PublicistikaZpravodajství

Petici požadující zákaz dětí v kostele podepsalo přes 120 tisíc katolíků!

Za pouhé dva týdny se pod petici vyžadující zákaz přítomnosti dětí do 12 let v kostele a zrušení bohoslužeb zaměřených na děti podepsalo již přes 123 tisíc katolíků. „Nečekali jsme, že to bude mít takový ohlas,“ přiznává mluvčí Katolického hnutí Děti v chrámech nechceme Marie Dohnálková z Bratčic. „Chceme zrušit dětské mše, protože pozornost kněží je orientována pouze na děti a speciální kázání, která se pro ně připravují, jsou často nesrozumitelná a mám během nich pocit, že moje inteligence během jejich poslechu klesá minimálně o deset procent,“ vysvětluje Dohnálková. Dodává, že k zorganizování petice ji motivoval dopis olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, v němž vyjádřil nevoli vůči tomu, aby se dětem během podávání svatého přijímání dávaly křížky na čelo.
Podle petice děti v kostele narušují soustředěné modlitby ostatních věřících a znemožňují důstojný průběh bohoslužeb. „Kostel je posvátné místo a slavení eucharistie i mše svaté by mělo být povznášející, což v upravené, dětské verzi není ani náhodou. Ba naopak. Stáváme se svědky jakéhosi groteskního představení, v němž dospělí slouží pouze jako komparz a v psychických mukách sledují tlačenice u obětního stolu, strkání a požďuchování při nesení obětních darů… Celkové hlasité neartikulované projevy během celé mše svaté už ani nepočítám,“ dodává pan Grulich, který svůj podpis připojil v katedrále sv. Víta v Praze. „Ale vůbec nejhorší je zvyk, který se uchytil v mnoha kostelích, zejména na jižní Moravě, kdy děti po skončení mše svaté odcházejí v průvodu s knězem do sakristie, kde ,za dobré chování´ obdrží odměnu, zpravidla ve formě pamlsku. Častokráte tak není možnost po mši něco v rychlosti probrat, jelikož přes zástup malých dětí a hluku, který jej obklopuje, se ke knězi nedá vůbec dostat,“ stěžuje si Marek Navrátil, který petici propaguje na Vyškovsku.
Signatáři petice našli zastání u mnoha českých teologů. Podle saleziána a odborníka na liturgiku Tomáše Kunetky nejsou dětské projevy v souladu s katolickou rituální praxí: „Během proměňování brečí nebo se plazí středem kostela. Pro řadu rodičů jsou mše také způsobem, jak ukázat nové nedělní šaty, které navléknou na potomky, často proti jejich vůli, a ti potom s o to větší zarputilostí působí výtržnosti a narušují hladký chod mše svaté. S liturgií to opravdu nemá nic společného.“ Není proto překvapivé, že petici podepsalo i několik kněží. Ti mají už tak dost povinností, sbírky při dětských bohoslužbách navíc nebývají nijak výnosné. „Jako naprosto dostačující považuji setkávání s Ježíšem v hodinách náboženství,“ říká farář z Vysočiny, který si nepřeje být jmenován, ale redakce jeho jméno zná. „Jednou jsem byl tak rozptýlen dítětem a jeho pokřikováním ‚bafbaf bafbaf‘, že jsem zapomněl, jestli už jsem víno proměnil, nebo ještě ne. Situaci sice zachránil vedle stojící jáhen, který zrovna dával pozor, ale nebylo to nic příjemného,“ dodává.
Samostatnou kapitolou jsou pak malí ministranti, pro které bývá velmi obtížné nejen udržet pozornost, ale i nalít adekvátní množství vody tak, aby bylo mytí rukou pouze symbolické a zároveň jí zbylo i dost do kalicha. „Často mívám úplně promočené rukávy a v kalichu je naopak vody sotva na dně“, přihřívá si svoji polívčičku ohledně zákazu dětí v kostele, a to i mezi ministranty, farář Karel z Plzeňské diecéze. Na jeho výtky reaguje renomovaný psycholog Vladimír Smékal: „V dnešní době je na děti vyvíjen enormní tlak. Musejí se soustředit ve škole, pak navštěvují nejrůznější kroužky a zájmové aktivity a na pozornost během nedělní mše již jednoduše nemají kapacitu. Koneckonců i pro ně platí, že by neděle měla být dnem odpočinku, a to i v oblasti pozornosti, neboť je to prostor pro načerpání sil před dalším pracovním týdnem. Pokud dětem, a to zejména těm mladším, není tento prostor poskytnut, může tato deprivace vést k rozvoji psychických dysfunkcí, a v nejvážnějších případech vyústit i v absolutní apatii vůči přítomnosti na mši i aktivnímu slavení eucharistie,“ varovně dodává Smékal.
Odpůrci petice se brání odkazem na Písmo, ve kterém Ježíš říká: „Nechte maličkých přijíti ke mně, neboť jejich je království nebeské“ (Mt 19,14). Autoři petice ale namítají, že za Pána Ježíše byla jiná doba, stejně jako za jejich dětství: „My když jsme byli v kostele, tak jsme se neodvážili ani pípnout. Jen jsme měli sepjaté ruce a modlili se. Taky neexistovalo, že bychom si z domu přinesli misálky, ve kterých bychom si hlasitě listovali, či nedej Bože literaturu, která se slavením eucharistie nemá nic společného,“ upozorňuje paní Dohnálková. Sběr podpisů bude ukončen 30. června a poté bude odeslán České biskupské konferenci. „Věříme v úspěch,“ říká bojovně Dohnálková.

 

115 komentářů: „Petici požadující zákaz dětí v kostele podepsalo přes 120 tisíc katolíků!

 • Jako otec šesti dětí – dvou dcer a 4 synů, které se narodily v rozmezí 9 let a pravidelně jsme navštěvovali nejen nedělní bohoslužby, považuji tuto iniciativu za zcela zcestnou! Naši synové od velmi útlého věku ministrovali a díky pánům – otcům – farářům, kteří měli pochopení pro dětské chování, si v kostele našli své místo a vážili si toho. Samozřejmě byly chvíle, kdy děti zlobily, ale pak to je na uvážení rodičů, zda z kostela na chvíli odejít a až se dítě uklidní, zase se vrátit.
  Nikdy jsem nepochyboval o tom, že děti do kostela patří a podporuji všechny rodiče, kteří se danou nesmyslnou peticí nedají odradit a dále své děti povedou do kostela a k Bohu.
  Kdyby byl 1. duben, bral bych tento článek jako (ne dobrý, ale) apríl. Je-li však myšlen vážně, naplňuje mě to smutkem a trochu také zlostí na ty, kteří Děti v chrámech nechtějí. Nechápu, jak chceme předávat víru (což každý rodič a kmotr při křtu slibují), když děti nebudou do kostela moci na bohoslužby chodit.
  Dítě se má dle mého názoru v kostele cítit co nejlépe „jako doma u tatínka a maminky“, jinak se do něj v době dospívání a v dospělosti vracet nebude. Samozřejmě od určitého věku musí nastoupit chování odpovídající důležitosti toho, co bohoslužba je a k tomu mimo jiné ministrování dětí velmi pomáhá.
  Znovu povzbuzuji všechny rodiče – nedejte se odradit a choďte na bohoslužby s dětmi, protože KDYŽ V KOSTELE NEPLÁČOU DĚTI, MUSÍ TAM PLAKAT DOSPĚLÍ, PROTOŽE NEDOKÁZALI SVÉ DĚTI PŘIVÉST K BOHU A PŘEDAT JIM VÍRU!

  Reagovat
  • Ano děti do kostela patří, ale ve škole se děti taky nemohou plazit po zemi a jíst v hodině vyučování.
   Rodiče by si to měli uvědomit a děti k tomu vést.
   Já vyrostla bez dětských mší a do kostela chodím pravidelně a moje děti chodí s námi, ale
   na dětskou bohoslužbu je neberu .

   Reagovat
  • Prosím, přečtěte si další články na Tisíckráte! Sám jistě naznáte, že se rozčilujete zbytečně 😉

   Reagovat
  • Souhlas se vším, co píšete. Petice mne naprosto šokovala, nerozumím tomu, jak chce církev děti vést k víře, když jim bude zakazovat účast na úplně základních věcech… Zcestné! Já za každé dítě v kostele děkuji!!!

   Reagovat
   • Je to cela stranka blabolu a smyslenek. Vy jste nejakou petici videli? Na snimku mons. Graubner, ale v Ol. diecezi nic takoveho neni. Pokladam si otazku kdo a proc takove zvasty pise? Ze by dle hesla tisickrate vyslovena lez stava se pravdou?

    Reagovat
    • Vždyť to je záměrně psaná kachna :)) celý tento o tomhle je, naopak mi přijde že si článek schválně bere do mušky lidi, kteří deti v kostele rádi nemají ?

     Reagovat
  • Jendo Zasadile!

   Děti v kostele jsou obecné zlo (katechismus sv. Heroda, hlava 22) a jestliže některé ne, je to výjimka, která potvrzuje pravidlo.

   V našem děkanství děkan Václav Slouk zavedl „testy hodných dětí“. Jestliže je dítě splní
   na výbornou – na mši může bez omezení.
   Na chvalitebnou – na mši může s babičkou nebo jedním z rodičů
   Na dobrou – na mši může s rodiči.
   Na dostatečnou – na mši musí být uvázáno ve třech bodech k lavici a rodiče musí mít v pohotovosti roubík.
   Nedostatečná – na mši nesmí.

   Test je k zapůjčení u Václava Slouka na děkanství brněnském, Rašínova ulice.
   Za poplatek 250 Kč pan děkan otestuje vaše dítě a vydá osvědčení s kulatým razítkem. Peníze budou použity na provedení inventury kostí v kostnici pod kostelem sv. Jakuba.

   Reagovat
  • Miroslav Pavelka (30 let ve službě varhanika)

   Ano. když vyženeme z kostela už i malé děti .. !?! Tak koho tam chceme mít za pár let ?!? ‚Lidi modlete se“!!! ..“Aby nám Pán Bůh zdravý rozum zachovati ráčil „…???

   Reagovat
  • Pane Zasadile a všichni ostatní, kdo o tom ještě nevíte – tady je pořád 1. duben :)))

   Reagovat
 • Takže naše farnost v tom případe vymre protoze průměrný věk naší farnosti je 80 let. Jak chcete.

  Reagovat
  • Jiří,

   i ve vší farnosti s věkovým průměrem 80 let se dětí dočkáte ve formě dětinskosti.

   Reagovat
 • To jsou verici? Dosahnou toho ze katolictvi vymre se zapsklyma staryma lidma. Jsem katolickou od narozeni a z tedlech lidi co to podepsali je mi na bliti. Pokud to schvali odchazim z katolicke cirkve.

  Reagovat
  • Lucie, i ty se podílíš na vymírání, stárneš a nakonec umřeš – zrádkyně

   Reagovat
 • Jak se rika deti jsou naše budoucnost. Jsem věřící. Pravoslavná. Nevim proc, ale u nas v kostele deti problemy nedělají… Možná to bude spise o výchově. Zkuste své spratky nejdřív vychovat a poučit a pak si stezujte. Je to neschopnost rodicu.

  Reagovat
  • S timto nazorem souhlasim,rodice neumi deti vychovat,TO JE HLAVNI PROBLEM !!!

   Reagovat
 • to je ale sprosťárna jsem ráda že jsem jiné víry

  Reagovat
  • tak Vám to připadá jako legrace, že se zakazuje dětem chodit do kostela? To je teda fakt vážné. 😀

   Reagovat
 • Máme čtyři děti. Od malička jsme je vodili do kostela na mši. Všechny už mají své děti a také je vodí od malička na mši, protože se to tak naučily a je to součást jejich života. Když jim to zakážete, kam je odloží ??????????????? Přestanou chodit a budou hledat jiné náhradní společenství, kterému děti nevadí. V naší farnosti je ze všech přítomných cca 40% dětí do 10 let. Kdo tam zůstane, když rodiče s dětmi vyhodíte?

  Reagovat
 • Prosím vás, vždyť je to jenom sranda…!!! Nechápu, jak to můžete brát vážně, moje nervy!

  Reagovat
 • Když v kostele nebudou plakat děti, budou tam plakat staří lidé. To řekl jeden moudrý kněz. Vytvořme tedy našim dětem v kostele prostor, kde se jim bude věnovat vždy jeden dospělý a vytvoří jim vhodný program odvozený od nedělního čtení. Při nesení darů pak můžou nodnést k oltáři svoje výtvory v podobě kresby na dané téma a po mši si je třeba zase odnést domů. Křížek na čelo můžou dostat právě při nesení těch svých dárečků…. Ježíš se při každé mši obětuje pro nás a my se nedokážeme obětovat pro jeho maličké. Potrápit si svoje mozky, aby něco vymysleli, nebo nějaké to zaplakání vydrželi? Co by udělal Ježíš, kdyby byl tam viditelně přítomen? Vyhnal by je? Podepsal petici? Nebo hledal řešení vhodné pro všechny?

  Reagovat
 • Žijeme křesťanství?
  Je mi líto těch, kterým vadí v kostele děti. Myslím, že to jde se naučit, abych je nevnímala. Já se to naučila. Pravda, naučili mě to moje vlastní děti. Vadilo mi, že mohou někoho obtěžovat, nevím nějak se to naučili, ale naučilo mě to nevšímat si ostatních dětí, protože je to někdy oříšek je to naučit zvlášť pokud mají nějaké poruchy …
  Fakt nechodím do kostela proto, aby mě nějaké děti rozčilovaly, ale proto, že tam jdu za Pánem. Je to pro mě víc než rušivé děti.
  Děti do kostela patří ať chcete nebo ne… Smutné, že si katolíci přejí vymírání svých farností.
  Vnímáte rušivé elementy při mši svaté? Pak je to, podle mne, váš problém!

  Reagovat
 • Zcela souhlasím s popisem, jak vypadá mše, pokud je přítomno více dětí. Já sama jsem matkou dvou malých a živých chlapců. Někdy je to opravdu náročné, ale otázka následně zní takto. Kdo bude v kostelech, když vyženete děti????????? Ve farnosti, kam chodím já za dobu 15let nepřibyl žádný starší člověk, ale mladých rodin je tam mnoho. Víte pokud církev začne vyhazovat mladé lidi, tito lidé začnou hledat jinde u různých společenství a sekt, kde jim otevřou náruč. Moje další otázka je, zda takovou petici schvaluje papež. Pokud vím papež František je nositel lásky, respektu a porozumění. Myslím, že on by nikdy nedovolil, aby bylo dítě vyhozeno z kostela??????????????????????????????????????

  Reagovat
  • Pokud vím papež František je nositel lásky, respektu a porozumění. Myslím, že on by nikdy nedovolil, aby bylo dítě vyhozeno z kostela?

   Myslím, že nebude nutné děti z kostela vyhazovat. Stačí přece je tam nevpustit. Které proklouzne, to bych tam protentokrát nechal.

   Reagovat
   • Já bych to neriskoval. Nemám nic proti papeži Františkovi, ale on v poslední době nikdy nemusel řešit, jestli mu nějaké děti lezou po oltáři. Mám sice vlastní řešení (bylo trošku drahé), když jsem na oltář Otmara Olivy u nás v churchi nechal instalovat Baby od Davida Černého z žižkovské věže (nebojte, jen sádrové repliky, na bronzové nemáme dost love), ale nedokážu si představit, že by nějaký harant pronikl do sakraprostoru (dítě přýtomné f sakrálním prostoru, pozn. gůgl překladač) a zapříčinil dis(zvýšené dé)komfort celebrace a individuální saturace spirituální necesity orientované k personalitě participantů liturgie.
    Jak praví klasik: rozkaz zněl jasně, nikdo nesmí projít!

    Reagovat
    • V kostelích nepostižených koncilovou deformou odděluje presbytář zábradlí, nebo i mřížka.

     Reagovat
    • Díky za geniální komentář 😀 😀 😀 Nebudete se ucházet o místo redaktora?

     Reagovat
 • Prosím Vás, nechápete, že celý tento web je recese nebo záměrný hoax? Nelze se ani dopídit toho, kdo za ním stojí. Felix Kulpa… (asi jako culpa = vina). Vtipné. 🙂

  Reagovat
   • O felix culpa, quæ talem ac tantum méruit habére Redemptórem!

    Reagovat
  • Fascinuje mě, jak se může stát, že někdo dospělý a snad i rozumný nepochopí, že to celé je jen vtip.

   Reagovat
   • Možná by měla být sepsána petice zakazující účast na mši takovýmto dospělým.

    Reagovat
 • Tuto zprávu považuji za novinářskou kachnu. Jak mohlo petici podepsat 120000 lidí, když tolik ani katolíků není?

  Reagovat
   • Jiku, já jsem například katolík a podepsal jsem tuto petici a to hned dvacet pět krát

    Reagovat
 • Od začátku do konce nehorázný nesmysl (naštěstí). Jen mi uniká, co tím chtěl autor říci… Vtipné mi to tedy nepřipadá a na internetu to o katolické církvi nedělá zrovna pěkný obrázek.

  Reagovat
  • Tohle je jen pokušení temných sil. Aby si udělali obrázeko věrnosti a případně, zvrácenosti lidí… Nic jiného bbych v tom nehledal. Čím více tomu budeme dívat času, tím méně zbude času na to hezké a podstatné!

   Reagovat
  • Mně to vtipné připadá a nevím, jaký byste chtěla, aby byl na internetu o církvi obrázek. O každých, tedy i o podobných institucích, si dělám obrázek sama a informace na netu selektuji, tisk (kromě Respektu) s ohledem na vlezlou ruskou propagandu a ministra „Budelíp“ raději už nesleduji. To, že si někdo dělá legraci sám ze sebe ale nepovažuji za přitěžující okolnost, naopak (viz Havel X Zeman – jeden se smál i sám sobě, druhý raději uzavře Hrad, když mu tam zcela po zásluze vyvěsí místo vlajky jeho spodní prádlo – kdo je Vám milejší?).

   Reagovat
 • Jednoduchým výpočtem zjistíme že v takovémto případě do kostela nebude chodit polovina lidí.Jelikož kdo mi bude hlídat děti po dobu mše svaté? Tudíž nemohu ani já do kostela a nejsem sama kdo nemá možnost hlídání.
  Pak by mne také zajímalo jak udělají 1.sv. přímání když je běžně kolem 9 roku.

  Reagovat
  • nu, posuneme ho na 15. rok. To už dostanou děcka občanky, tak je do kostelů zase pustíme. Jakýpak problém s tím.

   Reagovat
 • „Když se neumíš chovat, máš zákaz“ Ano, to skutečně zní, jako křesťanská zásada. Vymluvit se na to, že za „Ježíšových časů“ to byla jiná doba je až příliš jednoduché. Vážně se myslíte, že dnes by se Ježíš přiklonil ke stejnému řešení?! Tímto chcete do kostelů přitáhnout více mladých? Pokud se je tam budete snažit vpustit až od puberty pak přeji hodně štěstí …
  Nechci zpochybňovat problematiku neukázněných dětí, ale to je prvořadě problém rodičů a upřímně, nechci kněžím křivdit (jejich nelehkého poslání si opravdu vážím), ale i „malé ovečky“ jsou součásti stáda a pokud jich prostřednictvím rodičů pastor nedokáže zkrotit, je to jeho selhání. Tím spíš, pokud jsou jeho dětské mše jen „blábolení“. Nehledě na to, že nechápu, proč si někdo stěžuje na dětské mše, které už v tom názvu – dětské – skutečně nemohou nabídnout žádná hluboké teologické rozjímání. Jenže nikdo Vás tam přeci nenutí chodit … Naopak, znám mnoho ukázněných dětí, kteří se do kostela těší a dětské mše, které se těší oblibě jak dětí, tak dospělých. A taky se dost velkou měrou podepisují na tom, že děti ví, jak se chovat v kostele.
  Apelovala bych spíš na rodiče, jak už jsme podotkla výše, pokud si děti nevytvoří vztah ke kostelu hned od brzkých let, pak už jen velmi těžko. Takovým rozhodnutím by se už tak neoblíbená církev zase zbavila dalších věřících a klesla by v očích veřejnosti ještě mnohem níž… takže nezbývá než dodat: Bravo, krásně a snadno jste to vymysleli 🙂

  Reagovat
  • Dnes nahodou jsem prisla na tuto petici a musim priklonit k tem nespokojenym farnikum. Je mi 66 roku chodila jsem do kostela od mala a rodice nas vedli k tomu jak se mame vkostele chovat a vedli nas co se pri kazdem ukonu mse sv.dela.Totez jsem ucila sve tri dcery,ale dnes jsem na msi svate a sleduji materskou skolku,ponevadz si sednou pred oltar na lavic rodice jim donesou ruksak s knizkama ,pastelky s omalovankama ,auticka,umela zviratka,plysova zviratka,panenky a cele mse sv. nic nemate ,protoze je srumec ,valeni po zemi a nejhorsi na tom je,ze od jedne rodiny se nakazily i druhe rodiny pan farar nema klid ani pri vyzdvedani kalicha k nebi.Na co takovi rodice s detmi v tom kostele jsou kdyz rusi cele spolecenstvi i kneze.Musim se priklonit k te pani o tom predvadeni,uz vime na co ta rodina ma penize, kazdou ndeli prijdu s necim jinym, je mi z toho spatne a bojimse aby jim jeste nedonesli i kolobezku,aby nemusely jejich deticky nemuseli pred oltarem pobihat pesky.Ani po me domluve to s nimi nehne.Pan farar jim neco rekne a muze se sbalit.Ano klanim se rodicum,kteri vi proc s detmi na msi sv.jdou a detatka maji celou msi sv.pri sobe na kline,v nedeli jsem vedle sebe maminku pochvalila jak sveho synacka udrzi v klidu a ona mi za to podekovala.Tak co libylo by se vam kazdou nedeli byt na takove msi sv..Myslim si ,ze kdyby takovi rodice priskliy s takovyma deckama na koncert nebo do divadla tak jich druzi vypiskaji.Tak to je jen ukazka pro ty kdo jsou proti petici.Ti,kteri maji deti ukaznene a vi co mse sv.je tech se to netyka.Proc by k tomuto muselo dochazet?At se zamysli rodice kam s detmi jdou.Vnuk nosi poznamky ze skoly,ze vyrusuje v hodine.A v kostele se muze vsechno,zeny a divky v kratasich v kosilkach,k svatemu prijimani dekold az pomalu k pupku.Smi se toto vsechno prehlizet?Beda tomu z koho pohorseni prijde se take pravi. Tohle se u nas v koste take deje.Nejste sami.Dekuji kdo si to prectete v klidu bez zloby pisatelka Lida.

   Reagovat
 • OPAKUJI, TOTO JE JEN RECESE!!! NEBERTE TO VÁŽNĚ!!! Děkuji

  Reagovat
  • Já myslím, že by se to zavést mělo. Děti ruší strašně. Slušný člověk se v týdnu do kostela nedostane a v neděli farářa neslyší kvůli kvičícím děckám? Hodiny náboženství jim stačí, šak my se taky chceme v klidu modlit. No ne?

   Reagovat
   • NE!!! Můj syn se v kostele časem zklidnil, kdybych ho tam nebrala hned od začátku, nezvykl by si tak brzo, teď má 3 roky. Děti do kostela patří!!!

    Reagovat
    • Zklidnil se… vyječel a podchladl. To je ono. Souhlasím a podepisuji s peticej.

     Reagovat
   • A vy jste nikdy nebyla dítětem? Nikdy jste nezaplakala v kostele?

    Reagovat
  • Žádná recese! Tisíckráte hlásá pravdu, nic než pravdu

   Reagovat
 • Zprávu považuji též za klasický novinářský nesmysl. Tam kde není křik dětí, nebude brzo žádný dospělý, to říkal jeden již zesnulý biskup. Mnohokrát jsem měl „dětskou mši svatou“, je na ní náročnější příprava než na kázaní pro dospělé, zaujmout děti a přitom obstát před jejich rodiči, je těžké, nikoliv nedůstojné. Důstojnému slavení liturgie se učíme všichni, lze k tomu využít zvláště farní tábory, kdy je kněz více s dětmi, sžije se a nesníží se tím jeho duchovní autorita.

  Reagovat
 • Jsem teda netušila, jak málo lidí má elementární smysl pro humor 🙁
  Já se u zdejších článků moc dobře bavím – tento je dobrý, ale ten o M. O. Váchovi je ještě lepší, u toho jsem skoro plakala smíchy. Autor (či autoři) co tyto mystifikace píší, jsou fakt ale frajeři, nachystejte jim květináče, na Vánoce jsou zpátky, nebo tak nějak 😀
  Proboha, lidi, zkuste brát ten svět trochu míň vážně – a hlavně dokázat poznat ironii, recesi a černý humor 😉

  Reagovat
 • Takže některé chytráky napadá zakázat děti v kostele? To je vrchol absurdurdity. Děti do kostela patří! Církev konečně začala jít s dobou a pro děti chystat mše. Pokud někdo nemá chuť na této mši být, tak ať se ji neúčastní. Pozornost na děti je nesmírně důležitá, protože tehdy se začíná formovat první vztah s Bohem
  Jak znám otce arcibiskupa a konferenci, tak se tomu vysmeji. Sice tradice mše svatá pro děti není tradice, ale proč existují eucharisticke modlitby pro mše svaté s dětmi, které jsou již dnes přímo součástí misalu? Autorům, kterým se asi stýská po Tridentu, bych rád vzkázal a řekl to, co řekl papež František po svém zvolení, když mu chtěli dát hermelín a podobné cetky: přátelé divadlo skončilo.
  Co se týče křížku behem svatého příjmení, lepší je praxe po mši, je zde možnost i dětem dát nějaký obrázek či pamlsek.

  Reagovat
  • Ano Matěji Vostruho!

   Dětem po mši je dobré dát pamlsek, třeba ten hermelín, který zbyl, když jej papež František nepřijal.

   Reagovat
 • Vtipný článek, až jsem se při polední pauze pobryndala polívkou při jeho čtení 🙂 Snad jen aby čtenáři opravdu pochopili, že jde o recesi a nebyli přespříliš zmatení – když čtu komentáře. Líbil se mi v komentářích skvělý logický argument o 120 000 podpisů pod peticí – když nás ani tolik snad není. A promočené rukávy při proměňování 🙂

  Reagovat
 • Mám 3 děti. A kdyby neměly nožnost se mnou ve svém dětském věku zůčastnit se mše svaté, tak bych jim asi těžko vysvětlovala, že je Bůh miluje. Všem co souhlasí s peticí a co ji podepsali vzkazuji jenom jediné: Vemte sebou na mši svatou kterékoliv dítě z rodiny nebo od svých známých a vysvětlite jim jenom „tu maličkost“, a to , že je B§h miluje. Pak se podívejte do jejich dětských očí a tu Lásku začnite praktikovat ve svém životě. Teprve pak pochopíte, proč ty děti na mši svaté jsou tak důležité. Pak se nám všem bude žít líp.

  Reagovat
  • paňý Koczyschová, nemá se nám žít líp, ale hůř, protože jak známo koho Bůch miluje, toho křížkem nafštěvuje. Ja ja, bych ty smradi nechal ve školce a netahal bich je do sakraprostoru.

   Reagovat
 • Nejsem věřící ale tuhle petici mohlo vypotit jenom nenávistné hovado.

  Reagovat
  • Mše svatá je pravidelným každotýdenním utužováním křesťanské víry. Škoda, že ateisté nedělají žádná shromáždění, kde by se pravidelně utužovali v ateismu. Možná by narazili na problémy, co s dětmi.

   Reagovat
 • Ty, Tomku jeden, říkáš „hovado“?!
  Pravý okap je pravdou!
  A že ta rozjívená děcka dělají při mši svaté neskutečný bugr?
  Tož vezmi ku pomoci dávné lidové moudro.
  Jak praví přísloví:
  Kdo jinému ucho utrhne, ten se směje naposled!

  Reagovat
 • Nevím jestli jde petice vypotit, zkoušel jsem to včera pod dekou o horkém čaji a slivovici, a petici jsem nevypotil ač jsem chtěl. Ale každý potí asi něco jiného. Každopádně je to třeba brát s humrem.

  Reagovat
 • Konkurenční petice, která požaduje úplný zákaz účasti věřících na mši, aby kněz nebyl zbytečně rozptylován, už má 98 tisíc podpisů. Uvidíme, který postoj zvítězí u biskupů.

  Reagovat
  • Jsme progresivní farnost, u nás věřící ve všední den již kněze nerozptylují (občas se najde pár nedisciplinovaných jedinců, kteří přijdou), jen s nedělemi se to nedaří. Místo poklesu účasti za posledních pár let účast vzrostla na téměř dvojnásobek. Doufám, že mi někdo poradí, co s tím dělat.

   Reagovat
   • Možná by pro věřící, kteří v neděli pořád chodí, mohl být zaveden nějaký náhradní zábavní program.

    Reagovat
    • U nás je zaveden program Chórový spolek přátel, tam můžete dělat co se vám zlíbí a přitom mše má stejnou platnost.

     Reagovat
    • V některých kostelích je, Bohu žel, těch nedisciplinovaných jedinců i ve všední den strašně moc. S tím by se fakt mělo už něco dělat!

     Reagovat
 • Tyhle stránky jsou sice rcese, ale je prostě úžasné, kolik lidí se zasazuje o přítomnost dětí při bohoslužbách. Článku bych se zasmála, a komentáře ukazují, že lidi mají zdravý rozum, a dávno jsou pryč ty doby, kdy nebylo myslitelné vjet s kočátkem do kostela. Takže článek splnil svůj úkol: někteří se zasmějí, jiní s předvedou jako zdravě myslící katolíci. Obojí je potřeba – ideálně, kdyby oba pohledy dokázali mít všichni.

  Reagovat
  • Oba dohledy není možné mět, myslím že ti, kteří se tomu zasmějí, mají i ten zdravý pohled, jinak by měli enom ten zdravý pohled, který nemá ten nadhledový, tím ale nechci odsuzovat ty beznadhledové, to je určitě taky spotřeba, Bohu díky že jsme každý líní…:)

   Reagovat
  • Lído, já nakonec (po všech těch promyšlených argumentech) tak nějak připouštím, že by děti vyjímečně v kostele být mohly.
   Vždyť se dají zliskat, když zlobí.

   Reagovat
 • Taky jsme vodili ba i vozili děti do kostela, ale byla i období, kdy to skutečně nešlo.
  Dnes jsou děti dospělé a mohu ujistit všechny, které článek pobouřil, že to, že Vaše dítě poleze
  při mši pod obětním stolem, bude se batolit s rohlíkem mezi lavicemi či vyřvávat během proměnování, nezajistí to, že i v dospělosti bude věřící 😉

  Reagovat
  • To máte pravdu. I dospělí lidé se válou někdy pod stolem, batolí se s lahváčem a vyřvávají během proměňování penalt…kde sa stala chyba?

   Reagovat
 • Podle předsedy OV KDU platila v předkoncilní církvi hranice 4, ne 12 let, s výjimkou křtů atd.

  Dále, hlavní problém není v samotné přítomnosti dětí, nýbrž v přístupu jejich rodičů. U pravoslavných, řeckokatolíků a na tridentských mších se děti vyskytují ve velké míře a není s nimi problém, co mám informace. Tento problém se týká hlavně římských katolíků (protestanti mají většinou oddělený nedělní program pro děti) a hlavně těch farností, kde jsou kněží modernisté a rodiče havlisté.

  Reagovat
  • Není to pravda. Děti rozptylují především nás kněze. Žádáme klid na práci!

   Reagovat
 • Najskôr sme sa cítili s manželom trochu neisto, ale DOBRE SME SA POBAVILI na týchto „OPRÁSKÁCH z ČESKÉ KATOLÍCKE SOUČASNOSTI“ :))) Zvláštne, koľko ľudí to celé zobralo vážne a rozčuľujú sa tu v komentároch. Ale pravdepodobne tieto články nastavujú celkom šikovne zrkadlo „problémom“ i problémom súčasnej cirkvi a spoločnosti…

  Reagovat
 • O českém národu se tvrdí, že má smysl pro humor. Podle toho, co jsem si v komentářích přečetla, to s tím smyslem nebude tak skvělé. Nikdy bych nevěřila, že se vůbec může najít byť i jedna jediná osoba, která není schopna pochopit tak nádherný humor! Skládám hold všem, kdo jsou nositeli a tvůrci tohoto svěžího espritu na tisickrate.cz. To nemá chybu!!!
  Co se tohoto článku týče, malá vzpomínka: Když jsem byla ještě tak malá, že mě kostelní lavice vysoce převyšovala, musela jsem (jakož i moji sourozenci) sedět prakticky bez hnutí po celou dobu mše sv., tj., ani klátit nudou nohama jsem nesměla, natožpak si dovolit vrtět sebou, ohlížet se dozadu apod. Prostě nám to rodiče nařídili, a basta.
  – Ptám se, proč tohoto nařízení nejsou schopni dnešní rodiče?!

  A tak se mou jedinou dostupnou zábavou stalo zjišťování, jestli od minulé neděle přibyla na desce kostelní lavice nějaká miniaturní kupička pilinek od červotočů, nebo ne. A protože občas nastávají během mše krátká období ticha, napjatě jsem poslouchala, jestli uslyším tikání (když totiž červotoč hlodá, ozývá se jemňoučké vrzání, resp. tikání).
  – Ptám se, jestli by se dnešní dítě dokázalo zabavit (neviditelným) červotočem?!

  Reagovat
  • Já jsem zase během mše dýchal na pozlacený plech na lavici a kreslil si do něj prstem obrázky.
   Promluvit nebo nějak rušit jsem samozřejmě taky nemohl.

   Reagovat
  • Popravdě, víc jsem se zasmál u komentářů než u samotného článku; nicméně něco si přesto dovolím poznamenat (i když už toho tady je požehnaně).
   Už se tu ohánělo dobami předchozími ale skutečně všichni zapomněli že v oněch raných dobách ono svátostné slavení bylo navštěvováno jimi – rozuměj pokřtěnými. A kdo ještě stále neví, tehdy se křtilo až v dospělosti (společně s biřmováním a prvním přijímáním).
   Troufl bych si říct, že tyto články (snad) nás mají přimět k přemýšlení právě nad problémy na které narážejí, ne jen přijímat (nepodložené) informace které automaticky přijmeme. Kdo z vás co se ohrazovali proti nesmyslnosti této petice ji viděli, když ji podepsal každý druhý v zemi? (:
   Mimochodem, proč jich nebylo 144 tisíc? (:

   Reagovat
  • – Ptám se, proč tohoto nařízení nejsou schopni dnešní rodiče?!
   Protože dnes mnozí rodiče své děti „zbožstili“, tj. považují je za takové malé bohy.

   Reagovat
 • Ad: „Když jsem byla ještě tak malá, že mě kostelní lavice vysoce převyšovala, musela jsem (jakož i moji sourozenci) sedět prakticky bez hnutí po celou dobu mše sv., tj., ani klátit nudou nohama jsem nesměla, natožpak si dovolit vrtět sebou, ohlížet se dozadu apod. Prostě nám to rodiče nařídili, a basta.“
  Což je přístup, kterým děťátku celý ten kostel. se vším kolem, nadosmrti hluboce zprotivím.
  Jediný vhodný přístup je děcku vstup do kostela tvrdě zakázat, s tím, že „na to, abys to pochopil(a), jseš ještě příliš malý (malá)“.
  Děťátko si pak schválně vyčíhne moment, kdy se do chrámu páně potají dostane – a celou tu dobu zaručeně ani nedutne, aby jeho přítomnost nebyla odhalena.
  Takže jedinou správnou cestou je děckám přístup do kostela, specielně v době mší, co nejpřísněji zakázat.

  Reagovat
  • Máte opravdu skvostné nápady i dobré argumenty. Gratuluji

   Reagovat
  • Ad „Což je přístup, kterým děťátku celý ten kostel, se vším kolem, nadosmrti hluboce zprotivím.“

   – Foxy, tento nesmlouvavý přístup rodičů kostel ani mně, ani sourozencům vůbec nezprotivil, natožpak nadosmrti, natožpak hluboce. Hluboká byla pouze nuda, která přirozeně odešla s přibývajícím věkem. Pak už jsem chodila do kostela ráda, představte si.
   Pokud dítě v kostele zlobí, je to neklamná známka toho, že problém není v nich, ale v rodičovské výchově.

   Reagovat
  • To je napad, predsedo ? Tyjo, to je dobry. ? Nastesti jsou farari, kterym deti nevadi. Dcerka znamych vykracovala po kostele kazdou nedeli. Pri obetovani dokonce klekala vedle farare a snazila se ho napodobit. Ten se tomu usmival a vzdy ji pohladil po hlavicce. Par lidi se taky ohradilo, ale dal jim takove kapky, ze si to priste rozmysleli. Nojo, a nejbic prskaj tzv. „svickove baby“. A vsem, kdo souhlasi s tutim nesmyslem zakazat detem pristup do kostela, tak tem doporucuji precist Kaju Marika. Co se Kaja se Zdenickou v kostele take nazlobili.. . ☺

   Reagovat
 • Když vidím, kolik protestů se tu objevilo, navrhuji osvědčenou metodu STB z padesátých let: Z každé mše jsem musela do školy přinést potvrzení s razítkem faráře o účasti. Jinak bych měla sníženou známku z náboženství. Taková metoda by jistě dobré věci posloužila též dobře a děti by z kostelů vymýtila.

  Reagovat
 • To je škoda, že to tolika lidem nedošlo!
  :-|, Máme poklady jen v nádobách hliněných, jinými slovy, nejsme ani andělé a nikdo podobný, ale jen lidé. A tak je namístě humor.
  Smysl, zasmát se vlastnímu gólu někdy není špatný.

  Reagovat
 • Ano, také mi tento přístup přijde tak trochu škoda, vždyť „Amen pravím vám, kdož by koli nepřijal království Božího jako dítě, nevejdeť do něho. /Lukáš 18:17/“

  Tak si říkám, jestli bychom tam neměli křičet a okopávat lavice naopak všichni…

  Reagovat
 • Já jsem tedy petici podepsala! Je to opravdu hrozné, u nás na vesnici je v neděli jen jedna mše, obvykle plná dětí, takže si ani nemohu vybrat, že bych šla jinam. Ruší mě to a nemohu se soustředit! Konečně to někdo řekl nahlas a doufám, že se zákaz skutečně prosadí. Už bylo na čase udělat s tou fraškou krátký proces!

  Reagovat
  • Hmmmm, tak zaplatte rodicum chuvy, treba je pak nechaj doma? A nebo jezdete jinam, je prece kolem jiste par lokalek, kde prijdou dve babci do kostela. Pridejte se tam, kde Vam bude vyhovovat, ne?

   Reagovat
  • Boženo, a co slovo – Nechte maličkých přijíti ke mně!?

   Nač tedy děti vyhánět z kostela, když stačí pořádně jim nabřinkat a budou ticho!

   Reagovat
 • Po přečtení všech názorů a skutečnosti,že děti jsou hlasití,že se baví a ruší je pravdou.Zamysleli se rodiče sami nad sebou ??Je rodič vychovaný?? Proč,to,co dítě dělá trtpí a miláčkovi dovolí? Chodila jsem do kostela na mši se čtyřmi vlastními dětmi.Pozvolna a pomalu si zvykaly,bylo nutné jim vysvětlovat,že jsme u Ježíše,že budeme hodní,že nebudeme mluvit,….dítě sledovalo obřad,dítě si tiše četlo a mohli jsme všichni říci,že jsme byli na mši sv.kterou jsme dobře prožili.Z á l e ž í na rodičovi,jak dnes vede dítě.Nevydržela bych v kostele,kdyby dítě po svém řečnilo a nebylo k zastavení,nebylo schopno poslechnout.Odešla bych a u nás měla bych kam.V zakristii je i rozhlas,kde je slyšet slovo z kostela-dítěby se ztišilo,a při mši sv. má už větší možnost sledovat. Jsem babička třinácti vnuků,dvanácti pravnuků- moje slova jsou ze života,z praxe každého dne.Jedno je jisté,že na dítě, musí b ý t č a s – musí se vysvětlovat a stále mluvit,objevovat místa,která jsou nám milá,místa,kde je naše síla-toto pomalu a zvolna přenášet na d í t ě :–mladým moje slova nebudou vhodná do dnešní doby.Ale výchova je a bude a musí být v každé době,v každém čase.Přála bych všem,aby se dařilo s výchovou-skutečně dnes d ě t i m o h o u mnohé i v našich rodinách.Děkuji za trpělivost v přečtení.

  Reagovat
 • Autor článku zná prostředí katolické církve velmi dobře a tak podezřívám, že to bude katolický kněz nebo student teologické fakulty. Laskavý a inteligentní humor, který se v dnešní době vlny nenávisti a xenofobie hned tak nevidí. U komentářů si nejsem jistý zda jejich autoři skutečně nepochopili recesi nebo zda hrají ironii na druhou.

  Reagovat
  • Autor článku nepochopil, že malé děti jsou budoucnost církve. Jestliže je tam nepustíme od mala, oni tam potom nepřijdou. Pokud budou malé děti v kostele běhat, v dospívání a v dospělosti tam budou sedět. Vše ale záleží na rodičích, kam až to dětem dovolí.

   Reagovat
 • Autor článku nepochopil, že malé děti jsou budoucnost církve. Jestliže je tam nepustíme od mala, oni tam potom nepřijdou. Pokud budou malé děti v kostele běhat, v dospívání a v dospělosti tam budou sedět. Vše ale záleží na rodičích, kam až to dětem dovolí.

  Reagovat
 • Jako recese dobrý, ale obávám se, že většina čtenářů to takhle nepochopí a může to napáchat hodně škody…

  Reagovat
 • Mne v kostele víc než děti ruší falešný hlasitý zpěv, proto navrhuji vyhlásit povolení ke vstupu do kostela pouze s potvrzením o absolvování nejméně 5 let sborového zpěvu v Lidušce (dnes ZUŠ) popřípadě na konzervatoři s průměrným prospěchem chvalitebný a lepší. Zároveň bych doporučil zřídit u vstupu prostor pro rozcvičení hlasu a preventivní vyšetření ORL lékařem před každou mší svatou, která nebude sloužena jako „tichá“.

  Reagovat
 • hhuuuááááá 😀 fakt dobrý 😀 málem jsem spadl smíchy z kanape.. ovšem na druhou stranu kdybych neměl praxi z našeho vesnického kostelíka, kam děti moc nechodí, a když přijdou, tak pár starším ovcím tekou slzy štěstí, že spolu s těmi beránky tu mši svatú prožijí..
  ale z jinýho soudku: už vidím ty podpisy tolika dětí, kterým mezitím utíká studio kamarád a chip a dale, případně jejich některých rodičů chodícím „za kostel“ na „kyslíkovou“ či panáčka. Lze dedukovat, že ona Maruška Dohnálková ze Sesterčic bude pěkná kulišanda a chlapci Gronych s Navrátilem také hezká čísla, co potřebují zapojit do místní schóly a k ministrantům, aby nezůstávali pozadu u vchodu. 🙂

  je ale fakt smutné, když si sami nenandem cestičku do kostela za Pánem a neprošlapeme ji i dalším.. proto cítím v článku i diskuzi i nádech reálné bolístky a naděje v modlitbu za dar víry těm, kteří po nás a vedle nás už ťapají..! Kéž bychom jim šli příkladem.

  Reagovat
 • „A aj, dokud Průkaz Občanský nemáš, není ti dáno vstoupit do Chrámu Božího.“ (Grc, 23,55) Máte to tam napsáno.

  Reagovat
 • „Nechte malickym prijiti ke me, nebot jejich je kralovstvi nebeske.“ No, a baby to uplne prekopaj. Tak at na detske mse neleze, kdyz ji to snizuje IQ, pokud tedy nejake ma, o cemz silne pochybuji ?

  Reagovat
 • Lidi toto je stránky plná ironie a černého humoru. Přemýšlete.
  I když děti je nutno v kostele usměrnit i výpraskem. A pořádným. Čas od času. Vím co říkám. Mám těch sourozenců přes 10.

  Reagovat
 • Lidi toto je stránky plná ironie a černého humoru. Přemýšlete.
  I když děti je nutno v kostele usměrnit i výpraskem. A pořádným. Čas od času. Vím co říkám. Mám těch sourozenců přes 10.

  Reagovat
 • To se bude babám chrnét, neboť rodiče zustanou taky doma.

  Reagovat
 • Tolik moudrosti a důvtipu, kolik vidím ve zdejších komentářích, se jen tak někde nenalezne 🙂
  Mají pravdu tito důvtipní lidé, že pokud jde o obsah petice, tudy cesta nevede. Nabízím jinou možnost. Pro zajištění klidu a ticha se nám v minulosti osvědčilo následující (čas 1:18:05): https://www.youtube.com/watch?v=7PEa0pYF9s4 Když děti na mši běsní, pošlete na ně císaře 🙂

  (Když už jsem se chystal zveřejnit výše uvedený komentář, vyšla z Tiskového střediska ČBK následující přísně tajná zpráva. Není náhodou, že se stále více šíří zvyk sloužit mši svatou za Karla IV. Liturgická komise při ČBK došla k závěru, že by bylo vhodné zajistit větší prostor Karlu IV. v českých kostelích, nejen na vitrážích pražské katedrály. V následujících deseti měsících mají všichni duchovní správci jednotlivých kostelů a kaplí kontaktovat úřady památkové péče a další orgány státní správy a zajistit nezbytná povolení k instalování velkých soch tohoto velkého císaře a krále. Sochy by měly být umístěny přímo před tzv. obětním stolem (tím se zároveň má předejít snahám některých kněží o celebraci „ad orientem“: prostě nebude kam si stoupnout). Osobně se domnívám, že – aniž by to kdokoli plánoval; je to shoda okolností – se takto zajistí při mši svaté ticho jako v kostele.)

  Reagovat
 • Katolického hnutí Děti v chrámech nechceme nalezlo nečekanou podporu i v zahraničí. Ukázalo se totiž, že již několik let v sousedním Německu působí iniciativa Ruhe in der Kirche, coby jeden z projektů volně navázaných na organizaci Kirche in Not e. V. Představitel této iniciativy, Gottfried Stillstand z Ruhenbachu, v minulosti pro Kath.net uvedl, že pokud již věřící někdy zavítá na bohoslužbu, tak se chce prvé řadě potěšit krásou liturgického prostoru, který je udržován za jeho peníze placené formou církevní daně. Kromě toho jde samozřejmě i o krásu liturgie a pak někdy i o krásu kázání, pokud byl jeho obsah knězi předem schválen pastorační radou anebo pastorační asistentkou. V žádném případě při takové příležitosti nechce být věřící rušen nějakými malými lidmi, se kterými ani nemá nic společného. V souvislosti s tuzemskou akcí se Gottfried Stillstand nechal slyšet, že je rád, že myšlenky jeho iniciativy našly odezvu i v zemi za někdejší železnou oponou, která není zdaleka tak vyspělá jako Německo. Připomenul, že absence dětí v kostele není jen výdobytkem vyspělé západoevropské církve, protože například ani na bohoslužbách našich odloučených bratří v Řecku se žádné děti nevyskytují. O tom se mohou přesvědčit turisté například v letoviscích na Řeckých ostrovech, pokud tam budou mít chuť navštívit v neděli nějakou křesťanskou bohoslužbu. Tamní pravoslavní to ostatně odůvodňují tím, že je v současné době na rozdíl od minulosti na děti kladeno během týdne tolik povinností, že po nich strávení pár hodin v neděli dopoledne v kostele nemůže žádný soudný rodič ani požadovat, uzavřel Gottfried Stillstand.

  Reagovat
 • V Rakousku se dočkali liturgické instrukce, s nadpisem der die das maulhaltzeit. Velmi se osvědčila pro části mše svaté Gloria, Credo, Pater noster, které dříve sloužily k aktivizaci spících věřících.

  Reagovat
 • Požádal jsem o výjimku pro své děti. Mohu kdykoliv předvést, že své děti udržím ve stavu zbožném a soustředěném.
  Osvědčily se mi pohlavky. Děti se po nich bezpečně zklidní.

  Reagovat
 • Přidávám perličku z vánočních Bohoslužeb:
  dvě lavice přede mnou rodina, tatínek s aktivní trestající levicí, uprostřed dva vejlupci:-) a z druhé strany maminka s něžně konejšivou pravicí. Po neutuchajících bojích a rovněž s nekonečně trpělivou maminkovskou péčí o všecky zúčastněné, zvláště o čím dál tím zběsilejšího tatínka, zaznělo při přání pokoje zcela nevinně: Pokoj Tobě, tati (ale to zadostiučinění v hlase!!!!!!-) to by, vážení, i PAN herec měl co dělat s tou intonací mluvy 😉 )
  Tak vše dobré do nového roku, zvláště mnoho invence a stále tak korektní zpravodajský servis, jako dosud ze strany „1000x“. 1000ceré díky!

  Reagovat
 • Tož jako při čtení článků na „Tisíckráte“ se vždycky dobře pobavím. Tentokráte jsem se však ještě více pobavil rozpoutanou diskusí k tomuto článku. Je legrační vidět a číst, kolika lidičkám nedocvaklo, že se tady jedná o inteligentní recesi ???. Přátelé, bratři a sestry, humor v církvi je povolen, tak se všichni neberme až tak vážně. Jak by řekl velevážený klasik a největší český velikán Jára Cimrman: „Můžeme tomu věřit, můžeme o tom pochybovat, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat.“ Tolik slova klasika. A já posílám „Tisíckráte“ své + požehnání ?. Jen tak dál! ? Mea culpa, mea culpa, mea FELIX CULPA! ????

  Reagovat
 • NIKDO NEUMÍTE ITALSKY?

  Recese, a nic víc. Kdo má mozek, pochop.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *