PublicistikaZpravodajství

Plzeň: Z kněží se stanou živnostníci. Kvůli úsporám.

Pár dní po nástupu Tomáše Holuba do úřadu plzeňského biskupa se schyluje k zásadním organizačním změnám. Velkým úkolem je vyřešit špatnou ekonomickou situaci diecéze související s úbytkem věřících na západním okraji Čech. „Zvažujeme přechod na ekonomicky udržitelnější model,“ uvedl pro Tisíckráte.cz novopečený biskup Holub. „České diecéze jsou známé velkým počtem farností s malou hustotou věřících. Zaměstnávat faráře na plný úvazek v malých obcích proto často nemá smysl,“ dodává biskup. Unikátním řešením je přechod části kléru na práci na živnostenský list. Do menších obcí již nyní dojíždí kněží pouze jednou za čas vysluhovat svátosti a stálý pracovní poměr není nezbytný. Navíc je to šance pro mladé kněze, kteří dnes často zbytečně několik let setrvávají na místech kaplanů a jsou nuceni sloužit mše v brzkých hodinách a vést neoblíbené biblické hodiny či přípravy katechumenů. Nedělní bohoslužby v lukrativní čas si pro sebe nechávají faráři.  Jeden z kaplanů, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho identitu zná, řekl: „Nepřijal jsem ducha otroctví, abych musel mít všechny latinské mše v 6.00. Pořádné kázání nebo kadidlo jsem neměl už několik měsíců.“
Podle biskupa lze kromě úspor očekávat i zvýšenou aktivitu v oblasti pastorace, zejména křtů a biřmování, které mají být odměňovány nejvíce. „Kněží budou jednotlivé úkony fakturovat biskupství zvlášť a je pouze na jejich aktivitě, kolik si toho zvládnou vydělat.“ Podle materiálů, které má Tisíckráte.cz k dispozici si budou moci kněží-živnostníci účtovat např. za křest dítěte 956 Kč, za křest dospělého až 2500 Kč, nedělní kázání vyjde biskupství jen na 250 Kč (ceny jsou uváděny bez DPH).
Vzhledem k značným ekonomickým úsporám o novinku projevili zájem i další biskupové z Moravy i Čech. Ušetřené peníze pak chtějí většinou využít k nákupu nových automobilů.

5 komentářů: „Plzeň: Z kněží se stanou živnostníci. Kvůli úsporám.

  • U nás už to zavedli a moc se to neosvědčilo. Náš farář například za panáka rumu pokřtil celou hospodu a pak jsme půl roku neměli mši, protože měl vyděláno.

    Reagovat
  • To snad nemyslíte vážně!

    Kdo bysi dovedl představit pontifikální mši bez kadidla a zvonů. Vždyť to vždy do kostela patřilo a patří! Jak vzdát větší úctu Pánu Bohu a Pánu Ježíši, který byl za nás umučen a trpěl až k smrti!
    Svět se mění, ale nechtějte měnit církev až k vymýšlením blbostí. Jestli se Vám nelíbí kadidlo a okuřování, radši vymyslete něco, co by stejně vonělo a dýmalo a ne se zaobírat starými kadidelnicemi! Čeho je moc, toho je příliš!!!

    Reagovat
  • Já bych toho „biskupského zajíčka“ rád upozornil, že Ing. Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce se chystá na rozsáhlou kontrolu správného fungování reklamací. Zdá se, že právě kněží-živnostníci často odmítají (nebo nestíhají) vyřídit reklamaci do 30 dnů. Jedná se především o reklamaci křtu, kdy dítě i po křtu evidentně zlobí a přijaté posvěcení se zdá zcela neúčinné. Mnohem horší situace nastává s reklamací po zpovědi: tam je to komplikované s dokazováním… Ale to jen tak naokraj. +

    Reagovat
  • Hlavně, aby tento nadějný projekt neztroskotal na Babišem zavedené nové dani z kadidla.
    Nebojme se toho a s pomocí Boží na živnostenský úřad.

    Reagovat
  • Před šesti měsíci jsem poslal ČBK návrh (dosud pouze s jedinou odezvou – toto je automatická odpověď, z důvodu dovolených vás budeme kontaktovat po jejich ukončení) na zpoplatnění hostií při přijímání.

    Cenu by zvolil příslušný duchovní správce s ohledem na velikost díry v rozpočtu a možnosti přijímajících.
    Přisluhující ministrant by pak podával daňový doklad.

    V případě podávání podobojí způsobou, by bylo poctivé víno podávat v kalibrovaných frťanech, aby si někdo nestěžoval, že si usknul méně než soused a platí stejně.

    Podle odborného odhadu, kněz by si takto mohl přivydělat (i po zdanění a odečtení provozních nákladů cca 3 100 – 7 200) Kč měsíčně.

    V případě používání celozrnných hostií či mešního vína z Kroměřížských arcibiskupských sklepů, by byly časté i „tringelty“ a zákazníci by se do kostela rádi vraceli.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *