PublicistikaZpravodajství

Platit za hodiny náboženství? Na Zlínsku žádná výjimka

Zajistit pro děti hodinu náboženství je na jihovýchodě republiky rok od roku větší problém. Na oblibě proto získává soukromé doučování. Mnozí rodiče ale musí sáhnout hlouběji do kapsy.

Zlínsko, Brumovsko – Pravidelnou jednu hodinu náboženství týdně od 1. do 9. třídy si odsedí ve školním roce většina dětí z katolických rodin. Na Zlínsku, se ale z této výuky stává nedostatkové zboží.
„U nás v Brumově zatím zvládáme pokrýt výukou celou farnost, protože tu máme 4 kněze. Vím ale, že v některých menších farnostech v okolí se na některé děti nedostane, protože nemají dostatek katechetů,“ podělila se o svoji zkušenost Olga Vilímková z farní pastorační rady v Brumově.
Tuto skutečnost naplno pocítila například paní Jana, (nejedná se o její skutečné jméno, ale redakce jej zná). „Moje dcera začala chodit do druhé třídy a měla by proto jít příští rok na jaře k prvnímu svatému přijímání. Pan farář je ale natolik vytížený, že už se mu příprava u nás ve farnosti do kalendáře nevešla a současně nemáme katechetu, kterému byla udělena kanonická mise,“ vysvětluje. Musela tak vsadit na soukromou výuku. „S panem farářem jsme se dohodli, že mi doporučí soukromého katechetu bez kanonické mise a pak nám přípravu uzná, jako kdyby ji vedl on sám,“ zakončila.
Paní Jana tak každý týden zaplatí za hodinu náboženství pro svoji dceru 200 Kč. Některé rodiče ale vyjde výuka podstatně dráž. „Po výuce náboženství, jsme zaznamenali letos zvýšenou poptávku. Primárně se snažíme zajistit katechety s udělenou kanonickou misí. Ti většinou přijedou za doučovaným domů, ale dítě oficiálně navštěvuje náboženství ve farnosti daného katechety. Hodina se pohybuje v rozmezí od 350 do 500 Kč za hodinu. Celou poptávku ale rozhodně pokrýt nestíháme,“ popsal jednatel společnosti Doucovani.cz Richard Švarc.
Slušný přivýdělek znamená daná situace také pro olomoucké bohoslovce. „Žádnou přímou nabídku jsem nedostal. Od starších spolužáků mi ale bylo jasně naznačeno, že kdybych si chtěl přilepšit ke kapesnému a byl ochoten učit náboženství bez přidělené mise, mohl bych dostat několik hodin někde v okolí Lidečka i přes to, že nemám povinný kurs. Za jedno odpoledne bych si mohl přijít prý až na 800 Kč, zbývajících 400 Kč, bych potom odevzdal tomu, kdo mi dohodil kontakt,“ popsal zažitou praxi čerstvý student nultého ročníku bohosloví Zdeněk Nekula. Kdo mu doučování nabízel, ale čerstvý student komentovat nechce. „Nikdy nevím, ke komu do farnosti mě jednou přidělí. Kdybych měl dělat kaplana faráři, který je teď v systému zahrnutý taky, mohlo by se mi to zle vymstít. Někteří spolužáci jsou starší o šest let, a proto tato možnost není vyloučená,“ myslí si Nekula, který ale nekalou nabídku odmítl.


3 komentáře: „Platit za hodiny náboženství? Na Zlínsku žádná výjimka

 • V brumovské farnosti je mnoho nekalých praktik…jen ať redakce zjišťuje i nadále.

  Reagovat
 • Podle barvy vlasů většiny dětí na fotce se mi zdá, že zřejmě rodiče platí tyto hodiny ze sociálních dávek. Nebo se už vyplácí speciální dávka v rámci vzdělávání menšin? O to bychom se měli intenzivně zajímat, protože co si budeme povídat – barva-nebarva – i katolíci jsou zde menšina. A pokud taková dávka ještě neexistuje, měla by se iniciovat. Jen nechápu, proč ten hanlivý název: nekalá praktika. Církev je přece tak chudá, že nemá na platy některých svých zaměstnanců, a bylo by spravedlivé, aby za svoji práci dostali zaslouženou odměnu.
  Podle fotky – ta sestřička je hrdinka: nejenže jí ty „menšinové“ děti na náboženství přišly, ale dokonce je i drží v pozornosti!!

  Reagovat
 • Nemusí to být vždycky tak.
  Doslechl jsem se, že někteří kněží, katecheté … naopak dětem za hodinu náboženství platí. Někdy tatrankou, jindy fidorkou …

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *