PublicistikaZpravodajství

Celonárodní pouť ke svatému Václavu příští rok v Boleslavi nebude

Tradiční svatováclavská pouť příští rok pravděpodobně změní své místo. Důvodem je Kodex České televize týkající se předvolebního vysílání. Problém způsobila intenzita potlesku během blahopřání bývalým prezidentům Václavu Klausovi, zesnulému Václavu Havlovi a současnému obyvateli Hradu Miloši Zemanovi. Největší potlesk totiž sklidil ten, který již mezi námi není.

„Přenos náboženských událostí by měl být podle Kodexu politicky neutrální a tleskat by se mělo všem stejně,“ uvedl ředitel České televize Dvořák. „Chceme předejít zbytečným sporům, které by musela řešit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Proto chceme pouť vysílat z místa, kde si organizátoři ovace žijícím prezidentům zajistí,“ vysvětluje.

Pražské arcibiskupství, které letošní pouť organizovalo, se k celé věci nechce vyjadřovat. „Pro nás je primární především duchovní rozměr celé akce. Reakce věřících na jednotlivé prezidenty se odehrály až ‚po křížku‘, takže z liturgického hlediska to pro nás není problém,“ uvádí kardinál Dominik Duka.

Přesto se Česká biskupská konference ke změně konání pouti nestaví negativně. „Ten požadavek na stole máme a chceme mu vyhovět. Pro pastorační službu je nejdůležitější klid na práci,“ upozorňuje nastupující generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

O novém místě pouti dosud není jasno. Spekuluje se ale o Osvětimanech. Dobrou zkušenost s poutní bohoslužbou v tamním kostele má sám Dominik Duka. Problémem by ale mohla být nedostatečná vazba na život národního světce. Podle některých církevních historiků se však spojitost se svatým Václavem od včerejška usilovně hledá a podle zpráv z Hradu nebude problém ji najít. „Lze důvodně předpokládat, že poté, co rytíři opustí pod vedením svatého Václava horu, budou Osvětimany po Pražském hradu druhým místem v republice, kam zamíří,“ tvrdí historik Jaroslav Šebek.

20 komentářů: „Celonárodní pouť ke svatému Václavu příští rok v Boleslavi nebude

 • Takže teď už se bude občanům nařizovat jak hlasitě či intenzivně mohou či mají tleskat? Nebo snad bylo bývalým prezidentům přáno různými způsoby, což zapříčinilo rozdíl v jejich oblibě? Co si páni prezidenti za své období ve funkci zaseli, to ať také sklidí. Celý tento problém mi připomíná knihu o Kocourkově.
  Pokud je mi známo, politické vedení státu nemá mít s katolickou církví nic společného. Pokud se církev (resp. její členové) rozhodnou poblahopřát prezidentům, jde o projev dobré vůle, nikoli snad o protěžování před volbami či snaha o ovlivnění výsledků voleb (přinejmenším při zmínce býv. prez. Zemana by bylo protěžování před volbami zajímavé). Pokud s tím má Česká televize problém, nevidím důvod, proč by se vysílání o průběhu této poutě nemohla ujmout jakákoli jiná televizní stanice.

  Reagovat
  • Omlouvám se, ve spěchu mi uklouzlo příjmení – mělo jít o bývalého prezidenta Havla.

   Reagovat
  • Slyšel jsem, že televize Prima už projevila zájem o zakoupení vysílacích práv.

   Reagovat
  • Nerozumím, co mají s volbami společného protěže. Ty jsou snad v Alpách.

   Reagovat
 • Zvláště zdařilý článek! Ani se nedivím, že předešlá diskutující se chytla na lep.

  Reagovat
 • Ono je vůbec otázka, zda je vhodné, aby nějáká celonárodní pouť na sv. Václava proběhla.
  Jak k tomu přijde současný prezident. Oba Václavové v čele naší republiky mají své funkční období dávno za sebou. Hlavní představitelé církve by si měli uvědomit, že přes primárně především duchovní měřítko celé akce, jde hlavně o celonárodní rozměr a tedy o naši republiku. Je potřeba se zachovat dostatečně politicky korektně a uvědomit si, kdo je přímo přímo voleným prezidentem České republiky. Na to nesmí zapomínat ani Česká biskupská konference ani Česká televize.

  Reagovat
  • Tak si sežeňte dost placených tleskačů a a nevotravujte normální lidi s tou vaší umělou „úctou“ k Prvnímu Přímo Zvolenému! Nebo aŤ Duka neleze Ovarovičovi do zadku a mluví jen o duchovních věcech, to by mohlo být nejjednodušší!!! A pak nemusíme číst ty vaše „politicky korektní“ žvásty!

   Reagovat
  • Problémem je, že, pokud vím, neexistuje svatý Miloš. Pokud ano, doufám, že mě někdo z odborníků opraví. Pokud se tedy nemýlím, vyvstává otázka, zda by bylo možné svatořečení ještě za života dotyčného. Poté by už jistě nějaká nadace na vybudování chrámu zařídila vše potřebné a pouť by získala nové ukotvení. Na první pohled by připadala nejvhodnější pro umístění
   chrámu Vysočina, jak se ale proslýchá, občané tohoto kraje už jsou až moc poctěni spojováním velikána s jejich územím a nic dalšího by neunesli.

   Reagovat
   • Určitě by neprošlo prohlášení za svatého nebo blahoslaveného a myslím ani ctihodného. Nějáké zázraky by se možná našly, ale je skutečně překážka to , že je naživu. Nevím jak by bylo možné ve vybudovaném chrámu vystavit jeho relikvii, například lebku. (V katedrále sv. Víta v Praze jsou, jako součást Svatovítského pokladu, uloženy, mimo jiné, lebky sv. Václava, Vojtěcha i Víta).

    Kromě toho: sv. Amand (česky překládáno jako Miloš) se narodil se kolem roku 290 a byl prvním biskupem ve Štrasburku a který je připomínán 26. října.
    A to by přece šlo propojit s 28. říjnem – Státní svátek: Den vzniku samostatného československého státu. A ne, že ne.

    Reagovat
    • Tak, jako se používá slovo emeritní (bývalý, vysloužilý), tak by se mohlo najít vhodné antonymum, tedy označení opačné“ např exaktní ctihodný… Místo lebky by se mohly vystavit obrázky z CT či magnetické rezonance hlavy, časem pak doplnit o originál…

     Reagovat
    • Píšete, že je překážkou, že je naživu. Není ale precedens v existenci ctihodné Marie Elekty, u níž také není zcela jisté, zda je úplně mrtva? Možná by se u navrhované osoby našly též vhodné chvíle, kdy by bylo možné svatořečení uskutečnit, aniž by námitka o životaschopnosti prošla.

     Reagovat
    • Ještě něco najít na 27.10. a vyjde nám z toho pěkné volníčko… což… :-))

     Reagovat
   • Pak by bylo ovšem vhodné najít i nějakého svatého na 27.10…. to by bylo volníčko. :-))

    Reagovat
 • A já myslel, že to bude zrušeno kvůli tomu šikmookému, který tu nechce cizince a vehementně se snažil zneužít tuto pouť svými stánky.

  Reagovat
 • Do Osvětiman nám vojska z Blaníku netahajte. Tu máme v Osvětimanoch na svatém Klimentu partiju kolem Cyrila a Metoděja a to je úplně jiná liga.

  Reagovat
  • Vždyť není vůbec jisté, jestli vám ten Klimentek patří. Hlásí se o něj i jiní.

   Reagovat
 • Nikdy si nejsem jistá, zda mě více pobavil samotný článek, nebo rozhořčené reakce těch, kteří nepochopili, že tisickrate.cz je humoristický web (díky Bohu za něj), a že žádný ze zveřejněných článků není míněn vážně 😀
  A že jsou mnohdy geniální – klobouk dolů před autory!
  Možná by některá přední sázková kancelář mohla vypsat kurz: za kolik desetiletí všichni praktikující katolíci v ČR pochopí, že i v církvi (a na adresu jejích členů) je možné se od srdce zasmát 😀

  Reagovat
 • Je to tak půvabně napsané,že jsem to v první chvili málem začala brát vážně! Díky, jen houšť a větší kapky!

  Reagovat
 • Tisíckráte bude třeba opakovati, že nejde o žádný humoristický web a že každý z článků je míněn vážně. Tisíckráte.cz si rozvracet nedáme!

  Reagovat
 • Hlavním důvodem, proč celonárodní pouť v Boleslaví nebude, je to, že si obyvatelé takovou slávu nezaslouží. Odpadli od světla víry pravé. V kostele jich v neděli bylo 5 a půl (pří započtení malíře, který se tam vrátil pro zapomenuté štafle).

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *