TémaZpravodajství

Angličtí vědci objevili gen pro celibát!

Anglické Centrum lékařské genetiky 4. července publikovalo v prestižním časopisu Human genetics revoluční studii, ve které vědci popsali mutace, které se vyskytují téměř výhradně u katolických kněží a pravděpodobně určují, že se jejich nositel rozhodne žít v celibátu.

Předmětem studie původně bylo, zda mutace v určitých genech souvisí s počtem potomků. Jako kontrolní skupinu si zvolili genomy kněží anglikánské a katolické církve. Po jejich srovnání pak učinili překvapivý objev, že katoličtí kněží měli častější přítomnost polymorfismů v genech creb, mab-9, fru, mat-1912, tra-1 a magea11, které zodpovídají za regulaci hormonální signalizace a vývoj nervové soustavy.

Přítomnost těchto mutací byla u katolických kněží patnáctkrát častější než u běžné populace. Je zajímavé, že matky, které svým synům tyto mutace předávají, mají v průměru o 1,68 dítěte více než je průměr a tyto mutace na ně působí zcela opačně. Hlavního autora studie, profesora Marka Caulfielda z Londýnské univerzity královny Mary, výsledky studie překvapily. „Žádné rozdíly v DNA jsme v této skupině obyvatel sice neočekávali, nicméně výsledky jsou nadmíru zajímavé, a tak budeme ve studii dále pokračovat. V další fázi se zaměříme na testování členů katolických řádů na přítomnost těchto mutací. Zatím jsme oslovili salesiány, jezuity a dominikány. Salesiány i jezuity naše práce zaujala, u dominikánů čekáme stále na jejich vyjádření.“

Firma Roche ve spolupráci s 23andMe už vyvinula komerčně dostupný genetický test CelybEx na 19 nejčastějších mutací, pokrývajících 95 % změn v těchto genech. To už využilo i několik věřících z České republiky, kteří pomocí něj už nechali otestovat sebe i svoje děti. „V rodině máme několik kněží, a tak mě ani nepřekvapilo, když jsem zjistila, že jsem nositelka těchto mutací. Pak jsem nechala otestovat i našeho desetiletého syna. Je jedináček a s manželem jsme doufali, že až vyroste, ožení se a dočkáme se tak vnoučat. Jenže má stejnou mutaci, jako mám já. S manželem doufáme, že správnou výchovou bychom vliv této mutace mohli zvrátit“, sdělila nám své obavy naše čtenářka, která si nepřála být jmenována, ale redakce její jméno zná.

Z Vatikánu se však ozývají kladné ohlasy na tento převratný genetický test. Odcházející vatikánský tiskový mluvčí Federico Lombardi tlumočil nadšení papeže Františka. „Jsme svědky výjimečné situace, kdy věda nestojí proti církvi, ale naopak jí pomáhá. Svatý otec nabádá věřící ženy, aby se nechaly otestovat. Nositelkám těchto mutací pak doporučuje, aby měly co nejvíce synů, kteří budou mít větší pravděpodobnost, že zvýší počet povolaných ke kněžství a řeholnímu životu.“ Papež František také vybídl k vytvoření mezinárodní databáze veřejně dostupných profilů DNA těchto žen. Vdané ženy v této databázi budou moci požádat o finanční podporu z nově vzniklé sbírky Mariin haléř, která se bude pořádat vždy každou čtvrtou neděli v měsíci. Nezadaní věřící muži pak budou moci mezi svobodnými dívkami v této databáze najít vhodnou manželku.

10 komentářů: „Angličtí vědci objevili gen pro celibát!

 • Pro čtenářku, která si nepřála být jmenována zřejmě z důvodu nepřiměřené výchovy syna, a říká, že: „S manželem doufáme, že správnou výchovou bychom vliv této mutace mohli zvrátit“ – mám smutnou zprávu o tom, že jedno pořekadlo tvrdí toto: Geny klackem neumlátíš!

  Reagovat
  • Věda dávno potvrdila, že myšlením geny umlátíš 😉

   Reagovat
  • Pokud kněz poruší celibát, tak samozřejmě je dost pravděpodobné, že i dítě ho bude mít, tudíž vyvstává otázka, jak mít co nejvíce kněží…možná že zrušením celibátu. Tento gen se prý ale vyskytuje u 95% mladých křesťanských chlapců, ale je dokázané, že ho lze potlačit neznámo kam…

   Reagovat
 • No jo, potlačení je potlačení….. Ale nemosí to dopadnůt dobře….

  Reagovat
 • Je všeobecně známo, že kněžím se rodí převážně dívky – tedy není o přenos genu a další šíření nouze. Amen

  Reagovat
  • Dominiku, víš čím to je, že kněžím se rodí pouze dívky?
   To je Pán Bůh trestá za to, že nedodrželi celibát!

   Reagovat
 • Tady hrozí jedna věc.
  Gen celibátu je velice vzácný.
  Jedinci, kteří jsou jím obdařeni, zaslechnou logicky volání do zasvěceného život … a nemnoží se. Tedy gen nepředají další generaci (s výjimkou několika potomků farních kuchařek a pod.)

  Pro zachování tohoto genu, potažmo povolání ke kněžství a řeholnímu životu, bude nezbytné užívat inseminace.

  Gen bude zachován, celibát dodržen.

  Reagovat
 • Tak počkat… Výhradně u mužů-kněží? A co řádové sestry? Stále se s tím vypořádávají „postaru“? Zdá se mi, že se na ně až podezřele často zapomíná.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *