PublicistikaZpravodajství

Biskup Malý na mistrovství světa bohoslužeb získal bronzovou medaili

V celosvětové konkurenci kněží a biskupů celého světa se čeští reprezentanti rozhodně neztratili. V Česku málo známý sport má pravidla podobná parkuru či moderní gymnastice. Soutěžící si náhodně vylosovali dva ministranty a nedělní čtení. Renomovaní rozhodčí následně hodnotili čas, umělecký dojem a několik dalších parametrů.

Ars celebrandi 2016 ovládli již tradičně Italové, kteří se umístili na prvních dvou místech. Překvapením ale bylo třetí místo českého biskupa Malého.
„Je to pro církev v naší zemi velké povzbuzení. Poslední medaili jsme získali ještě před koncilem,“ raduje se český primas Dominik Duka. Odborníci ale varují, že indidividuální úspěch pražského světícího biskupa neznamená, že bychom se v příštích letech měli vrátit do světové špičky mešního sportu.
„Zanedbali jsme práci s mládeží. Propracovaný systém odměn a trestů, na kterém jsme stavěli stovky let, je už dávno pryč. Před dvaceti lety měl dvanáctiletý ministrant větší znalosti o liturgii, než dnešní bohoslovec ve třetím ročníku, “ upozorňuje spirituál olomouckého konviktu Petr Vrbacký.
O to více je nedávný úspěch české liturgiky cenný. Biskup Malý vynikal především v práci s ministranty.
„Vylosoval jsem si jednoho ruského a jednoho belgického ministranta. To je vždycky loterie, ale dokázal jsem se s nimi domluvit a srovnat je do latě,“ prohlásil na tiskové konferenci úspěšný biskup. Malý v jednu chvíli dokonce sahal i po zlatu, když italský reprezentant Cantalamessa zahájil mši svatou okuřováním celého kostela, čímž ztratil cenné vteřiny.
„Bohužel jsem začal po křížku zbytečnou promluvou navíc. Rozhodující ale byla moje chyba při Otčenáši. Chtěl jsem zaujmout, tak jsem začal zpívat Olejníka, ale skončil jsem chorálním nápěvem. Školácká chyba,“ uvědomuje si Malý. Ani cenné body za rychlost umývání liturgického nádobí již na lepší umístění nestačily. „Cantalamessa napravil své zaváhání krátkým, ale úderným kázáním na náhodně zvolené evangelium. Zcela bezchybně vkládal Tělo Kristovo do úst i na ruku, ponechal čas na rozjímání po přijímání a nekazil během proměňování,“ sděluje osobní Malého trenér, liturgista Radek Tichý.
Václav Malý přiveze bronzovou medaili do České republiky ve středu, kdy bude nesena společně s ostatky svatého Václava v průvodu ve Staré Boleslavi.

 

13 komentářů: „Biskup Malý na mistrovství světa bohoslužeb získal bronzovou medaili

  • Zajímalo by mě, jak probíhá nominace na toto mistrovství.
    Dál mi není jasné, jestli se výrazem bohoslužba myslí mše svatá – tudíž je mistrovství určeno pouze pro osoby s druhým stupněm kněžského svěcení, nebo jestli se myslí bohoslužba, kterou mívají jáhni, a tudíž by mohli soutěžit i oni. Sice nemhou proměňovat, zato ale z rodin mají určitě větší zkušenosti s umýváním nádobí, což zvyšuje jejich šanci na výhru i před zkušenými italskými kněžími.

    Reagovat
    • Kněží často žijí sami, nádobí jsou jistě zvyklí umývat..i když, kdoví. Ovšem se zpěvem to patrně otec biskup nemůže vylepšit. Myslím, že ani kard. Duka není žádný Pavarotti. Někde lidi v kostele zpívání moc nedají, udělala bych nějaké zkoušení zpěvu spojeného se mší svatou. Třeba půlhodina před každou mší. Ovšem ti, kteří doslova přiletí až na evangelium by měli platit pokuty.:-) Našim biskupům i kněžím fandím. Většina jsou super chlapi se smyslem pro humor. 🙂

      Reagovat
    • Rychlost vanutí Ducha Svatého nepřesáhla 2m/s a rozbor vzorků „A“ Krve Páně neprokázal žádné zakázané látky. Jen jeden závodník byl diskvalifikován za čtení dopisu biskupů namísto promluvy k evangeliu.

      Reagovat
      • Že 2m/s? Jenom? Ajajaj, tomu říkám ignorance! Jak známo, má-li jeho působení k čemu být, musí být slyšet hukot. Proto se domnívám, že tato soutěž není Duchu Svatému zrovna po chuti.

        Reagovat
        • Soutěž se pořádá podle starozákonních pravidel (1 Král, 9-13), kde se Hospodin skrývá ve vánku (proto to pravidlo 2m/s). Ty novozákoní novoty s ohnivými jazyky, holubicemi a hukotem jsou jen na efekt a kazí původní myšlenku tohoto nádherného sportu.

          Reagovat
    • Ano – ukázalo se, že většina soutěžících měla pozitivní test na požití alkoholu – většina zejména v druhé části bohoslužeb (někteří však i v první – za ochutnávání mešního vína před započetím bohoslužby bylo dokonce několik soutěžících diskvalifikováno)…

      Reagovat
  • Za ochutnávání mešního vína před započetím bohoslužby se diskvalifikovat rozhodně nemělo. Vždyť šlo o klasické zahřívací kolo před samotným kláním.

    Reagovat
  • Na Moravě mají nějaké vleklé problémy s vinohrady a tak někde přešli z nouze na proměňování moku ze švestek. Mnozí uznali, že zahřátí v předkole je účinnější a běžná promluva upřímnější, u některých i kratší (dostaví se dříve únavový syndrom). Vyvstává otázka, jestli tento trenink budou tolerovat pořád a telé. Tak prosím o ztišení a vzhůru do tréninku mšování, ať nový ročník dopadne ještě lépe. Navrhoval byt trénink biskupů i v pohraničním teritoriu. Je sice hůře dostupné z ozkoušených sportovišť, zato však nejsou tak přeplněná kolbiště a tím prostor „být dobře připravený pro nadcházející ročníky“, co vy na to?
    Jedna věc zde nejde natrénovat – zjebání ministrantů. Zdravím trenéry a pozdrav nejen do kolébky bronzového borce, kterého vychovala.

    Reagovat
    • Myslím,že je škoda, že je škoda,každého nepadnoucího slova.

      Reagovat
  • Některé nedostatky kněží v bohoslužebných úkonech se dnes již dají řešit.

    Tak například otec Václav Patlal, který se ani po důkladném týdením kurzu vedeném atestovanou farní hospodyní paní M. Cídilovou, nedokázal naučit řádně umýt liturgické nádobí, dostal od farníků myčku od značky Bosch SMS54M52EU.
    Problém tím zcela odpadnul.
    Navíc bělostná myčka vhodně doplnila zařízené presbytáře a stala se vkusnou a stabilní podnoží sochy Panny Marie sněžné.

    Poznámka:
    Pokud máte ve farnosti stejný problém a rozhodnete se jej řešit, jak je uvedeno výše, ze zkušenosti doporučujeme pořídit myšku s hlučností do 55 dB, aby bylo rozumět ohláškám a závěrečnému požehnání.

    Poznámka II:
    V případě, že váš duchovní správce není alkoholik a proto neproměňuje abnormální množství vína, stačí myčka „štíhlá“ na 9 sad nádobí.

    Reagovat
  • Je ostuda, že i na příštím mistrovství světa ve Fatimě, budou ženy stále soutěžit v paralympijské skupině. Ptám se čím jsou pro mešní sport hendikepované? Vždyť je rok 2017 a celý výbor by se měl probrat!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *