PublicistikaZpravodajství

Katolíci píší TV Nova kvůli nevhodnému zobrazování křesťanů v seriálu Ulice.

Otevřený dopis podepsaný bezmála třemi tisíci katolíky obdrželo ve středu vedení TV Nova. Věřící v něm upozorňují, že tvůrci seriálu Ulice předkládají divákům zcela pokřivený obraz o životě křesťanů v naší zemi.
„Na seriál Ulice se obvykle nedíváme, ale když jsme si jej náhodou pustili, všimli jsme si, že je něco špatně. Chtěli bychom v křesťanském duchu vyzvat tvůrce k nápravě,“ uvádí se v úvodu dopisu, který má redakce Tisíckráte k dispozici. Kritizují diskriminaci katolických diváků, kteří si v postní době odepřeli sledování seriálu. Bezplatně je totiž možné sledovat jen deset posledních dílů.„Požadujeme rozšíření na alespoň čtyřicet dílů, abychom to stihli dokoukat,“ vysvětluje mladá maminka dvou dětí Jana.
Největší problém však představuje dějová linka věnující se rodině Maléřů.
„Je to katolická rodina a přitom jsme ji nikdy neviděli modlit se před jídlem, nikdy v pozadí nehraje Proglas ani neběží TV Noe. Nikde není jediný křížek ani Bible. Když mají problémy, neřeší je jako všichni katoličtí manželé společnou modlitbou, ale otec rodiny Martin Maléř po hádce s manželkou pravidelně odchází do hospody, kde si čistí hlavu. To ze svého okolí neznám,“ rozčiluje se jedna ze signatářek Marie z Brna.
Katolíkům také nesedí, že věřící je v rodině pouze manželka. „Takové rodiny neexistují. Buď chodí do kostela oba, a nebo by druhý z partnerů po několika dílech konvertoval,“ uvádí autor několika knih o manželství Miloš Szabo.
Diváci ve svém dopise také požadují, aby se do seriálu vrátila linka faráře, který by doprovázel osudy hrdinů. Zároveň však požadují, aby byla tentokrát vykreslena v pravdivém světle.
Problémům ve vyobrazování katolíků se již v minulosti věnovala i Česká biskupská konference. „Dopis věřících vítáme. Na seriál se sice pravidelně nedíváme, ale nesrovnalostí jsme si také všimli. Je to nebezpečné zejména pro mládež. Rodina Maléřů v pátek běžně konzumuje maso. Otec se chová jako násilník místo toho, aby nastavil druhou tvář. Když se v rodině objeví kleptomanie, měli by to řešit modlitbou a nechat sloužit mši svatou, a ne navrhovat psychoterapii. Nepovažujeme také za vhodné, že katoličtí rodiče podporují dceru Rozinu v modelingu. Vrcholem je pak situace, kdy věřící matka poté, co se dozví, že dcera měla předmanželský kontakt s chlapcem nevyjasněné sexuální orientace, začne řešit možnosti antikoncepce. V opravdu katolických rodinách by se ale rozvinula debata o svátosti manželství, čistotě nebo povolání k zasvěcenému životu,“ uvádějí biskupové v oficiálním vyjádření na stránkách www.cirkev.cz.
Vedení TV Nova se chystá částečně vyjít věřícím vstříc a zařadí seriál Ulice i do nedělního programu, aby diváci mohli vidět, že se Maléřovi chystají do kostela. „Pokud to ale bude psát stejný scénárista jako doposud, určitě se ráno pohádají a přijdou pozdě. Katolíkům to dobré jméno neudělá,“ obává se jeden z mála mužských signatářů dopisu Tomáš Káňa z Pardubic.

 

96 komentářů: „Katolíci píší TV Nova kvůli nevhodnému zobrazování křesťanů v seriálu Ulice.

 • Bylo by strategické, přidat do scénáře přípravu na biřmování, které by se někdo z filmové zúčastnil.

  Běžný český nevěřící divák by si jí prošel, ani by nevěděl jak.
  Počítám, že kdyby se na této části scénáře podílel třeba Vojta Kodet a sám by tuto pasáž sehrál, musely by desítky procent diváků přijmout do svých životů Ducha svatého i kdyby se jim nechtělo.

  Reagovat
  • Není to „nový“ nápad. Pan Dr. Grygar s V.Železným pracoval už v 80.tých letech („Okna Vesmíru dokořán“) a měl ho i on za velice aktivního a učenlivého člověka. Už tehdy prý sledoval vysílání rakouské televize a učil se, jak dělat zábavné pořady. Když kdysi Nova vysílala pořad o „výměně profesí“ (divácky sledovaný), přišel jeden z farníků (který na Nově pracoval) za P.Jiřím Reinsbergem, zda by si s ním nemohl jeho „kněžskou profesi“ na jeden den někdo ze soutěžících vyměnit. V podstatě to asi bylo zamýšleno i jako reklama pro církev. nebo to tak alespoň bylo nabízeno. Pátera Reinsberga to však HODNĚ „nadzdvihlo“, protože to nebylo PRAVDIVÉ. Dokonce to pak dával jako příklad toho, že kněžství „vyměnit“ nelze. To je podstata bytí člověka. Ne pouze „profese“ či jen „práce“. Pravdivé není, když se „to“ pouze „hraje“. …

   Reagovat
  • myslím že nejlepším adeptem na roli faráře by byl otec Zbigniev. Do seriálu by jej přeložili jako kněze na misie.

   Reagovat
 • A na ty fotce jsou ti herci ze serialu nebo ti pisatele otevreneho dopisu? (nemam doma tele) 🙁 🙁 🙂

  Reagovat
  • Já taky nemám doma tele. Z posledního telete už vyrostla kráva.

   Reagovat
   • No to teda nonazdar. Teď se děsím, co vyrostlo z mého posledního telete. Představa, že je z něj v jeho 22 letech vůl, je děsivá……. 🙁

    Reagovat
     • Děkuji. Slovo duchovního vždy povzbudí a dodá naději. 🙂

      Reagovat
       • Copak lesní pracovník, ten umí povzbudit opačným směrem. Ale nebýt takových lidí jako on, to bychom to pak mi ostatní měli moc jednoduché, že jo 🙂

        Reagovat
       • Pan Špačku, (pakliže jste tedy kněz), když sloužíte mši, sloužíte ji i pro SEBE. Placen jste však za to, že plníte odkaz Krista, ne za to, abyste z lidí dělal „voly“…
        ____________

        Ve smyslu zdejšího humoru: jakkoli mi může lichotit, že se dovoláváte svého „kouče“, není posláním hajného „střílet špačky“… Nejste PTÁK, ale člověk. Máte svědomí i vědomí vašeho setkání se s pravdou (po smrti) v Nebi. Myslete prosím více na to, co Vám říká vaše svědomí, než co by dodal či řekl pan Hajný. Život je daleko více o lásce (k Pravdě), než „o strachu“, co by řekli jiní. … Nemyslíte?

        Reagovat
        • Duchovní správce ve farnosti pana H. musí být svatý člověk.

         Reagovat
         • Tohle zde včera nebylo … + zmizely některé moje reakce.
          ____________

          Svatý? Každý člověk má být svatý 😉

          Reagovat
          • Zmizelo toho vic: muj, Magdin, Vasich textiku nekolik. Asi nejaka technicka chyba.

          • To jo, ale ne každý má svatou trpělivost.

          • Asi začala redakce cenzurovat…musíme se lépe chovat.

          • To je fakt. Cetli jste knihu Antonina Pridala Kouzlo nechteneho? Slysela jsem z ni nedavno uryvek v radiu v podani autora. To byla (prominte) strasna sranda.

          • Děkuji za Vaši upřímnost. I to je posun. … 😉

           Vážím si toho. Díky.

    • Upřímně vzato, ani duchovní nemusí být nutně „vůl“. Např. i P.Jiří Reinsberg mluvil o tom, že člověk žijící v celibátu sexualitu zakouší a i ve vysokém věku vnímá, že „je jaro“ a pod.

     Podobný důvod, jako ta farářka anglikánské církve, která se nevdala (ač mohla) a žila v celibátu, vědomě usměrňovat a řídit svůj život, neznamená, že z „býka“ musí být „vůl“.

     Reagovat
     • Není nad to řídit se heslem: vůbec nevím, o čem je řeč, ale budu vám do toho kecat do omrzení….

      Reagovat
       • Ano. Ještě že i Darwin došel k závěru, že z miminek (lidí) rostou lidé a ne skot.
        V pohodě.

        Reagovat
        • Uáááááááá – držte mě, nebo z něj udělám dva ještě vošklivější (pro neznalé – citát z filmu Slunce, seno…) ???

         Reagovat
         • Ale no tak… nenechte prchlivost cloumat svým majestátem ????

          Jinak výše uvedený má ze znalostí Darwina eminenter, ze smyslu pro humor insuficienter ?

          Reagovat
       • Cele to vzniklo tim, ze nam unikla dulezita informace: pan Hilarius je soukromy zemedelec.

        Reagovat
        • Aha, vzhledem k tomu, že vedeme ironickou diskuzi, mě to nenapadlo. Ale nevadí, alespoň jsme se pobavili. ?

         Reagovat
         • Jasne. Ja jsem tu repliku o krave nejdriv nepochopila.

          Reagovat
 • Naštěstí „Ulici“ nesleduju… ani bulvární TV Nova. Sleduji jinou televizi, která také začíná na „No“, ale končí na „e“?.

  Zažil jsem jednou v hodině náboženství menší šok, když jsem se bezelstně zeptal dětí, zda doma koukají na Televizi Noe. Koukali na mě, jako kdybych spadl z višně. Pak se osmělila jedna dívenka, přihlásila se, a pravila: „Pane faráři, asi jste myslel Televizi NOVA, že?“ No hrůza, děs běs! ?

  Reagovat
  • Mezi námi a teď bez nadsázky, ČT je bulvární docela také, Noe nemá dynamiku a je vcelku nudná, fádní, k pestrosti a má daleko. A aby chytla za srdce běžné diváky, na to nemá nápady.

   Reagovat
   • Máte pravdu, jeden si nevybere. A čistě mezi námi – a též bez nadsázky – ještě že máme tu TV Barrandov ???.

    Reagovat
    • Naprostý souhlas, chlapi – fakt si jeden nevybere. Já se na televizi skoro nekoukám, ale přiznám, že si občas pustím ten tolik zatracovaný Šlágr. A musím říct, že to není vůbec špatné. Třeba včera – po dni plném negativních zpráv – pustím Šlágr – a Karel Peterka zpívá vyznání Panně Marii. Nádherné pohlazení po duši. A takových pohlazení už jsem tam našla mnoho. Vůbec bych se nebála nazvat tuto stanici křesťanskou, neboť v ní vystupuje mnoho lidí, hlásících se ke křesťanství, kteří svým životem vydávají svědectví víry – např. manželé Ducháčkovi. Zábavné pořady jsou vtipné, nikoli však vulgární či nevkusné. Samozřejmě že ne vše má uměleckou úroveň (však na to se nemusí nikdo dívat), ale oproti tomu, co produkují ty všechny ostatní televize, o kterých tu byla řeč, se to dá. 🙂

     Reagovat
     • Což o to, zbožné písničky dávají leckde, ono je to takové módní, líbivé a umělecky působivé, obracet se jakoby k Bohu, když už se oposlouchá „ich forma“ i „er forma“. Ale najít kanál, kde by byla dostatečně zbožná předpověď počasí, to je kumšt. Samé fronty, níže a výše, místo aby byly zdůrazněny skutečné příčiny počasí, například že zítra sešle Bůh déšť na spravedlivé a pozítří na hříšníky. zatímco na dobré bude svítit slunce.

      Reagovat
  • Teď si tedy nejsem jistý, jestli jste podobně jak M. Hajný přešel do vážné roviny, anebo jestli navazujete na ironii článku a stylizujete se do způsobu myšlení autorů té fiktivní petice.

   Zeptal jste se dětí ve škole taky na to, jestli doma kupují katolické rohlíky, jezdí katolickým autobusem a nosí katolickou obuv?

   Reagovat
 • No nevím, teda jenom snad vím to, že ji kdysi po sametovce založil jakýsi Vladimir Ilyich Iron Man, čili Vladimír Iljič Železný Muž… (což je skoro jako Steel = Ocelový = Сталин, ale prý to nejsou totožné osoby). Víc opravdu nevím… jo a spolu s jakousi TV Sekunda (či Tercie?… či Prima???) patří k té pověstné 4. cenové skupině našich (mas)médií.????

  Reagovat
  • Jeden moudrý člověk kdysi napsal, že televize Nova představuje největší ohrožení zbytků kulturnosti této země. A vyjádřil obavu, že její debilizační účinky na masového diváka se časem projeví nejen v preferencích estetických, ale i politických. Volič odchovaný Novou bude snadnou obětí populismu. Poulismus totiž není ničím jiným, než převedením principu kýče z estetiky do politiky.

   Tož, asi tolik ke kanálu Hov.. (pardon Nova).

   Reagovat
   • … jo, to nejdůležitější jsem nenapsal. ANO, jeho obavy z politických preferencí se naplňují …

    Reagovat
     • V Nebi bude líp určitě 🙂 Do té doby chvíli tak, chvíli onak. …
      Ve škole nás (to jsem byl malý kluk) sice učili, že ráj na Zemi bude, otázkou přesto je, zda „ráj na Zemi“ není jen (ač pěkná) utopie a „sliby“, kterými nás „nikdo nezarmoutí“.

      (Česká pořekadla vždy tvrdila: „bez práce nejsou koláče“ a „všude je chleba o dvou kůrkách“ – a docela tomu věřím. …).

      Reagovat
     • Líp bude, ale jak komu. Někomu ANO, jinému sorryjako. ?????

      Reagovat
       • Kecá!!!!
        Zahlédl jsem nedávno v televizních novinách záběry z jejich sjezdu.
        Těch pindíků, co tam ukázal byl plný sál …. ?????

        Reagovat
   • Říkala maminka spisovatele Aloise Jiráska: „Ale Lojzíčku, ono to tak nebylo.“ „Já vím maminko, ale lidem se to tak líbí.“ odpověděl ji údajně spisovatel. … Problém bude v tom, že ne vše, co se nám líbí je nutně i pravda.

    Spíše si myslím jde o pravdivost (třeba i vtipu), než vtipnost za každou cenu.

    Reagovat
    • Mnóóó …. Vono pokud je něco pravda, pak už to asi není vtip. 😉
     Apropó, znáte nějaké vtipy o blondýnách, nebo o policajtech? Já teda ne, všechno je to bohužel pravda …. 🙂

     Reagovat
      • „Mystifikujete a nejste pravdivý.“ Kdy jste mě viděl se jim smát?

       Reagovat
       • Neviděl. Pro mne jste virtuální stejně, jako tento web. … Kdysi jsem s jednou z blondýn chodil, tak v tom byla spíše má vlastní zkušenost. I když tomu osud nakonec chtěl jinak, je férové říci, že to byla hodná holka. … Svým způsob lze říci, že právě vtipy jsou v jistém smyslu vyjádřením RESPEKTU. Vtipu, který je pravdivý, se totiž smějeme právě proto, že jde o způsob, jak se vyrovnáváme s realitou.

        Reagovat
        • „Hloupost“. Lze se normálně smát i vtipu, který není pravdivý.

         Reagovat
         • Já se vůbec nepravdivým vtipům nesměji. ? ? ?
          Jsem virtuální blondýna, s červeným diplomem, pracuji u policie a za mlada (tehdy ještě hodná holka) jsem chodila s jedním hajným.

          Reagovat
          • Cha Cha.Mystifikujete a neříkáte pravdu. Jiří Reingsberg říkaval: Jednou měř dvakrát řež. Kardinál Duka na to má ale jiný názor, viz. http://hajny.blog.respekt.cz/vola-do-nebe/

           V první řadě je důležité ( potřebné ) být PRAVDIVÝ. K sobě, k druhým, k Bohu. Důležitá není cesta, ale CÍL. PRAVDA jde ruku v ruce s LÁSKOU, tím spíše je život o LÁSCE ( k Bohu, druhým, k sobě ) než o vtipu. Navíc nevtipnému. Hřích tedy lze přemoci pouze láskou než blbým vtipem. Nicměné primární má být OSLAVA Boha. Ne oslava naše. Má smysl to dělat POCTIVĚ a být PRAVDIVÝ. Odkazovat na kumpány pana Kelnara smysl nemá. Proč asi ZČERVENAL? Jeho svědomí, jakožto NEJVYŠSÍ MRAVNÍ INSTANCE nebylo nutně horší než to naše, ale především je důležité být PRAVDIVÝ.

          • A na závěr: BŮH MÁ LIDI RÁD.

          • Vy všichni tři přede mnou,asi jste zapomněli, že i Darwin došel k závěru, že z miminek (lidí) rostou lidé a ne volové. Takže vám nevěřím!
           🙂

          • ?????
           Karle Beer Von Beer ten Váš komentář na mou blondýnu byla podpásovka.
           Málem jsem to sežral i s navijákem v domnění, že zde opět flatuloval Hajný.
           Klobouk dolů!!!!!!!
           ?????

          • Ríle: Hodná holka je hodná holka. Z pohledu věčnosti je duše člověka pouze jedna.

           Karle, děkoval jsem a znovu děkuji. Moji reakci „někdo“ vymazal. Máte pravdu. Jiří Reinsberg byl moudrý muž.

         • Já mám strašně ráda tento pravdivý: Poslala manželka programátora na nákup. Aby to nezapomněl tak mu to napsala „Kup chleba, a když budou mít rohlíky, tak jich vem deset“. A protože měli rohlíky, tak programátor, přesně podle návodu, koupil deset chlebů. Zajímavé je, že tomuto vtipu se všichni smějí, jen programátoři ne. a nikdo nevíme proč.?

          Reagovat
          • Já se chechtám a to jsem bývalý programátor, dnes už jen administrátor!

          • Asi nejsem z lidí, protože mně trvalo vícero přečtení, než sem pochopil ten vtip.

          • Buď v klidu – i programátoři jsou druh lidí.

          • Programátoři jsou skvělí a já je miluju. Je to můj syn a nastávající zeťák. Ačkoliv jim musím vše překládat do nul a jedniček, přesto si s nimi bezva rozumím (omlouvám se všem neznalým řeči programátorů). Ale sranda musí být ?????

          • Karle, pokud jsi technik – strojař nebo podobně, tak – a to není nic proti nikomu, ale technici tomu moc nerozumí. Můj manžel je strojař par excellence a tomuto druhu humoru vůbec nerozumí. (ale červený diplom fakt nemá….)?

          • Nejsem strojař ani nic takového….a přece mně to trvalo.

 • Na Ulici se nedívám, takže nevím, co se tam řeší. Ale takové případy, kdy si jde manžel po hádce s manželkou čistit hlavu do hospody ze svého okolí znám. :-)))

  Reagovat
  • Já se na ulici dívám pokaždé, když vykouknu z okna.

   Reagovat
     • Tak to se máte – vidět z okna zahradu či náměstí je mnohem romantičtější, než rušná ulice.

      Reagovat
 • O tolik jsem přišla!!! A to je proto, že děti odhlasovaly, že se TV zruší a že na sportovní zápasy se budou dívat on-line…

  Reagovat
  • Já myslel, že sport není k dívání, ale ke sportování. Asi je dnes jiná doba.

   Reagovat
 • A o kdyby TV Noe také vyprodukovala nějaký podobný seriál, ovšem vhodný pro katolíky?

  Reagovat
 • Mám existenční krizi! Mí rodiče podle článku neexistují. Jak jsem se tu tedy ocitla? Za kým to jezdím na návštěvy?

  Reagovat
  • Erendis, ty hlavně potřebuješ najít muže pro svůj život, poté tvá krize odejde.

   Reagovat
 • Nahodou jsem v Ulici viděla poprvé v životě Breviář. Teda jestli to opravdu byl ten pravý. A s tím farářem to bylo možná podle pravdy. Vždycky je zlákají ženské.

  Reagovat
 • Katolici s Belobradkem se uplne zblaznili, Tv neni kostel, jenom blba hra!!

  Reagovat
  • Vzpomínáte na paní Bobošíkovou ??? (Tehdy o Vánocích?)
   3 dny nevysílala televize a padla z toho vláda… Lidé jsou na „pohádky“ zvyklí. 🙂

   Nemůžete vzít lidem to, co k životu mít potřebují.

   Reagovat
 • tak jak ctu ten clanek, tak s tema katolikama je fakt sranda. Nebo je to mysleno vazne a ja to nepochopila?

  Reagovat
  • Sranda je s těma, co vymýšlejí takové fabulózní články.

   Reagovat
  • Marie, pochopíš, když si přeložíš větu, která je úplně na začátku stránek pod nápisem Tisickrate:
   Se non è vero, è ben trovato.
   Je spousta katolíků, kteří to taky nepochopili, a je jeden katolík, který si myslí, že to pochopil, ale vlastně nepochopil vůbec nic. 🙂

   Reagovat
   • „Co není pravda, bude prokázáno…“

    _____________

    Otázka „klíčová“ – co když to však s tím Turínským plátnem potažmo s Ježíšem Kristem PRAVDA JE ???
    ( hajny.webpark.cz/shroud/shroud.html )

    Reagovat
 • Musím se přiznat k jedné věci – na sklonku Adventu roku 2011 jsem se díval na zprávy. Najednou se začaly ozývat z televizoru dost divné bzučivé zvuky a kolem se začal šířit puch spálené izolace (televizor značky AKAI, rok výroby 1988). Pochopil jsem, že se děje něco nepatřičného a televizor ihned vypnul a vytáhl přívodní kabel ze zásuvky. Řekl jsem si, že po Vánocích s tím „něco“ udělám. A tento stav stále trvá, televizor používám jako podstavec pro květinu a už bych nespočítal, kolikrát do něho zatekla voda. Vůbec mi nechybí, veškeré informace získávám ze sociálních sítí a jsem rád, protože mám přístup k názorům i extrémně opačným z protichůdných zdrojů, a na základě vlastní úvahy a rozumu si tak utvářím své vlastní postoje. A mám pocit, že od té doby jsem také víc v pohodě a nezávislejší…

  Reagovat
 • Katolíci píší TV Nova a Tisíckráte píše katolíkům. …
  (O nevhodnosti nevhodného.)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *