Titulní strana

Disciplínu kněží pomůže ohlídat bodový systém

Od Popeleční středy se začne na všechny katolické kněze a trvalé jáhny v Česku vztahovat bodový systém, který vyvinula biskupská konference ve spolupráci s dopravní policií. „Celkem si umíme poradit s vážnými proviněními, ale takové ty drobné prohřešky, které zatím nechceme trestat suspendováním nebo exkomunikací, se nám stále nedaří vymýtit,“ uvádí biskup Zdenek Wasserbauer a jako příklad zmiňuje používání telefonu ve zpovědnicích, chybějící povinnou výbavu liturgického textilu, nedodržení bezpečné vzdálenosti v bohoslužebném průvodu za účasti biskupa nebo absenci na povinném školení profesní způsobilosti.

„Církev se na nás obrátila s prosbou o radu, jak zavést v chrámech Páně podobný pořádek, jaký se nám podařilo nastolit na silnicích. Nakonec jsme usoudili, že metoda je stejná. Dokonce jsme mohli církvi nabídnout naši prošlou operativní techniku,“ potvrzuje ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Na dotaz Tisíckráte, zda se jedná i o radary, sdělil: „Z taktických důvodů nebudu podrobnosti komentovat.“

Ani biskup Wasserbauer nechtěl být konkrétnější ke způsobu provádění kontrol. Sdělil jen, že generální vikáři v diecézích povedou každému duchovnímu kartu s jeho bodovým kontem. „Kdo dodržuje předpisy, nemusí se ničeho bát. Drobné prohřešky navíc budeme řešit domluvou,“ ujistil biskup. Naší redakci se podařilo získat interní dokument, který stanoví bodové postihy jednotlivých deliktů. Mezi nejvážnější patří například nepřečtení pastýřského listu biskupů (4 body), ignorování růžové liturgické barvy o čtvrté neděli postní (5 bodů) nebo neomluvená neúčast na kněžském dni (6 bodů). Zmíněné telefonování ve zpovědnici je za 2 body. Dokument také uvádí, že duchovní ohrožení „vybodováním“ mohou ztracené body nabrat třeba měsíční službou v Českomoravské Fatimě v Koclířově. Při ztrátě 12 bodů hrozí povinné opakování formace v semináři.

Jeden z královéhradeckých kněží, který nechtěl být jmenován, hodnotí novinku smířlivě. „Třeba se to osvědčí a zavede se to i pro laiky – přetahování povolené délky růžence, neodůvodněné postávání na kůru, zanedbání dohledu nad dětmi nebo dokonce nedostatečný oděv, s tím vším je na čase něco udělat,“ říká duchovní.
V letošní postní době projde bodový systém kněží testováním. „Policie nám radí řadu zajímavých věcí, ale provádění testů na alkohol zatím nezavádíme,“ zmiňuje biskup Wasserbauer. Policie údajně také doporučovala určit maximální délku kázání a postihovat její překročení, toto ustanovení ale vetovala většina biskupů. Církev naopak uposlechla radu, aby ustoupila z původně plánovaného biblického roku odpuštění s plošnou amnestií po sedmi letech.

„I když to není v působnosti mého úřadu, mám radost, že naše know-how poslouží církvi. Věřím, že kněží pochopí, že bodový systém je především pro jejich dobro a bezpečí v kostelech,“ komentoval zaváděnou novinku ministr dopravy Dan Ťok.

50 komentářů: „Disciplínu kněží pomůže ohlídat bodový systém

  • Radary se mohou využívat k měření rychlosti bohoslužby – kontrolovat nedodržení minimální rychlosti sloužení mše, zejména ve všední den.

    Reagovat
  • Se zavedením bodového systému nebude problém.
    Vždyť kněží jsou již podobným způsobem formováni v seminářích. Přesný rozpis a popis vycházek, jasné organizování volného času, krátce a výstižně řečeno – jako na školní akci žáků ZŠ. A jak to bohoslovcům svědčí a napomáhá k jejich formaci!

    Doufám jen, že výše popsaný plán není hotov. Přijde mi, že by se měl doplnit implantovaným GPS zařízením, které by mapovalo pohyb kněze. Dalo by se tímto způsobem, s návazností na vhodné sankce, zamezit návštěvám restauračních zařízení, vináren, sektorům v obchodech, kde se prodává alkohol, nežádoucím intimním schůzkám … a nebo tyto odhalit a dokázat.

    Reagovat
      • Výstižn – super, ale neúplné. – Přidám k tomu další postřeh:
        -Nejen kněží jsou formováni (v semináři), ale i ženatí jáhni, kteří sice seminářem neprošli, zato mají neustálou formaci v podobě své manželky. 😀 😀
        Ženatý jáhen církvi ušetří obnos spojený s GPS, protože on má ve své ženě daleko přesnější a neomylnou navigaci.
        Myslím taky, že daleko snadněji se vejde do bodového systému: používání telefonu ve zpovědnici – tak to téměř nehrozí. Dlouhé kázání – tak to si mimo Velký pátek a Popeleční středu taky nedovolí, protože by se mohlo spálit maso, které se během mše doma peče v troubě. A zanedbání růžové barvy? – Vždyť jáhen má doma ženu a jistě nějakou tu dceru, které růžovou milují. Není nic snadnějšího, než si nějakou část oděvu pohotově vypůjčit.
        Zjišťuji tedy, že kněží jsou oproti jáhnům ve značné nevýhodě. Zdá se, že budou o to víc apelovat na zrušení celibátu.
        😀

        Reagovat
        • Tak to nemá chybu!!! 😀 😀 😀
          Jinak tento článek považuji za perlu mezi dosavadními články! 😀

          Reagovat
        • Rád bych ujistil, že postřehy Lídy o trvalých jáhnech nepocházejí od mé drahé Lidunky, která už nás předešla na věčnost. Ale její spoluúčast na jáhenské službě tím výrazně vzrostla, a skutečně nepotřebujeme GPS. Jen bych pro trvalé jáhny vyloučil růžovou, protože nemám jedinou dceru a vnučku, které by byly ochotné upravit a zapůjčit své růžové k liturgickým účelům. Lidunka byla na růžovou alergická i na kněžích, takže mě vybavila dalmatikami jen v obvyklých liturgických barvách.
          U trvalých jáhnů bych doporučoval odpracování ztracených bodů donáškou eucharistie do domovů seniorů a nemocným v nemocnicích i doma. Kvórum 300 eucharistií měsíčně bych považoval za přiměřené.

          Reagovat
          • Václave, věřím, že by se určitě našla některá ze spolufarnic, která by ochotně růžový oděv zapůjčila. 🙂

            Reagovat
            • No jistě! Řešení je velmi jednoduché. A ani není potřeba nic upravovat. Navrhuji například růžové ponožky. To se takzvaně vlk 🐺 nažere 🍴a koza 🐐 zůstane celá. Ponožky totiž nejsou vidět a zároveň bude splněn požadavek růžového oděvu.😊 🙃

              Reagovat
                • Budete se divit. Zrovna tento týden jsem si všiml, že kněz, který podával svaté přijímání neměl boty. Po mši se ho ptám: „Father you havent have a shoes…“. A on mi řekl, že do presbytáře v botách nechodí, protože to je SVATÉ místo.

                  Reagovat
          • Václave, já sice nejsem Lidunka, ale jen Lída, ale snad můžu na chvíli suplovat vaši manželku a vybavit vás i růžovou dalmatikou: 👗
            🤣 😁

            Reagovat
            • No to je pecka!! Na mobilu mezi smajlíky ta modrá věc byla růžová, a jsou to šatičky.
              Asi se vám do těch dalmatik nemám montovat. 😀

              Reagovat
        • Ještě bych doplnil úvahu o celibátu při tzv zvýhodnění trvalých jáhnů ve vztahu k celibátu. Jakmile by církev povolila v otázce celibátu, většina kněží s manželkou by naopak silně toužila po celibátu. Ono manželství je nejtěžší řehole, jak pravil jeden můj kamarád, už na věčnosti. A ten měl vynikající ženu. Což se hned tak nepovede, mít někoho, jako já Lidunku. Jak praví Písmo: Ženu řádnou kdo nalezne?

          Reagovat
          • Tady se přímo nabízí otázka, kterou by vaše Lidunka určitě ráda položila: Pro koho je ta řehole těžší- pro ženatého jáhna nebo pro jeho ženu??🤣 😇 🌟 🚻

            Reagovat
        • Lído,
          to jsou praktická slova.
          Uvědomuji si, díky tvým argumentům, že jáhen se církvi opravdu vyplatí!
          Z hlediska nákladů na klér, bude jistě dobré, postavit církev na jáhnech. Místo bodového systému – jeho zavedení a provozu (nákladné), budou manželky, které církev nic nestojí.

          Počítám, že na diecézi bude stačit jeden kněz na proměňování a hromadné udělování rozhřešení.
          Proměněné hostie a víno bude pošta dodávat do farností. Jáhni mohou farníky vyzpovídat a ti pak dostanou od kněze hromadně rozhřešení.

          Reagovat
          • Na poštu bych se nespoléhal. Zvláště, když jde o balíček do ruky. 😀

            Reagovat
          • Hilarie, teď Ti řeknu něco, co nikomu neříkej, protože jinak nikdo do jáhenské služby nepůjde, a Tvůj nápad zkrachuje!
            Máš třistaprocentní pravdu s těmi jáhny. Jenže jáhni jsou ve skutečnosti naprostí šílenci!
            Jáhni totiž ušetří církvi peníze za GPS, za svůj plat, za platy kněží, někteří i za varhaníka, údržbáře…. Ale ke všemu ještě odevzdávají svoji výplatu z civilního zaměstnání manželkám!!!
            (I za večer přípravy snoubenců dostanou např sklenici kysaného zelí, kterou zase postoupí manželce..)
            No – myslíš, že můžou být normální???
            😀 🤣 😇 😀

            Reagovat
    • Problém „Velkého Bratra“ je v tom, že MLČÍ a člověka „nechá na holičkách“ právě tehdy, když by jeho pomoc člověk potřeboval. …

      Na rozdíl od Pána Boha. Čímž se zase (volně) dostáváme k otázce SVĚDOMÍ.

      Reagovat
      • Pán Bůh umí také nechat člověka na holičkách právě tehdy, když ho člověk nejvíce potřebuje……

        Reagovat
  • Je správné, že s tím oděvem pro laiky je potřeba něco udělat. Když nese před bohoslužbou oběti dary k oltáři taková slečna či mladá paní v minisukních, přestane skoro půl kostela zpívat. Někomu se to líbí, jiného to pohoršuje 😀
    Ale stejně by se mělo měřit i farářům. Ti by do kostela měli chodit v klerice a kolárku a ne v kraťasech, ošoupaných riflích nebo vytahané mikině či flanelové košili 😛 🙂

    Reagovat
    • „Když nese před bohoslužbou oběti dary k oltáři taková slečna či mladá paní v minisukních, přestane skoro půl kostela zpívat.“ – Nalejme si čistého vína Kamenáči – kterápak skoropůlka to je? 😛

      Reagovat
        • Mám litovat, že varhany bývají nahoře a varhaník shora vidí prakticky „jen“ obětní stůl s knězem?
          😀

          Reagovat
          • Pokud nehraješ po mši postludium a sejdeš z kůru dřív, než lidi odejdou z kostela, pak uvidíš vše, co ostatní v průběhu mše 😀

            Reagovat
            • Myslím, že raději budu ještě chvíli hrát… 😀

              Reagovat
              • Já bych to, pane kolego, viděl naprosto stejně 😀

                Reagovat
  • Občas asi ano. Když byly naše děti u biřmování, tak pan farář doporučoval, aby si dívky neoblékaly šatičky na ramínka a příliš krátké sukénky, neboť hoši jsou pak nesoustředěni na bohoslužbu, ale soustředí se na výstřihy a ladné nožky….. 😉

    Reagovat
    • Chybička se vloudila – to patří Radkovi pod jeho poslední příspěvek.

      Reagovat
      • Chybička se nevloudila, je to jasně pochopitelné… Většina žen z vlastní zkušenosti dosvědčí, že většina mužů je po této stránce „jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou“… A jsme opět u problematiky „cudnost v oděvu – cudnost v pohledu“… 🙂
        Ovšem – jak říká ta poněkud jízlivá veršovánka „Dlouhá sukně, bledá líčka, tak se pozná katolička“ – nevím, zda by to nebylo škoda, kdyby se to přehnalo zase do opačného extrému (mohli bychom skončit u těch burek)…
        Před strmým schodištěm na jistou nejmenovanou zvonici kdosi připíchl ručně psanou ceduli:
        „Návštěvníkům doporučujeme, pokud jsou ženy v sukních, aby ženy chodily až po mužích.“ Nějak jsem to nejdříve nechápal, ale pochopil jsem to ve chvíli, kdy jsem tam byl s manželkou, ona měla sukni a já ji galantně pustil na strmé schody před sebe (nad sebe)…

        Reagovat
        • U manželky to musí být zvlášť vzrušující. Změna prostředí a změna úhlu pohledu …. 😀 😀

          Reagovat
          • Jj…. 😀
            Ovšem poučení pro sebe jsem z tohoto vyvodil i v Loretě, kam občas nějaká skupinka zájemců o zvonohru přijde. Protože schody ke zvonohře jsou opravdu strmé a úzké, tak šéf nařídil všem účastníkům před výstupem přečíst a podepsat prohlášení o seznámení s bezpečnostními opatřeními a vědomí, že lezou nahoru na vlastní odpovědnost. Vypadá to jako byrokratismus, ale od doby, kdy nám jeden rusky mluvící turista upadl na mírně uvolněném schodu před Loretou (ale už na pozemku kapucínů) a domáhal se odškodného (málem to vyhrál !!), tak donuceni okolnostmi holt byrokratizujeme také… 🙁 … A já pod to oficiální poučení ještě připojuji poučení „mravnostní“.
            Ale už jsem tu taky zažil věci… Nejdojemnější příběh mám s pětadevadesátiletou babičkou, která s francouzskými holemi téměř s pláčem žadonila, že by ještě než umře, chtěla vidět loretánské zvony zblízka. Nešlo nevyhovět… A tak jsme bábinku ve třech vynesli a zase snesli. Bylo to dost náročné, ale její šťastná tvář byla opravdu nejkrásnější odměnou nám všem… 🙂

            Reagovat
  • Události jsou v pohybu!
    Před chvílí jsem se vrátil z pravidelného (vždy po večerní u Jakuba) ozdravného pobytu ve Stopkově pivnici na České (Brno), kde shodou okolností proběhlo setkání cca 10 brněnských kněží. Když jsem přicházející skupinu známých tváří uviděl, bylo mi jasné, že jde o něco důležitého a ukryl jsem se pod jediný volný stůl. Právě k němu skupina usedla. Šlo o konspirativní schůzku!

    V zásadě šlo o toto:
    Kněží se shodovali v tom, že – cituji – to zas upletli na nás bič, už slyším tu buzeraci, já povalím do Dubének za ta moje kázání šupem, …
    Poté se ozval hlas – hoši nebojte se, pozval jsem Jendu, poslechněte si ho.

    Hlas, který se ozval následně, mi připomněl jednoho, snad už bývalého církevního právníka, který se jmenoval Rozka, nebo tak nějak. Ten pravil:
    „Nebojte se bratři, i když to tak nevypadá, jsem s vámi, kněžími. V případě, že se budete cítit nespravedlivě vybodováni, obraťte se prostřednictvím webových stránek – procistoucirkev.cz, na mě. A zastaneme se vás. I když jsem zrovna ztratil „bezvadnou pověst“, nic se neděje, na pověsti se nehraje.

    Pod stolem jsem v té chvíli jasně pocítil úlevu přísedících.

    Po rozdání navštívenek schůzka skončila.

    Reagovat
    • Jen mám strach, aby nám bodovací systém postupně nezavedli úplně do všeho (i když strach, jak píše M.H., není dobrým rádcem) …
      Příklad bodového systému pro varhaníky:
      Příliš rychlá nebo pomalá hra: 3 body
      Příliš silná nebo slabá hra: 2 body
      Špatná volba písně: 5 bodů
      Špatná volba žalmu: 5 bodů
      Neúmyslné zkomolení textu při zpěvu (antifona „Ty Hospodyně vládneš nade vším“ a pod.): 5 bodů
      Úmyslné zkomolení textu z recese: 10 bodů
      Kouření za varhanami během homilie: 10 bodů
      Šustění notami během homilie: 2 body
      Svačení během homilie: 7 bodů
      Četba novin nebo prohlížení časopisu během homilie: 5 bodů
      Pletení nebo háčkování během homilie (týká se varhanic): 5 bodů
      Hraní počítačových her během homilie nebo psaní SMS: 5 bodů
      Nevypnutí hlučného ventilátoru varhan během homilie: 3 body
      Pozdní příchod na kůr (po zvonku): 7 bodů
      Hra v zablácených botách na pedálnici varhan: 7 bodů
      A tak dále, a tak dále…

      Reagovat
      • Radku, všechny ty bodové systémy by mohly být prospěšné. 🙂 Ale nikdo se ještě nezamyslel nad tím, kdo to bude všechno hlídat, kontrolovat, vyměřovat pokuty a následně je vymáhat, vést evidenci, zpracovat metodické pokyny, posílat statistiky, výkazy a hlášení, dělat rozbory a vyvozovat z nich důsledná opatření. Případně další administrativní záležitosti. Na tu bude muset církev nabrat hafo úředníků! A kde na ně vezme peníze? P-:
        V případě bodového hodnocení varhaníků to bude ještě složitější. Oni jsou schováni na kůře „za bukem“ a některé jejich prohřešky, jako je např. svačina či hraní počítačových her, nejsou na očích. Navíc s novými metodami pokroku evropských hodnot je třeba sledovat např. genderovou vyváženost varhaníků či rozdíly mezi platy varhaníků a varhanic. 🙂 Na to je třeba najmout příslušné (ne)ziskovky, které si ovšem tuto činnost nechají nekřesťansky zaplatit! 🙁
        Jinak si myslím, že pokud přijdeš na kůr v zablácených botách, tak stejně si ten nepořádek pod pedálnicí uklidíš sám. Takže za to by žádný body být nemusely. 😀

        Reagovat
        • To vše je na pováženou, když běžný plat varhaníka u nás činí dvounásobek běžného platu varhanice, zatímco běžný plat varhanice činí desítinásobek běžného platu varhaníka.

          Reagovat
          • Ve vší úctě k Nebi je to zapeklitá situace 🙂

            Reagovat
          • „Oni jsou schováni na kůře „za bukem“ …“
            No, teď už je mi jasné, proč se církev brání kácení lesů, které obdržela v restituci! Co, kdyby tam byli schovaní varhaníci! 😀 😛 🙃

            Reagovat
            • Lýkožrout smrkový alias kůrovec jede na kůře smrkové, zatímco varhaník na kůře za bukem …
              To takový kůrovec čárkovaný (Trypodendron lineatum) škodí hlavně v uskladněném dřevě. 😉

              Reagovat
        • Hlídání a kontrola bodového systému je finančně náročná vždy.
          Jednodušší, finančně příznivější a jistě bedlivě neúprosná je kontrola pomocí manželek. 😇
          Zamyslel se však nědo nad tím, jak zefetivnit kontrolu církevních zaměstnankyň (pastorační asistentky, katechetky, kostelnice, kuchařky, …) ? Řekl bych, že použít zde analogicky manžela půjde těžko, protože chlapi to jak známo flákají … 😛

          Reagovat
          • Zdá se, že v této oblasti mám atypickou manželku. 🙂

            Reagovat
            • Kamenáči, jestli tě tvá manželka kontroluje atypicky, t.j. po chlapsku to fláká, pak …
              … jak to napsat … zjisti nějak, jestli je vaše manželství genderově vyvážené 😌.

              Reagovat
              • My jsme nikdy na ty genderový ptákoviny nebyli a řídíme se podle toho, kdo má piďoura a kdo má pipinu. 🙂 Ale je fakt, že v poslední době je té genderové ideologie na nás moc a kroutíme nad tím hlavou. Navíc teď německá feministka Brunschweigerová přišla na to, že nejhorším znečisťovatelem životního prostředí jsou malé děti, které zplodí více emisí, než osobní automobil.
                https://www.lidovky.cz/svet/dite-je-to-nejhorsi-co-muze-nekdo-provest-zivotnimu-prostredi-tvrdi-nemecka-autorka.A190306_143100_ln_zahranici_mha
                Když si člověk představí, že taková šílená Milka vyučuje děti ve škole, pak ho napadají slova o Sodomě a Gomoře. Když si člověk představí, že jednou dojde toto i k nám, pak nějaká genderová nevyváženost se jeví jako malicherný problém 🙂

                Reagovat
    • Uf, tak toto je drsný příspěvek – to bych nechtěla sedět pod stolem a cítit, jak si sedící přísedící ulevili… važte slova, na úlevu máme jiná místa 😛

      Reagovat
        • Kdyby došlo u Stopků k upravení konspirantů, místo k ulevení, necítil by Hilarius nic. 😛

          Reagovat
      • Ajaj, se mi to nějak špatně zařadilo, komentář patří k příspěvku Hilaria o jeho pobytu ve Stopkově pivnici na České…

        Reagovat
        • Neboj, zařadilo se to dobře – je to srovnáno podle posledního méně odskočeného příspěvku nad Tebou a podle času. Zajímavé! 😉

          Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *