V Jeseníku byli zvoleni delegáti na celostátní setkání mládeže. Mají šanci dostat se až za papežem.
V těchto týdnech se v diecézích po celé republice konají volební setkání mládeže. Pokud v nich mladí věřící uspějí, mohou se 15. – 20. srpna utkat se zástupci z ostatních diecézí o účast na celosvětovém setkání mládeže s papežem v Panamě.
Jako jedni z prvních vybrali na nominačním diecézním setkání mládeže delegáty v ostravsko-opavské diecézi. Další setkání v jednotlivých diecézích proběhnou většinou tento týden. „Letos to bylo hodně tvrdé, s papežem se chtělo setkat obrovské množství lidí,“ popisuje Anička ze Slezska atmosféru setkání v Jeseníku, které skončilo 2. dubna. Diecézní setkání bylo zahájeno v pátek 31. března představením kandidátů usilujících o účast na celostátním setkání v Olomouci. Ostravsko-opavská diecéze si v posledních letech mírně polepšila díky zvýšenému počtu křtů dospělých a vysokému podílu biřmovaných, a proto se v Jeseníku vybíralo celkem 23 delegátů.
Padesát osm kandidátů vystoupilo s procítěnými projevy, ve kterých naznačili, jakých akcí by se v Olomouci účastnili a které by naopak vynechali. „V minulých letech bodovali zejména ti, kteří se soustředili na chvály a koncerty. Letos je však nadpoloviční většina delegátů orientována na adorace a rozjímání. Je to změna,“ komentuje volbu delegátů otec Jan Slavík. Nejhůře však dopadli ti, kteří vyslechli volání papeže a zvolili strategii almužny chudým a místo projevu vyrazili do ulic svědčit svým životem. Nikdo je při těchto skutcích neviděl, takže odměnu v podobě šance na účast na setkání s papežem nezáskali. „Těšit by mě sice mohl poklad v nebi, ale do Panamy jsem se fakt těšil,“ lituje své původní strategie mladá Klára z Frýdku-Místku.
Podle některých účastníků setkání předcházela volbě politická dohoda mezi některými společenstvími a farnostmi. „Projevy měly minimální váhu. Silné spolčo z Krnova utvořilo koalici s hlučínskou a těšínskou mládeží. Rozdali si papírky se jmény a pak hlasovali podle seznamu. Prosadili si svoje. Příště se musíme lépe připravit,“ podotýká smutně Adam z Ostravy.
Krnovská farnice Eva vidí věci trochu jinak: „Ostravsko-opavská mládež už se od večerů chval posunula trochu hlouběji v duchovním životě a na volbě delegátů je to vidět. Doufáme, že se podaří prosadit silnou skupinu příznivců adorací i do Panamy.“
Teda koukám na ten kostel nahoře, a na první pohled vypadá jako kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie v Černé v Pošumaví ?. A on je to zatím Jeseník! Ale ta podoba, schválně srovnejte:
http://www.farnosti-na-lipne.cz/clanky/o-nasich-farnostech/rimskokatolicka-farnost-cerna-v-posumavi/
Inu, Sudety jako Sudety – na jihu či na severu, ale ta sudeťácká sakrální architektura je prakticky stejná?.
Ta architektura.. „ist super! Das ist kein Spaß!
Also, na gut. Jawohl, bitte!???
Mají jiná okna. Např. ve věži. Podobné jsou jen barvy. …
Ale hlavně je tam ta hliníková střecha, o které níže píše vedoucí skupinky!!
Na, aber die Aluminiumbleche werden nur im Grenzgebieten Polen gefunden, nicht Wahr?
No není ta němčina kouzelná? Aluminiumbleche! 🙂 🙂
Dobrý postřeh.
Die deutsche Sprache ist wundervoll, ma io preferisco la lingua italiana, che è molto più melodica!?
Eeeeee. Ja, naturlich!
Jéé – já si asi spletla stránky! – Zmátla mě přípona: .cz
Ну вот, дорогая Лида, ничего не случилось. Теперь мы будем говорить только по чешски и по моравски!?
Na nás, děvčice vychovávané za normalizace, můžete klidně i по pycски, мы пoнимaeм ? ? .
Ну вот так, Магда, это ясно! Язык наших „самых лучших друзей“ мы ещё знаем хорошо!????
No super! Jazyk druzjej znaju, no gdě možno najti azbuku na kompjútru jiščo něznaju. – juj – to vypadá blbě!! 🙂
Lído, ani já nevím, kde na kompjútru najít azbuku?. To, co jsem psal azbukou, jsem nepsal na PC, ale na svým „hloupým“ telephónu ???.
Otče Špačku, díky za uklidnění – už jsem začínala mít depresi: ovládám pouze tři jazyky – dva u botů a jeden v puse (a ten dost špatně 🙂 ). Němčinu jen tak odhaduji, popřípadě mi přeloží děti, u ruštiny nemůžu najít azbuku, v angličtině přeložím“ traffic lights“ jako „u trafiky doleva“ , z latiny vím už jen musculus sternocleidomastoideus a bufo-bufo….
Tak jsem ráda, že aspoň s tou azbukou na to nejsem sama.
Hned se mi líp věří, že „Bůh má lidi rád!“ 🙂 🙂 🙂
Ano, je to kostel v Černé v Pošumaví! Asi ten doprovodný snímek má prezentovat myšlenku, že ve všech kostelech se setkáváme s Pánem a tudíž je jedno, zda jde o kostel v Černé v Pošumaví nebo někde na Mallorce. On ten Jeseník zas tak daleko od Šumavy není… O něco blíže je však ještě obec Hrubý Jeseník nedaleko Nymburka – poslední a asi nejjižnější farnost litoměřické diecéze. Kolik omylů a záměn už má název této obce na svědomí :-D!
to je ale hodně odlišný kostel….lze to poznat i volným okem pane Špačku.
Najdi šest rozdílů! 🙂
Velice podobný kostel je i v Kraslicích (Karlovarský kraj, cca 2km od německých hranic), nebo Oloví (ten samý kout trochu dál od hranic).
Já bych spíše volil delegáty setkání s papežem na základě:
– motivačního dopisu
– odpracovaných hodin při úklidu kostela
– tříkolovým výběrovým řízením
– a třídního původu
Já bych k tomu přidal:
– výtěžek kasičky z tříkrálové sbírky
– a k úklidu (zvláště vhodné pro mládež): počet hodin odministrovaných / strávených praním a vyšíváním parament
Přičemž by bylo záhodno striktně oddělit chlapce od děvčat, aby ministrující dívky nebyly ve výhodě…
Chlapci od děvčat by samozřejmě měli být důsledně odděleni po celou dobu setkání. Jako tomu bylo na celostátním setkání katolíků roku 1935. Aspoň tradici oddělování mladých od ostatních zůstává církev, zdá se, věrna.
Hilarie, souhlasím na 100%!!! To jsou pořád jen samý svatý kecy, a skutek utek!
A ještě bych přidala: úklid farního hřiště, mytí nádobí a toalet po svých akcích.
Lído a Pie, výborný doplněk. teď už by se dalo výběrové řízení standardizovat a používat co se mládežníků týče všude. Já jim dám, pakáži, to je samej výlet, setkání … ale vzít hadr, ta nechávají na starý babky, hrbatý … a kostelníka, pajdavýho …
… a někdy ajivá na farářa, obtloustlýho!???
🙂 🙂
A kam zmizel ten článek o divnem vztahu Vlka a Holuba od Ovcacka? Snad Vám v redakci neradi nějaká cenzura – to by spíš než Felix byla už jen za culpa.
Ale panstvo, při vší úctě, nezdržujme se podružnostmi! Až ti delegáti poletí do té Panamy, co to udělá s globálním oteplením (Laudato sii str. 18)? S produkcí skleníkových plynů (tamtéž str. 107)? Se spotřebou neobnovitelných zdrojů (tamtéž str. 34)? jak to zase oddálí naši smlouvu s životním prostředím (tamtéž str. 129)? Naše smíření se stvořením (tamtéž str. 133)? 🙂
To je fakt! V době internetu jde skoro o zbytečně promarněný čas, energii a peníze! Vždyť my se tady v této diskusi vlastně také virtuálně setkáváme! 🙂
Jo, jo, jo (nějak je mi nepříjemné psát spisovné Ano) !!!
Příští setkání mládeže s papežem by se mělo udělat jako videokonference třeba přes Skype.
Alespoň odpadne potupný výběr delegátů s rizikem korupčních afér.
Jen bych se nechtěl dočkat virtuální mše přes Skype… Stejně by asi neměla platnost…
Mohu slíbit, Mistře, že ač mám rád moderní technologie, ve farnostech na Lipně virtuální mše přes Skype opravdu, ale opravdu nehrozí!?
… „účastníci setkání“ jsou také POUZE lidé.
_____________
Bohoslužba má být především PRAVDIVÁ a PLATNÁ. Asi tak, jako když P. Jiří Reinsberg na závěr mše sv. u Týna zpíval vždy latinsky „Salve Regina“.
Pěkná muzika.
Neobracejte smysl, resp. si nepřidávejte (slovo „platná“), co tam nebylo.
M.Hajný: Hudba má být především PRAVDIVÁ. Asi tak, jako když P. Jiří Reinsberg na závěr mše sv. u Týna zpíval vždy latinsky „Salve Regina“.
_______________________
+ Tomáš Kubalík:
Samozřejmě, tato antifona je ideální pro zakončení každé mše „per annum“.
Díky. Je pěkné, když zde myšlenky žijí vlastním životem.
_____
Uvažme, jak PŘESNÝ musel být Ježíš Kristus, když i po 2000 letech Jeho slova mají dodnes co říct. …
🙂 🙂 už nemůžu!!!
No právě. 🙂 Proto jsem na vaši snahu o „rozostření“ a o nepřesnost reagoval. Pravdivost je věc vztahu člověka s Bohem, „platnost“ kategorie lidská. Pro Boha je platné VŠE. Bůh Vás respektuje a vnímá CELISTVĚ. Ne pouze to, co se mu hodí. …
Kdyby mše svatá, ale co taková svátost smíření?
Tak tak… Někdy mi papa Francesco Buonasera spíš připadá jako aktivista hnutí Greenpeace než hlava římskokatolické církve…
Jestli to nebude tím, že my lidi zapomínáme, že v řetězci božího stvoření jsme až na konci, a ne na začátku.
Hmmm – a kdyby jen hnutí Greenpeace…..
Asi tak nějak…
Inocente, máš recht!
Měli by do Panamy veslovat!
A přitom by si mohli zpívat tu moravskou „Už se my, Maria / od břehu bereme…“ Zatímco na lítání éroplánem žádná tak pěkná písnička není.
Jako v tom ruským vtipu: Na řece se potkají na loďkách Fom Fomič a Pop Popič a halekají na sebe:
„Kam jedeš, Fome Fomiči?“
„Áále vezu ženu do porodnice, Pope Popiči… Ženo, VESLUJ !!!“ ???