PublicistikaZpravodajství

Oslavy 17. listopadu v kostelích se neobejdou bez komplikací

Katolická církev v České republice si dnes na mnoha místech připomene dvacet sedm let od pádu totality. Tradičně církev slaví významné události sloužením mší svatých. 17. listopadu však připomínka přináší věřícím i obtíže.
„Když vyhlásíme, že bude sloužena mše na poděkování za svobodu, často to napíší v místních novinách a přijdou i lidé, kteří do kostela obvykle nechodí. Potulují se v zadní části chrámu, neodpovídají, nezpívají a neví, kdy si kleknout. To ruší,“ stěžuje si Jozef Gumenický, kaplan pro mládež jindřichohradeckého vikariátu.
„Loni se nám stalo, že když při proměňování ministrant zazvonil zvonkem, sváteční návštěvníci začali zvonit klíči a skandovali: Už je to tady!“ doplnil pražský světící biskup Malý.

O ruchu při liturgiích 17. listopadu ví i Česká biskupská konference, která proto kněžím radila, aby o svátečních bohoslužbách raději příliš neinformovali. „Ještě to není tak hrozné jako na Štědrý den, kdy máme kostely plné, na což nejsme zvyklí ani my, ani věřící, ale i tak to důstojnost bohoslužeb narušuje,“ vysvětluje český primas Dominik Duka, který se letos zúčastní pouze ekumenické bohoslužby v katedrále sv. Víta, kde se podle jeho slov nepořádek na rozdíl od katolické liturgie ztratí a nezpůsobí větší škody.

Církevní představitelé vyzývají, aby si věřící pečlivě zkontrolovali, zda jsou mše skutečně slouženy na daný úmysl. Například v jednom kostele na Moravě je na 17. listopadu naplánována mše za pana Svobodu, živou a zemřelou rodinu. „Chytili se toho političtí aktivisté, udělali plakátek a lidé pak mohou být zklamaní,“ uvádí tamní farář, který nechce být jmenován. „O vyšší účast totiž máme zájem, znamená to více peněz ve sbírce,“ vysvětluje.

2 komentáře: „Oslavy 17. listopadu v kostelích se neobejdou bez komplikací

 • Tato nepříjemná situace by se dala využít i pozitivně – jde o to, aby varhaník zareagoval pohotově, a zařadil do průběhu mše místo některé sloky mešní písně (nejlépe někde na začátku) písň: Modlitba pro Martu. Lidi, kteří přišli oslavit 17.tý listopad ji určitě znají, a tudíž se jistě ke zpěvu přidají, tak jako tehdy na Václaváku. Možná tak zahanbí líné katolíky, kterým se mešní píseň nechce zpívat – a to ani, když se faráři opakovaně snaží boží lid ke zpěvu přimět výzvou k aktivní účasti sloganem: kdo zpívá, dvakrát se modlí. Tento den je tedy šance, že zpěv z kostelů libě zahlaholí i přes zdi kostelů.

  Reagovat
  • Lído, to je praktický nápad!
   Poradím to našemu farářovi. U nás v kostele jsme v tento den zařazovali pouze jednu takovou a to před obětováním – Tři kříže od skupiny Hop Trop.
   S Modlitbou pro Martu to budou už dvě písně, kde se každý chytne.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *