PublicistikaZpravodajství

Polský kardinál neprošel bezpečnostní prohlídkou a málem se nedostal na Vlkův pohřeb.

V sobotu těsně před jedenáctou hodinou se liturgický průvod blížil z budovy pražského arcibiskupství k bezpečnostním rámům před vstupem na nádvoří Pražského hradu. Zatímco hlavní celebrant Dominik Duka stejně jako čeští a moravští biskupové prošli prohlídkou hladce, emeritního krakovského kardinála Dziwisze policie nechtěla pustit dál. Podle informací z Hradu měl u sebe kardinál sadu podezřelých předmětů, které by mohly ohrozit bezpečnost účastníků smuteční bohoslužby.

„Na pozvánce jsme všechny účastníky informovali, že do katedrály se nesmí vnášet žádné kovové předměty včetně prstenů, pektorálu či biskupské berly,“ vysvětluje sekretář české biskupské konference Stanislav Přibyl. „Věděli jsme o tom dlouho dopředu a mohli jsme se na to připravit. Je pravda, že pozvánka došla pouze česky, tak to mohlo někoho zmást,“ uvádí další ze zahraničních hostů kardinál Schönbörn, který díky znalosti češtiny problémy neměl. „Stejně jako mí kolegové jsem se vybavil prsteny a pektorálem z umělé hmoty. Koupil jsem si je až v Praze na Matějské, fronty před katedrálou na pouť příjemně navazovaly,“ směje se vídeňský kardinál.
Za polského kolegu se u policie přimluvil arcibiskup Graubner: „Jeden z ministrantů doběhl pro erární ,plasťáky‘ do auta. Bezpečnostním složkám jsem se za otce Dziwisze musel osobně zaručit. Samotný pohřeb to naštěstí nijak neovlivnilo,“ uvádí olomoucký metropolita.
„Bohoslužba to byla nádherná a proběhla důstojně. Věnec, který zastupoval prezidenta, ostudu neudělal,“ potvrzuje jeho slova katolický historik Jaroslav Šebek.
Malou vadou na kráse sobotních obřadů je šest zadržených věřících, kteří přijeli na pohřeb až z Bylnice na Valašsku. „K policistům doběhla skupinka starších lidí a vyplazovali na ně jazyk,“ popisuje začátek příběhu, který skončil v policejním antonu a obviněním z výtržnictví, mluvčí pražské policie Tomáš Hunal.
„Vstávali jsme už o půl třetí, abychom stihli vlak, ale stejně jsme dorazili pozdě. Když jsme viděli frontu před katedrálou, mysleli jsme, že už se podává svaté přijímání. Pána Ježíše nám však nedali, ale chtěli po mně, abych otevřela kabelku. Myslela jsem tedy, že je to sbírka,“ vypráví smutně pětašedesátiletá paní Květa, která si z Prahy odvezla i obvinění z pokusu o předání úplatku.

(foto ČTK)

53 komentářů: „Polský kardinál neprošel bezpečnostní prohlídkou a málem se nedostal na Vlkův pohřeb.

 • „Věnec, který zastupoval prezidenta, ostudu neudělal.“
  Prezident Miloš Zeman se nezúčastnil pohřbu kardinála a emeritního pražského arcibiskupa Miloslava Vlka, protože kvůli svému soustavnému vysilujícímu boji za záchranu tradičních evropských křesťanských hodnot právě neměl čas.

  Reagovat
  • Tak, tak. Prezident si umí udělat ostudu sám, vůbec nepotřebuje, aby mu v tom pomáhal věnec 🙁

   Reagovat
  • Já nevím- nevím. Věnec mi nikdo neukázal. Tak nevím, jestli náhodou neplatí: „Jaký pán, taký krám.“

   Reagovat
  • Pan prezident se cítil uražen, že nemohl předsedat pohřebním obřadům ani mši, kterou by si udělal po svém a s poněkud silnějším nápojem, než je Krev Páně. Místo kadidla by zajisté použil cigaretu a rozdal je po celé katedrále, aby všichni mohli podle jeho příkladu kouřit a vykouřili katedrálu. A místo chleba by ukázal, že má na víc, ale přece se nebude dělit. Věnec poslal, aby naznačil, jak je k němu matka církev nevstřícná a nedovoluje mu vykonávat jeho vladařské povinnosti.

   Reagovat
 • Nějak jsem při sledování pohřbu Otce kardinála Vlka ten prezidentův věnec přehlédl, tak nevím, zda tam nechyběl… Ovšem pan prezident Miloš Zeman v katedrále rozhodně nikomu nechyběl! ????

  Reagovat
  • Z důvěryhodného zdroje z kanceláře prezidenta, jsem se dověděl, že věnec byl někde dole vlevo 🙂

   Reagovat
 • Ještě jsem zapomněl podotknouti, že bývávalo zvykem, že na církevních akcích pronášel v kostelích v závěru bohoslužby prezidentův pozdrav ředitel protokolu Jindřich Forejt. Nu, ten jestiť nyní odstaven, a jelikož prezidentův věnec se zřejmě dosud nenaučil mluvit (všechno totiž chce svůj čas), tož jako jsem očekával, zda nad rakví Otce kardinála nepronese několik nesouvislých vět populární prezidentův ovčí Jiří Mluvčáček. Nepronesl, že… Nebyl tam, sorry jako… Ale milí přátelé, vy mi to nebudete věřit, ani Mluvčáček mi tam nechyběl! ????

  Reagovat
  • Škoda, že pan Forejt se neudržel ve funkci až do pohřbu. Povzbuzený kokainem mohl předvést nezapomenutelný výstup.

   Reagovat
  • určitě na něm byl nápis: „Tento věnec je dostatečným projevem mé soustrasti. Teď už mi nebudeš kazit politickou kariéru. Miloš Zeman, nejlepší prezident světa“

   Reagovat
  • Vznesl jsem telefonický dotaz jednomu dobře informovanému služebníkovi katedrály sv. VV&V v Praze (jehož jméno ponechám v diskrétním utajení). Bylo mi sděleno, že výše uvedený věnec byl navoněn z 50% esencí z Becherovky a z 50% esencí z echt valašské slivovice.?

   Reagovat
   • Srandičky, srandičky. … Nebyl jediný důvod, plýtvat alkoholem na odér věnce. Pakliže by měl pan prezident potřebu účastníky pohřbu „prudit“, našel by si zajisté jednodušší způsob.

    Mrtvý v rakvi to už beztak necítí.

    Reagovat
 • Jak se někdo může domnívat, že neexistuje jiná církev nežli katolická. Je mnoho lidí co vyznávají jinou víru jako například církev „Československou husitskou“ . Těmto věřícím pak při vší úctě kardinál Vlk moc neříká. Tak proč ten humbuk.

  Reagovat
  • Při vší úctě, to se trošičku mýlíte. Znám se s celou řadou husitů, a ti všichni znali kardinála Vlka velice dobře. A zajisté jste nepřehlédl, že v popředí při pohřbu seděl i bratr patriarcha CČSH Tomáš Butta ?. Pan kardinál Vlk byl velice ekumenicky založen – měl rád helvíty a helvíti měli rádi jeho.?

   Reagovat
   • Já znám taky celou řadu husitů. Třeba Jana Žižku z Trocnova, Jana Roháče z Dubé i Prokopa Holého.

    Reagovat
  • Jsem nevěřící a jméno Miroslava kardinála Vlka mi říká hodně. Myslím, že na příslušnosti k určité církvi ani tak moc nezáleží. Pro to ten humbuk.

   Reagovat
  • Já se například nedomnívám, že existuje jiná církev nežli katolická. Akorát o té Československé husitské jsem si myslel, díky tomu, že kol jejího kostela chodím a nikoho tam pár let nevidím, že se rozutekla.

   Reagovat
   • Viz výše:
    doplňuji pro lepší uchopení slova – rozutekla … rozutekla jak po Lipanech.

    Reagovat
  • Při vší úctě – je zcela jistě možné, že několika málo lidem z těch pár stovek husitů kardinál Vlk moc neříká.

   Reagovat
  • Ano, máte pravdu. My všichni víme, že Ježíš založil ve skutečnosti církev československou husitskou, akorát si to nechceme prostě přiznat.

   Reagovat
 • Pána kardinála Vlka jsem si moc vážila i když jsem pravoslavní. Byl to opravdový Křeštan! S velkou ůctou k Zesnulému sledovala TV cely jeho dustojny pohřeb. Na jeho krásně lidsky usměv nikdy nezapomenu

  Reagovat
 • V sobotu dopoledne došlo k incidentu a nejpozději v pondělí si paní Květa odvezla sdělení obvinění? Nevěřím, takhle rychle orgány činné v trestním řízení nepracují. 🙂

  Reagovat
  • To sice nepracují, ale ta nebývalá rychlost dává tušit, že v tom mají prsty Mynář & Mluvčáček – z pověření samotného… koho asi? ???

   Reagovat
 • Od chvíle, co na Pražském hradě zavedli ta bezpečnostní opatření, tak jsem v areálu Hradu nebyl – to znamená, že jsem nebyl ani v katedrále. Přitom k Loretě, kde působím již 27. rokem, to mám z domova právě přes Hrad nejblíže pěšky – prakticky vzdušnou čarou. Nyní to objíždím tramvají (dvaadvacítkou) přes Pohořelec nebo Malovanku. Skutečně nehodlám stát hodinovou frontu mezi turisty a připadat si jak dělník v „nejdražší frontě na maso“ v rámci někdejšího Stalinova pomníku na Letné, nehledě na ponižující šacování tašek a kapes. Prostě – ač to tady mám strašně rád, tak přes Hrad nechodím a tím pádem jsem nebyl ani v katedrále a jsem rozhodnut do ní zavítat,až budou tato nesmyslná opatření zrušena. Jinak jsem hovořil se svatovítskými zvoníky a vyptával se jich, jak to dělají, když jdou zvonit. To, co mi řekli, byla skutečně „kafkárna“ velkého kalibru… No nic – nic netrvá věčně…

  Reagovat
  • A proč myslíte, Mistře, že jsem pohřeb sledoval doma z televizního přenosu? ? Nenechám se od tý bandy šacovat jak nějakej machometánskej terorista!?

   Btw.: Já se domníval, že Vy jste regenschori u sv. Víta! A on je to zatím Mistr Kšica. Mám v tom malinko hokej.?

   Reagovat
   • No, kdybych byl regenschori u sv. Víta, tak by to byla pro mě hodně zajímavá situace! Loreta je naštěstí mimo areál s bezpečnostními opatřeními. Ale pokud bych měl hrát u sv. Víta, tak bych asi začal dělat moc veliké problémy, protože ve frontě bych odmítal čekat a strážce bych provokoval tím, že bych si do aktovky jen tak mimochodem strčil třeba nějakou ozvučnu z jazykové píšťaly (u některých rejstříků vypadá třeba trochu jako maličký pancerfaust) a kdyby mi to nechtěli pustit dál, tak bych telefonoval na správu Hradu, ať někdo dosvědčí, že nejde o zbraň, ale o součást varhan, kterou jsem doma opravoval :-). Prostě – byl bych potížistou do chvíle, než by mě kardinál sám vyhodil nebo naopak přijal opatření, aby mi dali pokoj. Loreta je naštěstí mimo toto teritorium a já tomu jsem rád. I když strážce Jeleního příkopu občas provokuji starodávnou Felicií, která má najeto už 540 tisíc km a téměř každý díl karosérie má v jiné barvě. Jednou se za mnou rozjeli s majákem a než mě stačili předjet, tak jsem zastavil u brány kapucínského kláštera a s laskavým úsměvem hlídce sdělil, že „jedu domů“ a mé vozidlo je součástí „image“ žebravého řádu. Nechali mě být! 🙂

    Reagovat
    • Vy jste, Mistře, zdá se mi, pěkný číslo!???. Asi z Vás ti strážcové Jeleního příkopu mají radost.? Rozhodně máte mé sympatie.?

     Reagovat
     • Mají ze mě radost! 🙂 Tuhle jsme měli u kapucínů v refektáři benefiční koncert a já dostal dosti velikou a neskladnou kytici. Ne, že by mě nepotěšila, ale byla skutečně velmi nepraktická. A když jsem tou Felicií jel domů a míjel hlídku u Jeleního příkopu, tak jsem si všiml, že tam stojí poměrně pohledná policistka. Využil jsem situace, zastavil jsem, slušně pozdravil, policistce jsem řekl, že se mi moc líbí, vtiskl jí ten puget do rukou a ujel. Co bylo dál, už nevím. Ale jestli byla na začátku služby, tak s tou kyticí musela před branou příkopu působit zajímavě. Od té doby jsem ji tam ale neviděl… Ano – legraci, která neubližuje, mám rád a říká se, že ženu ani květinou neuhodíte… 🙂

      Reagovat
      • Určitě měla radost. Každá normální žena má radost, když dostane květinu. 🙂

       Reagovat
       • A netikala uvnitř ta dosti velká a neskladná kytice?

        Reagovat
        • Áha, tak to mne, tradičně smýšlející ženu, která za kytkou hnedle vidí rytíře, vůbec nenapadlo. 🙁

         Reagovat
  • Mám to stejně, mrzí mě, že jsem loni přišel o roráty a několik zajímavých koncertů, ale dokud se tam bude odehrávat ta šaškárna, nedá se nic dělat. Snad se brzy dočkáme, takhle znepřístupnit hrad se neodvážili ani bolševici!

   Reagovat
 • Na zadržených věřících z Bylnice je jasně vidět, jak je užitečné přijímat Tělo Páně na ruku, a ne přímo do úst. Kdyby těchto šest osob nechtělo přijímání do úst, jejich účast na pohřbu by neskončila obviněním. Navíc, kdyby místo vypláznutí jazyka nastavili ruce, možná by se jich policajtům zželelo, a dostali by nějaký drobásek.
  Teoreticky je též možné, že by policisté natažené ruce považovali za znamení k nasazení pout, ale tuto variantu vylučuji – známe přece hbitost myšlení městských příslušníků. Myslím, že by je to ani ve snu nenapadlo.

  Reagovat
  • Tož, nechcu sa to teho montovat, ale u nás v Brumově (v Bylnici je enem kaplička) přijímáme na ruku, takaj sa patří, enem čas od času to někdo přespolní zkusí (v Nedašově prý eště nikoho takového neměli, ale to je exkrém, tam sa jezdíja z Prahy dívat, jak je možné, že lidovci něgde furt vyhrávajú volby). No zkrátka je to u nás takové důstojné – a jaké umí náš velebníček udělat třináctého fatimské pobožnosti, to nemáte určitě ani tam v tej Praze! (nevím estli sem to tu měla napsať, snáď si z nich nebudete dělat takej strandu)

   Reagovat
 • Věnec zastupující prezidenta je „zvonek roku“. Diky?

  Reagovat
 • Zaujala me ta fotografie CTK. Policiste vypadaji celkem dobre nalozeni, ale musi byt slozite kneze „prosacovat“, to aby mu takrikajic vlezli pod ornat. Tezka prace.

  Reagovat
  • Copak pohřeb otce kardinála. To je poměrně výjimečná věc. …
   Mě spíš vadí, že aerolinky mají omezovat i kabinová zavazadla. (Např. Notebooky atd.)
   ____________

   O lidech to je.
   V Indii např. „osahávači“ prosaháhají každému vstupujícímu i jen do Supermarketu všechny kapsy. Včetně těch předních. …

   Reagovat
   • Ano, je to o lidech. Ale kdybych měl v sobě nyní najít morální sílu k tomu, abych před Hradem stál frontu a ještě obracel kapsy a otvíral tašku, tak to je zatím mimo mé schopnosti. Prostě a jednoduše – dokud budou na Hradě platit tato opatření, tak je pro mě Hrad uzavřenou „no – go“ zónou. Mimochodem – napadlo někoho zamyslet se třeba nad tím, že fronta před Hradem je pro potenciální teroristy mnohem zajímavějším cílem než dav rozptýlený po celém teritoriu areálu? Proto jsem ani já na pohřbu kardinála Vlka nebyl. Byť si myslím, že záslužnější jsou nyní modlitby…

    Reagovat
 • (Pro negativní komentáře) Přátelé, prosím zbavte se jednou pro vždy! … myšlenek, které vedou k invencím vůči čemukoliv a komukoliv, i k Vám samotným. Vaše srdce naplňte láskou bezpodmínečnou, tak, jak ji přinesl Pán Ježíš. (Korintskym 13.) Kdo chce žít život v Ježíši Kristu, měl by se soustavně zabývat myšlenkami, jak se mu přiblížit a mít na paměti, že cesta k němu vede skrze srdce každého jednotlivce. … Negativní pohled na bezpečnostní prohlídky pak budou zcela bezvýznamné a uvědomme si, že bezp. prohlídky se běžně provádějí na těch akcích, kde se srocuje velké množství lidí .. koncerty, sportovní utkání …. nejde o šikanu, ale o prevenci.

  Reagovat
  • Tož lidi, kdo jste ještě nehlasovali – šup šup, ať to stihnete! ? Doufám, že i pan Hajný přidá svůj hlas, když nás tady tak vytrvale obšťastňuje ???

   Reagovat
   • Pan Hajný přidává každý den jeden hlas, je nejvěrnějším hlasovatelem. 🙂

    Reagovat
 • Je zajímavé, jak jedna tragická událost dokáže vyvolat pokrok! Díky pohřbu Otce kardinála se v církvi objevily první vlaštovky modernizace dnes již poplatné a okázalé výbavy našich pastýřů. Namísto drahých zlatých prstenových relikviářů, na které katolická církev získala pěníze především okrádáním obyčejných lidí, amerických indiánů v době misií a všemožnou manipulací se svými ovečkami, se začnou viužívat lidštější a dnešnímu člověku srozumitelnější materiály.

  Reagovat
  • Jakube, s tím okrádáním indiánů máš pravdu!
   Osobně jsem viděl kardinála Duku ohýbat se nad vybírací čepicí peruánských indiánů, kteří v potu tváře hráli na Václaváku „let kondora“. Napřed jsem si myslel, že jim tam háže korunu, ale teď si vybavuji, že jim něco čajzl.
   No a za pár dní na to už se v sacristii u Víta chlubil novým prstenem!

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *