen zopakuji – přeji celé „nepohodlné“ trojici nových radních především pevné nervy, dostatek potřebné asertivity, odolnost vůči výhrůžkám, nátlakům a vydírání a aby jejich působení bylo pozitivním přínosem pro všechny.

         Reagovat
         • 31.5.2020 (7:36)
          Trvalý odkaz

          S těmi výhrůžkami, nátlaky a vydíráním ze strany liberálních demokratů musejí tito tři noví radní ČT počítat. Liberální demokrati totiž nejsou vůbec liberální, a už vůbec ne demokratičtí. Oni se chovají jako staří kovaní bolševici, kteří si musí prosadit svou. Pro ně je demokracie, když vyhraje či postoupí jejich kandidát. Inu jak říkám, kovaní bolševici, kteří si snaží prosadit svou za každou cenu. Dokonce to došlo tak daleko, že soudruh pirát Kolaja, t. č. zeleno-černo-duhovo-růžovo-rudý europoslanec, žaloval na centrálním mozku EU, že volbou tří nových členů do Rady ČT byla ohrožena svoboda a demokracie !!!!!! 😀 😀 😀
          Hezky k tomu napsal blog Petr Štěpánek 😉
          https://pravyprostor.cz/dozvuky-volby-do-rady-ct/

          Reagovat
          • 31.5.2020 (20:50)
           Trvalý odkaz

           Jo, taky jsem to zaznamenal. Že jsou Piráti bezskrupulózní sebranka, mi bylo jasné od samého počátku. Ale že to jsou křiváci takového megaformátu, to překonalo má veškerá očekávání.

          • 3.6.2020 (15:18)
           Trvalý odkaz

           Já to všechno sleduji… A je mi zle a smutno zároveň.
           K řeckým ostrovům se nyní přidala i Amerika…
           No, jestli to Trump neustojí, tak… 🙁 Že se podaří rozpoutat „oranžovou revoluci“ i v Americe, to by mě tedy ještě před krátkým časem nenapadlo.

           Vytýkací dopis si eurosoudruzi mohou strčit za klobouk. V kontextu výše uvedeného to moc neznamená (zatím). Stěžejní jsou pro nás nyní dva „body“ – Řecko a USA. Tam se bojuje i za nás…
           Synové se mi vrátili z misí (oba v pořádku, chvála Bohu)… Nikdo mi nemusí nic bulíkovat…

          • 3.6.2020 (20:04)
           Trvalý odkaz

           Když se u nás hroutil komunismus, jeden člověk, taková ta „stará struktura“, mi říkal: „Vstanou noví bojovníci!“ 🙁
           Že to k nám budou tlačit ze Západu a že to bude i v USA, to mě ani ve snu nenapadlo. Že Demokratická strana v USA bude dnes levicově radikálnější, než Komunistická strana USA v 70. letech minulého století, to jsem si nepředstavoval ani v nejdivočejších snech. 🙁
           Překvapuje mě, že bojovníci proti rasismu v USA dnes protestují hlavně v obchodech s elektronikou. Nevěděl jsem, že se rasisté a xenofobové skrývají právě tam! 😀 😉

          • 3.6.2020 (20:22)
           Trvalý odkaz

           V roce 1990 jsem hovořil s jednou bábinkou, která léta hospodařila Páterovi X v městečku Y (promiň, ale nebudu jmenovat, aby se toho náhodnou někdo nechytil). Všichni tehdy byli plní euforie z uvolnění poměrů, u stolu jsme halasně leccos glosovali, jen ona bábinka mlčela. Když jsme se jí zeptali, co ona na to, odpověděla: „Neradujte se! Ta hlavní revoluce přijde mnohem později. Bude to muset být revoluce Ducha a to nebude nic lehkého!“ Zdá se, že měla pravdu.

           A když už jsme u těch bolševiků – když exprimátor Prahy Štěpán šel tehdy jako jediný odsouzený do fešáckého kriminálu, údajně měl prohlásit: „První kolo jsme projeli. Ale to druhé bude naše a bude tvrdé!“ Zdá se, že i on měl pravdu…

          • 4.6.2020 (5:13)
           Trvalý odkaz

           Taky považuji za průšvih, že mnoho lidí nerozlišuje a slepě paušalizuje. „Všechno, co jde z Ruska nebo východu, je komunistické a špatné“ (přitom současné Rusko nemá s již před takřka třiceti lety demontovaným SSSR už vůbec nic společného). „Všechno, co jde z Ameriky nebo Bruselu, je to jedině správné“ (bez komentáře). Přitom pamětníci si kladou stále více zásadní otázku – kde a v čem je rozdíl mezi totalitami? Trump jim do jejich „geniálního“ zednářského projektu (pracovně jej nazývejme NWO) hodil vidle a zdá se, že oni se nezastaví skutečně před ničím – ani před rozpoutáním občanské války (která samozřejmě v tomto kontextu může přerůst do nekontrolovatelného globálního maléru). Já se jen divím, že Trump ještě neskončil jako Kennedy. Může to znamenat (a to mě naplňuje nadějí), že za ním stojí také někdo podobně mocný, jako jsou ti Rockefellerové se Sorosem. Čili – vypadá to tak, že mezi sebou nyní bojují nejméně dvě (a možná ještě více) zájmové skupiny těch, kteří si myslí, že jsou předurčeni ke světovládě, přičemž ostatní lidstvo je v podstatě bezmocný rukojmí tohoto boje. Takže – spolehněme na Boha a na skutečnost, že ještě žádný „samozvaný sebevyvolený“ Boha zatím v dohledatelné historii nepřelstil a neporazil. Já jsem (na rozdíl od jiných) přesvědčen, že ona „moc“ takzvaných „mocných“ nepramení z Boží vůle, ale je Božím dopuštěním ve smyslu jejich zneužití svobodné vůle (těch „mocných“ jedinců – to zdůrazňuji, aby to zas kdosi demagogicky nepřekroutil), která přerostla do nekontrolovatelné a nezvladatelné PÝCHY.

          • 4.6.2020 (7:54)
           Trvalý odkaz

           Radku, ale soudruh Štěpán se mýlil. To druhé kolo nebude jejich, to druhé kolo bude jiných soudruhů, tentokráte v černých, zelených a duhových barvách. Komunistická strana a její metody, to vše skončilo. Zelení se u nás moc neprosadili, tak se ten eurobolševismus u nás tlačí přes Piráty. K tomu jim vydatně hýkají další strany, které se vydávají za liberální, ale ve skutečnosti s liberalismem (tedy se svobodou) nemají nic společného.

  • 4.6.2020 (8:32)
   Trvalý odkaz

   Správně, můžeš se přidat! 😀 Nevíš, kdy a kde zase bude nějaký „tábor lidu“ pod vedením Mikyho?

   Reagovat
    • 4.6.2020 (15:13)
     Trvalý odkaz

     Tam ne, to je přeci proruský server a tam se člověk pravdu nedoví! 🙁
     Teď je docela zajímavé, na kolik let odsoudili v Litoměřicích toho černošského chudáčka, co nezvládl svoji schizofrenii a sexuální nadrženost a znásilnil to šestnáctileté děvčátko, protože se mu připletlo do cesty a síla jeho hormonů a penisu jej nejspíš přemohla…
     Správně!
     Holka jej neměla provokovat a když už musela ven, tak si měla vzít burku! Dobře jí tak!!
     Dva roky odnětí svobody je strašná pálka! My, co jsme za bolševika byli na dva roky na vojně (což bylo v podstatě rovněž odnětí svobody), si to ještě pamatujeme! Ufff!
     Chudák malý, jen aby mu v tom kriminálu neublížili! „Prasečkáři“ to tam prý nemají lehké!

     Ne, opravdu nemám slov! Být to moje dcera, tak fakt nevím, co bych udělal!
     Ať tady někdo kecá o milosrdenství!
     Karle, myslím, že na Pravém prostoru se o tom litoměřickém případu dovíš víc…
     I když – jistě to je jen štvavá propaganda, je to také přeci jen proruský server…

     Reagovat
     • 5.6.2020 (10:18)
      Trvalý odkaz

      Radku, hezky to napsal v článku „Čarodějnice Lipovská už letí na Kavky aneb Progresivistická inkvizice se tolik snažila, aby ji upálili“ ekonom Pikora: „Všichni ti, kteří opovrhují Parlamentními listy a veřejně prohlašují, jak je nečtou, přesně vědí, kdo v nich co řekl, a přisuzují tomu velkou váhu. Z Parlamentních listů se pomalu stal Hlas Ameriky, který také všichni poslouchali, ale nikdo se k tomu neznal.“ 😀 😀
      S tou holkou, co ji v Litoměřicích znásilnil černoch, se ukazuje, že česká justice bude kráčet ve stopách justice evropské, která dělá z hrůzných kriminálních činů lidí jiných kultur prakticky bezvýznamné věci, o kterých by měla média nejraději pomlčet. Takže si pamatuj, když v době nouzového stavu ukradneš v obchodě zboží za tisícovku, napaří ti natvrdo 26 měsíců. Když budeš doma pěstovat dvacet rostlin konopí, dostaneš 6 let natvrdo! Když však černoch či muslim znásilní 16-letou dívku a udělá jí trauma na celý život, dostane 24 měsíců. Pro jistotu z něj udělají postiženého, který vlastně ani nevěděl, co dělá. Asi měl nějakého dobrého advokáta z nějaké politické neziskovky, kam ze svých daní přispíváš i Ty. Výše trestu je kromě výsměchu té dívce také pozvánkou pro ostatní Afričany a muslimy do přívětivého Česka. 🙁

      Reagovat
      • 5.6.2020 (11:08)
       Trvalý odkaz

       Jo, to je asi tak, jako když se řekne „Zeman“ nebo „Babiš“, tak se všichni jako otřesou odporem (aby se neřeklo) a přitom je nesporné, že mnoho jejich názorů ve veřejnosti rezonuje.

       A stále vzpomínám na to, jak, když jsem byl na vojně, politruka mohl trefit šlak, když zjistil, že jeden spoluvoják má na tranzistoráku naladěnou Moskvu (bylo to v době, když Gorbačov začal s „perestrojkou“)…

       Reagovat
       • 9.6.2020 (3:56)
        Trvalý odkaz

        ANo, ale už dnes i V.Klaus mladší (když vrací pero) ví, že „krást se nemá“.

        Reagovat
        • 9.6.2020 (6:06)
         Trvalý odkaz

         Odvádíte pozornost… Znásilňovat se může? Který „nadrženec“ či sexuální štvanec by nepodlehl pokušení s vědomím, že mu za to v Česku hrozí pouhé dva roky…

         Reagovat
         • 9.6.2020 (19:31)
          Trvalý odkaz

          Ani podle Desatera, ani podle státních zákonů ne.
          JK takové věci také NEČINIL.

          Reagovat
          • 9.6.2020 (20:04)
           Trvalý odkaz

           JK ne, ale „schizofrenik“ z Afghánistánu, či odkud že vlastně přičadil…

          • 9.6.2020 (22:22)
           Trvalý odkaz

           Tím spíše bylo špatně Ježíše Krista ukřižovat.

          • 10.6.2020 (5:45)
           Trvalý odkaz

           Aby nás nevykoupil?

          • 10.6.2020 (5:47)
           Trvalý odkaz

           … aby se nesplnilo, co bylo psáno?
           a tak dále…

           HERETIKU!!

          • 11.6.2020 (5:27)
           Trvalý odkaz

           Z pohledu čistě lidského jistě. Jenže JK nebyl obyčejným „člověkem“…

          • 14.6.2020 (3:23)
           Trvalý odkaz

           Naopak. Otázka ZCELA zásadní.
           Celou dobu zde tvrdíte, že bylo SPRÁVNÉ „ukřižovat Boha“.
           ____________________________
           Já si to nemyslím. …

          • 14.6.2020 (3:32)
           Trvalý odkaz

           Jasně…
           Sklapněte už, jste ….. píp….

          • 14.6.2020 (4:23)
           Trvalý odkaz

           Tož nešiřte BLUDY.
           🙂 🙂 🙂
           _______________________________
           NEBYLO správné JK ukřižovat.

          • 14.6.2020 (20:54)
           Trvalý odkaz

           Stejně tak PODLE VÁS nebylo správným způsobem završeno Vykoupení….

          • 16.6.2020 (4:16)
           Trvalý odkaz

           To si to VELICE špatně vykládáte !!!

           Nikoliv pouze „podle mne“, ale třeba také podle Prof.Václava Wolfa (někdejšího dogmatika) teprve až NAKONEC v Nebi může platit, že množina Bohem zavržených bytostí bude PRÁZDNÁ.
           __________________
           Tento stav a tato REALITA (a to nejen pro RR) dosud nenastal.

  • 7.6.2020 (19:44)
   Trvalý odkaz

   A to není jen tento případ…
   Z mnoha českých cukrovarů funguje už prakticky jen cukrovar v Dobrovici, Solo Sušice to už taky zabalilo, kam se poděly české textilky, co takhle Technolen v Lomnici nad Popelkou, Plastimat Liberec, Škodovka v Plzni také jen vzkvétá, kam se poděl tradiční český porcelán a sklo… ani ty pivovary už nejsou naše…
   Za všechno toto může kardinál Duka a Lipovská!
   😀 😀 😀 😀 😀
   (a tady se řeší jeden jakýsi hotýlek…) 😀

   Reagovat
   • 8.6.2020 (8:03)
    Trvalý odkaz

    Radku, když někdo napíše takový článek, který je spíše okrajovou záležitostí, tak na počátku bývá snaha někoho očernit. V tomto případě je to zřejmé. A tak Seznam.cz, který je pupeční spojen s ČT, napíše bezvýznamný článeček, který pak v levicově-neoliberálním Christnetu „rozvine“ jakýsi dramaturg náboženské tvorby České televize. 😀 😀
    Víš, ty píšeš, co všechno již nefunguje, ale to jsou firmy, které na rozdíl od Chateau Clara Futura neskončily z důvodu špatného podnikatelského projektu, kůrovcové kalamity či koronavirové krize, ale z důvodu, že je někdo vytuneloval, byly někomu pod cenou prodány a následně z konkurenčních důvodů zlikvidovány, nebo jiným kriminálním způsobem zrušeny. 🙁
    Ber to tak, že si Kája potřeboval jenom kopnout do Lipovské! 😀 😀

    Reagovat
    • 8.6.2020 (12:31)
     Trvalý odkaz

     Pominu obvyklé nálepkování a útoky na každého, kdo nezpívá dle Vašich not.
     Myslím, že moje otázka je naprosto legitimní.
     Proč paní ekonomku, kterou kardinál Duka považuje za odborně skvělou, neangažoval
     v církvi, ale poslal ji do televize? Je mu stav financí ČT bližší než stav financí v jím spravované
     diecézi? Za kůrovce samozřejmně nemůže ani Lipovská, ani Duka nebo místní farníci (ti to jen nakonec zaplatí). Snažit se eliminovat ztráty je povinností dobrého správce, tudíž i kardinála Duky. Ale vybral si někoho jiného. A Lipovskou vybrali do ČT především představitelé a sympatizanti ANO a ČSSD.
     Nechtěl se jí nakonec kardinál Duka spíš zbavit 😉 ?

     Reagovat
     • 8.6.2020 (13:49)
      Trvalý odkaz

      Něco jiného je pojmenování něčeho, co dokážu odargumentovat, něco jiného jsou nálepky bez nějaké argumentace. 😀
      Kdo není hloupý a dokáže si věci ověřit, ten se z veřejných zdrojů dozví, že zámek Břežany byl rekonstruován od roku 2016, tudíž o podnikatelském záměru muselo být logicky rozhodnuto daleko dříve. V té době teprve ing. Lipovská ukončila studium VŠ. 😀 😀
      Kdo není hloupý, ten také ví, že v roce 2015 se situace jevila jinak, ani ten nejchytřejší ekonom a analytik nemohl počítat s něčím takovým, jako je obrovská kůrovcová kalamita s fatálními dopady, ani koronavirová krize. 😀 😀
      Pražské arcibiskupství zajisté ví, jak se věci ekonomicky mají, určitě má i jiné dobré ekonomy, teď se jedná spíše o rozhodnutí manažerů. Buď se jim podaří po odeznění krize naplnit původní podnikatelský záměr a nalákat zde vědeckou klientelu, nebo se prostory budou pronajímat či užívat k jinému účelu, nebo se zámek prodá.

      Reagovat
      • 9.6.2020 (4:05)
       Trvalý odkaz

       Sám jste si ODPOVĚDĚL. …

       JK se v příběhu vyprávěném v Bibli nezlobil, že existují „SPRÁVCI“ (vinice).
       Jádrem sporu bylo, že pro SEBE chtěli „KŠEFT“ a odmítli (dokonce zabili) syna MAJITELE.

       Reagovat
          • 10.6.2020 (5:46)
           Trvalý odkaz

           Kecáte a nevíte o čem… Papouškujete (viz o něco výše)…

          • 14.6.2020 (4:01)
           Trvalý odkaz

           Pokud správně počítám, paní Haně je v současné době teprve 29 let. Tj. pokud by měla 20-ti letou praxi, musela by začít „odborně“ působit už ve svých 9 letech: https://www.muni.cz/lide/370545-hana-lipovska/zivotopis

           Má to i jiný „aspekt“. Lidé mezi 20 a 30 lety věku často mění žebříček svých životních hodnot. (Někdy se tak stane dokonce i v pozdějším věku. Příkladem byl např. pan kardinál Tomášek. Komunisté si ho vybrali proto, že byl údajně „nevýrazným knězem“. Nakonec se však i on změnil a v roce 1989 pronesl: „V tomto důležitém okamžiku našich národních dějin, stojím já i katolická církev na straně národa.“)
           ____________________________________
           I já dříve už vyjádřil názor, že byla (ona) druhým „předhozena“.

          • 14.6.2020 (21:45)
           Trvalý odkaz

           No vidíte to… Life is life… 😀 😀 😀
           Občas se stane, že desetiletý Bohem nadaný houslista hraje jako Oistrach (nebo i lépe)…
           Kde jsou hranice lidských možností…
           (Tedy Vaší argumentaci fakt „obdivuji“ – Svěrák by vás měl přizvat do Cimrmanova týmu)…

          • 16.6.2020 (4:07)
           Trvalý odkaz

           Občas se stane, že „desetiletý“ (LIDEM) i pěkně „naletí“.

           Boha, ani pana Svěráka bych si do úst zde nebral.
           __________________________________________
           Když za PODPORY „církevního školství“ pošle dítě rodiče k SOUDU za to, že po něm rodič chtěl, aby si vzalo bačkůrky, tak takové školy (i jeho „kádrovou politiku“) ať si SOUDRUH „DOMINIK“ DUKA strčí za „KLOBOUK“. …

  • 11.6.2020 (4:00)
   Trvalý odkaz

   Ještě, že se D.Duky nedožil P.Jiří Reinsberg…

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Reinsberg

   „… tajně oddával komunistické funkcionáře, například kulturního tajemníka OV KSČ v Praze 1, nebo komunistického ideologa a šachového velmistra Luďka Pachmana. Naproti tomu 21. srpna 1969 poskytoval v kostele azyl demonstrantům, proti nimž policie na Staroměstském náměstí zaútočila vodními děly. Jako ho nepostihlo vězení, ač s touto možností vždy musel počítat, vyhnuly se mu v životě i vědecké a biskupské hodnosti, ač k nim měl blízko. V roce 1991 byl jmenován papežským prelátem. “
   ________________________________________

   Kouzlo nechtěného:

   „21. ledna 2001 byl jednou z 27 osobností, které vyzvaly vedení České televize v čele s Janou Bobošíkovou k odstoupení.“

   Reagovat
    • 14.6.2020 (4:19)
     Trvalý odkaz

     Správně. Proto se tehdy ozval (a televizní pracovníky podpořil) nejen pan Prof.Halík, ale i páter Jiří Reinsberg.

     Reagovat
     • 14.6.2020 (21:43)
      Trvalý odkaz

      No a?? Já jsem je tehdy taky podpořil! (Dnes bych si za to však nafackoval)…

      Reagovat
   • 12.6.2020 (0:43)
    Trvalý odkaz

    Komunistického ideologa Luďka Pachmana neoddával, oddával již katolíka Luďka Pachmana. A není to nic v rozporu s D. Dukou, kterého se dožil a s kterým si byli i v rámci Starého Města velmi blízcí, značnou dobu i u dominikánů sloužil (po mši sv. 7:30 u sv. Havla, 8:30 a 10:30 u sv. Jiljí a 11:30 v Týnském chrámě míval tenkrát skutečně dost).

    Reagovat
    • 14.6.2020 (4:17)
     Trvalý odkaz

     V kostele sv. Jiljí (dominikáni) jsem P. Reinsberga nikdy nezažil.
     Nicméně míval (u Týna) ještě poslední mši v Praze ve 21:00, na kterou jste zapomněl.
     _____________________________________
     Poznal jsem i jiné komunisty, kteří do kostela chodili. …
     (Také prezident Husák byl katolíkem.)

     Reagovat
     • 14.6.2020 (21:22)
      Trvalý odkaz

      Taky mi jeden takový říkal, že se ho soudruzi ptali, jestli se vyrovnal s náboženskou otázkou, a spokojili se s tím, že vyrovnal, a už je nezajímalo, jak, a ze strany Církve se jeho obojakost také nějak neřešila … ale Pachman byl, byť jako dítě pokřtěný, naprosto přesvědčeným komunistou, který po své konversi od komunistické ideologie směrem k víře za asistence P. Reinsberga dával do pořádku i své manželství předtím uzavřené kdysi jen na úřadě, a tudíž neplatně. Kolovávala o tom kdysi publikace z nakladatelství Samizdat.

      Reagovat
      • 15.6.2020 (5:35)
       Trvalý odkaz

       Hlavně se mi nelíbí, že nevnímáte člověka „cele“. Pan Pachman byl stále ten samý člověk. Jakkoliv se jeho zkušenost či poznání změnilo, doplnilo, ROZŠÍŘILO.

       Tělo, duše a duch. Ne pouze „nositel ideologie“ ve smyslu „duch“.
       _______________________________________
       Co se komunistů týče, jeden pán, který byl ve straně a zároveň katolíkem mi kdysi řekl, že to svému nadřízenému komunistovi (který prý byl zase vyznáním žid) vysvětlil úctou ke předkům. Ti byli katolíci, proto i on. Vedoucí komunista mu na to prý řekl, že úctu k rodičům respektují a proto že ko kostela chodit smí.

       Je to o lidech.

       Reagovat
       • 15.6.2020 (7:56)
        Trvalý odkaz

        Nevím, zda úcta k rodičům (nebo tradice, místní společenská konvence a podobně) je tím pravým důvodem k „chození do kostela“…
        Ale budiž, je to o lidech…

        Reagovat
        • 16.6.2020 (3:29)
         Trvalý odkaz

         Je to sice až 4., ale přesto BOŽÍ PŘIKÁZÁNÍ.
         ______________________________
         ANO, je důvodem. (Bůh není „rodič“?)

         Reagovat
         • 16.6.2020 (4:51)
          Trvalý odkaz

          Přeci jen bych si dovolil mírně rozlišovat Boha „rodiče“ a rodiče biologického…
          Je známo mnoho případů, kdy děti „chodili“ do kostela z donucení rodičů biologických, kterým se tak podařilo dětem víru a vztah k Bohu dokonale zošklivit, takže pak musely jít vlastní jinou cestou…
          I dnes znám jednu takovou rodinu, kde především matka je dokonalý bigotní „magor“. A na vlastní oči jsem viděl až hysterickou emotivní scénu, kdy její asi sedmiletý synek plakal, že je mu strašně špatně, chce se mu zvracet, ale že má v sobě Ježíška. Matka na něj křičela, že v žádném případě zvracet nesmí a ještě ho „seřvala“ za to, že když věděl, že je mu špatně, tak neměl chodit k přijímání (sedmileté dítě).
          O nějaký čas později jsme z okna sakristie, kde jsme se zdrželi, viděli k jejich domu dojíždět sanitku… Co se dělo dále, nevím…

          Reagovat
          • 16.6.2020 (5:01)
           Trvalý odkaz

           Pravopysná chiba – samozřejmě má být „děli chodily“…

           No, blíská se na lepší časi f tom, že naši genijální zjednodušovatelé češtiny nejen zruší shodu podmětu s přísutkem, ale i interpunkcy a jiné přežitě nesmisli…

         • 16.6.2020 (15:00)
          Trvalý odkaz

          Držet se postoje rodičů bez ohledu na správnost je velmi svérázným výkladem 4. přikázání.

          Reagovat
          • 17.6.2020 (3:56)
           Trvalý odkaz

           Tomu nerozumím. Vy jste „katolický“ kněz a tvrdíte, že není strávné „chodit do kostela“ ?????????????????
           __________________________________
           Ve vší úctě byste to i tomu pánovi dopřát.
           (Lékař také léčí každého – měl by – ne jenom svoje „straníky“.)

          • 17.6.2020 (5:12)
           Trvalý odkaz

           Emoce?? 😀

           A znovu poukazuji na fakt, že se tady oháníte „vší“ úctou (máte VŠI?)…
           Jazykově správnější by bylo „při veškeré úctě“.

           Kdybyste všechno dělal „vší“ silou, tak toho moc nedokážete…

          • 17.6.2020 (23:51)
           Trvalý odkaz

           Martine, já tvrdím, že 4. přikázání nezavazuje být katolíkem, muslimem, nebo komunistou, protože rodiče byli katolíky, muslimy, nebo komunisty, že rozlišovat, co je správné, a rozhodnout se musí každý sám.

          • 9.9.2020 (4:34)
           Trvalý odkaz

           Aha, v tom případě jste nepochopil základní pointu RESPEKTU, o které jsem zde výše hovořil a psal já. …

           Konkrétně: Na jednom „církevním“ zájezdu, kterého jsem se zúčastnil ještě v době, kdy jsem žil v Praze, byl s námi v autobuse i bývalý konzul (tj. velvyslanec či něco v tom smyslu) Československa ve Vietnamu. Byli to s paní velice příjemní lidé i se s nimi dalo o mnoha věcech a poměrně hodně otevřeně hovořit. On mi vyprávěl, že byl členem komunistické strany, ale že ho soudruzi i přesto nechali „chodit do kostela“. Jeho „dozorový orgán“ (tj. jemu nadřízený soudruh) byl prý žid. Pochopil jsem, že když otázku náboženství probírali, vysvětlit to pan velvyslanec tím, že pochází „z věřící rodiny“, a že do kostela chodí právě z důvodu úcty k rodičům. A teď ona pointa: Nadřízený komunista mu na to prý řekl, že ONI úctu k rodičům ctí (respektují), a proto, že smí do kostela chodit.
           ___________________________
           Nebylo a není smyslem řešit PROČ se lidé modlí a proč chodí do kostela. To je jejich OSOBNÍ věc. Pointou byl pouze onen RESPEKT.

 • 14.6.2020 (16:27)
  Trvalý odkaz

  Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že na pražském Staroměstském náměstí znovuvztyčený Mariánský sloup již nebude mít žádný hlubší ideologický ani historický význam. „Na Mariánský sloup se už dnes naštěstí můžeme dívat jen jako na umělecké dílo, protože před Švédy nás místo Panny Marie spolehlivě ochránila moje vláda tím, že jsme jim kvůli koronaviru zakázali vstup do země.“

  Reagovat
  • 14.6.2020 (20:19)
   Trvalý odkaz

   Dnes jsem se díval na téměř úplně stejný Mariánský Sloup na Velkém náměstí v Hradci Králové. Dokonce ten v Hradci má ještě více soch, než ten v Praze.
   _____________________________
   Proč je ten pražský takové „politikum“ když to samé jinde nikomu nevadí … ???

   Reagovat
   • 14.6.2020 (20:55)
    Trvalý odkaz

    No PROČ asi…
    (Odpovězte si sám, víte všechno lépe než ostatní)…

    Reagovat
    • 15.6.2020 (8:43)
     Trvalý odkaz

     RR nemá ODPOVĚĎ NA KAŽDOU OTÁZKU? 😉

     O tempora, o mores!

     Reagovat
     • 15.6.2020 (12:59)
      Trvalý odkaz

      … skupina mladých pražských aktivistů svrhla na Žofíně sochu Boženy Němcové, protože se jim nelíbilo, jak neobjektivně se spisovatelka ve své knize Babička vyjádřila o černém myslivci. 🙃

      Reagovat
      • 16.6.2020 (3:44)
       Trvalý odkaz

       To je právě ona „KATOLICKÁ“ (Dukova?) výchova… Když dítě „zlobí“, tak ho povýšíme a uděláme z něho kanovníka. 🙂 🙂 🙂

       Dokonce jsem se setkal už i s učením „církevního psychologa“ vysvětlované tak, že dítě nemá poslouchat rodiče, protože RODIČ „nemá právo“ dítě trestat. …
       _______________________________
       UŽ aby si toho SOUDRUHA Duku OPRAVDU vzali do NEBE !!!

       Reagovat
       • 16.6.2020 (4:53)
        Trvalý odkaz

        To mi trochu připomíná hlášku, kterou jsem onehdy zaslechl: „Jestli ho Bůh má radši než já, tak ať si ho vezme“…
        Dalo by se to také vysvětlit tak, že ten, kdo to pronesl, přeje dotyčnému smrt?
        Přejete kardinálovi smrt?

        Reagovat
        • 16.6.2020 (4:56)
         Trvalý odkaz

         … a zase narážka na „jistého“ kanovníka…
         Vás to bude pronásledovat do „nejdelší“ pozemské smrti??
         Druhým radíte, aby odpustili, sám toho nejste schopen (kdybyste toho byl schopen, tak to pořád nerozmazáváte)…

         Reagovat
         • 17.6.2020 (3:41)
          Trvalý odkaz

          a) Co se smrti týče: „přej a bude Ti přáno“. Aneb: „jakou měrou měříte, takovou Vám naměří Bůh“. …

          b) Bodejť by si nebyl „jistý“, když pan kardinál „má za to“…

          c) Není snad „všechno v pořádku“ ???

          Reagovat
  • 16.6.2020 (3:55)
   Trvalý odkaz

   Nicméně je paradoxem, že onen „fór“ o konci epdemie až po obnovení Mariánského sloupu v Praze na Staromestském náměstí se DE FACTO stal realitou.

   V podstatě (ať chceme či ne) pan premiér k ukončení epidemie SKUTEČNĚ přispěl.
   Právě tím, že za jeho vlády (po tolika letech) byl sloup obnoven. …
   ______________________________
   Co Bůh činí, dobře činí.

   Reagovat
   • 16.6.2020 (4:57)
    Trvalý odkaz

    Ano, co Bůh činí, dobře činí… Jen někteří lidé si to vykládají „různě“…

    Reagovat
    • 17.6.2020 (3:45)
     Trvalý odkaz

     Chcete tím říct, že Ježíše Krista neukřižovali lidé, ale Bůh ???
     ____________________________
     Že Vás pusa nebolí.

     Reagovat
     • 17.6.2020 (5:08)
      Trvalý odkaz

      Nikoliv. Tím chci jen říci, že opět blbě kecáte (jako vždy)…

      Reagovat
  • 17.6.2020 (12:57)
   Trvalý odkaz

   Zdá se, že se konečně v zahraničí začíná ujímat český vzor likvidovat nevhodné sochy 😉.
   Např. americká města narychlo odstraňují sochy Kryštofa Kolumba, kterého podle nových pokynů není přípustné uznávat jako velkého objevitele, protože byl především odporným kolonizátorem. Ohrožen je pochopitelně i název prestižní Columbia University v New Yorku, o jehož dalším osudu se bude teprve rozhodovat, jakož i existence všech již zbudovaných hřbitovních kolumbárií.

   Reagovat
   • 17.6.2020 (14:09)
    Trvalý odkaz

    Když bourali sochy a jiné památky mudžahedíni v Afghánistánu, podivil jsem se, ale pak jsem si uvědomil, že vlastně od té primitivní, fanatické a agresivní muslimské sběře ani nic jiného očekávat nejde a divit jsem se přestal. Teď bourají sochy černoši a ultralevicové smažky v USA …, a ani zde není údiv namístě.
    Postupem dojde na všechny historické postavy. George Washington byl také tabákový plantážník se stovkami otroků hádejte jaké barvy pleti a nebo Abraham Lincoln to se zrušením otroctví a hlavně zrovnoprávněním černochů také nemyslel tak romanticky, jak si to mnozí představují. Takže mají v plánu američtí ultralevičáci vymazat z amerických dějin i tyto osoby a podrýt tak samotné základy Spojených států amerických.
    Chování amerických Demokratů, kteří toto vše rozdmýchávají, jen potvrzuje, že Demokratická strana a Komunistická strana USA už se konečně sloučily! 😀

    Reagovat
    • 17.6.2020 (14:53)
     Trvalý odkaz

     Američtí levicoví aktivisté se již oficiálně vyjádřili, že nemají žádné námitky proti českému názvu amerického brouka „mandelinky bramborové“, protože jeho souvislost s oblíbeným Nelsonem Mandelou je zřejmá.😉

     Reagovat
     • 19.6.2020 (12:42)
      Trvalý odkaz

      Ti levicoví poblouzněnci už neví, co roupama dělat, a tak vymýšlí kapitální békoviny. Např. mezi urážlivé filmy zařadili po Jihu proti severu např. West Side Story, Forest Gump, Indian Jones, Tenkrát v Holywoodu, Pravdivé lži či Mlčení jehňátek. (blijící smajlík)
      To je jen výsledek levicového vymývání mozků za mnoho desítek let. Je to výsledek strategie neomarxistů, kteří třídní boj vyměnili za boj za práva menšin, lhostejno jakých, hlavně když to povede ke zničení té zlé západní kapitalistické společnosti. K tomu úspěšná strategie Dlouhého pochodu institucemi a tady je výsledek. 🙁

      Reagovat
      • 27.6.2020 (14:38)
       Trvalý odkaz

       O to LAHODNĚJI zní pasáž z proroka Izaiáše:

       „I překují své meče na radlice, svá kopí na vinařské nože. Pronárod nepozdvihne meč proti pronárodu, nebudou se již cvičit v boji. Nuže, dome Jákobův, choďme v Hospodinově světle!“

       (Iz 2, 4-5)

       Reagovat
   • 17.6.2020 (14:13)
    Trvalý odkaz

    Já myslím, že je to teprve začátek. Počítal bych, že brzy bude na řadě Karel Hynek Mácha na Petříně za to, že napsal rasisticky laděné „Cikány“, v Polsku to určitě odnese Sobieski (za to, že nenechal Turky svobodně kolonizovat Evropu), Karel IV. má taky máslo na hlavě, Nevím, jak to dopadne či nedopadne se Žižkou na Vítkově (údajně to má být největší jezdecká socha na světě – ještě větší než „Miednyj vsadnik“ v Petrohradě), svatý Václav možná bude nějaký čas ušetřen díky tomu,že jej pan Černý v Lucerně posadil na chcíplého koně (údajně to má symbolizovat dočasnost koně a nadčasovost Václava – no, můžeme tomu věřit, ale nemusíme). Nakonec si říkám, že před lety měli na Letné nechat toho Majkla Džeksona místo toho praštěného metronomu, který měl v tom roce 1989 snad cosi symbolizovat, ale teď už je pro srandu králíkům asi
    jako pěticípé hvězdy kdysi na komínech…
    A Bedřich Smetana tu Vltavu taky napsal blbě!! Podle hydrologických pouček je hlavním tokem na soutoku ten, který má větší průtok! U Mělníka je to jednoznačně Vltava, Labe má průtok menší. Takže Bedřich měl tu apoteózu na českou řeku dopsat až do Hamburku (jsem zvědav, jak by zhudebnil ty doky a ten bordel kolem)…
    A nebo – když chtěl opěvovat ryze českou řeku, která pramení a končí v Čechách, tak měl napsat právě to Labe! Úvodní pramínky bych mu tam nechal (stejně v těch flétnách posluchač nerozliší, jestli je to ten či onen tok), i to „Kočka leze dírou“, ale místo Vyšehradu by musela přijít Kunětická hora (asi na variaci nápěvu „Okolo Hradce“) a celé by to končilo polkou „Já mám svou panenku v Roudnici“, což by bylo typicky smetanovské – Smetana polku miloval a každému svému děvčeti jednu věnoval… A Mělníkem by Labe logicky končilo, dál je to podle hydrologů Vltava… Jo – ale celé by to muselo začínat trubkou (Labe vytéká z trubky)…
    Já jim dám – pomníky!!! 😀 😀 😀

    Reagovat
    • 17.6.2020 (18:49)
     Trvalý odkaz

     U nás jsou (zatím) tyto „pokrokové“ věci zatím v pořádku. A to i přesto, že se některé politické strany za podpory politických (ne)ziskovek velmi snaží. V Polsku to zase berou od podlahy. V souvislosti s podpisem Charty rodiny na ochranu manželství a rodiny polský prezident Adrzej Duda prohlásil, že „dnes budujeme skutečnou svobodu, nedovolíme svést naše děti na špatnou cestu a že LGBT je ideologií, takovým neobolševizmem. Generace našich rodičů nebojovala za vyvržení komunistické ideologie ze škol, aby se tam dostala jiná, ještě horší! “ A eurobolševici hýkají a hýkají. 😀 😀
     Jiné je to v Londýně, který má muslimského starosty Sadiqa Khana, který navazuje na tradici Kulturní revoluce v maoistické Číně. Ten oznámil, že zreviduje všechny dominanty v britské metropoli, aby určil, zda jsou v souladu s hodnotami ‚diverzity‘ tohoto města, kdy naznačuje, že ty údajně rasistické monumenty nahradí pomníky LGBTQ a osobností z rasových menšin.
     Po rozbití sochy Edwarda Colstona v Bristolu přirovnal vůdce Strany Brexitu Nigel Farage levicovou agendu hnutí – Na černých životech záleží – v Británii k Talibanu v Afghánistánu. Po převzetí Afghánistánu v roce 1996 uvalil Taliban na veškerou kulturu v zemi přísné islámské předpisy, takže ničil památky na před-islámskou minulost této země. „Dnes se v Británii zrodila nová forma Talibanu. Pokud rychle nezískáme morální vedení, tak se naše města rychle změní, takže už v nich nebude hezké žít,“ řekl Farage.
     Tož tak!

     Reagovat
     • 17.6.2020 (20:39)
      Trvalý odkaz

      Je to strašné…
      Dostal jsem mail od carillonistky Chantal Begeot z Dijonu. Ještě před deseti lety jsem chodil dijonskými ulicemi, popíjel víno a měl čtyři úspěšné koncerty na zvonohru zdejší katedrály. Bejvávalo…!
      Vzpomínám na nádherné chvíle v nedalekém městečku Selongey, kdy jsme po koncertě na zvonohru donesli stolky a židličky do nedaleké vinice a vychutnávali nádherné a neopakovatelné. Je to oblast vína, kde snad ani nic jiného neroste a růžové víno se dává jako limonáda i malým dětem. Podobné to bylo v rovněž nedalekém Seurre, kde je zvonohra umístěna v kupoli místního chrámu sv. Martina s nádhernými varhanami – také pro mě „nesmrtelný“ zážitek…
      A tak si jen říkám,co z toho všeho jen bude? Selongey i Seurre jsou od Dijonu kousíček a zmíněná etnika, která nyní dělají BORDEL v Dijonu, jsem tam také zaznamenal (bohužel)…
      To, co mi Chantal napsala, je nepublikovatelné. Jediné, na co myslím, je, aby časem něco podobného nebylo i u nás. Takže jsem jednoznačně rozhodnutý volit KOHOKOLIV, kdo bude transparentně proti imigraci…

      Reagovat
      • 18.6.2020 (7:06)
       Trvalý odkaz

       Svět není už, jaký byl dřív. Bohužel většina věcí spěje k tomu horšímu. Bourání soch je součástí strategie, v níž mají být lidé připraveni o svoji historii, o svoji minulost. Tu si pak budou muset zopakovat znovu. Bohužel mnohá levicová uskupení v Česku i v Evropě jsou mnohem radikálnější než KSČM. A ty se snaží společnost směrovat tam, kde už jednou byla.
       Teď je na internetu hezký rozhovor Jiřího Stracha s kardinálem Dukou. 😉
       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Srovnavat-Milion-chvilek-s-listopadem-1989-Kardinal-Duka-promluvil-627665

       Reagovat
       • 18.6.2020 (7:25)
        Trvalý odkaz

        „Svatá pravda“,i Nohavica o tom zpívá: „za komunistů líp bylo, v létě slunce hřálo, v zimě sněžilo“
        a Cicero si už kdysi povzdechl “ o tempora o mores“ ( řečnické zvolání vyjadřující rozhořčení nad zvráceností doby).
        Jste ta poslední generace, která ví, jak je co správně. A po vás, už jen potopa, černo a nic.
        Ale pokud zavolíte SPD, Trikoloru nebo někoho podobného, snad se to ještě o pár chvil oddálí! Ó velké díky vám!

        Reagovat
        • 18.6.2020 (8:27)
         Trvalý odkaz

         Jaký svět si mladí udělají, takový jej budou mít. My jsme také měli spoustu ideálů, o které jsme postupně přicházeli. A naprosto naplno, bez přikrášlování a s čistým svědomím prohlásím, že pro mě osobně znamenala největší rozčarování léta v rozmezí cca 2002 – 2010, kdy jsem ještě na plný úvazek pracoval v rozhlase a nakonec jsem rozvázal pracovní poměr, abych byl vůbec schopen to přežít při psychickém zdraví. Denně jsem mnohokrát opakoval větu „Tak za tohle jsem fakt klíči nezvonil!“ a nebo „Tak za tohle jsem rozvážel studentům letáky? Že jsem se na to nevy….!“
         A dnes ve školství – pouze učím a na ostatní kašlu. A jsem asi jediný pedagog možná v celém kraji, který totálně ignoruje jakýkoliv úřad (třídní knihy, výkazy a podobně). Prostě na to kašlu a když mě vyhodí, mně osobně se nic nestane, mám rozdělanou spoustu dalších věcí. Občas jen tak hodím „sondu“ mezi studenty, jak by přijali můj vyhazov či odchod. Jejich reakce jsou pro mě výmluvné a povzbudivé 🙂 . Navíc mě utvrzují v přesvědčení, že činím správně…
         A když se se studenty bavím o politice, tak bych s ukvapenými soudy ve smyslu „jednoznačné správnosti sluníčkářských ideálů“ poněkud přibrzdil. Téměř 60% našich studentů totiž pochází z venkova a převážně „drsného“ Pošumaví… Nejsou blbí a zmanipulovaní (zatím), alespoň nadpoloviční většina z nich.
         Škoda, že sem nemohu dát ten mail od dijonské carillonistky! To fakt nejde a já se divím, že vůbec našla odvahu něco takového napsat. Ale podle obrázků, které jsou i na dalších webových stránkách, to tam podle všeho bude dost zajímavé… Mimochodem – na stránkách ji snadno najdete podle vyhledávače – je to ženská „ranařka“, která několikametrákovým zvonům dokáže dát pořádně „zahulit“. Pěstí bych od ní dostat nechtěl. A jak vidno, tak „ranařkou“ je i ve vyjadřování…
         Když se podíváte na autentické obrázky ze současného Dijonu (též na webu), tak mě napadá jediná otázka:
         Tohle tady chcete, „mládeži“? No, třeba se vám toto přání splní. Já jen doufám, že u toho už nebudu…

         Reagovat
        • 18.6.2020 (9:01)
         Trvalý odkaz

         No tak to jsi to, Karle, pochopil podle svého. Rozhodně jsem dobu komunismu neměl na mysli, na mysli jsem měl dobu svobody od roku 1990 zhruba do prvních let milénia. Pak se to začalo lámat. Nejprve noví bolševici přišli s genderismem, potom s korektností, následoval multikulturismus a dnes to pokračuje dalšími krajně-levicovými zrůdnostmi včetně cenzury. Google dnes v době likvidace historických soch dokonce cenzuruje historické fotografie W. Churchilla. ČSSD se ze strany, která hájí zájmy pracujících, změnila v neomarxistickou stranu, u níž je bílý pracující heterosexuál-muž s úplnou rodinou až na posledním místě. Zelení to zkoušeli se zeleným neomarxismem, ale neuspěli. Tak byli nahrazeni Piráty, kteří se zatím úspěšně snaží přesvědčit (zejména mladé), že oni nejsou ultra-levičáci, ale stranou pro všechny. Všechny tyto poblouzněnce zastřešují politické (ne)ziskovky, které mají jednu společnou nádstavbu – Open Society Foundations George Sorose.
         Kdo chce kam, pomožme mu tam! Když chce mládež směrovat do komunismu, který se nepodařil ani soudruhům se srpem a kladivem, tak se tam holt dostane přes oranžové, zelené a černé eurobolševiky! Třeba se jí ale rozsvítí, až i zde nás začnou multikulturně obohacovat! 🙂

         Reagovat
         • 18.6.2020 (12:07)
          Trvalý odkaz

          Zuzana Růžičková, Wendy Holden : Sto zázraků

          Bach také ve své hudbě vyjadřuje vzdor, např. v Matoušových pašijích, což je duchovní oratorium. Tuto jeho hudbu vnímám jako vzdor člověka, který zmůže jen málo nebo vůbec nic proti zásahům osudu. Bach nám říká, že je něco nad námi nebo někde v naší blízkosti, co dává smysl. Svět má smysl. To jen my to ne vždy dokážeme hned pochopit.

          Proto je mně bližší Marek Vácha a Tomáš Halík s jejich hledáním smyslu než kazatel zmaru Petr Piťha a Dominik Duka, snažící se „zabetonovat to“, co dříve či později skončí nebo je už dokonce mrtvé.
          Na které straně se lépe cítíte vy (oba)?
          🙂

          Reagovat
          • 18.6.2020 (12:49)
           Trvalý odkaz

           To je zase otázka položená způsobem „buď a nebo“…

           Pro mě je to neustálé balancování na hraně mezi vzdorem a pokorou. Pokud je vám Bachova hudba blízká, tak tam máte názorný příklad třeba v kolosálním díle Preludium a Fuga Es dur BWV 552. Celá tato skladba je jedním až neuvěřitelně důsledně propojeným symbolem Nejsvětější Trojice – Tři témata, terciová příbuznost vedlejších tónin, hodnoty tří jednotek v rytmických vztazích, je evidentní tématická symbolika Boha Otce, Syna, i Ducha Svatého. Volba tóniny Es dur jasná – tři půltóny nad „alfou“ hudební abecedy… Konstrukce, jaká nemá v evropské hudbě ekvivalent, přitom však úžasná, poslouchatelná a povznášející hudba. Na jedné straně neskutečná POKORA vůči materiálu (tónovému, intervalovému, rytmickému, alegorickému). Na straně druhé výboje ve vedení hlasů daleko za přijatelnost tehdejších ustálených konvencí…

           Proč bych se měl cítil „lépe“ na jedné či druhé straně? To je úplně stupidní otázka!
           Mně akorát vadí BLBOST vydávaná za humanitární pseudoideály! A jestliže někdo nechce vidět, k čemu multikulturní „experimenty“ ve světě reálně vedou a jaký mají dopad, budiž… UŽIJTE SI TO… (Jak říkám – mně už to může být jedno, jen doufám, že mé děti a vnoučata to nějak přežijí…).
           Jsem zásadně PRO pomoc potřebným, ale smysl této pomoci NEVIDÍM v migraci (notabene řízené a organizované těmi, kteří na tom chtějí ještě více zbohatnout či dokonce si podmanit celou planetu)…

           Taky nevím, PROČ bych měl volit mezi Halíkem a Dukou… Oba pánové mě dost nezajímají. Duchovní slovo, povzbuzení, zpověď, rozhřešení atd., jsem se už dávno naučil hledat jinde – a jsou to „obyčejní“ venkovští kněží, žádné mediální hvězdy. Pro mě jsou zajímaví tím, že z nich vyzařuje LIDSKOST a LÁSKA, což je to, co u kněží hledám především. Jak někdo se mnou mluví se zdviženým čelem a dává mi najevo, jak jsem „nevzdělaný“ na to, abych pochopil „jeho“ slova, tak už tam více nemám touhu ani potřebu chodit…
           Tož tak.

          • 19.6.2020 (7:22)
           Trvalý odkaz

           Radku, odpověděl jsi i za mě, taky to tak cítím. 🙂

      • 26.6.2020 (0:23)
       Trvalý odkaz

       Však na to Ďábel spoléhá, že mu množství lidí spadne do chřtánu, jen když bude transparentně proti imigraci. I tím, že jsou takoví, kteří se spolčí i s ním, když bude proti imigraci, i tím, že ten absolutně protiimigrační postoj je absolutně nekřesťanský, i kdyby se člověk jako s Ďáblem nespolčoval.
       Čímž nepopírám oprávněnost a potřebu náležité obezřetnosti vůči cizím, (ale i vlastním,) ale je zcela fatální chybou nechat se při tom svést „pro jistotu“ k nekřesťanskému postoji.

       Reagovat
       • 26.6.2020 (3:16)
        Trvalý odkaz

        To je pravda. Ukazuje se však, že právě kýmsi organizovaná a řízená migrace je nyní velmi vážnou hrozbou. Situace uvnitř NATO (Řecko versus Turecko) nyní stojí za pozornost a jednoznačně z toho vyplývá, že „přesun“ obyvatelstva a potažmo etnik je jakýmsi cílem. A svědectví ze zemí, kde imigraci nechali volný průběh, jsou také výmluvná.

        Reagovat
        • 27.6.2020 (14:14)
         Trvalý odkaz

         Duch SVATÝ ??????????????????????
         _______________________________
         Jakkoli se neustále odvoláváte na „Boží TROJICI“, zde existenci 3. božské osoby EVIDENTNĚ ignorujete a popíráte…

         Reagovat
          • 29.6.2020 (1:45)
           Trvalý odkaz

           Přesně tak. 🙂
           _________________________
           „Modli se a pracuj!“ … znovu jsme u té reality.

          • 29.6.2020 (3:55)
           Trvalý odkaz

           Jenže každý si to PŘEDSTAVUJE jinak – včetně VÁS.

          • 30.6.2020 (4:26)
           Trvalý odkaz

           To je o tom, zda připouštíte, že „mimo“ Vás, může existovat „Duch svatý“. Matematicky řečeno, zda je váš „systém“ OTEVŘENÝ nebo „uzavřený“.

          • 30.6.2020 (9:20)
           Trvalý odkaz

           Jo – něco jako „bílá“ a dvanáctipůltónová diatonika (což někteří, i jinak dobří hudebníci nemohou pochopit podobně jako někdo nechápe Boží trojjedinost)…

          • 1.7.2020 (5:10)
           Trvalý odkaz

           Tu samozřejmě VY chápete. Zde je to však o něčem JINÉM. …

           Zde je to o tom, zda „trojedinost“ (Boží) skutečně CHÁPETE (A tudíž i připouštíte, že „mimo Vás“ může existovat „něco“ co nejste VY a co vás může PŘEKVAPIT a mít i „jiný názor“ (tj. právě onen DUCH SVATÝ),

           NEBO

           zda „Boží trojjedinost“ zneužíváte a o ni „tlacháte“.

       • 26.6.2020 (5:34)
        Trvalý odkaz

        Pane Jůzo, jako duchovní byste NEMĚL (!) podporovat „spoluobčany“, aby ve všem a v každém viděli „ďábla“. Čistě technicky proto, že „labilnější“ jedinci (viz např. pan Rejšek v minulé otázce) přestávají MYSLET a stávají se sobě i druhým NEBEZPEČNÍ. …

        _________________________________________________
        Ježíš Kristus naopak v takovém případě vybízel své učedníky k MODLITBĚ a k POSTU.

        Jste i vy jeho učedníkem?

        Reagovat
         • 27.6.2020 (14:16)
          Trvalý odkaz

          Evidentně NENÍ, případně z „duchovna“ mnoho „nepobral“…
          🙁

          Reagovat
        • 26.6.2020 (8:21)
         Trvalý odkaz

         Fakt je, – pro nás, „labilnější“ (jak píšete), že může být lepší v některých jedincích (nikoliv ve všech, to se mýlíte) místo „ďábla“ vidět DEBILA…
         Upřímně se o to pokusím…

         Reagovat
          • 28.6.2020 (19:57)
           Trvalý odkaz

           … a to i za cenu zlomeného malíčku… 🙂

          • 29.6.2020 (1:35)
           Trvalý odkaz

           To se dozvíme až v Nebi. …
           VŠE napomáhá k DOBRÉMU těm, kdo MILUJÍ Boha.
           __________________________________________
           Nebýt „incidentu“ s malíčkem, třeba by se pan kardinál Vlk nezastal svého slovenského kolegy (biskupa Bezáka). Kdo ví.

        • 26.6.2020 (10:11)
         Trvalý odkaz

         Jinak – na rozdíl od vás – plně chápu, co MNĚ (nikoliv vám) chtěl P. Jůza říci. Takže to nechte mezi námi.

         Reagovat
        • 26.6.2020 (18:18)
         Trvalý odkaz

         Posláním duchovních není jen mazat lidem med kolem úst, ale i varovat před tím, který může tělo i duši uvrhnout do pekla.

         Reagovat
         • 26.6.2020 (18:55)
          Trvalý odkaz

          Přesně tak. Já jsem Vás pochopil.
          Vývoj ve světě mě však nenechává chladným a konkrétní zkušenosti nejen moje, ale především mých zahraničních známých a kolegů z oboru mě vedou možná až k přílišnému radikalismu. Prostě a jednoduše – nechci, aby se u nás dělo to, co se nyní děje ve Stuttgartu, Barceloně, Dijonu, Birminghamu…!
          A právě proto, že jsem ta místa poznal osobně a právě proto, že jsem tam poznal SKVĚLÉ lidi, kterým právě to, co jsou nyní nuceni prožívat, vůbec nezávidím! A nepřeji si, aby to musely v krátké době prožívat u nás – v této zemi – další generace.

          Jinak i já plně uznávám – „Přijď mezi nás, kdo v DOBRÉM přicházíš“!

          Reagovat
          • 27.6.2020 (11:49)
           Trvalý odkaz

           Jen buďte radikálnější … radikalismus znamená držet se kořenů, toho základního, křesťanský radikalismus je držet se toho základního křesťanského, nikoli nechávat se svést těmi či oněmi ujíždějícími extrémisty, nebo těmi či oněmi zapálenými a přesvědčenými (někdy až fanatickými) bojovníky za podružnosti, často cedícími komáry (v tomto případě opravdu nemyslím komunisty) a polykajícími velbloudy. I když je přirozené v těch podružnostech něco třeba považovat za lepší nebo tomu dávat přednost.

          • 27.6.2020 (14:31)
           Trvalý odkaz

           Lk 12, 47-48 … trochu přísné, ale pointa je o tom, že zneužívat teologii fér není.

           Už páter Reinsberg kázal, že aby se zlo POPÁSLO, musí být vždy „někdo“, kdo to „vymyslí“…
           _________________________________
           Vaše „popichování“ a „vyzývání“ a následná VULGARITA varhaníka Rejška je více než zjevná.

         • 27.6.2020 (14:03)
          Trvalý odkaz

          Mazat „med kolem úst“ to vás jako „legálně“ v „semináři“ UČILI ???

          Kdysi jsem se ptal po osudu toho „dopisu biskupům“, co jsem sepsal v souvislosti s tím „malíčkem“. Od sekretáře pana biskupa Malého jsem tehdy pochopil, že to pan biskup označil za „pozůstatek komunismu“ (nějak v tom smyslu). Pravděpodobně to sedí i tady… I když nelze vyloučit, že BLBOST lidská zde byla už i před komunisty…
          🙂 🙂 🙂

          Reagovat
          • 28.6.2020 (19:56)
           Trvalý odkaz

           Křup – křup…
           Zase tu máme ten prstový „folklór“… 😀

           Správně! BLBOST je věčná 😀 …

          • 29.6.2020 (1:30)
           Trvalý odkaz

           Blbost kněze Mgr. PAVLA Budského ???
           ________________________________
           Potažno kardinála Vlka a kardinála Dominika Duky ????????????

          • 29.6.2020 (3:53)
           Trvalý odkaz

           Každý z nás je obdařen jistým dílem BLBOSTI, a to včetně VÁS…

          • 30.6.2020 (5:19)
           Trvalý odkaz

           Albert Einstein utekl před fašisty do USA, kde ve 30. tých letech minulého století napsal úvahu, proč si myslí, že kapitalistický systém (v USA) je života schopnější, než systém „sovětů“ v Rusku. Podstatou úvahy bylo, že jakkoliv je kapitalistický systém „tvrdý“, domnívá se, že je života schopnější PROTO, že má „opravující se“ SCHOPNOST.
           __________________________________
           Analogicky čtu nyní knížku: “ Sedm principů spokojeného manželství“ od John M.Gottmana. I tam mne hned v úvodu zaujalo, že páry, které fungují, implementují tzv. metodu „pokusů o nápravu“.

          • 30.6.2020 (9:17)
           Trvalý odkaz

           Jak to souvisí s „blbostí“ kněze Budského a potažmo kardinála Vlka a kardinála Duky (jak jste napsal VY)?

          • 23.9.2020 (14:58)
           Trvalý odkaz

           Ani jeden z nich se za zlomený prst neomluvil. Pan kardinál Duka sice kdysi odepsal, že na „ohrazení se“ jsem měl právo, jen co se však dostal na post arcibiskupa, první co bylo (v únoru 2012) povýšil pana kanovníka, na kterého se P.Budský odvolával, když mne napadl a prst mi tehdy zlomil.

           A Ještě se tomu všichni „TLEMILI“. …

 • 19.6.2020 (6:10)
  Trvalý odkaz

  Radku, to je ten problém. To totiž nebyl dotaz na buď a nebo, ale na to, zda je Vám bližší hledání anebo hotové názory.
  Vy i KB to většinou hrotíte do nálepek, odsuzování věcí an blok, jednostranných pohledů …
  A moc se s váma diskutovat nedá. Občas vám oběma ale musím dát najevo, že váš pohled není ten jediný správný. Mlčet znamená souhlasit a to jsme tu už měli.

  Reagovat
  • 19.6.2020 (20:18)
   Trvalý odkaz

   Hledání má smysl tam, kde cosi (cokoliv) dosud nebylo nalezeno. Naopak – tam, kde už nalezeno bylo – tedy PRAVDA, kterou je Ježíš Kristus, což ostatně nepopírá ani M. H. – je další hledání nesmyslem a plýtváním energií.
   Hledat (vymýšlet) „novou“ teologii a „nové“ souvislosti v rámci zjeveného bych si dovolil považovat za projev pýchy a rouhání.
   Z toho ostatně vycházejí i mé „politické“ názory – od Sámovy říše NIC NOVÉHO, stále všechno dokola, akorát se to jinak nazývá. Nevím, zda „troufalost“ označovat věci pravými jmény je rovno „nálepkování“. Pokud to někdo tak cítí, já to niterně považuji za jeho problém a nehodlám to řešit…

   Naopak mě velmi baví „hledání“ v kompozičních technikách a estetice obecně. Ale i tady platí řada principů, které si v ničem nezadají s teologií, např. trojjedinost konsonantního akordu, terciové příbuznosti tzv. mediant s hlavními funkcemi, symbol Kříže v reperkusi v rámci fugového provedení atd… A je tady i „satanský“ symbol – vzdálenost šesti půltónů, což vytváří interval zvětšené kvarty (zmenšené kvinty), s nímž se vůbec nikdy a nikde nesetkáme v rámci renesanční vokální polyfonie. I to je důvod, proč je vokální polyfonie výsostně konsonantní a povznášející a byla do chrámů připuštěna jako plnohodnotný duchovní zpěv. Šest půltónů (šestka!) je totiž nejdisonantnějším intervalem v rámci diatoniky a je to dokazatelné i matematicky – dosadíme-li do čitatele kmitočet vyššího tónu (rychlejší) a do jmenovatele kmitočet hlubšího tónu (pomalejší), dostaneme zlomek, který při přirozeném ladění nelze krátit (ostatní s výjimkou velkých septim a malých nón do jisté míry krátit lze).
   Takže tady mě baví HLEDAT – a to hledat především NOVÉ souvislosti v rámci daného a pokusit se dosáhnout dokonalé SVOBODY v rámci PŘÍSNÉHO ŘÁDU u hudebních struktur (což však NENÍ ANARCHIE), od čehož odvozuji i své životní postoje.
   Asi jsem zatím „nedospěl“ do mentální úrovně „elit“, ale v „hledání“ staronových cest v rámci teologie a potažmo v lidském bytí (včetně obecné politiky) nevidím štěstí a ani hlubší smysl. Takže Prof. Halíkovi bych možná nestál ani za odpověď na pozdrav, protože v jeho očích budu nejspíš „poněkud jednoduchý“ (řečeno eufemisticky). Pokud odhaduji správně, tak mi to příliš nevadí…

   Reagovat
   • 19.6.2020 (20:30)
    Trvalý odkaz

    Ještě k té první větě – vůbec si o sobě nemyslím, že bych nalezl PRAVDU. K PRAVDĚ jistě vede mnoho cest. Měl jsem však na mysli „hledání nového“ ve smyslu REVIZE zjevených pravd, upravování a opravování Evangelií, pochybné výklady Písma a podobně… Nakonec by se mohlo stát, že by se našel „revolucionář“, který by se pokusil o revizi zákonů přírodních (naštěstí je zjevné, že by to neměl jednoduché)… Kromě zákonů přírodních však existují i jisté zákony společenské (alespoň si to stále myslím)…

    Reagovat
   • 20.6.2020 (9:18)
    Trvalý odkaz

    Radku, opět jsi to vystihnul zcela přesně. Já říkám, že vždy je třeba se nad určitými věcmi zamyslet. Např. když někdo někoho, kdo má strach z neznámého, označí jako xenofoba, je to popis faktu. Když však někdo někoho, kdo má strach z velmi dobře známých a popsaných věcí, je to nálepka.
    Já teď sleduji, co vyvolalo zabití černošského kriminálníka policistou v USA. Začalo tam řádění, vypalování, rabování, začal tam hrozný chaos, který svým způsobem podporuje levicová demokratická strana i levicová média, jako je např. CNN. Začaly se tam strhávat sochy, které předtím strhávali nacisti či komunisti. Ještě nedávno jsme s hrůzou a odporem sledovali záběry, jak muslimové v Sýrii likvidují sochy. A hle, už to máme za rohem. A ještě je tento vandalismus v maistreamových médiích označován za boj proti rasismu a brutalitě. Brutalitou proti brutalitě aneb jsme jako oni, a ještě horší. Zdá se mi. Jde o pokrokářskou snahu o přepisování historie a její nový výklad. Třídní boj byl nahrazen bojem menšin proti většině s tím, že podporu establishmentu, mainstreamových médií, nadnárodních podniků a většiny samozvaných elit všech oborů mají právě menšiny. Ať už jde o menšiny náboženské, sexuální, etnické. Současná situace děsivě připomíná Kulturní revoluci v Číně. 🙁
    Situace došla tak daleko, že jsou v USA na indexu některé filmy, dá se říct filmová klasika. Jih proti severu, West Side Story, Forest Gump, Indian Jones, Tenkrát v Holywoodu, Pravdivé lži, Mlčení jehňátek… Levicové pokrokářské weby jejich seznam stále rozšiřují. Jiří Strach se sebekál a připomenul, že kupříkladu ve vánoční pohádce Anděl Páně je Bůh zobrazen jako běloch. „To je ohavné, jak jsem jen mohl?!“ zpytoval svědomí a dodal „V Americe budou před některými filmy nastavovat zrcadla. Já přijdu, až nastavěj zrcadla.“ 😀 😀
    Také americké firmy hledají způsob, jak se zbavit všech možných rasistických konotací. Například rýžová značka Uncle Ben‘s, známá i z českých obchodů, teď kvůli tomu bude měnit své logo a nejspíš i jméno. Černošský farmář se totiž podle ní do dnešní doby nehodí. Firma přitom není jediná, která k podobnému kroku přistoupila. To nevymyslíš. Když je černoch otrok, je problém, když je černoch majitel farmy a zobrazen na obalu, je to taky problém ;-D 😀

    Reagovat
    • 20.6.2020 (16:38)
     Trvalý odkaz

     Můžou West Side Story zakázat, ale Bernsteinovu hudbu neumlčí!
     Takže – až se ten zákaz oficiálně rozšíří a my o něm oficiálně budeme vědět, tak já si vypracuji carillonové úpravy melodií z tohoto muzikálu a budu je velmi významně tlačit do programů adventních a vánočních koncertů s Manouškovou zvonohrou! Koukám, že bych měl na to vletět, advent je za rohem a ten zákaz nejspíš taky! 😀 😀 😀 Tyhle koncerty mají tu výhodu, že se na ně nepíšou a netisknou oficiální programy a já v sestavuji program na místě podle složení a reakcí lidí. Takže to prostě začnu hrát a basta fidli.
     Asi jako jsem jednou do živého vysílání o slavnosti Seslání Ducha Svatého řekl, že sebevyvolení elitářští zbohatlíci si svými penězi Ducha Svatého nepodplatí a že nejspíš mají smůlu, protože ani inteligenci v lékárně za peníze nepořídí (viz současná hymna Evropské Unie, potažmo Beethovenova Óda na radost – „Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí…“). Moderátorka popelavěla a hrála všemi barvami. Sice se jakoby nic nestalo, ale od té doby jsem na „živáči“ nebyl (a asi hned tak nebudu)… 😀 :_D 😀 No a?
     Takže se hned o víkendu dám do toho Bernsteina!
     Jo, a ještě pak taky Gershwinovu Ukolébavku z opery Porgy a Bess, kterou postavím do přímého kontextu s ukolébavkou „Letěla bělounká holubička“ od B. Smetany!! 😀 :_D
     Sranda muší bejt! 😀

     Reagovat
     • 24.6.2020 (6:36)
      Trvalý odkaz

      Od neobolševiků nevíš, čeho se dočkáš. Odpůrcům rasismu vadí britská medaile s archandělem Michaelem. Připomíná prý smrt Floyda. Tento slavný obraz namaloval umělec Guido Reni v r.1635 a najednou, protože si to usmyslí několik neomarxistických aktivistů, je ten obraz rasistický?! Proč nejdou rovnou zničit Michelangelovho Davida? Vždyť použil primitívní prak k zabití Goliáše a takové primitívní zbraně se dnes používají v afrických primitívních kmenech. Je to tedy taky rasistické dílo!!! 😀 😀
      Taky Leonardova Mona Lisa je až příliš bílá. Další rasismus. Okamžitě spálit!!! Zakázat by se měli i Čtyři mušketýři. Boť jsou všichní bílí. No a vlastnit knížku Chaloupka strýčka Toma by už mělo být trestné. Snad jen Angelika je trošku sporná, protože Joffrey sice měl otroky,ale samotná sněhobílá Angelika se jednou taky dostala do otroctví. 😀 😀
      Myslím,že je na čase zakázat a zavírat hlavně všechny ti antirasistické fanatiky a hlavně ti kteří je platí a píšou jim scénáře. Čeho se ještě dočkáme v tomto chorém světě? Pokaždé když si myslím,že už byla dosažena maximální hranice debility, přijde někdo, kdo tu laťku posune ještě výš. 🙁

      Reagovat
      • 24.6.2020 (11:57)
       Trvalý odkaz

       Ale ano… Jen ať se všechno přebarví načerno…

       A zakázal bych i šachy! Jsou taky rasistické! Leda že by se všechny figury přebarvily načerno jako komplet a jen se na hlavičky označily písmeny „A“ a „B“…

       Reagovat
       • 25.6.2020 (18:38)
        Trvalý odkaz

        Rovněž zobrazování stereotypů spojovaných s latinskoamerickými a hispánskými etniky vyvolává v USA stále silnější odpor. Nejde přitom o nijak novou věc: například koncem 60. let minulého století představil výrobce barbecue Frito-Lay nového maskota označovaného jako „bandita Frito“, jenž představoval zažitou karikaturu mexických banditů, jak je známe třeba i z české westernové parodie Limonádový Joe – chlapík v sombreru, jehož úsměv se blýskal zlatým zubem a při řeči přehnaně napodobal mexický přízvuk. Pod palbou jsou i známé banány Chiquita, běžně nabízené také na českém trhu. Jejich maskot, tanečnice Chiquita, vznikl v roce 1944, autorem byl karikaturista a kreslíř komiksů Dik Brown. Firma poté začala najímat herečky, modelky a osobnosti, jež by tuto „první dámu ovoce“ oživily a představovaly v reklamních spotech. Nejslavnější „slečnou Chiquitou“ se stala latinoameričanka Elsa Miranda, která ji ztvárnila v roce 1944. Tlak na změnu sílí také v případě stereotypního zobrazování původních obyvatel severoamerického kontinentu, které si v Česku spojujeme nejčastěji s romány Karla Maye – tedy příslušníků různých indiánských kmenů. To představuje skutečný problém, protože jejich kultura v zažité stereotypizované podobě z druhé poloviny 19. století (tedy z doby „divokého Západu“) se silně otiskla nejen do westernového žánru, ale také do jmen, log a maskotů mnoha školních sportovních týmů napříč celou Amerikou. Např. baseballový tým Cleveland Indians odstranil ze svých dresů logo s karikaturou šklebícího se Indiána („náčelníka Wahoo“) už loni a je prý odhodlán i k dalším změnám.
        Portrét indiánské ženy zmizel také z obalů značky másla Land O’Lakes, jež zdobil od roku 1928. Nově jej nahradí jen zobrazení země a jezer, promítajících se i do názvu značky. Firma tuto změnu zdůvodnila tím, že ji vlastní farmářská družstva a že chce lépe propojit muže a ženy pěstující potraviny s těmi, kdo je konzumují.
        To nevymyslíš!

        Reagovat
    • 20.6.2020 (19:31)
     Trvalý odkaz

     Mimochodem ale – nyní vážně: Nemáš pocit, že se tak nějak příliš mnoho lidí zbláznilo najednou?
     No, když už jsme u toho Jiřího Stracha a jeho sypání popela na hlavu, že Boha zobrazil jako bělocha (Jiří Strach učí v Písku na té samé škole jako já) – už asi tuším, proč je křesťanství obecně v takové neoblibě. Těžko totiž tvrdit, že Ježíš Kristus byl černý… Nebo snad existují černí Židé? Slyšel jsem totiž, že to není záležitost rasy v pravém slova smyslu, ale záležitost vyznání. Takže – když mohou být černí kardinálové…

     Reagovat
     • 20.6.2020 (20:09)
      Trvalý odkaz

      Radku, ten pocit můžu mít, ale uvažuji realisticky. Když vezmeš všechny revoluce, které znáš z historie, vždycky byly něčím podchyceny. Tato nová „revoluce“ je podchycena vymýváním mozků, při kterém mnoho lidí vidí nějakou údajnou nespokojenost, nespravedlivost či systém. V USA mají něco podobného, jako u nás. Žije tam mnoho černochů, kteří spíše spoléhají na systém sociálních dávek, žije tam však také spousta Asiatů, kteří se v drtivé většině starají sami o sebe a patří k těm úspěšnějším občanům USA . Asi víš, o čem (kom) je v případě ČR řeč. Jak u nás, tak u nich, to není o rasismu a barvě pleti, ale řekněme o stylu života. Nespokojenost černochů využívají či spíše zneužívají levicoví Demokraté, kteří za spolupráce s Antifou a dalšími krajně levicovými uskupeními podpichují nepokoje a rabování. Oni mají za sebou Soroše, politické (ne)ziskovky,sdělovací prostředky, které vytvářejí virtuální realitu a pouštějí zkreslené zprávy do světa.
      Jsem rád, že Jiří Strach je člověk se zdravým rozumem, který se dokáže nad tyto zprávy vtipně povznést. On musí ale hrozně štvát neomarxisty z řad katolíků, kteří by nejraději z křesťanství udělali nějakou novodobou formu komunismu s prvky ekologie a dalších světských záležitostí, a kteří zapomínají, že církev se má starat o spásu duší, ale ne o pozemská témata.

      Reagovat
      • 21.6.2020 (5:14)
       Trvalý odkaz

       Přesně tak! Vždyť to všechno běží podle osvědčené metody „rozděl a panuj“ (černí proti bílým, mladí proti starým, ženy proti mužům, homosexuálové proti heterosexuálům…).
       Co se týče Jiřího Stracha – napřed mi připadal jako dost nestravitelný „exot“. Ale čím dál více jej začínám chápat a začíná mi být velmi sympatický. Mimochodem – velmi významně se podílel (i finančně) na obnově zvonů pro kostel v Přepychách u Opočna…

       Všiml jsem si jedné zajímavé věci:
       Ještě tak před sedmi – deseti lety platilo, že když se o někom řeklo, že je „levičák“ (názorově orientovaný doleva), všichni kolem se otřásli odporem a dotyčného odepsali. Dnes se už o „levičáctví“ hovoří a píše zcela otevřeně – a to v souvislostech paradoxně takřka OPAČNÝCH – a tyto názory rezonují převážně v mladé generaci, která ten neomarxismus doslova hltá, aniž by si jakkoliv připouštěla, že jde o neomarxismus (či spíše ještě o neotrockismus!) non plus ultra!
       Pro mě je to velmi zajímavé a současně však znepokojivé… Naštěstí znám dost ještě soudných jedinců mezi mládeží.

       Ano, Církev (i církev) se má starat o spásu duší. Proto by mě zajímalo, co KarelK myslel tím, že se „kazatel zmaru Petr Piťha a Dominik Duka snaží zabetonovat to, co dříve nebo později skončí nebo je už dokonce mrtvé“. Ať přemýšlím jakkoliv, racionální odpověď sám pro sebe zde nenacházím s výjimkou faktu, že dříve nebo později skončí pozemský život každého z nás (ale zatím se za mrtvého ještě nepovažuji).
       Nebo tím myslel právě Církev v její současné podobě? Nebo tím myslel církev v jejím současném uspořádání co do hierarchie? Nebo tím myslel „zahnívající kapitalismus“ (což se říkalo už v době mého mládí)? Nebo tím myslel na totální demografickou přeměnu obyvatel Evropy a potažmo celé planety?
       Nebo je skutečným „prorokem“ a zná přesně okamžik Druhého příchodu…?
       Pod svoji otázku jsem níže napsal „Prosím konkrétně“… Takže to KONKRÉTNO mě zajímá především…

       Reagovat
       • 21.6.2020 (10:15)
        Trvalý odkaz

        Ty si myslíš, že se dočkáš konkrétní odpovědi? 😀 😀 😀

        Reagovat
        • 21.6.2020 (20:42)
         Trvalý odkaz

         Tuším, že se jí nedočkám.
         A právě proto tu samou otázku pokládám znovu. Jediné, jak lze tohle zahrát do „outu“, je přehrát to na náš pozemský život, což pak ale bude mimo původní souvislost.
         Pak by se dalo spekulovat v kategorii politických zřízení – no jo, ale jakých (konkrétně)?
         Pokud tím bylo myšleno hierarchické uspořádání církve, dalo by se to snad trochu pochopit, ale je to mírně „o ústa“ v tom smyslu, že kritik tohoto stavu nepředkládá jiné konstruktivní řešení, takže není tímto úplně jasné, do kterých řad vlastně střílí (pouze z narážky o „kazateli zmaru“ to můžeme lehce tušit). Problém je, že ani on, ale ani ku příkladu já nemáme jakoukoliv moc ze své laické pozice tento stav ovlivnit, takže se jen můžeme modlit za „rychlé“ řešení… 😀 Ovšem nevím, zda s odchodem „kazatelů zmaru“ – i dalších (konzervativců) se něco šmahem změní…
         Jen doufám, že autor těchto myšlenek nemyslel Církev jako takovou… Pokud ANO, měl mlčet. Pokud NE, měl by vysvětlit, jak to myslel…

         Reagovat
         • 21.6.2020 (20:49)
          Trvalý odkaz

          P.S.: … a nebo měl na mysli LITURGII a její formu? „Malý“zádrhel je akorát v tom, že liturgie není lidským výmyslem…

          Reagovat
          • 24.6.2020 (6:37)
           Trvalý odkaz

           Myslíš, že se od Karla dočkáš KONKRÉTNÍ odpovědi? 😀 😀
           Já tvrdím, že ne!

          • 24.6.2020 (11:54)
           Trvalý odkaz

           Trochu jsem tuhle slyšel o jakémsi „čekání na Godota“… 🙂

          • 24.6.2020 (16:37)
           Trvalý odkaz

           TO SNAD UŽ SKUTEČNĚ NENÍ PRAVDA!! – A NENÍ TO KEC:
           Tak už se vážně uvažuje o přejmenování zmrzliny „Eskymo“, že prý tento název uráží Inuity, jelikož jde údajně o hanlivý název, asi jako u nás „cikáni“.
           A koncern Nestlé se nechal slyšet, že na české tradiční čokoládě „Kofila“ vyvolává velmi kontroverzní dojem postavička mouřenína v turbanu popíjejícího kávu!! A prý požadují změnu obalu, který je tradiční už od roku 1962!!
           Hele, Kamenáči – nechci být sprostý, ale už asi opravdu budu (asi jako jsem se už neudržel v případě M. H.)…
           A propos: Které že to (pseudo)náboženství zakazuje zobrazovat osoby??
           Takže je to jednoduché – přestože mám cukrovku, tak koupím jedno velkoobchodní balení Kofily, rozdám to dětem, ale budu požadovat důsledné navrácení obalů, které budu na různých místech archivovat (což už ostatně dost dlouho činím i u celé řady jiných věcí a artefaktů)…

          • 24.6.2020 (18:42)
           Trvalý odkaz

           Nepochybuji o tom, že všichni eskymáci i inuité jsou kvůli názvu zmrzliny na antidepresivech a změnou názvu jim začne nový, mnohem lepší život. 😀
           Kdysi se mi líbil seriál Southpark. Tvůrci vždycky zveličili nějakou absurditu až to působilo směšně. Jenže…realita ty dřívější absurdity už začíná překonávat, takže Southpark už je vlastně nuda. 😀
           Říkám si, že tohle všechno přeci není normální, to musí celý řídit nějaký recesista. Já podezřívám Čtvrtníčka. 😀 😀

          • 25.6.2020 (6:02)
           Trvalý odkaz

           Ošklivá mračna se začínají stahovat nad Středomořím (viz článek Ivana Davida na Protiproudu či Pravém prostoru). Německo „samozřejmě“ stojí na straně Turků, ale Macron začíná nějak podivně lavírovat. Že by už měl dost nerovnoprávného spojenectví s Lady von Merkel? A co na to všechno nejvyšší šéf NATO náš český generál Pavel? Neměl by radši jít od válu, když vidí, jak se mu mančaft začíná štěpit a obě nepřátelské frakce pod „jedním velením“ na sebe cení zuby? Ono se o tom vůbec nepíše, ale podle mého názoru je to pro budoucnost (naši) stejně klíčové, jako výsledek prezidentských voleb v USA. Trochu mi v tomto kontextu nyní uniká smysl aktuálního Trumpova postoje ke Středomoří a já jen doufám, že má své kroky promyšlené. Ale roztržení dosud „nerozborného“ partnerství Francie a Německa… Na jedné straně docela vítané, na straně druhé z toho může být pěkný průšvih… Myslím, že podzim bude skutečně horký. Do toho ještě předpokládaná druhá vlna koronaviru…
           Německo a Turecko – nadčasový fenomén veškerých průšvihů v evropské historii…

          • 25.6.2020 (9:54)
           Trvalý odkaz

           Radku, dnes vyšel na serveru iDnes článek s názvem „Vznikají seznamy lidí k likvidaci, tvrdí rozvědka. Německá levice se radikalizuje“
           Levicoví radikálové v Německu se podle civilní kontrarozvědky stále silněji radikalizují. Tajné služby ve své nové zprávě zmiňují i předpoklad, že existují dokonce jmenné seznamy osob určených „k likvidaci“. Zároveň rozvědka upozorňuje na snahy krajní levice propojit se s iniciativami na ochranu klimatu a jejich prostřednictvím tak získat společenskou legitimitu. V Německu probíhají podobné společenské děje jako při nástupu nacistů k moci a dnešní nacisté v hávech antinacistů a bojovníků za klima se budou snažit prosadit svoji vůli nejen v Německu, ale i v celé Evropě. Každý soudný člověk vidí, že nebezpečí z krajní levice je asi 100x větší než nebezpečí z krajní pravice, která hybernuje už jen ve vlhkých snech levicových a bulvárních novinářů. Policie a média už 30 let hledají českou krajně pravicovou scénu a vždy najdou jen ožralého 18 letého kluka s IQ 73, který po zábavě na kraji lesa 2x zahajloval. Letí tam vrtulníky, zasahuje URNA…. Zajímavé je jedno, tahle nová „pokroková“ levice u nás nenávidí samotného ďábla soudruhy z KSČM. Jak říká dcerka Saša bývalé ombudsmanky Šabatové, měli by soudruzi z KSČM shořet v pekle, protože jim to kazí, jsou prý nacionální (nejásají nad Bruselem), xenofobní (nevítají ilegály), zpátečničtí (neprosazují moderní bolševické agendy homo, gendero…….) a konzervativní a tohle dnešní „pokroková“ bolševická západní levice nerada. Ale hlavně že u nás budou dokola strašit bu,bu, bu KSČM, když dneska je u nás daleko horší bolševická hrozba a to jsou naši neobolševičtí udavači od Pirátů, s kterými by klidně „pravicový“ „premiér“ Fiala šel do koalice.

          • 25.6.2020 (15:30)
           Trvalý odkaz

           Jak jsem už jednou napsal:
           Německo a Turecko – nadčasový fenomén veškerých průšvihů v evropské historii (už od středověku)…
           Na tom trvám.

          • 28.6.2020 (20:00)
           Trvalý odkaz

           Obdivujete nacisty?

          • 29.6.2020 (1:28)
           Trvalý odkaz

           Vaše slovo budiž: ANO-ANO, NE-NE.
           ________________________
           Jednalo se o otázku.

          • 29.6.2020 (3:52)
           Trvalý odkaz

           Pod stupidním nátlakem mám právo neodpovídat. Moje odpověď v tomto případě budiž H…..O…

          • 30.6.2020 (4:20)
           Trvalý odkaz

           Jakkoli i „nacisté“ byli lidé, Vás „utlačuje“ SVĚDOMÍ ?
           ????????????

           Bojovat s Bohem SMYSL nemá.
           ________________________
           (Užitečnější je se s Bohem i s lidmi SMÍŘIT.)

          • 30.6.2020 (6:08)
           Trvalý odkaz

           Mně neutlačuje svědomí, protože jsem v době nacistů ještě nežil – jak prosté…
           S Bohem se nehádám, s blbci ano (a rád)…

          • 30.6.2020 (6:11)
           Trvalý odkaz

           Mě neutlačuje (chtěl jsem původně odpověď formulovat jinak, chybné zájmeno mi tam zůstalo)…

          • 30.6.2020 (6:11)
           Trvalý odkaz

           Mimochodem – VY jste Bůh??

     • 30.6.2020 (1:09)
      Trvalý odkaz

      Narazil jsem na rozhovor, kde se v této věci Jiří Strach přiznal k jemné ironii.

      Reagovat
      • 30.6.2020 (4:15)
       Trvalý odkaz

       Není vůbec potřeba zesměšňovat:

       a) sami Židé jsou geneticky více „do hněda“ než Norové či „albíni“.
       b) Každý si „přibarvuje“ a „překládá“ Krista do svého VLASTNÍHO „jazyka“.

       Čistě technicky:

       České „BÍLÉ“ Vánoce jsou také „nesmysl“, protože v Izraeli není „zasněžené“ klima jako u nás. Stejně tak, v AFRICE se zase není problém setkat s ČERNOU Pannou Marii. …

       Viz třeba fotografie z Rovníkové Guinee: https://hajny.blog.respekt.cz/nad-mraky/

       Reagovat
       • 30.6.2020 (9:14)
        Trvalý odkaz

        Ano, četl jsem.
        Já si zatím nemyslím, že by se svět jako celek zbláznil. Ale podle mého názoru stále více „vyvolených sebepředurčených“ propadá hysterii nad tím, že některé věci možná probíhají trochu jinak, než si představovali a než by si přáli.
        Inu, jak známo – žádný plán nevyjde na 100%. A ještě nikdy žádný „samozvaný sebevyvolený a předurčený k světovládě“ Boha nepřelstil a nepokořil. Můžeme se utěšovat tím, že ani současná situace nemůže dopadnout jinak.

        Reagovat
        • 30.6.2020 (9:35)
         Trvalý odkaz

         Zákonodárci amerického státu Mississippi se už v hlasování vyslovili pro odstranění znaku Konfederace ze státní vlajky. Teď ještě zbývá změnit hymnu USA, přesně tak, jak to považují američtí neomarxisté. 😀 😀

         Reagovat
         • 30.6.2020 (10:20)
          Trvalý odkaz

          Vzpomínáš na píseň Hany Hegerové „Sedím po černým mostem a pláču do řeky…“? A bez okolků se přiznám, že mě ta píseň i dnes poměrně hodně dojímá…
          Ve škole jsme se povinně učili báseň Langstona Hughese „Také mnou žije Amerika“ a v angličtině od téhož „Park Bench“…
          Ne, nejsem rasista.
          Ale to, že nejsem rasista, neznamená, že se stanu „pozitivním“ rasistou (něco jako „pozitivní“ diskriminace)…
          My jsme si „účinnost“ a smysluplnost podobných ideologických hovadin (dnes se tomu říká „korektnost“) vyzkoušeli za komunistů. Oni komunisty nezažili, tak si to holt musejí vyzkoušet sami nyní. Není nad vlastní zkušenost.
          Ale já jim na to – když na to přijde – z výšky kašlu… Víš, co mi můžou…

          Reagovat
          • 30.6.2020 (11:01)
           Trvalý odkaz

           Já mám pro jistotu na autě černé pneumatiky! 😀
           Jen nevím, co s šachy, neměly by se zrušit bílé figurky? 😀

          • 1.7.2020 (9:39)
           Trvalý odkaz

           Už jsem o tom psal! Všechny figurky načernit a označit písmeny A a B, nebo číslicemi…
           Mimochodem – už jsem zachytil naprosto VÁŽNĚ, že i šachy jsou už považovány za „rasistické“ a že bude minimálně nutno přehodnotit pravidla v tom smyslu, že první táhne černý!!

 • 19.6.2020 (21:12)
  Trvalý odkaz

  Ještě ke KarloviK.
  Výše jste napsal (18.6. ve 12.08):
  „Proto je mně bližší Marek Vácha a Tomáš Halík s jejich hledáním smyslu než kazatel zmaru Petr Piťha a Dominik Duka, snažící se “zabetonovat to”, co dříve či později skončí nebo je už dokonce mrtvé.“

  Nechápu… Co dříve nebo později skončí nebo je už dokonce mrtvé?? Prosím konkrétně…

  Reagovat
  • 1.7.2020 (14:23)
   Trvalý odkaz

   Radku, čekám, kdy se konečně dočkáš odpovědi 😀 😀 😀

   Reagovat
 • 29.6.2020 (11:03)
  Trvalý odkaz

  Byl jsem na horách v SK a bylo to krásné! Našli jsme 15 druhů orchidejí a další vzácné kytičky.

  Naši biskupové prý pro roce 89 řešili, jakým způsobem bude dál fungovat církev. Rozhodli se prý navázat na prvorepublikový model. Proto nebyl realizován např. i jeden z bodů petice Augustina Navrátila: „osvobození kněží od ekonomiky“ a kněží jsou dnes často víc účetní, stavaři … než poslové evangelia. Na druhé straně „kněží mezi lidmi“, tak jak se to snažila realizovat tajná církev, dnes skoro neexistují – takovým jsou třeba Marek Vácha, L. Heryán, … Papež František sice mluví „o vyjítí pastýřů ze salaší mezi ovce“, ale naši kněží spíš sedí na farách a čekají, kdo za nimi přijde. A biskupové …
  Tenhle model se D. Duka a další snaží udržet. Ale perspektivu to nemá.
  Celé by to bylo na dlouhý esej a já jsem přece jen ajťák auťák 😉

  Reagovat
  • 29.6.2020 (16:04)
   Trvalý odkaz

   Kupodivu tentokrát s vámi naprosto souhlasím! Jenže „NĚKDO“ se o ty kostely, fary a ZRESTITUOVANÝ majetek starat musí. Problém je v tom, že církevní struktury „technicko-ekonomického typu“ (či jak je nazvat), jinak technicko-správní zaměstnanci byli jako celek za komunistů totálně rozprášeni a co nezvládl kněz sám, do toho velmi uboze fušovali památkáři a nejrůznější další ouřadové, kteří sice nerozeznali míchačku na beton od ždímačky na prádlo, ale do všeho kecali. A tak jsme měli kněze-zedníky, kněze-pokrývače, kněze-instalatéry, kněze-varhanáře (třeba P. Bříza, blahé paměti nebo P. Mička či P. Boudal), kněze-topenáře, kněze-sklenáře, atd… Skoro to někdy vypadalo, že pastorace je spíš „přidruženou výrobou“…
   Napravit škody napáchané za 40 nebo i více let však trvá zhruba trojnásobek času – to je zkušenostmi ověřené. Nelze tedy čekat zázraky. Já díky tomu, že pracuji na biskupství, tak do lecčehos vidím a občas to není nic veselého. Také si uvědomte, že mnohý z těch kněží, kteří dnes „čekají na farách, kdo za nimi přijde“, už mají třeba přes osmdesát let věku a už prostě a jednoduše fyzicky nemohou – a přitom za mnohými z nich je třeba tucet kostelů, které díky jejich péči kdysi nespadly…
   Problém je také v tom,že jejich „štafetu“ přebírá stále méně mladých a pro mnohé z nich je šokem, když po slavné primici rozbalí kufry a bedny v polorozpadlé farní budově, která je takřka neobyvatelná. K tomu vyfasuje kostely, jejichž počet možná převyšuje počet reálných farníků. Tohle musí být šílené!
   Tuhle jsem zaslechl rozhovor nejmenovaného staršího kněze s generálním vikářem. Kněz mu povídal:
   „Prosím tě, neblázni! Ty tam chceš dát tohoto kluka? Jestli to uděláš a biskup ti to požehná, tak ti garantuji, že ten se tam do tří let buď zblázní nebo ožení!“
   Není to jen problém biskupů. Nezval bych to DĚDICTVÍM časů minulých.
   Ano, bylo by to na předlouhý esej. Naprosto však s vámi souhlasím v tom, že tento současný stav je dlouhodobě NEUDRŽITELNÝ. Asi by se mělo začít u priorit, a to nejspíše z hlediska „pastoračně-lidského“.

   Reagovat
   • 29.6.2020 (20:13)
    Trvalý odkaz

    Radku, i když na Moravě, zejména té jižní a střední je to o trochu lepší, tak jsi skutečně trefil hřebíček na hlavičku. Kněz se opravdu mnohdy stává vším možným, ale vždy je to o lidech z farnosti, o jejich (ne)ochotě se účastnit života farnosti, služeb pro kostel, účastích na brigádách, shánění projektů či dotací pro kostel atd. atd. Zvlášť těžké je to tam, kde působí starý kněz, na kterého se mnozí dívají mezi prsty a neberou jeho dřívější zásluhy. Taky vidím problém v tom, když se kněz ani tak nezabývá pastorací a péčí o duše, ale politickou činností, různými neolevicovými aktivitami, při nichž např. káže nesmysly o údajné mírumilovnosti islámu či o tom, jestli se pejsek či kočička dostanou do nebe. Pokud je kněz na prvním místě ekologický aktivista a až na straně druhé hlasatel evangelia, také to není to pravé ořechové.
    Je zřejmé, že kněz by měl být zejména hlasatel Božího slova, a že všechny ty hospodářské věci by si měla řídit nějaká farní rada. To je optimální stav, a zde chápu, že např. v severních Čechách, kde je víc kostelů než farníků, je to neuskutečnitelné. Vše záleží na lidech 🙂

    Reagovat
    • 30.6.2020 (1:20)
     Trvalý odkaz

     Od těch hmotných věcí byli a zase budou jáhnové. Poradní orgány ekonomické i pastorační těžko mohou být více než poradními orgány … ano, i to je důležité.

     Reagovat
     • 30.6.2020 (4:57)
      Trvalý odkaz

      Chemicky se i ve vašem mozku jistě uvolňují látky navozující „slastné pocity“ při představě dělání „šéfa“, nicméně ani zde bych nezapomínal na ona má slova, že i „VY jste SLUŽEBNÍKEM Ježíše Krista, ne Ježíš Kristus služebníkem vaším“. …
      ____________________________

      Už jsem psal, že postoj SLUŽBY byl i postojem Matky Terezy (a asi i papeže Karla Wojtyly), a že Matku Terezu považují dnes za (svého) „Boha“ v Indii už i nekřesťané (hinduisté).

      https://hajny.blog.respekt.cz/zeme-nadeje/

      Reagovat
      • 30.6.2020 (6:18)
       Trvalý odkaz

       Tak nevím, zda pocit „šéfování“ může dnes být opravdu „slastný“. Já znám naopak hodně „šéfů“, kteří by to rádi složili, ale z různých důvodů nemohou.

       Kdybyste neustále neformuloval své příspěvky tak okázale pohrdavě vůči druhým (už jen začátek „Chemicky se i ve vašem mozku…atd“ – je urážející a dehonestující a každého normálního urazí nebo naštve), jednali by i druzí s vámi slušně. Když se chováte jak křupan, nemůžete se divit, že s vámi i druzí mají tendenci jednat jako s křupanem.
       Zkuste se zamyslet nad tím, zda by ono dehonestující „Chemicky i ve vašem mozku…atd“ nešlo nahradit něčím společensky únosným a laskavějším. Prostě jste možná chytrý, ale po společenské stránce jste NEVYCVÁLANÉ HOVADO – to je celý VÁŠ problém…

       A zase odkaz na jen VÁŠ blog. Trpíte NARCISMEM?

       Reagovat
       • 1.7.2020 (5:15)
        Trvalý odkaz

        Nejde o to, že je to odkaz „na můj blog“, ale o to, že jde odkaz na Matku Terezu. (Vy jste na ni neodkazoval a nikde o ní nepsal.) Věda je dávat věci do souvislostí.

        Ať slouží!
        ____________________________
        Znát chemii je také užitečné a není v tom nic hanlivého. (Uznávám, že nutně není třeba být předpojatý, ale zase je dobré si být vědom toho, co na člověka působí.)

        Reagovat
        • 1.7.2020 (8:54)
         Trvalý odkaz

         Jde o způsob jednání s druhými – o nic víc. Na hrubý pytel hrubá záplata. Souvislosti zjevně odmítáte chápat vy…

         Reagovat
         • 3.7.2020 (18:44)
          Trvalý odkaz

          JK hovořil o „úzké cestě“ ne o „dálnici“. …
          _______________________________________
          To samozřejmě platí i při jednání s lidmi.
          Ne vždy to nejrychlejší a „nejjednodušší“ řešení je to správné.

          Reagovat
          • 5.7.2020 (10:59)
           Trvalý odkaz

           Ve vašem případě je každé řešení špatné (bohužel)…

          • 5.7.2020 (21:38)
           Trvalý odkaz

           Tak to dělejte jako Bůh.
           ON mne má rád a je to DOBRÉ řešení.

           Ať slouží…

          • 6.7.2020 (7:02)
           Trvalý odkaz

           To víte, léta nám NESTOJÍ… 🙂 🙂 🙂
           ________________________________
           Ale díky Bohu. Zatím stále (zdraví) slouží…

     • 30.6.2020 (6:56)
      Trvalý odkaz

      Řekněme si, že církevní struktury byly u nás za komunistů v podstatě zdecimovány. Ono to ale de facto začalo už rušením klášterů za Josefa II a to, že velké kláštery (Zlatá Koruna, Vyšší Brod, Osek, Nová Říše, Teplá atd) byly samostatnými, soběstačnými a nezávislými ekonomickými strukturami, patří nenávratné minulosti právě od jejich zrušení Josefem II. I větší a významnější farnosti byly do jisté míry autonomní.
      Volat po těchto „starých dobrých“ časech je dnes jistě zcestné a mimo realitu, ale máme tu nyní opačný extrém – příliš mnoho majetku a příliš málo lidí.
      Zjevně tedy bude nutno vydat se po trochu jiné cestě, ale na rozdíl od všech těch, kdo po listopadu 1989 čekali neuskutečnitelné „zázraky“, to vnímám jako VELMI dlouhodobý proces, při němž zcela bezpochyby dojde k řadě omylů, špatných rozhodnutí a iracionalit. Navíc zatím asi málokdo tuší, jak konkrétně by ta cesta měla vypadat.
      Vidím to na svém vlastním příkladu:
      Biskupstvím mi byl pro potřeby depozitáře svěřen nevyužívaný a prakticky „vybydlený“ kostel na odlehlém místě, kde kromě chalupářů přes rok prakticky nikdo není. Typické Sudety, až neskutečný klid, že tam na člověka občas padne i tíseň (zvláště v zimě, když už je tma). Kostel je ale zabezpečen (jinak by mi ho pro deponování nesvěřili). Svážím tam kusy varhan a zvonových příslušenství z kostelů, které jsou už podle všeho „odepsané“. Skladuji to a ošetřuji s tím, že prakticky všechno se ještě dá použít a může se to hodit. Trávím zde hodně času hlavně petrifikací proti houbám a červotoči a z toho, co jsem za tu dobu svezl a zde uskladnil, by se daly postavit už několikeré varhany. Jedny už takto vznikly – v Otvicích u Jirkova. Ale ve většině případů si říkám, že vlastně nyní asi ani není proč. Kam s tím a pro koho?? Já mám před sebou (když budu optimistou) tak možná 20 let aktivního života a co pak s tím kdo udělá?
      Všechno sice pečlivě dokumentuji a eviduji, ale bude to JEDNOU mít pro NĚKOHO cenu?
      Přesto však jsem přesvědčen, že to jistý SMYSL má. Třeba jej zatím příliš sám nevidím, ale bytostně cítím, že je správné, že to dělám a žádoucí, abych to dělal… A tak to dělám…

      Reagovat
      • 30.6.2020 (9:45)
       Trvalý odkaz

       Myslím, že je dobré, když na biskupstvích slouží odborníci, kteří jednotlivým farářům pomáhají v záležitostech, které by oni sami nezvládli. Co se týče těch menších akcí, tam to bývá na farní radě a panu faráři. A vždy je důležitá osobní angažovanost věřících té či oné farnosti. Bohužel se stále setkávám s neochotou lidí se jakkoliv angažovat. Oni jdou v neděli do kostela, tam se pomodlí a zpátky domů se zavřít do svého krunýře. Přijít na brigádu či na nějakou farní společenskou akci, to pro ně není. A paradoxně právě tito lidé velmi často volají po „starých dobrých časech.“ Ale pro kostel a farní společenství neudělají ani tolik, co by se za nehet vlezlo.
       Lidé, kteří se jakkoliv pro farnost a církev angažují, jsou vždy přínosem! Tož tak! 🙂

       Reagovat
       • 30.6.2020 (10:59)
        Trvalý odkaz

        Tuhle jsem jednou kutil ve „svém“ kostelním depozitáři. Pozdní podzim, dny každý o poznání kratší, lezavo, na co člověk sáhl, bylo orosené. Obec vylidněná, chalupáři většinou zůstali doma. Potřeboval jsem se nadýchat čerstvého vzduchu, lignofix mi lezl už i ušima. Sedl jsem si na bývalou lavičku před kostelem a pokoušel se relaxovat. Najednou se jedna chalupa rozsvítila a po chvíli přišel chalupář, jehož jsem zatím ještě neznal, s dotazem, kdy se v kostele bude „něco dít“. Odpověděl jsem, že skutečně nevím a vysvětlil mu, že kostel je už dlouho nefunkční a že momentálně slouží „jiným“ účelům. Zapovídali jsme se a já jej nakonec pozval dál. Nadšeně poslouchal, když jsem mu říkal, jak varhany fungují, obdivoval svezené měchy, píšťaly a hrací stoly s klaviaturami. Stejně tak obdivoval srdce zvonů, závěsy zvonů a všechno ostatní. Loučili jsme se za úplné tmy a já mu půjčil CD varhanní hudby, které jsem měl zrovna docela náhodou u sebe. Při dalším setkání mi jej vracel s nadšením a se sdělením, že konečně objevil „krásnou“ hudbu. A od té doby mu dost pravidelně půjčuji CD s varhanní hudbou a on se svěřil, že v Liberci (odkud pochází) začal chodit do kostela. Pro mě potěšující…

        Reagovat
         • 1.7.2020 (9:25)
          Trvalý odkaz

          A jsme u toho – pro muslimy je nežádoucí jakákoliv hudba jako taková. Stejně tak sochy!
          Tak které sochy u nás půjdou dále?
          Když jsem si onehdy dělal legraci v tom smyslu, že bych oblékl andělíčky na varhanách do burek, vyvolal jsem nevoli M. H.
          Nakonec si myslím, že to asi bude způsob, jak se uchránit před zničením… 😀 😀 😀

          Reagovat
          • 1.7.2020 (9:36)
           Trvalý odkaz

           „jak JE uchránit“… (překlep)…
           Takže vize, co se týče preference a „privilegování“ kultur v rámci „multikulti“ je celkem jasná a průhledná.
           Problém je ale taky v tom, že i černošští skladatelé psali „klasiku“ (Duke Ellington, Mustapha Teddy, Ray Charles – ten mimochodem získal jako klavírista prestižní ocenění v mezinárodní soutěži F. Chopina, bohužel si nyní nevzpomenu na rok)…
           Já ale věřím tomu, že každá akce vyvolá reakci a že ta reakce se dostaví – a bude TVRDÁ!

          • 3.7.2020 (19:23)
           Trvalý odkaz

           Muslimové obrazy ani sochy nezpodobují. (Např. v modlitební místnosti na letišti v Dubaji měli pouze koberec.) … Žádné andělíčky.
           _________________________________
           Boha máme stejného, jen mu každý JINAK rozumíme.

          • 4.7.2020 (5:25)
           Trvalý odkaz

           Muslimové obrazy ani sochy nezpodobují. (Např. v modlitební místnosti na letišti v Dubaji měli pouze koberec.) … Žádné andělíčky.
           ______________________________
           Boha máme stejného, jen mu každý JINAK rozumíme.

          • 5.7.2020 (11:02)
           Trvalý odkaz

           Létající koberec? A je tento zaznamenatelný radarem?

          • 5.7.2020 (19:24)
           Trvalý odkaz

           Existují samozřejmě radary určené i ke sledování osob (např. přes zeď), ale tyto nemyslíte. Koberec v Dubaji v modtitebně byl klasický koberec Vy jste nikdy nebyl v modlitebně nebo v mešitě? I některé křesťanské kostely mají na podlaze koberec.

         • 5.7.2020 (20:47)
          Trvalý odkaz

          Létající koberec jsem viděl jen jednou – když ho sousedce sfoukl vítr ze sušáku na balkóně.
          Do mešity nemám potřebu chodit.

          Reagovat
          • 6.7.2020 (4:35)
           Trvalý odkaz

           Na Střední Východ a ani do „proslavené“ mešity v Brně zatím nemám důvod putovat.
           Co bych jako měl v mešitě pohledávat? Ježíše Krista??

          • 6.7.2020 (6:56)
           Trvalý odkaz

           Opravdu nikdy jste v žádné mešitě nebyl?
           _________________________
           Pokud ne, nevynášejte odsudky.

          • 6.7.2020 (18:46)
           Trvalý odkaz

           Až bude v mešitě reálné setkání s Ježíšem Kristem, tak tam rád půjdu…

          • 11.10.2020 (3:44)
           Trvalý odkaz

           Upřímně vzato, setkání se s Ježíšem Kristem je možné kdekoliv.
           ___________________________
           (Jakoli jistého máte na světě pouze to, že jednou zemřete. Vše ostatní v životě je MOŽNOST.)

      • 4.7.2020 (5:30)
       Trvalý odkaz

       Aha, pokud si Bůh přál, aby lidé žili v RÁJI a v HARMONII, vy (coby HUDEBNÍK) HARMONII (a řád) vnínáte takto. …

       Reagovat
        • 5.7.2020 (19:29)
         Trvalý odkaz

         Samozřejmě i v radiotechnice existují harmonické kmitočty. Je to stejná teorie, co akustické vlny v hudbě. HARMONIE v ráji je o spokojenosti. Jde o trochu jiný význam toho slova, ale v podstatě i tam je to o tom, že vše do sebe (jak má) ZAPADÁ.

         Reagovat
         • 6.7.2020 (4:33)
          Trvalý odkaz

          Nikoliv. Na rozdíl od exaktní fyziky se v hudební harmonii uplatňuje i složka estetická, která se neobejde bez citu a intuice. V tom spočívá její NADSTAVBA…

          Reagovat
          • 6.7.2020 (6:59)
           Trvalý odkaz

           Nicméně pozor na to, ať ze sebe neděláte „nadčlověka“ a nežije v ILUZI, že jste něco „více“, než druzí lidé. Bůh miluje VŠECHNY lidi.

   • 1.7.2020 (8:59)
    Trvalý odkaz

    V podstatě souhlasím, ale popisujete jen jednu stranu věci.
    Na druhé stojí např. otázky : v kolika farnostech skutečně fungují pastorační a ekonomické rady,
    v kolika o ně farář vůbec stojí a je ochoten si nechat poradit, v kolika se věřící dozví čísla o hospodaření (nákladech, výdajích …), v jaké míře mohou věřící ovlivňovat a podílet se na chodu …
    Jednou jsem si povídal s biskupským ekonomem a ten se mé ( spíš z nouze) pronesené poznámce, že je to těžké, protože kněží je málo, zasmál a řekl : „kněží je dost, ale těch, kteří to chtějí opravdu dělat, je málo“. Dodnes nevím, co s tím.
    A jsou to nejednou mladší kněží, kteří berou farníky jen jako konzumenty svátostí a plátce příspěvků( jak asi probíhá formace v seminářích?).
    U těch starých se samozřejmně divit nelze, ale i tam je spousta „mladých duchem“.
    A skoro 80-ti letý arcibiskup spravující majetek celé diecéze už je mimo komentář.

    Reagovat
    • 1.7.2020 (20:54)
     Trvalý odkaz

     Vidět biskupa jako osobu spravující majetek celé diecéze je na komentář. Pražský arcibiskup nespravuje ani náhodou vše sám, takovou tendenci by možná mohli mít někteří mladší biskupové … .

     Reagovat
     • 3.7.2020 (18:32)
      Trvalý odkaz

      Tak tak.
      Kéž by se místo brojení proti Prof. Petráčkovi raději věnoval „SVOJÍ“ práci.

      ____________________________________________________
      S okamžitou platností (prý) propustil církevního ekonoma poté co zjistil, že kůrovec a koronavir nevynáší tak, jak byl ujišťován. …

      Reagovat
      • 4.7.2020 (0:18)
       Trvalý odkaz

       Starost o podřízené určitě jeho prací je … jiná otázka je, nakolik tuto starost uplatňuje správně a vhodně.

       Reagovat
       • 4.7.2020 (5:47)
        Trvalý odkaz

        No právě. Když dlouhodobě preferujete „stb-áky“, budete dělat „stb-áckou“ politiku. Když budete podporovat umělce, politiku „uměleckou“, a když vědce politiku „vědecku“.
        ______________________________________
        Zřejmě už POUZE spor generační. Prof.Petráček je také profesor. A na rozdíl od P.Piťhy ještě v „činné službě“. …

        Reagovat
        • 4.7.2020 (11:59)
         Trvalý odkaz

         Asi většina biskupů nechce být biskupy stranícími těm nebo těm, neřku-li až sektářskými, heretickými, ale chtějí být svědomitými katolickými biskupy pro všechny. Ale člověk (i biskup ale nejen biskup) zároveň přirozeně více či méně tak či onak k nějaké stranickosti chtě nechtě sklouzává.

         Reagovat
         • 5.7.2020 (2:33)
          Trvalý odkaz

          Pěkně mluvil dnes resp. už včera na Velegradě pan biskup Graubner. Nějak ve smyslu, že všichni jednou umřeme.

          Reagovat
          • 6.7.2020 (4:31)
           Trvalý odkaz

           Čímž VY vysvětlujete vše výše diskutované… 😀 😀 😀

          • 6.7.2020 (7:07)
           Trvalý odkaz

           Mně to přišlo od něho takové LIDSKÉ a hlavně si na nic nehrál a nikoho (až tolik) nepoučoval. Mluvila z něho jeho vlastní zkušenost a bylo to k věci. …

          • 6.7.2020 (18:45)
           Trvalý odkaz

           Jistě, ale je to mimo původní téma…

   • 4.7.2020 (5:43)
    Trvalý odkaz

    Bohužel to však vypadá tak, že pan biskup Duka myslí spíše na PENÍZE. Údajně (psalo se na internetu) propustil církevního ekonoma poté, co zjistil, že výnosy nejsou tak VYSOKÉ, jak byl ujišťován…

    V tomto díky Bohu (!) za koronavir. (Dozvěděli jsme se věci, které by na světlo Boží jinak nevyšly.)
    _______________________________________________________________
    Je to logické. A stojí za tím samozřejmě i „personální politika“. …

    Reagovat
  • 29.6.2020 (20:42)
   Trvalý odkaz

   … když trochu navážu:
   Asi nebudu jediný, kdo zastává názor, že pro udržení chodu církve (Církve) musí významně posílit úloha laiků, kteří musí převzít značný díl aktivit na sebe. A nemyslím tím „jen“ péči o to hmotné – ačkoliv hmotné „kulturní dědictví otců“ považuji za úžasné bohatství a nedílnou součást naší kulturně duchovní identity (křesťanské – katolické), vnímám zcela jasně (ač nerad!), že toto vše se posouvá až do druhého plánu, pokud ta pravá podstata duchovního potenciálu společenství (i jednotlivce) zůstane nadále ve stavu letargického umrtvení. Kněží je objektivně málo a v dohledné době nelze čekat výrazné zlepšení, takže by bylo asi žádoucí probudit v představitelích církevní hierarchie alespoň trochu „pudu sebezáchovy“.
   Chápu vás a z tohoto úhlu pohledu vám dávám plně zapravdu! Zároveň by ale asi nebylo žádoucí rezignovat na to „tradiční“, co se ukázalo být dobrým a osvědčeným, ve větší míře, než by bylo zatím nutno a zdrávo. Čili – bude asi třeba jít cestou kompromisu a ten kompromis budou muset udělat obě strany – jak „tradicionalisté“, tak „liberálové“. Kdosi však už dávno výše napsal, že kompromisy jsou cestou do pekel – no, jak se to vezme. Je to jako v mezilidských vztazích – v jistých situacích a souvislostech to bez nich úplně nejde. Na obou stranách bude třeba zdravého rozumu a především pak tolerance.
   Jsem si vědom toho, že v jistých ohledech vystupuji netolerantně a militantně. Vede mě k tomu především NESOUHLAS s přílišnou benevolencí a otevřeností vůči tomu, co nás, jakožto křesťany může reálně ohrozit. To nebezpečí vidím právě v neomarxistickém výkladu demokracie, nesprávném pojetí multikulturalismu (v zásadě proti němu nejsem, ale to, co se za multikulturalismus nyní vydává, nejsem ochoten a ani schopen akceptovat), genderismu a pronikání evidentních teologických nesmyslů a bludů do věrouky, výkladů Písma atd…
   Takže asi tak…

   Reagovat
   • 1.7.2020 (5:42)
    Trvalý odkaz

    To je právě ten „feudalismus“. …

    Na jednu stranu brojí proti migrantům a naváží se do Prof. Petráčka a na druhé „brečí“ že mu návštěvníci nechtějí jezdit do „jeho“ penzionů.

    🙁 🙁 🙁

    Reagovat
     • 3.7.2020 (18:23)
      Trvalý odkaz

      Myslíte Prof. Piťhu ???
      ___________________________________________
      Není to tak dávno co biskup Duka hrozil soudem církevnímu právníkovi, který se postavil na stranu obětí CÍRKEVNÍHO zneužívání. …

      Reagovat
      • 5.7.2020 (22:03)
       Trvalý odkaz

       To je o žebříčku HODNOT, jak je má v SOBĚ každý konkrétní člověk nastavené.
       ____________________________________________
       Buď se člověk rozhodne sloužit PRAVDĚ, nebo bojuje (pan biskup Duka?) za „image“.

       Reagovat
       • 6.7.2020 (4:29)
        Trvalý odkaz

        Za jistých okolností i „image“ může sloužit PRAVDĚ…

        Reagovat
        • 6.7.2020 (6:52)
         Trvalý odkaz

         Nicméně, aby dával k soudu právníka, který se zastal obětí sexuálního zneužívání – tam než služebníkem PRAVDY byl bojovníkem za „image“.

         Paradoxně se stáhl (doufám) až poté, co zjistil, že s PRAVDOU se bojuje těžko, a že tím (bojem za „image“) té „image“ ještě uškodí…

         Reagovat
         • 18.7.2020 (14:57)
          Trvalý odkaz

          Dávat k soudu protivníka, který veřejně osočuje a dává k soudu, tak úplně od věci není. Ani biskup není povinen jen si trpělivě nechat dělat na hlavu, ba, vzhledem k jeho postavení by to bylo špatně, pastýř má být pohotový k obraně své i stáda.

          Reagovat
          • 18.7.2020 (19:53)
           Trvalý odkaz

           Hlavně by neměl (ani pan biskup Duka, ani nikdo jiný z církevních „hodnostářů“) měřit dvojím metrem. Pakliže byl někdo zneužit – ať už děti, nebo ženy – viz případ vašeho „kámoše“ kněze Vendelína, který se tady řešil před půl rokem (kněz odvolaný za zneužívání) měl by si udělat nejprve pořádek doma (ve svém „chlívě“).

           Právník kritizovaný biskupen Dukou se POUZE zastal obětí. Neosočoval (primárně) církev (jako takovou). Ježíš Kristus také nikoho nezneužíval. Tak to nemají dělat ani „jeho“ kněží…

          • 18.7.2020 (21:28)
           Trvalý odkaz

           Skoro mám chuť napsat, že Církev jako taková neexistuje, ale přesné by to nebylo, samozřejmě věřím „i jedinou, svatou, katolickou a apoštolskou Církev“, ale Církev sestává ze svých údů, nebo tedy právnicky vzato z množství fysických i menšího množství právnických osob, a ještě je v tom velké tajemství. A i svatému Petrovi nebyla svěřena „Církev jako taková“, ale aby pásl – staral se – o Kristovy ovce a beránky a ovce. A s tím konkrétním Vámi uvedeným případem, podle mě dostupných informací se obávám, že máte pravdu větší než jste doufal, že kněz Vendelín Zboroň byl skutečně zneužit, aby se někteří jako ti správní bojovníci proti zneužívání, žel více rozhodní než moudří a spravedliví …. ruku do ohně bych za něj nedal, nejsem schopný nijak svědčit ani pro jeho vinu ani pro jeho nevinu, ale – s trochou humoru řečeno – aspoň to mohli zaonačit, aby to aspoň vypadalo jako řádný, pečlivý a spravedlivý proces. I když takhle se snad jednou snadněji domůže práva. Vendelína Zboroně má samozřejmě na svědomí jiný biskup, ale co se týká pana arcibiskupa Duky, jednak tomu nebylo tak, že by se ten právník jen zastával oběti, aniž by kohokoli osočoval, jednak ani není možné zastávat se někoho proti někomu, aniž by při tom člověk přímo či nepřímo někoho osočoval. Měřit dvojím metrem je zcela podle evangelia, ale zjevně v jiném směru, než to myslíte Vy. Jinak ale samozřejmě v řešení různých problémů až po zločiny mají církevní představení rezervy … ani v socialistickém semináři a theologické fakultě ani v tajném dominikánském studiu zřejmě nebyla věnována dostatečná pozornost tématu řízení diecéze včetně řešení takovýchto problémů, jistě by ale měli být církevní představení až včetně po papeže schopní opřít se o řádný, pečlivý, spravedlivý proces, a přiměřeně obezřetně jednat i v případech, které si lajsnou řešit sami administrativní cestou. Jistě, pak nebudou těmi, co „si dokáží udělat pořádek ve svém chlívě“, nevytrhají už teď všechen plevel z Božího pole, ale také nebudou těmi, kteří odsuzují nevinné a s plevelem vytrhávají i dobrou pšenici.

          • 22.7.2020 (19:19)
           Trvalý odkaz

           Autorita biskupského úřadu (potažmo autorita církve) vychází z autority Ježíše Krista. Obhajovat úřad nebo samotnou církev PROTI (v rozporu) s přáním Boha, je nejen kontraproduktivní, ale i ZVRHLÉ. JK citově, ani jinak lidi nezneužíval a neříkal, že věci důležité, důležitými nejsou.
           ___________________________________________________
           Ve zmiňovaném případě jediným, kdo se k „horkému bramboru“ postavil čelem byl plzeňský biskup Tomáš Holub. (Přijal účast v televizní debatě věnované zneužívání vámi citovaným knězem.

           Nedělejte z viníků (viníka) oběť.

  • 30.6.2020 (4:42)
   Trvalý odkaz

   Já jsem to těsně „po revoluci“ slyšel vysvětlovat ještě trochu jinak: Údajně se obrátili čeští biskupové na AMERIKU (USA) se žádostí finanční POMOC. Tam se jim však prý dostalo této odpovědi:

   „Nedáme vám ani DOLAR na obnovu FEUDÁLNÍHO (!) uspořádání.“
   __________________________________________

   Pak už v tom byla dílem „zhrzená milenka“ (viz „feudální KOČÁR“ pana biskupa Duky) a ODPOR a zášť k „západu“ a Americe zvlášť. … A trochu asi i potřeba vymezení se vůči „zlému“ světu a přesvědčování sebe samých o své „nadřazenosti“ a „vyjímečnosti“ (viz ODPOR vůči migrantům DODNES).

   Reagovat
   • 30.6.2020 (6:25)
    Trvalý odkaz

    A zase o voze a o koze… 😀

    Když se budou MIGRANTI chovat slušně, nikdo proti nim nebude nic mít. Zatím to v Birminghamu, Paříži, Dijonu, Loughborough, Drážďanech, Stuttgartu, Nijkerkerweenu, Utrechtu, ba i jinde, zdaleka nevypadá. Zatím to v těchto místech vypadá, že naopak „barevní“ migranti se cítí být „nadřazení“ nad bílými…

    A co takhle na řeckých ostrovech?
    VY SOUHLASÍTE S NIČENÍM KŘESŤANSKÝCH KOSTELŮ??

    Reagovat
    • 1.7.2020 (5:38)
     Trvalý odkaz

     A proč bych to dělal?
     ____________________
     Bůh MÁ lidi rád.

     Reagovat
     • 1.7.2020 (9:27)
      Trvalý odkaz

      Já mám taky lidi rád… Mám čerstvé zprávy z Birminghamu, co se týče „požadavků“ imigrantů vůči starousedlíkům – velmi zajímavé a výmluvné! 🙁

      Reagovat
      • 3.7.2020 (18:35)
       Trvalý odkaz

       Vy máte rád imigranty… Jako VTIP dobrý.

       _________________________
       Na paprice ?

       Reagovat
        • 5.7.2020 (19:31)
         Trvalý odkaz

         Vy jste starší, tj, já „voleček“ a vy vůl ????????

         ????????????????????????????????
         ________________________

         Čím to ???

         Reagovat
         • 5.7.2020 (20:45)
          Trvalý odkaz

          Vykládejte si to, jak chcete. Vaše dedukce jsou vaším problémem, nikoliv mým.
          Jako s tou paprikou. Když něco od paprik, tak jalapeňos nebo chilli, jinak u nás běžné kyselé „beraní rohy“ nic moc…

          Reagovat
          • 5.7.2020 (22:08)
           Trvalý odkaz

           Ze svého problému (vaší VULGARITY) a vašich nezvládaných emocí děláte problém druhých.
           __________________________
           Já vulgarity vůči Vám neužívám.

          • 6.7.2020 (4:28)
           Trvalý odkaz

           Užíváte něco horšího – DEMAGOGII…

          • 6.7.2020 (6:45)
           Trvalý odkaz

           Aha, takže když druhý vysloví názor, se kterým nesouhlasíte (nebo jen nevíte, co v dané chvíli odpovědět) PROTO ho musíte „mlátit“ ???
           __________________________
           Neurážejte a nedělejte ze svého problému…

           Sorry, kdo z nás 2 je větší „demagog“ ???

          • 6.7.2020 (20:55)
           Trvalý odkaz

           Jestli chcete, můžete si hodit mincí – panna nebo orel…

         • 5.7.2020 (21:01)
          Trvalý odkaz

          Mimochodem – v městečku Nijkerkerween, kde žije přední holandský carillonér Boudewijn Zwart, došlo ke rvačce mezi žáky zdejší školy, kterou navštěvují příslušníci nejen domácích etnik. Dcera jednoho z místních stálých (bílých) učitelů je na jednotce intenzivní péče a dosud se neprobrala z bezvědomí…

          Za pozornost stojí i případ otčíma, který bestiálně utýral dvouletého nevlastního synka. Soud mu vyměřil 22 let, první týden ve valdické věznici nepřežil. Vzhledem k tomu, že se v médiích už rozneslo, že bude mít kolosální RÓMSKÝ pohřeb, neututlal jeho etnickou příslušnost ani mainstream. Já jsem nyní docela zvědavý, jak se k tomu postaví vězeňský páter sídlící v Železnici, protože rodina požaduje monumentální pohřeb V BÍLÉ rakvi s knězem. Docela Páterovi Kordíkovi (pokud to na něj padne) tento „úkol“ vůbec nezávidím.

          A jakpak asi „pohřbili“ toho maličkého??!!??!!??!!

          Ne, nejsem rasista, LIDI mám rád (nikoliv však BESTIE A ZRŮDY, ať je jejich etnická příslušnost jakákoliv).

          Reagovat
          • 5.7.2020 (22:18)
           Trvalý odkaz

           Romové mají úctu k zemřelým. Dokonce jak radil jeden starší kněz knězi mladšímu: „Pokud si budou na Tebe Romové dovolovat, tak jim řekni, že nebudeš pohřbívat jejich zemřelé.“ … A prý to fungovalo.
           _____________________________________

           Ke zklidnění EMOCÍ doporučuji meditovat, že nejen Romové, ale třeba i děti při potratech jsou lidé…

          • 6.7.2020 (4:27)
           Trvalý odkaz

           Samozřejmě, nic nového pod sluncem.
           A opět jste „šikovně“ utekl od tématu. K té holandské zmlácené holčičce v kómatu nebude nic?

           Rómové mají sice úctu k zemřelým, ale jsou i tací, co nemají úctu ani k živým. Je zajímavé, že informace o pohřbu ZRŮDY jsou dostupné, ale nikde se nelze dopídit, zdali vůbec a jak pohřbili toho maličkého MUČEDNÍKA…

          • 6.7.2020 (6:39)
           Trvalý odkaz

           To je ta, co ji rodiče poslali „mezi uprchlíky“ ???
           ____________________________________
           Buď se ji to líbí (prý i takové „uchylky“ existují), nebo holt ještě nedospěla.

          • 6.7.2020 (18:48)
           Trvalý odkaz

           Tím, že chtěla POMÁHAT, tak byla podle vás nedospělá?

           No – dostala takovou lekci, že s tou POMOCÍ „potřebným“ si to příště moc rozmyslí. Možná i to se jí jednou bude hodit…

          • 11.7.2020 (7:44)
           Trvalý odkaz

           Tím, že chtěla pomáhat ne. Spíše jak se říká to bylo o přísloví: „Bez peněz, do hospody nelez.“ Je dobré tušit, do čeho jdu a proč.

           Předejde se tím nedorozuměním…

  • 1.7.2020 (7:17)
   Trvalý odkaz

   Myslím, že současná ekonomka pražského arcibiskupství ví stejně, jako ing. Lipovská, že vyplácet roční odměny, když nejsou splněna vlastní kritéria, je nesmysl. Stejně současná ekonomka pražského arcibiskupství dobře ví, že nelze kamuflovat ztráty a dělat z toho účetní „vyrovnané hospodaření“, jak to dělá ČT. 😀 😀
   Holt Duka bude muset zavést stejný fond pro pastoraci kněží, jaký má třeba brněnská diecéze. Ono nakonec funkční farnosti by si měly svého kněze zaplatit samy z příspěvků věřících. 🙂

   Reagovat
   • 1.7.2020 (12:51)
    Trvalý odkaz

    A Vy víte, jak ten fond funguje?
    Známo je (alespoň mně) jen to, že každý farář odvádí 380Kč ročně za farníka, pokud jmenovitě přispějete/přispíváte do fondu, poníží mu biskupství odvody. Co se dějě s penězi dál … ?
    I když farnost něco kriticky potřebuje a nemá, nedostane z biskupství nic. Když si to zaplatí, musí to být shora schválené. Úspěšní kněží – „budovatelé“ jsou po zásluze přesunuti jinam, kde mohou začít odznovu. V jakém stavu jsou mnohdy fary z hlediska bydlení, zas něco známo je, jaké jsou náklady
    na jejich provoz zase ne. Ale budou docela vysoké (dřevěná rozeschlá okna, nezateplené fasády, … ) a dá se odhadnout, že jejich provoz kněz nemůže z mizerného platu zaplatit. Pro aktivity farnosti tam navíc mnohdy bývá jen minimální prostor.
    (Nejen) paní Lipovská by si na analýze hospodaření zgustla 🙂

    Reagovat
    • 1.7.2020 (14:22)
     Trvalý odkaz

     Já zhruba vím, jak ten fond funguje. Ty peníze, co odvádí farnost za farníka většinou ani nepokryjí náklady na mzdu kněze. To snad jen ve velkých farnostech. Ale i v malých životaschopných farnostech se najde (zatím) dostatek lidí, kteří chodí na brigády a dávají dost peněz na to, aby mohla farnost fungovat, aby se opravil kostel, fara, aby bylo na energie, aby se mohly uskutečnit různé aktivity. 🙂
     Tam, kde lidi jenom nadávají na poměry a nikdo nepřiloží ruku k dílu, ani biskupství nerado sype. Je to jak s tím otcem, co měl dva syny – jednoho pracovitého a podnikavého, který se vypracoval ještě víc, druhého líného a neschopného, který žil v bídě. Když otec umíral, odkázal vše tomu pracovitému, protože ten líný by svou zahálkou všechno dědictví promrhal. 🙂

     Reagovat
     • 2.7.2020 (8:17)
      Trvalý odkaz

      Zase pohled jen z jedné strany.
      Kdysi jsme otloukli a nahodili jako farníci celý kostel, udělali novou fasádu na faře,
      pomáhali zvednout faru o patro, … – jak píšete.
      Dnes nový a mladší farář řekne, že je pro něj snažší najmout firmu.

      Reagovat
      • 2.7.2020 (10:34)
       Trvalý odkaz

       Neznám konkrétní stav, jaký je u vás. Pokud ale vím, ta situace je složitější. Pokud např. farář provádí opravu, na kterou čerpá dotace EU, musí to dělat odborná firma, která provede vyúčtování dle schváleného projektu a dle výběrového řízení. V tomto případě je brigádnická pomoc „nežádoucí“. Ale třeba ho může vést k tomu to, že se sice najde pár dobrodinců, kteří na tu brigádu přijdou, ale většina ostatních je buď přestárlá, nebo na to kašle. Než by pak riskoval fiasko akce, tak raději najme firmu.

       Reagovat
       • 4.7.2020 (6:04)
        Trvalý odkaz

        A pomalu se dostáváme k PODSTATĚ…
        _______________________
        Nakonec to vždy bude o tom KOMU (a proč) člověk VĚŘÍ.

        Reagovat
   • 1.7.2020 (21:13)
    Trvalý odkaz

    Z jedné strany by hospodaření farností mohlo více vycházet prostě z toho, na co farnost má – včetně zajištění duchovního, z druhé strany biskupství schramstla finanční složku restitucí i za farnosti, vybírají při různých příležitostech různým způsobem různé částky od farností, jejich aparát se zdá leckdy přebujelý a neefektivní, hlídají a omezují farnosti v jejich hospodaření, někdy jakoby ani ne proto, aby se něco lehkomyslně neprošustrovalo, ale spíš aby dostaly za svůj souhlas náležité výpalné, o zlacení klik na biskupství nemluvě … samozřejmě není vhodné, aby to na biskupství vypadalo jako u mě, a biskupský úřad by měl být na lepší úrovni než farní, přece však se mi srovnání zdá do očí bijící.

    Reagovat
    • 3.7.2020 (5:10)
     Trvalý odkaz

     Všechno je to o lidech. Když jsem před lety nastoupil jako kampanolog, později i jako organolog, byla mi nabídnuta kancelář. Říkal jsem si – paráda! Jenže tato práce, pokud se má dělat smysluplně a pořádně, znamená především jezdit po „terénu“ a kancelář se tak postupně stává pouhým skladištěm šanonů a místem pro stůl s počítačem. Když došlo před časem k „velkému třesku“ (radikálním personálním změnám), najednou bylo tak nějak „málo místa“ a mně bylo jasné, že bude poukázáno i na využití mých prostor. Řekl jsem si, že novému generálnímu vikáři ušetřím „nepříjemný“ rozhovor a kancelář jsem nabídl k dispozici sám. Věci jsem si odstěhoval do depozitních prostor, které mi pro moji „kancelářštinu“ bohatě postačují a je vyřízeno. Nemám s tím problém, praxe v rozhlase mě v těchto věcech dokonale vyučila. Když jsem nastoupil, byli jsme v redakční místnosti dva. Pak nás bylo nakonec pět (dodnes nechápu, jak je to „čistě technicky“ možné, když se současně permanentně redukovaly stavy a propouštělo se) a když jsem dával výpověď, měl k nám přibýt další. Fakt je, že v rozhlasové budově potkávám stále více „záhadných“ jedinců ve značkových oblecích s kravatami se sponkami, kteří se tváří, jakoby jim patřil nejen rozhlas, ale celá Evropa, neodpoví na pozdrav a redaktorský či technický „plebs“ okázale přehlížejí. No, jestli každý z nich „musí“ mít vlastní separovanou kancelář, pak je to jasné.
     Ale právě proto, že jezdím po „terénu“, tak shledávám i propastné rozdíly v samotných podmínkách, v nichž kněží na farách přebývají. Nevím, jak je to možné a čím to je, ale viděl jsem kněze obývat téměř ruiny na hranici obyvatelnosti na straně jedné, ale znám i několik téměř luxusních „zámků“ na straně druhé (především v raději nejmenovaných velkých městech)…
     Nehodlám to komentovat či hodnotit, jen to konstatuji.

     Reagovat
     • 3.7.2020 (7:27)
      Trvalý odkaz

      Radku, odpověď na tvoji otázku je vcelku jednoduchá. Ono je to o lidech a v lidech. Pokud ve městech chodí do kostela řádově stovky lidí, kteří se tam angažují, je tam spousty dobře situovaných lidí a podnikatelů, kteří dávají v neděli do kasičky řádově stokoruny, při sbírce i tisícikoruny a farníci si dokážou ten svůj kostel a tu svoji faru po všech stránkách podpořit, pak dokážou vybudovat zázemí, o kterém se venkovanům může jen zdát. Pak taková fara může být opravdu honosná či moderní a slouží nejen samotnému knězi, ale zejména jako místo střetávání farníků, mládeže, pro různé kulturní a společenské akce, přednášky, letní tábory dětí a spoustu dalších aktivit.
      Pak je takový ten venkovský střed, kdy do kostela chodí spíše jen desítky lidí, kteří jsou však stále aktivní, a dokážou si ten svůj kostel a tu svoji faru udržet aspoň k tomu, aby jim to nepadalo na hlavu a aby se v tom dalo bydlet. Není to sice žádný luxus, ale i zde se stále dá říct, že je to funkční. Tito farníci sice nemají takové velké příjmy a nevybere se ani vzhledem k jejich počtu tolik darů, ale ono to nějak jde.
      No a pak jsou ty farnosti, kde do kostela chodí doslova 5 babiček, které vzhledem ke svému věku a svým příjmům dokážou zastat práci kostelníka a ministrantů, které kostel uklidí, vyperou šatstvo, koupí ze svého nějakou květinovou výzdobu, ale na víc nemají. Pak se nedivme, v jakém stavu je kostel a fara. 🙁

      Reagovat
      • 4.7.2020 (6:03)
       Trvalý odkaz

       U nás v práci říkají: „voják se stará, voják má…“

       Reagovat
       • 5.7.2020 (19:47)
        Trvalý odkaz

        Málokterý voják je po osmdesátce ještě v činné službě. U kněží je to však dost běžné. Je celkem logické, že po osmdesátce už některé věci nejdou tak hladce…

        Reagovat
        • 5.7.2020 (21:54)
         Trvalý odkaz

         Čemuž lze však rozumět i tak, že dnešní kněží potřebují MNOHEM delší čas, aby se „vypovídali“. … Ježíš Kristus sdělil vše podstatné za POUHÉ 3 roky. Kněžím dnes na to nestačí třeba ani 50 let.

         Reagovat
          • 11.7.2020 (15:18)
           Trvalý odkaz

           Přesně tak. Učitelé prý učí, dokud udrží „křídu a moč“. Věkový průměr, kněží je zřejmě ještě o něco horší, než u učitelů…

          • 11.7.2020 (15:23)
           Trvalý odkaz

           Pokud jde o práci, do té se nikdo příliš nehrne.
           Dnes každý přesně ví, co mají dělat „ti druzí“.

         • 6.7.2020 (4:38)
          Trvalý odkaz

          Vy byste kněžím přál pouhé 3 roky života? 😀

          Reagovat
          • 6.7.2020 (7:42)
           Trvalý odkaz

           Hlavně bych jim přál, aby měli Kristova DUCHA.

          • 11.7.2020 (14:03)
           Trvalý odkaz

           Tak pražská theologická fakulta nabízí celoživotní vzdělávání pro kněze … nejdelší je, tuším, tříleté.

          • 11.7.2020 (15:20)
           Trvalý odkaz

           Spíše napište, o to dalo Vám, ať se ti další mohou inspirovat…

          • 18.7.2020 (21:32)
           Trvalý odkaz

           Já doufám, že nepřihlášen na tříleté celoživotní vzdělávání mohu, dá-li Pán Bůh, vydržet i déle …

          • 22.7.2020 (19:21)
           Trvalý odkaz

           Což ovšem NENÍ (pro to „vzdělávání“) dobrá vizitka. …

         • 6.7.2020 (4:43)
          Trvalý odkaz

          Jsou tací, kteří těch 50 let především slouží Bohu a to „povídání“ bývá spíš vedlejším produktem. Nevím, jak kde, ale znám kněze, jejichž homilie netrvá déle než 5 minut a přitom řeknou vše podstatné. Tím nechci narážet na „učenecké“ homilie v některých nejmenovaných (převážně pražských) kostelích…V době koronaviru se to jimi (zvláště jedním z nich) na sociálních sítích, ale i v médiích, jen hemžilo…

          Reagovat
          • 6.7.2020 (6:35)
           Trvalý odkaz

           Kardinál Duka se včera na Velehradě také „rozohnil“. … A to jsem jen proběhl, kolem televize.

          • 6.7.2020 (18:42)
           Trvalý odkaz

           A zlomil někomu malíček?

    • 4.7.2020 (5:54)
     Trvalý odkaz

     Zřejmě je to o tom, že s tím v té Americe měli zkušenost a věděli (za ta staletí), že „FEUDALISMUS“ opravdu NEFUNGUJE. …

     Reagovat
     • 5.7.2020 (11:33)
      Trvalý odkaz

      Jistě…
      A nyní si zkoušejí, jak bude fungovat „komunismus“ (u nich se tomu však říká „New World Order“), k němuž se pokoušejí propracovat přes rasisticko-ekologický fašismus…
      Mocnou inspirací jsou pak myšlenky jistého Kalergiho…

      Reagovat
      • 5.7.2020 (20:19)
       Trvalý odkaz

       … aneb – když to nevyšlo s Marxem, Leninem a Trockým, tak se to nyní zkusí s Kalergim, genderismem a dalšími populistickými ideově pseudofilosofickými paskvily…

       Reagovat
      • 5.7.2020 (21:36)
       Trvalý odkaz

       Vaší inspirací ?

       ????????????????????
       __________________________
       Obraťte se k Ježíši Kristu a nebudete sebe ani druhé TRÁPIT.

       Reagovat
       • 6.7.2020 (4:21)
        Trvalý odkaz

        Nikoliv, já o světovládu neusiluji… (Tolik peněz nemám a ani mít nechci – peníze nejsou mým „Bohem“) .

        Reagovat
         • 6.7.2020 (18:41)
          Trvalý odkaz

          Pokud nechají oni spát mě, moje děti a má vnoučata (jakož i ostatní), tak s tím nemám problém.

          Reagovat
          • 10.7.2020 (19:27)
           Trvalý odkaz

           Kdysi jsem toho prostředního viděl a „uzdravil“ mne až sv. Jan Bosco. V Bazilice v Turíně je jeho tělo za sklem více než 120 let a nekazí se tak, co zakladatel Sovětského svazu.
           ______________________
           Mladí dnes už ani nevědí, kdo to Lenin byl.

          • 10.7.2020 (19:40)
           Trvalý odkaz

           Že neví, kdo to byl Lenin, (ale třeba též Stalin, Hitler, Napoleon, Mao Tse-Tung a mnoho dalších) je na jednu stranu docela škoda – sám jste tuhle napsal, že není nad ZKUŠENOST… Nesporným faktem je, že ten, kdo nezná historii, ten má více sklonů opakovat staré a ty samé chyby.
           A sám jste tuhle napsal, že revoluce požírá vlastní děti. A nikdo mi nevymluví pocit, že hned několik reálných ohnisek dalších „revolucí“ na světě už nejen doutná, ale začíná žhnout…
           Budoucím generacím bych přál, aby pokud možno na vlastní kůži nepoznaly někoho ještě mnohem HORŠÍHO, než byli výše jmenovaní.
           Myslím, že několik žhavých „kandidátů“ na tento neradostný post už na této planetě žije… Nejhorší je, že příliš mnoho lidí jim DŮVĚŘUJE, a to více než Bohu…

          • 10.7.2020 (19:57)
           Trvalý odkaz

           …a zase všechno obracíte a stavíte do JINÝCH souvislostí! Vy nejspíš vůbec netušíte, JAKÉ pány jsem já myslel, když jsem napsal, aby mě, moje děli a vnoučata nechali spát!
           Takže – ani Lenin, ani Marx, ani Trockij.
           Možná ani Putin a ani Trump…
           Ti totiž současnému světu NEVLÁDNOU a jsou pouhými LOUTKAMI.
           Doslova perverzní a zrůdné jsou myšlenky pana Kalergiho, v nichž se zhlédlo několik multimilardářů, kteří se cynicky nazývají „FILANTROPOVÉ“ a jsou odhodláni svého stratosférického „bohatství“ (pouze finančního, nikoliv duchovního – po duchovní stránce to jsou nemorální zrůdy a mrzáci) použít k nastolení JEJICH „pořádků“, zcela bez ohledu na Boží zákony a plány. Ti jsou HORŠÍ než všichni Hitlerové a Stalinové dohromady!!
           JENŽE – ONI BOHA NEPŘEMOHOU!
           Způsobí utrpení a neštěstí mnoha lidem na celé planetě, ale BOHA NEPŘEMOHOU a jejich SOBECKÉ plány ZKRACHUJÍ!! O tom jsem přesvědčen na sto procent!
           A víte, co by to znamenalo, kdybych takto o tomto přesvědčen nebyl?? Právě to by znamenalo, že o BOHU pochybuji a že MU (V NĚHO) nevěřím…

          • 10.7.2020 (20:08)
           Trvalý odkaz

           … nebo snad věříte tomu, že Kalergimu, v jehož „odkazu“ vidí „FILANTROPOVÉ“ východisko, vnukl jeho úchylné myšlenky Bůh nebo nějaký „Boží posel?“
           Nebo nevěříte v ĎÁBLA?

          • 11.7.2020 (7:35)
           Trvalý odkaz

           Pěkný den,

           Desatero říká: „V jednoho Boha věřiti budeš“ a to také číním. Také dábel je jen BOHEM stvořený TVOR.
           Není moci než od Boha – říká Bible.

           Vámi citovaného pána neznám, ani jsem od něho nic nečetl a nestudoval. OBECNĚ se mi osvědčilo řídit se svým SVĚDOMÍM a o věcech PŘEMÝŠLET. (A třeba se i poučit, když doporučení a rady druhých jsou moudré a užitečné.)

           Opakovat chyby (své i druhých) moudré NENÍ. Není třeba znovu dělat věci ŠPATNÉ abychom si ověřili, že jsou špatné.

           Užitečné je dělat věci DOBRÉ a tyto podporovat a rozvíjet.

          • 11.7.2020 (16:59)
           Trvalý odkaz

           Samozřejmě. Ale i ve VĚDĚ platí, že je dobré znát podstatu omylů a chyb, abychom jich vyvarovali…

          • 11.7.2020 (19:12)
           Trvalý odkaz

           … abychom se jich vyvarovali.

          • 11.7.2020 (22:52)
           Trvalý odkaz

           Ze samotného poznání ještě neplyne, že se těch chyb vyvarovat chcete.

          • 12.7.2020 (7:48)
           Trvalý odkaz

           Naopak. 🙂 … Jde o „úhelný kámen“ každé (včetně té vaší) bytosti.
           _______________________________________________
           Jde o důvod, PROČ „problémisté“ problémy zkoumají.

 • 2.7.2020 (6:10)
  Trvalý odkaz

  NO pánové – jste úžasní!!!
  Nějakou dobu jsem tu nebyla, a dnes koukám- prošvihla jsem asi sto příspěvků. Tak si čtu posledních pár – a oči mi lezou z důlků! Pořád se skvěle držíte tématu článku, a řešíte peníze a peníze. To já se přízemně držím sušení sena, sběru jahod a záchrany polomrtvého drozdíka (včera jsme ho vrátili do lesa 🙂 )
  Myslím, že tentokrát z vás má Felix radost! 🙂

  Reagovat
  • 2.7.2020 (17:01)
   Trvalý odkaz

   Jó, zvířátka. Tuhle mě zavolal jeden varhaník, že mu ze „záhadných důvodů“ přestal hrát jeden tón v pedálu – bylo to v otevřeném subbasu, jehož největší píšťala je asi osmimetrový komín, do něhož by klidně mohl vlézt mimino. Otevřel jsem výplň skříně a pohlédl na labium píšťaly – hned bylo všechno jasné! Z labiálního výřezu trčelo kus křídla holuba, který tam zapadl, čímž se dostal do smrtící pasti – svislým komínem žádný pták nevyletí. Holub byl zjevně ještě živý. Tak jsme postupně vyndali několik menších píšťal, abychom tu velkou mohli dostat ven a pak ji naklopili přes zábradlí kůru do kostela. Holub vypadl ven jak brambora – byl už hodně vysílený. Opatrně jsme ho vynesli před kostel a donesli mu misku s vodou. Pak jsme se vrátili usadit zpět vytažené píšťaly. Když jsme přišli znovu před kostel, už tam nebyl… Tak jen doufám, že se snad zmátořil a odletěl a že ho snad nesežrala nějaká kočka nebo něco podobného…

   Reagovat
  • 4.7.2020 (5:50)
   Trvalý odkaz

   Drozdíka moje babička sice nezachraňovala, ale jinak se o svoji zahrádku (dokud mohla) také VZORNĚ starala.
   ________________________________
   Důchodcům ZDAR!

   Reagovat
  • 5.7.2020 (20:18)
   Trvalý odkaz

   Aby to teda nebylo jenom o penězích, Lído, ale spíš něco aktuálního … 🙂 :
   Podle některých historiků bude zapotřebí kriticky přehodnotit přesné datum příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, protože je možné, že po přechodu hranic na cestě ze Soluně museli oba na 14 dní do karantény.

   Reagovat
   • 5.7.2020 (21:45)
    Trvalý odkaz

    Koronavir je POŽEHNÁNÍM.
    (Např. v Praze postavili Mariánský sloup v době, kdy „stěžovatelé“ byli v karanténě.)
    __________________________________
    Stejně tak se Ježíš Kristus dostal do Egypta (čekalo se na mudrce) a třeba i podobně přišli kdysi C+M na Velkou Moravu. Bůh má mnoho možností jak si „prosadit svou“. …

    Pravda vítězí. (Ať my lidé chceme nebo tomu bráníme.)

    Reagovat
   • 5.7.2020 (22:58)
    Trvalý odkaz

    Dobrý! 🙂
    a:
    Milé děti, první dochovaná zmínka o krádeži bicyklu …konkrétně zní: „Cyril a Metoděj přišli o kolo roku 863…“

    Reagovat
    • 6.7.2020 (7:48)
     Trvalý odkaz

     O to víc mne zaujalo, že přesně 1100 let po jejich příchodu na Velkou Moravu, začal roku 1963 2.vat. koncil.
     _______________________
     Znamení doby: Papež co chodí pěšky a jezdí „na kole“.

     Reagovat
     • 6.7.2020 (21:18)
      Trvalý odkaz

      … až bude jezdit na koloběžce (a nemusí být ani elektrická), tak to bude teprve „ZNAMENÍ DOBY“…
      (nicméně věřím, že je toho schopen – fakt je, že je to“lidštější“ než „barokní“ kočáry)…

      Jeden zaměstnanec litoměřického biskupství má jakýsi rytířský titul (nevím přesně, jak se to jmenuje, on se tím sám nechlubí, ale všeobecně je to o něm známo), který jej mimo celou řadu jiných privilegií opravňuje zajíždět do vatikánské svatopetrské baziliky na koni… Pokud vím, tak toho dosud nevyužil a nejspíš toho ani využít nehodlá (možná ani v životě na koni neseděl, to skutečně nevím). Jednak je přirozeně skromný a jednak i on chápe, že se to k „dnešní“ době moc nehodí.

      I já si o kardinálské „kočárové“ jízdě myslím své…
      Ale mohu se pochlubit, že jsem o svatbě svého kamaráda jako svědek seděl v bryčce tažené koňmi, jelikož rodiče nevěsty jsou farmáři a koně chovají. Hezký zážitek!! Nic „feudálního“ jsem na tom neshledal…

      Reagovat
      • 10.7.2020 (19:13)
       Trvalý odkaz

       Koloběžka je výrazem RADOSTI. … Papež procházející opuštěnýmí ulicemi Říma „jako za války“, to moc radostné nebylo.

       Reagovat
       • 10.7.2020 (19:43)
        Trvalý odkaz

        Radostné ne, ale POUČNÉ…
        …(možná i pro samotného papeže…).

        Reagovat
        • 11.7.2020 (7:16)
         Trvalý odkaz

         Vyprávěl Jiří Reinsberg, jak za války, kdy všichni opouštěli Řím, protože nálety spojenců, došlo k zázračnému uzdravení dívky (!), která byla v šoku z hrůzy, kterou tam zažila. Pointou bylo, že potkala na ulici PAPEŽE, který se do města Říma naopak VRACEL(!), aby město od bombardování uchránil. …

         Jiří Reinsberg to vysvětloval tím, že ona dívka dostala „protišok“ (potkala samotného papeže), díky němuž byla UZDRAVENA.

         Reagovat
         • 11.7.2020 (16:58)
          Trvalý odkaz

          Takže vás ze šoku z Lenina uzdravil Don Bosco… No, proč ne…

          Reagovat
          • 11.7.2020 (22:47)
           Trvalý odkaz

           Nenazýval bych to šokem. … Spíše jen setkáním se s tím, že i takoví lidé jako Lenin byli LIDMI. A pak jakýsi „údiv“ nad tím, že ti svatí se tolik nekazí. …

          • 12.7.2020 (6:03)
           Trvalý odkaz

           Tak to je trefa do černého! 🙂

          • 12.7.2020 (7:59)
           Trvalý odkaz

           Možná. Osobně však POZNÁNÍ, že v každém z lidí je správné vnímat ČLOVĚKA pokládám za důležítější, než jak dlouho a v jakém stavu přežijí naše „ostatky“.


           (Respekt coby cesta k Pravdě.)

          • 12.7.2020 (17:24)
           Trvalý odkaz

           Tak to teda prrr… !
           Už žádná rasistická „trefa do černého“. Vezměte si příklad zde:
           „Vědci z nejmenované americké univerzity vyvinuli postup, kterým vzniká speciální bílé uhlí. Podle šéfa výzkumného týmu bílé uhlí nebude mít sice kvůli finančně i časově neobyčejně náročné syntéze velké praktické využití v průmyslu ani energetice, ale jeho význam je především v tom, že se proti němu dá za současné zjitřené situace v USA velmi dobře demonstrovat.“
           😉

          • 12.7.2020 (21:13)
           Trvalý odkaz

           Tak to je trefa do bílého!! 😀

          • 12.7.2020 (21:23)
           Trvalý odkaz

           V tomhle souhlasím. Navíc (pravděpoobně z důvodu preferencí) dnes šokoval svět prezident USA, který poprvé od vypuknutí krize s Covid přišel v černé roušce. …

          • 12.7.2020 (21:24)
           Trvalý odkaz

           Tedy souhlasím, že už žádné „trefy“ …

          • 12.7.2020 (21:34)
           Trvalý odkaz

           Žádné trefy? A co takhle do duhového? 😀

          • 13.7.2020 (5:23)
           Trvalý odkaz

           To je pravda. Ale tím hůře, že byla ZNEUŽITA jako symbol LGBT.
           Nebo snad s LGBT sympatizujete?

           Už jsem zde víckrát napsal, že proti POSTIŽENÝM opačnou orientací nic nemám, mají to někdy skutečně těžké, ale zásadně mi vadí,když se Z NENORMÁLNOSTI DĚLÁ NORMÁLNOST NEBO DOKONCE PŘEDNOST!

           Stejně tak dobře vím, že většina skutečně solidních a slušných homosexuálů, kteří to mají v hlavě v pořádku, akce LGBT odsuzuje, protože jsou i z jejich hlediska a vůči nim KONTRAPRODUKTIVNÍ!

          • 18.7.2020 (19:59)
           Trvalý odkaz

           Pokud jsem to správně pochopil, tak da duha je znamení od Hospodina v tom smyslu, že už NIKDY nezahubí Zemi potopou.

           Je to ze Starého Zákona a ten příslib dostal NOE.

          • 18.7.2020 (20:11)
           Trvalý odkaz

           Ta duha je znamení od Hospodina.

          • 19.7.2020 (8:29)
           Trvalý odkaz

           Nečetl jsem vaše komentáře, evidentně jsem ale o mnoho nepřišel.
           Webmastrem nejsem. …
           _________________________
           Dnes se používají „klapky“ bílé, proto označení, jaké je.

 • 13.7.2020 (14:40)
  Trvalý odkaz

  Dvě barvy trochu jinak:
  Představme si základní diatonickou škálu – durovou stupnici C-D-E-F-G-A-H-C. Od prvopočátku mých studií ji naši pedagogové nazývali BÍLOU diatonikou (podle barvy diatonických kláves na klavíru). A tady máme první ZÁDRHEL! Proč BÍLOU? Barokní cembala a varhany měly klávesy v barvách opačných!
  No nevadí – tento zádrhel odstraníme tím, že přestaneme používat termín BÍLÁ a nahradíme jej termínem OTEVŘENÁ (též neuzavřená).
  Hned je zde další problém – interval F-H (či H-F), neboli vzdálenost ŠESTI půltónů. Tento interval byl nazván „diabolus in musica“ a v chorální melodii a potažmo pak v předivu lineárního kontrapunktu se NESMĚL vůbec objevit – méně známou skutečností je, že se o něm jednalo i na Kostnickém koncilu, kde byl odsouzen Jan Hus. Jenže pravidla lineárního kontrapunktu jsou neúprosná a logika vedení hlasů v rámci vícehlasu prostě k tomuto intervalu občas směřovala tak, že to „nešlo“ obejít. Chytří tvůrci si pomohli tím, že vybočili mimo systém BÍLÉ diatoniky a „ďábla“ odstranili tzv. „vynucenými“ posuvkami – F zvýšili na Fis nebo H snížili na B. A tím dostáváme historicky první a nejstarší posuvky (křížky a béčka). Pak jim došlo, že vlastně všechny intervaly velké sekundy lze takto rozdělit na polovinu a dostáváme se k UZAVŘENÉ diatonice – systému, kdy máme k dispozici již všech 12 půltónů v oktávě, ale z nich pracujeme pouze se sedmi základními (jiných sedm tónů máme pro G dur, jiných pro Fis dur, jiných sedm pro h moll a tak dále).
  Pane Hajný, pozor!! To je vymoženost BAROKNÍ estetiky, kterou používáme DODNES a která nebyla dosud překonána a zavržena! (Ach, to „prokleté“ baroko)… Proč? Protože poskytuje prakticky NEOMEZENÉ MOŽNOSTI práce s terciovými (tercie = tři) vztahy v akordech, tóninách atd. Všechny snahy o zbourání tohoto „systému trojjedinosti“ se ukázaly být slepými uličkami, byť třeba zajímavými (dodekafonismus, seriální a modulové kompoziční techniky, mikrointervalová hudba…). Dur-mollový systém uzavřené diatoniky zatím ovládá evropskou (a potažmo světovou) hudbu stále naplno, ať chceme nebo nechceme.

  Jenže – jak toto uspořádat na klávesovém nástroji?
  Druhotně dosazené klávesy „alterovaných“ tónů musí být kvůli orientaci odlišné. Vžilo se řešení, že jsou kratší a vyvýšené.

  A nyní POZOR!! Už jsem zachytil reference, že v Americe někteří praštění hudebníci začínají poukazovat na to, že není správné, aby druhotně dosazené klávesy byly ČERNÉ!!
  Takže barvy kláves obrátíme tak, jak to bylo běžné v BAROKU, a to, čemu se za dob mých studií říkalo „BÍLÁ“ diatonika, začneme říkat „ČERNÁ“ diatonika…

  Ráno jsem si zde z toho udělal legraci – nejspíš příliš ironickou a drsnou, takže to bylo smazáno (a pak že webmaster nesleduje, co tu píšeme).

  ALE, VÁŽENÍ – TO FAKT UŽ NEVYMYSLÍTE, POKUD NEMÁTE CHORÝ MOZEK!!

  Reagovat
  • 19.7.2020 (8:31)
   Trvalý odkaz

   Nečetl jsem vaše komentáře, evidentně jsem ale o mnoho nepřišel.
   Webmastrem nejsem. …
   _________________________
   Dnes se používají “klapky” bílé, proto označení, jaké je.

   Reagovat
   • 19.7.2020 (16:33)
    Trvalý odkaz

    „Klapky“mají flétny, saxofony, klarinety… Ani ty trubky a horny je nemají… (Ty mají ventily).
    Klávesové nástroje mají odjakživa „klávesy“.
    Vážený pane, z mé hlavy to není! To „jen“ černí „hudebníci“ reptají, že je chybou, že černých kláves je v klaviaturách nástrojů méně…
    Mně osobně je fuk, jestli hrají na bíločernou (tedy „současnou) klaviaturu nebo na černobílou (barokní).
    Ale černí „hudebníci“ v tom z pro normálního člověka nepochopitelných důvodů vidí problém! 🙂

    Reagovat
    • 22.7.2020 (18:05)
     Trvalý odkaz

     Co se problémů týče, zastupujete oba HUDEBNÍ tábory mírou vrchovatou.
     ____________________________________________________
     🙂 🙂 🙂

     Reagovat
       • 23.7.2020 (6:23)
        Trvalý odkaz

        Jistě že ne… V Klementinu tuhle přímo pod okny dr.Halíka hráli „techno“. Jistě si přišel na své…

        Reagovat
        • 23.7.2020 (19:36)
         Trvalý odkaz

         Kdysi jsem tam byl na půlnoční ze Silvestra na Nový rok. Kostel se uzavíral v 23:55 a vlastní mše svatá byla slavena v zákristii. V Klidu a v tichu. … Úžasné.

         Reagovat
         • 23.7.2020 (20:13)
          Trvalý odkaz

          Ano. Pokud se někde zrovna nekoná technopárty, tak je úžasné ticho i na více místech.
          Mimochodem – odvolali ředitele knihovny. Jako důvod není uvedena zrovna tato techhnopárty, oficiální důvody jsou jiné. Ale možná to k tomu přispělo. Co jsem tak slyšel o poměrech v této instituci, tak se moc nedivím…

          Reagovat
          • 24.7.2020 (1:59)
           Trvalý odkaz

           Škoda, že nakonec nerealizovali ten Kaplického projekt. Mohl být KLID a párty na Letné by nikoho nerušila. …

   • 19.7.2020 (17:11)
    Trvalý odkaz

    Nepochopil jste vznik evropského tonálního systému durových a mollových tónin přerodem z „církevních“ modů? To nevadí, my také občas nechápeme vaše učenecké výklady o letectví a radarech…
    —-
    A to ještě by se dalo široce hovořit o tom, jak byly další posuvky do „otevřené“ diatoniky doplněny – zvýšení tónu F na Fis a snížení tónu H na B totiž mnoho nevyřešilo – jen posunulo problém jinam („diabolus in musica“ vystrčil své rohy jinde – mezi „novým“ tónem Fis a původním C)… Takže se pak zvýšilo C na Cis, pak G na Gis, a tak dále… Stejně pak opačným směrem s „béčky“ v kvartovém kruhu.

    Ano, pro černé „hudebníky“, je problém, že černých kláves je v oktávě pouze pět, zatímco bílých sedm!! Jaká to nespravedlnost!! 😀 😀 😀

    Reagovat
    • 22.7.2020 (18:58)
     Trvalý odkaz

     Užitečnost duchovního života já osobně vnímám v pomoci rozlišit věci podstatné od věcí podstatných méně, než v navozování PŘÍJEMNÝCH stavů ILUZE. …

     Vázat EVROPU na „totální systém církevních módů“ je OMEZENÝ pohled. Někdo pro navozování stavu vědomí používá hudbu (šum), jiný jinou chemii (např. nikotin či cofein) atd. Přes všechno to, co náš život může MODEROVAT, je důležité rozlišit co je REALITA (podstata) a co přání, ILUZE.
     ___________________________________________________________
     Mile mne překvapila poznámka/odpověď kolegy na projektové poradě. Ptal jsem se, co můžeme čekat v rámci realizace našich zahraničních projektů. A odpověď zněla: „Ty chodíš do kostela.“

     Reagovat
     • 23.7.2020 (5:10)
      Trvalý odkaz

      Chápete prd, tak mlčte…
      Jsou mody a mody… (Hudební, církevní a jiné). Když nevíte, o čem je řeč, tak se nevyjadřujte, neboť svými plky usvědčujete sám sebe z totální neznalosti nejen hudby, ale nejspíš i teologie…

      Reagovat
      • 23.7.2020 (6:14)
       Trvalý odkaz

       Hm, zde se znovu dostáváte k otázce pojetí nekonečna. Tj. zda je pouze „potenciální“ (něco jako teologické definice) nebo AKTUÁLNÍ (vztahující se k našemu životu).

       ___________________________________
       Teologem ve smyslu znalosti „definic“ opravdu nejsem.
       (A ani si nemyslím, že to pro REÁLNÝ a praktický život potřebuji.)

       Reagovat
        • 23.7.2020 (6:49)
         Trvalý odkaz

         NIKDY jsem nebyl apoštolem „potenciálního nekonečna“.
         __________________________________________
         K mému VELKÉMU překvapení ani Prof. Wolf ne.

         Reagovat
 • 19.7.2020 (5:11)
  Trvalý odkaz

  Není těch požárů katolických (i obecně křesťanských) kostelů nějak moc? Zvláště ve Francii…

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ve-francouzskem-nantes-vzplala-katedrala-40330886

  Jako je u nás v posledních dnech nějak moc nehod na kolejích. Drážní pohlaváři už celkem otevřeně přiznávají, že strojvedoucích je málo a že jsou „přetaženi“.

  Koho je málo a kdo je „přetažený“ ve věci nějak podezřele nadměrného množství požárů kostelů a katedrál?

  Reagovat
  • 19.7.2020 (8:33)
   Trvalý odkaz

   Ty kostely a katedrály ve Francii mají poslední dobou smůlu. Jsem zvědavý s jakým vysvětlením přijdou tentokrát. Že by katedrály měly oproti mešitám horší elektroinstalaci, od které vznikají požáry? 😀
   To je historicky dané, každá civilizace v historii ničila pozůstatky dobyté země. A to je jen začátek. Evropa v troskách, přistěhovalci se nám smějí a naše kultura, na které je Evropa postavena hoří jako papír. Děkujeme politici, kteří jste nás navzdory našemu odporu do tohoto přivedli. „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ — Ernest Hemingway
   Francie je ztracena. Centrum Paříže připomíná tržnici v Damašku nebo Kongu. Agresivní vnucovači cetek, poflakující se tlupy imigrantů … pokud bydlíte v hotelu na předměstí, tak vás otevřeně varují, ať nevycházíte po 20. hodině z budovy…hnus. Liberálové všech zemí…víte co. 🙁

   Reagovat
    • 19.7.2020 (19:57)
     Trvalý odkaz

     Marně si lámu hlavu s tím, proč atentát na Ježíše Krista vám NEVADÍ, ale „atentát“ na křesťany ano.
     Že by „vypočítavost“? … (Z čeho máte prospěch, to vám nevadí a z čeho ne, to se zlobíte.)
     ______________________________________
     Byť poslední, přesto přikázání o statku druhého/druhých.

     Reagovat
     • 19.7.2020 (20:22)
      Trvalý odkaz

      Tak si ji lámejte… Třeba se vám v ní rozsvítí…
      Když nejste schopen pochopit ani základní teze KATOLICKÉ víry, je to s vámi těžké.
      Hlavně si ušetřete kecy o tom, že z vás vane Duch Svatý… (Puch možná…). 🙁
      Zajímavé reakce na vás má už o hodně výše P. Jůza 🙂 … Pokud jste je vůbec četl, jistě jste je nepochopil… 😀

      Reagovat
         • 23.7.2020 (4:35)
          Trvalý odkaz

          Opravuji: „DUKOU“.
          _________________________
          Sexuální orientaci „vendelínů“ NEŘEŠÍM.

          Reagovat
          • 23.7.2020 (5:08)
           Trvalý odkaz

           Jděte už s tím opravdu do háje…

          • 23.7.2020 (6:19)
           Trvalý odkaz

           Jůza s ním začal (resp. ho hájil a dodnes hájí – nebo to alespoň hraje „do autu“, když už nemůže jinak).
           _______________________________
           Jsou věci, které špatné byly a jsou a je moudré si to PŘIZNAT a NEMLŽIT. Právě proto, aby jsme se tím už více nemuseli zabývat a „to“ řešit.

     • 19.7.2020 (20:30)
      Trvalý odkaz

      Mimochodem – jde o atentáty na Kristovo učení, Kristův odkaz a Kristovo vykupitelské dílo. Jestli vás to nechává v klidu, je to váš problém a další důkaz toho, že jste mimo(ň)…

      Reagovat
      • 19.7.2020 (20:37)
       Trvalý odkaz

       Z toho co píšete výše/níže spíše jen na varhanní muziku.

       Reagovat
       • 19.7.2020 (20:50)
        Trvalý odkaz

        Jde o “úhelný kámen” každé (včetně té vaší) bytosti. 😀

        Víte kulové o zákonitostech a duchovních VÝCHODISCÍCH hudby, o to komičtější jsou pak vaše „moudra“ na toto téma! (Třeba obsah jednání účastníků Kostnického koncilu na téma duchovního zpěvu je pozoruhodný – jistě o tom nevíte nic, tak se neztrapňujte víc, než je nutné… Husovo odsouzení byla jen epizoda v rámci tohoto koncilu).

        Reagovat
        • 22.7.2020 (17:21)
         Trvalý odkaz

         Ježíš hrál na VARHANY ???
         Že se o tom NIKDE nepíše.
         _____________________________
         Určitě to ZCENZUROVALI…
         🙁 🙁 🙁

         Reagovat
         • 23.7.2020 (5:07)
          Trvalý odkaz

          Varhany tak, jak je známe, byly v době Kostnického koncilu v plenkách. Máte v tom zmatek a ztrapňujete sám sebe.
          Kostnický koncil jednal o přípustných a „teologicky korektních“ kompozičních postupech ve věcech melodiky a CHORÁLU. Když o tom víte prd, tak alespoň mlčte, vy „cenzore“… 😀

          Reagovat
          • 23.7.2020 (5:34)
           Trvalý odkaz

           Naopak. V Bibli o varhanách není PROTO, že podstatným byl JK a jeho zvěst, nikoliv HUDBA. Stejně to platilo a platí i pro celý Kostnický koncil.

           Pakliže HUDBA byla povznesena nad samotného Pána Boha, je otázkou, nakolik měl samotný „koncil“ Božího Ducha a nakolik to bylo jen „překřikování se“ lidí.

           Samotné odsouzení kněze Jana Husa byl OMYL (!), za který se sám PAPEŽ OMLUVIL (viz Jan Pavel II.)

          • 23.7.2020 (5:37)
           Trvalý odkaz

           Zase jste mimo.
           Koncil jednal o hudebních principech CHVÁLY Boha. To je rozdíl. Nejste chytřejší než všichni tehdejší teologové a hudebníci…

           Ano, i já si myslím, že upálení Husa byl omyl. Historické konsekvence známe…

          • 23.7.2020 (5:51)
           Trvalý odkaz

           Výborně. Vymýšleli KRAVINY (hlouposti). A od „krásy hudby“ dospěli až k upálení kněze. Úžasné. …

           Souvislost s nacisty poslouchajícími VARHANNÍ hudbu v lágrech NEVIDÍTE ???
           ________________________________________
           Jako D.Duka Vidíte pouze SVůJ OSOBNÍ zájem a co se Vám NEHODÍ IGNORUJRTE.

          • 23.7.2020 (5:59)
           Trvalý odkaz

           Způsoby CHVÁLY Boha jsou KRAVINY?? Bravo, to tu ještě nebylo…

           Nejen nacisté, ale i katolíci mají k varhanám blízko. Vy se nepovažujete za katolíka?

           Vy zase máte své osobní zájmy jinde (možná i mimo Církev)…

          • 23.7.2020 (6:21)
           Trvalý odkaz

           OSOBNÍ zájmy mám v Bohu.
           ______________________________________
           Totéž přeji i Vám.

          • 23.7.2020 (6:36)
           Trvalý odkaz

           Zatím jsem pořád ještě od Kristovy římskokatolické církve neodpadl…

          • 23.7.2020 (6:51)
           Trvalý odkaz

           I kdyby snad – zůstanete i tak „V BOHU“.
           _____________________________________
           Sama církev je Boha PODMNOŽINOU.
           🙂 🙂 🙂

          • 23.7.2020 (6:54)
           Trvalý odkaz

           Aha… A jsme zas u té „podmnožiny“…
           Takže je podle vás úplně jedno, JAK v Boha věřím (a zda vůbec)…
           Panteismus jak vyšitý…

          • 23.7.2020 (7:06)
           Trvalý odkaz

           Z pohledu Boha zřejmě ANO. Miluje KAŽDÉHO.
           Z pohledu vašeho je lépe (pro Vás), když jste s Ním smířen.
           _________________________________________________
           Co je správné pro Váš život se musíte zeptat vy sám Boha.
           Na to vám nikdo z lidí pravdivě odpovědět nemůže.

  • 19.7.2020 (8:36)
   Trvalý odkaz

   Roku 1598 v této katedrále byl podepsán Edikt nantský Jindřichem IV. Jenom dodám, že tento byl o náboženské toleranci. Jak absurdní o pět století později, kdy se náboženská intolerance přistěhovaných muslimů do Evropy opět vrátila.

   Reagovat
   • 19.7.2020 (16:49)
    Trvalý odkaz

    Je tu ještě jedna souvislost – cituji z článku na serveru „Klasika.cz“ (týká se zničených varhan):

    Od 22. července měly přitom být středobodem festivalu duchovní hudby Visages des Orgues. Měli na nich postupně každou prázdninovou středu koncertovat Loïc Georgeault, Coralie Amedjkane, Michel Bourcier, Charlotte Marck, Marie-Thérèse Jehan a na čtyři ruce Mickaël Durand a Gaëlle Coulon.

    Z tohoto hlediska je pro mě dosti „pozoruhodné“ načasování požáru. Jde totiž o jeden z nejvíce prestižních evropských varhanních festivalů a je fakt, že akustický výkon tohoto nástroje byl takový, že katedrála de facto zněla celá i přes několik ulic do okolí. Bodejť by to „nepřátele“ varhan a „katolického“ hudebního umění neprovokovalo a neštvalo! A tak si tímto svérázným způsobem zajistili „své posvátné ticho“…
    Nikdo mi nenamluví, že to opět byla „náhoda“! Prý už zadrželi jakéhosi přistěhovalého diecézního „dobrovolníka“ ze Rwandy, který měl na starosti zamykání katedrály. A je taky zajímavé, že požár měl údajně ohniska na třech místech. Jo, varhany jsou kromě kovových píšťal prakticky celé z dobře vyschlého dřeva – v jednom plameni jsou dříve, než člověk stihne najít minimax a praštit s ním o zem… Pokud média píšou, že „úplně zmizely“, je to nejspíš pravda – kovové píšťaly jsou ze slitiny cínu a olova a ty se roztečou jak vosk…

    Takže až se 22. července dostanu k varhanám (jakýmkoliv), tak to pořádně „rozbalím“ jako memento za varhany katedrály v Nantes a pokusím se k tomuto gestu vyprovokovat co nejvíce mých známých varhaníků (i z Holandska, Belgie, Švýcarska, Katalánska a samozřejmě Francie…). Zbývá dohodnout jednotný čas této akce.

    A dnes jsem všude hrál píseň 523 (Ty jsi Pane v každém chrámě)…

    Reagovat
    • 22.7.2020 (17:14)
     Trvalý odkaz

     Psal jsem, že nejhlasitější varhany v Praze jsou v bývalém památníku Kl.Gottwalda na Vítkově. Tak to zkuste tam.
     …………………………..

     Reagovat
     • 23.7.2020 (5:16)
      Trvalý odkaz

      Vy považujete bývalý památník K. Gottwalda za chrám??
      Váš problém…
      Jenže skutečný název oné stavby je „Národní památník“… Takže nakonec – proč ne?… Gottwald už tam není…

      Reagovat
      • 23.7.2020 (5:28)
       Trvalý odkaz

       S potřebou „rozbalovat“ jste přišel VY. Zároveň VY jste napsal, že nejhlasitější varhany z celé Prahy jsou na Vítkově.
       ____________________________________
       Máte krátkou paměť, příteli.

       Reagovat
       • 23.7.2020 (5:35)
        Trvalý odkaz

        Ano, to jsem napsal a pamatuji si to. Ale v souvislostech úplně jiných. To si zase nepamatujete vy…

        Reagovat
   • 19.7.2020 (20:43)
    Trvalý odkaz

    Nějaká záminka se vždy najde… Pro vás a vaše primitivní chápání píšu ANO (víc totiž nepochopíte)…

    Reagovat
    • 20.7.2020 (13:58)
     Trvalý odkaz

     Dijon, Stuttgart, Frankfurt, Marseilles atd. Na západ od nás je to jeden velký nonstop „festival“ už několik let. 😀 Někdy se slaví pyrotechnikou, někdy noži nebo mačetami, jindy kalašnikovem. Občas shoří nějaká ta katedrála ….. Nedávno asi stovka mladých lékařů a vědců cosi podpálila, posbírala kameny a když dorazili hasiči a policie, začali je tito lékaři a vědci kamenovat.
     Hlavně to nehodit o volbách nehodit stranám, které už se nemůžou dočkat „živoucí společnosti“, žijící podle pravidel 7. století. 😀

     Reagovat
     • 22.7.2020 (17:09)
      Trvalý odkaz

      Nacisté při přepadení Polska nosili také polské uniformy.
      ___________________________________________________
      Podobnou taktiku používala prý Sovětská armáda ještě v 80.letech 20.století…

      Reagovat
 • 20.7.2020 (6:33)
  Trvalý odkaz

  Francouzští vyšetřovatelé se s tím patlají, a „zatím RR a KB už mají jasno.
  Jsou to prostě neschopní amatéři!
  🙂

  Reagovat
  • 20.7.2020 (9:37)
   Trvalý odkaz

   Vzhledem k tomu, že požár vznikl na třech místech, je zcela zřejmé, že se jednalo o úmyslné zapálení. Otázkou je, kdo tento kostel (stejně jako stovky dalších francouzských křesťanských staveb), zapálil. Pokud to nebyli muslimští nájezdníci, pak šlo o jejich ultralevicové spojence. Stejně jako v jiných případech 🙁
   https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/francie-horici-notre-dame-a-zkaza-krestanske-evropy.A190428_225858_p_zahranici_wag

   Reagovat
   • 20.7.2020 (11:06)
    Trvalý odkaz

    Autor textu na NP : Dr. Guy Millière, profesor Pařížské univerzity

    Tak to je pak jasný, to musí být celé do posledního písmene pravda.
    Všichni stávající kriminalisté jsou fušeři a patří do penze.
    A pan doktor je jako nepopiratelná autorita v pohodě nahradí.

    Reagovat
    • 20.7.2020 (11:12)
     Trvalý odkaz

     Myslím, že člověk nemusí být ani kriminalista, aby pochopil, že pokud jsou tři ohniska požáru, že to bylo zapáleno úmyslně. Tedy aspoň jedná-li se o člověka, který dokáže logicky uvažovat! 😀

     Reagovat
     • 21.7.2020 (8:27)
      Trvalý odkaz

      Taky bych si dovedl představit větší přepětí v elektrické síti třeba vlivem blesku, na které by účinně zareagovala 3 slabší místa … ale podle dosavadních informací bych také spíše tipoval žhářství.

      Reagovat
      • 21.7.2020 (20:05)
       Trvalý odkaz

       Následky úderu blesku jsem na vlastní oči viděl v kostele Matky Boží v Telči asi před sedmi (?) lety, ještě za pátera Perničky (R.I.P)… „Morda“ to musela být pekelná, část vedení byla doslova vyrvána ze zdi – ale nechytlo nic. (Byl jsem tam v souvislosti s „odpálenými“ zvonícími stroji).

       Další „pecku“ jsem si prožil v noci na dnešek, když jsem nocoval u Svaté Anny u Strakonic v tzv. domě sv. Jáchyma. Asi v deset večer to přišlo, neskutečný liják a pak jeden blesk, který se nejspíš trefil do jednoho z hromosvodů. Když jsem nabral dech a uvědomil si, co se stalo, začal jsem přemýšlet, zda nemám raději vypadnout a někam zajet dospat v autě. Všude samé dřevo – stropy obytných místností, podlahy… Nechytlo nic, ale zážitek to byl dost nepříjemný. Ráno jsem pro jistotu zkontroloval motor ventilátoru varhan – naštěstí v pořádku.

       Nicméně i já jsem přesvědčen o tom, že „práce“ žháře vypadá jinak než úder blesku. Tři ohniska jsou prostě tři ohniska… A v Nantes v době požáru bouřka nebyla.

       Varhany mohou celkem spolehlivě chytnout od přehřátého ventilátoru, třeba když varhaník zapomene v roztržitosti mašinu vypnout. Je to s podivem – varhaníci jsou sice roztržitá banda, ale takový případ znám konkrétně zatím pouze jediný. Vzplála tlumící bedna ventilátoru a po dřevěném vzduchovodu plamen dolezl do útrob nástroje. Proto všude doporučuji pro jistotu ještě shodit jistič v rozvodně nebo když je to na „světelný“ proud přes standardní zásuvku s vidlicí, tak zásadně vytahovat!

       Ale pořád – tři ohniska jsou tři ohniska…

       Reagovat
        • 22.7.2020 (23:16)
         Trvalý odkaz

         Byl – několikrát. Na varhany katedrály v Nantes jsem dokonce hrál (také několikrát).

         Reagovat
          • 23.7.2020 (4:47)
           Trvalý odkaz

           Jo. Vidím (jaký jste magor)…

          • 23.7.2020 (4:53)
           Trvalý odkaz

           Varhaník…
           __________________
           (nejsem)

          • 23.7.2020 (5:00)
           Trvalý odkaz

           Letec…
           ——
           Nejsem 😀

          • 23.7.2020 (5:34)
           Trvalý odkaz

           Aha… Varhany jich mají od 18 do 27, když nepočítáme spínače („šlapky“ nebo pedálové pistony) pomocných zařízení – to jich pak může být třeba i 40. Kolik jich má letadlo?

          • 23.7.2020 (5:50)
           Trvalý odkaz

           Jo, stačí oddělat knipl a máme tramvaj… 😀

          • 23.7.2020 (6:24)
           Trvalý odkaz

           Kdo se bojí, nesmí do lesa. 🙂

          • 23.7.2020 (6:35)
           Trvalý odkaz

           Vy se bojíte varhan,že mají moc pedálů? Zvykl byste si… 😀
           I ta „obyčejná“ harfa jich má sedm…

          • 23.7.2020 (6:53)
           Trvalý odkaz

           A vy se bojíte hlíny ???

        • 22.7.2020 (23:34)
         Trvalý odkaz

         Nehodlám se chlubit podobně jako vy. Jen ve stručnosti ta hlavní místa ve Francii, kde jsem hrál:
         Lyon, Dijon, Miribel, Mahrles, Annecy, Selongey, Taninges, Saint Genis Laval, Grenoble, Seurre, Farnay, Remeš, Paříž (sv. Klotilda, Nejsv. Trojice), Nantes, Chattenay…
         Jistě toho bylo víc, musel bych nahlédnout do svých cestopisných poznámek, už si vše nevybavuji…

         Reagovat
         • 23.7.2020 (4:27)
          Trvalý odkaz

          Nacisté se varhanní muzikou také nechlubili…

          „… chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro ‚nespokojené bílé muže‘, jako je on, ‚největším problémem‘.
          … Stejně jako masový vrah Brevik. Ten se ve svém manifestu odvolával na bitvu u Vídně a záchranu civilizace před neomarxismem.“
          ______________________________________________________
          Ve vší úctě k Prof. Piťhovi i D.Dukovi IDEOLOGICKÉ PŘEDSUDKY se dnes už poněkud přežily. … A jsou součástí toho DNES už „odcházejícího světa“.

          Reagovat
          • 23.7.2020 (4:46)
           Trvalý odkaz

           O tom, co (nebo kdo) odchází, rozhodne Bůh. Tak si vaše ulítnuté predikce ušetřete, jsou k smíchu.

          • 23.7.2020 (4:52)
           Trvalý odkaz

           Duka for EVER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • 23.7.2020 (4:59)
           Trvalý odkaz

           Klidně… I po jeho smrti (na Věčnosti)… 😀

          • 23.7.2020 (5:44)
           Trvalý odkaz

           Ja napsal, že je to vulgární. VY napsal (a opakovaně) ony VULGARITY.
           _______________________________________
           Poněkud rozdíl. NEMYSLÍTE ???

          • 23.7.2020 (5:48)
           Trvalý odkaz

           Nemyslíte vy, já ano…

          • 23.7.2020 (6:55)
           Trvalý odkaz

           Proč bych nemyslel? Myslivec je od slova MYSLET. Přece.
           _____________________________________
           Stejně tak se hajný nemůže bát lesa.
           Na co by jim takový hajný byl, že ???

      • 22.7.2020 (17:07)
       Trvalý odkaz

       „Dominik Duka by měl trochu ubrat plyn ve svých konstrukcích, doplnit si čísla a kategorie a zamyslet se nad tím, proč ho mají tak rádi v Parlamentních listech. Kdyby nevěděl, můžeme mu to říct.“
       __________________________________

       Pravda je pouze jedna.

       Reagovat
       • 22.7.2020 (23:27)
        Trvalý odkaz

        Nikoliv – upřímný a pravověrný katolík by měl BRÁNIT a hájit katolickou církev a katolické věřící a ne kecat a zastávat se muslimů!

        Reagovat
         • 23.7.2020 (4:45)
          Trvalý odkaz

          Zatímco vy tady EVIDENTNĚ straníte islámu a muslimům. Tak napište rovnou, že jste poblázněný panteista (váš panteismus nelze zaměňovat za ekumenismus) a nehrajte si na „katolíka“!

          Reagovat
          • 23.7.2020 (4:50)
           Trvalý odkaz

           BOHUŽEL katolictví NENÍ o tom , mít dostatek „ministrantů“ na Dukovi „ORGIE“ (totiž „mše“) … Ale spíše o PRAVDĚ a LÁSCE.

          • 23.7.2020 (4:59)
           Trvalý odkaz

           Tak se pokuste taky milovat a nejen pořád srát vaši žluč!

          • 23.7.2020 (5:02)
           Trvalý odkaz

           … na katolickou církev a katolíky…

           Tolik hunsu, co jste si dovolil napsat proti VLASTNÍ církvi, jste o skvadře odpadlého falešného proroka nenapsal…

          • 23.7.2020 (5:19)
           Trvalý odkaz

           Až po Vás MISTŘE, až po vás…
           _________________________________
           Učila Vás vulgarity babička, otec, či dědeček ???

          • 23.7.2020 (5:29)
           Trvalý odkaz

           Učil mě je sám život, když jsem byl nucen INTELIGENTNĚ komunikovat s takovými „exempláři“, jako jste vy. Ono totiž na některé lidi slušné jednání moc nezabírá.
           A pokud nezabírá ani to drsnější, tak alespoň ten druhý vidí, co si o něm druzí myslí. To také není občas na škodu.

          • 23.7.2020 (5:31)
           Trvalý odkaz

           A zase odbíháte od TÉMATU:

           Straníte islámu na úkor VLASTNÍ církve a tím pádem i Ježíše Krista!

          • 23.7.2020 (5:41)
           Trvalý odkaz

           Nikoliv.

           JK je PRAVDA a jako taková není „vlastní“ a „cizí“…
           _______________________________________
           Pravda je pouze JEDNA.

          • 23.7.2020 (5:43)
           Trvalý odkaz

           V tom případě tam asi pro ostatní „proroky“ (i falešné a od Krista odpadlé) asi není moc místa, že?

          • 23.7.2020 (6:07)
           Trvalý odkaz

           Vzpomínáte na Prof. Wolfa ?

          • 23.7.2020 (6:20)
           Trvalý odkaz

           Prof Wolf byl muslim? Nic o tom nevím. Pro mě je prototyp falešného „proroka“ Mohamed…

          • 23.7.2020 (6:26)
           Trvalý odkaz

           Prof. Wolf SOUHLASIL s „tezí“, že NAKONEC množina Bohem zavržených bytostí může být PRÁZDNÁ.

          • 23.7.2020 (6:33)
           Trvalý odkaz

           Odbíháte od Mohameda k Prof. Wolfovi. Co řekl Prof. Wolf, je známo.
           Spíš byste měl nyní nějak sdělit, co se o tom píše v Koránu a hlavně, jak s tím souvisí právo šaria…

          • 23.7.2020 (6:57)
           Trvalý odkaz

           Nikoliv. A) VY jste policista. To je METODA i NÁPLŇ vaší práce, ne té mojí.
           B) nestudoval sem Korán a nemám s ním zkušenost. Najděte si jinou „oběť“.

          • 23.7.2020 (11:56)
           Trvalý odkaz

           Kdybyste tak hloupě nestranil všemu PROTIKATOLICKÉMU, tak bych neměl potřebu vás tímto „otravovat“ 🙂

          • 23.7.2020 (19:47)
           Trvalý odkaz

           Nemám pocit, že bych stranil Islámu.
           Jediné, co tvrdím, že muslimové jsou také LIDÉ (jako všichni jiní).
           ___________________________________
           Bůh má lidi rád.

          • 23.7.2020 (20:16)
           Trvalý odkaz

           Ano, i ZLOČINCI jsou LIDÉ…
           Bůh má lidi rád…

           (A proto můžeme s „čistým“ svědomím stranit i zločincům)…

          • 23.7.2020 (20:17)
           Trvalý odkaz

           … doufám, že jste správně pochopil jistý ironický podtext tohoto mého konstatování. Jistě to zase překroutíte po svém, což mi dá právo myslet si o vás vše, co jsem napsal, včetně těch vulgarit…

          • 24.7.2020 (18:16)
           Trvalý odkaz

           Přání je „otcem“ vaší myšlenky. … John M.Gottman v knize „Sedm principů spokojeného manželství“ tomu říká „hrubý nástup“.
           ________________________________________
           JK nestranil nikomu – byl pro všechny (pokud jsem ho správně pochopil).

    • 22.7.2020 (6:12)
     Trvalý odkaz

     Vy se těch žhářů nějak vehementně zastáváte…
     My, co jsme prošli předlistopadovými praktikami soudruhů, budeme mít vždycky jisté zábrany, co se týče bezvýhradného přitakávání mainstreamu a establishmentu, který je MOMENTÁLNĚ u moci. Ona i ta jejich moc má své hranice a nepochybně i v tomto případě bude mít OMEZENÉ trvání.

     Jak mnohokrát napsal M. H.:
     Všeho do času, Bůh na věky… 🙂

     Reagovat
      • 22.7.2020 (9:45)
       Trvalý odkaz

       Otec Dominik Duka to napsal krásně: „Víme také, že v předchozích letech ve Francii proběhly útoky na množství význačných francouzských kostelů, včetně podlé vraždy samotného kněze Jacquese Hamela, v moment sloužení bohoslužby. Čísla útoků vůči křesťanským kostelům a židovským synagogám dosahují enormní výše. Jistě někdo může zprávu amerického think-thanku Gatestone Institute umenšit jako výstup „far-right“ pravice, v takovém případě se ale ptám, co je na zveřejněných číslech nesprávného….. “
       http://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=37337
       Samozřejmě dezinformační web Fórum24 si může plácat, co chce. Jeho šéfredaktor Šafr se dopouští úžasných fabulačních a argumentačních lapsů a podrazů, protože naprosto podle čítanky manipulačních technik staví koně za vůz. Zásadně argumentuje něčím, co nelze buď ověřit, nebo provádí analogie s něčím, co žádnou analogii nesnese. 😀 😀
       Jó, tři ohniska požáru jsou tři ohniska požáru. Ale je možné, že bude politicky korektní poptávka toto žhářství zahladit a že se bude s vyšetřováním manipulovat. Ale v tomto případě (na rozdíl od Notre-Dame) tomu logicky smýšlející lidi už neuvěří. Tři ohniska jsou tři ohniska….. 😀

       Reagovat
       • 22.7.2020 (10:47)
        Trvalý odkaz

        A možná i odhalí, že potencionálním žhářem je nějaký KB z ČR 😉
        A nakonec přijde kouzelník!

        Reagovat
       • 22.7.2020 (17:05)
        Trvalý odkaz

        „Trestných činů proti muslimům je třeba v Německu kolem tisícovky ročně, proti mešitám několik desítek. (V roce 2018 tam došlo k 910 útokům na muslimy a ke 48 útokům na mešity.)

        Dominik Duka by měl trochu ubrat plyn ve svých konstrukcích, doplnit si čísla a kategorie a zamyslet se nad tím, proč ho mají tak rádi v Parlamentních listech. Kdyby nevěděl, můžeme mu to říct.“
        _______________________________
        Starého psa, novým kouskům nenaučíš.

        Reagovat
        • 22.7.2020 (23:19)
         Trvalý odkaz

         A kolik je trestných činů proti křesťanům a křesťanským kostelům?
         (To vás ovšem jako pravověrného pseudokatolíka nezajímá)…

         Reagovat
         • 23.7.2020 (4:13)
          Trvalý odkaz

          Neurážejte!

          Pan kardinál si to pěkně „vyzobává“ – jak se mu to hodí. Skleněná střecha kostela v Neratově to také není žádný „Lunapark“. …

          S jednostrannými „nečísly“ začal D.Duka. Tak ať si „to“ doplní ON.
          http://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=37337
          ______________________________________________________
          Zase a STÁLE ten DVOJÍ metr. …

          Dokud Dominikáni provozovali INKVIZICI, bylo vše OK. Jen co se projeví vandalové, je „oheň na střeše“. … Stejně tak mu NIJAK nevadil/nevadí „otec Vendelín“ (naopak ho OBHAJUJE a BRÁNÍ).

          Hlavně aby ON měl vždy dostatek „minisrantů“…

          🙁 🙁 🙁

          Reagovat
          • 23.7.2020 (4:43)
           Trvalý odkaz

           Nikoliv! TADY jste s jednostrannými „nečísly“ začal vy!

           A o „otci Vendelínovi“ držte zobák, protože o tom nic nevíte. Bohužel (bohudík) mám mezi farníky ve Velharticích také nějaké známé. Kdybyste tam tohle pronesl, možná byste neskončil „jen“ se zlomeným malíčkem!
           Všude se kecá o „presumpci neviny“, ale když se to hodí, tak se uplatní „presumpce viny“.

          • 23.7.2020 (4:47)
           Trvalý odkaz

           Kardinál uplatňuje presumpci VINY. … Úžasné !

           ___________________________________
           Patrně se inspiroval u Vás. (Také jste tvrdil, že bylo SPRÁVNÉ ukřižovat Krista, protože VY jste tím byl „VYKOUPEN“.)

          • 23.7.2020 (4:58)
           Trvalý odkaz

           Zase svými typickým idiotsko-podrazáckým stylem vše obracíte 😀 😀
           Kardinál Duka uplatňuje vůči „otci Vendelínovi“ presumpci VINY??
           Jste fakt nejen magor, ale i hajzl, nezlobte se na mě…

          • 23.7.2020 (5:38)
           Trvalý odkaz

           Také jsem si všiml, že si Dominik POSLOUŽIL.

          • 23.7.2020 (5:41)
           Trvalý odkaz

           pan kardinál… (vy mu tykáte)?

         • 23.7.2020 (6:26)
          Trvalý odkaz

          Já vím o tisících zbořených chrámů v Iráku, Sýrii, …, o statisících lidí trpících mimo jiné díky rostoucímu HDP z vývozu zbraní do těchto zemí, ….

          Co na to echt pravověrní katolíci? Co na to autor článku kard. Duka?
          Je důležitější jeden lidský život nebo kamenná (byť krásna) stavba?

          Teď zrovna čtu knihu Armenská genocida. Milon a půl podříznutých a hladem a pochody do pouště zabitých křesťanů.
          Co na to tehdejší křesťanská Evropa? A blahoslavený Karel I. Habsburský ?

          Reagovat
          • 23.7.2020 (6:31)
           Trvalý odkaz

           Ano, historie se opakuje stále dokola.
           Ale bořením staveb a artefaktů to začíná. Pak už je jen krůček k „boření“ životů…

          • 23.7.2020 (6:44)
           Trvalý odkaz

           Problém je v tom, že pan kardinál měří dvojím metrem a slyší POUZE to, co ON sám CHCE slyšet.
           ________________________________________
           Už je starý. Můžeme ho tolerovat, ale není jediný člověk na světě a jediná „pravda“.
           Nejenom „důchoci“ mají právo „na Nebe“ a na (svoji) „spokojenost“. …

        • 22.7.2020 (23:24)
         Trvalý odkaz

         Mimochodem je zajímavé, že v tomto případě znáte přesná čísla.
         Takže by mě velmi zajímala stejně přesná čísla, co se týče útoků na křesťany a křesťanské kostely!
         Znalost přesných čísel ve věci útoků na muslimy a mešity totiž o vás dost vypovídá – další důvod, proč si myslet, že s vaším „katolictvím“ (či nejspíš pseudokatolictvím) to nebude tak „vroucí“ a upřímné…
         Leda, že byste znal a dal zde do placu stejně přesná čísla, co se týče útoků na křesťany a křesťanské kostely.

         Reagovat
         • 23.7.2020 (3:51)
          Trvalý odkaz

          VY pracujete (či jste pracoval) pro Policii. Tož si to obstarejte sám. …
          ______________________________________
          Nedělejte ze svého problému problém druhých. …
          (To je vaše práce.)

          Reagovat
          • 23.7.2020 (4:38)
           Trvalý odkaz

           Nojo, zase nevíte kudy kam, tak taháte „trumf“ s policií („bolševickou“) 😀
           A propos – pro koho „pracuje“ dnešní polistopadová policie? Pro komunisty??
           😀 😀 😀 😀
           Nezaspal jste dobu??
           Než něco vykakáte (viz váš výraz výše), tak přemýšlejte…
           Přemýšlet je užitečná věc 😀

          • 23.7.2020 (4:56)
           Trvalý odkaz

           Zase plkáte páté přes deváté… Vydechněte a přemýšlejte…
           Přemýšlet o PRAVDĚ také občas prospívá…
           Z vás nyní číší žluč a lejna…

          • 23.7.2020 (5:15)
           Trvalý odkaz

           Nevidíte-li souvislost VY, neznamená, že tam není.
           ____________________________________________
           Honzu Jandourka jsem už dlouho osobně nepotkal. Každý žijeme svůj život. Vlastně jsem se s ním setkal a promluvil si pořádně jen jednou – cestou na autobus ze Strahovských kolejí parkem přes Petřín (to je už mnoho let). … Možná jsou jeho novinářské texty někdy „jízlivé“, ale zase si nemyslím, že by byly cíleně zlé.

           Bůh má lidi rád. Což platí i o vztahu Boha k němu (tj. k Honzovi).

          • 23.7.2020 (5:26)
           Trvalý odkaz

           O Honzovi moc nevím a ani mě to nezajímá. Jestli z něho vy chcete udělat „ikonu“ pro diskusi, budiž. Četl jsem od něho pár článků a myslím si své…

   • 23.7.2020 (3:48)
    Trvalý odkaz

    Hitler také vedl „zástupy“.
    __________________________
    Nic to nevypovídá.

    Reagovat
    • 23.7.2020 (4:35)
     Trvalý odkaz

     Já vedu nějaké zástupy, šašku? Ukažte nebo definujte mi je…

     Reagovat
     • 23.7.2020 (4:38)
      Trvalý odkaz

      Tudle jste hrál v televizi pro Adventní koncert. (A jindy jste hrál v katedrálách ve Francii – píšete to Vy sám výše…)

      Reagovat
      • 23.7.2020 (4:54)
       Trvalý odkaz

       Aha… Takže takový dr. Halík také má „své“ zástupy, že ano… Jenže u něho vám to nevadí…

       Reagovat
       • 23.7.2020 (5:06)
        Trvalý odkaz

        Napsal mi kdysi 4 stránkový dopis. Bylo to v době, kdy měl on mnoho jiného na práci a kdy já byl zcela nevýznamným. … Na rovině OSOBNÍ to proto vnímám tak, že mu nejde (minimálně tehdy – v době, kdy jsem ho osobně znal – nešlo) o ZÁSTUPY (a slávu), ale o LIDI.
        _______________________________________
        Dnes po letech mám stejné svědectví od jednoho mého staršího (než jsem já) kolegy z Akademie věd, který, jak jsem pochopil, se s ním též (na rovině osobní) setkal.

        Je to o lidech.

        Reagovat
        • 23.7.2020 (5:13)
         Trvalý odkaz

         Jó??
         Já jsem taky dostal pár dopisů (od jiných)…
         Ano, je to o lidech.
         Někdo káže, někdo hraje, jiný kecá…

         Reagovat
          • 23.7.2020 (5:24)
           Trvalý odkaz

           Nedělejte ze svého problému problém druhých…

          • 23.7.2020 (5:35)
           Trvalý odkaz

           PROBLÉM ???
           ________________________
           Vy dopředu „víte“ že T.H. je špatný ???
           Problém máte VY, nikoliv JÁ.

          • 23.7.2020 (5:40)
           Trvalý odkaz

           Váš problém je, že ho „baštíte“ možná víc než učení Ježíše Krista… Můj problém to tedy není…

          • 23.7.2020 (5:52)
           Trvalý odkaz

           Nedělejte ze svého problému problém můj.
           ________________
           Děkuji.

          • 23.7.2020 (5:55)
           Trvalý odkaz

           Nápodobně… Není třeba děkovat.

          • 23.7.2020 (6:04)
           Trvalý odkaz

           Věděl jsem, že se domluvíme. 🙂

 • 23.7.2020 (6:03)
  Trvalý odkaz

  Kouzlo nechtěného: Na kostnickém koncilu upálili (resp. nechali ho upálit) kněze J.Husa, za což se omluvil sám PAPEŽ (!) … řešili (prý) „oslavu Boha“ písní. …

  Neplyne tedy z OMLUVY papeže Jana Pavla II. že nejen úpalování a IDEOLOGICKÉ stranění, ale také povyšování „HUDBY“ nad Boha je ŠPATNĚ ?????????????? (Řešili hlouposti, ne PODSTATU.)
  ________________________________________________________________
  V tomto smyslu slova nelze než doufat, že IDEOLOGICKÉ blogy kardinála Duky, jeho „boj“ s nepohodlnými hlasateli PRAVDY typu Prof. Petráčka atd. atd. bude už brzy MINULOSTÍ. …

  Reagovat
  • 23.7.2020 (6:18)
   Trvalý odkaz

   Takže shrnuto stručně:

   Katolická liturgie je podle vás HLOUPOST (protože hudba je stále považována za nedílnou součást liturgie – viz Motu proprio). Takže se na koncilu řešily „KRAVINY“ bez ohledu na další konsekvence nejen pro vývoj evropské hudby a umění…
   Stejně tak jsou pro vás HLOUPOSTÍ modlitby (neb jak známo celá řada modliteb a sekvencí má být zpívaných – že se tak neděje, je věc jiná), HLOUPOSTÍ jsou roucha, kadidlo a jiné – podle vás – „divadelní“ rekvizity.
   Evidentně máte tak stejný přístup k Eucharistii (neb proč zlacený kalich, když „stačí“ flaška od kompotu)…
   Ano, trefně to vyjádřil jistý jihočeský kněz:
   „Mílovými kroky směřujeme k římsko-evangelické církvi“…

   Boj s nepohodlnými hlasateli PRAVDY bude brzy minulostí? Myslíte, že právě vy se toho dožijete?
   Nepíšete tady náhodou pořád cosi o tom, že PRAVDU se dovíme v Nebi?
   Nelze tedy nic jiného, než vám popřát, aby se vám vaše přání splnilo co nejdříve… 🙂

   Reagovat
   • 23.7.2020 (6:38)
    Trvalý odkaz

    Mám pocit, že jste zlý a ironický. Přát druhému smrt není (alespoň si to myslím) z Ducha Svatého. JK mluví o nedolomení atd.

    Používáte stejný „algoritmus“ jako kdysi Prof.Wolf. Kdysi jsem byl na jeho přednášce pro veřejnost. Měl jsem stejný pocit. Názory „oponentů“ zjednodušil a podsunul jim, co neřekli. Následně s touto zjednodušenou představou bojoval a „zvítězil“ nad svojí představou o druhých.

    Po letech jsme se však sešli na přednášce o nekonečnech a k mému překvapení souhlasil s tím, co bych do něho nikdy před tím neřekl. Tj. DOMLUVILI jsme se.
    _____________________________________________
    Jakkoli hudba může být pěkná, NENÍ podstatou odkazu JK: „to konejte na moji památku.“

    Reagovat
    • 23.7.2020 (6:40)
     Trvalý odkaz

     Já vám nepřeji SMRT, já vám přeji BRZKÉ setkání s PRAVDOU! 🙂

     Reagovat
     • 23.7.2020 (6:45)
      Trvalý odkaz

      … a také vám přeji, abyste se dočkal porážky a odchodu „nepohodlných hlasatelů PRAVDY“… 🙂

      Reagovat
       • 23.7.2020 (6:50)
        Trvalý odkaz

        Ne?? A já pořád žiji v přesvědčení, že na okamžik, až to kardinál Duka složí, čekáte s ještě větší vehemencí a touhou než na setkání s PRAVDOU v Nebi…

        Reagovat
        • 23.7.2020 (7:00)
         Trvalý odkaz

         JK si také nepřál smrt ani utrpení svých „protivníků“.Naopak. Dokonce se za ně modlil, a přál si, aby jim Bůh odpustil. Spokojený D.Duka v Nebi bude větší SATISFAKCE.

         Reagovat
          • 23.7.2020 (19:55)
           Trvalý odkaz

           Děkuji za Vaše přání. … Ano, máte pravdu. Strůjcem štěstí jsme si sami (minimálně s jeho přijetím/přijímáním, musíme souhlasit), ZDROJEM štěstí je konečném důsledku Bůh.

     • 23.7.2020 (6:46)
      Trvalý odkaz

      Což – jak hned poznamenal pan Prof.Wolf – bude možné až v Nebi.
      _________________________________________________
      A vysvětlil to svou zkušeností s komunisty a komunismem.
      (Ve smyslu, že ráj na Zemi navodit nelze).

      Reagovat
       • 23.7.2020 (7:02)
        Trvalý odkaz

        A protože zkratovité jednání není to nejlepší, nějaký čas (než bude ideální stav v Nebi) to zřejmě ještě potrvá. …
        ____________________________________
        Není lepší cesty než se s Bohem SMÍŘIT.

        Reagovat
        • 23.7.2020 (12:07)
         Trvalý odkaz

         Jistě. Ale přes islám pro mě osobně cesta nevede…

         Reagovat
          • 24.7.2020 (4:26)
           Trvalý odkaz

           Jistým pozemským předstupněm smíření se s Bohem by mohlo být mimo jiné i smíření se s Církví (ale i církví a jejími podle vás „nehodnými“ představiteli), nemyslíte?
           Zatím tady jen „zvracíte“ samá negativa na všechny, o nichž si MYSLÍTE, že jsou „špatní“ a nehodni vykonávat jim svěřené poslání a „úřad“. Ale i oni tam jsou z vůle nebo dopuštění Božího – podobně jako třeba „špatní“ politici…
           Tak se i vy OVLÁDNĚTE a přestaňte na ne „zvracet“.
           Poměr negativ a pozitiv vůči církvi, který tady vehementně prezentujete, je tak 80% negativ vůči 20% pozitiv. Poněkud nevyvážené (asi jako tzv. „investigativní“ žurnalistika)…
           A pokud nenacházíte na vámi kritizovaných žádná pozitiva, tak je jistě něco špatně – na vaší straně…

          • 24.7.2020 (17:58)
           Trvalý odkaz

           To by platilo za PŘEDPOKLADU, že by církev byla Bohem. Jak jsem to však už sdělil vašemu PŘÍTELI:

           „Vy jste SLUŽEBNÍKEM Krista, ne Kristus služebníkem vaším.“
           _________________________________________

           A samozžejmě TAKÉ bych mohl mluvit o ZKUŠENOSTI, kdy se kamarád po „zásahu“ církevního představeného (konkrétně „autora“ a „rektora“ tzv. teologického konviktu v Litoměřicích – pana Františka KOUTNÉNO) OBĚSIL.

           Díky BOHU (!) to „církevní zařízení“ zaniklo POVÝŠENÍM (!) pana F.Koutného do Říma – do Nepomucena. Dnes prý „funguje“ kdesi na Moravě…

           Život oběšenému studentovi však už pan KOUTNÝ, ani Dominik Duka nevrátí.
           Navíc (jak jsem pochopil) to zřejmě NEBYL (v církevních hruzích) jediný případ.

           O to více pak SERE (!) úlisnost pana kardinála Duky a jeho „moudra“ a ironie o „dědictví otců“, o křesťanství a o tom, jak se dotyční mají právo „ohradit“.

           To ať (si) vykládá své BABIČCE, tatínkovi a mamince, či v Nebi Pánu Bohu (!).

          • 24.7.2020 (18:04)
           Trvalý odkaz

           Opravuji: v církevních „kruzích“.
           ________________________________

           Pravda je pouze jedna.

           A slovy Jiřího Reinsberga: „Buďme VDĚČNÍ (Bohu) za to, že dnes už může říci NAHLAS a BEZ OSTYCHU, že někdo je GAUNER nebo LUMP.

          • 24.7.2020 (22:13)
           Trvalý odkaz

           Má to však jedno skryté nebezpečí – za LUMPA lze BEZTRESTNĚ označit i toho, kdo lumpem není. A to není dobré…

          • 25.7.2020 (5:28)
           Trvalý odkaz

           Ne vždy ovšem bývá zjevena v našem pozemském životě v okamžiku, kdy by to bylo žádoucí…

          • 25.7.2020 (5:32)
           Trvalý odkaz

           Tak se víc MODLETE. …
           🙂 🙂 🙂

          • 25.7.2020 (5:48)
           Trvalý odkaz

           Bůh není naším služebníkem (tedy ani vaším)…

          • 26.7.2020 (20:27)
           Trvalý odkaz

           Ano… satanisté se také „modlí“…

          • 27.7.2020 (5:07)
           Trvalý odkaz

           To je právě ten váš „zúžený“ pohled.
           Kryptosatanistou je každý, kdo adoruje falešné proroky, včetně toho, co si vzal za manželku dítě a obcoval s ní…

          • 27.7.2020 (20:57)
           Trvalý odkaz

           Přesně tak! Rektor, kněžského semináře, co dohnal jemu svěřeného mladíka ke smrti oběšením, to bylo také KRÁSNÉ „porno“…

           🙁 🙁 🙁

       • 23.7.2020 (7:45)
        Trvalý odkaz

        Radku, koukám, že jsi se dal opět do „ohromné“ a nekončící diskuze s tím zeleným zmetkem. Nemá to vůbec cenu. On stejně odpoví na něco jiného, než ses ptal, zkrátka jeden o koze, druhý o voze. Je tak i trochu podobný, jako Karel, kterému když dojdou argumenty, „přeskočí“ od tématu někam jinam.
        Radku, když se ptáš, „A kolik je trestných činů proti křesťanům a křesťanským kostelům?“ , odpověď je jednoduchá – řádově nesrovnatelně více. Liší se i forma útoků. Zatímco vůči muslimům jde většinou o potřísnění mešit prasečí krví, vůči křesťanům či židům jde o zapalování chrámů, ničení či krádeže jejich vybavení. Diametrálně rozlišné jsou i tresty za tyto činy. Zatímco potřísnění mešity prasečí krví se trestá klidně i několika roky vězení natvrdo, před útoky na křesťanské chrámy či mešity jsou „politicky korektně“ zavírány oči. Vzpomínám si na zapálení synagogy muslimy v německém Wuppertalu, kde dvě instance soudů odmítly antisemitský motiv a podle nich se jednalo „o oprávněnou kritiku Izraele.“ Útočníci nakonec vyvázli s pár hodinami veřejně prospěšných prací, což je skandální. A víš, kdo v západní Evropě provádí nejvíce útoků na muslimy? Sami muslimové. Ti útočí proti ateistickým žadatelům, kteří nevěří v Alláha a kteří touží po životě bez muslimských příkazů, omezení a trestů. Ti útočí proti muslimských ženám, které se vzepřely bití a ústrkům svým manželům a začaly žít v Evropě svůj nový život. Ti útočí proti muslimským ženám, které se na veřejnosti pohybují bez šátků či těch jejich zahalujících hader. Začíná to už ve školách, kde muslimští chlapci hrozí svým muslimským spolužačkám smrtí, protože nevyznávají islám. Děti muslimských rodičů pronásledují nebo šikanují jiné muslimské děti jen proto, že nevěří v Alláha.

        Reagovat
         • 23.7.2020 (11:51)
          Trvalý odkaz

          Z jedné strany „dvojník“ P. Piťhy ( 😀 ) , ze strany druhé neoliberál, který si duchovní život představuje jako hru „Člověče, nezlob se“…
          Nevím, co je horší (nebo „horší“)…

          Reagovat
          • 24.7.2020 (2:33)
           Trvalý odkaz

           „Zmetky patří do šrotu a ne do ŽIVOTA.“ … O důvod více, PROČ sobě (i druhým) každý den ODPUSTIT a uzavřít den.
           _________________________________________
           Čistě technicky PROTO, že vás pak z toho druhý den nebolí HLAVA či „krk“.

          • 24.7.2020 (3:38)
           Trvalý odkaz

           Čistě technicky byste se vy mohl pokusit se OVLÁDAT a permanentně neblít svoje zvratky na hlavu kardinála, P. Budského, P. Kelnara a dalších, kteří vám „leží v žaludku“.
           A pokud je váš žaludek „čistě technicky“ příliš slabý na to, aby ty zvratky udržel, tak to vyvrhněte o záchodu a ne sem – sám jste mi tento postup „čistě technicky“ radil…

          • 24.7.2020 (3:44)
           Trvalý odkaz

           … do záchodu… („čistě technicky“)…

          • 24.7.2020 (17:15)
           Trvalý odkaz

           Pakliže se na hlavu pana kardinála (Duky) vrací jeho VLASTNÍ ZVRATKY (!) nebude problém v tom, kdo jen drží „štít“…
           _______________________________________
           Na DIALOG musí být DVA.

        • 23.7.2020 (12:06)
         Trvalý odkaz

         Bille, pro mě z toho vyplývá jedno – ti dva jsou buď nastrčení a cílevědomí nepřátelé Církve a TRADIČNÍCH hodnot jako takových, kteří, když se jim nepodaří ty ostatní „přivést“ na cestu „pravé víry“ ve smyslu „jedině správných a politicky korektních“ názorů, nebudou se štítit ani podrazů a podpásovek (hlavně M. H.) a nebo naivní hlupáci, kteří „žerou“ bez kritického nadhledu všechno, co jim mainstream a „progresivní neoliberálové“ podstrčí. Nevím, která z těchto dvou variant je horší, ale obě jsou špatné.

         Karel tě srovnává s P. Piťhou! Víš, co k tomu dodám? – BUĎ NA TO NAOPAK HRDÝ! Je správné odsuzovat násilí na ženách, džihád a právo šaria!

         Reagovat
         • 23.7.2020 (12:21)
          Trvalý odkaz

          … a odmítat Istanbulskou smlouvu.

          Moc děkuji za ty krásné nálepky a tituly!

          Reagovat
          • 23.7.2020 (14:29)
           Trvalý odkaz

           Přesně tak, Istanbulská smlouva je pěkné svinstvo…

           … pokud jste použil pojem „dvojník P. P. Piťhy“ v úmyslu a podtextu hanlivém, pak vám ty nálepky a tituly plným právem patří. Pokud naopak v úmyslu a podtextu pochvalném, pak sorry, omlouvám se 🙂 .

          • 24.7.2020 (2:46)
           Trvalý odkaz

           „Svinstvo“ je samozřejmě také násilí žen na mužích, PEDOFILŮ na „mladých“ i důchodců na dětech.
           _______________________________________
           Ve vašem věku se už pokute OVLÁDAT. Nemusíte preventivně vyzvracet všechny zvratky pro případ, „co kdyby náhodou“…

          • 24.7.2020 (3:34)
           Trvalý odkaz

           Teda, vy jste toho nyní „nablil“ sice nějak málo, ale stojí to za to! 😀 😀 😀

          • 24.7.2020 (3:40)
           Trvalý odkaz

           Přestaňte „čistě technicky“ zvracet na kardinála a další církevní činitele…

          • 24.7.2020 (4:09)
           Trvalý odkaz

           Ano, jakékoliv násilí na dětech je svinstvo. Je s podivem, že případ té švédské holčičky zamordované somálskou imigrantkou nějak přehlížíte. A nebo je to tím, že „mainstream“ se o tom ani nezmínil a člověk se pak o tom dovídá z „dezinformačních“ webů typu Pravého prostoru…?
           Zpráva o tom primitivovi, co umlátil toho dvouletého hocha a ve Valdicích nepřežil ani týden, vám nejspíš taky unikla…
           Ano, i o vás platí, že „čtete jen to, co vám vyhovuje“… 🙂
           (Jasně , Slonková o tom taky nepsala….).

          • 24.7.2020 (17:09)
           Trvalý odkaz

           Tím spíše je otázkou, PROČ (???) DUKA hájí VENDELÍNA ??????????????????
           Sám má máslo na hlavě ???
           ______________________________
           Nemusíte vůbec (!) „odbíhat“ do Švédska…
           🙁 🙁 🙁

          • 24.7.2020 (22:10)
           Trvalý odkaz

           Ale musím. Je nutné vědět, jak se PŘISTĚHOVALCI chovají k domácím. Zase mlžíte.

          • 25.7.2020 (5:27)
           Trvalý odkaz

           Mlžením REALITU nezastřete. A zase odkaz na váš blog… Jste nepoučitelný a nepoužitelný…

          • 25.7.2020 (22:04)
           Trvalý odkaz

           Zastírat realitu nemám důvod.

           PRAVDA je „užitečná věc“.

          • 26.7.2020 (20:20)
           Trvalý odkaz

           Jo… „pravda“ je podle vás třeba i to, že za poslední dva roky nevzplál ve Francii ani jeden kostel…

          • 26.7.2020 (22:55)
           Trvalý odkaz

           Najděte si jinou oběť.
           ___________________
           Pravda je, jak se věc staly a dějí. …

          • 27.7.2020 (5:05)
           Trvalý odkaz

           Ve Francii nehořelo??

          • 27.7.2020 (22:14)
           Trvalý odkaz

           Podsouváte druhým co si myslí. Přitom jsem nic takového neřekl, ani si nemyslel. Když papež Jan Pavel II. navštívil svého atentátníka ve vězení a ODPUSTIL mu, bylo na tom něco zlého a špatného? … Nebylo.
           _________________________________
           Pravda (a láska) vítězí.

          • 28.7.2020 (5:20)
           Trvalý odkaz

           Podsouvám stejně, jako podsouváte VY v jiných případech… 😀

         • 24.7.2020 (2:59)
          Trvalý odkaz

          „Obhajobu“ P.Piťhy Dominikem Dukou je ZBYTEČNÉ řešit. Slovy JEŽÍŠE Krista:
          „Následuj mě a nech MRTVÉ, ať pochovávají své mrtvé.“ Matouš 8:21-22

          … staříci se holt sešli.

          Reagovat
          • 24.7.2020 (3:28)
           Trvalý odkaz

           Jasně, vy „mladíci“ to vytrhnete… 😀

          • 24.7.2020 (3:32)
           Trvalý odkaz

           Ostatně – pokud si pamatujete z minula text „Pochodu demokratické mládeže“, tak jistě dojdete k jednoznačnému závěru, že je právě dnes možná více aktuální, než byl v době svého vzniku – a týká se právě těch, co jsou přesvědčeni o tom, že
           „… zvítězí totiž mladí, kdo nevěří, ať se s námi vsadí… nás to čeká, květy všemi zkrášlit zemi pro člověka…“ 😀 😀 😀
           Tož, jen do toho, mladí AKČNÍ soudruzi!
           😀 😀 😀

          • 24.7.2020 (16:59)
           Trvalý odkaz

           Pochod z Dejvic přes Stalina (pošlapali ho) na Václavák 20.11.1989 si SAMOZŘEJMĚ pamatuji. 🙂 🙂 🙂 … Partu MLADÝCH (třicátníci?) kolem Ježíše Krista už nikoliv.
           ________________________________________________________
           Mlaďoši a SPASILI svět…
           Kdo by to byl řekl?
           (!!!)

          • 24.7.2020 (21:14)
           Trvalý odkaz

           Oni si myslí (právě ti dnešní třicátníci), že to budou oni, kdo svět „spasí“.
           My jsme taky měli ideály, když jsme cinkali klíči. Tak jim ty ideály nekažme a dopřejme jim také ten poučný pád po držce na tvrdou zem…

          • 24.7.2020 (21:36)
           Trvalý odkaz

           O to více je hodno OBDIVU, že „klukům“ a „holkám“ kolem Ježíše Krista to VYŠLO…

          • 24.7.2020 (22:08)
           Trvalý odkaz

           Co jim vyšlo? „Ráj“ na Zemi?

          • 21.11.2020 (2:21)
           Trvalý odkaz

           Vyšla jim jaká si ta vnitřní spokojenost a RADOST.

          • 25.7.2020 (5:25)
           Trvalý odkaz

           … částečně máme „ráj“ i tady…
           (jen několik blbců jej kazí)…

          • 25.7.2020 (5:37)
           Trvalý odkaz

           To píšete vy (navíc alibisticky s mnoha otazníky).
           Jestli si to právě vy myslíte, je to váš problém.

           Blbců máme kolem sebe tolik, že si člověk někdy myslí, že se nerodí, ale že je „někde“ klonují.
           Stačí zajít na kterýkoliv úřad atd…

           Kdybyste uměl česky, všiml byste si, že jsem nepsal v jednotném čísle, ale množném. To je ta vaše omezená angličtina, o níž mnozí pevně věří, že se jednoho dne stane „celosvětovým esperantem“…

          • 26.7.2020 (22:42)
           Trvalý odkaz

           Otázkou je, zda POVAŽUJETE Ježíše Krista za HLUPÁKA („blbce“), či nikoliv ?
           Dlouhodobě tvrdím, že JK blbcem nebyl a VY opakovaně moje slova ROZPORUJETE.
           ____________________________
           Slovy JK: „Když nazvali hospodáře Belzebubem, tím spíze jeho čeleď.

          • 27.7.2020 (5:03)
           Trvalý odkaz

           Ani VÁŠ pohled není TOTOŽNÝ s pohledem Pána Boha! Tak přestaňte urážet nejen ostatní, ale i Ježíše Krista. To, co mi podsouváte, si ani nemyslím – je to zase vaše ZHOVADILÁ konstrukce…

          • 27.7.2020 (5:04)
           Trvalý odkaz

           … nebo v tom případě mám plné právo tvrdit právě o VÁS, že jste blbec, neboť VY Ježíšem skutečně nejste (o čemž svědčí váš zlomený malíček a chorobné sebevědomí).

          • 27.7.2020 (5:22)
           Trvalý odkaz

           Takže – sečteno a podtrženo: VY a Ježíš Kristus…
           Jeden z nich je blbec… Ježíš Kristus to rozhodně není.
           Znáte jiné řešení této jednoduché rovnice?

          • 27.7.2020 (22:35)
           Trvalý odkaz

           Drahý VARHANÍKU (!), neurážejte Ježíše Krista. … Na rozdíl od pana Dominika Duky (biskupa a kardinála) NEPOVAŽUJI odhození sv. Hostie za „ZKUŠENOSTI a ZNALOSTI“ hodné OBDIVU a VYZNAMENÁNÍ: https://www.cirkev.cz/archiv/120202-v-katedrale-sv-vita-budou-uvedeni-novi-kanovnici
           ____________________________________________
           Jste zlý a HLOUPÝ. Čistě technicky PROTO, že tím kdo ZČERVENAL, nebyl Ježíš Kristus (byť „přetržený“), ale D.Dukou (za to ???) vyznamenaný Vladimír Kelnar. …

          • 28.7.2020 (5:27)
           Trvalý odkaz

           A víte, že jsem na vaše „ohodnocení“ hrdý? Protože čím hůře mě blbec „hodnotí“, tím větší poctou to pro mě je!

           Hostii jsem neodhodil já, ale někdo jiný (jen tak mimochodem). Nezastávám se ho, ale jen komentuji vaši blbost ve smyslu neschopnosti řešit věc jinak než neustálým veřejným rozmazáváním!

          • 21.11.2020 (2:05)
           Trvalý odkaz

           Nejedná se o veřejné rozmazávání. jedná se o TRPĚLIVÉ odpovídáví Vám, který se stále na danou věc OPAKOVANĚ dotazujete a nechcete odpověď POCHOPIT. …

           V podstatě pouze Vám dávám šanci, si skutečnost UVĚDOMIT.
           _____________________________________
           Nicméně POZITIVNÍHO je na tom to, že Bůh dokáže být TRPĚLIVÝ nad všechny lidské představy i MEZE. (Minimálně tedy nesrovnatelně x více, než já, který bych už dávno nad Vámi tzv. „zlomil hůl“.)

        • 24.7.2020 (3:17)
         Trvalý odkaz

         Kamenáč „Bill“ ZDE opět BLIL.

         Bohužel to v Čechách je DODNES spíše o tom, že děti „KATOLICKÝCH“ rodičů pronásledují a šikanují jiné katolíky za to, že „nevěří v Boha“.
         ________________________________-
         Což se zdaleka netýká „jen“ Dominika Duky a jeho vztahu ke knězi Prof. Petráčkovi.

         Reagovat
          • 24.7.2020 (16:50)
           Trvalý odkaz

           Nedělejte z problému svého problém můj.

           Děkuji.

         • 24.7.2020 (4:28)
          Trvalý odkaz

          Píšete o tom, že je dobré se s Bohem SMÍŘIT. Ano, k tomu jen dodávám (ctrl + c) z výše:

          Jistým pozemským předstupněm smíření se s Bohem by mohlo být mimo jiné i smíření se s Církví (ale i církví a jejími podle vás “nehodnými” představiteli), nemyslíte?
          Zatím tady jen “zvracíte” samá negativa na všechny, o nichž si MYSLÍTE, že jsou “špatní” a nehodni vykonávat jim svěřené poslání a “úřad”. Ale i oni tam jsou z vůle nebo dopuštění Božího – podobně jako třeba “špatní” politici…
          Tak se i vy OVLÁDNĚTE a přestaňte na ne “zvracet”.
          Poměr negativ a pozitiv vůči církvi, který tady vehementně prezentujete, je tak 80% negativ vůči 20% pozitiv. Poněkud nevyvážené (asi jako tzv. “investigativní” žurnalistika)…
          A pokud nenacházíte na vámi kritizovaných žádná pozitiva, tak je jistě něco špatně – na vaší straně…

          Reagovat
          • 24.7.2020 (6:57)
           Trvalý odkaz

           M-H. = člověk, který se dočista zbláznil! 😀 😀 😀

          • 24.7.2020 (21:36)
           Trvalý odkaz

           Jistě, i mám mám své „neoblíbené“ církevní pohlaváry. Ale beru to jako REALITU, s níž se musím vyrovnat, protože nic jiného ze své pozice udělat nemohu a nic jiného mi nezbývá. A i kdyby mi některý z nich zlomil nikoliv pouze malíček, ale třeba celou ruku, tak to nebudu neustále ventilovat…
           Vyhroceným situacím předcházím jednoduše tak, že je nevyhledávám…

          • 24.7.2020 (21:42)
           Trvalý odkaz

           Přesně tak.
           Také nemám důvod vyhledávat „lamače malíčků“ ani „odhazovače sv. Hostií“.

          • 24.7.2020 (22:19)
           Trvalý odkaz

           Já zas nemám důvod vyhledávat pochlebovače falešných proroků…

          • 25.7.2020 (5:12)
           Trvalý odkaz

           Nicméne Boha byste hledat mohl. 🙂
           _______________________________
           Ale i když ne, dříve či později najde ON nás.

          • 25.7.2020 (5:18)
           Trvalý odkaz

           V tomto ohledu mě skutečně nemusíte poučovat…

          • 25.7.2020 (5:23)
           Trvalý odkaz

           Nicméně jsem byl poučen též mimo jiné o tom, že obrat „nicméně“ do čisté češtiny nepatří, jelikož jde o jeden z ohyzdných anglo-germánských druhotně počeštěných novotvarů, odvozených od podobného nesmyslu, co se obsahu týče, jako třeba „víceméně“…
           Przněním rodného jazyka odpadlictví od národa začíná…

           😀 Jistě mě zase začnete poučovat o tom, že odpadlictví od Boha je horší 😀
           Poslužte si, je s vámi docela sranda… 😀

          • 25.7.2020 (5:29)
           Trvalý odkaz

           NAOPAK. 🙂 🙂 🙂

           Kdo umí číst je ve VÝHODĚ. A) Z Boha „odpadnout“ nelze. Žijeme UVNITŘ Boha. (To byla PODSTATA komentáře výše.) B) Stejně tak si ŠKODÍTE, když mimo vašeho OMEZENÉHO světa odmítáte vnímat a VIDĚT „nic“ jiného.
           ______________________
           Bůh Vás nepotřebuje. Vy jeho ANO.

          • 25.7.2020 (5:33)
           Trvalý odkaz

           Pardon, ale od poučování a duchovního vedení mám jiné osoby kolem sebe. Mnohem povolanější, než jste vy…

          • 25.7.2020 (5:34)
           Trvalý odkaz

           Vy považujete katolickou Církev za „omezený“ svět?

          • 25.7.2020 (5:37)
           Trvalý odkaz

           A frňáček VZHŮRU. Pozdravujte je.

          • 25.7.2020 (5:40)
           Trvalý odkaz

           A jsme u jádra věci… 😀

           Váš názor… Budiž, máte na něj právo (máme přeci „demogracyji“…) 😀

          • 25.7.2020 (21:58)
           Trvalý odkaz

           To už je hra o slovíčka. ANO, z pohledu Pána Boha je církev „omezená“ (Protože Bůh je pro VŠECHNY, tj. i pro lidi tzv. „mimo církev“).
           ___________________________________
           Pravda NENÍ „průměr z názorů“.

          • 26.7.2020 (20:17)
           Trvalý odkaz

           Jasně, jde je o to, co si kdo pod pojmem Církev (nebo církev) představuje… (Pak se tam samozřejmě dá strčit úplně všechno a všichni…).
           —–
           Myslím, že o „aproximaci“ tuhle hovadinu nekáže ani exaktní matematika…

          • 26.7.2020 (20:24)
           Trvalý odkaz

           …leč, jak neustále říkáte právě vy – věda je kladení věcí do souvislostí. Ano, a i ty souvislosti leckdy mohou být nepříjemné nebo „nepohodlné“…

          • 26.7.2020 (23:09)
           Trvalý odkaz

           To je o tom, že VY Bohem nejste a proto váš pohled není totožný s pohledem Pána Boha. … Žijeme „UVNITŘ“ Boha. Jak/zda vám je Bůh přijemný záleží na Vás,

          • 27.7.2020 (5:00)
           Trvalý odkaz

           A konkrétně – VÁŠ pohled je totožný s pohledem Pána Boha?????

          • 27.7.2020 (21:01)
           Trvalý odkaz

           To NEVÍM. … Plně to uvidíme až nakonec v Nebi.
           (Do té doby je naše poznání pouze částečné.)

 • 24.7.2020 (5:53)
  Trvalý odkaz

  Navrhuji „nasadit roušky“ ( dle doporučení pana Vojtěcha ) a chvíli zmlknout.
  Řekl bych, že se dostáváme (te) někam, kam doufám ani nechceme (te).

  Reagovat
  • 24.7.2020 (21:18)
   Trvalý odkaz

   Vy panu ministru Vojtěchovi věříte?
   Víte, mám v okruhu svých blízkých spolupracovníků také jednoho zarputilého a přesvědčeného „sluníčkáře“, s nímž se hádám snad ještě hůř než s M.H. Nakonec jsme našli dvě shody:
   1) Pokud máme spolu nadále konstruktivně spolupracovat, nesmíme se bavit o politice.
   2) Ani jeden z nás nevěříme současné vládě ani „Dobrý den“…

   Reagovat
   • 25.7.2020 (5:23)
    Trvalý odkaz

    No vidíte a mne překvapilo i potěšilo, že paní ministrně financí na Velehradě zpívala: „Abba Otče“.
    _______________________________________
    A to nemusím vytahovat, že diskuzí o tom, zda se slavností na Velehradě smí účastnit premiér republiky (já tvrdil, že ANO – že jsou „pro všechny“) diskuse s vámi na tomto serveru začala.

    Reagovat
   • 27.7.2020 (6:58)
    Trvalý odkaz

    Pan Vojtěch je v podstatě Babišova loutka, stejně jako čím dál víc lidí nominovaných ANO.
    Jak si je možné všimnout, ti, co měli vlastní názor odcházejí – Pelikán, Vokřál, ohrožen je Plaga …
    a roste počet těch, kteří ani nejsou členové ANO, ale jsou hlavně poslušní poslouhové. A na nich stojí každý nedemokrický režim, každá instituce a ani v církvi tyto situace nejsou úplně vzácné.
    Jak jsem to myslel s rouškami, při Vašem přehledu a věku nicméně chápete, že?

    Reagovat
    • 27.7.2020 (12:17)
     Trvalý odkaz

     Největší katastrofou pro ANO jsou ovšem Jourová a Charanzová…
     Pokud budou tyto dvě dámy reprezentovat ANO na jakémkoliv významném postu, je pro mě tato strana totálně nevolitelná.

     Reagovat
     • 27.7.2020 (23:18)
      Trvalý odkaz

      Kolik „stříbrných“ by asi musel pan premiér nabídnout Vám, abyste jeho stranu volil…
      Beru pozitivně, že i členové ano, se modlí (nebo alespoň zpívají ) „Abba Otče“.
      _________________________________________
      V podstatě mají pravdu. … Důvěřovat Bohu se vyplatí.

      Reagovat
      • 28.7.2020 (5:22)
       Trvalý odkaz

       Je to jednoduché – mně by pan premiér nenabídl ani floka, protože by předem věděl, že takto si moji přízeň nekoupí…

       (Už to na mě různí týpci v souvislosti s rozhlasem taky zkoušeli…).

       Reagovat
 • 27.7.2020 (7:09)
  Trvalý odkaz

  http://www.christnet.eu/clanky/6432/cirkev_v_karantene_konec_iluzi.url

  Tohle by stálo za slušnou a někam vedoucí diskuzi (bez nálepek, an block odsudků, urážek, …)

  Mě např. „děsí“ následující slova už jenom proto, že se mi zdají pravdivá.
  Škoda, že p. farář Jůza jako jediný zástupce duchovního stavu na tohle vůbec nereaguje.
  Osobně by mě zajímalo, jaký je pohled jeho, jaký je pohled uvnitř v hierarchické církvi, protože naše
  omlouvám se „prndání“, jen málo co změní a pokud se něco má změnit, tak to musí vyjít odsud.
  Jinak je toho tam mnoho, co by stálo za rozvažování, mlčení, rozvažování a pak teprve vyjádření se.
  A teď ten citát:

  Mnoho katolíků, včetně biskupů a dalších elit vnímá křesťanství jako identitní ideologii, jako konzervativní politickou a společenskou sílu. Vsadit na to, může ještě pár let posloužit jako mobilizační a identitní prvek, ale samotnou hlubinnou proměnu to nemůže ani představovat, ani nahradit.

  Historickým paradoxem je skutečnost, že tito konzervativní katolíci úporně brání svět, proti jehož vytvoření stejně tak úporně v 19. století bojovali.

  Reagovat
  • 27.7.2020 (9:04)
   Trvalý odkaz

   U tohoto článku mě zaujala pasáž v diskuzi, jejíž autor říká: „Zajímavě pojatý článek na aktuální téma, sám autor ho ovšem zbytečně shazuje malichernými útoky a vyřizováním účtů. Dávalo-li to smysl jeho textu o vábení „Sirén“, tady je to vysloveně rušivé. Sice to asi vzbudí větší zájem a čtenost, možná i debatu, obávám se však, že nikoli o podstatě článku.“
   Autor článku, jehož Duka odvolal z funkce, se dopouští evidentních argumentačních klamů, když např. píše toto: „Zvolení nominantky České biskupské konference Hany Lipovské oslavovali na sociálních sítích nejvíce Dominik Duka, SPD, Trikolora a Komunistická strana. Nejenže jsou to spojenectví pro pražského arcibiskupa podivná a kompromitující, ale především je zde vidět naprostá neúčinnost až trapnost této strategie. Vždyť všechny tyto strany hlasovaly v Poslanecké sněmovně pro zdanění finančních náhrad církevních restitucí.“
   Normální člověk ví, že může mít mnohdy stejné názory, případně stejné zájmy, jako jeho politický, společenský či ekonomický protivník. Což ovšem neznamená, že se stávají spojenci. Tomáš Petráček navozuje falešné dilema, že se Dominik Duka stává spojencem komunistů, což mu někteří hlupáci klidně zbaští.
   Stejnou hloupostí vytrženou z kontextu tehdejší doby je i Petráčkova věta, že prý je historickým paradoxem, že konzervativní katolíci úporně brání svět, proti jehož vytvoření stejně tak úporně v 19. století bojovali. Ve skutečnosti zejména na venkově bylo vždy zřetelné, že většina lidí vždy toužila po individuální svobodě a dokázala se na svých hospodářstvích a polích sama uživit. Na straně druhé zde vždy byla jakási vzájemná solidarita. A hybatelem těchto procesů zde byli právě obyčejní venkovští kněží.
   Loni v listopadu papež František přednesl na kongresu Mezinárodní asociace pro trestní právo v Římě projev, který by klidně mohl přednášet šéf českých komunistů Vojtěch Filip společně s Gretou Thunbergovou. Řekl např. toto: „Jedním z častých zanedbání trestního práva, které je důsledkem sankční selektivnosti, je mizivá anebo vůbec žádná pozornost věnovaná trestným činům páchaným těmi nejmocnějšími, zejména pak makrodelikvencí korporací… Globální finanční kapitál stojí u původu závažných deliktů namířených nejenom proti vlastnictví, nýbrž také proti lidem a životnímu prostředí. Jedná se o organizovanou kriminalitu, zodpovědnou, mimo jiné, za předluženost států a plenění přírodních zdrojů naší planety… Pokud tyto delikty vedou k hladu, bídě, nucené migraci, smrti na léčitelné nemoci, ničení životního prostředí a genocidě domorodých národů, jejich závažnost je na úrovni zločinů proti lidskosti.“
   To, že korporace sledují především svůj hlavní cíl, tedy vytvoření zisku, ovšem neznamená, že jejich postupy a postoje se v posledních letech nemění. I ony jsou pod velkým tlakem, proto se musí chovat zodpovědněji. I globální korporace stále častěji hovoří o udržitelnosti své výroby či o ochraně životního prostředí. Jinak mohou o své pozice přijít. Pokud by měl systém lépe fungovat, protože nerovnost mezi nejbohatšími a chudými se ve světě skutečně zvětšuje, měl by i papež hledat cesty, jak přimět bohaté, aby se postupně více podíleli na udržení soudružnosti ve společnosti. Jenže František útočí a volá po změně systému, což ničemu nepomůže. V listopadu 2013 vydal apoštolskou exhortaci Radost evangelia, kde mimo jiné silně kritizuje současný globální ekonomický systém a označuje ho za „novou tyranii“. Vyvstává proto otázka: A co by podle papeže nebylo v tomto směru tyranií? Socialismus? Komunismus?

   Reagovat
   • 27.7.2020 (12:22)
    Trvalý odkaz

    Plný souhlas…
    Ovšem pochybuji, že to „oponenti“ dočtou až do konce. Spíš by bylo dobré ty samé myšlenky rozdělit a naservírovat po kouscích.
    Jeden z mých dobrých šéfů, který mi nejednou skvěle poradil, mi vštěpoval zásadu:
    „Sedm řádků maximálně! Delší nebude nikdo číst!“
    Právě s touto zásadou mívám problémy, myšlenek je někdy příliš a dělit je není vždy snadné!
    Jinak mi Billův příspěvek plně mluví z duše a podepisuji jej všemi deseti…

    Reagovat
   • 27.7.2020 (21:59)
    Trvalý odkaz

    Existuje velice důležitý a POZITIVNÍ (!) aspekt v pastorční činnosti papeže Františka:

    Odklon od představy VŮDCE (který nás „spasí“ a vše nám „vysvětlí“) k osobnímu SVĚDOMÍ a mýšlení každého jednotlivce.

    Reagovat
    • 28.7.2020 (5:29)
     Trvalý odkaz

     Pokud je v tomto VÁŠ pohled totožný s pohledem Pána Boha, pak gratuluji!

     Reagovat
     • 31.7.2020 (6:14)
      Trvalý odkaz

      „Milosrdenství CHCI a ne oběť.“
      ______________
      (Asi je.)

      Reagovat
      • 31.7.2020 (18:12)
       Trvalý odkaz

       Vaše sebevědomí vám budiž přáno i odpuštěno…

       Reagovat
       • 3.8.2020 (14:29)
        Trvalý odkaz

        Vy jste Pán Bůh ???
        ________________________________
        Hříchy (pokud jsou) odpouští Bůh.

        Reagovat
  • 27.7.2020 (18:08)
   Trvalý odkaz

   Zlaté 19. století… Hlavně časy Národního obrození…
   A ono opět přijde. Lidé brzy pochopí, že globalizace tak, jak si ji představují různí Sorosové a podobní takzvaní filantropové, je ještě iracionálnější utopií než „Křesťanství jako utopie“ v pojetí nejmenovaného českého teologa…
   Na straně jedné by se mohlo zdát, že díky IT technologiím je tento proces nevyhnutelný, ale opět se ukazuje, že tomu nejspíš tak nebude. Jako navzdory existenci aut a letadel lidé stále chodí pěšky po svých nohách, jako navzdory elektronickým médiím mnozí stále čtou a uchovávají papírové knihy, stejně tak jako navzdory „dokonalým“ vymoženostem audiotechniky se ještě najdou muzikanti, kteří s láskou a úctou vezmou do ruky „obyčejné“ dřevěné housle nebo kytaru…
   Stejně tak časem pochopí, že tím největším požehnáním pro pozemský život je „tradiční“ rodina, jejímž základem je nerozlučný svazek (svátostné manželství) muže a ženy – navzdory virtuálním sexuálním „radovánkám“ atd…

   Reagovat
   • 27.7.2020 (18:48)
    Trvalý odkaz

    Radku, obávám se, že než k tomu dojde, prožije si svět ještě nějaké krveprolití. Podívej se na USA, kde je teď v „módě“ Black lives matter,které je ve skutečnosti marxistickou organizací , která hlásá zničení tradiční rodiny, policie, věznic či kapitalismu. V USA dokonce vznikají po vzoru československých Lidových milicí z roku 1948 Černošské milice, ozbrojená pěst US černošské třídy.
    https://pravyprostor.cz/fotogalerie-na-srazu-cernosske-milice-v-usa-se-ucastnici-postrileli-mezi-sebou/
    V západní Evropě není situace o moc lepší. Stále více se projevují příznivci nenávistné ideologie ze 7. století, kteří ji chtějí vnutit ostatním. Např. poslední dobou v Německu, kde mladíci tmavší pleti z Bosny, Afganistánu, Pákistánu či Somálska jsou dle svých slov frustrováni, že na ně policie nahlíží jako na kriminálníky, tak jdou rabovat, zapalovat a mlátit policisty do ulic! To nevymyslíš 😀 Teď na ně policie bude nahlížet určitě jinak 😉

    Reagovat
  • 27.7.2020 (21:29)
   Trvalý odkaz

   K tomu se mohu vyjádřit jen za sebe … uvedený úryvek (předposlední odstavec od KarlaK) je příkladem vyjadřování a myšlení, které mi je cizí a spíše nepochopitelné …. musel bych úmorně a nejistě tápat, co že to asi má být identitní ideologie, co konzervativní síla apod., a k čemu takovéto pojmy a úvahy vůbec jsou, a nakonec se zamýšlet i nad jejich správností …. ať si v těchto věcech hoví, kdo chce … . Totéž víceméně platí o celém odkazovaném článku. Raději bych místo něj doporučil svatá evangelia, dívat se na poměry v jejich světle a v jejich stylu je mi bližší.
   Poslední KarlemK citovaný odstavec je ovšem perlička úžasná: nevím, co jsou konzervativní katolíci nebo koho tím pan profesor míní, já tento protimluv nechápu a nepoužívám, nevím, jaký svět brání a v 19. století proti němu bojovali, ale jisté je, že jim Pán výjimečně žehná, když už v 19. století úporně bojovali, a ještě v 21. století jsou schopni úporně bránit.

   Reagovat
   • 27.7.2020 (21:45)
    Trvalý odkaz

    Ve mně to evokuje onu VEHEMENCI, s jakou tzv. „tridenťáci“ odsuzovali papeže i katolické biskupy, že zarazili veřejné bohoslužby a doporučili přijímat „na ruku“. …
    ________________________________
    Někdy je to až HUMORNÉ, jakým duchem je kdo kdy „posedlý“. (A komu jde „na ruku“.)
    🙂 🙂 🙂

    Reagovat
    • 28.7.2020 (5:33)
     Trvalý odkaz

     „Tridenťáci“ sice nejsou moje „krevní skupina“, ale právě VY a vám podobní neoliberálové a panteisté třeba v mém případě svým TLAKEM docílíte pouze opačného efektu – začnu s nimi sympatizovat a nakonec možná i kooperovat…

     Reagovat
     • 29.7.2020 (5:51)
      Trvalý odkaz

      Poručíte větru i dešti ???????????
      ___________________________

      Reagovat
          • 31.7.2020 (6:19)
           Trvalý odkaz

           A zvolil si „nejvyšší“ možné jméno: Dominik.

          • 31.7.2020 (18:11)
           Trvalý odkaz

           Jo… Znám kromě toho pár řeholníků, kteří si zvolili jméno „František“… (a nejen řeholníků)…

  • 27.7.2020 (21:38)
   Trvalý odkaz

   Na jednu stranu je smutné…
   _____________________________________
   Celé do nějak připomíná slova P. Jiřího Reinsberga na výročí konce 2. sv. války o mladících, kterým VDĚČÍME za to, že jsme mohli mnoho desetiletí žít v míru a kteří položili život za to, abychom my žili.

   Reagovat
   • 28.7.2020 (5:36)
    Trvalý odkaz

    Podobně vděčíme jiným „mladíkům“ o pár generací dříve narozeným, že stále ještě mluvíme česky a naším hlavním městem je stále ještě Praha (i když – asi to už není pravda, neboť vše je nyní řízeno z BRUSELE ještě direktivněji než kdysi z Moskvy…).

    Reagovat
    • 28.7.2020 (9:27)
     Trvalý odkaz

     Však i ti představitelé EU se dnes líbají daleko vášnivěji, než Husák s Brežněvem! 😀 😀 😀

     Reagovat
     • 28.7.2020 (20:29)
      Trvalý odkaz

      Jestli zrovna třeba ve Vaší rodině není zvykem se líbat, a nedokážete pochopit, že pro jiné je to normální, to je Váš problém.

      Reagovat
      • 28.7.2020 (20:42)
       Trvalý odkaz

       No, když jsem vídával ty „francouzáky“ mezi Husákem a Brežněvem, tak se mi zvedal žaludek a přemýšlel jsem, zda je jeden či druhý „normální“ nebo zda právě takovýto způsob líbání (my jsme tomu v pubertě říkali „jazyky do hlavy“) jsou také součástí „státnického protokolu“…
       Takto se nelíbaly ani leckteré manželské páry v nejintimnějších chvílích…

       Reagovat
       • 29.7.2020 (7:04)
        Trvalý odkaz

        Radku, dík, odpověděl jsi prakticky za mě, i já to tak vidím. 😀
        Jen dodávám, že mnohdy těm, kterým se líbání Brežněva z Husákem nelíbilo a drsně ho kritizovali, totéž u představitelů EU nevadí. 😀 😀

        Reagovat
        • 30.7.2020 (23:48)
         Trvalý odkaz

         A víte PROČ ? Protože tehdy byl sex pouze pro „vyvolené“.

         Reagovat
         • 31.7.2020 (4:40)
          Trvalý odkaz

          Sex jen pro vyvolené? Jak je tedy možné, že jste se narodil? Vaši rodiče byli „vyvolení“? (totéž se samozřejmě týká rodičů všech, kteří byli za totáče počati)… 😀

          Reagovat
          • 31.7.2020 (6:26)
           Trvalý odkaz

           Odbíháte od tématu. 🙂
           __________________________
           Tatínek se s panem generálním tajemníkem nelíbal.

          • 31.7.2020 (18:08)
           Trvalý odkaz

           Jistě. Ale pokud byl sex „jen pro vyvolené“ – jak právě VY výše píšete – pak musel být nejméně jeden z vašich rodičů mezi ty „vyvolené“ patřit…
           A už nezáleží na tom, zda to byl „rodič 1“ nebo „rodič 2″…

          • 31.7.2020 (18:09)
           Trvalý odkaz

           … pak musel jeden z rodičů patřit…

          • 3.8.2020 (14:54)
           Trvalý odkaz

           Spíše se rodiče „jen“ měli rádi.

          • 3.8.2020 (17:43)
           Trvalý odkaz

           Pak ovšem poněkud kulhá vaše tvrzení, že sex byl jen pro vyvolené…

       • 30.7.2020 (23:54)
        Trvalý odkaz

        Některé manželské páry (zvláště ty „katolické“) intimní chvíle vůbec nemají. …

        Že?

        Reagovat
        • 31.7.2020 (4:44)
         Trvalý odkaz

         Aha… To jsem čekal…

         Jen ubožáci chňapou po achilovce jak vzteklý jezevčík, protože VÝŠ nedosáhnou a ani nevyskočí… Stačilo by jedno dobře mířené „bodlo“ na čumák, ale vzteklým pejskům ubližovat je pod úroveň člověka…

         Poslušte si, továryšč… Udělejte si „srandu“ z celibátu zasvěcených osob a řeholníků…

         Reagovat
         • 31.7.2020 (6:09)
          Trvalý odkaz

          Otec Dominik mluví o „psu“, který je prý symbolem jejich řádu…
          _________
          Vrr, haff, haff.

          Reagovat
          • 31.7.2020 (18:06)
           Trvalý odkaz

           Je otázkou, zda tím psem je čivava nebo nějaké „pořádné“ služební plemeno…

          • 3.8.2020 (14:52)
           Trvalý odkaz

           Když „žebrá“ i sám pan kardinál ???
           _________________________________
           Určitě za tím stojí „Soroš“ a jeho snaha o zrušení celibátu.
           🙂 🙂 🙂

        • 31.7.2020 (5:45)
         Trvalý odkaz

         Mimochodem – zase jste utekl od tématu LÍBÁNÍ STÁTNÍKŮ!

         Trochu začínám Brežněva s Husákem podezírat, že byli předvojem současného LGBT a nejspíš museli mít velmi silné žaludky (při takovém polibku s osobou téhož pohlaví bych se nejspíš pozvracel)…
         A že to po nich přebírají i současní státníci a politici, je docela zajímavé. Chtělo by to vidět protokol, co je v něm uvedeno. Řada věcí tam je rozvedena do detailů (zasedací pořádek, co smí a nesmí být na stole atd.), třeba tam bude něco i o vítacích úkonech…

         Takže celibát zasvěcených osob nechte laskavě na pokoji a neodbíhejte od tématu…

         Reagovat
         • 31.7.2020 (6:23)
          Trvalý odkaz

          Polibek na tvář? Proč ne…
          ____________________
          Lépe než se „ukájet“ lámáním prstu přes „kolečkový růženec“.

          Reagovat
          • 31.7.2020 (18:04)
           Trvalý odkaz

           Brežněv s Husákem se líbali na tvář? Prohlédněte si ty fotky pořádně…
           (Jo, co se ukájení týče, deviace mohou být různé)…

          • 1.8.2020 (5:04)
           Trvalý odkaz

           Na tvář se líbou v Evropě.
           _______________________
           Komunisté se nelíbali se všemi.
           Pouze s těm, kdo jich byl hoden.

           (V tomto smyslu to prezident Husák vzal „za nás“.)

          • 1.8.2020 (5:41)
           Trvalý odkaz

           „… Líbej mě, líbej, mír mi přej…. Polibky tvoje hřích můj posvětí… Umírám šťasten, umírám ve tvém objetí…“
           (Závěr opěry Rusalka od Antonína Dvořáka)…

 • 28.7.2020 (7:50)
  Trvalý odkaz

  Tak jsem se v komentářích totálně ztratil, čtu opět jakési urážky, předsudky a nic vstřícného, posunujícícho. Pan farář Jůza odkazuje obecně na evangelium, ale konkrétně nic (raději?) neříká.

  Tuto neděli náš pan farář velmi pěkně kázal na téma moudrosti (Šalomounovo rozhodnutí), ale nic konkrétního. A tak budou dál moji spolufarníci číst a rozesílat hoaxy, tleskat již 2x trestně odsouzenému starostovi, který si „kupuje“ důchodce placením zájezdů ( i na poutní místa), volit ty,
  kteří církev přirovnávají ke spolku zahrádkářů a chtějí ji danit a pak se za ně v přímluvách modlit, …
  Radkin Honzák tvrdí, že 60% lidi si přeje být vedeno, chtějí slyšet, co je a není správné. A naši kněží obecně káží a odkazují na evangelium, které neuplatněno v životě je jen stejnou kulisou a krásným textem jako ta nádherná varhanní hudba, která mě neposouvá k lepšímu a naopak mě utvrzuje, že jsem lepší, protože já přece neposlouchám Michala Davida.

  Tak to zkusme jinak: současný svět se „zmenšuje, globalizuje, …“ . Spousta lidí se odkazuje na evropské a křesťanské hodnoty, aniž bychom je měli alespoň trochu definované. A titíž lidé pak tyto hodnoty nectí, i když se jich dovolávají (např. prezident Zeman, který se za soudem prokázaný „omyl“ prostě neomluví). Pravda je to, co se hodí, každého lze onálepkovat a pak jako onálepkovaného urazit, pomluvit bez toho, že bych se měl omluvit. Na webu lze cokoliv umístit (jen když to přinese čtenáře a peníze z reklamy) nebo pomůže ve volbách a nikdo není za to, co napsal, odpovědný.
  A tak se opět ptám, jaký je v tomto světě úkol farního kněze, církve …? Zabetonovat se v prvorepublikových „tradicích“ a dívat se, jak věřících ubývá? Dívat se, jak lidé skutečně věřící se čím dál víc vzdalují církevní hierarchii? Je kněz jen vysluhovatelem svátostí na přání nebo i solí nebo spíš katalyzátorem ve své farnosti, vesnici, městě, diecézi (biskup)?
  Otázek je mnoho a omíláním Gréta, Sorosz, Halík se k odpovědi nedopracujeme.A pokud si je nepoložíme, tak také ne. Do omílání číst evangelium bez vysvětlení a aplikace v praxi?
  Jak pane faráři realizovat (resp. realizujete to) to, co jste napsal: učit lidi rozlišovat?

  Jsem přesvědčen, že o tomto je T.Petráčkem napsaný článek.
  Ano, autor je ve sporu s D. Dukou a nikdo z nás neví, co se za tím celým skrývá. D. Duka je ale ve sporu v církvi s kdekým a už jen to, že je stále ještě ve funkci, vzbuzuje další otázky (např. to neexistuje v ČR nikdo, kdo by mohl být jeho nástupcem? Nebo se to jen někomu hodí a je to jen jakási hra? Qui bono říkali staří latiníci ). Z lidského hlediska lze TP pochopit, nestandardní postup D. Duky stále bolí, ale mohl to trochu utlumit. Ale o tomhle přece článek NENÍ?

  Reagovat
  • 28.7.2020 (8:44)
   Trvalý odkaz

   Urážky?? Koho??
   Zaujal mě váš terminus „lidé skutečně věřící“… Kdo je „skutečně věřící“? Vy? A podle čeho soudíte, že ten, kdo má jiný názor (než ten „jedině správný“), NENÍ „skutečně věřící“?
   Kdybyste více jezdil po českém venkově, možná byste potkal nemálo kněží, kteří jsou nad vámi popisované „problémy“ povzneseni a pastoraci i liturgii vykonávají skvěle.
   Podstatná část litoměřické diecéze je „dvakrát prokletým krajem“, jak řekl jeden z těchto kněží. Poprvé jej „prokleli“ Češi, když museli po Mnichovu odejít, podruhé jej „prokleli“ Němci, když museli odejít oni. Ani jedno nebylo správné, ale výsledkem je fakt, že kněží v těchto končinách působící mají úplně jiné starosti…
   Ad „evropské křesťanské hodnoty“… ??? Nejsou dostatečně definovány v Evangeliu?? Je to snad málo? Zatím zkušenosti ukazují, že většina „manuálů“ k chápání Evangelia má své vážné trhliny a nedostatky. Takže vlastně vše, co jde proti Evangeliu, jde současně proti „evropským křesťanským hodnotám“ (pokud však nemáme na mysli „evropské hodnoty“ v pojetí pornoherce Jakuba Jandy)…
   „umění rozlišovat“… Vůbec nereagujete na článek, na nějž jsem nechal o několik replik výše odkaz (dokonce dvakrát). Nevěříte mu? Nebo je počínání protagonistů v něm zmiňovaných podle vašeho názoru v souladu s „evropskými křesťanskými hodnotami“ nebo v souladu s VAŠIMI názory v tomto ohledu?? Rasová nenávist je totiž aplikovatelná oboustranně a obousměrně (například obyvatelé Mostecka a Chomutovska mají mnoho významných zkušeností s takzvanou „pozitivní diskriminací“ – je to region, který spadá pod „moji“ kuratelu, takže o tom leccos vím, nemusíte mi nic vykládat)…

   Reagovat
   • 28.7.2020 (9:25)
    Trvalý odkaz

    Co jsou to vlastně ty „evropské hodnoty.“ Když se člověk podívá na oficiální zdroje, tak ti, co je hlásají, prosazují nejrůznější »multikulti« a »gender« programy či agendy útočící na náš typ rodiny jako základ společnosti a státu. Genderová politika, snaha o rozbití rodinných vazeb, spolu s podporou LGBT, cílí na likvidaci nejcennějších lidských hodnot a následně také na narušení a blokaci duchovního vývoje. Do tzv. „evropských hodnot“ patří rovněž nekontrolovatelná a s tradičními evropskými společnostmi neslučitelná migrace, která je možným dovozem budoucího fašizmu, tentokrát nikoliv v tradiční nacistické, ale náboženské formě. V neposlední řadě jde také o hloupé školské reformy, které úroveň školství neustále snižují. Už nyní je naše kdysi příkladné školství v úpadku. Na starobylé Univerzitě Karlově zkoumají »gender« a maskulinní rysy Ferdy Mravence. To vše v duchu tzv. „liberalismu“, který se přelil do neomarxismu. Je prakticky ideologií oligarchů a dobyvatelů, ohrožujících samu existenci lidstva. Vyhovuje silným, kteří „čerpají dotace,“ a deptá slabé, jelikož formálně právní rovnost v podmínkách faktické nerovnosti prohlubuje faktickou nerovnost, vede ke zbídačení a zotročení. Teď se k tomu všemu přidává protibělošský rasismus. Podle „bojovníků proti rasismu“ je prý rasistická už i klasická hudba a matematika! Zastánci „evropských hodnot“ tvrdí, že matematika podněcuje k rasové nenávisti, protože je doménou bílých.

    Reagovat
    • 28.7.2020 (17:55)
     Trvalý odkaz

     Ano… A nyní vytáhli další zbraň – Covid 19…
     Když to začalo, bral jsem to velmi vážně. Nyní, čím více to sleduji, docházím ke zjištění, že příliš velké množství příliš zásadních skutečností a okolností nějak nesedí…

     Ano. Když nezabírá nic jiného, zvolí se metoda strachu a hysterie. Je celkem logické, že většina lidí má strach mimo jiné z nemoci a především o zdraví. Tady dávám zapravdu svému jinak neúnavnému oponentovi M. H. v tom, že STRACH NENÍ DOBRÝM RÁDCEM. A ti, co to všechno spískali a rozjeli, se rozhodli vsadit především na strach! Kdyby tak hysterickou kampaň rozjeli kolem automobilismu, co se týče statistik úmrtnosti na silnicích, musela by nutně značná část lidstva přestat jezdit auty.
     A kdyby se podobná kampaň rozpoutala kolem diabetu (cukrovky), zkrachovaly by nejspíš všechny cukrovary a pivovary a lidé by sportovali o sto šest… Jenže na tuto kampaň kolem diabetu nebo automobilismu je už příliš pozdě – lidé si na to zvykli a své si nenechají vzít…
     Bylo třeba přijít s něčím NOVÝM, co tu takzvaně ještě nebylo…
     Je to sázka na STRACH, v jehož jménu si lidé nechají vzít i poslední zbytky demokracie…
     (Hybridní válka se vším všudy vedená nekonvenčními zbraněmi…).

     Reagovat
     • 29.7.2020 (6:56)
      Trvalý odkaz

      Radku, ono to začíná být velmi těžké, a to zejména tam, kde komunismus lidi nepoznali. Stát a jím placené „neziskovky“ vytváří na lidi tlak, který je pouze modifikací toho, co tu bylo před rokem 1989 a co je v Číně známé pod označením „sociální kredit.“ Dnes jsou v USA i západní Evropě vyhazováni ze svých míst profesoři, kteří mají pravicové názory, kteří např. hlásají, že existují pouze dvě pohlaví. Když chceš být v Británii státním zaměstnancem, tak při narození vlastního dítěte nesmíš použít „zastaralý“ tiskopis, kde je uvedeno otec-matka, ale nový progresivistický, kde je uvedeno rodič1-rodič2. Jinak na hodinu letíš. Nyní v USA vyhodili z místa ředitele muzea člověka, který řekl, že i nadále bude kupovat umělecká díla jak od bělošských, tak od černošských autorů. To se však nelíbilo soudruhům z BML, tak ředitele z místa odvolali. V Německu je zase tlak na firmy, které zaměstnávají členy AFD, aby je propustili. A tak by se dalo pokračovat.
      Já si na tyto praktiky velmi dobře pamatuji. Mnozí moji vrstevníci, se kterými jsem v mládí ministroval, byli pod tlakem nuceni zapírat svou víru a do kostela začali opět chodit až po roce 1989, kdy komunistický režim padl. My dříve narození to už nějak doklepem, ale pokud budou vyvíjeny tlaky na ty dnešní mladé, kteří ještě nemají mozky neomarxistickými nesmysly, pak mnoho z nich opět ze strachu podlehne. 🙁

      Reagovat
       • 30.7.2020 (21:14)
        Trvalý odkaz

        Otázkou je, zda nehledat hodnoty, které se NEHROUTÍ. …
        _____________________________________________
        Strach ze svobodných voleb měli v naší zemi 42 let.

        Reagovat
        • 31.7.2020 (4:38)
         Trvalý odkaz

         … a mají opět…
         Zvláště v Americe… Proto tak tlačí na korespondenční hlasování a koronavirus je pro ně skutečným „požehnáním“… 😀

         Reagovat
         • 31.7.2020 (5:46)
          Trvalý odkaz

          … ony už tendence tímto směrem jsou lehce patrné i u nás…

          Reagovat
          • 31.7.2020 (6:06)
           Trvalý odkaz

           Viník se nehledá, viník se URČUJE.
           _______________________________
           A může za to Petráček (!)

          • 31.7.2020 (18:02)
           Trvalý odkaz

           Teď zase křivdíte Prof. Petráčkovi vy!

           (Nevím, zda jeho „prsty“ sahají až do Ameriky, ale tuším, že příliš mnoha lidem velmi záleží na tom, aby Trump nebyl dále prezidentem – a u nás mají také leckteří jedinci z voleb „stažené zadky“ – viz volby do Rady ČT a jejich výsledek)… 😀

          • 1.8.2020 (5:01)
           Trvalý odkaz

           Zůstal bych v Čechách. …
           _____________________________
           Každý máme SVĚDOMÍ.

          • 1.8.2020 (5:39)
           Trvalý odkaz

           … a pak že Čechy nejsou „pupkem světa“… 😀 😀 :_D 😀 😀 😀

          • 1.8.2020 (5:50)
           Trvalý odkaz

           Zamést si má každý před svým VLASTNÍM prahem.

          • 1.8.2020 (6:02)
           Trvalý odkaz

           Jasně. Takže v tom případě začněme NEprzněním rodného jazyka (viz níže)…

          • 3.8.2020 (8:04)
           Trvalý odkaz

           Tímhle „przněním“ byl prý znám Africký vůdce Kadáfí. Údajně měl zálibu v tom, získat vždy ženu svého protivníka a soka. …

           Dokud nenaštval Američany, mu to procházelo.
           __________________________
           Svět je malý. Duka a „kost“ zřejmě opět ne „náhoda“.
           🙁 🙁 🙁

          • 3.8.2020 (9:46)
           Trvalý odkaz

           Není koza jako koza… To už byste ve vašem věku mohl vědět, pane… 🙁

           Nebo snad holínky a hodinky…

          • 3.8.2020 (14:47)
           Trvalý odkaz

           Nepochybuji o tom, že to „církevníci“ s ženama umí.
           ____________________________________________
           Jen je SMUTNÉ, když pan kardinál žebrá o „kost“.

           Mlsný PES ???

          • 3.8.2020 (17:42)
           Trvalý odkaz

           … bez komentáře… (raději)…

     • 29.7.2020 (23:21)
      Trvalý odkaz

      Úsměvné na tom je že odpor „fanatiků“ k přijímání tzv. „na ruku“ je veden též STRACHEM.

      Dokonce jsem se setkal i s tím, že na kostelní nástěnce visel text (od kněze), který kritizoval papeže a biskupy a vyzývající věřící (v době Covid-19), aby na ruku nepřijímali (že doslova: Boha je třeba poslouchat více, než lidi).

      Reagovat
       • 30.7.2020 (21:00)
        Trvalý odkaz

        Přesně tak, znovu jsme u DESATERA. (Základem je číslo 10.)
        ________________________________________
        v JEDNOHO Boha věřiti budeš. …

        Reagovat
        • 31.7.2020 (4:36)
         Trvalý odkaz

         Právě – decima versus decimálka… Schválně jsem to tak napsal a vy jste zareagoval přesně podle mého předpokladu! 😀
         Tak kde ještě „vyčarujete“ souvislost (třeba i zdánlivou) s desítkou? Aneb – vědou je dávat věci do souvislostí…

         Reagovat
         • 31.7.2020 (6:32)
          Trvalý odkaz

          Sedm principů spokojeného manželství.
          Autor: John M.Gottman (a Nan Silverová).

          Už jste četl?

          Reagovat
          • 31.7.2020 (17:56)
           Trvalý odkaz

           Ano…
           Leč, není to jediný důvod, proč jsem v manželství (byť atypickém a pro někoho možná i „nepochopitelném“) ŠŤASTNÝ.

           (Být pouze „spokojený“ je málo)…

          • 31.7.2020 (17:59)
           Trvalý odkaz

           … nicméně trochu nechápu, jak to souvisí s desítkou…
           aneb sedm (principů) není deset – tři položky tam chybí.
           A já právě ty TŘI chybějící položky velmi dobře znám! (Aneb – o tom to je…).

          • 1.8.2020 (4:53)
           Trvalý odkaz

           3+7=10, A jsme DOMA.
           ___________________
           Jak prosté. 🙂

          • 1.8.2020 (4:56)
           Trvalý odkaz

           Nepochopil… Škoda…
           (Co také u vás předpokládat, že ano…).

          • 1.8.2020 (5:38)
           Trvalý odkaz

           Kelnar je ženatý, že k němu vztahujete publikaci o manželství??

           Jasně – chcete ze mě vytáhnout, co považuji za ty tři CHYBĚJÍCÍ položky z DESETI principů ŠŤASTNÉHO (nikoliv pouze „spokojeného“) manželství…
           Kdybyste byl schopen přemýšlet, už byste to dávno měl. Jenže se jen sžíráte záští vůči ostatním, takže na to prostě nepřijdete… Váš problém (nikoliv můj)…

          • 3.8.2020 (7:18)
           Trvalý odkaz

           Nevím. Zřejmě má dostatek žen i bez svátostného POŽEHNÁNÍ…
           Nejsem jeho anděl strážný. Zeptejte se na to jeho.
           ___________________________________
           Pokud se ho to „nedotklo“, neměl důvod ZČERVENAT.
           (Ani být vzteklý…)

          • 3.8.2020 (7:19)
           Trvalý odkaz

           Případně mu jde pouze o „image“ a ženy (jako takové) nepotřebuje.

  • 28.7.2020 (21:57)
   Trvalý odkaz

   KarleK, když jsem tázán na Petráčkův článek, snažím se vyjádřit k Petráčkovu článku, když přijde řeč na něco jiného, jasnějšího, konkrétnějšího, snažím se vyjádřit k tomu. Ale pokaždé vyjádřit všechno ke všemu, to prostě nejde. A jak jsem napsal, vzhledem k odlišnému Petráčkovu jazyku a stylu jsou pro mě jeho myšlenky pro mě méně jasné, zároveň mě tam „nepraštilo“ nic, na co bych pocítil potřebu k tomu vášnivě přitakávat nebo oponovat nebo se snažit mermomocí a třeba marně pochopit, tak tak nečiním … tedy až na tu perličku o těch určitě více než stodvacetiletých úporných bojovnících.
   Ten Michal David zpívá něco hrubě nemravného?? – nebo proč je zmíněn?
   S těmi zastánci evropských nebo křesťanských hodnot máte pravdu.
   Fungování farností a Církve vůbec je skutečně vážné a naléhavé téma, ovšem zásadně přesahující možnosti tohoto komentáře. Snad bych jen zdůraznil zanedbanost a perspektivnost církevních škol, které jsou brány lidmi vážněji a mají podle mého názoru snad větší vliv, než kněží ve farní duchovní správě i biskupové. (Jako všechny školy)
   Grétu, Sorosze a Halíka stále omílat nemá smysl, občasná konkrétní zmínka ke konkrétním osobám a skupinám a jejich snahám a slovům a skutkům ovšem v zájmu i té potřebné konkrétnosti může být namístě.
   K tomu rozlišování: snažím se prostě věci poctivě bez nepatřičného zjednodušování a jednostrannosti a bez nenáležitého komplikování vysvětlit. Ale jak se mi to kdy daří, a co kdo pochopí, to je různé, jako v tom podobenství o rozsévači.
   Je nepochybné, že T. Petráčkovi jde o oživení Církve, a o to nám tady jde snad všem, a to se dá vyjádřit jedinou větou, s celým množstvím myšlenek a dojmů s tím spojených je to ovšem u každého z nás více či méně jinak … a jistěže se jednotlivé ty myšlenky a dojmy mohou rozebírat, ne však vše najednou vyčerpávajícím způsobem, a dokonce ne vždy je k užitku to či ono kdovíjak rozebírat (e.g. de gustibus non est disputandum – užitečnost diskusí o gustu je omezená).

   Reagovat
   • 29.7.2020 (6:46)
    Trvalý odkaz

    Děkuji, ztotožňuji se s Vámi. Témat je mnoho a chtít je všechny vyřešit „jednou ranou“, je nemožné.
    Je ale potřeba o nich mluvit, klást dotazy, přemýšlet … Jen tak se může něco posunout, třebas i změnit. A to prof. Petráček dělá a nemalou skupinu v církvi to dráždí. Dštít síru a peklo nic nepřinese. Od RR a KB mnoho pozitivního obvykle nezaznívá, na většinu věcí mají názor hotový. Jak říká jeden z mých synů : od všeho mají klíče 😉
    Jediná věc, se kterou s Vámi nesouhlasím, je text: občasná konkrétní zmínka ke konkrétním osobám
    Stejně jako já vidíte, že především KB ale postupně i RR v podstatě nedokáží napsat příspěvek, kde by někoho neonálepkovali, dehonestovali …
    Hodně čtu a tohle je přesně postup, který vede k těm nejhorším věcem. Nejdříve člověka nějak onálepkuji, pak odsoudím tuto skupinu a končí to tak, že lze tyto nepohodlné třebas i vyřešit jako problém … Zabít Mordechaje Š, Arama Petrosyana, Ivana Ivaniče, Imro Balogha nebo Jana Kofránka je špatné. Vylikvidovat špinavého Žida, prohnaného Arména, kulaka, černou hubu nebo třídního nepřitele – to už jde. Takhle to dodnes chápou antisemité, většina turecké populace, naši „bílí“ spoluobčané, komunisté …
    Ať se Vám daří!

    Reagovat
    • 29.7.2020 (6:59)
     Trvalý odkaz

     😀 😀 😀
     Je vidět, že jsi se od H.M. lecčemus naučil! 😀 😀 😀

     Reagovat
    • 30.7.2020 (10:54)
     Trvalý odkaz

     Ve zpovědních zrcadlech bývá něco jako „Nemluvil jsem bez potřeby o chybách druhých?“. Ale to posouzení, jednak i co jsou chyby, ale zejména kdy a jak je potřeba, k prospěchu věci nebo třeba i k nutné obraně, o těch chybách mluvit, je až zapeklitá otázka. Ve zpovědních zrcadlech se z druhé strany zrcadlící v problematice „cizích hříchů“ – tedy když člověk na hříchu druhého/druhých se aktivně podílí, nebo je odměňuje či chválí, z nich těží, nebo jim nebrání a je netrestá, ač by měl … a kdy by měl? Velmi nejednoduché otázky, ve kterých jsou různé postoje přirozené, a těžko mít někomu za zlé, i pokud v nich ve své horlivosti nebo dobrotě v dobrém úmyslu člověk poněkud ujede … zároveň ale ta ujetí, ať směrem k nemístnému dělání pořádku, nebo k nemístné toleranci ke zlu, nelze schvalovat …. ale přitom shodnout se na tom, co je nemístné, a co ještě místné, je leckdy prostě nemožné.
     A řekl bych, že nějaká míra kritičnosti a rejpavosti je zdravá a dobrá i s tím rizikem a za tu cenu, že se při tom někdy střelí vedle – i když zvlášť u lidí určité úrovně jako jsou kněží – profesoři by si člověk jistě přál, aby těch střel vedle bylo méně, ale zase takovéto posuzování, kdo kdy v čem přestřelil nebo nedostřelil (píši bez čárky, neboť se to navzájem nevylučuje), to je ošemetné. Aneb kázání nebo jakýkoli proslov, který se nikoho nedotkne, je k ničemu … .

     Reagovat
      • 31.7.2020 (4:30)
       Trvalý odkaz

       A vy jste taky komik – „ani jedna kost mu nebude zlomena“… (Pochopte jak můžete nebo nemůžete…) 😀 😀 😀

       Reagovat
       • 31.7.2020 (6:02)
        Trvalý odkaz

        „Kost“ má i jiný význam. Když otec Dominik Duka volá po tom, aby mu na stará kolena dali „kost“ docela nepříjemně si tím naběhl. 🙂

        Reagovat
   • 30.7.2020 (21:59)
    Trvalý odkaz

    Prof. Petráček má jednu KLADNOU a pěknou vlastnost. Staví se ke všemu ČELEM.

    Historie nás totiž učí, že z hlediska PRAKTICKÉHO života (např. Ježíš Kristus) pomáhají a dopředu posouvají svět TI, kdo nemlží a nehledají důvody, proč to či ono nelze.
    _________________________________
    Chytráků je všude plno, ale skutek utek…

    Reagovat
 • 29.7.2020 (5:13)
  Trvalý odkaz

  Můj názor je, že všechny evropské křesťanské hodnoty jsou jasně definovány v Evangeliu. Snahou žít podle Desatera by to mělo začít.
  V tomto kontextu by bylo velmi potřebné rozlišovat, zda to, co je nyní propagandou vydáváno za „evropské“ hodnoty, s Evangeliem skutečně koresponduje (LGBT, stále se zvětšující sociální nerovnosti, genderismus atd.).
  A co se týče mého „odporu“ k migrantům – znovu opakuji a budu opakovat neustále: „Přijď každý, kdo V DOBRÉM (!!!!!!!!!!!) přicházíš!“ Jenže lidstvo se stává stále více OBĚTÍ MANIPULACE ze strany mocných a migranti jsou stejnou OBĚTÍ této MANIPULACE jako my!
  Zkusil někdo z kritiků mých názorů emigrovat do Švýcarska?? Každý, kdo to zkusil a nakonec byl třeba i úspěšný, potvrdí, jakými procedurami (často i „ponižujícími“ z hlediska dnešního chápání svobody) musel projít, než získal švýcarské občanství – (povinnost perfektně zvládnout jazyk, znát historii země, mnoho prohlášení ve smyslu, že budu zachovávat zákony a tradice země atd., atd.).
  Kdyby se to praktikovalo tímto způsobem, neřeknu ani „bů“… Copak Švýcarsko není vyspělou demokracií, že si ostatní Evropa nehodlá vzít v tomto smyslu příklad??

  Reagovat
  • 29.7.2020 (6:31)
   Trvalý odkaz

   Podmínkami získání švýcarského občanství je 10 let legálního pobytu ve Švýcarsku, žadatel musí být dobře integrován, nesmí ohrozit vnitřní nebo vnější bezpečnost Švýcarska, musí respektovat hodnoty federální ústavy, být schopen komunikovat v národním jazyce, a to jak ústně i písemně, atd. atd. Ve Švýcarsku např. nemohou získat občanství a stát se naturalizovanými Švýcary lidé, kteří pobírali v posledních letech sociální dávky, dokud peníze nevrátí státu nazpět. S vidinou švýcarského občanství se také může rozloučit každý, kdo byl odsouzen k delšímu trestu než tři měsíce podmíněně.
   Já si myslím, že je to naprosto oprávněné, ale levicoví šílenci tvrdí, že je to diskriminační a v rozporu s „evropskými hodnotami“. 😉

   Reagovat
  • 30.7.2020 (11:42)
   Trvalý odkaz

   Ano, je správným východiskem vycházet z Evangelia. Ale neodvažoval bych se v současnosti jakkoli ztotožňovat evropskost s křesťanskostí, velké části Evropy včetně zemí českých je křesťanství z jasně větší části ukradené, v části zemích všelijak na hraně třeba půl napůl jednak v celkovém postoji ke křesťanství, jednak i u těch věřících nebo sympatizantů v tom, co a jak z křesťanství berou. A kádrovat a vychovávat a diskriminovat lidi odjinud k patřičné assimilaci logicky může znamenat k evropské bezbožnosti a zvrácenosti (včetně umělých potratů, sexuální revoluce a LGBT… ), a je logické, aby to pokračovalo i na nás, domorodých křesťanech, abychom se náležitě přizpůsobili …. i když to už se vlastně v různých evropských státech různým způsobem děje, jen se to může stupňovat.
   Čili logicky je to jak v jednotlivých státech, tak případně i v nějakých jejich skupinách, jako je např. EU, přednostně záležitost nalezení vybudování vnitřního pořádku – i zápasu o toho, jakého, a teprve druhotně toho, jak by se měli kádrovat a vychovávat a diskriminovat lidé odjinud. Ale za současné situace …. podle čeho a k čemu???? My si k tomu můžeme a máme říkat své, ale jsme tu jen menšinou … . Takže logicky za současné neutěšené vnitřní situace prostě jednoduchý, dobrý a neproblematický postoj k příchozím prostě neexistuje a nemůže existovat a nezbývá než to nějak kompromisně taktak všelijak lépe nebo hůře šolichati a nepřeháněti na žádnou stranu, i když i já bych v skrytu duše rád některé imigranty vrátil do země původu, zejména ty, kteří jsou nejvíc proti imigrantům … .

   Reagovat
   • 30.7.2020 (22:43)
    Trvalý odkaz

    To máte jako s každým „HOSPODÁŘEM“.

    Stejně, jako se VY díváte na imigranty (snadno nabyl), se můžeme dívat na VŠECHNY církevní reprezentanty (kněze, biskupy i samotného kardinála Duku) užívající církevních „statků“.

    Reagovat
   • 31.7.2020 (8:07)
    Trvalý odkaz

    Odpůrci práva nenarozených dětí na život mají převahu v Organizaci spojených národů, „lidskoprávní“ organizaci Amnesty international, Světové zdravotnické organizaci (jejíž propotratovou činnost veřejně popsali přímo její členové), Evropské unii (ta vyžaduje po svých členech legální potraty na požádání, Polsko a Malta se však drží, EU uvedla: „Prosím zaručte přístup k bezpečnému a legálnímu potratu pro každou ženu v EU“, což je samo o sobě lež, protože potrat pro matku není nikdy bezpečný. Evropská unie vlastně říká polským dětem: „Kdyby to bylo na nás, tak jste byly roztrhané na kusy“) a v Mezinárodním měnovém fondu. Lze to jednoduše ověřit na jejich oficiálních webech. Tyto organizace dlouhodobě vyvíjejí silný tlak na země, které životy nenarozených dětí chrání. Označují tyto vraždy jako jakási „reprodukční práva“ žen. Jako argument používají údajně vysokou úmrtnost při nelegálních potratech. Francouzský prezident Macron dokonce chtěl proti Polsku zavést hospodářské sankce.
    „Lidskoprávní“ organizace tvrdí, že potrat je nezbytná lékařská péče a jeho zákaz označují za porušování lidských práv. A když s tím někdo nesouhlasí či je za to kritizuje, tak z něj média velmi snadno udělají nepřítele lidských práv. Osobně jsem si ve svých čtrnácti letech pod vlivem mainstreamových médií myslel, že Trump je ten špatný a Clintonová ta dobrá. To proto, že jsem vůbec nevěděl o tom, že Trump je proti potratům a Clintonová je podporuje bez omezení.
    Více na:
    http://www.duseahvezdy.cz/2020/06/03/jak-potratari-ovladaji-klicove-mezinarodni-organizace-a-zneuzivaji-pandemii/#more-27315

    Reagovat
    • 3.8.2020 (7:13)
     Trvalý odkaz

     Přesně tak, proto jsem se také tehdy zeptal pana kardinána PŘÍMO, zda to byl ON, kdo zakázal odsloužit MŠI svatou v Týnském chrámě. Nepopřel to a vysvětlil:

     „Tzv. Hnutí pro život nešlo ani tak o život, jako o politické cíle, proto jsme se rozhodli tento pochod mší sv. nepodpořit.“

     http://hajny.webpark.cz/biskupum.html
     _________________________________

     Na rozdíl od svého nástupce (pana kardinála Duky) se ON s lidmi alespoň BAVIL.

     Reagovat
 • 30.7.2020 (6:38)
  Trvalý odkaz

  – neznám pravidla ve Švýcarsku
  – souhlasím s tím, že každý, kdo chce u nás žít, má dodržovat zde platné zákony, naučit se něco z historie, trochu jazyk …, dodržovat jakási závazná pravidla
  – nesouhlasím s tím, aby někdo křičel dopředu, že nikoho zde nechce, že každý žadatel je an sich terorista, …
  A druhá strana věci:
  – existují taková pravidla a jsme vůbec schopni je vytvořit (něco asi jo, třeba po švýc. vzoru) ?
  – jsou ti, kteří po nich volají těmi, kdo je už teď sami dodržují?
  – jsou ti, kteří je nedodržují, pro ostatní občany „špatnými“ nebo to jsou hrdinové?
  – jak se v tomto směru prezentuje církev, která by měla být solí země?

  např. : proč se kard. Duka veřejně setkává s člověkem, který se nedokáže omluvit, i když mu to soud nařídil a naopak ty, kteří s ním nesouhlasí, trestá „poloutajeně“ bez jasného vysvětlení?
  Už jste někde zaznamenali, k jakým došlo opatřením, aby se nestalo, že nemocný biskup bude dva roky ve funkci neschopen řešit tak závažný problém jako je sexuání zneužívání?

  Je to o zametání si před vlastním prahem, je to o autoritě církve (alespoň morální), je to o každém z nás. A prof. Petráček jako kněz a člen hierarchické církve tak svými články dělá.

  Reagovat
  • 30.7.2020 (9:49)