RozhovoryTitulní strana

Cenzura v Katolickém týdeníku. Zakázaný rozhovor Marka Váchy přinášíme my!

Katolický týdeník má velký problém. Redakce Tisíckráte získala nahrávku z porady se zaměstnanci, která dokazuje, že novináři mají psát o kreacionismu (vědecká teorie, která potvrzuje, že svět stvořil Bůh a my nepocházíme z opice) jako o hrozbě a problému. Šéfredaktorka Kateřina Koubová na záznamu říká: „Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí týdeníku, tak vy prostě poslechnete příkazů.“ Podle záznamů došlo i na vyhrožování výpověďmi:
„Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní, a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ dodává šéfredaktorka.
Tisíckráte od několika členů redakce, kteří nechtěli být jmenování, zjistilo, že minimálně tři stálí redaktoři skutečně podali výpověď a přechází do časopisu Milujte se! Další dva zvažují, zda nespojí síly se serverem Duše a hvězdy.
Odchod redaktorů byl zapříčiněn bezprecedentním krokem v minulém měsíci. Došlo totiž k situaci, kdy byl rozhovor s uznávaným biologem Markem Váchou vyřazen z tiráže těsně před vytištěním a nikdy neměl spatřit světlo světa.
My jej však zveřejňujeme v plném znění:

Marek Vácha: Víra a věda si protiřečí.

FK: Začnu netradičně. Vy jste biolog a kněz, jak to jde dohromady?
MV: Takovou otázku jsem skutečně nečekal. Odpověď je ale jednoduchá. Nejde to dohromady, jak by mohlo?
FK: A co vaše prostřední jméno, Orko?
MV: Studuji evoluci, vývoj, development a tím pádem logicky i developerské společnosti.
FK: Nezdají se vám ale takové skautské přezdívky ve vašem věku mírně řečeno… infantilní?
MV: Rozhodně ne. Celá řada významných osobností je užívá, jen si vezměte – Wabi Ryvola, Pius X., Pelé, Benedikt XVI., Chicharito, Konzbul…
FK: Dnes se hodně mluví o Darwinovi, evoluci a biblickému stvoření v sedmi dnech. Jaké mám tedy jako věřící člověk zaujmout stanovisko – má pravdu víra nebo věda?
MV: Jistěže víra. To, že víra a věda si neprotiřečí, nebo že si dokonce podávají ruce, je dnes bohužel dosti rozšířený omyl, ochotně šířený bulvárními médii a řadou pochybných serverů. Nevěřte všemu, co se píše na internetu.
FK: Jaký je tedy Váš názor na vznik světa, jeho stáří a vývoj života?
MV: Obracíme se zpět do dějin k moudrosti předků. Dnes znovu bereme vážně názory, podle kterých je země deska nadnášená čtyřmi slony stojícími na krunýři obrovské želvy… vždyť když by Země byla kulatá, Australané by popadali dolů!
FK: Takže ve sporu mezi kreacionisty a biology se dáváte spíše na stranu kreacionistů?
MV: To určitě ne! Kreacionisté značně přeceňují stáří Země, mají ostatně blízko k tak modernistickým směrům, jako je liberální bratrstvo Pia X., neokatoličtí lefébvristi, Spolek svatého Josefa, kteří se obrací k Tridentskému koncilu. Prosím vás, copak dějiny církve začaly roku 1545? Musíme čerpat z tradic mnohem hlubších.
FK: Kdy tedy vznikla Země?
MV: Svět samozřejmě není starý 6 000 let, jak tvrdí kreacionisté. Víme, že je mnohem mladší, podle některých našich výzkumů datujeme stáří vesmíru jen na několik set let, snad i o pár let méně.
FK: Pořád mi to nejde do hlavy s tou deskou.
MV: Každé ráno se kdokoli může podívat, kde je pravda. To, že slunce vychází a zapadá nad plochou zemí, je očividné. A vy jste viděl, že se kdy z krávy stala například žába? Naštěstí jsou ještě rozumní lidé. Ani já, ani třeba Petr Hájek z opice nepocházíme.
FK: Ale…
MV: Nebuďte naivní prosím. Vědci ví, jak to ve skutečnosti je, ale musí mlčet. Nitky vedou až do bilderbergu a od něj k rozlehlým síním pod Karlovým náměstím. Vědci jsou zticha, ale číšníci, kteří je obsluhovali, naštěstí ne. Zde se vymýšlí báchorky o kulatosti země nebo že se se země točí kolem slunce, které dokonce pronikly i do některých encyklik – vezměte si jen slovo encyklika, zajímavé, že?
FK: Je tedy víra neslučitelná s vědou?
MV: Buď věříte opicím, nebo pravdě.

7 komentářů: „Cenzura v Katolickém týdeníku. Zakázaný rozhovor Marka Váchy přinášíme my!

  • A až se přijde na to, kdo píše Halíkovy knihy, to bude teprve průšvih!
   Já to vím, ale nepovím…

   Reagovat
 • Tak to prozradím já.
  Halíkovy knihy píše Marek O. Vácha!
  Šlo prý tenkrát o nějakou sázku (velká sázka o malý pivo?) a už jim to tak vydrželo A asi jim to vydrží i nadále, protože oba maj neskutečnou prču z toho, jak jimto lidi baštěj.

  Reagovat
 • Tohle by otec Marek Vácha nikdy neřekl! Takové názory on nemá. Nerozumím tomu, proč zde citujete člověka, který nikdy nic takového neřekl. Měli byste se stydět. Je smutné, jak naše společnost je plná lží a podvodů, a o to víc mě mrzí, že se to děje i v církvi.

  Reagovat
  • Lauro, sundejte si růžové brýle, Orko má ještě radikálnější názory.
   Nedávno mi mezi pátou a šestou lahví Svatovavřineckého z Lechovických sklepů řekl, že je Země placatá. Po sedmé lahvince mně vyjevil ještě odvážnější pravdy, ale již jsem mu nerozuměl.

   Reagovat
 • Pokud Marek Vácha nebo pan profesor Halík takto znevažují Slovo Boží nejsou Božími služebníky, ale slouží oddaně Otci Lži čili peklu a odmněna ve formně Geheny je jako duchovní pastýře od JHVH nemine.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *