PublicistikaZpravodajství

Server Kázačky.cz měl v sobotu výpadek. V kostelích bylo ticho.

Nečekané obtíže způsobil výpadek populárního serveru s plnými texty kázání na jednotlivé dny liturgického roku. Mnozí kněží, kteří spoléhali na to, že si jako obvykle svá kázání stáhnou večer před nedělí, tak měli smůlu. „Byl to pro mě velký problém. Vrátil jsem se z výletu na Kokořín a místo odpočinku jsem musel najít, jaké čtení vlastně v neděli bude,“ uvedl nám pod podmínkou anonymity kněz z jižní Moravy. 

Několik farářů si narychlo vzalo dovolenou a nechali se zastupovat svými kaplany, ale ani ti problémům neunikli. „Šel jsem spát až ve tři ráno. Habakuk mi dal děsně zabrat. Naposledy jsem ho viděl ve druháku na teologii,“ potvrzuje jeden z kaplanů.
Podivné situace si všimli i farníci v Mikulově. „Obvykle má promluva pana probošta švih a vtip. Včera to bylo takové divné. Často se opakoval a nakonec místo o Písmu hovořil o svém výletu na Kokořín,“ řekl redakci Tisíckráte.cz Karel Fidrmuc, farník od svatého Václava v Mikulově.

V olomouckém arcibiskupství dokonce podle zdrojů blízkých biskupovi ve 35 % kostelů homilie zcela absentovala. Po evangeliu tak následovalo rovnou ticho a hned poté Credo. 
Velkou pastorační škodu však podle sms vyjádření biskupa Graubnera výpadek serveru neudělal. To potvrzuje i paní Jana ze Střílek: „Nic zvláštního jsem nezaznamenala. Po evangeliu většinou automaticky přejdu do stavu hlubokého rozjímání a do reality se vracím, až když kolem zavržou lavice, jak lidé vstávají.“ 
Web Kázačky.cz vypadl v sobotu odpoledne a podařilo se jej znovu zprovoznit až v neděli po obědě. Večerní mše svaté tak již většinou proběhly v poklidném duchu. 
Podle provozovatelů serveru by se podobný výpadek již neměl v budoucnu opakovat. Teolog Aleš Opatrný v to doufá také: „Nevidím velký problém v tom, když kněz převezme skvěle připravené kázání. Větší starosti mi dělají kněží, kteří by museli vymýšlet své promluvy sami.“


12 komentářů: „Server Kázačky.cz měl v sobotu výpadek. V kostelích bylo ticho.

 • U nás na Slovácku jsme nic nepozorovali. Nejspíš proto, že server kazanie.sk jel celý víkend bez problému.

  Reagovat
  • :-)))))) Už dlouho jsem se tak nenasmála… nemůžu ani dýchat:-))))

   Reagovat
   • Mám volat rychlou?!!!
    Pro příště – Berodual či Atrovent. Nebo aspoň kýbl studené vody.
    A vůbec se mi zdá, že by tyto stránky měly obsahovat upozornění, že například astmatikům je tu životu nebezpečno.

    Reagovat
    • 🙂 To teda jo, fakt se bavím… dobré jsou i diskuze pod články, zejména ta pod článkem o petici za zákaz dětí v kostele… jak se tam rozčilují, že chce někdo zakázat dětem mši:-)

     Reagovat
    • Naopak! Jsem astmatik, ale od té doby, co čtu Tisíckráte.cz, se mi v Církvi dýchá mnohem lépe.

     Reagovat
     • No tak že bychom místo foukaček naordinovali kázačky (a pod.)? V tom případě by pojišťovna mohla přispět na internet v mobilu, a ještě by ušetřila.

      Reagovat
 • Myslím, že pro server Kázačky.cz je důležité zapracovat nejen na stabilitě připojení, ale také na zavedení striktních formátů zveřejňovaných homilií. Jak správně uvádí paní Jana ze Střílek, nejdůležitější jsou výsledné kontemplace a pro jejich dobrý nácvik je významná také pokaždé stejná délka. Proto navrhuji dodržovat délku kázání s tolerancí maximálně +/ – 30 znaků.

  Reagovat
  • I při dodržování naprosto konstantní délky kázání i z toho plynoucí délky kontemplace je potřeba ještě dořešit problém, který hrozí zejména v letních měsících v době nejvyšší koncentrace dovolených u těch křesťanů, kteří z různých diecézí navštíví Ostravsko-Opavskou dicézi a budou se účastnit mše svaté. Jak známo, například modlitba Otčenáš má v celé republice stejný počet znaků. Zažila jsem však, že ani v naprosto bdělém stavu poutníci z Blanska tuto modlitbu ve Frydku-Mistku naprosto nestihali zpivat. Pro dohonění časového posunu ve zpěvu nestačily ani chvíle pro nádechy mezi verši.Takoví poutníci by zřejmě při navyklé kontemplativní chvíli nejenže prokontemplovali i svaté přijímání, ale s největší pravděpodobností by ani nestihli odejít před uzamčením kostela…

   Reagovat
   • Děkuji Vám za upozornění – až pojedu k mladým na sever, tak abych byla pořádně ve střehu! Ale můj zeť by mě snad nenechal v kostele zamknout – já zase tak často na návštěvu nejezdím…

    Reagovat
    • Zeť možná ne, ale snacha? A jak znám mladé, tak pod rouškou zbožnosti jsou pěkně škodolibí 🙂

     Reagovat
 • Až teď mi došlo, co se vlastně stalo vloni o Velikonocích v našem kostele.
  Muselo dojít k výpadku připojení, protože cca ve dvou třetinách kázání se náš pan farář zakoktal a posléze odmlčel. Bylo to zrovna v bodě, kdy Ježíš stál před Pilátem.
  Jak to s ním dopadlo, nám řekl až ve farní kavárně, kdy se spojení obnovilo.

  Reagovat
 • Promiňte, ale kněží z jižní Moravy nejezdí na výlet na Kokořín. Takže to bude asi bude nějaký fejk.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *