PublicistikaTémaZpravodajství

Dalajláma byl během návštěvy Prahy tajně pokřtěn.

V pozadí oficiálních a neoficiálních setkání dalajlámy s představiteli české vlády a občanského života proběhl tajný křest tibetského duchovního vůdce. Plán na konverzi připravovalo pražské arcibiskupství ve spolupráci s ministerstvem kultury.

Prostor ke křtu poskytla tzv. soukromá schůzka Jeho svatosti s místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem. V době kolem oběda 14. dalajláma opustil svou delegaci a v prostorách Knihovny Václava Havla přijal svátost křtu z rukou katolického kněze Ladislava Heryána. Podle informací, které poskytla Tisíckráte.cz čínská ambasáda, měl být kmotrem právě Bělobrádek.
Předseda lidovců na otázky redakce Tisíckráte odmítl odpovědět a pouze zopakoval: „Včera jsem se s dalajlámou sešel, nikoli na MK, ale později. Setkání bylo soukromé a duchovní.“ Blízký spolupracovník vedení KDU-ČSL uvedl, že udělení křesťanské iniciační svátosti se zúčastnil také Daniel Herman, který během obřadu dokonce ministroval.
Z jakého důvodu si dalajláma vybral ke křtu zrovna Českou republiku, není zcela jasné. Důvodem mohla být očekávaná mediální clona vyvolaná čelními ústavními činiteli. Není náhodou, že Bohuslav Sobotka, který je pod omluvným dopisem Číně podepsán, je sám praktikující katolík. Je pravděpodobné, že na podobném postupu se předseda vlády předem dohodl s Dominikem Dukou.
Pod podmínkou anonymity nám vysoce postavený člen pražské kurie potvrdil, že Sobotka o chystaném křtu věděl a sám se nabídl, že se zahlazením stop rád pomůže.

28 komentářů: „Dalajláma byl během návštěvy Prahy tajně pokřtěn.

 • Dalajlámovi sem to přál. Zaslouží si kvalitní křest

  Reagovat
 • No já nevím, takovýhle rychlokřest na stará kolena. Chodil na přípravu? Bude se pravidelně učastnit nedělních bohoslužeb? Ono je taky důležité, aby měl okolo sebe fungující společenství, a pravidelně přistupoval ke svátostem, aby zaseté sémě nepadlo do křoví nebo na vyprahlou půdu. Ale jinak organizačně to je zvládnutý dobře, zejména to maskování Sobotkou

  Reagovat
 • Proslýchá se, že šlo o hluboce ekumenickou slavnost a že byl proto zároveň i obřezán.

  Reagovat
 • Neznám konkrétní průběh a motivy, ale z hlediska buddhismu jsou tradice, svátosti jiných náboženství plně akceptovatelné. (I ta zde zmíněná obřízka by se zřejmě „vešla“…) Jako jsou VŠ se zaměřením na ekonomii, technologii, fyziku, chemii atd. tak je buddhismus mezi náboženstvími zaměřen na osvícení, svatost,. Je cílem všech jejich mnišských očistných procesů, metod a meditací a samozřejmě svatost bezpečně rozpoznají i v prostředí jiných náboženství.

  Reagovat
 • No a proč mu vlastně křest neudělil sám Herman ? Svěcení na to přece má ! Pro kněze je dosti nedůstojné někde ministrovat !

  Reagovat
  • Přijal jméno Heřman. V českém kalendáři má Heřman svátek 7.4., což bylo ale doposud datum posvátné pro sociální demokracii (1878 a založení strany U Kaštanu). Myslím, že teď už je zcela jasné, proč následovalo, co následovalo …

   Reagovat
   • Kromě Heřmana přijal i druhé jméno Roch. Původně jej neplánoval, ale díky obřízce, která byla provedena důkladněji než je obvyklé. Ránu mu poté olízal zatoulaný pes … a toto jasné znamení nebylo možné ignorovat.

    Reagovat
 • Laďa Heryán prostě stále překvapuje, je to borec. A tu mlžnou clonu jak úžasně doplnil Václav Malý dopředu domluvenou služební cestou s následným mailovým poděkováním Laďovi a ohrazením se proti „mocné čtyřce“. Teď jen aby to nepokazil administrátor zdejší farnosti zápisem do knihy pokřtěných, byť pro jistotu v latině. Mmch, je to farnost při katedrále?
  A špičku dokonalé konspirace předvedli Hynek Kmoníček s Pavlem Fischerem na ČRo+, kdy jsme se pro odvedení od podezření na křest jakoby přenesli do zoo, konkrétně do klece čínské pandy.

  Reagovat
 • Takže se v příštím životě reinkarnuje jako pražský arcibiskup?

  Reagovat
 • A kde se bude zpovídat? copak je v Indii dostupný kvalitní římskokatolický kněz? Obávám se, že se tu se svátostí křtu zachází jako s lístkama do tomboly. Pokud nemá jeho svatost k dispozici kvalifikovaného zpovědníka a funkční, přátelské a semknuté farní spolčo, neumím si představit, jak to může skončit. Pánové konspirátoři si dost možná ošklivě naběhli na hřích a z něj plynoucí nutnost až střednědobého pobytu v očistci, protože ten kdo nese odpovědnost, nakonec před nebeskou stolicí platí účty!

  Reagovat
  • Katolické církevní společenství v Indii netřeba zpochybňovat.

   Reagovat
  • Dalajáma trajdá po světě tak často, že zpovídat se může mnohem častěji než průměrný katolík.

   Reagovat
  • Pan Dalajláma má dokonce povolení zpovídat sám sebe a dát sám sobě i rozhřešení, nepotřebuje kněze

   Reagovat
   • …a to teraz už zruší usekávanie prstov , nôh , rúk a iného v Dalajlámovine ?….a čo budú robiť tí usekávači ?…či….

    Reagovat
 • Nejraději by jste ho ukamenovali????? BŮH JE LÁSKA a nepořádá hony na čarodějnice. VYPROŠUJI VÁM VŠEM , AŤ SE BŮH DOTKNE VAŠICH SRDCÍ A UZDRAVÍ VŠECHNA VAŠE ZRANĚNÍ NA DUŠI I NA TĚLE !Ššigutová

  Reagovat
  • Paní Šigutová – buďte v pohodě: každé slovo tohoto webu má rozesmát strnulé křesťany a je myšleno v legraci. Nicméně doufám, že Váše modlitby jsou myšleny vážně a díky za ně! 🙂

   Reagovat
  • No vidíte, ukamenování, to není špatný nápad. To by se stal mučedníkem a šel by šupem do nebe. Nejlépe pro něj by bylo ukamenovat jej bezprostředně po křtu, kdy má smyty všechny hříchy i tresty za ně. Prostě dříve, než nachytá nové. Díky za podnět!

   Reagovat
 • Důvěryhodný zdroj tvrdí, že důvodem křtu je dalajlamova nadlidská únava ze 14 slovy čtrnácti převtělení, pročež na patnácté už rezignoval. Proto již před několika lety oznámil, že vláda dalajlamů je u konce a štafetu po něm převezme linie karmapů. Aby zabránil dalšímu, již nechtěnému převtělení, přijal křest, čímž šňůru reinkarnací nenávratně přetrhl a konečně získal naději na odpočinek a ne-svatý život pod občanským jménem Tenzin Heřman Gjamccho.

  Reagovat
 • Křesťanství a Budhismus nejsou slučitelné víry a neměli by se slučovat.

  Reagovat
  • Ba ne, navrhoval bych úplné sjednocení 🙂

   Reagovat
 • Sjednocení Křesťanství a Buddhismu, … ostatně jakéhokoliv náboženství včetně je možné.
  Stačí je jen převédt na společného jmenovatele, tak jak nás inspirují zlomky.
  A tím jmenovatelem je naše církev, katolická.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *