PublicistikaZpravodajství

REPORTÁŽ – Biskupské duchovní cvičení v Hejnicích je tvrdší než obvykle.

V neděli začaly exercicie biskupů v Hejnicích. Na ranní modlitbě se ale všichni nesešli.

Hejnice 2017 – Je mlhavé nedělní odpoledne a kapky z tajícího sněhu padají z větví stromů do běžkařské stopy, po které míří směrem od Smědavy ke Kasárenské necelá dvacítka běžkařů. Tempo vzadu udává hlasitým předzpíváváním písně Svorni jsme v jednom duchu nejmladší z nich. Z běžkařů leje pot, lapají po dechu, ale nepolevují v tempu. Při prvním pohledu by málokdo odhadl, že nejde o trénink postarších nadšenců Jizerské padesátky, že pod kulichy běžců zahřívá temena jejich hlav malé solideo a že podivná zdobená šála namotaná od začátku do konce kolem krku je ve skutečnosti netradičně použitou slavnostní štolou.

Biskupové ale nevyrazili společný výlet, právě totiž byly zahájeny pravidelné exercicie českých a moravských biskupů v Hejnicích, a ti vyrazili za večerním rozjímáním. Když další den ráno sedíme s letošním organizátorem, plzeňským biskupem Tomášem Holubem, ve vyhřáté jídelně, má biskup na tváři úsměv. „Z armády vím, že do výcviku je potřeba skočit po hlavě. Při cvičení ducha tomu není jinak. Důležité je především, odpoutat se od pravidelných každodenních starostí. Fyzická námaha může tento proces urychlit. Potvrdili to i instruktoři Prázdninové školy Lipnice, kteří mi letos s přípravou pomáhají,“ vysvětluje nejmladší z biskupů.

Poněkud jinak ale vidí situaci brněnský biskup Cikrle, který usrkává čaj u vedlejšího stolu. „Myslím, že exercicie by měli organizovat jenom ti z nás, kteří už jsou ve funkci alespoň deset let. Například by je mohlo napadnout, že v některých diecézích nejsou hory, a tamější biskupové jsou pak při běhu na běžkách znevýhodnění. Že je něco špatně, jsem pochopil, už když jsem při ubytovávání našel u postele pár lyží s hůlkami a armádní Biblí, kterou nejde zničit vodou. Vzhledem k organizátorovi jsem se těšil, že u postele najdu půllitr,“ nešetří kritikou brněnský biskup.

Pohled do ranní jídelny ale napovídá, že někteří biskupové ještě nedorazili. „Rozjímat jsme měli o samotě, takže z Kasárenské už jsme pokračovali každý zvlášť. Musím ale říct, že najít určené místo nebylo snadné. Měl jsem určitou výhodu, protože jsem ve své diecézi a znám prostředí, takže jsem to zvládl i bez buzoly, kterou jsem zapomněl doma. Pro přespolní to ale mohlo být o hodně těžší,“ připouští mezi záchvaty kašle litoměřický biskup Baxant. To může být i důvodem, proč někteří biskupové zatím v jídelně schází.

„Není se čeho obávat, o obou ztracených už máme informace. Biskup Posád, který si jako jediný buzolu nezapomněl, už stihl objet polovinu far libereckého vikariátu, takže dorazí zřejmě odpoledne, a arcibiskup Graubner se usadil v hospodě v nedalekém Bílém Potoce a čeká, až mu pojede vlakový spoj přes Šumperk do Olomouce. Poslali jsme pro něj auto, protože na rozdíl od Aloise Nebela tudy vlak nejezdí, a už vůbec ne do Olomouce,“ podotýká organizátor, biskup Holub. Netradiční program je připraven i na další dny. „Máme připravenou dvoudenní hru na motivy knihy od kněze Rogera Buliarda Inuk znamená člověk. Účastníci budou muset bivakovat přes noc venku na svazích Jizery a při tom napsat nedělní kázání. Máme pro ně připravené nepromokavé ornáty, ze kterých lze postavit přístřešek a které si po exerciciích budou moci ponechat na památku,“ těší se biskup Holub.

72 komentářů: „REPORTÁŽ – Biskupské duchovní cvičení v Hejnicích je tvrdší než obvykle.

 • Konečně textík ze života. … A určitě dojde i na Příchovice, protože ty jsou nejenom pro „mladé duchem,“ ale i v regionu. …

  Reagovat
 • Já myslím, že rozladění mého biskupa Vojtěcha je jen strojené, neboť nejbližší sjezdovka je ode vrat Petrova 8 vzdálená pouhých 50 minut cesty autem, v Olešnici. Ovšem tu Plzeň v lednici bych očekával taky.

  Reagovat
  • CHa. 2x text o postu … a jeho důležitosti, když však dojde na lahváče, čecháček (i moravák???) moc daleko nedoskáče. 🙂

   Reagovat
  • Omyl – nejbližší sjezdovka je ode vrat Petrova 8 vzdálená pouhých 40 minut cesty autem, (v sobotu jen 30min) ve Zbraslavi. Je vhodná zejména pro děti a začínající biskupy.

   Reagovat
 • Takovouhle obnovu bych taky brala v rámci své práce 🙂

  Reagovat
 • Jééé, a pro pastorační asistenty se něco takovýho nechystá?

  Reagovat
 • Každá z diecézí, i brněnský pan biskup Cikrle má ve své diecézi krásné a na běžky skvělé kopce.
  Pan arcibiskup by se vlakem samozřejmě z Bílého Potoka s pouhými 2 přestupy dostal; přes Šumperk by to ale byla zajížďka, ale především je to s rizikem, že si ho po ujetí 1 zastávky – cca 1,6 km kolegové v Hejnicích vyzvednou.

  Reagovat
 • Nakonec proč ne, Karol Wojtyla byl sportovcem i na papežském prestolu. Sportem zocelené tělo je schopno větších a radostnějších výkonů. Jen mi v článku chybí zásadní info, zda se zúčastnil i český primas.
  Možná by bylo do budoucna dobré pouvažovat, zda rozšířit duchovní cvičení i o opaty. Byli by vítaným obohacením, například premonstráti ze Želivi, premonstráti ze Strahova a benediktini z Břevnova by mohli dodat občerstvení na běžkařskou trať v podobě svých skvělých piv. Vzhledem k chladnému počasí by mohla být piva podávána s ohříváčkem.

  Reagovat
   • Odhalil jste mě (téměř). Ve skutečnosti po filosofovi von Holbachovi. Ale byl jste blízko, nakonec s holbou v ruce mohl von Holbach filosofovat lépe než asketa Kant.

    Reagovat
    • A můžu se zeptat, co vás vedlo k tomu, pojmenovat se právě po tomto filosofovi?

     Reagovat
     • Historická dialektika. Před 500 lety byl Mistr Jan Hus arcikacířem (za vydatného žalování Páleče a Kodicilla, kteří se třásli na jeho univerzitní postavení), po 20 letech byli husité Basilejskými kompaktáty uznáni za věrné syny ŘKC, von Holbach bude časem ve vichru vývoje uznán za reformátora, který předstihl dobu. Zdánlivě nepochopitelného kroky a výroky papeže Františka tomu nasvědčují.

      Reagovat
  • Ještě jste zapomněl na premonstráty z Nové Říše. Tamní pan opat by spolu s panem kardinálem mohli být takovými důstojnými dozorčímu, zda někdo nešvindluje…

   Reagovat
   • Svaté osoby přece nešvindlují! Tudíž jim časný dozor není třeba, mají nad sebou věčnou nejvyšší supervizi. Ale žízeň mají jistě, proto jsem navrhl přibrat opaty z klášterů, kde se vaří dobré pivo.

    Reagovat
  • A Trapisté z Nového Dvora by mohli přivézt nějaké bylinky a masti na na zhmožděné nohy a kuří oka …

   Reagovat
   • To by sice mohli přivézt, ale nevěřím, že to svaté osoby v sebemrskačství sportem přeženou a bude třeba rozsáhlejšího ošetření.
    Nejlepším produktem trapistů je hořčice podle dávné receptury. Té by mohli vzít hodně, jistě se najde logistická podpora sportovců místní zabíjačkou.
    Jen si nejsem jist, zda budou trapisté ostatními vítáni. Pokud sportovci utahaní na běžkách doplní pitný režim pivem a neodolají večer zabíjačkovému vábení, jen s andělským sebezapřením budou po vzbuzení denně ve 3:15 poslouchajíce trapistické matutinum na rušitele při snídani hledět vlídně.
    Leda by se trapisté přizpůsobili poměrům a mínění celé party po vzoru bosých karmelitánů ve Slaném, kteří chodí zásadně v botách s odůvodněním, aby nepohoršovali laiky vlažné ve víře.

    Reagovat
 • Je jasné, proč je na fotce biskup Holub tak vysmátý – všechny ostatní biskupy nechal plahočit se na běžkách, a sám si to vzal šusem na sjezdovkách!

  A dobrý fór – Pavel Posád – teda pan biskup Posád – už ho vidím, jak obíhá fary!! Přesně to sedí! 🙂 Ten se asi nevrátí do konce duchovních cvičení! Leda by měl na některý den naplánovanou přednášku – tak to by dorazil pět minut před jejím začátkem.

  Reagovat
 • Vzkaz pro naše brněnské biskupy: Uspořádejte duchcvič u nás na Slovácku a v době burčáku. Však toho Holuba ten sport přejde.

  Reagovat
 • Teda, na vojně bývávalo spíše zvykem, že staří mazáci proháněli po cvičáku mladý holuby.
  Inu, … nová doba … 🙂

  Reagovat
 • Mílá redakce a čtenáři :

  nominace na cenu Magnesia litera za rok 2016:

  Magnesia blog roku

  Jaroslav Erik Frič: Pasáže (usiavitr.cz)
  Jiří Charvát: I write (iwrite.cz)
  KKRD Boys: Brblanina (kkrdboys.cz)
  Felix Kulpa: Tisíckráte (tisickrate.cz)
  Martin Selner: Autismus & Chardonnay (selner84.blogspot.cz/)
  Vladimír Socha: DinosaurusBlog (dinosaurusblog.com)

  Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/magnesia-litera-2017-03n-/literatura.aspx?c=A170307_090826_literatura_kiz

  Reagovat
  • Jenomže to je problém…pokud pujde cenu Felix Kulpa převzít, ztratí se přitom anonymita…proto navrhuju, aby ji šel převzít někdo jiný!!! 🙂 třeba M.Hajný.

   Reagovat
   • Hmmm, nebo by mohl tisickrate.cz reprezentovat rytir Von Beer a princezna Erendis.

    Reagovat
    • Už to na stránkách „tisíckráte“ jednou zaznělo: 🙂
     „Myslím, že by bylo vhodnější, kdyby vyznamenání převzal někdo, kdo má s přebíráním cen zkušenosti, není tak spjat s hierarchií a současně je uznáván i v zahraničí,“ uvedl Tomáš Halík.

     Reagovat
     • Proč hledat nějakou další alternaci nominovanému blogerovi F.K.?
      Fyzickou tvář i úsměv mu propůjčil již na přelomu ledna/února
      přímo vatikánský mediální šéf Mons. Dario Vigano prohlášením
      „… to jsem psal já. Já jsem Felix Kulpa …“
      publikovaným tiskem černě na bílém v KT 05/2017.

      Reagovat
     • Proč to tak zeširoka rozepisujete, proč rovnou nenapíšete, že to mám být JÁ – Magdalena Dobromila Jako Taková. Pravda, nejsem takových korpulentních rozměrů jako byla Magdalena Dobromila Pravá (odhadem jsem tak poloviční), ale toho se snad dnes již od spořádané manželky, věrné vlastenky, ani nežádá.

      Reagovat
      • No a pak by měla následovat sešlost, a měli bychom to oslavit a zapít…. 🙂

       Reagovat
       • Tak to se ví. Navrhuji Slovácko – již výše bylo zmíněno. Přestože odtud nejsem, moc se mi tam líbí. 🙂

        Reagovat
        • Juj a teď mi došlo kde přesně. Určitě jste všichni, zde přítomní vtipálci, četli Poslední aristokratku od E. Bočka z Milotic. Kdo ji nečetl, doporučuji ihned tak učinit. Zámek v Miloticích s jeho obyvateli je pro nás jak stvořený. Tam si to užijeme, současného smutného kastelána společně rozveselíme. :-)))

         Reagovat
   • Hajný jít nemůže, protože si to píše sám Felix. To jsme už poznali. Navrhuji ať jde P. Špaček. Ten jediný z nás existuje.

    Reagovat
    • Problém je ovšem v tom, že si DNES už není jistý, že se pod „MAXIMA“ Kulpu chce podepsat. Najednou je „kámošem“ a může za to Duka ???
     ________

     CHa! … Nechoď Vašku s pány na led. 🙂

     Reagovat
   • Jestli ona to není z části taková konspirace s úmyslem odhalit Felixovu identitu. Proto by tam mělo jít hned několik osob, z nichž každá by na zvědavé otázky odpovídala: „Jsme, kteří jsme. Jmenujeme se Felix Kulpa.“

    Reagovat
    • Drahá Erendis, sem překvapen s jakou grácií a moudrostí jsi napsala tento komentář 🙂

     Reagovat
     • Není těžké psát s grácií a moudrostí, rytíři Von Beer, když můžete citovat, co předtím napsali jiní.

      Reagovat
   • No konečně rozumný link – hlasovat je přeci to hlavní. Tož jako už sa tam běžím prokliknout, a dát SI hlas. Ano, nebudu to tajit. Felix Kulpa jsem totiž já… Anebo si dělám srandu? No jsme přeci na Tisíckráte, tož jako si určitě dělám srandu! ?… Nebo že bych si nakonec nedělal srandu a byl bych Felix Kulpa doopravdy? Wauuu, to je teda situace! Nevím, čí jsem! To je schýza jak vyšitá…

    Jsem Felix Kulpa, nebo nejsem Felix Kulpa??? Bůh (a docent Chocholoušek) suď!

    Už to mám! HERDRKA – jak by řekl starej dobrej Archimédes, když utíkal nahatej přes celý Syrakusy. Je to prosté: Nikdo není Felix Kulpa, a současně my všichni jsme Felix Kulpa… Nebo je to zase jinak?

    Uff… no to je jedno, mea maxima felix culpa! Radši jdu hlasovat ???.

    Reagovat
    • Vítejte pane Špačku, Styl Vašeho humoru je supééér. Už se těším, až budeme všichni společně slavit. 🙂

     Reagovat
     • Já se taky, milá Magdo, těším na oslavu na Moravském Slovácku – hlavně na Vaše echt staročeské cukroví ?. Věřím, že od Magdalény Dobromily Jako Takové bude stejně tak dobré – ne-li lepší, jak od M. D. Pravé Rettigové! Mám moc rád sladký, taky mám podle toho poněkud barokní postavu ???.

      Jenom nevím, zda na ten svůj styl humoru „nedojedu“. Stále se to v mé psýše mlátí, zda jsem či nejsem Felix Kulpa… Abych místo oslavy nebyl klientem veleváženého ústavu ještě veleváženějšího doc. Chocholouška.? Mno, budem vidět.

      Reagovat
      • V životě se NIC neděje „samo od sebe“. (Budeme vidět = záleží na vás, jak se k situaci postavíte.) Dokonce je v Bibli cosi o tom, že Bůh má sečteny i všechny vlasy na vaši hlavě. …

       V podstatě do Bohem stvořeného světa zapadá i „rosící se“ socha v Medugorje. …
       http://hajny.blog.respekt.cz/voda

       Reagovat
 • My tady už téměř slavíme získání ceny, a zatím nám utíkaí jiné děsivé skutečnosti – jestli jste postřehli, biskupové mají mít dvoudenní hru na svazích hory Jizery. Ať tak či tak, velmi vážně můžeme očekávat návrat situace, jaká byla za dob totality, a to, že budeme bez biskupů!!! V případě, že arcibiskup Grabuner odmítl vrátit se do Hejnic přistaveným autem zřejmě bude jediným přeživším biskupem. Borůvky nerostou, houby taky ne, jak by to biskupové přežili? A k tomu všemu jistě zabloudí v okolním pralese…

  Reagovat
  • 1/ To by snad tolik nevadilo, kdybychom byli dočasně bez biskupů. Bylo tak částečně i za totáče, v nejhorším bychom mohli obnovit Pacem in terris, tentokrát nikoliv pod taktovkou StB, ale s mohutným sponzoringem výrobců lyžařského vybavení.
   2/ Cenu Magnesie samozřejmě Tisickrate.cz nedostane, tento humor je příliš specifický a vyžaduje poměrně dobrou orientaci v historii, křesťanských reáliích a v širším rozhledu. Jeho impact faktor je směrován na úzkou skupinu čtenářů.
   Kdyby přesto mělo dojít zákulisními machinacemi k udělení ceny, navrhuji k jejímu převzetí neproblematickou osobu všemi akceptovanou, například in memoriam Božetěchu, manželku kanovníka Kosmase. Fyzicky by cenu mohl převzít za Božetěchu Martin C. Putna a při vkusné „čtyřprocentní“ slavnosti ji na Vyšehradě zavěsit na varyto Lumírovy sochy, přé hrob Božetěchy ani Kosmy není znám.

   Reagovat
   • A já jsem se na to přebírání tak těšila..fňuk, fňuk…. 🙁 Ke kadeřnici jsem se objednala, mouku cukr a ostatní ingredience k napečení echt tradičního cukroví na tu oslavu jsem nakoupila…… No, jo, jsem naivní, být spořádanou manželkou, věrnou vlastenkou a ještě k tomu neextrémní katoličkou – to není IN, s takovým přístupem mne dneska nikdo do médií nepustí. NEVADÍ – cukroví stejně napeču, a pak to oslavíme. 🙂

    Reagovat
    • Ale Magdo, nesmutněte! Není nic jednoduššího, než si udělat vlastní cenu s velmi podobným zněním, např. Magnesia littera. Prosťáčci přehlédnou latinské sousloví místo české zkratky.
     Navíc do hodnotící komise můžete najmenovat pouze své kámoše, nejlépe doplnit o pár publicistů. Jistě by neodmítl Felix Kulpa, já se též hlásím.
     Pokud byste chtěla mít vítězství jisté, zkuste udělat koláž z libovolně vystříhaných textů (obrázky nedoporučuji) a přihlásit ji do soutěže. Můžete se inspirovat u Jiřího Koláře.
     Hlavně se staňte hlavní hrdinkou nějakého pořádného skandálu po vzoru „cereblit“. Nemusí to být negativní skandál, co by uškodil Vašemu postavení manželky, vlastenky a katoličky. Stačí pozitivní skandál po vzoru poslankyně Nytrové.
     Pokud svůj soutěžní výtvor doplníte o slibované staročeské cukroví, máte to jisté a budete laureátkou, tedy po vzoru antiky budete dekorována věncem z bobkového listu.

     Reagovat
     • Jen aby ti, kdo mne budou dekorovat, věděli, že bobkový list se nenachází v králíkárně……….

      Reagovat
 • Evaluace po ukončení horských biskupských exercicií jasně prokázala, že spojení duchovních cvičení s uvedeným výcvikem přinesla prokazatelně hlubší a trvalejší výsledky ve srovnání s exerciciemi předešlými.

  Z tohoto důvodu byl z ČBK zaslán Lipnické škole požadavek na vytvoření letní varianty.
  A to:

  Exercicie na bázi výměny manželek, která byla inspirována úryvkem z písma – biskup má být ženatý jen jedenkrát.
  Pozn. Ne všichni biskupově jsou poslušni božího slova, proto se budou moci vyměňovat krom manželek hospodyně, sekretářky(ři) či živý inventář jiného druhu, se kterým je ten či onen biskup tak říkajíc srostlý.
  Jak si naši pastýři povedou budeme moci sledovat na TV Noe.

  Reagovat
  • Vážený Hilarie!
   Váš oslnivý nápad je prvním krokem k aggiornamentu 21. století. Proč mají měnit manželky jen tupí histrioni, když máme u biskupů takový potenciál?!
   Pokud se marketingově podchytí první krok výměny manželek, navrhuji následnou soutěž biskupů ve vaření. Vzhledem k tomu, že v soutěžích vystupuje otřesný vzorek populace (nezaměstnaná, uhrovatý mládenec, tlustý cigán a nejistý gay), mají biskupové velkou šanci na vítězství.
   Ti nejlepší by mohli zkusit českou verzi pevnosti Boyard „TEP faktor“: https://www.zena.cz/volny-cas/pevnost-boyard-je-i-v-cechach-vyzkouseli-jsme-za-vas/r~i:article:785781/?redirected=1488998020
   U méně úspěšných biskupů bych vše vrcholil soutěží=scholastickou disputací po vzoru středověkých univerzit, tam by biskupy nikdo nepředčil.

   Reagovat
   • Příteli Holbachu!
    Musím konstatovat, že vaše reakce je otevřením nové studnice nápadů a inovací! Rychle s tím k rukám biskupů.
    A vaše reakce je pro mě také inspirací k mým novým nápadům:

    Další rok by se biskupské exercicie mohly konat na „Robinsonově ostrově“.: http://tn.nova.cz/tema/50254-robinsonuv-ostrov

    Krom duchovního a tělesného užitku biskupů, bychom i my, jejich ovečky, mohly nahlédnout pod kleriky našich pastýřů.

    Který se kterým paktuje, kdo je proti komu, jak ten či onen umí vytvářet koalice, kdo by kterého vyhodil …

    Reagovat
 • Holub to vzal za správný konec. Misie na ostrově Nelson potřebují dostatek fyzicky i duchovně připravených adeptů. Teď už jen prosadit u Duky, aby půlroční pobyt na polární stanici byl součástí odchodu českého biskupa do emeritury.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *