Publicistika

Repatriace kardinála Berana je jenom začátek. Do Česka míří další ostatky!

Vatikán, Praha. V pátek 20. dubna v odpoledních hodinách budou ostatky pana kardinála Berana letecky dopraveny do vlasti. Přílet, který bude přenášet TV NOE, je plánován na 18. hodinu. V sobotu 21. dubna vyjde v 10 hodin po krátké modlitbě procesí s ostatky kardinála Berana ze Strahovské baziliky přes Pohořelec, Loretánskou ulicí na Hradčanské náměstí. Rakev s ostatky bude vezena na pohřebním voze taženém šestispřežím starokladrubských vraníků. V 11 hodin bude katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha sloužena slavná mše sv. ke cti sv. Vojtěcha. Hlavním celebrantem bude Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Bohoslužbu bude přímým přenosem vysílat Česká televize.

Prezident Zeman se omluvil, že se mše nezúčastní, což se stalo terčem kritiky řady jeho odpůrců. „Beran byl obětí dvou totalit, nacistické i komunistické. Za živa se nesměl vrátit domů. Do jaké země se kardinál Beran vrací dnes? Do země s prezidentem Milošem Zemanem, který se v ten samý den, kdy kardinála vítáme, vydává na sjezd komunistů,“ uvedl bývalý neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer.

„Nikdo dnes nevěří, že svět je černobílý a pan prezident si nejdříve vyslechne, jaké zkušenosti s panem kardinálem mají komunisté a teprve poté si na něj utvoří svůj názor. Pan prezident je stejně jako Beran zastáncem svobody svědomí a proto by mu do toho, kde o víkendu bude neměl nikdo mluvit,“ odmítá výtky hradní mluvčí Ovčáček .

„Od repatriace ostatků pana kardinála očekávám duchovní povzbuzení věřících i evangelizační akcent pro nevěřící“ přibližuje generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. Účinky jsou patrné již nyní. Kardinála Berana totiž přivítá květinou i ministryně obrany, která plánuje zahrnout v následujících letech ostatky světců do systému vzdušných sil České republiky. Na námitku, že pan Beran doposud svatořečen nebyl odpověděla paní ministryně rázně: „Hned v sobotu důrazně požádám pana kardinála Duku, aby s tím něco udělal. Není možné, abychom desítky let čekali na repatriaci a mezitím nestihli vyřídit papíry alespoň na blahořečení!“

Jak se ale redakci tisíckráte podařilo zjistit, slavnostním převozem ostatků kardinála Berana příběh zdaleka nekončí.

„Mohu prozradit, že ve výhledu jsou i další repatriace“ usmívá se olomoucký metropolita arcibiskup Jan Graubner. „Tak například českobudějovická diecéze již chystá přenesení ostatků sv. Jana Nepomuka Neumanna až z daleké Filadelfie. Následovat bude brněnská diecéze, kam poputují z Vídně ostatky tasovického rodáka sv. Klementa Maria Hofbauera. V současnosti již probíhají intenzivní jednání s americkou respektive rakouskou biskupskou konferencí“ dodává metropolita.
„To ovšem není vše. Na závěr chystáme i repatriaci světce z nejuctívanějších, svatého Cyrila, na místo, které mu po právu náleží, tedy z Říma do Velehradské baziliky. Ovšem akci takového rozsahu nepřipravíte za týden. Myslím, že se Praha, při vší úctě, se svým šestispřežím starokladrubských vraníků ještě má co učit. Skauti, rybáři, myslivci, družičky, krojovaná mládež“ vypočítává arcibiskup smělé plány. „Velehrad bude Compostela východu“ plánuje Graubner.
Celá věc překračuje hranice katolické církve. „Ano, je to tak“ potvrzuje Daniel Ženatý, synodní senior Českobratrské církve evangelické. „chystáme se do Naardenu pro Jana Ámose. Nastal čas, aby se věčný exulant konečně vrátil domů“. Pohyb je i u Československé církve husitské. Jak redakci sdělil její VIII patriarcha Tomáš Butta, delegace husitské církve je již na cestě do Kostnice. „ Mistra Jana bychom chtěli vrátit do Betlémské kaple. Nezastírám ale, že to bude z mnoha důvodů komplikované“, krčí rameny Butta.

368 komentářů: „Repatriace kardinála Berana je jenom začátek. Do Česka míří další ostatky!

 • Tak jsem se díval v televizi na reportáž o převezení ostatků kardinála Berana, kde bylo m.j. řečeno, že tento člověk varoval před nacismem (40 – 50 miliónů obětí) a před komunismem (80 až 100 miliónů obětí). Podle dnešních měřítek by to byl vlastně takový rasista, xenofob a člověk, který straší ostatní. Takovými nálepkami jsou totiž dnes označováni lidé, kteří varují před islámem, který má za svou historii na svědomí zhruba 270 miliónů obětí.
  Kardinál Beran viděl mnohé věci, které předtím neznal, dopředu, nezavíral oči před realitou. Stejně, jako kardinál Duka.

  Reagovat
  • Takový problém není ani tak v nacismu ani komunismu ani v islamismu (nezaměňovat s islámem) ale v tom že Evropa není autenticky křesťanská. Kdybychom já, Vy, naši bratři a sestry dokázali být autentičtí ve své víře, možná bychom byli mnohého ušetřeni. A víra mučedníků komunismu, nacizmu a všeho bezpráví nás věřím mnohého uchránila.

   Reagovat
   • Jak řekli mnozí významní muslimové a muslimští učenci, islám je jen jeden. Neexistuje islám a islamismus. Ono si stačí přečíst některé verše v Koránu https://www.koranoislamu.cz/tema/nenavist-k-nemuslimum/
    Když se člověk do toho začte, a zároveň si přečte Mein Kampf, tak musí konstatovat, že ten Mein Kampf je oproti Koránu úplně neškodné čtení 🙁

    Reagovat
  • V Betlémě byla pěticípá hvězda na každé pouliční lampě. Neznamená ovšem oslavu komunismu. Pěticípá hvězda byla symbolem Betléma (potažmo JK) mnohem dříve, než vznikl komunismus. Stejně je tomu s panem kardinálem Beranem. Přál si být pohřben „doma“ (V Čechách).

   To je mnohem DŮLEŽITĚJŠÍ motiv, než „boj s komunisty“.

   Reagovat
 • Zatímco Husité se při shánění ostatků Husa pěkně nadřou, šestispřeží starokladrubských vraníků bude malou urničku s několika gramy popela převážet s lehkostí. Jen se musí dávat pozor, aby převoz nevyšel na Popeleční středu a nedošlo k omylu…
  😀 😀

  Reagovat
  • „Člověče pamatuj, že prach jsi a v prach se navrátíš.“
   … Jan Hus má jednu VELKOU výhodu: Jeho ostatky už dnes těžko může někdo zneužívat.
   ________________________
   Asi tak jako (slovy P.Jiřího Reinsberga): „popel členů Komunistické strany, které sama strana zlikvidovala.“ …

   Reagovat
  • Nebo aby se šestispřeží na Karlově mostě nesplašilo a Hus neskončil ve Vltavě. To by byla ironie osudu….. 🙂

   Reagovat
   • Magdo, Ty věříš na osud?? – Já si myslím, že by to byla ironie Felixe! :-d

    Reagovat
    • S tím osudem „pomalu“. … Píší ho lidé. Zatím si nikdo nevšiml, že pan kardinál Beran požehnal v katedrále sv. Víta prezidentu Gottwaldovi (prý proto, aby si ho tím komunisté „koupili“) a ve stejný den, kdy se navrací domů do Čech prezident republiky (M.Zeman) OPĚT uvádí (uváděl) současné komunisty k MOCI.

     (Doslova slovy: „Nedejte si vzít podíl na moci“)
     _________________
     Je to paradox, že dějiny se takto „opakují“.

     Reagovat
     • A co když je někdo negramotný – může taky psát osud? 😉 😀

      Reagovat
      • Myslím, že platí oboje. Jednak to, že jsme „v Boží ruce“, pak i to, že máme svobodnou vůli a svoje svědomí.

       Reagovat
    • Nevěřím, ale je to takové pořekadlo. Tak mi přišlo na mysl. 😉

     Reagovat
 • Husitský patriarcha Tomáš Butta vidí kolem ostatků mistra Jana Husa problém, ale není to problém neřešitelný.
  Podle ověřitelných pramenů, byl mistr upálen v Kostnici a jeho ostatky vmeteny do Bodamského jezera či Rýna. Dále je známo, že mistr byl tělnatý. Proto musel být jeho popel mastný. Jako takový, se tento drží na hladině a dříve nebo později jej vítr a vlny přinesou na břeh. Nebude tedy problém odtěžit břehy v okolí Kostnice a zeminu s popelem dopravit do ČR a provést slavnostní navážku – ekvivalent pohřbu.

  Reagovat
  • Občas přemýšlím na téma „ostatky a pietní úcta k nim“. Pokud jsme přesvědčeni o tom, že naše bytí pozemskou smrtí nekončí a „pouze“ se přenáší do „jiné dimenze“ (Věčnosti), pak by se starosti o to hmotné, co z nás zbude, mohly zdát malicherné nebo dokonce irelevantní. Přesto ostatky svých nebožtíků tak nějak pietně (více či méně) ošetřujeme a opatrujeme, třeba už jen tím, že je ukládáme na hřbitovech (kolumbáriích a podobně). A co se stane třeba s ostatky někoho, kdo po sobě vůbec nikoho nezanechá (rodina prostě vymře) a není zde nikdo další, kdo by platil nájem z hrobového místa na hřbitově a podobně…
   A pak jsou zde různé bizarní a z dnešních hledisek možná hůře stravitelné a pochopitelné formy uchovávání lidských ostatků – viz třeba slavná kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Pak by si člověk mohl říci: „Hele, ten svícen má podstavec z nohy mé praprapraprababičky, támhle u okna se na nás z květinové vázy směje lebka prapraprapraprastrýčka, tamten andělíček je vyroben z lebky nějakého hodně maličkého miminka, a tak dále… A pak otázka relikvií, kdy nějaký svatý má jeden zub v Olomouci, jiný zub v Norimberku, článek jednoho prstu v Lyonu, článek dalšího prstu v Barceloně….

   Reagovat
   • Mě se zdá, že bizarním způsobem ukládáním ostatků do země je jejich přikrývání kameninovými či žulovými deskami. Až dojde k tomu vzkříšení, pak pro mnoho fyzicky slabších nebožtíků vstávajících z hrobu bude nadzvednutí těchto desek nepřekonatelnou překážkou 😀

    Reagovat
    • To anděl kámen odvalil …
     https://www.youtube.com/watch?v=7Ly1pmbc1xc
     _________________________
     V Jeruzalémě „pro jistotu“ zazdili bránu, kterou má dle „tradice“ při svém druhém příchodu přijít Ježíš Kristus. Netrápil bych se tím. Když vstal z mrtvých JK, proč by to neměli „dát“ i další?

     Reagovat
  • Za této situace by se teda šestispřeží vraníků pěkně nadřelo!
   Navážka by se mohla provést třeba v Letech v místech připravovaného památníku. Spláchly by se tak dvě mouchy jednou ranou.
   😀

   Reagovat
   • S tím „spláchnutím“ by musely obě strany souhlasit – a tomu, znalá našich poměrů, nevěřím. Vidím to následovně: husité rozhodně nebudou chtít sdílet památník s Romy, kteří se nechávají křtít a pohřbívat u katolíků. A Romové zajisté nebudou chtít sdílet památník s nějakým středověkým tlusťochem, o jehož existenci nemají ani ponětí..

    Reagovat
    • Romové hlavně nejsou z těch, kdo by si z existence života lidské duše po smrti dělali legraci. Když se starají o hroby svých zemřelých mají k tomu i oni svůj důvod.

     Reagovat
    • Já teda myslím, že se vzájemným souhlasem nebude problém. My se ve škole učili, že dědeček Jana Husa z matčiny strany byl Cikán. Z toho také plynou móresy husitů. Cikáni, když kočovali, jak známo, za vesnicemi tábořili a dělali ohně (zejména proto, aby mohli navařit z nakradených slípek polívku). Takže je jasné, proč husité pálili vesnice… Taky způsob smrti Husa je v této linii. Náboženská otázka byla pouze taktickým manévrem pro získání velkého množství bojovníků.
     😀

     Reagovat
     • Lído – závidím Ti učitele dějepisu, který se nebál učit historii takovou, jak se skutečně stala. 😉😀

      Reagovat
 • Článek EVOKUJE otázku, zda jde „jen“ o kosti, popel a ostatky, nebo zda existuje i NESMRTELNÁ lidská duše. …
  ____________________
  To by se pak jistě mnozí lidé do Čech vraceli…

  Reagovat
  • Otázka nezní jestli duše existuje, ale jak by ji mohli by vraníci převézt. No, ale jestli by s ostatky převezli i duši, to by nás teda pěkně převezli!

   😀 😀

   Reagovat
   • Duši jako takovou nejspíš skutečně nikoliv. Já mám ale velmi sugestivní osobní zážitek, když se na naše území vracely ostatky Bohuslava Martinů do Poličky. Ještě snad víc než týden se mi hlavou honilo závěrečné barytonové sólo z Otvírání studánek, co začíná celkem nevtíravě „Potkal jsem jeseň…“ Pak ten text graduje do tak emotivní polohy, že to snad nemůže nechat chladného nikoho. …“jsem doma a jdu cestou starou…“ a tak dále… a konec: „…co na tom, že jejich dny jsou nenávratně pryč? Z ruky do ruky si podáváme těžký klíč, klíč od domova…“ A pořád mi to v myšlenkách „hráli“ a nešlo to přebít vůbec ničím! Nějakou posmrtnou „telepatií“ bych to rozhodně nenazýval, ale pravdou asi bude, že většina z nás na tomto světě i po našem fyzickém odchodu nechá nějakou stopu, která může mít samozřejmě všelijaké podoby a formy (říkejme tomu třeba „odkaz“) a pokud je to v duchovní rovině, tak je to výsledek činnosti „ducha“ (nebo „duše“?) sídlící tehdy ještě v pozemské bytosti… Kdo ví…?

    Reagovat
   • Duši těžko převezou. Většina náboženství věří, že po lidské smrti duše tělo opouští. Nejen teologie křesťanů, ale i Tibetský buddhismus, Islám, židovství atd. Ostatky mohou leda tak otevřít otázku, zda smrtí vše končí a zda duše po smrti existuje. …
    _____________________
    Volně mne napadají 2 věci v souvislosti s mojí příbuznou paní MUDr. Svatošovou (věnovala se hospicové péči). Jednak, když mi kdysi vyprávěla, jak jeden z jejích pacientů v hospici v Červeném Kostelci prožil tzv. klinickou smrt. (Prý se díval na sebe z rohu místnosti.) … Pak když jsem jí kdysi vyprávěl o mojí návštěvě Izraele. Řekla s úsměvem cosi ve smyslu. Já se tam zaletím podívat až po smrti. 🙂

    Reagovat
 • Možná, že i Husova duše by mohla být dosažitelná.

  1. je třeba zjistit, kde se nachází
  (Hus zemřel mučednickou smrtí, to je velké +. Na druhé straně hříšníkem byl – např. při půtkách na Karlově univerzitě požadoval pro své oponenty upálení. To vše když se spravedlivě zprůměruje – vychází očistec cca na 800 let, poté vstup do věčné blaženosti)

  2. Pokusit se jeho duši si z očistce zapůjčit.
  (Jak známo, pojem duše a duch jedno jsou. Znám výborné médium, které se spojí s kde kým. Spolupracuji s ním roky)

  V loni v květnu, v rámci poutě na Kozí Hrádek, se účastníci již pokusili mistrova ducha vyvolat. Neúspěšně. Domnívám se, že to bylo špatným pochopením rady – použijte kvalitní médium. Jeden z účastníků seance sice tehdy v noci, po požití cca patnácti lahví „Starobrno Médium“ tvrdil, že ducha vidí. Ale že je to Jan Hus, hned následující ráno, pod nátlakem kocoviny, odvolal.

  Letos na květnovou pouť na Kozí Hrádek, beru médium své. Takže úspěch je zaručen.

  Reagovat
  • Dear Hilarie,
   provozujete STEJNÝ „humor“, jako před 70 lety soudruzi komunisté. (Gottwald, Čepička a spol. …) Též se snažili „duši“ arcibiskupa Berana získat. …

   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2430967-kardinal-beran-muz-svedomi-ktery-v-boji-za-sve-idealy-prisel-o-svobodu-i-vlast

   „… Komunisté se rozčilovali, co to ten Gottwald udělal – šel do katedrály a Beran mu tam zpíval Te Deum… Tak se hrozně rozčílili proti němu. A ten řečník řekl: ‚No, musíš tomu rozumět! My jsme si chtěli koupit Berana! A proto jsme to tak nastrčili‘,“
   ________________________

   Otázkou jest, „Kde udělali SOUDRUZI chybu?“ Proč se jim to „vymklo“ a proč se kardinála Berana báli i po jeho smrti ?????????????????

   Od kdy soudruzi věří na NESMRTELNOU duši ?????????????????????

   Reagovat
 • Už je to mnoho let. Vlivem všech vnějších okolností jsem ani neměl chuť se poctivě učit. Páter Jiří Reinsberg mi tehdy dal za příklad právě pana arcibiskupa Berana. Konkrétně těmito slovy:

  „Když byl internován pan arcibiskup Beran, nechali ho komunisté vybírat holýma rukama suchý záchod. Vodili na tu podívanou přední komunisty, aby se potupou církve a pana arcibiskupa POBAVILI. Pan arcibiskup však ta HOVNA bral do ruky s takovou LADNOSTÍ a PRECIZNOSTÍ, že to bylo jako by sloužil MŠI SVATOU. … Soudruhy to proto brzo přestalo bavit.“

  … a já tehdy dostal tohle za příklad, že úplně KAŽDOU PRÁCI, lze odvádět a konat s LÁSKOU.

  Reagovat
  • To, co jste napsal, je moc pěkné.

   Přidávám : a každou práci i povolání lze taky odfláknout, dělat bez lásky, bez zaujetí …
   Na to bychom si měli dát pozor.

   Reagovat
    • 😀
     Já bych přece jen něco dodala (a schválně, jestli budu mít poslední slovo 😉 ) :
     Každé práci se také lze úplně vyhnout! 😀 😀 😀

     Reagovat
     • „Včera jsme se s manželkou pohádali, ale stejně jsem měl poslední slovo já.“
      „A cos jí řekl?“
      „Tak si to teda kup!“
      😉

      Reagovat
  • … a úplně vidím, M.Hajný, jak i své komentáře provádíte jako tenkrát pan arcibiskup ona HOVNA …

   Reagovat
   • JK smysl pro humor MĚL. Od začátku až do konce…

    První jeho zázrak byl o proměnění vody na víno. Ale i ten poslední… Ostentativně ho nechali vůdcové popravit, zabít a zlikvidovat a on co? Místo aby jeho učedníci pro něho truchlili ještě je nabádá, aby jedli a hodovali a to ČINILI na jeho PAMÁTKU.
    ________________
    Každou práci lze činit s láskou.

    Reagovat
    • Jen bych to malinko upřesnil.

     Poslední zázrak JK není proměnění chleba v jeho Tělo a proměnění vína v jeho Krev.

     Ten úplně poslední zázrak se odehrál v Getsemanské zahradě při jeho zatýkání, když „přidělal“ zpět na své místo Malchusovo uťaté ucho.
     ___________

     Ale jinak s Vámi tentokrát výjimečně SOUHLASÍM.

     Reagovat
     • Děkuji Vám za podporu.

      Pilot Jan Rudzinskyj v knížce „Na křídlech racků“ píše pěkně o „ÚHLU POHLEDU“. Považovat „Poslední večeři“ resp. „uzdravení ucha“ za „poslední zázrak“, by šlo chápat i tak, že tím život JK skončil (a už žádný další „zázrak“ nebyl/není). … Což asi také není zcela pravda.

      Chcete-li, lze každou mši svatou považovat za „zázrak“ (minimálně ve smyslu, že to neskončilo „Poslední večeří“, ale že to POKRAČUJE (vid nedokonavý) a děje se to dodnes). …

      Vlastně mnoho a mnoho dalších „zázraků“ se denně děje. Např. když se narodí miminko – což také není nutně povinnost, jistota a nutnost. … Nebo třeba jen to, že z bronzové sochy kape (zkondenzovaná) voda… https://hajny.blog.respekt.cz/voda

      Reagovat
   • Hlavně s LÁSKOU. Protože kdyby takové sáhodlouhé komentáře postrádající logiku psal bez LÁSKY, tak to by bylo hodně smutné. 🙁

    Reagovat
    • Páter Reinsberg tehdy asi řekl „hovínka“. Omlouvám se, pakliže se vás výstižnější výraz dotkl. Prostě s láskou lze konat vše. Od sloužení mše svaté až po uklízení toalet.
     _________________
     Pan kardinál (jak je vidět) před nepříjemnou prací taky neutíkal.
     DODNES se máme od něho co učit.

     Reagovat
 • Mr. Hajný,
  to není humor, já nežertuji nikdy (jak je patrno z každičkého mého komentáře zde).
  Humor je protivný, je proti Bohu, zraňuje, zesměšňuje, znesvěcuje a zlehčuje i ponižuje vážná a důležitá témata.
  Jsem vážný a solidní člověk, který se by se nikdy nesnížil k nějakým legráckám.

  Ale ono přirovnání ke Gottwaldovi a Čepičkovi mě těší, s těmi taky nebyla žádná sranda.

  Reagovat
  • Říkal mi kolega v práci. Letěl s ultralightem. Na rychloměru 120 km/h. Přišel poryv větru a v mžiku tam neměl ani 80 km/h. V podstatě to samé, co včera kázal papež. http://radiovaticana.cz/clanek.php?id=27542

   (Důležitá je „rychlost“. V tomto smyslu slova humor VŮBEC není proti Bohu. … Naopak.)
   _________________________

   „Janovo evangelium (10,22-30) dobře vystihuje uzavřenost učitelů Zákona, která se později mění v rigiditu. Jde o lidi, kteří staví do středu sami sebe, jsou neteční vůči působení Ducha svatého a nevnímaví vůči čemukoli novému.“

   Reagovat
 • Hajnej se chlubí: „Já mám psa a ten dělá všechno jako člověk.”
  „Jako člověk?” diví se děda, „tak to musí být ale pěknej prevít!”
  🙂

  Reagovat
  • Přidám taky:
   Baví se hajný s myslivcem: „Můj Azor je, kamaráde, velice inteligentní tvor.” „Taky jsem si všiml. Kdykoliv zamíříš, lehne si za nejbližší strom!”

   Reagovat
   • Hajná připomíná manželovi: „Pepane, zítra je to zrovinka pětadvacet let, co jsme se brali. Měl bys zastřelit bažanta!”
    Myslivec na to: „Prosím tě, copak ten chudák za to může?”
    😀

    Reagovat
    • To znám teda podstatně lepší (!):

     „Sejdou se dva ‚myslivci‘ a ten jeden říká druhému: Tý, LOJZO, ten rogalák ti je stašnej DRAVEC… Vystřílel jsem do něho celý zásobník, než toho chlapa pustil.“ …

     Cha, cha, cha… (strážci hranic).

     Reagovat
     • 😀 😀 😀 😀 😀
      To je dobrý fór…ale trvalo mně, než sem ho pochopil 😀

      Reagovat
      • Není to náhodou tím, že ještě nejsi ženatý? 😀 😉 😀 😉 😀 😉

       Reagovat
       • Létání není (jen) výsadou ženatých. … I když kumšt našich tatíků nelze než obdivovat.
        https://www.youtube.com/watch?v=2uc4ebMhkAY
        ___________________________
        Uvědomil jsem si až na NZ, že slovo „pionýr“ neznamená ten, kdo nosí červený šátek, ale „průkopník“, ten kdo „prošlapává cestu“.

        Reagovat
  • Žádný „prevít“. Naopak. NEJLEPŠÍ PŘÍTEL ČLOVĚKA. (!)
   Znám minimálně dva lidi, kteří těžký čas svého života přečkali díky starosti o PSY.

   Někdo namítne, že nejlepším přítelem člověka je KNIHA a pro jiného to zas bude žena.
   (Záleží, co váš život naplňuje.)
   _______________________________
   Práce (tj. to, co si zvolil pan kardinál Beran) vás naplní a uspokojí též. (Důležité je vše co děláme dělat s Bohem a DĚKOVAT za vše, co Pán Bůh nám dopřeje/dopřává.) …

   Reagovat
   • Jo, jo, už jsme dlouho neslyšeli nic moudrého.
    K poslední větě v závorce:
    „Dobrý Bože, děkuji Ti, že mi dopřáváš užívat si v hojnosti Tvého tvorstva – už tři dny mi běhá po kuchyni myš a pes ji ne a ne chytit. Pojď, Bože, půjdeme spolu nalíčit pastičku. Dopřej mi, prosím, ať se do ní nechytí náš pes….“
    😀 😀

    Reagovat
    • Však právě o tom to je!
     Viz Bill výše: „Jaký pán (paní), takový pes“.

     Reagovat
   • Já jsem taky přečkal těžký čas svého života díky psům. Jinak bych tenkrát při čundru po Sibiři asi pošel hlady.

    Reagovat
  • Prevít, neprevít, prý svého času, když „foukl vítr“ a táta přistál o 50 m dál v poli až za polskou hranicí, volali na strážnici v Hronově až z Prahy: „Máme hlášeno 46 ilegálních přechodů státní hranice!“ …

   (To když po úspěšném letu se rozběhli všichni, kdo přihlíželi, k rogalu, které přistálo.)

   Reagovat
   • Jo, hranice za „starých“ časů… Znám konkrétní případ z Krkonoš, kdy se český lyžař ve sněhové vánici ztratil své skupině, zabloudil a omylem se dostal na polskou stranu. Byl už večer a jeho parťáci, když po návratu na Labskou boudu zjistili, že jim chybí, zalarmovali Horskou službu a ta se vydala ho hledat. Pracovali i s variantou, že by mohl nechtěně přejít hranice. Jenže na hranicích je zastavila polská pohraniční hlídka, že na polské území nesmí a že ho na polské straně smí hledat pouze polská horská služba. Ta ovšem bez udání důvodů odmítla vyjet do terénu s tím, „že se po něm podívají, až bude lepší počasí“ (!). Velitel naší HS prý do vysílaček doslova řval, že jde o život člověka a že pokud Poláci nechtějí pátrat, tak ať je pustí na polskou stranu, že budou pátrat bez nich. Polští pohraničníci pak dostali instrukce, že naši HS na polské území v žádném případě pustit nesmí. No… Ráno onoho nešťastníka našli mrtvého necelý kilometr na polské straně… Co si o tom myslet? Byla 80. léta minulého století, umrzlý zbloudilec byl lékař, otec tří dětí…

    Reagovat
   • Pod kopec za obcí Žďárky není z polské strany vidět. I když nelze vyloučit, že si do Prahy stěžovali Poláci, s největší pravděpodobností přišla „stížnost“ z Čech. … Obecně bych to uzavřel tím, že smyslem hranic není jejich překračování, ale POCHOPENÍ a znalost jejich SMYSLU.

    Reagovat
     • Užitečnost ZNALOSTI hranic (svých i všech jiných) je právě v tom, aby se tragedie neděly, nikoliv děly. V případě rogalistů jsem pochopil, to bylo vyřešeno domluvou. (Ke cti všech zúčastněných.)

      Reagovat
      • Jistě. Jenže ten lékař také nepřekročil hranici úmyslně – prostě a jednoduše ztratil orientaci ve vánici, která lyžaře překvapila dřív, než stihli dojít domů. Pokud znáte okolí Labské boudy, tak možná uznáte, že ve vánici neúmyslně přejít hranici není takový problém, stejně jako se zřítit do Labského dolu. Ano – podle vás by bylo nejjistější, kdyby seděli doma a na túru nevycházeli, když se počasí na horách může změnit během deseti – dvaceti minut. Stejně tak bych já mohl namítnout, že ten, kdo to neumí, nemá co dělat na rogalu, protože může spadnout. Nebezpečný může být každý sport – i šachy (jistý šachista při partii zaklimbal, klesla mu hlava, načež z toho byl těžký úraz oka o figurku Střelce). Tady lze hranice možností každého pochopit celkem jasně.
       Já považuji za nepochopitelné a NEOMLUVITELNÉ, že Poláci odmítli účast na záchranné akci, a když už se nechtěli sami vystavovat riziku, tak že neumožnili naší Horské službě pátrat na polském území. Čili – nad lidským přístupem zvítězila prachsprostá byrokracie, nic jiného! Život tomu lékaři už nikdo nevrátí. Pozůstalé znám osobně – můžete jim své „moudrosti“ přeposlat, kontakt vám poskytnu. Jsem zvědav, jak po letech vaše „moudra“ přijmou. Krásně se teoretizuje, když se nás samotných to netýká, že!?

       Reagovat
       • Oprava: Pod Labskou boudou je samozřejmě Obří důl.

        Reagovat
        • RR, Obří důl leží mezi Sněžkou a Studniční horou. Labská bouda je až u pramenů Labe. Máte v tom hokej. …
         ___________________
         Pakliže je věrohodnost vašich příběhů stejná, jako znalost zeměpisu, je zbytečné se „hádat“. Navíc jste tvrdil, že jste součásti „policejní akce“, zaměřené na výzkum jak „trolovat“. I kdyby však: Hory jsou pěkné v tom, že jsou „pravdivé“. (Počasí platí pro všechny stejně. Doktorát ani společenské postavení Vás před vánicí neuchrání. Jako v letadle: postavení ani „peníze“ vám nezaručí, že se vám nic nestane, když přeceníte své možnosti, techniku, přírodu atd.)

         Reagovat
         • Jo, už dlouho jsem v Krkonoších nebyl – od té doby, co jsou Špindl a Pec beznadějně okupovány smetánkou VIP vyvolených a obyčejný člověk musí půl dne hledat flek k zaparkování. Mám svá místa na Šumavě. Takže krkonošský místopis mě tak nějak přestal zajímat a člověk zapomíná. Jistě uznáte, že je to celkem lidské.
          A vy jste tak dokonalý, že jste nikdy nepřecenil své síly a techniku?? Povídejte! 😀
          Neomylného dokonalého člověka jsem dosud nepoznal. 🙂

          Reagovat
          • Nedělejte prosím z problému svého (neznalosti Krkonoš) problém druhých.

           PŘEDSUDKY nejsou na místě. Na centrálním parkovišti v Peci jsem já zaparkoval VŽDY. Předminulý víkend jsem zrovna na Sněžce byl a večerní procházka Obřím dolem neměla chybu.
           ______________
           Kromě úžasného západu Slunce z úbočí Sněžky mně nadchlo i to, že po setmění se po cestě pro turisty prohánějí místní zajíci. Příroda, jak ji tuctový „Pražák“ nevnímá a nevidí.

       • Ano, krásně se teoretizuje – o jakémkoliv problému – pokud se nás samotných netýká….
        Jakmile se nás začne týkat, pak teprve vidíme, jak jsou ty rady či útěchy okolí „mozek drásající“. 🙁 🙁 🙁

        Reagovat
        • Nevidím NIC špatného na slovech kardinála Berana o „otvírání cesty k naději“.
         Můj mozek jeho slova nijak nedrásají. NAOPAK. V každém se snažím vidět něco dobrého.

         Polák, Čech, Rus, Syřan, Ukrajinec… – všichni jsou/jsme LIDÉ.

         Reagovat
         • Rasizmus a xenofobie, to je zhouba!

          Všichni rasisti a xenofibové by si měli vzít příklad ze dvou světových velikánů, Johna Lenona a Boleslava Polívky.

          Lenon – nenávidím rasizmus a negry

          Bolek Polívka – hoši, nic ve zlém, to není nic protivám, pro mě cigán jak černoch, lidi sů lidi

          Reagovat
          • Jasně – pitbul, jezevčík a čivava – všeci sú psi! 😀 😀 😀
           A jak je možné, že Lenona považujete za světového velikána, když se taky otevřeně přiznává k nenávisti?? Milující člověk a duchovní velikán by měl MILOVAT i rasisty a negry! 😀 😀 😀 .
           Johnovi v dějinách hudby jisté místo bez výhrad patří. Ale věděl bych o důležitějších hudebních „myslitelích“.
           A k tomu Bolkovi – „KURVAHOŠIGUTENTÁG“ – když už jste mě nabádal, abych se naučil slušně mluvit o neslušných věcech – jak vás, jakožto „slušňáka“ tento film uspokojil po jazykově-mravnostní stránce? Třeba zrovna ta scénka, kdy se oné lékařky (v podání Chýlkové) ptá, zda věří v Boha?? 😀 😀 😀 😀 😀

          • Zhoubou jsou především PŘEDSUDKY.
           ______________

           „Kardinál Beran se vrací domů, aby znovu přinesl své svědectví, které vypovídá o nutnosti nekapitulovat před zlem a necouvat před zvůlí, aby nabídl svůj příklad milosrdenství, skromnosti a lásky.“

         • Normálně na vaše demagogické bláboly nereaguji, ale nyní udělám výjimku. Všiml jste si, na co jsem reagovala??? Proč do toho taháte kardinála Berana, Poláky Rusy Syřany a Ukrajince???? Nevím, proč ještě Hilarius do toho zatahuje rasismus a xenofobii. Mluvím o tom, že pokud se někomu stane neštěstí, pak jsou kecy tohoto typu na ránu pěstí!!! Je mi jasné,že opět nepochopíte, takže na vaše další stupidity opět reagovat nebudu….

          Reagovat
          • Máte pravdu… Jenže pokud Hajný mluví o LÁSCE, tak by měl dostat šanci nikoliv 7x, ale 77x. Ještě jsem tento počet nevyčerpal! 😀 Ale že je to docela sranda?

          • Tak Vám přeji hodně štěstí do toho čerpání šance.A až to 77x vyčerpáte, tak dejte vědět, jestli to mělo účinek. 😉

          • Vaše vlastní PŘEDSUDKY jsou tím, co vás drásají.
           _________________
           Čistě technicky: nejprve byly „kecy“ (o kardinálu Beranovi), pak teprve až příběh R.Rejška „o umrzlém turistovi“. Pozůstalé do toho netahejte. …

          • Čistě technicky – drásají nás především blbé kecy, z nichž některé jsou fakt na ránu pěstí, jak píše Magda, což vám vzhledem k vaší zjevně velmi nízké schopnosti empatie vůbec nedochází.

          • Ne, ne, ne.
           Blbé kecy nejsou mé, nýbrž vaše. 🙂 Neřekl jsem, než že všechny „hranice“ měli/mají důvod a SMYSL a je UŽITEČNÉ smysl „hranic“ pochopit a důvodům POROZUMĚT. … Vy jste uvedl příklad, kdy SMYSL hranic očividně naplněn a pochopen nebyl. (Smyslem hranic NENÍ, aby lidé na nich umírali, ale žili.)

           Příklad, který jste uvedl je jen a jen DŮKAZEM, že je SPRÁVNÉ, že jsme součástí Evropské Unie, že lidé spolu hovoří a spolupracují a že „hranice“ tak, jak jsme je znali již neexistují resp. jsou už jen „čárou na mapě“.

          • Tak jo, máš úplně ve všem pravdu, autistický mesiáši! Když jsi tak geniální, tak zkus pobrat toto: 7kSwQEruuK/Gtkv12/80. A pokud pochopíš obsah, tak si to před spaním několikrát opakuj, u někoho to může mít sílu modlitby. Jinak na vysvětlení – samozvaným rádoby mesiášům jsem zvyklý tykat.

          • Pán se projevil. 🙂
           Slušnost HODNÁ „katolíka“. …

           S tím „samozvaným“, BRZDI (!)
           Tento web není „jen“ pro POLICIÍ ČR nasazeného „TROLA“.

           Rejšku…
           ___________________
           Kontakt se satanisty měl Rejšek junior. Díky za informaci.
           Zde ho senior úspěšně nahrazuje.

          • Co Bůh stvořil MOUDŘE stvořil. (Samozřejmě, že je i „ďábel“ jen Pánem Bohem stvořený tvor.)
           _________________
           „S čerty nejsou žerty“. Hm. … Tam to však (v té pohádce) bylo v legraci. … Realita je bohužel taková, že kdyby RADARY fungovaly tak, jako „Policie ČR“, tak GRIPENA mohou vojáci vyhlížet tak leda dalekohledem. …

 • „Kardinál Beran se vrací domů, aby znovu přinesl své svědectví, které vypovídá o nutnosti nekapitulovat před zlem a necouvat před zvůlí, aby nabídl svůj příklad milosrdenství, skromnosti a lásky.

  »Vy dobře víte, že já, který k vám mluvím, jsem prožil také své utrpení. Ale dnes není čas na to, abychom myslili na minulost. Nemařme své duchovní sily nevražením, nýbrž soustřeďujme je ve vzájemné svornosti na práci, na službu bratřím, k rozkvětu naší vlasti. Buďme národem dobrým a statečným! Otevřme mladým cestu k naději.« “

  http://radiovaticana.cz/clanek.php?id=27558

  Reagovat
  • Ano.
   Leč – ještě k onomu zbloudilému umrzlému lyžaři. V těch 80. letech byl docela nepochopitelný byrokratický problém dostat jeho ostatky na naše území, byť šlo o několik stovek metrů. Jenže – polská záchranná četa se vydala nešťastníka hledat až druhý den, kdy bylo počasí ideální, a samozřejmě ho našli velmi brzy. Odvezli jeho tělo do Sklarské Poreby, načež začal pink-ponk byrokratických tanečků ve smyslu „kdo ho převeze, kam ho převeze, kdo ho převezme, atd., atd…“ Pro pozůstalé skutečně „povznášející adrenalin“. Lidskost a byrokracie – neřešitelný konflikt MOUDROSTI a BLBOSTI! A když už jste zmínil nelegální přechody státní hranice – nyní se přeci v rámci takzvané „uprchlické krize“ odehrávají v masovém měřítku – a byrokraté mlčí! A netřeba k tomu ani rogaloptáků a ani zimních vichřic… Jistě mají všichni v pořádku doklady a hranice překračují oprávněně a legitimně!

   Reagovat
   • S případem, který popisujete nemám NIC společného !!!!!!!

    Svoji ZLOBU, VZTEK a nevraživost adresujte těm, koho se případ týká, případně je směrujte v modlitbě k Pánu Bohu.

    Děkuji.

    Reagovat
    • Nemáte nic společného – akorát jen to, že zase bez souvislostí srovnáváte nesrovnatelné a mícháte maliny s topinambury… Když nějaký nešika přeletí na rogalu státní hranici, tak pochopení máte. Pak hovoříte o hranicích lidských možností v souvislosti, že je dobré hranice znát a nepřekračovat. Jistě. Pak je ale nejlepší sedět doma a nic nedělat. Vy jako letec jste nikdy žádnou krizovku nezažil a vždy jste odhadl své síly tak, že vám nikdy žádné nebezpečí nehrozilo? Štastný neomylný člověče!
     A kdo tady zase mluví o xenofobii a rasismu? Já tady kritizuji pouze byrokracii, která neustále vítězí nad lidskostí. Je totiž úplně fuk, zda se tento příběh odehrál na hranici polské, nebo kdyby se odehrál na hranici afghánské, norské nebo kalifornské.
     A že slova kardinála Berana nedrásají váš mozek? Můj taky ne a jistě nikoliv ani mozek Magdy. Jenže vaše slova o POCHOPENÍ HRANIC by docela úspěšně mohla drásat mozky pozůstalých, chytrolíne… Vy byste měl Boha požádat o dar větší společenské inteligence, taktu a empatie.

     Reagovat
     • Radku – je to marný, je to marný, je to marný……. Vystihl jste to přesně – společenská inteligence, takt a empatie, to je to, co dělá člověka člověkem, a co lesnímu muži chybí……

      Reagovat
      • Magdo, diskutovat s člověkem, který je autistou nebo který patří rovnou do blázince, je velmi obtížné. Chce to pevné nervy a svatou trpělivost. 😉

       Reagovat
         • Je to marný, je to marný, je to marný… 🙂 V tomto případě bude 77x málo – ale nejspíš i 777x….

          Reagovat
     • MOHLA, ale nedrásají. Drásají Vás, který (na rozdíl od pozůstalých po onom panu doktorovi) je očividně NECHCETE pochopit.

      (Podsouváte, co v mnou řečeném nebylo a ani jsem to tak nemyslel.)
      _____________________
      Ve vší úctě VY jste pozůstalých po „umrzlém doktorovi“ zde ZNEUŽIL.

      Reagovat
      • Drásají nás pouze vaše blbé kecy, pane Hajný! 🙁 A to už hodně dlouho!

       Reagovat
       • Pán Bůh MÁ lidi RÁD.

        Podle všeho nejste první a jediný, kdo drásán JEST. Před 2000 lety z úplně stejného důvodu (drásalo je to), ukřižovali „přední mužové“ Ježíše Krista. … Také „jen“ mluvil o lásce.

        Reagovat
        • Co se „drásání“ týče, tak se s JK sotva můžete srovnávat. Vás tudíž křižovat nikdo nebude. Nehledě na fakt, že vy nejen nemluvíte o lásce, a už vůbec láska nemluví z vás. Autismus není dobré s láskou zaměňovat. A přestaňte si hrát na mesiáše, už jste fakt výsostně trapný!

         Reagovat
        • Ještě jen dodám: VÁS nikdo křižovat nebude – což je velikým štěstím nejen pro vás, ale hlavně a především pro NÁS!!

         Reagovat
         • Lidi vykoupil a SPASIL Ježíš Kristus.
          Já ty ambice nemám.
          ________________
          Kvalit JK nedosahuje NIKDO z nás.

          Reagovat
          • Uns ev ina oldapanen enm yb ot… 😀

          • Ano, mistře. …
           Vy jste HUDEBNÍ SKLADATEL!

          • No právě! Dostal jsem geniální nápad, že by Ludvík z Betonové Cesty bledl závistí: Ta-ta-ta-tááááááááá (pauza) ta-ta-ta-tááááááááá! A pak je to pořád dokola transponovaně v diminucích (do vyčerpání) 😀 😀 😀

          • Jo, a ještě přemýšlím o parafrázi opery jistého Jáchyma Růžičky (tuším, že to byl Ital, takže se asi jmenuje po italsku) o jakémsi holiči z Baskerwillu. Přemýšlel jsem o klavírní transkripci, ale to už mi vyfoukl jakýsi oražený Polák s francouzským jménem – nějaký Bedřich Štamprle. Takže to udělám pro atomové dudy a dvoje parní varhany 😀 ! To by v tom byl ďas, abych se neproslavil!!! 😀 😀 😀 !

    • P.S.: Chápete rozdíl mezi byrokratismem a lidskostí? Onen případ z Krkonoš je klidně srovnatelný třeba s tím, když v nemocnici odmítnou přijmout pacienta, protože patří do jiné spádové oblasti. Kdosi v příjmové kanceláři usoudí, že není ohrožen na životě, tak ho pošlou jinam a on mezitím v sanitce skape. Kolik takových případů už tady bylo!? Takže si vyprošuji vaši chiméru o tom, že tu zase krmím rasismus a xenofobii! 🙁

     Reagovat
     • Pakliže byla určena reakce mně, SPLETL jste si mne.
      Nic jsem nenapsal o „xenofobii a rasismu“.

      Reagovat
      • To nic… Jen tak trochu jako vy míchám avokáda s bramborami :-D. Existují sice docela chutné pokrmy, kam se dá zamíchat oboje, ale u nás je to zatím nezvyklé… :-D. Ale třeba naše děti a vnoučata budou s chutí debužírovat pražené cvrčky a housenky. Už jsem něco z toho ochutnal a docela to jde. Je to věc konvencí, předsudků a zvyku.
       A víte – s tím sportem… Taky jsem sportoval, ale zatím nemám potřebu se tím chlubit. V roce 1977 jsem to dotáhl na NKZ ve sjezdových disciplínách za tehdejší Konstruktivu Praha. Shodou okolností jsem právě na červené sjezdovce ve Svatém Petru (Špindlerův Mlýn) při tréninku chytil vnější hranu a asi v sedmdesátce jsem skočil v kotrmelcích. Od té doby jsem se takzvaně „začal bát“ – nyní bych řekl, že jsem pocítil jakousi zodpovědnost za život a zdraví a začal jezdit „s rezervou“ na jistotu dojetí. Jenže v rychlostních sportech, kdy jde o zlomky sekundy, není pro jakoukoliv rezervu prostor. A tak jsem aktivního sportu nechal a orientoval se plně na kumšt. Proč to píšu? Protože o „PRAVDIVOSTI“ v mezních situacích, stejně jako o POCHOPENÍ HRANIC a přecenění sil mi nemusíte nic vykládat… Takže znovu – vy jste nikdy jako letec nepřecenil své možnosti? 🙂

       Reagovat
       • Nevím. Hledáte-li chyby druhých za účelem POCITU, že vy jste lepší, je to „mimo“.
        Smyslem ZNALOSTI hranic je zkvalitnění VAŠEHO života. (Poučení se z chyb za účelem jejich neopakování – nikoliv opakování.)

        Z toho, co jste o sobě napsal jsem nabyl dojmu, že hudbě jste se rozhodl věnoval proto, že vás BAVILA a chtěl jste být „hudebním skladatelem“, ne proto, že se jednalo o váš ÚTĚK před STRACHEM z lyžování. …

        Reagovat
        • Na rozdíl od lyží, tak v letadle si natlučete nos obvykle pouze jednou a definitivně. Držkopády na lyžích se až na výjimky obvykle přežijí. Při létání bývá poměr přežití a úmrtnosti obvykle opačný.
         A opět ty vaše – s prominutím, pitomé – invektivy. Důvodem v mém případě nebyl strach z lyžování, ale zjištění, že k tomu, aby mé snažení v tomto oboru mělo význam, musel bych velmi výrazně změnit způsob života nejen sobě, ale celé rodině, a nějakým „zázračným způsobem“ přesvědčit rodiče, aby byli ochotni se mnou přesídlit do hor. To, jak jistě pochopíte, bylo z mnoha důvodů nereálné. Bylo to ještě za socíku, kdy tréninky v Alpách byly pro 2. ligu nedostupné, dnes by situace možná byla jiná.
         A fakt nevím, co pořád máte s tím hledáním chyb u druhých. Vy asi fakt trpíte nějakou paranoidní představou. Když vám napíšu, že blbě kecáte, tak to ještě nemusí znamenat, že vás považuji za hlupáka. Že vy si to tak vykládáte, je to váš problém.

         Reagovat
         • Houby. Pokud vás to uklidní, létání je PODSTATNĚ bezpečnější sport, než závodní sjezdování. PODSTATNĚ(!) V letadle není nikdy jen jedna chyba. A pokud chyby opravujete rychleji, než je vytváříte, je to v pohodě. …
          _____________
          Více Vás nemám potřebu „poučovat“.
          (Můj blog kvůli Vám mazat neplánuji.)

          Reagovat
        • Jinak k pocitu, KDO se snaží dělat lepším. Pokud jste to VY, tak zkuste změnit taktiku. Chytřejším, než jsme tady my všichni ostatní diskutující, se děláte neustále a už nás to tady začíná nudit. Možná, že kdybyste se pokusil udělat sebe NEJHLOUPĚJŠÍM, byl by výsledek překvapivý a pro tyto stránky by to bylo úžasné osvěžení! Já vám budu s radostí sekundovat. Pojďme ze sebe chvíli dělat hlupáky – nebo myslíte, že to není třeba??
         😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

         Reagovat
         • Pakliže jsem „chytřejším“, tak se Vám za to omlouvám. Můj záměr to nebyl.
          ____________
          Na nic si nehraji.

          Reagovat
         • Stránky budou žít svým životem i bez nás. …
          ______________________
          Když jsem před mým prvním sólem ve větroni „lízl“ mrak a instruktor „neřekl slovo“, mohl jsem si myslet, že „dělal hloupého“. Přesto mu jsem VELICE za tuto zkušenost VDĚČNÝ. Pro mne šlo o nejdelších 5 vteřin mého života, pro něho klid v duši, že pokud by se mi to stalo při samostatném letu, nezpanikařím.

          https://hajny.blog.respekt.cz/vitr-z-omarama-vii/

          Reagovat
 • Pane Hajný, od kdekoho (Bill, Rešek, Magda …) čtu výtky na adresu lesního muže – je jasné na koho.

  Já, ku příkladu, mám Tourettův syndrom – a utrhuji se na někoho, vykřikuji snad, urážím? Nikoliv.
  Dále mi byl diagnostikován syndrom kočičího mňoukání a mňoukám či prskám tady na někoho? Nemňoukám!
  A v neposlední řadě Aspergerův syndrom a píšu snad jak asociál? Nepíšu.

  I přes ona postižení lze se chovat slušně, mile … !

  Reagovat
  • Tý jo, ty jsi hotový sběratel různých postižení. A co doktor – neříkal náhodou, že – cituji: nejseš blázen, jenom momentálně postiženej…. 🙂😀

   Reagovat
  • Samozřejmě. Však on páter Jiří Reinsberk slova o braní „hovínek“ panem arcibiskupem Beranem slušně a mile řekl. …
   _________________
   Reagoval jste VY. Zřejmě právě proto, že Vám byla ta slova adresována a určena.

   Reagovat
    • Už jsem se lekl, že to byl Reinberger… 🙁 🙂

     Reagovat
       • Doufám. že je to jen zkratka pro zmatení nepřítele. 😀

        V této souvislosti mě napadá vtip, také založený na zmatení protějšku:

        „CO JE TO OBELISK?“
        „VELKÝ ZAOBLENÝ KÁMEN.“
        „NE, TO JE FACKA Z OBOU STRAN. A CO JE TO PACIFIK?“
        „TO VÍM JISTĚ- TO JE TICHÝ OCEÁN.“
        „NE, TO JE AMPUTACE RUKY. A CO JE TO PAŘÍŽ?“
        „TO TEDA FAKT NEVÍM.“
        „PŘECE HLAVNÍ MĚSTO FRANCIE.“
        😀 😀 😀

        Reagovat
        • Není to zkratka, má to smysl. Matematik, který je tady chytřejší než my všichni ostatní a tvrdí, že si na nic nehraje, by na to měl přijít poměrně brzy. Symbolika číslic by mohla napovědět (pokud ji ovšem zná)… 😀

         Reagovat
        • Je tam akorát malá nepodstatná nepřesnost – mezi osmičkou a nulou by teoreticky měla být mezera nebo nějaký jiný symbol, ale to už by opravdu bylo asi příliš… 🙂

         Reagovat
        • A ještě to chce maličko ovládat maďarštinu a uvědomit si, že spřežky sz, zs, cz a cs je třeba interpretovat trochu jinak než třeba v polštině… 🙂 (základ této šifry je maďarština).

         Reagovat
       • Není problém se nedomluvit, ale domluvit. 🙂
        _______________
        I když ve Vašem konkrétním případě mi přijde je důvodem NEDOSTATEK piva (alkoholu). …

        Reagovat
        • Vinééééčko bíííléééé, jsi od méééééé mííííléééé,
         budu ťa pííííííít, co budu žííííííít…. 😀
         A víte vy vůbec, že to není „lidovka“ a že autor je dobře znám? On toho složil ještě mnohem víc, co je dnes považováno za lidovou píseň, ale není to tak.
         A s tím pivem:
         Domááááážlicéééé súúúúú pěkný měěěěstééééčkóóóó,
         je táááám pííííííívóóóóvááár, dobrýýýýý pííííííívéééééčkóóóó…. 🙂
         A víte, že Chodové se mezi sebou dělí na „onďáky“ a „papizďáky“? (To je, prosím, oficiální terminologie v „bulačině“, žádná sprosťárna, podobnost čistě náhodná). 🙂
         A když chcete naštvat někoho ze Kdyně, tak se ho zeptejte, jak to tehdy bylo s tou mrkví u kostela…. 😀 😀 😀 Musíte mít ale rychlé nohy (dnes auto)…

         Reagovat
         • Sám jste si odpověděl. Smyslem pití alkoholu není se „opíjet“. Smyslem je „sociální kontakt“.
          __________________
          Čistě technicky – právě tohle („to čiňte na moji památku“) byl (a je) i smysl Eucharistie ustanovené Kristem.

          Reagovat
          • 7kSwQEruuK/Gtkv12/80. Kdy už konečně pochopíte, že po všech předešlých pokusech domluvit se s vámi (což skutečně nelze) to vzdávám i já? Jakmile se člověk pokusí najít s vámi konsensus, tak to hned zboříte nějakou duchaplnou „poučkou“ vyznívající tak, že všichni ostatní, kromě vás, jsou tupci. To budu ve vašich očích raději policejní troll a alkoholik, protože ono je to stejně prašť jako uhoď. Existují na světě lidé v jistých oblastech geniální, ale jestliže jim někde bylo přidáno, tak jinde jim bylo ubráno. Několik jinak velmi zajímavých lidí, leč s minusovou sociální inteligencí a empatií jsem už poznal. A zjistil jsem, že opravdu nelze se s nimi domluvit. Takže je to škoda plýtvání energií.
           Slunéééčko zachodííííííí za vrch kalinóóóvýýýýý…..

          • Jinak je to samozřejmě pravda…
           Nepudem, nepudem, až to všechno vypijeme,
           nepudem, nepudem, až se napijem…

          • Smyslem Eucharistie ustanovené Ježíšem Kristem není se opíjet. Dokonce sv. Pavel píše, že kdo nerozpoznává koho a proč přijímá, přijímá sobě ke škodě.

           Stran vaší snahy „se domluvit“: NEVĚŘÍM Vám. …
           __________________________________
           Před tím i potom, co jste se přiznal ke „trolování“ je obsah i smysl vašich komentářů STEJNÝ. Buď tedy nejste s to rozlišit roli „služební“ a roli osobní (soukromou), nebo prostě „jen“ KECÁTE (ve smyslu si vymýšlíte).

           Viz:
           Radek Rejšek 21.3.2018 (10:44)
           PŘIZNÁNÍ: Na pokyn realizačního týmu výzkumného projektu, jehož členem je můj mladší syn zabývající se kromě jiného psychologií a sociologií, končím „hru“ s tímto přiznáním: byla mi svěřena role pokusného trolla, a to na více webech. Na každém webu jsem měl vystupovat a fungovat jinak – jednou jako loajální přitakávač většině, jinde jako permanentní opozičník, jinde jsem měl být kulantní a distingovaný, jinde zase naopak vulgární až asociální. Tento web je však v mnoha ohledech výlučný, proto jsem se rozhodl vystupovat zde pod pravou identitou a pravým jménem (možno ověřit na stránkách litoměřického biskupství) a protože se mi skutečně líbí, dal jsem mu svůj hlas i v anketě. Zároveň s plným vědomím faktu, že mé další působení zde v roli trolla je v podstatě destruktivní a tento web již ohrožující, po dohodě s výzkumným týmem zde končím.

          • To je skoro jak v tom vtipu o zajíčkovi, co si brousí drápky na medvěda…
           Jinak si myslím, že hodnocení „kvality“ víry u kohokoliv druhého vůbec nepřísluší žádnému smrtelníkovi, stejně tak potom toto jakkoliv glosovat. Ve vztahu ke každému z nás to v jisté míře může činit pouze zpovědník – pokud možno stálý…

          • Rejšky nejím.
           Snad Vás to uklidní.

           Spíše mi to „diskutování“ připomíná soukromou „detektivní kancelář“ pana prezidenta, se závěry, že PROTIJED, který zachránil Skripala byl vyroben v ČR.
           (A konkrétně ve které z našich 5 laboratoří, že to bylo.)

           https://www.novinky.cz/domaci/471094-v-cesku-se-v-malem-mnozstvi-vyrabel-a-testoval-novicok-rekl-zeman.html
           _____________
           Stran „hodnocení“ – jste to opět špatně pochopil. Nepovažuji Vás za alkoholika. Naopak. Z logiky napsaného výše plyne, že pijete MÁLO.

          • Rejsek polní má moc tvrdé a ostré kosti, málo masa a je moc chlupatý. Proto rejsky nemají příliš v lásce ani kočky, které v nouzi sice nepohrdnou, ale přeci jen se raději porozhlédnou po něčem tučnějším. Já v posledních letech stále přibírám, ač týdně absolvuji kolem deseti výšlapů na věže všemožných kostelů (když se někde opravuje a vynášejí věci nahoru, tak je to několikanásobek i se zátěží). Obávám se, že bych byl naopak příliš tučný, a to i pro šelmu mnohem větší, než je kočka. Prý je to špatnými stravovacími návyky, ale starého psa novým kouskům nenaučíš, jak se říká 🙂 .

           Co se novičoku týče, tak o tom fakt nic nevím a proto se k tomu nehodlám vyjadřovat. Fakt je, že prezident Zeman udělal něco, co se nejspíš vymyká nalajnovaným koncepcím, proto je tolik řevu. Kdyby to bylo jen plácnutí do vody, tak by se o tom možná ani nepsalo, protože by to nestálo za řeč. Leč, nehodlám to komentovat. Můžu si o tom myslet své (což také činím), ale někdy je lepší myslet potichu (než se opět stane nutností myslet tajně)…

           Co se alkoholu týče, rád dám na vaši radu. Po pivu sice roste přední ruksak, ale pokud se snažíte vyhledávat piva zásaditá (moc jich není, ale najdou se), tak to urologové a gastroenterologové doporučují. To víte, v našem věku – zažíná to „zlatým srdcem“, pak se přidá „zlatá žíla“, někoho pak začne trápit „nezlatá“ prostata, ještě méně zlatá artróza všech možných i nemožných kloubů (potvrzuji, že horší to je, když jdu z věže dolů než při výstupu) atd…

           Nicméně – zkuste správně pochopit, jak jsem to myslel s tím vtipem o tom zajíčkovi. Nemohu se zbavit dojmu, že jste opět mimo…

 • Vážení,
  zdá se mi, že bylo dost těch děsně veselých příspěvků o bláznech a migrantech a jejich vztahu k ostatkům kardinála Berana.
  Mně by ale vážně i vesele zajímal vztah pana kardinála k nynějšímu suchu. Zjevně se s tím taky potýkal, protože na fotce u článku jej vidíme v souvislosti s řezáním kmene stromu, který uschnul za velkého sucha.
  Takže vzhledem k připravované beatifikaci bychom ho mohli prosit o zázrak nějakého inteligentního celonočního deště, a přiřadit ho tak k dalšímu světci – patronu všech vod – ke sv. Janu Nepomuckému.
  😀 😀

  Reagovat
  • Celonoční déšť? Spíš mám obavu, aby nepřišel několikadenní déšť a nebylo z toho něco, jako v roce 2002. I to počasí je samý extrém – jako teď – z kožichů do plavek. Kde bylo jaro?

   Reagovat
   • To já se modlím, ať pořádně naprší. Vláhový deficit je u nás ještě od předloňského a loňského roku, studny poloprázdný. Samozřejmě nechci, aby byly nějaký záplavy nebo aby přišla naráz nějaká pohroma s kroupami. Včera jsem byl líbat manželku pod rozkvetlou třešní a bylo by škoda, kdyby takovou nádheru zničil mráz nebo krupobití.

    Reagovat
     • 😀 !!
      Konečně dobrý vtip! 😀

      A co se týká deště? – Já přece napsala celonoční INTELIGENTNÍ déšť. I když od kardinála Berana by se to taky dalo brát jako fór, kdyby vyprosil záplavy. 😉 Takže – musíme se modlit s rozumem, aby to s tou vodou Beran nepřehnal. ;:) 🙂
      Ideální, kdybychom si to rozdělili, a někteří se modlili o přímluvu u Jana Nepomuckého, další ke kard. Beranovi. A jsou ještě další svatí, kteří mají vodu v kompetenci?

      Reagovat
      • Nóóó… svatý Florián, patron hasičů, ale ten by to mohl přehnat… 🙂

       Reagovat
       • A co tak Ježíš Kristus, ten dokonce proměnil vodu ve víno 🙂

        Reagovat
         • To nevím, google najde více jmen, ale patron pivařů je jasný 😀

          Reagovat
          • 😀 😀 Chraň nás od něho! Svatý Václave 😀

         • No jasně – svatý Urban. Ale ten nám teď nepomůže – jedině, že by nechal pršet víno…to by teda dopadlo… jestli bychom potom nenadýchali z mrkve či salátu… 😀

          Znám v Uherčicích jáhna – má kdejakou vinařskou školu, takže vínu rozumí. Myslím, že u něj- teda v jeho sklípku – má sv. Urban hlavní stan… 🙂

          Reagovat
          • Nééé, já jsem to myslel tak, jako že by z vína udělal vodu! 😀 😀

          • Radku, na to, aby z vína někdo udělal vodu, nepotřebuješ žádného svatého, to umí každej falešnej vinař. Tůdle se mi onehdá stalo, že jsem dostal od přítele víno k narozeninám. Na pěkné etiketě bylo napsáno, že je to Rulandské modré a že to vyrábí Víno Mutěnice. Tak jsme si to doma hezky načali nalili do sklenic a už barva mi říkala, že do Rulandského modrého to má daleko. Když jsem to okoštoval, tak jsem musel konstatovat, že na stupnici vín
           1 – dá sa
           2 – nedá sa
           3 – dá sa svařit
           4 – dá sa Pražákom
           je to někde na úrovni 3 až 4. Ještě jsem si na zadní etiketě pěkně přečetl, o kořenech Mutěnic jako tradiční vinařské obce Moravského Slovácka, načež jsem ještě níže objevil ten nejdůležitější údaj: Země původu – Maďarsko.
           Takže v tomto případě bych jako patrona doporučil sv. Petra, který je patronem kovářů. Aby tu kobylu pořádně okoval a ten „vinař“ co z maďarských patoků vyrábí Rulandské modré z Mutěnic, byl tou kobylou náležitě kopnut do jisté zadní části těla. 🙂

     • Radku, ta třešeň byla (na rozdíl od mé manželky) mladá a určitě by jí byla škoda 🙂
      Ale na druhou stranu mi ta třešeň ani neuvaří dobrý oběd, ani nevypere ponožky. Takže by jí byla taky škoda 😀

      Reagovat
      • Mně se strašně líbí, jak se na životní partnery občas žehrá, ale když pak jde do tuhého (nemoc, případně poslední rozloučení), tak člověk pochopí, že partner je skutečně nedílnou součástí vlastního bytí. Ale když je to žehrání v rovině jen takového pošťuchování a v podtextu člověk cítí, že je to opravdu jen legrace, tak to někdy může být milé.
       Jednou můj dědeček nostalgicky nahlas přemýšlel o „vývoji lásky“ a dokládal to takto:
       Když jsme byli s babičkou mladí a já zakašlal, babička řekla „Zaplať pánbu…“
       Později to přestala říkat a místo toho říkala „Pos….. se!“
       A nyní říká „Chcípni, potvoro!“
       Samozřejmě to bylo v legraci. Pak jsem byl v příbuzenstvu nechtěným svědkem dost nepříjemné manželské hádky, která vyústila v manželovo lakonické sdělení: Hele, víš co, mě už to tady s tebou fakt nebaví!“ Následoval křik ženy: „Tak se sbal a vypadni“ – a okázale vytáhla ze skříně kufr a začala do něho házet manželovy věci. On zareagoval velmi milým hlasem: „Takovou radost ti neudělám“ a políbil ji. A bylo po hádce…

       Reagovat
      • Tož tak, Kamenáči… Ještě se vrátím k tomu umění udělat z vína vodu (pominu, že to celkem úspěšně umí naše ledviny, jenže ta voda je pak poněkud slaná). Pokud by se tím dalo zalévat v době sucha, jako je teď, tak by to bylo zdůvodnitelné. Akorát si říkám, že by pak ty kytky třeba mohly zpívat nebo něco podobného 🙂

       Reagovat
       • Já se Radku ještě vrátím k tomu žehrání. Ono je důležité, abychom to brali buď jako drobné poštuchování (nesmí to přerůst v jízlivost branou vážně), či ještě lépe jako součást humoru mezi manžely. Zkrátka nad různými životními situacemi zavtípkovat, udělat hlášku, nebo říct i něco vážnějšího s tím, že se známe a oba víme, že si děláme legraci. Ať jeden z druhého, či sami ze sebe. A to je koření života! 🙂

        Reagovat
        • Jinak jsem se teď koukal na detekci blesků – mám totiž blesky dost rád, jako přírodní jev mě fascinují a v tom mám asi něco společného s Viktorkou z Babičky B. Němcové. A v Tišnově působil jako varhaník dr. Popolanský, jeden z věhlasných znalců blesků evropského formátu… Nicméně – podle detekce blesků je teď právě asi pořádná čina mezi Vídní a Grazem v Rakousku. Na našem území to trochu prskalo kolem Liberce a Turnova, něco prsklo na hřebenech Krkonoš, jinak nic… Tak nevím, nevím. Na vláhu to zatím moc nevypadá…

         Reagovat
         • To jsi mi s těmi blesky připomněl tu otázku, proč se policajti usmívají, když je bouřka.
          Jestli to nevíš, tak je to pro to, že se domnívají, že jsou u fotografa 😀

          Reagovat
          • No, tak v těchto chvílích se do docela slibně rozjíždí na Jihlavsku a Jemnicku, na vydatnou zálivku to vypadá i kolem Ralska a České Lípy. Uvidíme…

          • A pak, že by to Beran neuměl s vodou! 😀 😀 Jen nevím, jestli to církev uzná jako zázrak vhodný pro beatifikaci. 🙂 😀
           V noci u nás dvě sympatické bouřky, na střešní okna ťukala voda asi dvě hoďky. No – nebyl to celonoční déšť, ale jako záchrana docela dobrý. Příště na pana kardinála trochu přitlačíme, aby to nebylo jen pro kytky, ale taky pro kořeny stromků.

           Jsem šťastná, že víno může zůstat v sklípcích… 😀

          • Tak včera večer skutečně vydatně zalévali v jižních Čechách, až z toho zase byly někde vytopené sklepy… Jak u vás?

          • U nás už nic. 🙁 Asi to kardinál Beran shodil na špatné adrese. (Přece jenom žil dlouho mimo ČR, tak si spletl Čechy s Moravó) 😀

          • No nevím, na moravě taky moc nic nepadalo… 🙁

          • Tak teď to pro změnu zalévají severní břeh Altersee v Rakousku, takže prší vlastně voda do vody. K čemu to je? A u nás furt nic… Schématické předpovědi plné blesků a ono „pšouk a čtyři ořechy“… Dnes nás páter nabádal v přímluvách za prosby o déšť v ČR…

          • Napadá mne pohádka z doby našeho mládí o vlku a zajíčkovi nazvaná „Nu pagadí!“ („Jen počkej zajíci!“). Tam samozřejmě chytrý zajíc vždy zvítězil. 🙂
           ________________
           V případě „globálního oteplování“ by nám lidem bylo ovšem užitečnější více POKORY. …

           Tají. Už dlouho: https://hajny.blog.respekt.cz/taji/

 • Jako se roztrhlo počasí na dva segmenty (extrémní sucho, extrémní lijáky), tak se roztrhla tato diskuse – díky Lídě (díky). O to šlo. Teď to tady rozjeďte vy ostatní, já se pokusím ještě chvilku to blokovat výše… 🙂

  Reagovat
  • Na FB se ptají, který text se to musel stáhnout? … „Andrea Monika Mihalčíková Jaký text se musel stáhnout, protože jmenovaný nesouhlasil? :)“
   ___________________
   Prozradil jste se. …
   Aneb vaše „mesiášské sklony“.

   Cha. Cha.

   Reagovat
    • Děkuji za „korekci“. A.P.Rill napsal, že za smazání textu může Radek Rejšek:

     A. P. Ril 22.1.2018 (23:22):
     Umělče, umělče. Vy sám nám tady určujete, co snese, nebo nesnese žert? Jako Hajný? Ale ten alespoň nedonutil Felixe vymazat článek z těchto stránek. I Vy sám jste totalita a pletete si kostel se stránkami „Se non è vero, è ben trovato“. Je to marný, je to marný, je to marný.


     Na základě vašeho podnětu jsem se „tam“ podíval a máte pravdu. V současné době u „Kytary a bicí v kostelech končí“ se uvádí, že text byl odstraněn na žádost pana Vladimíra Jelínka.
     _____________________
     S „mesiášskými sklony“ si začal Radek. Nebude-li si sám začínat, nemám potřebu mu cokoliv „vysvětlovat“ a „vracet“. (Že je „medvěd“ a já jen „zajíc“ mu vyvracet nehodlám) … JK, jak víme, se též bránil a když po něm „stříleli“ se ohradil: „Řekl jsem-li něco špatného, dokaž, že je to špatné. Pokud ne, proč mne biješ?“

     Reagovat
     • Pááni, nevěděl jsem, že mám krycí jméno taky Vladimír Jelínek! To ale má na svědomí nějaké chapadlo špiclovské chobotnice, o kterém nevím! A nepletou si to s Rudolfem Jelínkem z Vizovic, co má v emblému toho parohatého a vyskytuje se převážně na plochých lahvích různých velikostí?

      Reagovat
      • Vzhledem k tomu, že Láďa jelínek bude jistě Váš žák (pokud je to tedy ten hudebník, s nímž jsem se kdysi znal) nelze vyloučit ani „vliv“ váš. Nicméně komentář, na který jste reagoval řekl pouze, že redakce „tisickrate.cz“ Vás, coby důvod, NEZMIŇUJE.

       Nic více, nic méně.

       Reagovat
   • Mesiáše spatříme, Božské dítě uzříme… (to je z té „rybovky“). Mé krycí jméno je Hector Ludwig Wolfgang a služební číslo 12345678909876543212346567890987654321! 😀 😀 😀
    Nelze vyloučit, že by k vašemu případu měl časem co říci i jistý kanovník ze Staré Boleslavi 😀 😀 😀
    Tak nevím, jestli se tohle dá zvládnout několika koňskými dávkami plegomazínu 😀 😀 😀

    Reagovat
    • Nevím, Radku Rejšku, co stále máte s tím panem kanovníkem. … Toho tak léčili? Nevím o tom.

     Pokud je „vaším klientem“ a Vy mu děláte advokáta, nevím, co Vás stále štve a vadí. Na slovech, že kněz je služebníkem Krista, ne Kristus služebníkem kněze NENÍ co měnit. Samozřejmě: sloužit Ježíši Kristus NENÍ povinnost. Pakliže se však kněz za služebníka Kristova nepovažuje, HRAJE DIVADLO. Nic více, nic méně. S tím se ve svém svědomí musí popasovat sám. To za něho NIKDO jiný nevyřeší.

     Když neodpověděl 14 let, nemám důvod si myslet, že tak ještě někdy učiní. Snad v NEBI. …
     http://hajny.webpark.cz/kelnar.html

     Reagovat
   • To schválně! Cha. Cha.! Víte, jak se směje Fantomas? Podobně, ale o dvě oktávy níž než já a asi dvakrát pomaleji! Cha. Cha! 😀

    Reagovat
  • To je samozřejmě pravda. Pokud mě někdo z církevních činitelů osloví ve věci mého „policejního trollingu“ 😀 😀 😀 , tak ho samozřejmě odkážu na váš blog a na svědectví již uvedeného pana kanovníka 😀 😀 😀 Třeba dojde i na lámání prstů! ?.D 😀 😀

   Reagovat
   • Nemusíte. Na můj dopis biskupům před 11 lety pan kardinál Duka odpověděl. Tj. Co jste „vyzkoumal“ je veřejné mnoho let a všichni zúčastnění to už dávno četli. …

    http://hajny.webpark.cz/duka.html

    Že se tomu Pavel Budský vysmíval a kardinálu Vlkovi EVIDENTNĚ lhali je věc jejich svědomí.
    Já už „tak nějak“ nemám potřebu to stále a dokola řešit.
    ______________
    Ať se z toho vyzpovídají. A život může jít dál.

    Reagovat
     • Také si říkám. Tím spíše mě udivuje, co máte stále s tím „kanovníkem“.

      Reagovat
 • Takže teď jen trochu trocha vysvětlení k těm kytarám:
  Nikdo nechce, aby kytary v kostele končily, protože vzhledem ke stavu varhan a nedostatku varhaníků v našich farnostech bude kytara asi jeden z mála nástrojů, který by mohl liturgický zpěv důstojně doprovázet, pokud bude k dispozici schopný kytarista vnímavý k liturgii.

  ALE: 😀 :
  Problémem kytary je z liturgického hlediska nevyhovující počet strun – 6! To je velmi nešťastné číslo a vybavuje se zde souvislost s tritonovým akordem (dvojzmenšený septakord), který intervalově dává dohromady tři šestky – i to je důvod, proč se ve vokální polyfonii zásadně nikde nevyskytuje, což vokální polyfonii činí pro uši lahodnou („tritoňák“ je brutální disonancí).
  Kytaru se šesti strunami tudíž nelze jako liturgický nástroj akceptovat a je třeba u liturgické kytary změnit počet strun! 😀
  V úvahu z liturgického hlediska přichází tyto možnosti:

  1 struna – trochu málo, nehledě na zaměnitelnost s vozembouchem nebo antickým monochordem…
  3 struny – zaměnitelnost s ruskou balalajkou
  4 struny – v úvahu přichází tentokrát z ryze hudebních důvodů ladění po kvintách, takže dostaneme jakési podivné drnkací housle (pokud z toho nechceme baskytaru, tak nic moc).
  5 strun – stálo by za úvahu, ale co s klasickým repertoárem, kde se počítá se strunami šesti?
  7 strun – vzniká problém mezi pátou a sedmou strunou, jak na to s prstokladem…
  8 strun – číslo evokující mariánskou symboliku, navíc s hlediska případné stavby akordů velmi logické. Hráči se netušeně rozšiřují možnosti do rovin jakési „podvojnosti“ v rámci jediného nástroje. A že má člověk pouze pět prstů tudíž nevadí. Problém může být menzura hmatníku, ale to už je na konstruktérech kytar…
  Takže – liturgická kytara nechť má osm strun a liturgičtí kytaristé nechť s tímto počítají a učí se podle toho! Až se toto dotáhne k realizaci, bude na církevních konzervatořích zaveden předmět „liturgická kytara!“
  😀 😀 😀 😀 😀

  Reagovat
  • Dejte už POKOJ!
   _______
   V první řadě jde o Krista a veškerá muzika je jen „CUKR“. …
   Mně kytary nevadí.

   Reagovat
   • Mlask a pšouk – říkám snad někde, že mi vadí? Běžte raději už konečně točit radary, tam vás žádná cukrová muzika nebude rušit… 🙁 Pokoj dejte vy – vám nejde o Krista, ale o VAŠI pravdu!

    Reagovat
    • Pravda je pouze JEDNA. Není ani moje, ani vaše. (A ten „cukr“ to jsou slova P. Jiřího Reinsberga: Všechna liturgie a muzika, jsou fajn, ale jsou jen „cukr na povrchu“. Jako s buchtou. Kdo se chce najíst, musí se zakousnout do celé buchty, nejen „lízat cukr“ na povrchu.)
     _________________
     Jakkoli pravda je UŽITEČNÁ VĚC, ne každý ji má rád. … (Jako s Kristem, že?)

     Reagovat
     • To už tady taky bylo… Akorát jsem líný to hledat v předchozích diskusích, navíc používat funkci ctrl+c považuji za společensky podobně neomalené jako při rozhovoru vytáhnout odkudsi kapesní zrcátko a nastavit ho protějšku, aby se na sebe podíval, jak vypadá. I diskuse na sítích mají svou slušnost a etiku a asi se ještě málo ví, že nadužívaní této funkce je stále více považováno za křupanství a neomalenost.

      Reagovat
      • Nápodobně. Zrcadlo má ještě jednu užitečnou „možnost“. Např. P. Jiří Reinsmerg mi řekl kdysi tohle: „Za pokání se postav doma před zrcadlo a vyplázni na sebe jazyk“.

       Funguje to. Můžete na sobě vyzkoušet.

       Reagovat
       • Což ale neznamená, že máte vy právo dělat to na druhé. Já si vás nyní představuji trůnícího na hajzlíku…

        Reagovat
        • Říkal mi kdysi P. Reinsberg: „Co tě napadne na záchodě neber vážně.“ Prý jde o duchovní radu už od starých církevních otců. Pocit uvolnění, slastné euforie a tak. …

         Asi jako když mi kdysi po kontaktu se zemí proběhla v Hawkes Bay hlavou myšlenka: „Už nemusíš brzdit“. A protože jsem ji poslech, bylo z toho trauma pro mne a málem i rozbitý v větroň: https://hajny.blog.respekt.cz/pristani/
         ______________________
         Na Vás nikdo jazyk neplazí. A ani by to nemělo kýžený efekt. …
         Musíte (si to uvědomit) Vy sám.

         Reagovat
  • A nějaké odborné pojednání o dvanáctistrunce a vztahu k liturgii, včetně symboliky dvanácti apoštolů, by se nenašlo? 😀 (Teda – pokud možno popsat i vztah k ostatkům nebo aspoň dvanácti kostem kardinála Berana.) Ale nesmí to být dlouhé, jinak se v tom jako laik ztratím 😀 😉

   Reagovat
   • Jo – tak pozor!!! To je NÁPAD!! ANO! – ANO, ANO !!! 🙂
    Ze srandičky se vyklubal nápad opravdu skvělý! A navíc – dvanáctistrunka je osvědčená a zní úžasně!
    To je správná liturgická kytara!!

    Reagovat
    • Pohov:
     2 šestistrunné kytary mají také 12 strun. (Případně 3x ukulele).
     ___________________
     Pro pokročilé hudebníky však (jako LAIK) mám radu: Zkrácením struny lze produkovat zvuk kratší vlnové délky (má vyšší kmitočet) a tudíž i na JEDNÉ jediné struně lze zahrát více „apoštolů“.

     Reagovat
     • A na čem jiném je založena hra na strunné nástroje? Další „objev Ameriky“…

      Reagovat
   • Ještě jednou, Lído, gratuluji! Sedí nejen symbolika, ale i hlediska ryze hudební. Zvuk dvanáctistrunky je pohádkový, zvlášť, když se podaří pěkně naladit výchvěv mezi strunami stejného tónu (princip varhanního rejstříku Unda maris), to pak nádherně zvoní. Já vůbec nejsem nepřítelem kytary a pro praktikování liturgické hudby považuji za nejzávaznější „normu“ Žalm č. 150. Nepřítele kytary ze mě udělal právě onen článek, který byl „cenzorsky“ smazán (jak mi pořád podsouvá ten zoufalec Hajný) právě tím, že tam byla citována má slova o nevkusu – jenže v úplně jiném kontextu. Ano, řekl jsem to, ale ve volné neřízené debatě s dávkou ironie v souvislosti absolutně odlišné, než je míněno. A hned se toho někdo chytne – jako mistr demagogie Hajný, který už musí mít klávesy Ctrl a C omlácené na podklad (nic jiného neumí)… Proto jsem se taky tak naštval! Ano, podepsal jsem i onen diskutovaný „Otevřený dopis“ – a měl jsem k tomu důvody! Ale s nějakým nepřátelstvím vůči kytaře to nemá lautr nic společného!
    Docela dobře si umím představit mešní ordinarium pro jednu, nebo i více dvanáctistrunek – ovšem je poněkud rozdíl HRÁT nebo unisono mydlit stále tytéž akordy…

    Reagovat
    • Je ovšem rozdíl KONCERT a mše svatá. Na koncertě presentuje své dovednosti umělec, jehož um obdivujeme a těší nás. Při mši svaté konáme (aktivně) odkaz Ježíše Krista: „To čiňte na moji památku“. … Hudba a vše, co mši svatou doprovází je dobrý sluha, ale zlý pán.
     ________________
     Vnímáte vůbec přítomnost Ježíše Krista?

     Reagovat
     • Bez vás bych ji jistě nevnímal, vy demagogu. A dejte mi už laskavě pokoj! Jakým právem vy sondujete můj vztah ke Kristu? Jste snad můj zpovědník? Nejste! Už tady opravdu otravujete způsobem, který je na pováženou! Reaguji na příspěvek Lídy, ne na váš! Letadla a radary jsou také dobrými sluhy a zlými pány!
      Jsme zase u toho, že kněz může de facto celebrovat nahý, třeba i na latríně. Kostel, oltář a vše ostatní jsou cukrem, kterým se nenajíme.
      Vaši poslední otázku považuji už skutečně za totální a sprostou impertinenci a zcela vážně vás vyzývám – NECHEJTE TOHO!!

      Reagovat
      • Hm. Pointu jste přehlédl. 🙂 Ve věci „cukru“ nepolemizujete se mnou, ale s páterem msgre Jiřím Reinsbergem. … (Asi DOBŘE věděl, proč to tehdy u Týna řekl.)

       A co furt mají, Rejšek, s tím záchodem ?????????????????????????
       ______________
       Soudruzi vymysleli „vybírání suchého záchodu“. Pan kardinál to dělal s LADNOSTÍ a PRECIZNOSTÍ, jako by (to právě cituji P. Reinsberga) „SLOUŽIL MŠI SVATOU“.

       Tip: Dělejte i Vy svoji práci POCTIVĚ a na nic si nehrajte (ve smyslu „nehrajte divadlo“). Pak ani Vás nebudou IRITOVAT slova o „CUKRU“.

       Reagovat
       • Takže asi takto:
        Jako hudebník jsem se vždy snažil a vždy se budu snažit dělat svoji práci poctivě. Vám nepřísluší toto soudit, stejně, jako vám nepřísluší kohokoliv jakkoliv usměrňovat, co se týče duchovních záležitostí – od toho jsou kněží a zpovědníci. A jestliže tak bez přestání okázale činíte bez ohledu na cokoliv a kohokoliv kolem, vystavujete sám sobě legitimaci společensky nevyzrálého chudáčka hrajícího si na pomazaného, nic víc. Pokud vy v tomto „nehrajete divadlo“, ale myslíte to vážně, tak je to vaše osobní tragédie a průšvih. Stavíte se tady do role jakéhosi „arcijáhna“ (navíc velmi ŠPATNÉHO) a chrlíte tady „moudrosti“, které jste slyšel z úst Mons. Reinsberga, přičemž nejspíš ani vy občas netušíte, jak ON to myslel. Nestoudně tady kritizujete názory diskutujících, o nichž nejspíš ani netušíte, že jde o osoby vysvěcené a polemizujete s nimi způsobem, že oni v roli moudřejších radši ustoupili, protože pochopili, že debatovat s vámi fakt nemá žádný smysl (narazil jsem tady minimálně na dva kněze, o dalších to nevím). Jenže dva dělají totéž a není to totéž – co znělo z úst Mons. Reinsberga trefně a vtipně, to z vašich řádků vyznívá uboze a trapně, čímž odkaz Mons. Reinsberga flagrantním stylem snižujete a znehodnocujete. Mons. Reinsberg dokázal být kousavý, když to bylo třeba, ale pokud se to tady snažíte podle jeho vzoru předvádět vy v písemné formě, je to fakt trapas! Jedince, kteří se stylizují do větších vzorů, aniž by sami pochopili svoji vlastní osobnost (pozor, nikoliv ve smyslu pýchy a hrdosti) a vlastním způsobem pod vedením SKUTEČNÝCH vysvěcených kněží (jáhnů, biskupů atd.) hledali cestu ke Kristu, je skutečně třeba považovat za ubožáky. Z tohoto údělu musíte najít s Boží pomocí cestu vy sám.

        Reagovat
        • Ještě trochu poopravím – výstižnější by bylo: Když se hlupák odkazuje na moudrost velkých osobností, je to obvykle sranda…

         Reagovat
         • Být to sranda, nenadzdvihla by vás CITACE slov o CUKRU.
          ____________
          J.Reinsberg byl J.Reinsberg.

          Reagovat
          • Citace slov o cukru mě nenadzdvihla, protože mnoho lidí se bez cukru obejde a třeba diabetici musí ohledně této pochutiny být velmi obezřetní. Mě by spíš nadzdvihla slova o soli (země)…

        • Omyl, příteli.
         Jediné, co v životě musíte je UMŘÍT. Vše ostatní je MOŽNOST.

         Díky za vaše (VEŘEJNÉ) vyznání. … Stran vedení knězem (ale i kýmkoliv jiným, např. užitečný může být psycholog, ale i jakýkoliv jiný instruktor či učitel) – „zmýlit se“ a „ujet“ může úplně každý. Moudrý kněz (či instruktor) vás bude pouze „DOPROVÁZET“. Ani samo „svěcení“ či titul nejsou zárukou neomylnosti. Každý člověk jedná sám za sebe a máte své vlastní SVĚDOMÍ. …

         Reagovat
         • Pokud to berete takto, pak jsou kněží (pro vás) stejně zbyteční jako hudba…

          Reagovat
          • Nikdo není zbytečný.

       • Kratičké shrnutí předešlého: Když hlupák cituje génia, je to obvykle sranda…

        Reagovat
         • Pokud „nehraje divadlo“ a myslí to vážně, pak skutečně ano. V této fázi už fakt nezbývá nic jiného než ignorance a pasivní rezistence…
          Tož, Kamenáči, co nového u vás? 🙂

          Reagovat
          • U nás dohromady nic nového. Jen samé sucho, sucho a sucho. Všechny bouřky, co na Moravě byly, šly mimo nás a tak přemýšlím, ke kterému svatému se mám ještě pomodlit. Manželka říká, že prý k P. Marii, že ta je přímluvkyně v Nebi, tak to od včerejška začínám zkoušet u ní. Kdyby aspoň přišla nějaká přeháňka s 10 mm srážek. I když lepší by byl nějaký dlouhodobý májový déšť, který by aspoň částečně vyrovnal vláhový deficit a naplnil studny.

          • Maminka říkávala, že MÁJOVÝ DEŠTÍČEK PLATÍ ZA DUKÁT.
           Tak nevím, jestli ti nahoře si cení dukáty nebo eura, ale koruny to zřejmě nebudou, protože jinak by už něco poslali. 😀

           A navíc skandál! :
           U sousedů (myslím farnost) včera měli pouť ke sv, Floriánovi, a farář? – ani jedna prosba za déšť! Na co tam toho Floriána mají!!! To se my přespolní můžeme umodlit, ale pokud ho neprosí jeho vlastní svěřenci, tak to zjevně k ničemu není. 🙁
           Povídám tam Floriánkovi:
           „Když jdou přeháňky, vždycky se nám vyhnou a spadnou u sousedů. Chápu, že nadržuješ těm svejm. Ale teďka, to už nejde o to, jestli vybereš sousedy nebo naši dědinu, teď chytni putýnku a lej to hlava nehlava, protože už pláče celá Morava.“

           Jestli bychom neměli přes Facebook rozeslat nějakou petici k podpisům – s prosbou o déšť. Mohli bychom v ní pohrozit, že půjdeme s křížkem stávkovat do polí k Božím mukám a kapličkám… 😀 😀

          • Ve vší úctě, Bille, tato bohulibá aktivita zde může působit spíše jako staré římské „rozděl a panuj“.

           Nápad Lídy mne náhodou docela pobavil. V 50. tých letech se rozorávaly meze (nižší retenční schopnost + odvodnění a eroze půdy) a dnes, kdy KSČM má podpořit/podporovat vládu, aby se konala procesí k Božím mukám a kapličkám.

           Kouzlo nechtěného.

         • Souhlas Bille. V zájmu vaší duševní svěžesti a klidu vaší vlastní duše, Vy a Radek Rejšek moje myšlenky raději, PROSÍM, necitujte. …
          _________________
          I já bych byl nerad, aby vám či Radkovi tyto „ublížily“.
          V případě, že je bude citovat někdo jiný, ať pro jistotu uvede zdroj.
          Děkuji.

          Reagovat
          • Což ovšem platí i pro vás.

          • Pakliže cituji a zdroj znám, tak ho zpravidla uvádím.

        • Souhlas. Genialita Ježíše Krista byla SKUTEČNĚ v tom, že mluvil tak, aby každý, komu byla jeho slova určena, je POCHOPIL. (Na rozdíl od nás – minimálně mluvím za sebe – kteří se neumíme tak dobře vyjadřovat. Často se – a opět mluvím za sebe – může stát, že druzí pochopí naše vyjádření úplně jinak, než bylo myšleno.)

         Reagovat
         • Bůh má všechny rád. Jelikož ale já nejsem Bůh, tak mám rád pouze někoho. Jistý typ lidí dokonce vůbec rád nemám. Pokud si nejste jistý, že své myšlenky dokážete verbálně formulovat tak, aby byly byly správně pochopeny, tak raději mlčte, bude to lepší pro všechny.

          Reagovat
          • Jistého nemáme v životě nic.
           Zkazit můžete život už i tím, že „nic neděláte“.

           Viz: „Neboť tak Bůh miloval svět, že poslal svého syan, aby žádný, kdo v něho věří nezahynul, ale měl život věčný.“
           ____________________
           Osobně tomu rozumím tak, že projevem LÁSKY je „AKTIVITA“.

          • Ovšem vaše „AKTIVITA“ je zde občas dost destruktivní. Máte ale pravdu v tom, že kdo nic nedělá, …

          • Ano, i mlčení může být (ne nutně vždy je) TĚŽKÝM hříchem. …
           _________
           Viz podobenství o „hřivnách“ se závěrem: Služebníku špatný a líný.

  • Brno je vůbec zajímavý kraj. 🙂 Mimo redakce tisickrate, zde mají i jiné „šprýmaře“. Papeži Janu Pavlu II. mohou kritikové zazlívat kde co, ale rozhodně ne, že by sám nežil hodnoty, který vyznával. …

   Vlastně divadelníci nepřináší NIC NOVÉHO. Už komunisté se ÚPLNĚ STEJNĚ snažili diskreditovat kardinála Josefa Berana. Když však ten „otevřel okno“, a kameramanovi, který se ho snažil natočit z vnějšího lešení řekl, aby nespadl – šlo přesně o stejnou LÁSKU, s jakou vybíral už i tu latrínu. …

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Beran

   Reagovat
   • Ano, principy se v podstatě nemění. Mění se pouze čas, osoby a okolnosti…

    Reagovat
  • To je hnus!!! 🙁 🙁 🙁
   Ano, a kdyby kdokoli tímto způsobem zostudil jakékoli jiné náboženství či etnikum – byl by v naší zemi dehonestován a už by si „neškrtnul“. Ovšem co se týče katolické církve – to je zde dovoleno vše – a to tak, že čím větší hnus, tím větší ovace. 🙁

   Reagovat
   • Vzhledem k tomu, co se dnes preferuje za „hodnoty“ v kumštu obecně, tak mě to nepřekvapuje. Tak nějak očekávám, že se musíme připravit ještě na horší věci a docela bych doporučoval přemýšlet o preventivní obraně proti nim. V tomto plně dávám za pravdu Hajnému (ač mě velmi často způsoby jeho podání vytáčí 🙂 ), že kumšt (nejen hudba) je dobrý sluha, ale zlý pán – když si vezmeme některé směry třeba v rockové hudbě, ale o to více například i ve výtvarném umění, kde je hnus povýšen na stěžejní výchozí princip… Ano, čím větší hnus, tím větší ovace.
    A proto si už nyní dovolím tvrdit – přátelé, važme si kostelů! Je to místo našeho setkávání s JK a přestože je duchovní umění skutečně pouhým CUKREM na buchtě, buďme za něj vděčni, protože v sekulárním světě a sekulárních takzvaných „kulturních stáncích“ se nám tohoto CUKRU bude dostávat stále méně. A i proto si dovolím vyzývat – nenechme duchovní umění pohlcovat kýčem (nenechme si do tohoto CUKRU přilévat lák z feferonek nebo jiný sajrajt). Tentokrát vážně nic ve zlém a bez jakýchkoliv jízlivostí – píšu to dostatečně srozumitelně i pro mého neúnavného oponenta pana Hajného?

    Reagovat
    • Ano, i jako umělec se mohu „upsat“ ďáblu – nebo sloužit Pánu…

     Reagovat
    • Ano, bohužel je to tak, že do takovéhoto stádia jsme dospěli…. 🙁

     Reagovat
    • Stále nové a nové „variace“ na to, jak pan kardinál Beran převezl komunisty: „A pan kardinál vybíral ty záchody s takovou ladností a precizností, že to bylo jako kdyby sloužil mši svatou.“ …

     Pravou víru má těžko ten, kdo se bojí práce, jako „čert kříže“. 🙂

     Reagovat
       • Já ne. Co tady po mně zůstane, je většinou výsledkem mé práce. Nebudu to hodnotit, to musí jiní, ale z více nezávislých zdrojů informací (včetně mého zpovědníka) jsem ujišťován, že svědomí mohu mít čisté…

        Reagovat
  • Tak to je hodně zajímavé…! Tuším, že pro někoho možná i silná káva…

   Reagovat
   • Jsou však situace, kdy i krátký časový úsek může být relativně důležitý. Ani já neskrývám jisté zadostiučinění z výsledku.

    Reagovat
    • Výsledek bude až NAKONEC v Nebi. Do té doby to jsou jenom lokální extrémy.

     Reagovat
     • Lokální extrém je i to, že v kluzáku „líznete mrak“. Buď se pokusíte z toho vybruslit, nebo půjdete do nebe zkratkou 🙂

      Reagovat
      • V tomto případě nejde o „extrém“, ale o „hranici“. Lety VFR (visual) se provádějí „za vidu“. Pro IFR (instrument flight rules) platí stejná fyzika, jen letoun i pilot musí být vybaven pro let v mracích (osvětlené přístroje, umělý horizont, sklonoměr atd.). V podstatě jde ale o to STEJNÉ, co jsem kdysi zažil v Omarama. Tam jsme sice měli k dispozici pouze „kuličku“ a rychloměr, ale bylo nutné pokračovat v trajektorii letu + u toho nezpanikařit.

       Reagovat
       • Stejně bych rád někdy zkusil, jaké to je. Velkým dopravním letadlem jsem už letěl, jednou jsem absolvoval s kamarádem vyhlídkový let Cessnou. To jsem si říkal, jak taková malinká kolečka jak na rudl zvládnou nerovnosti při startu na poli při rychlosti přes 100 km/h. Start i přistání byly bravurní. Ale v turbulencích a za špatného počasí to asi musí být dost náročné. U kluzáku by mě lákal prožitek toho ticha nahoře (bez motoru). Tohle prý znají balónoví letci, ale to je asi něco úplně jiného.

        Reagovat
 • Velice mě oslovili zdejší komentáře, ve kterých se důrazně připomíná, že mše se činí na Kristovu památku, … vychází z poslední večeře atd.
  Z intenzivní debaty je jasné, jak je ono téma důležité.

  Proto si troufnu podotknout, že tak jak slavení mše probíhá dnes, je slabý odvar toho, jak by měla probíhat plně.
  A jak ji slouží náš osvícený kněz (zatím pouze za zavřenými dveřmi).

  Několik zásadních odlišností:
  – Mše probíhá zásadně vleže. Lid leží kolem nízkých stolků
  – Kněz si přiléhá mezi nás
  – vstupním obřadem je ďáblovo vkládání zrady do srdce Jidášova (role Jidáše se střídá, většinou je ustanoven ten farník, který je největší prevít – podnikatel, právník, politik)
  – Kněz každému umyje nohy
  – Kdo není umyt přede mší, toho vydrhne celého, zvláště ruce a hlavu)
  – Obřad močení skývy a podání Jidášovi
  – Jidášův odchod i s pokladničkou na nejbližší okrsek PČR, kde Jidáš křivě obviní kněze
  – Diskusní skupinky na témata ratolestí, kmenů odchodů, příchodů, poslání
  – Obřad pozdvihování očí k nebi
  – Obřad proměňování omáčky, do které se pak namáčí nekvašený chléb
  – Odchod přítomných do farní zahrady, kde proběhne pocení kněze a spaní farníků
  – Mše končí příchodem PČR a zatčením kněze

  – Pouze na Velikonoce provádíme utínání Malchusova ucha a to z toho důvodu, že na tuhle roli se dobrovolníci nehrnou

  Reagovat
  • Tak to je na mě příliš složité… Počkám si, co na to ti vzdělanější a fundovanější…

   Reagovat
   • 😀😀😀
    Já bych tedy měla malou technickou hned k tomu začátku: „kněz si přiléhá mezi nás“ – tam jako to vidím tak, že bohoslužeb se zúčastní většinou ženy, mužů méně a tlačí se vzadu. Takže….jaksi….pokud by kněz přilehnul mezi dvě ženy, pak nevím, jestli by to pokračování nebylo v jiném duchu……..a pak taky, když by kněz shledal, že netřeba mýt hlavu, nýbrž dekolt….no nevím…. 😉

    Reagovat
      • Katolický kněz nebude mýt dámám dekolt 😉

       Reagovat
        • Tak nové to není.
         Bolek Polívka (např,) ve filmu „Zapomenuté světlo“ podobnou scénu hrál.

         Reagovat
         • Ovšem Bolka Polívku si při veškeré úctě k jeho hereckým výkonům netroufám považovat za kněze a je nejspíš dobře, že onu scénu pouze hrál, stejně tak, jako celý film byl nejspíš fikcí, byť by jeho tvůrce mohl mít pro vybrané epizody reálnou inspiraci.
          Takže – občas je dobře, že některé situace jsou pouhým „divadlem“…

          Reagovat
          • To je teda OBJEV! …
           Co vygeneroval „Hilarius“ nebylo zmatené ??? Nemůžete (tedy jo, ale nefunguje to) z 1/2 si humor dělat a z druhé poloviny si humor nedělat.
           ______________
           Samozřejmě, že šlo o smyšlené scény. Proto je ovšem dotyční smýšlejí, aby rezonovaly s tím, o čem lidé myslí.

           Není nad realitu.

          • Jistěže není nad realitu. Pak ale beletrie a divadlo jsou také „nadbytečným cukrem“. Nejlepší je rezonovat s realitou 🙂 .

      • Magdo, úplně přesné je: jsem katolík – druid, protože se růženec modlívám zásadně v posvátných hájích a mé druhé jméno při křtu je Merlin.

       Reagovat
  • 😀 😀
   Hilarie, skvělý!!
   -Já nebudu komentovat mytí dekoltů. Ale znám jednoho speciálně vyškoleného jáhna. Kdo pochybuje, ať se podívá na film Amadeus – tam dělala desítky účesů – takhle byste dopadli!! 😀 😀 (pro méně odvážné – umí i jiné)
   -Dál mě zaujalo pozdvihování očí! 😀 😀 Mohla by se vyhlásit soutěž o NEJDĚSIVĚJŠÍ BĚLMO. Mám jeden soukromý typ, kdo by zaručeně vyhrál.
   -Chybí mi tu víno! A to hó´´´´dně! 😀 😀

   Reagovat
   • Jéjda – jak jsem příspěvek zkracovala, vymazala jsem podstatnou věc – no to jsem tomu dala!! 🙁 Chtěla jsem říct, že jáhen je speciálně vyškolený na mytí hlavy. To jsem teda vyrobila humor, který jsem nechtěla. Tak si to tam prosím dosaďte, bude to dávat větší smysl.

    😀 😀

    Reagovat
    • „jáhen dělala“
     … další milý vtip. 🙂

     Díky.

     Reagovat
     • Už držím hubu!
      (asi tak na pět minut 😀 😀 😀 )

      Reagovat
      • Mně to nevadilo.
       A tuším, že kdysi někdo řešil i to, zda v prvotní církvi nebyly také ženy „jáhenky“.
       ______________
       Nevím. Téma pro téma.

       Reagovat
       • To není třeba řešit, to je fakt, že v prvotní církvi byly ženy jáhenky. No ale jak už to na tom světě chodí, ženské to odedřely a chlapi slízli smetanu. Stejně jako dneska……

        Reagovat
        • Budiž. V podstatě jste právě odpověděla na otázku, proč v odkazu níže sloužili/slouží liturgii ženy. (Byť to z pohledu našeho je „výlet“ nejen za hranice našeho „jazyka“, ale částečně i „církve“.)
         _______________
         Co Bůh činí dobře činí + JK je pouze JEDEN a stejný včera i dnes. …
         Díky.

         Reagovat
   • Lído! Kdyby se Pozdvihování očí k nebi zavedlo oficiálně, a já věřím, že to ve Vatikánu prosadíme, dalo by se už u uchazečů o kněžství spolehlivě poznat, kdo má povolání a kdo ne. Pokud by seminarista nedostal dar povolených okohybných svalů, bylo by jasné, že ke kněžství nemá vlohy.

    Reagovat
    • Hitler také nosil na opasku „Bůh s námi“ a bylo mu to PRD platný.
     Ve „vnějších projevech“ to není. …
     ___________
     Sám Beran (a nebyl sám) byl nacisty vězněn. …

     Reagovat
    • Nasadili jste mi brouka do hlavy … tak jsem si ověřil, že i v nejnovějším vydání misálu i v české versi je přímo v textu eucharistické modlitby stále jasný zřetelný červený pokyn pro kněze „pozdvihne oči“. Takže snad by šlo leda žádat, aby to bylo doplněno i do druhé, třetí, čtvrté, páté, šesté, sedmé a osmé eucharistické modlitby, podobně jako se dělo nedávno se jménem svatého Josefa.

     Reagovat
    • Manžel s oblibou vypráví, jak cestoval v tramvaji.
     Před ním seděla maminka s uzlobeným klučíkem. Nad nimi stál chlap – „pozdvihovač očí“, a když kluk nejvíc zlobil, muž se na něj podíval a obrátil oči v sloup tak, že se mu úplně schovaly panenky a zůstalo jen bělmo. Kluk se tak vyděsil, že začal brečet na celou šalinu a nebyl k zastavení. Maminka samozřejmě netušila . . . dokud nevystoupili, kluk seděl mamince na klíně jako přibitý. 😀 😀
     Já opravdu nevím, jestli pozdvihování očí kněze při mši má mít podobný účinek s věřícími… 😀 😀 😀

     Hilarie, je sice pravda, pokud by se zavedlo toto testování povolání podle pohybů očí, je zřejmé, že by církev měla dostatek kněží. Jen si nejsem jistá, zdali by zůstali ti věřící… já bych raději byla pro šilhání… 😀

     Reagovat
  • Trochu „zmatené“… Kněz je ČLOVĚK (a stejně tak byl člověkem i Ježíš Kristus). Ďábel je „jen“ DUCH. Kdo obřady koná, je tak otázka.
   _____________________
   Když už jste přišel s takovou těžkou teologií: Co JK odkázal nebyl a není jen „obřad“ či „rituál“. … Podstatou není zopakovat tu a tu „kouzelnou formuli“, větu, zaříkávadlo. Teologové se mohou do krve přít (a třeba si u toho i trhat křestní listy či občanky, přesto lze otázku zda je JK v Eucharistii přítomen otočit. JK řekl: „nebudete-li jíst mé tělo a pít moji krev, nebudete mít v sobě život“. Když lidé (křesťané) život v sobě mají – neplyne z toho, že JK je v Eucharistii přítomen?

   https://www.youtube.com/watch?v=C15KCOChZnc

   Reagovat
   • To není žádná teologie, to je VTIP! A když už je někdo tak blbej, že to nedokáže pochopit, tak by udělal nejlíp, kdyby nic nepsal a neztrapňoval se.

    Reagovat
    • Opravdu to je úroveň 🙂
     To je pan Hajný, a když už někdo nedokáže pochopit, že je třeba jiný, tak by udělal líp, kdyby to pořád nekomentoval.
     Takže jesi s ním máte problém, tak neurážejte. Děkuji pěkně 🙂

     Reagovat
     • OK. Takže – pan Hajný, protože je jiný, tak pořád komentovat a urážet může, my ostatní nemůžeme. Ale – pokud jsem taky jiná – tak přece taky pořád komentovat a urážet můžu. Nebo snad ne????

      Reagovat
      • Hm, Magdo, Vy si budete dělat co si zamanete nezávisle na tom, zda se NĚCO může, nebo ne. Tudy cesta nevede. … Já za sebe nemám potřebu nikoho urážet. Že se někdo neurazí, nemohu vyloučit, ale není to mým záměrem a pokud se tak stalo, nedělal jsem to úmyslně.

       V „příběhu“ od Hilaria nebylo řečeno (polopatě ani skrytě), kdo vede „vstupní obřady“. Moje neobratná konstrukce reagovala pouze na to. Nic víc, nic míň.

       Už se tím netrapte. Pěkný víkend přeji i Vám.

       Reagovat
       • Tak tím se opravdu netrápím. Šťastná bych byla, kdyby něco takového bylo pro mne trápením. 🙁 🙁 🙁

        Reagovat
        • Magdo, díky! Před časem „naskočila“ Lída a poslední dobou se mi začíná líbit i „teologie“ vaše. Ne proto, že byste věděla vše (to nikdo nikdy vše nevíme), ale že píšete opravdově, jak věci sama vnímáte a prožíváte. Díky.

         Reagovat
      • Nemyslím si, že by Hajný někdy napsal že si blbá, nebo něco v tom smyslu 🙂 To že je jeho vyjadřování jaké je, je věc druhá. Maximálně nám připadá, že se povyšuje…možné to je, ale asi to nedělá schválně. Proto si myslím, že říkat o někom že je „blbej“ je zbytečné 🙂
       Můžeš dělat co chceš, já nikomu nic nezakazuju 🙂

       Reagovat
       • Však jsem „blbej“. Magda mi to jen mile připomněla.
        🙂 🙂 🙂

        Reagovat
 • Tak jak na Moravě s deštěm? Podle detekce blesků mohly být místy docela slušné „ohňostroje“, leč severozápad republiky přišel zatím dost zkrátka… Asi už to začíná být fakt dost blbé, podle toho, co slýchám…

  Reagovat
  • U nás zatím špatný, do rána napršelo 5 mm, což je tak na osvěžení vegetace, nikoliv pro růst rostlin. Když člověk hrábne hlouběji do země, práší se od motyky. Takový stav, který je nyní, nepamatují ani staří lidé. Nejde ani tak o to, že je sucho, ale o to, že je takové sucho už druhý rok po sobě. Jestli nám Bůh nesešle pořádnou vláhu, tak to bude dost špatný. Asi nás trestá.

   Reagovat
   • Asi nás trestá….doufám, že to myslíte jako vtip 🙂 😀

    Reagovat
    • Proč vtip? Ještě moji rodiče se v jedné modlitbě modlili „Svatý Bože, hříšné trestáš činy,
     trestů Tvých se hrozím za své viny.“ To, že Bůh netrestá, je dogma současného liberalismu, mimocírkevního i vnitrocírkevního. Katolický katechismus však učí pravý opak: Bůh dobré odměňuje a zlé trestá. Ne až na věčnosti, ale často už tady na zemi. Písmo sv. poskytuje k tomu dostatek důkazů a katolík, chce-li jím opravdu být, je vázán mu věřit. Sodomu a Gomoru zničil Bůh ohněm a sírou pro hříchy smilstva, zvláště homosexuálního, Egypt sužoval deseti ranami, protože odmítal dát svobodu vyvolenému národu a dokonce vraždil jeho narozené chlapce. Jeruzalém nechal zničit Nabuchodonozorem, neboť Židé se poskvrňovali modloslužbou pohanským bohům a konečně – přesně podle předpovědi Kristovy – dopustil likvidaci Jeruzaléma Římany, když židovští předáci setrvali v odmítnutí Ježíše jako Mesiáše a Syna Božího. Že by Bůh v moderní době už přestal trestat? Smířil se nakonec s těmi hříchy, za něž dříve tak tvrdě trestal a které dnes narostly do obřích rozměrů? Totéž se týká i povodní v naší zemi a ve světě poslední doby, jakož i dalších katastrof. Leccos už ve svém věku pamatuji a mohu s jistotou říci, že za mého dětství a mládí živelní pohromy v tom rozsahu, jak je známe dnes, se nevyskytovaly. Jakoby jich přibývalo přímou úměrou k nárůstu bezbožectví a rouhání Ježíši Kristu, smilstva, pornografie, vražd nenarozených dětí a starých lidí atd.. Ostatně Panna Maria ve Fatimě i v dalších zjeveních to potvrzuje. Jenže člověk současnosti to všechno ignoruje. Když Jonáš v Ninive upozornil na hrozící Boží trest zničení města jako následek hříchů jeho obyvatel, ninivští se obrátili a konali pokání. Kdyby Jonáš takto vystupoval dnes, média by ho nejspíš okřikla jako „cynika“ (případně by jej postihlo i něco horšího) – a připojili by se i neomodernisticky smýšlející zástupci kléru. Boží tresty jsou ale realitou, potvrzenou Písmem sv., Tradicí i prostou lidskou zkušeností těch, kteří dosud nepropadlí hříchu natolik, aby ztratili smysl pro realitu. Boží tresty nechtějí člověka zničit, zatratit, ale pomoci mu k obrácení, neboť jeho největším neštěstím není postižení živelní katastrofou nebo dokonce smrt v ohni či ve vodě, ale ztráta věčného života s Bohem, peklo. Čím dříve to lidstvo pochopí (církevní liberály nevyjímaje), tím lépe pro něj.
     http://www.stjoseph.cz/g101.html

     Reagovat
     • Zeptám se jinak. Myslíš si, že si Bůh říká, tak a teď budete mět sucho za vaše hříchy? Narážím na to, jaký je tvůj pohled na Boha….a jak ho ty sám vidíš. Netřeba rozebírat Boží skutky. Bůh není policajt a trestač, a stejně tak není takový, že říká: Jo, šak v pohodě, hřešte si jak chcete, v klidu. Obojí je mimo. Proto mně slova „asi nás trestá“ přijdou prostě vedle.
      Můžeš nám dát hezké svědectví jaký je tvůj pohled na Něho 🙂

      Reagovat
      • Myslím, že jsem to v předchozím komentáři (i když jsem opisoval), napsal přesně (tak, jak to cítím). Bůh je spravedlivý! Je možné, že nás trestá suchem, ale taky to nemusí být pravda. V Bibli jsou uvedeny příklady seslání sucha, ale i potopy světa.

       Reagovat
       • A jaký ještě Bůh je? Snad není jenom spravedlivý 🙂
        Příroda nějak funguje…má nějaký řád. Sucho má nějaké důvody…oteplování atd. Nehledal bych v tom trest 🙂

        Reagovat
        • Tak proč se církev modlí za déšť, když počasí řídí podle tebe jen příroda?

         Reagovat
         • Já sem nikde neřekl, že počasí řídí příroda 🙂 říkám, že má nějaký řád, který tomu Bůh dal.
          Vše je v Božích rukách – v jeho prozřetelnosti.
          Je v pořádku prosit za déšť – ale bavíme se o tom, jestli je to trest 🙂

          Reagovat
          • Ale na to jsem už odpověděl. Napsal jsem, že katolický katechismus učí, že Bůh dobré odměňuje a zlé trestá. Ne až na věčnosti, ale často už tady na zemi a Písmo sv. poskytuje k tomu dostatek důkazů. Proč by sucho nemohlo být trestem?

          • Suchem se trestáme sami.
           Děláme hloubkové vrty a likvidujeme zásoby spodních vod nashromážděné za staletí. To je jen jeden příklad , jsou další spousty nehospodárnosti. 🙁

           Měly by se znovu zřídit suché záchody. Na vesnicích povinně. Ve městech na náměstích…u nádraží se nemusí – tam si je někteří obnovili sami.
           😀 😀 😀

           U nás napršelo o trochu víc než posledně. Ukázala se jedna žížala a jeden slimák oranžovák – posledně nic. 😀

          • Šak já sem ale nepokládal další otázku 🙂
           Samozřejmě možné je všechno, já si ale myslím, že takto Bůh nesmýšlí 🙂
           Znovu se ale zeptám, jak Ty vidíš Boha? 🙂

          • 😀 😀 Lído, suché záchody jsou fajn, ale co takhle veřejně hnojení? Že by každý kdo má „matroš“ a potřebu, tak by dal tomu, kdo potřebuje třeba na záhonky a pole 😀 to by nebylo potřeba splachovat a tím by se šetřila voda 😀

          • Lído, určitě máš pravdu v tom, že se trestáme sami tím, jak ze zemí zacházíme. Přesto, že lidí v ČR nepřibývá, zastavují se další a další plochy, každý den nám ubývá několik hektarů půdy, půda má nižší vsakovací schopnost, Tam, kde byly dřív polní blátivé či štěrkové cesty, dnes vyrůstají zaasfaltované komunikace. atd. A vše je špatné, a to jak z hlediska záplav, tak z hlediska sucha. Možná, že nám Bůh říká, že takhle to dál nejde a dává nám varování, abychom se probrali 🙂

          • Karle a já ti znovu říkám, že si Boha představuji tak, jak jsem to napsal výše. Pokud to nedokážeš pochopit, tak máš smůlu 🙂

          • To já chápu, spíš sem si myslel, že ho vidíš i jinak 🙂 Proto sem se ptal znovu.
           Potom teda chápu proč to vidíš tak jak to vidíš 🙂

          • Karle, ještě bych to vylepšila:
           Kdysi jsem na zahradu zasadila ovocné stromky. V zimě zajíci stromky ohryzali, ale u každého nechali hromádku bobků- asi jakože zaplatili, aby mi ty stromky líp rostly. 🙂
           Takže Tvůj návrh – každý, kdo „má matroš“, ale i každý, kdo si na cizím poli či zahradě neco čórne by mohl hned adekvátně „zaplatit“. A ještě tak v lese, jinde raději ne… 😀 😀
           Ušetřila by se voda i chemie. Jen nemůžu nic vymyslet, jak by to souviselo s Beranem… 😉

          • No s Beranem to má společný leda matroš, který on tehdy vybíral na záchodě 🙂
           Ve vší úctě 🙂

          • Kamenáči Bille – cituji: „Bůh dobré odměňuje a zlé trestá. Ne až na věčnosti, ale často už tady na zemi.“ Tak přesně v téhle iluzi jsem 50 let žila. Bohužel, sám Bůh mne přesvědčil, jak moc jsem se mýlila, a že tomu tak není…… 🙁 🙁 🙁

          • Magdo, a teď si představte, o čem všem nás Pán Bůh ještě přesvědčí, až jednou zemřeme a přijdeme do Nebe…
           ______________
           Viz: „Oko nespatřilo, na mysl lidskou nevstoupilo, co připravil Bůh těm, kdo ho milují.“ …

          • Magdo, moje životní zkušenosti na toto téma jsou různé. Stejně jako téměř každý i já jsem se dopustil v životě různých chyb a přehmatů, které se za mnou vlečou, jako červená nit a nikdy je z paměti nevymažu. U většiny z nich byl Bůh ke mně milosrdný a shovívavý, jsou ale i takové, kde mě ty Boží mlýny dohnaly a přišel trest. Už zde na Zemi!

          • 100% souhlas. I já jsem se dopustila ve svém životě chyb. Ne že bych primárně chtěla páchat špatnosti, ale bohužel, i „neplánovaně“ se člověku leccos nezdaří. A
           pokud by boží mlýny namlely, pak nemám problém s tím nést následný trest. Přesto byl ke mně Bůh vždy milosrdný. Co ale nevinné dítě, které nic špatného neudělalo???? Proč ono???? Proč onemocnělo smrtelnou chorobou??? Proč ne já??? Ptám se – a neodpovídá…….. 🙁 🙁 🙁

          • Ano, dospělý člověk samozřejmě. Ale nevinné dítě????? Za co má počítat s trestem???

          • Ježíš odpověděl: „Nezhřešil ani on ani jeho rodiče; je slepý, aby se na něm zjevily skutky Boží.“

           … a stejně bych to viděl i v případě církve. Jejím smyslem není oslava sebe sama („církve“), ale oslava BOHA.

          • Magdo, smrt dítěte je hrozná a i já jsem si kladl otázky, proč to Bůh dopustí. Myslím, že to může mít různé důvody a nemusí to mít s trestem nic společného. A každý případ je jiný. V posledních letech o tom hovořil několikrát i náš duchovní Otec, který uváděl konkrétní případy. Nechci se tady o tom rozepisovat, protože ho přesně nedokážu interpretovat, ale pokud se někomu v blízkém okolí něco podobného stane, měl by si o tom pohovořit se svým (či jiným) knězem.

          • Taky se nechci rozepisovat. Jenom na závěr uvedu – pokud se to netýká člověka osobně, tak se ta různá zdůvodnění a vysvětlení dají jakžtakž pochopit. Až to ale člověk zažije na vlastní kůži – pak VÍ, že se to pochopit nedá…..

        • Kamenáči, Von Berre, Bille …

         Koukám, že vám není jasné, jak je to s tím suchem kontra Boží trest!

         Bůh suchem netrestá, NAOPAK! Bůh nás suchem obdarovává!

         Vezměte si takovou poušť. Sám Ježíš na ní byl a jak mu to prospělo! Čtyřicet dní se nedokázal odtrhnout.
         Vloni jsem si to ověřil osobně. Všechno špatné ze mě tam průjmem vyšlo.

         A co taková subtropická flóra a fauna. Kdopak kdy četl biblické podobenství o smrku? Ale až tu místo nich porostou fíkovníky, to bude jiná. Nebo gazely. Už mám těch fádních srn plné zuby.
         Nebo řeky. Kolik jich tu zbůhdarma teče. Svatá země – to je jeden stálý tok, Jordán. A stačí to. (osobně jsem pro zachování Svratky)
         To sucho je požehnání. Hospodin zde vytváří Svatou zem a pak bude jen krůček k přetvoření českých ateistů ve svatý lid, vyvolený.

         Reagovat
         • 😀 😀
          Děkuji Ti za to, že jsi mi umožnil nahlédnout do plánu našeho Pána…
          😀

          Reagovat
          • Pán Bůh se musí někdy smát, když slyší naše plány 🙂

          • Tak, tak – chceš-li rozesmát Boha, svěř se mu se svými plány – to taky funguje….

         • A pak budou tito čeští ateisté coby svatý lid boží chodit 40 let po poušti….:-D 😀 (až tam všichni pomřou… válím se smíchy….a my s nimi.. 😀 )

          Jdou prosit svatého Jana Nepomuckého, který má pozítří svátek a je taky patronem vody, aby vyvinul trochu občanské neposlušnosti ( 😀 😀 ) a zmařil tyto úžasné Boží plány s naší zemí, a poslal nějakou vodu – nejpozději do zítřka.
          Poušť je sice fascinující, ale mez plná vlčích máků taky není k zahození.

          Reagovat
     • On se ten Boží trest rouhající se Evropě blíží. Evropa sama si na sebe plete bič, sama si zve a adoruje ty, kdo ji vyhubí.

      K tomu dešti, u nás taky 5 mm. Ovšem na Znojermsku v některých obcích pohroma. Mají sklizeno. Stromy prý úplně holé jako na podzim. Kroupy a přívalový déšť. Někde málo, někde moc – a taky špatně. 🙁

      Reagovat
      • Evropa se konečně sama odhalila a prostřednictvím předsedy EK Junckera se přihlásila k marxismu-multikulturismu. Tento jeden z nejvyšších představitelů EU, který již dříve dokázal oslavovat soudruha Fidela Castra, tentokráte velebil Karla Marxe, jenž byl ideovým otcem učení komunismu, podle něhož se ve 20.století po celém světě realizovaly komunistické a socialistické revoluce, které měly na svědomí desítky či stovky milionů mrtvých.
       Zatímco v Česku byly v posledních desetiletích odstraňovány sochy komunistických vůdců, v EU byla slavnostně odhalena jedna v nadživotní velikosti. Jak jsem už dříve napsal, exkrement jsme před 29 vyhodili směrem k Moskvě a on se k nám vrátil z Brusele. Kelišová by řekla: „Sodoma, Gomora“
       http://pravyprostor.cz/predseda-evropske-komise-poctil-karla-marxe-neni-divu/ 🙁

       Reagovat
       • oprava: ten exkrement nebyl vyhozen před 29, ale před 89 🙂

        Reagovat
       • Lehce mi to připomíná kázání „O církvi“ otce Jiřího Reinsberga (z knížky „Probíhejte Jeruzalém a sviťte“)…

        Církev upalovala kacíře! Církev to a tohle. … To církev dělala vždycky. atd.
        A on se tam ptá: A kdo je to jako ta církev? To jsme jako my dva šli upalovat ty kacířové?

        Reagovat
        • Ano, ano…
         Občas mám pocit, že v problémech a neúspěších má člověk tendenci vidět „Boží trest“. A naopak – když se daří, tak ne vždy je člověk ochoten připustit, že jde o Boží milosrdenství, ale trochu to někdy svádí k ješitnému vnímání vlastních „zásluh“. O „svobodné vůli“každého z nás bylo řečeno a napsáno mnoho, stejně tak o různých formách „znamení“ či „výzev“. Do tohoto tématu bych nerad zabředával příliš hluboko, protože to považuji za samostatnou kategorii teologie či filozofie a bez mučení se přiznám, že víc než rozumem se zde řídím intuicí.

         Reagovat
         • To já mám naopak spíše pocit, že lidé (a je úplně jedno zda to jsou ateisté, nebo lidé „věřící“) mají potřebu „být Bohem“. (Případně si alespoň na něho „HRÁT“.)

          Reagovat
          • Neviděl bych to tak černě… 🙂 Spíš si myslím, že je to otázka nalezení (nebo nenalezení) hranice, kdy člověk pasivně spoléhá na Boha úplně ve všem (což jistě není dobře) a kdy naopak věří sám sobě natolik, že si myslí, že Boží pomoc a milosrdenství nepotřebuje. Tím, že jsme každý jiný, tak každý máme tuto hranici jinde. Ale člověk opravdu věří, tak obvykle tu hranici moc často nepřekročí.

          • vypadlo mi „když“… tedy Když člověk věří (a slovo „opravdu“ bych možná nahradil slovem „upřímně“).

          • Souhlasím. U nás je takové přísloví: Člověče přičiň se a Pán Bůh ti pomůže. Z vlastní zkušenosti vím, že je i pravdivé. Boha je třeba prosit o pomoc, sám se snažit, a hlavně – nezapomenout poděkovat. Nebylo by špatné si o tom popovídat, o svých osobních zkušenostech. Ale samozřejmě ne zde veřejně.

          • Radek tady správně píše: „Občas mám pocit, že v problémech a neúspěších má člověk tendenci vidět „Boží trest“. A naopak – když se daří, tak ne vždy je člověk ochoten připustit, že jde o Boží milosrdenství“ Jenže ono se to dá říci i v opačném gardu, kdy za dobro (třeba déšť) Boha chválíme, ale pokud se nedaří (třeba neprší), ne vždy je člověk ochoten připustit, že jde o Boží trest.
           Má na to vliv zejména to, že nikdy nemůžeme pochopit Boží úmysly a nikdy nikdo je zde na zemi nepochopí.

      • Magdo, myslíte si prosím, že ti, kdo druhé trestají, jsou ŠŤASTNĚJŠÍ než ti, kdo druhé netrestají ???
       ________________________
       Bratr Roger z Taize napsal kdysi větu:
       „Bůh může (dokáže) jenom milovat.“

       Reagovat
 • Na panu kardinálu Beranovi je zajímavé, že ač vězeň dvou totalit (nacismu i komunismu), nikdy nebyl zlomen. Trochu to i evokuje (viz ilustrační foto) známé „ve zdravém těle zdravý duch“ + „Ora et labora“.

  … Když už jsme u toho „čest práci“.

  Reagovat
  • Ano… vím, že se onehdy ještě někdy v 70.letech řešil průšvih jistého pěveckého sboru, který pro Supraphon pořizoval nahrávky budovatelských písní. Kdosi ze sboru si dělal legraci a místo „buď práci čest“ zpíval „buď v práci v šest“. Blbé bylo, že to hudební režisér nezachytil, ale při hodně pozorném poslechu to tam bylo. Dostalo se to až na gramodesku, která na základě toho musela být stažena z prodeje a dělalo se to znovu. Kdo a jak byl potrestán a kdo to tehdy platil, už nevím…

   Reagovat
   • Poláci (např.) „češt“ používají běžně. Také jsem se jim svého času snažil vysvětloval, že v Čechách se říkalo „v šest“ (což znamenalo, že do práce se chodilo „na šestou“), ale ne vždy to pochopili.

    Naštěstí jsem narazil i na takové lidi (kolegy), kteří se nejprve pozastavili nad tím, že místo „čest“ jsem si udělal legraci a odpověděl „v šest“, posléze jsme však našli k sobě cestu, když jsem (bez ironie) přišel s pozdravem: „čest Tvé práci“. …

    Reagovat
 • Dnes mě zaujal dopis biskupů, který byl čten na místě homilie. Protože jsem hrál celkem na třech mších, slyšel jsem ho třikrát. A tak by mě zajímalo, co to zase je – ten istambulský diktát, či jak se to jmenuje… (Vím, jak se to jmenuje, ale záměrně tomu takto říkám). Člověk se z médií (oficiálních) vůbec nic nedoví, ale asi to bude stát za to, když už i biskupové považovali za žádoucí se takto vymezit. Vypadá to, že pod zástěrkou boje proti domácímu násilí jsou skrytě a direktivně nastolovány genderové principy „nové“ společnosti. No uvidíme… Jak to jeden z oněch tří kněží lapidárně shrnul: „Co máme dělat my? Především zůstat NORMÁLNÍ a modlit se, aby Bůh Evropskou Unii při ROZUMU zachovati ráčil…“ Lépe to říci nemohl… No nic, čekám, že se tady zase ozvou hlášky, jakože jde o bouři ve sklenici vody a tak podobně… I kdyby šlo „jen“ o bouři ve sklenici vody – jen tak naokraj – mulitikulti a genderismus není totéž…

  Reagovat
  • Včera večer jsem měl on-line kurz angličtiny a jedna z otázek byla, co si myslíme o zákazu kouření v restauracích. Nejvíce se mi líbila odpověď: „I dont care.“ … Je zbytečné řešit, zda kromě násilí „mužů na ženách“ řeší úmluva i násilí „žen na mužích“. 🙂

   Po „vystoupení s Nočními vlky“, vzniku vlády s „podporou komunistů“ a kdoví čeho ještě, to spíše jen má nastolit „jiné téma“. …

   Reagovat
   • Jo, takže naši biskupové „jim“ to zase sežrali i s navijákem… 😀 (Máme my to ale naivní otce biskupy 😀 ) Ostatně – jakou jinou interpretaci čekat od věčného oponenta…
    Mně se zase nejvíc líbila hláška jednoho z oněch tří kněží: „Zůstaňme v klidu. Naše malé děti to vyřeší za bruselské hlavouny nejlépe už jen tím, že pro ně vždy bude snazší vyslovit „táta“ nebo „máma“ na místo „rodič A“ či „rodič B“. Děti tyhle nesmysly dokážou smést ze stolu lépe než dospělí.“

    Jaké „jiné téma“? Je to opět skrytý a zákeřný útok na tradiční křesťanskou rodinu, nic méně (nebo nic „více“, pokud to považujete za zástupný problém či bouři ve sklenici vody – což by vám bylo podobné). Mě spíš nechávají v klidu Noční vlci. Ostatně – srazy motorkářů jsou u rybníka, kde máme chalupu, každou chvíli… Rozhodně jsou slušnější než pořadatelé různých nepovolených technopárty… (Jako vy nechcete vidět konsekvence istambulského nesmyslu, tak já „nechci“ vidět konsekvence jízd „Nočních vlků“) 😀 😀 😀

    Reagovat
    • Radku, díky za informaci o tom dopise biskupů týkající se Istanbulské úmluvy. U nás se nic takového nečetlo, zřejmě záleží na tom, jak „pokrokově“ se k tomuto kněz staví.
     Také se musím smát tomu, jak někteří lidé hořekují nad tím, že tu budeme mít vládu s podporou komunistů, ale současně jim nevadí, že v čele EU máme (bývalé) komunisty. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který v Trieru slavnostně odhalil pomník soudruha Karla Marxe v nadživotní velikosti, prakticky hodnoty Evropské unie nezradil, pouze je prozradil. 😀

     Reagovat
  • Jak píše M. Šojdrová, naše země na domácí násilí zákony má, stačí je jen používat v praxi. Stejně tak bych řekla, že mají zákony i ostatní evropské země – takže nevím, proč je nepoužívají v těch velmi drastických případech, které jsou v IU také uváděny – což je např. obřízka malých holčiček či vraždy ze cti.

   Reagovat
   • Všechno drastické, co se týká běžných Evropanů, je trestný čin. Všechno drastické, co se týká imigrantů zejména z muslimských zemí, je svoboda projevu. 🙁
    Svět se v ..del obrací. Teď jsem četl zajímavý článek „Měníte dítěti plenu? Musíte mít od něj souhlas, říká odbornice.“
    https://magazin.aktualne.cz/kuriozity/menite-diteti-plenu-musite-mit-od-nej-souhlas-rika-odbornice/r~d14b2220575011e88560ac1f6b220ee8/
    Jo, takové „sexuální obtěžování kojence“, to je hrozná věc! 🙁

    Reagovat
    • Tak v tom případě nevím, jestli se taky neplánuje zákaz normálního porodu přes genitálie, a nebude přípustný pouze porod císařem, aby nedošlo k obtěžování novorozence… 😉 😉

     Reagovat
      • Pro Boha Živého, to je mnohem, mnohem horší, než všechny ty internacionály, soutěže „o zemi kde už včera sežrali i to, co bylo na zítra“, atd…. 🙁 🙁 🙁

       Reagovat
      • V podstatě asi jsou nejdál…

       Socialismus a životní úroveň podstatně lepší, než kde jinde. Vše co je tam je cca 3x dražší než u nás. Na ruský plyn nebylo spolehnutí, tak jsme v tichosti (to ještě za pana prezidenta Klause) začali odebírat plyn tam.
       ____________
       Škoda, že Rusové byli tak krátkozrací. …

       Reagovat
        • A.Einstein napsal v roce 1933 úvahu, kde srovnával kapitalismus v US se socialismem sovětů v Rusku. Přišel z Německa a raný kapitalismus byl hodně tvrdý až k lidem „nepřátelský“. Přes vše, s čím se v US setkal, viděl budoucnost spíše v kapitalismu z toho důvodu, že i když to tam bylo tvrdé, bylo-li něco skutečně dobré, mělo šanci se to nakonec prosadit. (V socialismu byl každý, kdo měl jiný názor „utlučen“ a proto dlouhodobě – to psal A.Einstein – nemá „korigující se“ schopnost.

         ANALOGICKY – socialismus v Norsku. … Cestou je spíše podpora SVĚDOMÍ a odpovědnosti konkrétních lidí, než nahrazování jejich úkolů „odpovědností“ státu. …

         Reagovat
         • Pak by ale bylo dobré stanovit jakousi hranici, kdy jde o „pomoc“ státu sociálně problematické rodině a kdy jde naopak o VMĚŠOVÁNÍ státu a ZASAHOVÁNÍ státu do nezadatelných práv RODINY, byť třeba poněkud svérázné.
          S velikou láskou a úctou vzpomínám na svého otce (zesnulého o Vánocích 2012), mimo jiné i pro jeho velmi důslednou a někdy až tvrdou výchovu. Kdyby některé výchovné metody mého otce posuzoval Brnevernet ze svých hledisek a podle svých měřítek, tak jsem nejspíš své biologické rodiče nikdy nepoznal…
          Rozlišujme tedy skutečnou POMOC, pak POMOC VYNUCENOU (pomůžu ti, i když ty to nechceš) a VMĚŠOVÁNÍ.

          Reagovat
    • Ach Bože, kéž bys Evropu při zdravém rozumu zachovati ráčil……
     Můj syn, coby mimino, byť jen malinko počuraný, strašně plakal. Ve chvíli přebalení nabyl výrazu naprosté spokojenosti. Taky řval, když měl hlad – a tady další problém – nejedná se ze strany kojence o sex. obtěžování matky, když se domáhá jejích prsou???? 🙁

     Reagovat
     • No vida, jak hošíci už v „miminovském“ věku jedou po ženských vnadech! 😀 Pak ovšem je v rámci genderismu nutno považovat za zázrak, že se z děvčátek nestávají lesby (až na výjimky…).

      Reagovat
      • A mají to 2 v 1. Vnady a kus žvance. A pak se manželky mohou divit, kdeže se to v těch chlapech bere, že se obojího dožadují – a ona to každého naučila vlastní matka. 😀 😀 😀

       Reagovat
    • Asi záleží, čím se ten který „imigrant“ živí… 🙂
     _________________________________
     Dosud jsem si myslel, že „půst a modlitba“ jsou mezi křesťany spíše „nástroje“ u katolíků, ale jak jsem dostal zprávu, znají půst i „jiní“ křesťané. (Což je POZITIVNÍ zjištění a DOBRÁ zpráva.) …
     >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
     Výzva pro církev Kristovu

     Drazí bratři a sestry – vedoucí českých církví,
     v Brně se 26. května chystá inscenace divadelní hry Olivera Frljiće „Naše násilí a vaše násilí“, ve které je otřesným způsobem hanobena naše víra v Pána Ježíše Krista. Propagace této hry probíhá již delší dobu v mnoha sdělovacích prostředcích. Fotografií i videem je celému národu prezentována scéna, v níž představitel Ježíše Krista sleze z kříže a znásilňuje muslimskou ženu.
     Toto urážení a tupení naši víry v Pána Ježíše Krista již překračuje všechny meze. Jde o veřejné rouhání proti Pánu Bohu, které nelze tolerovat. Představením našeho čistého, svatého Pána jako někoho, kdo znásilňuje ženu, jde o znevážení Syna Božího i křesťanů a křesťanství. Proto voláme z celého srdce, aby to bylo v našem národě zastaveno, abychom k tomuto hanobení nezůstali lhostejní! Ve věci propagace této hry v médiích i vlastní hry již bylo na Státním zastupitelství v Brně podáno trestní oznámení pro Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny podle paragrafu 355 trestního zákona. Současně probíhá petice proti této hře a v Brně jsou vedeny různé druhy protestů. Ale to samo o sobě zdaleka nestačí. Dostali jsme od našeho Pána na srdce, abychom se jako Boží lid ve víře v Pána Ježíše Krista postavili tou nejúčinnější duchovní zbraní – půstem a modlitbou, které nejsou pro veřejnost zjevné. Protože se jedná o tak závažnou věc, Pán nám dal na srdce vyhlásit Esteřin půst pro všechny evangelikální církve nejenom v Brně, ale také v celém národě. Prosíme, neberte to od nás jako troufalost, ale jako zatroubení k modlitebnímu zápasu za náš národ, aby za takové bezprecedentní rouháni, nepřišel na něj veliký trest.

     Proto jako křesťané vyhlašujeme celonárodní, celo církevní třídenní půst spojený s modlitbami podle Joele 2. kapitoly, 12. až 17. verše. Zde cituji jen 12. verš: „A protož ještě nyní dí Hospodin: Obraťte se ke mně samému celým srdcem svým, a to s postem a s pláčem i s kvílením…“
     Ve dnech 14. 15. a 16. května 2018 za záchranu našeho národa od těžkého znesvěcení naši víry v Pána Ježiše Krista. Modleme se, aby On zasáhl a zastavil toto rouhání, které se dotýká nejen křesťanů, ale všech občanů našeho státu. Jsme národ Husův! I pro toto dědictví povstaňme a přinesme tuto oběť půstu a modlitby našemu Pánu.
     Podobná situace byla za dnů královny Ester a sjednocení Božího lidu na Esteřině půstu způsobilo záchranu židovského národa od vyhlazení.
     Prosíme tedy vedoucí, biskupy, pastory, kazatele, starší sborů, vyhlaste tento půst ve svých církvích, sjednoťme se v našem Pánu Ježíši Kristu a zastaňme se Ho i za cenu této oběti. On se za nás obětoval nejvíc.
     Kdo není schopen se postit tři dny bez vody, ať pije vodu, pokud není někdo schopen se postit celé tři dny, ať si zvolí třeba jen jeden den nebo po tyto tři dny omezí stravu. Bylo by velice dobré, svolat v tyto dny i mimořádné modlitební shromáždění ve vašich sborech.
     Není v našich silách obeslat všechny vedoucí všech evangelikálních církví v našem národě, proto prosím, rozesílejte tento e-mail vedoucím sborů ve svých denominacích.
     Děkujeme za vaše připravená a otevřená srdce pro našeho drahého Pána Ježíše Krista.
     Nakonec jedna poznámka. Může se stát, že tento e-mail k vám přijde z více adres při přeposílání, proto se prosím nezlobte, není možné v tak krátkém čase, který je k dispozici, vše dokonale zkoordinovat. Je lepší dostat tento e-mail z více adres, než vůbec.
     V Kristově lásce Ing. Petr Otevřel

     Reagovat
     • Jediný problém je pro mě v tom, že nyní už je 14.5. večer a já dnešní den prožil na plnohodnotné stravě, protože o této výzvě se samozřejmě dovídám až nyní. Dopis biskupů jsem slyšel 3x, takže jsem měl čas o lecčems přemýšlet. No nic…

      Reagovat
      • Pán Bůh si to přebere. Můžete zítra.
       _____________________________

       Pakliže je autor hry sám muslim (oni si za války všichni prošli svým) pravděpodobně chtěl říci, že by neměl důvod z kříže slézat, protože v Nebi by ho čekalo „lepší“. To ale může být také jen jako v tom vtipu o řádových sestrách, co přelévaly benzín z nočníku do nádrže auta a kolemjdoucí reagoval slovy: „Tedy sestry, vaši víru bych chtěl mít.“

       Reagovat
      • Češi jsou typičtí právě tím, že negativní reklama a negativní kampaň je naopak motivuje k tomu, aby do toho divadla šli a viděli to. Nebýt antireklamy a antikampaně, nejspíš by si mnozí ani nevšimli, že se něco podobného děje…
       Ale pravdou je, že se skutečně neměří stejným metrem. Kdyby někdo stvořil podobný „artefakt“ s hlavní postavou proroka Mohameda a kdyby se to rozneslo i po mezinárodních muslimských komunitách, tak by mu asi Evropa začala být malá…
       Svým způsobem snáším teologické polemiky i na „citlivá“ témata víceméně „v pohodě“. Ale urážky, snižování, nepravdivé a nespravedlivé odsudky a zesměšňování mi celkem pochopitelně dost vadí.

       Reagovat
      • Mimochodem – můj vztah k Brnu má více rozměrů. Jeden ale nyní zmíním. Psal se rok 1982, kdy mě oslovil tehdejší student režie DAMU z Brna (nyní poměrně známý režisér, který ale s výše zmíněnou perverzí nemá nic do činění) a vyzval mě ke spolupráci na projektu s pracovním názvem „Turecká vojna“. Po přečtení scénáře jsem nabídku s velkým nadšením přijal, protože pro hudebníka to byla skutečná výzva. Šlo o zhudebnění asi dvou set textů sebrané moravské lidové poezie (sbírky F. Sušila, ale i P. J. P. Roškovského a dalších) s tématikou tureckých vpádů do střední Evropy. Tehdy jsme to pojali jako obecný protest proti válce jako takové v nejvšeobecnějším měřítku a neubránili jsme se ani narážkám na tehdejší režim, což kupodivu nějak procházelo (trvalo to asi 65 minut a mělo to přes 100 repríz). Asi před měsícem jsem tu partituru se scénářem vyhrabal a listoval v ní. Až mě zamrazilo, když jsem zjistil, jak je to právě DNES aktuální. „Zvelebím já Machomita víc, nežli krále, knížata!“ A tak dále… Celé jsem to naskenoval a poslal dávnému kolegovi, zda by to nestálo za oprášení a aktualizovanou realizaci. Po týdnu mi odepsal: „Ty v…..e, neblbni, nechci mít problémy…“ Takže opět – „Zvelebím já Machomita…“ je nežádoucí a o ústa. Hanobení křesťanství však, zdá se, nevadí… Tehdy – v roce 1982 – to procházelo, dnes by mohly být problémy… Koho by napadlo, že i Sušilova sbírka moravské lidové poezie by jednou mohla být na „indexu“…

       Reagovat
       • Motivace „lidové tvořivosti“ může být různá. Původní předpoklad, že režisér Oliver Frljić je muslim asi není správný. V jeho CV se píše, že studoval na Katolické fakultě v Záhřebu vedené Jezuity…

        Zřejmě za jeho provokacemi stojí zkušenosti z války. …
        ____________________________
        Ať tak či tak ani papež Jan Pavel II. ani Ježíš Kristus si parodování nezaslouží.
        Stejně tak, NENÍ užitečné podněcovat náboženskou i jakoukoliv jinou nevraživost.

        Reagovat
        • Což ovšem platí (mělo by platit) pro všechny… Tedy i pro ty, kdo se neztotožňují s učením JK…

         Reagovat
         • Skutečností je, že JK z kříže nesestoupil a NEČINIL věci, o nichž je to „divadlo“.

          Reagovat
          • To samozřejmě konstatujme s úlevou. Ale s menší úlevou bych konstatoval fakt, že takové divadlo vůbec může vzniknout.

          • Nejsem si jistý, že má smysl argumentovat tím, že „komunismus“ je menší zlo než „nacismus“. Biskupa Mořice Píchu např. osobně navštívil (za 2.sv.války) K.H.Frank a chtěl prý po něm, aby napsal do Říma, že největším zlem pro Evropu je komunismus. On to udělal, připsal tam však větu: „ale největším zlem pro nás teď je nacismus“. Wikipedie říká, že v 50. tých letech byl loajální komunistům. Byl to však i on, kdo např. tajně vysvětil pana biskupa Otčenáška atd. …
           __________________________
           Že JK z kříže NESESTOUPIL je úlevou pro ty, kdo v JK věří. I pro ty, kdo v JK nevěří to však je SKUTEČNOST (ve smyslu realita).

     • Ještě dodávám ke hře Naše násilí, vaše násilí, že kromě hanobení Krista, víry, křesťanů a muslimů … jde ještě o hanobení státního symbolu.

      Protože:
      V první části hry, si nahá herečka vytáhne z vagíny státní vlajku.
      V další části má tuto vlajku jako bederní roušku Ježíš na kříži. Když sleze z kříže a znásilní muslimku, utře si do ní penis.

      Přiznám se, že jsem viděl kde co. Ale takový HNUS ještě ne!!!

      Reagovat
      • Upřímně vzato, co Vás pozastavuje???

       Měsíce máme vládu vez důvěry. Dlouhodobě je ohýbána ústava, pan prezident nabádá komunisty, aby „nepromarnili šanci“ a „dobrý den“ si dělá nejen z lidí, ale i ze zákonů státu. Viz (nejen) případ „Peroutka“. atd. atd.
       ___________________
       Vlna nevole by se zvedla snad pouze tehdy, kdyby vytaženou byla vlajka Islámského státu.

       Reagovat
       • Ona se nezdvihla vlna nevole? A co ty protesty a petice? Téměř 7000 podpisů pod peticí je málo? Tolik židlí nemá ani O2 aréna! 😀

        Reagovat
        • To jako že ti „kritici“ se pouze měli potřebu zviditelnit?
         Zajímavé…
         ____________________
         Zřejmě to, že „to“ hráli komusi vyhovovalo a vyhovuje.

         Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *