PublicistikaZpravodajství

Olomoucký seminář bude lákat fotbalisty stipendiem

Kněží oblékli místo ornátů a štulpny a dresy. Tradiční zápas mezi kněžími z Moravy a Čech byl napínavý pouze z počátku. O vítězi bylo jasno už o poločase.

75 komentářů: „Olomoucký seminář bude lákat fotbalisty stipendiem

 • No jo… To je sice fajn, ale náš současný rektor řádového kostela, kde varhaničím, je hokejista! A další z našich řádových kněží si při rekreačním pink-pongu zlomil nohu (nechtěně skočil na míček, který pod ním ujel)… Jenže náš hokejový rektor je v tom hokeji opravdu dobrý! Neuvažuje náhodou olomoucký konvikt o otevření též hokejové sekce?

  Reagovat
  • V Rusku ani v 50.tých letech „u nás“ neměli rádi Židy. … Jakkoliv heslo „Rozděl a panuj“ pochází ze starého Říma, obnovení pevnosti Masada prezentují v Izraeli jako vítězství (po 2000 letech) nad centrální mocí Říma…

   Odkud vítr fouká je otázka. Konvička a spol (?) kácejí stromy v Čechách s odkazem na „uprchlíky“… Proč se však ke stejné mentalitě („rozděl a panuj“) řadí i „církevní“ server tisickrate? Že by stejné „instrukce“ a stejný „zdroj“ ???
   _______________
   https://www.novinky.cz/krimi/439705-strom-musel-padnout-behem-hodiny-najeti-vlaku-na-kmen-vysetruji-jako-obecne-ohrozeni.html

   Reagovat
   • V pořádku. Maminka je „Boží dar“.
    Dokud Vám vaří, pere a nakrmí vás, buďte za to rád.

    ?

    Reagovat
     • To ste zjistil jak? Neznáte přísloví Za dobrotu na žebrotu? Z logiky věci jasně plyne, že pokud se něco nevyplácí, tak je to vděčnost.

      Reagovat
       • Z toho článku není vůbec jasné že jde o vděčnost. Tomu nerozumím.

        Reagovat
        • To je ukryto hned v prvním odstavci. Jsem vděčný, že jsem mohl létat s TL2000 Sting. Ty Krkonoše bych se bez zkušeného instruktora také neodvážil. Jsou to maličkosti, ale vděčnost je užitečná věc. Alespoň taková je moje zkušenost. …

         Reagovat
          • Už třeba jen v tom, že učí POKOŘE a pravdivosti. (Neděkoval jsem proto, abych něco získal. Získal jsem, že jsem poděkoval.)

           Tak to vnímám já.

          • Pokroře a práchnivosti? ….možná. Děkoval sem, protože sem získal a je to slušné.

 • Každý ví, že Moraváci jsou lidé dobrosrdeční. Tak co chcete po moravských farářích! Jestliže hrají přátelský zápas, tak je nad míru jasné, že se budou k českým kamarádům chovat přátelsky a nechají je vyhrát.
  A zatímco olomoucké biskupství, které je bohaté hodlá rozdávat stipendia, brněnské biskupství s prohrou předem počítalo. Tuto situaci využije k tomu, aby moravským kněžím, které prohra postihla, snížilo platy. A celý ten humbuk kolem prohry je jen nafouknutá bublina, která má zakrýt úmysly brněnského biskupství ušetřit finance nejen na platech jáhnů a katechetů, ale nově i kněží. A noví seminaristi z Turecka a Brazílie – fotbal-nefotbal – doslova splačou nad výdělkem.

  Reagovat
  • To je logické, co píše Lída, při přátelském zápasu by se měl soupeř nechat vyhrát. Jinak by se mohl naštvat a bylo by po přátelství.

   Reagovat
 • Tento fotbalový debakl nebyl bleskem z čistého nebe. Prohry se opakují, prakticky kam až paměť nesenilních pamnětníků sahá.

  Ale tento stav končí!
  Biskupství brněnské se rozhodlo přijmout strategii, která zvrátí potupy ve vítězství. Něco už naznačila Lída výše i článek samotný a já doplním.

  Jde o informace z první ruky, tedy přímo z odposlechu, instalovaného pro zkvalitnění práce zaměstnanců do každé kanceláře, místnosti i na WC:

  Je vytvořen tzv. fotbalový fond určený ke kupování hráčů – kněží.
  Peníze byly získány z následujících zdrojů:

  1. zdroj: odebrání mezd kněžím a jáhnům pobírajícím důchod (toto rozhodnutí bylo nejtěžší, posuďte sami tuto číst z oposlechu:

  Zelenka: Vezmeme jim platy, z důchodů vyžijou
  Mikulášek: Co když se na to vykašlou a nebudou chtít slouži, jak to popřehazuju?
  Nějaký Vojtěch, hlas se nám nepodařilo identifikovat pravděpodobně pro nemoc: Vykašlou (kašle) se na to, … tředa ten, jak on se jmenuje, farář z Větrnýho Jeníkova … tomu jsme to zkusmo udělali a vykašlal se na službu.
  Zelenka: Dobře, když vykašlou, tak naberte Poláky
  Mikulášek: To naní tak lehký, prvních pět let těm pšonkům nikdo nerozumí
  Jandlová: A není to jedno?
  Zelenka, Mikulášek: asi je
  Nějaký Vojtěch: Jsme domluveni?
  Pak už je slyšet jen hlasité plácnutí

  2. zdroj: ušetření na mzdách zaměstnanců biskupství

  Znovu odposlech:

  Zelenka: co takhle jít na minimální mzdy u všech našich zaměstnanců, kromě mě, samozřejmě
  Konzbul: Ty ses zbláznil, … a navíc, to každýmu vezmeme tak dvě stovky a bude na minimální mzdě, kdo to tady pak bude dělat?
  Zelenka: Neboj se, nikdo neodejde, kdyby měli spády, zabrnkáme na oběť, na věrnost, nezištnou službu, nesení utrpení, poslušnost …
  Konzbul: Vždyť nebudou mít ani na nákup
  Zelenka: Ale budou, každej někoho má, manžela, manželku, další příbuzný a ti se o ně postarají. Myslíš si že i jejich příbuzní jsou takoví hlupáci, že by pracovali taky pro církev? to je málo pravděpodobné, že by se v rodině vyskytovalo víc najivek než jedna.
  Konzbul: No já nevím
  neznámý Vojtěch: Neboj se, podívej se na nového kancléře Honzu Mráze, vlastně nic za to nemá, kromě práce teda, farnost jsem mu nechal za krkem, … ale dělá to
  Zelenka: No a máme to, kdo vyrazí do Brazílie, já bych jel. I s rodinou, samozřejmě

  Reagovat
  • Hilarie – vybral jsi záměrně tyto laskavé a mírné odposlechy? Skutečnost je daleko drsnější….

   Reagovat
   • Ano Lído, vybral, protože nechci být zlý, stejně jako celé Tisískráte.
    Proto jsem z odposlechu cenzuroval slova jako himbajs, karamba, dej si placku na čelo, kurnikšopa, a do háje zelenýho.

    Reagovat
  • Skvěle napsané ???. Nejvíc se mi líbí ten „neznámý“ a „nějaký“ Vojtěch. Kdo by to enem mohl být? Žádného takového na biskupství brněnském neznám, a to su původem právě z brněnské diecéze?.
   ________________
   Poznámka pod čarou: přesněji řečeno NECHCI znát… (zvláštní, že působím v českobudějovické diecézi, ale fakultu a seminář jsem studoval v Olomouci…ale to jen tak na okraj).

   Reagovat
   • Biskup Cikrle (právě ten, kterého si berete „na mušku“) právě kněžím jako VY sděloval toto: „Kněží (např. při svátosti smíření) mohou být ženám dokonce blíže, než jejich vlastní muži. … Když však začne kněz z této blízkosti „trhat“, všechno to pak padá.“ … Zajímavý postřeh i zkušenost odkazující už na to, co se říkalo za prezidenta Havla: „Nebát se A nekrást“ …
    ___________

    Svědomí má každý své. A nemám pocit, že by sdělení, které v 90. tých letech biskup Cikrle říkal nebylo myšleno a) vážně a b) upřímně. …

    Reagovat
    • Hajný, ty nezklameš nikdy!
     ___________

     Svědomí má každý své, protože má lopatu
     a to za a) svoji nebo za b) půjčenou …

     Reagovat
     • To je relativní… 🙂
      JK byl také „jen“ VYUČENÝ a nijak se za to nestyděl.
      ______________
      Láska není o titulech.

      Reagovat
     • Znáte ho. Pouze se k němu (b. V.Cikrle) nechcete veřejně přiznat.
      Přejí Vám upřímně, aby se k Vám v Nebi přiznal Kristus.

      Viz: Matouš 10,32-33:
      Každý, kdo se ke mně přizná před lidmi, k tomu se i já přiznám před svým Otcem v nebi;
      kdo mě však zapře před lidmi, toho i já zapřu před svým Otcem v nebi. …

      Reagovat
      • Přiznávám se, znám b.V.Cikrleho, i když jen od vidění.
       A kdykoli ho uvidím nahého, obleču ho, hladového, nasytím ho, smutného, řeknu mu dobrej fór. Stačí to tak?

       Reagovat
      • Mr. Hajný, Vy jste chodící bible, neboť hnedlevá máte po ruce nějaký biblický citát.

       ____________________
       Většinou však MIMO MÍSU.

       ______________________
       Jako i v tomto případě: ve Vámi uvedeném citátu se hovoří o přiznání se // zapření JK. O bp Cikrlovi tam není ANI ŘÁDKA.

       Reagovat
       • Ne tak docela. 🙂 Ani pan biskup Cikrle není biskupem (knězem) proto, aby si „honil triko“, ale aby svědčil o Kristu. …

        Reagovat
    • Teda ti dva Němci, ti Vám včera museli dát co proto. Nebo to byl někdo jiný? 🙂

     Reagovat
      • Tak dobře, pane Hajný, budu hádat. 🙂
       Myslivec? Zelená? Nebo snad hradní becherovka, či družební vodka?

       Reagovat
       • Bingo!!! Ja to tušil. Ale taková malá, stoličná voda, spíš vodka.

        Reagovat
        • Za oknem už zpívá meluzín a venku bylo včera 46 stupňů ve stínu. V neděli jsem si s místními „zkusil“ ramadán a proti tomu je půst na popeleční středu a Velký pátek „čajíček“. …

         Reagovat
         • Bodejť by to nebyl „čajíček“ když vám za jeho nedodržení nehrozí, že budete „o hlavičku kratší“ ( v lepším případě pouze o ručičku)……

          Reagovat
          • To tady nehrozí. Ale oni (místní) zde opravdu celý den nepijí ani nejí. To se s postem o chlebu a vodě „medžugorského typu“ nedá srovnávat. Rohlíky a voda jsou tak maximálně o tom, že si člověk nedá, na co má zrovna chuť. Nepít celý den, to je už opravdu „jiná liga“.

           Ale jak už bylo v předešlých diskusích, oni to zde dělají DOBROVOLNĚ: „It is part of my culture“ – mi zde řekl jeden místní. …

           Je to o RESPEKTU. Odsuzovat to, čemu člověk nerozumí resp. s tím nemá osobní zkušenost je obyčejná nafoukanost.

          • Nejíst a nepít celý den je jiná liga. Zvlášť když po setmění se narvu a přežeru… 😀

          • Nedělají li to tak? 🙂

          • Kdo CHCE, hledá možnosti, jak věc realizovat. Kdo nechce, hledá důvody, proč to či ono nelze. … Benefitem postu je vnitřní zkušenost, díky které si ten, kdo se celý den postil, o posměváčcích vašeho typu může jen pomyslet své… 🙂
           ____________

           Pochopil jsem, že Ramadán není jen o tom, povečeřet večer s přáteli, ale že jeho podstatnou částí je i tomu předcházející půst během dne bez VODY a jídla.

          • A jaký to má tedy smysl, když celý den nepiji a nejím, a večer natlačím do pusy všechno?….sorry, ale podle mně to tímto ztrácí význam.

 • Je známo, že lákat do svého týmu dobré hráče na lepší preberendy je technologie drahá a dnes už celosvětově zastaralá. Koupit se musí rozhodčí. 🙂

  Reagovat
  • V nejhorším případě může výsledek zápasu zvrátit i Ústavní soud, nebo prezidentská milost. Bacha, Soklol je ale drahej!!! 🙁

   Reagovat
 • Jako jediné rozumné řešení přátelských fotbalových zápasů českých a moravských kněží vidím stav nerozhodný, čili remízu. Spokojenost by byla na obou stranách. Nebylo by vítězů, nebylo by poražených. Zlatá střední cesta. Česká biskupská konference by to měla přijmout jako závaznou direktivu. A arcibiskup Gauner by se aspoň nemusel rozčilovat, jinak by stálým vztekáním se mohl ztratit zbytek svých vlasů.?

  Reagovat
  • Těžko říci, zda vyznáváním „lásky“ něčeho (dobrého?) dosáhnete. De facto i pro Vás platí, že jste „jedna firma“ a ať už hodně nebo málo, i Vás církev živí. …
   ____________________

   Kromě toho pan arcibiskup Graubner si i s bývalým panem prezidentem podali (svého času) ruku. http://hajny.blog.respekt.cz/v-cem-mel-pravdu-hus/

   Reagovat
   • Co s tím má cestování společného? Tomu nerozumím.

    Reagovat
    • Také si říkám, že některé fáze této diskuse (pardon, odmítám psát „z“ tam, kam podle latinského základu patří logicky a odjakživa „s“) se poněkud vymykají mé schopnosti absorbovat a zpracovávat. Buď nejsem v obraze, nebo mi ten Almajzr už skutečně lehce zatemňuje myšlení. Kladu si otázku, jak moc se s tím mám trápit. Nicméně – sportovně založení a sportující kněží mají mé sympatie.

     Reagovat
     • Pane Rejšku, netrapte se s tím. Na „folklór“ tohoto diSQUATéra si holt musíme zvyknout. 🙂
      ________________
      Dnes jsme slyšeli, že o letnicích byli všichni naplněni Duchem svatým a začali mluvit cizími jazyky, …. takže jim všichni rozuměli. Na rozdíl od NĚJ, který je také plný jakéhosi ducha (latinsky spiritus) a zjevně mu nerozumí nikdo.

      Reagovat
     • Pane Rejšku, zdravím Vás a pěkný večer přeji. … Diskutér „Apríl“ parodoval moji odpověď z předešlé diskuse. Proto byla ta „jeho“ reakce nepochopitelná a „mimo“.

      Reagovat
      • Nic jsem neparodoval, doslova jsem ji okopíroval. To jistě pan Rejšek i ostatní čtenáři vědí.
       Má reakce byla „mimo“ úplně stejně jako NĚKTERÉ reakce ostatní.
       ______________
       Ale obrovským pokrokem je poznání, že je něco „mimo“. Go ahead !!!

       Reagovat
    • Milý „apríle“, to byste nepochopil…
     Cestování s tím nemá NIC společného.

     Reagovat
     • Někdy je mlčení tou nejlepší odpovědí. (Dalajláma)

      Reagovat
  • Nejste první. 🙂
   Už kdysi v semináři jeden z bohoslovců, o kterém se zmiňuje Hilarius v odposleších, a který s ním bydlel na pokoji o něm z velkého přátelství říkával: „Gauner jeden!“

   Reagovat
 • A seminárná strava bude co? Sorry jako, ale jestli sestřičky půjdou do důchodu, a v semináři se bude podávat jakési rádoby zdravé krmě, tak mám obavu, aby to církev nepodělala u těch našich obyčejných venkovských kluků (~ budoucích venkovských panáčků). Prase je prase a tomu se ty moderní (zdravé) „průjmy“ nevyrovnají… 🙂

  Reagovat
  • Jj, tady vyvstává otázka, na co do semináře lákat – jestli na sport nebo na dobré jídlo. Ovšem co v době postní? Jeden den kolínka doleva, druhý den kolínka doprava? Mimochodem – kolínka s vajíčkem bylo jedno z nejobávanějších jídel v době mé vojny. Samo o sobě mi to chutná a občas si takto udělám špagety. Ovšem útvarová kuchyně dokázala z této kombinace vytvořit neuvěřitelnou šlichtu… Myslím, že i někdy zoufalé pokusy začínajících novokněžských kuchařů „sami sobě“ jsou proti tomu kuchyní Interkontinentálu.

   Reagovat
   • Nevím, nevín, jestli kredit, který má seminář a který je šířen jeho absolventy (bezDuchý, deformační, pedantský, režim a přístup jako ve školce, suchý, trapný …) /vybráno z citací sdílných kněží/
    zachrání kuchyně.

    Reagovat
 • Podle posledních zpráv od blíže nejmenovaného vězeňského kaplana prý Pelta – Čáp vstupuje do konviktu. Tím by se měla posílit do budoucnosti brankářská pozice moravského týmu.

  Prý s tím souhlasila i moravská část FAČR. A jak uvedl zdroj ze soudcovské komory – je to prý cesta pokání, na kterou i soudce slyší, když se u něho chudá vdova z Moravy několikrát přimlouvala.

  Snad jen si mohli bachaři odpustit poznámky na jeho adresu, že černý prachy vymění za černou sutanu.

  Reagovat
  • A což teprve jestli vstoupí do teologického konviktu náš „národní hrdina“ Jiří Kajínek! To teprem bude tóčo!???

   Reagovat
   • Nechci radit olomouckému semináři s fotbalem, ale kromě Jiřího Kajínka byl nedávno propuštěn i Bradley Manning, původně odsouzený k trestu 35 let. Proslavil se tím, že umožnil zveřejnění tisíců tajných dokumentů na serveru WikiLeaks. Američan Manning ovšem vyšel na rozdíl od českého vězně z nápravného zařízení už jako transsexuální žena s novým jménem Chelsea, což vyvolalo nepokoje v Londýně mezi fanoušky konkurenčního Arsenalu.

    Reagovat
 • Hmmm… Mr. Hajný zkusil s „místními“ ramadán. Velice inspirativní…

  ________________________
  A také je zdatný cestovatel. Nebyl náhodou nedávno – čistě jen tak „for inspiration“ – třeba v Manchesteru či v Londýně?

  ________________________
  Není nad správnou inspiraci od těch správných bratří… I oni jsou přece – byť přes Izmaele – potomky praotce Al-Ibrahima…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *