PublicistikaZpravodajství

Přesunutí slavnosti sv. Josefa půst nezkrátí. Triduum začne Zeleným pátkem.

Přesunutí slavnosti svatého Josefa o jeden den z neděle 19.3 na pondělí 20.3. vyvolává zmatky a záchvaty úzkosti.

Tento krok pro Tisíckráte.cz objasnil otec Karel Janů ze Slavonic: „V posledních letech si věřící čím dál častěji stěžují na nepřiměřeně dlouhou dobu postní. Neděle, které jsou z postu vyjmuty, přestávají stačit a čas mezi nimi se poctivě postícímu se katolíkovi může zdát nesnesitelně dlouhý. Proto, když svátek sv. Josefa připadl právě na neděli, logickým krokem bylo přesunout jej na pondělí a věřícím tak trochu v postu ulehčit, a to ať už se postí sebezáporem, nebo intenzitou modlitby, která v době slavností může být tím pádem nižší,“ slavonický kněz.
Zařazením slavnosti hned za neděli navíc došlo k věci v postu nevídané – dvěma dnům vyjmutých z postu za sebou, vyjmenovává Janů další výhody. Právě tato skutečnost však způsobila první z komplikací. Tisíckráte cz, se podařilo zjistit, že přesunutí slavnosti zmátlo nejednoho věřícího.

Pan Pepa P. se například svěřil: „Včera jsem ve svém oblíbeném restauračním zařízení „U Křížku“ slavil svátek svého jmenovce a patrona, svatého Josefa. Oslava se poněkud protáhla a já jsem kvůli postní době nechtěl, aby rozmanité nápoje přišly vniveč. Proto jsem je všechny těšně před půlnocí dopil, včetně zbytků po již odešlých kamarádech, což normálně nedělám, neboť při sobě vždy nosím prázdnou PET lahev, do které nedopité nápoje sliji a odložím si je tak na později. Druhý den mi pak bylo zle, protože jsem to do sebe všechno naráz kopnul. Navíc se ozvali od Křížku, že tam mám z neděle dluh. Myslel jsem, že mě pozvali kamarádi ku příležitosti mého svátku, jenže se také dozvěděli, že je slavnost sv. Josefa až v pondělí a útratu za mě tedy nezaplatili,“ vysvětluje nemilou situaci pan Pepa.
Není to ojedinělý případ, kdy přesunutí slavnosti z neděle na pracovní den, působí problémy. „Pochopitelně je nutné, aby půst trval 40 dní. Pána Ježíše se na poušti taky nikdo neptal, kdy zrovna má jeho pěstoun svátek. Bude tedy potřeba dobu postní o den prodloužit, což bude mít za následek nepatrné posunutí v pořadí Velikonočních obřadů. Čtvrtek je letos obyčejným dnem postu, který bude následován Zeleným pátkem, Velkou sobotou, Bílou nedělí a Pondělím zmrtvýchvstání. Předpokládám, že tato drobná úprava může věřící zaskočit, ovšem budeme se ji snažit dát vědět dostatečně dopředu skrze informování na nástěnkách v kostelích, popř. inzercí ve farních časopisech. Tím by se zmatky měly minimalizovat,“ věří otec Čekal z Ratíškovic.

Kvůli posunutí Velikonoc o jeden den poslanci zvažují mimořádné zařazení nového svátku v podobě Velikonočního úterý. „I věřící mají právo na mrskut,“ zdůraznil předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola, který chce novelu prosadit již v prvním čtení.

127 komentářů: „Přesunutí slavnosti sv. Josefa půst nezkrátí. Triduum začne Zeleným pátkem.

   • Dík za uznání! Laskavé křesťanské slovo od kamaráda vždy zahřeje.
    Plivanec do obličeje od … (nevíte někdo co je opakem kamaráda?) … má v podstatě stejnou váhu.

    Reagovat
    • Důkaz místo slibů.
     Uveďte, prosím, v čem je text vtipný.
     ___________

     V opačném případě (slovy pana kardinála Vlka): „očerňujete“. …

     Reagovat
     • „Německý národopisec L. Röhrich rozdělil anekdoty podle toho, jaký rozpor vyjadřují: vtipy, které vyjadřují konflikt s jazykovou normou (slovní vtip, „nechtěný“ humor a td.), konflikty s logikou, dále konflikty s realitou („lhářské“ vtipy, „černý“ a „šibeniční“ humor), s konflikty se sociální, náboženskou a etnickou skutečností atd.“

      „Německý národopisec Hermann Bausinger se pokusil o rozdělení anekdot podle řešení konfliktu, který postavy vyjadřují. Rozlišil několik typů humorek a anekdot a snažil se je v
      yjádřit schématy. Rozeznává tři hlavní druhy a k nim ještě přiřadil další podtypy, jakési odrůdy hlavních typů. Tyto hlavní typy označuje termíny forma s vyrovnáním (Ausgleichstyp), forma se stupňováním (Steigerungstyp) a konečně forma s napětím (Spannungstyp).“

      https://is.muni.cz/el/1421/jaro2009/ETMB18/Technika_anekdoty.pdf

      Z uvedených citací je zřejmé, že rozebírat vtipnost jsou schopni pouze Němci.

      Reagovat
      • Hm, asi máte pravdu. V životopisech a připomínkách pana kardinála Vlka bylo, že též přispěl ke sblížení mezi Čechy a Němci. …

       Důvod, proč mně osobně text vtipný nepřišel, jsem opakovaně popsal (vysvětlil) níže. Čistě technicky proto, že právě „na Zelený čtvrtek“ byla ustavena JK Eucharistie, potažmo církev. Vtipkovat ve smyslu, že „to lze klidně vynechat“ jinými slovy říká, že lze klidně zrušit církev/církve, resp. to vtipkuje s odkazem Krista: „VEZMĚTE a jezte z toho VŠICHNI.“
       ___________

       Ale což, třeba si někdo alespoň uvědomil, že JK kdysi dávno žil a „cosi“ řekl. …

       Reagovat
 • …“Čtvrtek je letos obyčejným dnem postu, který bude následován Zeleným pátkem, Velkou sobotou, Bílou nedělí a Pondělím zmrtvýchvstání“…

  … to je Genitální, pardon překlep, Geniální!!!

  A pak že církev naše přesvatá
  nepružná je a kostnatá …

  Ať to od teď někdo zkusí říct, a uvidí, dostane na hubu!

  Navíc, konečně je tak zkřesťanštěno i dosud pohanské pondělí! Už se těším, jak brzy ráno vletím na své holky a umně upletenou žílou, je kolem páté ráno, přivedu ke zmrtvýchvstání!

  Reagovat
  • Můžete hned zrušit i křesťanské církve a zavést islám, protože křesťané půst, duchovní život i svoji víru pouze předstírají.

   Reagovat
    • Papoušek: „Cos to udělal, Pepiku?“
     Hajný Mikovec: „Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju“
     ( Jára Cimrman – Němý Bobeš)

     Reagovat
      • Ne, Josef Toufar je někdo jiný…hlavně není papoušek. Deku sice taky (bohužel) dostával, a byl zabit (věřím, že se už raduje v Božím království ), ale příspěvek A.P.Rila mluví o hře Němý Bobeš od Járy Cimrmana. Je v celku běžné, že je důležité číst to, co pisatel napsal.

       Reagovat
       • No to jsem zvědav, jestli se ten Zimrman ozve, jak to vlastně myslel.
        I mě samotného by to zajímalo.

        Reagovat
          • Že by – Odjakživa? :-)))

          • Génius Jára Cimrman je živý věčně !!!
           Vždyť nebýt sprostého komplotu České televize a BBC, který vyřadil ze soutěže jasného favorita s výmluvou na tzv. „fiktivní“ postavu, tak vyhrál v roce 2005 Nevětšího Čecha!!!!

          • Hm, SORRY.

           Nemluvil jsem o „vymyšlenostech“ Z.Svěráka (ani nikoho z jeho „kompliců“), ale o P. Josefu Toufarovi (ten totiž není „virtuální“, ale reálný). Jeho slova: „ZDE VE SVATOSTÁNKU JE NÁŠ SPASITEL“ (byť ho „komunisté“ za to umlátili) vysvětlují PROČ se Velikonoce slaví, jak se slaví. Totiž, že ČTVRTEK je dnem, kdy byla slavena 1. mše svatá a „vypustit“ tuto ZÁKLADNÍ „pointu“, by se (jak jsem napsal výše) mohly „vypustit“ nejen Velikonoce, ale i křesťanské církve „jako takové“.
           ___________

           2000 let po smrti Krista lidé činí co Kristus ustanovil.

           Co ustanovil „Cimrman“ ???
           To NEVÍME ani v době, kdy jeho literární autor žije.

          • Cimrman ustanovil mnoho věcí… Gregoriánský chorál, zavedl světce, zdobené oltáře, 25 žalmů, zpěv Kyrie ( původně Kurie ), kněžské ornáty, ministranty, odpověď I S Tebou, Máme je u Pána…A mnoho dalších věcí.. Pračku, telefon, auta…letadla.

          • To si právě já MYSLÍM, že ne.
           Tvrzení proti tvrzení. Povíme si to za 100 let. …
           OK?

          • Hm, sorry také,
           ale my všichni tady mluvili o Cimrmanovi. Mučedníka Toufara zde začal připomínat úplně někdo jiný. Zřejmě nejsem sám, kdo souvislost nechápe.
           Ale bez důvtipu rudého diplomu a přemýšlení ve třech jazycích současně to s námi lepší nebude. Možná nám to docvakne, až se také domudrujeme do klece ….

          • a) neurážejte.
           b) mluvte „za sebe“. Vy nejste „všichni“.
           Např. já mluvil o „Zeleném čtvrtku“ – což bylo/je i téma tohoto článku.
           ____________

           Neodvádějte pozornost „jinam“ a nepřivlastňujte si „to“ co vám nepatří.
           Komunista? Cha. Máte to v krvi…

           Nicméně Bůh řekl jasně: Nepokradeš.

          • Pro Hajného: Já se přidávám k Aprilovi do skupiny VŠICHNI!!!

          • Pane Hajný, já se taky hlásím ke všem – to už jsme minimálně „všichni tři“. A jestli jste si nevšimnul, tak April Vás „vynáší“ a „uráží“ zejména všechny tři – když mluví o tom, že jsme zabedněný, když nám cosi zatím nedocvaklo.Tak nebuďte vztahovačný – ti nemožní jsme my, a Vy jste geniální. 🙂 Hezký den! – prý může být i bouřka. Jako vážně (s tou bouřkou).

          • Lído, a jak tam znám Karla z piva a Hilaria, tak jsem si jistá, že se přidají též a budeme mít všech pět pohromadě…..

          • Ano, taky se přidávám. Nevím proč se zde přimíchal zesnulý pater Toufar, bavili sme se o Cimrmanovi, ale pan Hajný nám to vysvětlil, že se on o tom nebavil, ač odpovídal na komentář svým plně nesmyslně smyslným komentářem. Berme to tak, že nás učí dávat věci do širších souvislostí….ač my VŠICHNI je vůbec nechápeme.

          • No,jo,no, tady přesně platí to pořekadlo – všichni jste cvoci, jen já jsem letadlo. Musíme se s tím tak nějak vyrovnat. :-)))

          • Pro pana Hajného:
           Aj já se přidávám k panu Aprilovi do skupiny VŠICHNI.

          • Vítku, to je pouze věcí terminologie. „Všichni“ nejsou všichni. Nicméně radostná ZPRÁVA: Nemůže být mrtvým ten, kdo nikdy nežil. Žil Jan Svěrák, žil Miloslav Vlk. Jára Cimrman je fikce. …

       • Tak to bohužel NEBYLO. Hilarius psal o Zeleném čtvrtku resp. pátku (v reakci na text článku). Já reagoval na něho. Teprve až poté byla reakce „Bingo“ a „Němý Bobeš“. Zda byla dříve „slepice“ nebo „vejce“, nechť si laskavý čtenář dohledá sám. Janu Svěrákovi Jaroslava Cimrmana nehodlám upírat. I vy se zde bavte. Ne nutně každý však musí váš humor sdílet. Nic víc v tom nebylo.
        ____________

        J.Toufar se v diskusi objevil POUZE proto, že v souvislosti s ustanovením „to čiňte na moji památku“ – tj. téma Zeleného čtvrtku, který z podstaty nelze vynechat, jak navrhuje článek, ukázal na JK slovy: „ZDE VE SVATOSTÁNKU JE NÁŠ SPASITEL.“

        Reagovat
        • Pane Hajný, cituji Vás: „Ne nutně každý však musí váš humor sdílet. “
         Což kdybyste jej tedy s námi pane Hajný NESDÍLEL.
         Uvažte prosim, zda by v takym přypadku pod každý zde publikovaný článek, kde nebudete sdílet humor, nepostačil vždy jen jeden Váš komentář. Klidně kratky, úplně krátký a přitom jasně vyjadřující Vaše názory, které zde a mnohde jinde máte úpornou snahu obsáhle a mnohačetně sdělovat. Třebas opravdu jen o třech slovech: „NESDÍLÍM VÁŠ HUMOR“. Uvážíte to?

         Reagovat
         • Humor je pouze PROSTŘEDEK. Mně nešlo o humor a nemám ani nic proti němu. Reagoval jsem „pouze“ na SMYSL, z čeho o PROČ se humor dělá. …

          Není to „proti Vám“.

          Reagovat
        • A jó, na mě byla ta reakce se zrušením křesťanských círví a zavedením islámu …

         Napadá mě k tomu toto:

         Islám ani zavádět nemusíme, zavede se sám.

         Reagovat
      • Jo. Nebude-li církev 3. tisíciletí PRAVDIVÁ, nebude existovat vůbec. …

       Reagovat
       • jestli nebude církev existovat vůbec, je nutné, dokud ještě existuje, revidovat úryvek evangelia – brány pekelné ji nepřemohou na – brány pekelné ji přemohou

        Reagovat
      • Magdo, přidávám se do skupiny VŠICHNI, takže máme všech 5 pohromadě.
       Omlouvám se, že až teď, tvoje výzva mi utekla.

       Reagovat
 • Ten nový svátek by měl být dva dny. Pondělí zmrtvýchvstání je v pohodě, ale potom v úterý a středu to bude horší, ideální by bylo, kdyby i středa byl státní svátek, ať má člověk čas zregenerovat po opileckém tažení…minimálně si veznu dovolenou.

  Reagovat
  • Von Karle, vím o čem je řeč!

   A letos, když dojde ke spojení dosavadního Velikonočního svátečně – jarního pondělí s oslavou Hodu Božího Velikonočního, to nechci ani vidět.

   Normálně (bez kumulace svátků), mě synové vlečou domů v pozdním odpoledni, znaveného, oslavou dezorientovaného. Doma pak máčejí hadry pro moji hlavu, přistavují lavór k posteli …

   Co nastane logicky letos, to nechci ani domyslet.

   Reagovat
   • No právě…začínám mít strach. Asi přikoupím další lavor.

    Reagovat
    • Se zlobíte, že redakce „tisíckráte“ agituje pro Islám. …
     Jakkoli Boha máme stejného – POCHOPENÍ se v praktických věcech liší.
     Např. Muslimové v pátek slaví (viz „zelený pátek“), Křesťané se naopak postí.

     Reagovat
     • Pane M.Hajný!
      Kdepak, redakce Tisickráte neagituje pro Islám …to po přečtení vašich komentářů a článků jsem v zoufalství utekl do mešity mlátit hlavou o kobereček!

      Reagovat
     • Tím pádem sme my ti dobří, a muslimáči ne. Jak může někdo v pátek slavit? Je to až příliš odborný zločin…

      Reagovat
      • Pátek je v muslimských zemích „nedělí“. Např. v UAE máte v katolických kostelích (protože je to volný den) několik mší v pátek během dne, zato v neděli, kdy chodí lidé do práce je ráno v 6 hodin a pak až večer v 19.00 nebo 20.00. (Tedy tak tomu bylo před lety, když jsem tam byl. …)

       Reagovat
       • UAE je United American Emirates?( Junaitid emerikn emirejts?) Česky: Spojené Americké Emiráty?

        Reagovat
        • Arabské. Ta mše svatá byla ve Fujairah. Jak čtu, tak asi v 19:30. Jedna z „nejživějších“, kterou jsem kdy v životě zažil. … (Myslím, že v pátek tehdy měli psanou ještě další mši během dne, ale mohu si to plést se sousedním Ománem.) https://olphfujairah.org/

         Hlavně jsem vůbec netušil, že i v arabských zemích se lze dostat v neděli na katolickou mši svatou. …

         Reagovat
         • Nevím, jak Spojené arabské emíráty, ale říše sultána Kábuse je zřejmě nejtolerantnější muslimskou zemí. U jejich západních sousedů za to hrozí trest smrti…

          Reagovat
          • To jsem si samozřejmě také dříve myslel. Byl jsem však o to více překvapen, když mi sami muslimové řekli, že ne, že kromě snad dvou zemí je soužití s křesťany běžné. Taxikář muslim mě za cca 50Kč zavezl v UAE přímo před kostel. V Ománu to bylo o něco dražší, zato tam na mne taxikář (také Muslim) čekal před kostelem a odvezl mě přes celé město zpět na hotel. (To bylo také už večer a byl jsem mu za jeho službu vděčný.) I tam mně překvapilo, jak plný kostel lidí tam byl.

 • Lituju, že se u článku nedají dát lajky jako na FB, tady by ho dostal nejen článek 😀

  Reagovat
   • Tak jako tělo má mnoho údů, a všechny údy patří tělu, tak i tento článek má mnoho údů ( rozuměj komentářů ) ale dohromady tvoří jednu diskuzi, která je obsažena sama v sobě. S dovolením sem trochu parafrázoval. Ale při troše fantazie to každý pochopí. Tím chci říct, že každý zde má své místo, každý je jiný, a dohromady tvoří toto VELEDÍLO.

    Reagovat
    • Nicméně vědomě bychom neměli „bluffovat“ a lhát (tj. sebe i druhé uvádět v omyl). …
     To pak totiž končí vtipem, který „neunesl internet“ (resp. alespoň svého času Mgr.Petr Handlar – správce serveru „katolik.cz“) :

     „To takhle přijde „katolík“ do Nebe, svatý Petr ho tam přivítá, usadí do pohodlného křesla. Přijde starý Pán Bůh a začne mu promítat film jeho života… V té chvíli ten člověk „vyletí z křesla“ a osopí se na Boha: Ty JEDEN DRZÝ BOŽE (!!!) CO SI TO VŮBEC DOVOLUJEŠ(!) ŘÍKÁŠ PRAVDU (!)
     vždyť ty si se mnou „VYŘIZUJEŠ ÚČTY“ !!! … “

     Reagovat
     • Nemusel jsem jmenovat.
      Přišlo mi pouze KOMICKÉ, že se v Nebi budou lidé (za pravdu) zlobit i na Pána Boha.

      Reagovat
 • Pozor, pozor!
  Další slavnost (Zvěstování) připadá na tuto sobotu, tudíž jsou tento týden jen čtyři postní dny. Vzhledem k tomu, že se Pána Ježíše nikdo neptal ani na to, zda-li neslaví náhodou výročí svého početí, se logicky posunuje celé triduum ještě o jeden den! Můžeme se tedy těšit na Zelenou sobotu, Velkou neděli atd.

  Reagovat
  • V první řadě reklamujte u JK, že špatně zvolil termín pro „Last supper“. Nemůže přece jen tak „krmit“ učedníky, když nemá schválení příslušné „liturgické komise“ a nevejde se do „liturgického kalendáře“.

   Reagovat
    • To byl samozřejmě VTIP
     , protože tehdy „liturgické komise“ nebyly.

     Reagovat
   • Ale to nevadí, tento Vás komentář mně přišel skvělý 🙂 fakt.

    Reagovat
  • Takže budeme doopravdy řešit otázku z toho starého vtipu – jaká má být liturgická barva, když padne Velký pátek na neděli…

   Reagovat
   • Tak to teda bude závažný problém.
    Jestliže se při kostelových sbírkách nemají házet „do zvonečku“ mince, ale bankovky v liturgických barvách …..

    Reagovat
    • Abychom neměli výčitky svědomí, že jsme vhodili tu špatnou, tak budeme asi muset vhodit obě…..

     Reagovat
     • ….. a vo, vo, vo, vo, vo, tom to je ….. (ty přesuny) 🙂

      Reagovat
     • Magdo – to budou ty liturgický ponožky – jedna bílá a druhá fialová! Konečně se uplatní! – A můžou je mít faráři, ministranti i laici. 🙂 Jen škoda, že není pořádné teplo, aby se už mohly nosit kraťasy, tenisky, baleríny (nejlépe i žabky! ) – aby ponožky byly víc vidět. Chtělo by to ještě nějaký více viditelný doplněk …

      Reagovat
      • Anebo by naši církevní představitelé mohli vymyslet nějaké přesuny i na léto. Když teď máme ty zmatky, tak jeden den půstu přiřadit třeba k Božímu Tělu. Pak by se kýžený efekt liturgických ponožek dostavil. Hlavně u drůžiček by to bylo velmi šmrncovní. 🙂

       Reagovat
  • Já jen nechápu, proč se musí všechno řešit na poslední chvíli. Kdyby se jednoduše posunula Popeleční středa na Popeleční pondělí, byla by doba postní krásných čtyřicet dní a posouval by se jen jeden den. Ale na to už je pozdě. Tak snad příští rok…

   Reagovat
 • Ach ano, tyto 2 velké slavnosti v jediném týdnu kompletně překopávají celý liturgický kalendář! Tedy svatá Církev musí býti ještě více pružnější. Ihned jdu lobovat u poslance bratra Miholy, aby v prvním čtení prosadil novelu hnedlevá na 4 volné dny:
  1) Bílé pondělí
  2) Úterý Hodu Božího velikonočního
  3) Středa velikonoční „šmigrustová“
  4) Čtvrtek v oktávu velikonočním (pro nezbytnou regeneraci šmigrustujících ogarů)

  Nu a v pátek se už snad jít do práce neoplatí, tož jako by to bratr Mihola mohl rovnou zaokrouhlit nahoru! ???

  ————————-

  Poznámka pod čarou:

  Teda vážení, z tolika volnejch dnů navíc se ten Babišů asi pose…souvá ????

  Reagovat
   • Já se nedivým. Kdo by chtěl dělat nepřetržitou práci, místo vděčnosti od lidí přijímat jejich různé výlevy, pořád poslouchat jejich hříchy, a jak se špatně mají. Sledovat jejich nezájem v kostele, neúctu od druhých, rivalitu kdo má víc biřmovanců, kdo postaví lepší kostel, ke komu chodí víc lidí ke přijímání ( tady mají biskupové výhodu ), kdo dokáže rychleji přejet z bodu A do bodu B na mši, kdo víc vykouřil kostel, kdo má kolik snoubenců, při procházce po městě vidět nevraživé pohled lidí, kteří se divají na vaše boty Adidas koupené z církevních restitucí, v restauraci ste za žrouta pijana, ikdyž si dáte jenom pivo a řízek…a Hajný se divý že je málo duchovních. Místo vojny by to chtělo 2 roky kněžské služby povinně. Otče Jene, není tomu tak?

    Reagovat
     • Hm, tak sorry. … Reagoval jsem na ty volné dny. Uznávám, že to bylo hloupé.

      Je dobře, že Vás vaše práce baví.
      Tak to má být.

      Reagovat
  • No, moc bych nejásal, jestliže pohlédneme na karneval do Ria, máme co do délky i intenzity oslav dost co dohánět. A jako civilizovaný národ bychom přece měli snad být lepší, ne?
   Perspektivně bych to viděl na propojení Velikonoc s Vánocemi. Zde budou lobisté velkých obchodních řetězců jistě na naší straně. Pokud by se parlament cukal, je tu ještě možnost lidového referenda.

   P.S. Jen aby mi tento skvělý nápad nebyl v letošní předvolební kampani někým ukraden!!!

   Reagovat
  • Hlavně aby to bylo v prvním čtení. Oni se totiž všichni před druhým čtením proberou, protože se zpívá žalm.

   Reagovat
 • Pratele, hlavne, aby nekdo po vsech tech posunech nesel v Patek do prace. To by nebylo dobry. Ja uz zacinam byt lehce zmatena.

  Reagovat
  • Nebojte, pátek už je prakticky víkend, a to se nikomu do práce nechce… takže posuny sem – posuny tam? Ať už to bude pátek Velký, Zelený, či jakýkoliv jiný, v pátek 14. dubna 2017 se do práce nejde ?. Tož teď už jistě zmatená nejste, že? ?

   Reagovat
   • Já jsem dnes celý den mimo. Teda momo počítač. A večer? Nestačím s dechem pro záchvaty smíchu! – Jo-Jo!! Super! 🙂
    No – my se v tom do velikonoc nějak zorientujeme. Ale ti, co do kostela nechodí, těm tyto změny celý zbytek postu nebude nikod mlátit do hlavy, a ti s velkou pravděpodobností budou totálně vykolejeni. Problém ale vidím v tom, že právě neveřící z celých velikonoc slaví pouze pondělí (mrskačku), to znamená, že my ženský nebudeme v bezpečí ano o Pondělním Zmrtvýchvstání, či o Bílém pondělí, ani o Červeném úterý či středě.
    Takže aby šel někdo v pátek do práce to vůbec nehrozí: Mrskači budou „zmrskaní“ nejméně do soboty a vymrskané ženy si budou hojit jelita na zadcích minimálně do neděle, protože trojitý nářez se jen tak nezatají.

    Reagovat
    • Lído super, chtěla jsem napsat něco podobného 🙂 🙂 🙂

     Reagovat
      • Neva – já to přežiju 🙂 Alespoň jsem se s tím nemusela psát.

       Reagovat
       • Magdo – je to jako v manželství – znáš to, ne? Jeden chce něco říct – a než otevře pusu, už to řekne ten druhý. Jo – jo, už se spolu asi známe moc dlouho :-)!!

        Reagovat
  • To je právě výhoda toho „Medugorského“ postu.
   Člověk alespoň tuší, co je za den.

   Reagovat
   • Pane Hajný to jste překvapil. konečně nějaký Váš příspěvek, který za něco stojí.
    (mimochodem mě tentokrát ten článek nepřijde taky nijak zvlášť vtipný)

    Reagovat
    • Já to myslel seriozně. Když člověk půst praktikuje pravidelně (např. v pátek) si i „tělo“ na půst zvykne. … Samozřejmě, že to neplatí absolutně. Když si „dám“ půst i jindy (než v pátek), mohu si myslet, že je jiný den 🙂
     _______
     Pátek je pěkný v tom, že po něm následuje víkend. …

     Reagovat
 • Vy smradi. kdo to napsal:). Horší jak novináři z bulváru. nejenže nevytrhávají z kontextu. ale přímo kecají to, co člověk nikdy nevypustil z úst:) jo a jen tak mimochodem. v sobotu je teď další slavnost:)
  +br. o. Karel Janů

  Reagovat
 • já bych měl jen pár připomínek: 1) Půst netrvá 40 ale 38 dní a 2 dny postního charakteru (velký pátek a bílá sobota), protože jak tvrdí náš liturg je triduum samostatná postní doba. 2) Co se týká čtvrtka jako postního dne, je postní každý rok a Zelený čtvrtek (myslím Slavnost Ustanovení večeře Páně) začíná až nešporami, nebo večerní mší svatou.
  Ale až na tyto 2 detaily super článek 😀

  Reagovat
  • V tom případě pouze 36+2 za předpokladu obou slavností.

   Reagovat
  • Čtvrtek je dnem, kdy byla slavena historicky první mše svatá. …

   Např. v Iona community, když Večeři Páně slaví, bývá to v neděli (to jako nedělní bohoslužba) a pak právě ve čtvrtek večer. Když jsem tam kdysi pobýval, nebývalo to každý čtvrtek, ale když ano, mívalo to charakter spíše „Večeře Páně“, než nedělní mše: http://www.youtube.com/watch?v=VUMink73kDI

   Snad by se našla i jiná „velikonoční“ videa z ostrova IONA. Liturgie je tam pozoruhodná.
   Bude to asi i tím, že je to historické místo s duchovními kořeny. …

   Reagovat
 • To u nás měli Josefové veliký zmatek. Ve Slavíči je totiž kaple sv. Josefa, tak měli v sobotu vigilii slavnosti sv. Josefa, v neděli je Josefa v kalendáři a navíc na Sv. Hostýně, což je od Drahotuš, co by kamenem dohodil byla svatojosefská pouť mužů (takže v kostele byly výhradně ženy), tak to všichni Josefové taky slavili a v pondělí to slavila církev. A malí Josefové, kteří si mysleli, že měli svátek v neděli a chtěli se rozdělit ve škole o kokina, byli velmi překvapeni, když jsem jim v náboženství řekl, že dnes vlastně taky slaví, takže bylo josefovské třídenní. Liturgicky to nahradí velkonoční triduum a tedy půst v Drahotuších bude až do bílé soboty včetně. Zatím však není jisté, jak se postně nahradí Slavnost Zvěstování Páně, kterou budeme slavit již v pátek a ukrátíme tak důležitý den postu, na který jsou věřící zvyklí. Vzhledem k této nemilé situaci pastorační rada uvažuje, že by se o velikonočním oktávu stihl jak dohnat půst, tak tam ještě zakotvit vyměněné velikonoční třídenní. Nicméně oktáv je dost dlouhá doba na to, aby se to dalo stihnout.

  Reagovat
  • Já bych radila, aby si dali postní den nejen ve dne, ale i v noci – no a bylo by to za dva dny. Tím se to v pohodě dožene.

   Reagovat
   • To je nefér…V noci to umí každý…Ale vím co tím chceš říct…No jasné… Odteď mám půst jenom v noci!

    Reagovat
    • Znám lidi, který to neumí ani v noci. (na tož ve dne)
     Jeden z těch známých to v noci nevydržel, šel si udělat míchaná vajíčka. Dokonce zašel do sklepa pro cibulku. Za dva týdny pak manželka ve sklepě hledala cibulky tulipánů…

     Reagovat
  • Nejde pouze o „kvantitu“, ale i o „kvalitu“.

   Příklad ze života: V Praze na Karlově náměstí sloužil dlouhá léta P.Pospíšil. Ranní mše v 6:15 bývaly fajn. Kázání nikdy nebyla dlouhá Vždy stručné, promyšlené a výstižné. Mluvil jednou o modlitbě. Ve smyslu, že nic není správné odbývat. Dát všemu svůj čas. Když se modlím, tak se modlím a myslím pouze na to. „Dělej věci tak, jako by na tom záležel tvůj život. Modli se tak, jako by to byla tvá poslední modlitba v životě. … Představ si toto: Když skončíš modlitbu dříve, zemřeš.“
   ______________

   Podobné to může být s postem.
   I postit se lze „efektivně“ a „akčně“. (Bez dlouhých řečí a „omáčky“ kolem).

   Reagovat
   • Když skončíš modlitbu dříve zemřeš…. Ideální věta…Miluju na naší církvi zastrašování…To zaručeně přivede druhé k lásce a blíž k Bohu.

    Reagovat
    • Ne, tak to myšleno nebylo. Nešlo o zastrašování. Naopak!
     Smyslem modlitby je žít s Bohem, ne před Ním utíkat. …
     _______

     Zemře člověk, že s Bohem nežije. Ne, že s Bohem žije.

     Reagovat
   • A navíc jde v vždycky o kvantitu…co je víc? Jeden růženec nebo 10? To je celkem jasné.

    Reagovat
    • Jeden známý dostal pokání 3x Zdrávas. Tak se modlil: Zdrávas Zdrávas Zdrávas Maria Maria Maria milosti milosti milosti plná plná plná … Platí to?

     Reagovat
     • Pokud si to každé slovo uvědomil tím, že si ho 3x řekl, pak to účel splnilo. Pokud jen myslel na to, jak to „přečůral“, to mu mnoho nedalo. …

      Reagovat
     • Jistěže to neplatí. Jde zde zcela jasně o „přečůrání“. I kdyby byl jeho úmysl čistý, platit to nemůže. Platilo by to pouze v případě kdy by zcela jasně splnil toto: 3x Zdrávas. To znamená: Zdrávas, Zdrávas, Zdrávas. Nic víc, nic míň.

      Reagovat
      • Myslite tedy, ze u Zdravasu neplati asociativni zakon? Hmmm…

       Reagovat
     • A proč se modlil „Zdrávas Zdrávas Zdrávas Maria Maria Maria milosti milosti milosti plná plná plná“
      když dostal 3 x Zdrávas?

      Já to dostávám taky a proto se modlím: Zdrávas, zdrávas, zdrávas. A hotovo!
      Obdobně když dostanu 3 x Otče náš.

      Reagovat
    • Promiň Karle, není tomu tak docela:

     a) Jsi „zpět“ u Miloše Zemana a toho, kolik je třeba zaplatit „za modlitbu“, po které by byl znovu zvolen prezidentem, resp. „kolikrát“ je třeba ten který obřad opakovat, aby se tak stalo.

     b) Podstatné NENÍ, kolikrát slova opakuješ, ale jak POCTIVĚ myslíš to, co říkáš. (Představ si tu SÍLU slov JK: Pouze JEDNOU řekl, co řekl. Přesto se to tak HLUBOCE vrylo do duše posluchačů, že to čteme i my DNES.)

     c) opakování s PROMÝŠLENÍ modlitby „Otče náš“ – není důležité pro Boha, ale pro nás. Kdybys i jen jednou, zato skutečně vědomě a upřímně řekl Bohu tuto modlitbu, tvůj život to změní.
     ____________

     Jeden detail „kvantity“ však není od věci: Říká přísloví: „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem.“ Je moje zkušenost, že někdy je skutečně snazší modlit se růženec v jiném jazyce – např. anglicky nebo jindy zase latinsky, než česky. Prostě když člověk zrovna nemá na češtinu (nebo latinu) náladu, jde to anglicky. Jindy to ale může být „klasická“ latina.

     I sám růženec (modlitba) je prostředek (na naši cestě k Bohu), ne CÍL (tím je Bůh).

     Reagovat
     • Promiň, ale je tomu tak:

      a) nejsem zpět u Miloše Zemana.
      b) podstatné JE kolikrát slova opakuješ. Opakování matka moudrosti – neopakuješ-li, nejsi moudrý. JK byl největší borec…ale z písma nevíme kolikrát opakoval učedníkům nekteré věci. Možná víckrát, možné ne. Ale ohledně JK s Vámi souhlasím.
      c) Souhlasím.

      Reagovat
      • Karle Beer Von Beer fakta jsou mu fuk, chce se jen a jen hádat.
       Dle odborníků může chorobná hádavost být i důsledek nadměrného užívání metamfetaminu (pervitinu).
       Metamfetamin velmi účinně potlačuje únavu a potřebu spánku, zrychluje psychomotorické tempo, očekávaným účinkem je rovněž extrémní euforie a zvýšená sebedůvěra. Tato vlastnost je dána rozsáhlým uvolňováním dopaminu, noradrenalinu a serotoninu do synaptických štěrbin v mozku. Dlouhodobé nadužívání však může vést k poškození až zániku nervových buněk působením oxidačního stresu (neurotoxicita). Se zneužíváním je spojen i negativní dopad na kardiovaskulární systém. Častějším užíváním dochází k rozvoji tolerance a riziku psychické závislosti. Návyk bývá často provázen depresemi a citovou labilitou. Největším rizikem je pak toxická psychóza připomínající paranoidní schizofrenii. U těžce závislých osob byla rovněž popsána dilatační kardiomyopatie, parkinsonismus i trvalé poškození mozku.

       Tož, asi tolik Wikipedie …..

       Reagovat
       • A. P. Rile…nemyslím si, že se chce jenom hádat. Jenom potřebuje prodat moudrost kterou má, a kterou nikdo nechce přijmout. Je sice škoda, že zrovna zde, protože se to tu hemží hluboce věřícími lidmi, proto by jistě bylo lepší, kdyby byl třeba na idnes, novinkách, nebo někde tam. Tam by jistě obrátil spoustu lidí, a mohl by plnit slova evangelia: Jděte do celého světa a hlásejte ( pište ) evangelium. Není tam buďte na tísíckráte a hlásejte evangelium. Zde je to možná kontraproduktivní.

        Reagovat
        • Dovolím si námitku. Kdo chce prodat, prodává tak, aby úspěšně prodal, nikoli odpudil.
         Současně se omlouvám všem „pěti pohromadě“ – dost už zde bylo vážna.

         Reagovat
         • V pořádku…je ti jasné, v jakém duchu sem to psal… 🙂

          Reagovat
         • Jsme-li v Boží ruce VŠICHNI, platí to i pro toho, „kdo chce prodat“.

          Nicméně JK šel též ke „ztraceným ovcím lidu izraelského“. Pohanům svoje učení nevnucoval. Lásku vnutit nelze. …

          Reagovat
        • Mně se na těch jeho úvahách velice líbí používání logiky ve stylu: máme doma lopatu – z čehož plyne – tráva je zelená

         Reagovat
         • Cha. To je sprostá pomluva. Že je tráva zelená plyne z toho, že doma máme hrábě. (Z lopaty plyne tak maximálně, že hlína je hnědá, případně písek žlutý.) To dle toho, co na nich „zbude“.

          🙂

          Reagovat
        • Jsme VŠICHNI v Boží ruce. To se týká kardinála Vlka, Duky, papeže Františka, pana prezidenta Zemana, Vás, mne, kohokoliv.
         _______

         „Přejte a bude vám přáno.“ …

         Reagovat
      • Ok. Omlouvám se, že jsem se nechal unést a přešel k tykání. Co se týká JK, předpokládám, že se snažil o to, aby ti, k nimž hovořil, pochopili, co chce sdělit, ne aby podstatné řekl „pouze jednou“.

       Reagovat
       • Mně to nevadí, naopak, uvolňuje to napětí, a můžeme se víc hádat aniž bychom měli výčitky že jeden z nás je starší, nebo má vyšší hodnost.

        Reagovat
   • Taky mě zaujalo toto: “ Když skončíš modlitbu dříve, zemřeš.“ – a dále: „Podobné to může být s postem.“
    !!!- Takže lidi bacha – správná připomínka k délce postní doby!! Takže se vracíme k původnímu tématu o délce postní doby. Protože jestliže ošidíte délku postní doby, tak nejen že budete v neděli teprve slavit Kristovo ukřižování, ale možná i svoji smrt. Doufám, že jste všichni prozřeli.
    Tak mě napadá, že kdyby nebyl Bůh milosrdný, tak by slavnost Vzkříšení slavil jen Jeden člověk (všichni víme kdo), pravděpodobně beze mše svaté.

    Reagovat
    • Lído, dobrý večer.
     Jak jsem „koupil“, tak prodávám. … (Týkalo se to modlitby.) Stran postu bych to aplikoval jedině na to, že když se už postit chcete, nemá cenu předčasně ukončit půst proto, že zrovna Vám kručí v břiše. Dá se očekávat, že když v pátek budete chtít vydržet „bez masa“, bude vám ten den šunka extra speciálně vonět. Přitom je to jen „rozmar“. Ještě nikdo nezemřel proto, že 1 den nejedl maso. Stran délky postní doby – můj OSOBNÍ názor (který nikomu nevnucuji) je, že délka postní doby není až tak podstatná. Podstatným je pouze důvod, proč to či ono člověk dělá.

     S tou samotou jste to trefila.
     Např. sv. otec František také odmítá „blahobyt“ proto, aby nebyl sám a byl blíže lidem.

     Reagovat
      • Děkuji. Povzbudivé a pěkné. Souhlasím.
       ___________
       Souhlasím, chce to nadhled.
       Při pohledu „zblízka“ není perspektiva vždy zřejmá.
       Díky.

       Reagovat
       • Taky mi to prijde hrozne pekny. Byt jako vodni zridlo, jemuz se vody neztraceji. Znovu vybudovat co je v troskach.

        Reagovat
 • Pondělní zmrtvýchvstání je super ! že to nenapadlo někoho již dříve, jednoročáci u nás mají pondělí velikonoční beztak na největší svátek v roce a tak nás bude více.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *