PublicistikaZpravodajství

Mirek Dušín bude svatořečen. Doplní sv. Anežku, sv. Václava, sv. Vojtěcha a další.

Češi se zřejmě brzy dočkají dalšího svatořečení. Po svaté Zdislavě a Janu Sarkanderovi přibude mezi české svaté Mirek Dušín. Exkluzivní informaci jako první přináší Tisíckráte.cz.

Vatikán, Praha – Potichu a bez jakékoli publicity začal proces přípravy svatořečení dalšího českého světce. Podle informací, které se Tisíckráte.cz podařilo získat, byl zahájen kanonizační proces s Mirkem Dušínem.
Cesta ke svatořečení je zatím na samém začátku. „Je pravda, že jsme návrh na zahájení kanonizačního procesu zaslali a z Vatikánu jsme už obdrželi kladnou reakci. Takže můžeme zahájit zkoumání,“ konstatoval místopředseda České biskupské konference Jan Graubner.
Svědectví o Mirku Dušínovi začali podle něj lidé zasílat spontánně sami. „Na letošním kurzu Jesenické vůdcovské školy jsem dostal neodolatelnou chuť na cigaretu. Při některých přednáškách jsem měl problém se soustředit. Pak jsem se ale pomodlil k Mirku Dušínovi a od toho okamžiku mě chuť na cigarety přešla,“ popsal Tomáš Tuffy Pospíšil, kterému tuto osvědčenou metodu poradil vedoucí kurzu a známý brněnský politolog Stanislav Ježek Balík.
Podobně hovoří také další skaut. „Jednou večer na táboře kamarádi vytáhli několik lahví vína. Byl jsem zmatený. Z čekatelského lesního kurzu Corda vím, že na skautských akcích se nepije. V nejvyšší nouzi jsem pronesl střelnou modlitbu k Mirkovi Dušínovi a veškeré víno se v okamžiku proměnilo ve vodu. Od té doby tuto modlitbu používám ve všech situacích, na které je moje KPZtka krátká,“ popsal svoji zkušenost v dopise pro ČBK David Ucháč.
Ačkoli je důkazů o zázracích, které Mirek Dušín vykonal mnoho, už první krok kanonizačního procesu nebude snadný. „Nejdříve se musí začít s informativním ověřováním, které vede biskup diecéze, kde dotyčný zemřel. To je ale problém. Zatímco o mládežnickém období dotyčného máme informací spousty, místo jeho bydliště nikde zmíněno není. Situace je o to horší, že na prahu dospělosti se Mirek Dušín z písemných pramenů vytrácí a o jeho úmrtí nevíme vůbec nic,“ doplňuje arcibiskup Graubner.
Není proto snadné rozhodnout, kdo vlastně má s ověřováním začít. „Všichni biskupové by chtěli, aby byl Mirek Dušín z jejich diecéze. Nevíme proto komu ověřování svěřit, aby se někdo necítil ukřivděný,“ vysvětlil Graubner.
Naštěstí ale existuje způsob, jak se ověřování vyhnout. „Už papež Urban VIII. ve své bule Constitutio circa formam et habitum sacratum Imaginum z roku 1642 ustanovil, že u světců, jejichž úcta je „nepamětná“, je jejich uctívání povoleno i bez biskupského schválení. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný důkaz o tom, že Mirek Dušín nebyl uctíván už sto let před vydáním buly, je dost dobře možné, že by se právě do této definice vešel. To, že se legenda o svatém objeví až několik let po jeho smrti, není nic neobvyklého a často bývá přizpůsobena aktuálním dobovým souvislostem,“ domnívá se znalec a odborník na církevní dějiny Vít Machálek.
Podle všeho ale na tuto možnost nakonec nedojde. „Běžně stačí pro svatořečení jediný zázrak. Zpráva o množství zázraků Mirka Dušína se ale donesla až do Vatikánu a jeho svatořečení je tak nejvyšším církevním zájmem. Pokud se biskupové nedohodnou, určí diecézi Kongregace pro svatořečení. Už teď je jasné, že by se jednalo o Olomouckou arcidiecézi. Podle našeho zkoumání byl totiž historickým Mirkem Dušínem první český salesián Ignác Stuchlý, který působil ve Fryštáku,“ komentoval aktuální situaci prefekt kongregace pro svatořečení a blahořečení salesián Angelo Amato.
Svátek Mirka Dušína podle současných informací připadne v církevním kalendáři na 17. prosince, výročí prvního vydání komiksu, který legendu o Mirku Dušínovi obsahoval.

 

11 komentářů: „Mirek Dušín bude svatořečen. Doplní sv. Anežku, sv. Václava, sv. Vojtěcha a další.

 • Bruno aus stadt in der Nähe von Brünn

  Himbajs šůviks, plantážníci, já vám mám takovou radost! hrdinové mého dětství, Mirek Dušín a druhové budou svatořečeni a dosáhnou slávy oltáře! Jen aby se Dlouhé Bidlo, Bohouš a Štětináč nedostali k advocatu diaboli a nesdělili něco, coby srdce všech chlapců a dívek zarmoutilo a proces zhatilo.

  Reagovat
 • Maminka Dlouhého Bidla a Štětináče

  Přeji všem hezký den, dnes jsem opět navštívila Českou poštu s knihami. Doručuji takto 90 % objednávek. Opakovaně po mně chtějí k dokladům za dobírky podací lístek. Vyplňování dobírky samotné mi dosti dlouho trvá, proto ještě další vyplňování nesnáším. Dnes jsem poprosila Mirka Dušína, aby to paním na poště vysvětlil. Povedlo se a balíčky snad přijdou zákazníkům. Maminka Dlouhého Bidla a Štětináče.

  Reagovat
 • Díky za rychlé a tedy aktuální informace. Vyrostl jsem jako starší generace na Rychlých šípech (znovu jsem se ke comicsu vrátil se synem) a sdílím Mirkovo ocenění . Možná by stálo za úvahu rozšířit záběr i na jeho kamarády.
  P.S. Jako Brňák mám k Rychlým šípům blízko i proto, že část filmu P. Nikolaeva se natáčela v Brně (myslím, že na Kopečné).
  Díky ještě jednou a pište, pište, pište 🙂

  Reagovat
 • Jestli bude Mirek svatořečen, musí dostat Jára Cimrman několik Nobelových cen, které mu dodnes dluží!

  Reagovat
 • Na přímluvu Mirka Dušína jsem byl zázračně uzdraven z užívání sprostých slov!

  Reagovat
 • Proměnit víno ve vodu umí každý amatér. Já jsem byl na svatbě a tam nalívali jenom vodu, protože novomanželé jsou abstinenti. Jelikož jsem z Moravy, tak dávám přednost vínu a vodu jsem si sám proměňoval. Naneštěstí znali tady tohohle Mirka a furt mi to měnili zpátky na vodu, ale nakonec se Mirek unavil a já si mohl dát nefalšovaný moravský muškát. Takže kdyby měl někdo zájem o dobré víno, tak pište.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *