Vědci z Brna zjistili: Církevní sňatek zkracuje u katolíků délku prvního těhotenství.
Brněnští vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) ve spolupráci Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy nedávno publikovali v prestižním vědeckém časopisu The Lancet Neurology přelomovou studii zkoumající, jak uzavření církevního sňatku působí na prenatální vývoj dítěte. „Již delší dobu jsme svědky fenoménu, kdy se v mnoha katolických rodinách narodí první dítě za dobu významně kratší, než je devět měsíců od uzavření sňatku. Podle našeho výzkumu se tak děje průměrně v každém šestém nově uzavřeném sňatku mezi katolíky. Jde zde patrně o stresem indukovanou expresi růstového hormonu“ říká profesor Milan Brázdil, přednosta I. neurologické kliniky lékařská fakulty Masarykovy univerzity.
„Snoubenci si jsou velmi dobře vědomi, že se svým slibem zavazují být spolu opravdu po celý život až do smrti. Ti, kteří tento zlomový okamžik neberou na lehkou váhu a berou tuto událost zodpovědně, jsou pak pod vlivem většího stresu než vlažní věřící nebo dokonce ateisté, kteří se mohou nechat rozvést. Nepřekvapilo nás tedy, že zkrácenou graviditu jsme u ateistů nepozorovali, nicméně jsme ji nepozorovali ani u evangelíků. Co to znamená, se můžeme jen dohadovat“ komentuje spoluautor studie profesor Jiří Kuthan z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Z výsledků studie vyplývá, že stres vyvolaný svatbou způsobí v hypothalamu produkci aktivační látky CRHT (corticotropin-releasing hormone), ta pak působí na hypofýzu, která začne více vyrábět hormon ACTH (adrenokortikotropní hormon). ACTH putuje krví do nadledvin a tam zvýší tvorbu kortizolu. „Pokud žena otěhotní krátce po svatbě, kdy je v krvi zvýšená hladina tohoto hormonu, kortizol u vyvíjejícího se plodu aktivuje histon acetyltransferázy, které jsou zodpovědné za regulaci genové exprese. Tím se spustí nadměrná produkce růstového hormonu STH, což způsobí urychlený vývoj plodu, a dítě, zcela vyvinuté, se tak může narodit např. už pět měsíců po svatbě. Zjistili jsme, že průměrná doba první gravidity se tímto způsobem u katolíků zkracuje průměrně až o 3,8 měsíců. Po narození pak dochází samovolně k částečnému poklesu produkce STH a vývoj dítěte pak pokračuje standardní rychlostí“ dodává profesor Brázdil. U dalších gravidit tento vliv stresu už pozorován nebyl.
Zeptali jsme se proto na názor na tuto studii i několika kněží a snoubenců. „Autoři studie mají nepochybně pravdu. Mnohokrát jsem křtil dítě, které se narodilo poněkud dříve, než by se slušelo a patřilo. Neuměl jsem si to nikdy uspokojivě vysvětlit, nicméně vždy se to stalo katolíkům, které bych mohl dávat za vzor. Jsem rád, že tato studie vrhla světlo na tento dosud neobjasněný aspekt zázraku stvoření“ zamýšlí se p. Vácha. Mezi dotazovanými byl i Tomáš Martínek. „Ženit se budu za tři týdny a tak jsem zvědavý, jak to dopadne. Já i Katka (respondentova snoubenka pozn. redakce) nebereme svátost manželství na lehkou váhu, tak očekávám narození našeho prvního dítěte velmi brzy po svatbě.
Ozývají se však i skeptické hlasy tvrdící, že zdánlivé zkrácení prvního těhotenství já dáno tím, že dítě snoubenci počali již před svatbou. „Něco takového je pro věřícího naprosto nemyslitelné. Kritici naší studie patrně vycházejí ze svých zkušeností, avšak s katolickou realitou nemá toto chování pranic společného“ uzavírá profesor Kuthan.
sebevětší blbost vědecky podaná může se státi pravdou… Též znám ministranta, kterého jeho maminka „počala touhou samovolně a bez sexuálního styku s partnerem“ před svatbou. No a pak z toho bylo pouhé selhání antikoncepční injekce…
Církevní sňatek zkracuje i druhé těhotenství, jenom se o tom nepíše, protože to pro šťouravé bulvární novináře z webu Tisíckráte není tak zábavné jako odečítat datum narození prvního dítěte jejich kamaráda od data svatby.
Dobré odpoledne,
rád bych uvedl na pravou míru informace obsažené v tomto článku.
Jedná se o čistou mystifikaci. K uvedenému „objevu“ se nemohu přihlásit , neboť jsem žádnou podobnou studii neprováděl a už vůbec jsem nic podobného nepublikoval v časopise Neurology Lancet (konečně taková práce by tam ani jako ne-neurologická nemohla být publikována). Smysl podobných smyšlených zpráv na webu pro mne zůstává záhadou…
Prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
Tak jsem asi spatnej katolik! Prvni dite pocato 7 let po svatbe ‚na prvni dobrou‘ a prenaseno 12 dni. Druhe dite porozeno na termin,treti taky. Zadneho nedonosence osobne neznam a to jsou kolem me opravdu pocetne rodiny. Nebo je to tim,ze nastesti nejsm z Brna? Radsi se neptam,kdo ten vyzkum vymyslel a plati. Ja mit jejich starosti… 🙂
Ten výskum je pravdivý. Možno u Vás v ČR to až také silné nie je, lebo na organizmus pôsobí ateistické prostredie, ale na Slovensku to má 9 z 10 párov. Čím viac ideš od Bratislavy, alebo krajských miest, tým je to častejšie.
Ďakujem redakcii, že v tejto komplikovanej dobe ponúka odpovede na otázky. Je dobré mať morálny kompas.
Podle výzkumu Prof. Johna Intersource PhD. z kalifornské kliniky Geron nedaleko San Francisca, dochází k urychlení zrání embria tím, že matka s otcem si vyslovili manželský slib a podepsali matriku.
Tyto úkony vyvolávají u ženy tvorbu hormonů dozrávání a dospělosti.
Jestliže je do tohoto chemického (hormonálního) stavu počato dítě, narodí se klidně i tři či dva měsíce po svátosti manželství, tedy tři či dva měsíce po svatební noci.
Chápu, že Prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D. ve své přísloveční skromnosti, popřel tento objev. Přiznáním se k němu, by se tak trošku chlubil cizím peřím.