PublicistikaZpravodajství

V Žarošicích zůstane svatá brána otevřená!

Přestože kvůli blížícímu se konci Svatého roku milosrdenství měly být uzavřeny všechny svaté brány mimo Řím, jedna z nich – v Žarošicích na Hodonínsku – zůstala otevřená. Místní farář Josef Pohanka neuposlechnutí pokynů buly Misericordiae vultus na nedělní bohoslužbě obhajoval slovy: „V Žarošicích poutě byly, jsou a budou. Nikdo nám nebude diktovat, kdy máme bránu zavírat. Tak to přece stojí i v Písmu svatém: ‚Otevře-li, nikdo nezavře‘ a ‚Hle, otevřel jsem před tebou bránu, kterou nikdo nemůže zavřít.‘“

Podle informací Tisíckráte však tento krok souvisí s nedávnou aférou kolem ztráty licence pro poutní místo Žarošice a je motivován snahou zachovat stálý příliv poutníků. O celé situaci vás jako první informovalo Tisíckráte zde.

„V brněnské diecézi byly kromě té žarošické ještě další čtyři svaté brány. S jejich včerejším uzavřením tak brána v Žarošicích zůstává jedinou, což povede k exkluzivitě a zvýšené návštěvnosti poutního místa. O poutníky se tedy už bát nemusíme,“ říká starosta Žarošic Václav Vágner.

Jak na celou kauzu reaguje Vatikán, není zatím jasné. Je možné, že až papež František příští neděli uzavře bránu v bazilice svatého Petra, zůstane svatá brána v Žarošicích otevřená jako jediná na celém světě.

Snímek Miroslav Novotný / Člověk a víra

9 komentářů: „V Žarošicích zůstane svatá brána otevřená!

 • Velmi obdivuju obhajobu žarošického velebníčka. To je pořád jak na Moravě je to takové tradiční, povrchní – a hle, jak výtečná znalost tak těžkého textu, jako je Zjevení sv. Jana ..

  Reagovat
 • A nepřijde ji zavřít sám Svatý Otec? To by Žarošicím ještě víc prospělo 🙂

  Reagovat
 • Dle údajů na http://www.cirkev.cz ve skutečnosti 13.11. nezavřeli svaté brány ve Staré Boleslavi a v Hrádku u Vlašimi – a v Hrádku u Vlašimi ji nechají otevřenou i (byť jen několik hodin) poté, co zavřou i v Římě …

  Reagovat
 • Dovoluji si upozornit na to, že reportér tisickrate.cz bohužel zřejmě nevytrval až do konce. Právě kvůli předešlé kauze si v Žarošicích dali na zavírání Svaté brány záležet a neponechali nic náhodě. Pozvali si na zavření brány děkana Jindřicha Bartoše ze Znojma, který už měl za sebou jedno zavírání a tudíž byl nejzkušenějším člověkem v celé české republice (dle dostupných informací nikdo v ČR dvě Svaté brány nezavíral). Samotný obřad začal již v 15:00 (adorací) a skončil až v 19:30 (opět adorací). To že byla adorace na začátku i na konci zřejmě reportéra zmátlo, a proto odešel dříve – nejspíše v době, kdy se konal eucharistický průvod obcí, což mohlo vyvolat dojem, že jdou farníci domů a Nejsvětěší Svátost si berou sebou. Dle vyjádření jednoho z organizátorů se celé obřady nesly v duchu slova „I vy tedy buďte trpěliví a pevní. Pánův příchod je blízko.“ (Jakub 5:8). Proto ti, kdo byli trpěliví se samořzejmně Pana faráře dočkali a zavření Svaté brány taktéž.

  Reagovat
  • Teď teda nevím, kdo víc kecá!
   Já bych těm žarošickým tu bránu opravdu přála. Boží milosrdenství přece netrvá pouhý rok, tak proč bránu zavírat.

   Reagovat
 • To byste koukali – v Luhačovicích mají svatou bránu ještě dnes! Mám pocit, že není v seznamu oficiálních svatých bran, jde tudíž zřejmě o černou stavbu. Nechci teď třšit stavební povolení, spíš si říkám, že to má svoji výhodu: když „jakože“ brána není, nemusejí ji ani zavírat. Škoda, že se jí nedá procházet – mají v ní nacpané jakési kytky. Z boku vypadá jako dřevěná kabinka výtahu. To má zřejmě svoji hlubokou symboliku: zajet výtahem přímo do nebe. Možná se v budoucích letech dočkáme nečekaných změn, a místo svatých bran se budou otevírat svaté výtahy. Chápu, že v dnešní uspěchané době přestává nějaká brána táhnout, lidé chtějí všechno rychleji. V Luhačovicích to zřejmě skvěle vychytali!

  Reagovat
 • Svatá brána otevřená,
  zlatým klíčem odemčená.
  Kdo do ní vejde,…

  Reagovat
 • A co ta brána v poslanecký sněmovně? Dá se po termínu aspoň tam?

  Reagovat
 • U některých Svatých bran milosrdenství je jedno, byly-li zavřeny nebo vůbec otevřeny.

  Považte, třeba taková brána v Kostelním Vydří. Nebo v Opavě. Osobně jsem je jel navštívit, ale jde o takové zapadákovy, že mi i při použití GPS v kombinací s mapou a ptaním se starousedlíků, trvalo týden, než se mi podařilo tato místa najít.
  Například při pátrání po Opavě, mě navigace dovedla do Ostravy. Tam jsem se chtěl na Opavu doptat, ale ze 118 dotázaných Ostravaku, jen dva sdělili, že ten název někdy v dětství slyšeli, což bylo pro moji orientaci nedostačující.

  A toto je jen jeden problém, takříkajíc zeměpisný.

  A teď si vezměte tu spoustu lidí, kteří by potřebovali proud milosrdenství ze svatých bran prýštící jako sůl, ale z jakýchkoliv důvodů do kostela ani nepáchnou!
  Jak k tomu přijdou?!

  Proto by bylo moudré do příštího otevírání bran zvážit, které brány budou efektivní.

  (Škoda jen, že jsme loňské otevření bran nevyužili jako průzkum a nezjistili využitelnost té které brány. Stačila malá investice do sčítacích turniketů a v těchto dnech mohla být evaluace hotová)

  V této souvislosti navrhuji pro příště novou bránu – tunel Blanka.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *